Alleen bij Casba: 100 Jaar Auping-Jubileum-Show! CA»A Slag om varken woedt voort auronde auping J OLDENZAAL De onzekerheid van de werknemers in de vleesbedrijven is groot. De koude sa nering is in volle gang. Maar oplossin gen? Nog altijd zijn er veel meer haken dan varkens. „De sector", verklaart Fred Kagie van de Voedingsbond FNV, „bestaat vooral uit handelaren. Niet uit managers". In Oldenzaal kunnen ze er over meepraten. Daar verdween vorig jaar Gausepohl Vee en Vlees. NVC, dat de pan den van de slachter uit het Westduitse dorpje Dissen bij Osnabrtlck een dag voor diens fail lissement had gekocht, heeft er nog altijd geen spijker geslagen. De kalverlijn in Winster- wijk, die naar Olden zaal moet verhuizen, is om milieuredenen per 1 september gesloten. De 62 overgebleven werk nemers zijn inmiddels verdeeld over de var kensslachterij van NVC in Almelo, de runders lachterij Max Weyl in Enschede en een pas gekochte kalverlijn in Den Bosch. Het is de vraag of er in Oldenzaal ooit nog een koe of kalf wordt geslacht. Kagie spoedt zich steeds meer van overname naar reorganisatie. De eigendomsverhoudin gen in de Nederlandse slachterijen worden grondig herzien. De grote levensmiddelen concerns trekken zich uit het verse vlees te rug. Voorzitter Rob Ta- zelaar van het Produkt- schap voor Vee en Vlees voorziet dat van de huidige zestig slach terijen er op termijn niet meer dan tien zul len overblijven. NVC (in 1987 door de directie losgeweekt van het con cern Wessanen) en het familiebedrijf Van der Laan, beide in Almelo, zullen daar dan naar alle waarschijnlijkheid nog bijhoren. Eten De nieuwste tendens is dat, in het licht van Eu ropa 1992, ook buiten landse opkopers zich op de Nederlandse markt begeven. Het Britse Hillsdown International heeft in Nederland al vijftien vleesbedrijven gekocht om na '92 te kunnen beschikken over een excellent dis tributienetwerk. „In deze branche is het eten of gegeten wor den", zei Van der Laan al eens. Toch hebben de var kenshouders het nog nooit zo goed gehad. Het varken brengt de boer nu vijf gulden per kilogram (geslacht ge wicht) op. Een half jaar geleden was dat nog geen vier gulden. En mag het eens. De boe ren hebben jarenlang op een houtje moeten bijten. De prijzen zijn nu in korte tijd met tientallen procenten ge stegen. De handelaren hebben dit jaar in het buitenland uitstekende prijzen gemaakt; van alle tien geslachte var kens gaan er acht naar het buitenland. Die prij zen zijn doorgegeven aan de boeren maar de marges van de slachte rijen blijven klein. Door de mestregels wordt het aanbod van varkens (goed voor 88 procent van alle slach tingen in ons land) af geremd terwijl de capa citeit in de slachterijen door technologische ontwikkelingen (auto matisering, snelkoeltun- nels) groeit. Het geveqht om het varken woedt volop. De over name van bedrijven heeft vooral het strate gische nut dat elk be drijf goed is voor een zeker aanbod aan var kens. „Het is tijd dat alle partijen zowel in de aanbod- als afzