5)e Ceicbehc Goiirant katholiek schoolbestuur wil school in Buitenhof Lespakket moet diefstal tot staan brengen Alleen lokale bedrijven welkom op bedrijventerrein Nieuw veen via EIDEN OMGEVING EeidaeSou/umt ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 PAGINA 15 SASSENHEIM Directeur-generaal J.H. Grosheide, van de di rectie politie en vreemdelingenzaken van het ministerie van jus titie, heeft gisteren in Sassenheim het eerste exemplaar van het lespakket „Wij pikken het niet" in ontvangst genomen. De les sen zijn bestemd voor jongeren van 10 tot 15 jaar oud en worden gegeven op school. Justitie richt zich juist op die leeftijdsgroep omdat gebleken is dat diefstal door jongeren van 15 jaar en ou der sterk toeneemt. De lessen tonen de gevolgen van diefstal en zo hoopt men dat diefstal kan worden teruggedrongen. Het les pakket is ontwikkeld door het platform nascholing van de rijks universiteit Leiden in opdracht van het landelijk bureau voor koming misdrijven en de stuurgroep bestuurlijke preventie van criminaliteit. Twee scholen die aan het project deelnemen zijn het Rijnlands Sassenheim en de Apollo Montessori in Leiden. Grosheide kwam overigens te laat in Sassenheim omdat de voorruit van zijn auto was ingeslagen. „Als de dader gevonden wordt is hij de eerste die nog een pakket van me krijgt", grapte de directeur-generaal. (ADVERTENTIE) 'Eruit met 'm!' 'Goed idee, schat!' Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een super- zuinige Radson. Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOX®COMBI - en overal direkt warm water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. Vul de bon in. röooi ook uw oude CV-kètel eruiiï Stuur mij komplete informatie over alle LC GC 2 Radson CV-ketels. boilers, kombi's en radiatoren li#Jl Postkode Opsturen -in open envelop- aan Radson. Antwoordnr. 67. «AD50N ^5960 WJ Panningen Bellen kan ook (04760 8 85 80. Spaart Uenergie j imtoestellen langs idsche Vaart in Ter Aar AAR Er worden binnen korte tijd trimtoes- en geplaatst op de Woudse Dijk en een gedeelte het Landlustpad in Ter Aar. Burgemeester en thouders willen de toestellen daar hebben omdat traject langs de Leidsche Vaart geldt als een de meest aantrekkelijke recreatieplaatsen in Aar. In dit gebied kan zowel op het land als op water worden gerecreëerd. Bovendien vormt Landlustpad de wandel- en fietsverbinding tus- de kernen Langeraar en Aardam. B en W wil- dat er langs het traject toestellen worden ge- ijjatst voor hoogspringen, buikspieroefeningen en zou! uteren. Verder komen er een springbok, even- ei ihtsbalk, steunsprong, springhek en een zoge- onderdoor-overheenbalk. Met de aanschaf i de toestellen is een bedrag gemoeid van 8.500 k zi den. De commissie welzijn buigt zich maandag j>r het voorstel van B en W. 0{ be Introductiedag bij VJR Alkemade ALKEMADE De Vrije Jeugd Recreatie (VJR) in Alkemade gaat met haar nieuwe seizoen morgen van start. Morgenochtend is er van 11.00 tot 13.00 uur een introductie voor iedereen die een keer wil komen kijken. De ochtenden zijn bedoeld voor jongeren in de leef tijd tussen elf en zestien jaar. Er worden spelletjes gedaan die variëren van computerspelletjes tot dammen en kaarten. De introductie wordt gehou den in dorpshuis De Alke burcht. Snel reconstructie Noordeinde Hoogmade HOOGMADE Er wordt medio oktober begonnen met de aanleg van parkeer- en verkeersvoorzieningen aan het Noordeinde in Hoogma de. Het gemeentebestuur heeft deze week de werk zaamheden aanbesteed aan de firma Vermeer Grond en Wegen uit Hoofddorp. Naast de reconstructie werk zaamheden komen er nieuwe verkeersborden, openbare verlichting, beplanting en een poortconstructie. De to tale kosten belopen ruim 92.000 gulden. Scoutingclub Wapata krijgt 22.000 gulden TER AAR Burgemeester en wethouders van Ter Aar zijn van plan scouting Wapata 22.000 gulden subsidie te geven voor het verbouwen van de clubaccommodatie. Wapata krijgt de helft van het bedrag nog dit jaar. De andere helft zal volgend jaar worden uitgekeerd. De scouting heeft het geld nodig om de hele accommodatie van de club op te knappen. De vloer van het clubgebouw moet worden gerenoveerd, er moet een terreinaf scheiding komen, het veld rond het gebouw moet worden opge hoogd en gedraineerd en de dam aan de Westkanaalweg moet worden geasfalteerd. De totale kosten belopen 50.000 gulden. Wapata neemt daarvan zelf 10.000 gulden voor haar rekening. Het resterende bedrag komt van Jantje Beton en het Nationaal Jeugdfonds. In hun voorstel aan de gemeenteraad wijzen B en W erop dat Wapata een grote zelfwerkzaamheid aan de dag legt en haar verantwoordelijkheid goed kent. Ook al omdat scouting Welverro in april van dit jaar eveneens gul tegemoet werd ge treden, wil het college dat ook doen naar Wapata toe. De helft van de subsidie wordt daarom uitgekeerd als gift. De andere helft krijgen de scouts in de vorm van een renteloze lening. De commissie voor welzijnszaken buigt zich maandag over het voorstel. Kunstwerken voor Woudsoord WOUBRUGGE Wethouder TH. van Wierin- gen heeft gistermiddag drie kunstwerken aan geboden aan bejaardencentrum Woudsoord. Hij deed dat als een verlaat cadeau voor de inge bruikname van het nieuwe gebouw. Het ge schenk was een initiatief van de Culturele Raad die daatoe duizend gulden beschikbaar stelde. Zowel amateurs als beroepskunstenaars uit Woubrugge en Hoogmade waren uitgeno digd werk in te sturen. Uit zeventien inzendin gen zijn door een jury de drie werken uitgeko zen. Het gaat om een aquarel van mevrouw Aardema, een potloodtekening de heer Wind- horst uit Woubrugge en de heer Gozen, allen uit Woubrugge. De kunstwerken moeten ertoe bijdragen dat het contact tussen de bevolking en de bewoners van Woudsoord blijvend onder houden wordt, aldus voorzitter Tiny Rikkers van de Culturele Raad. Alle inzendingen van de betrokken kunstenaars zijn voorlopig nog te bezichtigen in de gangen van Woudsoord. Reconstructie van kruising LEIDERDORP De kruising van de provinciale wegen vijf en zes, in het uiterste noordoos ten van de gemeente Leider dorp, wordt gereconstrueerd. Gistermiddag werd daartoe de aanzet gegeven door gedepu teerde T. Jansen en wethouder J. den Boeft. Als het werk ge reed is zal het zware vracht verkeer, dat komt vanaf de rijksweg A4 en op weg is naar Leiden, niet meer over de En- gelendaal hoeven te gaan. Dit doorgaande verkeer kan dan om de gemeente heenrijden, hetgeen de verkeersveiligheid ten goede komt. >al e ÉIDERDORP De jjichting Katholiek Qn- Jrwijs in Leiderdorp wil een katholieke [hooi in de Leiderdorpse jeuwbouwwijk Buitenhof Het Leiderdorpse neentebestuur is on- commissie onderwijs, afgelopen maandag in .otenheid vergaderde -er de huisvesting van Leiderdorpse scholen ?lt zich in meerderheid itisch op ten aanzien in de bouw van een ka- olieke school. r" ilgens de commissie wordt katholiek onderwijs in het tied ten oosten van de En- endaal door basisschool De hakel goed bediend. Een uwe katholieke school in tenhof, een feite de verhui- g van de Meijehof aan de onkenlaan naar Buitenhof, de verhoudingen ernstig nnen verstoren. Overigens wil de commissie de komst van een katholieke school nog niet volledig afwijzen, maar de kans dat er katholiek onder wijs in Buitenhof komt lijkt erg klein. Reorganisatie De gemeente Leiderdorp houdt zich al geruime tijd be zig met de reorganisatie van het basisonderwijs in de ge meente. Dit in verband met de leegstand van 20 schoollokalen bij.de 17 basisscholen, een aan tal dat in de komende jaren naar 30 zal groeien. „Er zijn te veel scholen in Leiderdorp ge bouwd", stelt wethouder G. Keijzers (PvdA) van onder wijs. „Het aantal leerlingen loopt in de komende jaren steeds verder terug. Op den duur zal één op de vier loka len leeg staan. De situatie is in Leiderdorp ernstiger dan in andere gemeenten". Bijkomend probleem is dat de helft van de leerlingen in de nieuwe wijk Buitenhof woont, waar geen school staat. „Als je er van uit gaat de school dicht bij de kinderen moet staan is het duidelijk dat er in Buiten hof nieuwe scholen moeten komen. Maar het ministerie wil daar alleen aan meewer ken als er een sanering komt in de rest van Leiderdorp. Wat dat betreft fungeren wij ook als een soort proeftuin. Nor maal gesproken mag er geen nieuwbouw komen als er loka len leegstaan", aldus Keijzers. Nu of nooit De aanvraag voor scholen in Buitenhof 'moet per 1 novem ber worden ingediend. „Wat dat betreft is het nu of nooit. Als 1 november niet wordt ge haald moet er weer een jaar worden gewacht en dan is de situatie waarschijnlijk dusda nig veranderd dat nieuwbouw onmogelijk wordt". Het gemeentebestuur wil een zogenaamde koude sanering voorkomen waarbij het minis terie steeds strengere eisen stelt en de scholen een concur rentiestrijd moeten aangaan zodat alleen de sterkste zullen overleven. „We zijn het er over eens dat dat niet mag ge beuren en bij de schoolbestu ren is de bereidheid aanwezig om door middel van overleg over fusies en opheffingen uit de problemen te komen. Het wordt een zeer ingewikkelde operatie en de discussie ver loopt moeizaam, want de zaak ligt uiterst gevoelig. De ge sprekken zijn nog niet afge rond. maar iedereen is ervan doordrongen dat het sane ringsplan er voor 1 januari 1990 moet zijn. Als die datum niet wordt gehaald is de koude sanering aan de orde", stelt de wethouder van onderwijs. Voorlopig zijn 10 van de 17 scholen bij de reorganisatie be trokken. „De vier scholen in Kerkwijk/Oranjewijk, het oude dorp, zijn er buiten gela ten omdat de zaak anders te ingewikkeld zou worden. Daar staan ook niet zoveel lokalen leeg. Op den duur moet daar ook wel iets gaan gebeuren. De drie scholen in Voorhof, aan het Van Alphenplein, zijn modern en draaien goed en worden ook niet aangepakt. Overigens is het wel de bedoe ling dat de openbare basis school De Hobbit verhuist van het Van Alphenplein naar Buitenhof. Het schoolgebouw zal mogelijk een andere be stemming krijgen". De sane ring zal zich met name vol trekken in de Vogelwijk en omgeving, waar zich 7 scholen bevinden. De katholieke basis school De Meijehof bevindt zich bijvoorbeeld in een ge bouw waar 6 van de 10 loka len leegstaan. Tot nu toe is vergeefs naar een kleiner ge bouw gezocht. Als de reorgani satie volgens plan verloopt zal de nieuwbouw in Buitenhof, een openbare en een protes tants-christelijke school, er in 1992 staan. „Bij de fusies zul len ook plaatsen voor leer krachten verdwijnen, maar dat moet de komende drie jaar volgens natuurlijk verloop kunnen gaan. Schoolgebouwen die overbodig zijn geworden krijgen een andere bestem ming of worden gesloopt om plaats te maken voor woning bouw. Ik heb goede hoop dat de situatie in 1992 weer gezond zal zijn", aldus wethouder Keijzers. De commissie finan ciën behandelt de huisvesting van de scholen maandag avond. itbreiding erkoopruimte finkelhof 3nder gevolgen De uitbrei- ng van de verkoopruimte in winkelcentrum Winkelhof ^Leiderdorp heeft nauwelijks volgen voor de andere win- ls in Leiderdorp of daarbui- i. Dat stelt Centraal Instituut dden- en Kleinbedrijf, dat opdracht van de gemeente derzoek heeft verricht naar gevolgen van het omzetten i de meubeltoonzaal in win- Iruimte. Het gaat om 3000 rkante meter, waarvan een el in gebruik blijft bij de lubelzaal Dormaël, die een eder assortiment krijgt. Ver- komen' er waarschijnlijk goedkope textielzaak, een ekenzaak en een ijzerwin- 1. De rest van de ruimte >rdt gebruikt om winkels in inkelhof te verplaatsen en te breiden. Volgens het MK zal Winkelhof daardoor it name in Leiderdorp hoge- omzetten kunnen halen. Kinder boerderij geopend Door de deur van het nachtverblijf van de die ren open te zetten heeft de Voorhoutse wethou der D. IJdo gisteren het dierenparkje in de wijk Oosthout geopend. Het parkje ligt in de voor malige boomgaard van de inmiddels afgebro ken boerderij van Flip Huising. Die assisteerde de wethouder bij de in gebruikname. Toen de deur openging stapten vier geiten en drie scha pen naar buiten waar ze werden opgewacht door een aantal kinderen. FOTO: HENK V.D. ENDE Goud voor De Goeijer Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leider dorp reikte gistermorgen de eremdeaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, uit aan Leiderdorper P. de Goeijer. Plaats van handeling was het Zendingsbureau van de Nederlands Hen/ormde Kerk aan de Leidse- straatweg 11 in Oegstgeest. De heer De Goeijer, die met pensioen gaat, ontvangt de onderschei ding voor zijn vele verdiensten als chef de bu reau bij het Zendingsbureau. Sinds 1955 is hij werkzaam in Oegstgeest en onder meer belast met alle passagezaken en aankopen voor over zee. De heer De Goeijer was ook degenen die de zendingsarbeiders naar Schiphol wegbracht en ze afhaalde. De onderscheidene is verder ac tief in de Drie October Vereeniging in Leiden. Voorts bekleedt hij diverse kerkelijke functies; de heer De Goeijer is bijvoorbeeld diaken van de hervormd/gereformeerde kerk in Leiderdorp. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NIEUWVEEN Het blijft nog altijd onzeker of er een bedrijventerrein buiten de dorpskern van Nieuwveen wordt geves tigd. Gedeputeerde T. Jansen van Zuid-Holland wilde gistermiddag geen toezeggingen doen. Jansen wil dat Nieuwveen met alternatieven komt voor de lokatie langs de Schil- kerweg. De provincie wijst de vestiging van een bedrijventerrein in het landelijk gebied van Nieuwveen echter niet ca tegorisch af. Dat liet Jansen gisteren door schemeren tijdens een bezoek aan Nieuwveen. Daarmee lijkt de provincie af te wijken van haar beleid om geen nieuwe industriële vestigingen in het landelijk gebied in Zuid-Hol land toe te staan. Dat ligt vol gens loco-secretaris P.J. Vonk van Nieuwveen aan het feit dat zijn gemeente geen vervui lende industrie op het oog heeft. „Wij praten ook niet over een industrieterrein, maar over een bedrijventerrein. Er ko men hier geen fabrieken en bovendien geen bedrijven uit andere gemeenten. Het terrein is uitsluitend bedoeld voor lo kale bedrijven, uit Nieuwveen zelf en misschien nog enkele bedrijven uit Zevenhoven. Het gaat wel om milieu-onvriende lijke bedrijven, maar dan om garages en transportbedrijven. We zijn dan meteen van de parkeerproblematiek voor vrachtwagens in het dorp ver lost". Een enquête die een maand geleden onder het bedrijfs leven is gehouden, heeft in middels uitgewezen dat 15 be drijven wel voelen voor een verhuizing. „Alle bedrijven die de gemeente graag uit het dorpscentrum ziet vertrekken zitten daar ook bij", aldus Vonk. Alternatieven Jansen weigerde echter zich vast te leggen met concrete uitspraken. De gedeputeerde wil dat de gemeente op zoek gaat naar alternatieve lokaties voor de Nieuwveense bedrij ven. In de huidige voorstellen wordt geen mogelijkheid open gelaten om te kiezen tussen verschillende lokaties, aldus Jansen. Volgens Vonk zijn er binnen het grondgebied van Nieuwveen nog wel andere vestigingsmogelijkheden denkbaar. Hij wil nog niet zeg gen welke lokaties dat zijn. Duidelijk is wel dat de meeste grond die in aanmerking komt, in handen is van parti culieren. De gemeente zou deze grond dan moeten kopen. Het gaat daarbij om weide gronden en gebieden waar ak kerbouw wordt bedreven. De gemeente zelf bezit ook nog een terrein waar het Nieuw- veense bedrijfsleven eventueel terecht zou kunnen. Jansen wilde gisteren ook geen toezeggingen doen over de werkzaamheden aan het laatste gedeelte van de Nieuw- veenseweg bij de brug. Burge meester M. Boelen van Nieuw veen wil dat de in 1992 ge plande werkzaamheden al een jaar eerder worden uitgevoerd. Ook het fietspad langs de Ach terweg in de richting van Vrouwenakker wil Boelen eerder onder handen laten ne men, namelijk in 1991. De ge meente krijgt hierop binnen kort antwoord van de provin- Onder redactie van Ton Pieters Zoiets had je nu eenmaal in :en. tijd dat veel plaatsen nog 'een namen aan hun straten 'egeven hadden. In de Leid- »che Courant van 15 septem ber 1929 stond een berichtje over ongemerkte huizen. „In verband met het veelvuldig verzuim in Koudekerk d.Rijn om na het schilderen van gebouwen de wijkletter met het nummer weder aan te brengen, worden de eige naars ingevolge art.22 van de Bouw- en Woningverorde ning hierop attent gemaakt >m zoo spoedig mogelijk aan lunne verplichtingen te vol- loen. Binnenkort zal door de bolitie daarop een schouw worden gehouden". Uit Ter Aar vernam zestig aar geleden de Leidsche Cou- ant: „In verband met het Ko- ïinginnefeest is door den Bis schop van Haarlem Woensdag dispensatie van de Vasten- tn Onthoudingswet verleend, voor alle inwoners van Ter Aar en voor allen, die dien in Ter Aar vertoeven". In Monaco was half septem ber 1929 de rust teruggekeerd. Althans de L.C. meldde dit op maandag de 16e: „Naar uit Monte Carlo wordt bericht, is cr aan de crisis in Monaco een eind gekomen, dank zij de prinses, die bij haar vader den vorst Lodewijk van Monaco is tusschenbeide gekomen. Eenige dagen geleden is de prinses te Monte Carlo terug gekeerd en heeft in het paleis vertegenwoordigers uit den Nationalen Raad en den ge meenteraad ontvangen. Deze afgevaardigden hebben de grieven der bevolking kenbaar gemaakt en verzocht, dat deze vóór 1 October zou den worden weggenomen. De eischen van de bevolking zijn: toegankelijkheid tot de hooge- re betrekkingen in de regeer ing van het vorstendom voor inwoners van het land; vor ming van een permanente commissie om met den vorst van gedachten te wisselen over gemeentelijke vraag stukken; wijzigingen in de Grondwet in het belang van het vorstendom; herziening van het financieele stelsel en evenwicht in de begroting; onderscheiding tusschen het particulier bezit van den vorst en dat van den staat. Nadat de prinses de vertegen woordigers van het volk had aangehoord, keerde zij naar Marseille terug, waar haar va der verblijft, en legde hem de wenschen zijner onderdanen voor. De vorst heeft alle ver langens ingewilligd en be loofd, dat er onmiddellijk stappen zullen worden gedaan om de hervormingen uit te voeren". „De wijnbouwers van Frankrijk zijn tot de conclu sie gekomen, dat hun indus trie wel wat propaganda kan gebruiken. Er is besloten een groot wijnfeest te organiseren in het hart van het Médoc-ge- bied. Verlengt of verkort con stant wijndrinken het leven? De wijnbouwers publiceeren op opvallende wijze statistie ken, waarmee zij willen laten zien, dat bijvoorbeeld Bour- gondië met alle andere deelen van Frankrijk glansrijk kan wedijveren wat levensduurre- cords betreft In de zestig gemeenten van de streek van Lesparre zijn 14 personen boven de 96 jaar en 100 tusschen de 91 en 95, ter wijl het stadje Eysines op 3000 inwoners 50 telt die reeds hun 86sten geboortedag achter den rug hebben. Op het groote wijnfeest zullen dertien gou den bruiloften en één dia manten huwelijksfeest ge vierd worden. Behalve de ge wone wedstrijden in wijn proeven en wijndrinken zal er één algemeene toast op den wijn zijn, en allen die hun glas opheffen zullen in plech tige woorden verklaren, dat hun lang leven en de gelukki ge dagen die zij gekend heb ben, te danken zijn geweest aan den Franschen wijn". „De laatste dagen loopt er een hardnekkig gerucht, dat het 3 Octoberfeest afgelast of in gekrompen zou worden in verband met de elders heer- schende alastrim. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is hiervan absoluut niets waar. Zelfs is er door de be voegde autoriteiten nog niet hierover gesproken". Op woensdag 18 september '29: „Tegen den winkelier K. op de Breestraat is gisteren proces-verbaal opgemaakt WIJNLAND: Voedingsbodem voor Franse gezondheid en levenslust. wegens overtreding van de verordening op de winkelslui ting. Bedoelde winkelier heeft namelijk een sigaren-auto maat voor zijn winkel aange bracht, waar men, na win kelsluiting, tegen inwerping van een geldsbedrag sigaren kan verkrijgen". Uit de Vragenbus. „Vraag: Mijn kanarievogel zit in het ongedierte. Ik heb al wat ta- baksstof in de kooi gestrooid, maar het ongedierte gaat niet weg. Zoudt u mij ook kunnen zeggen wat ik daar aan doen moet? Antwoord: Bijna dage lijks wordt er in onze courant een ongedierte verdelgend in sectenpoeder aanbevolen, wat uitstekend helpt. Zie u de ad vertentie-rubriek der laatste dagen maar eens na". „Het electrische kabelnet in Warmond zal belangrijk wor den uitgebreid. De bewoners van het Oosteinde zullen wel dra in het genot gesteld wor den van electrisch licht, daar reeds over eenige dagen met de huisaansluitingen en ka bellegging daar ter plaatse zal worden begonnen". „Uit Hamburg meldt men ons: Op 10 October zal het lucht schip de Graf Zeppelin een tocht naar Holland maken, die 14 uur zal duren. Er kun nen hieraan deelnemen 20 passagiers voor den prijs van 700 mark per persoon". Onder Allerlei het volgende: „Als men uien in de handen heeft gehad, duurt het lang voordat de lucht daarvan ver dwenen is. Afwasschen met water en zeep helpt niet veel. Maar het gemakkelijkste mid del is de handen te wrijven met selderij of mosterdmeel, daarna wascht men ze af, waarna men van de lucht geen hinder meer heeft".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15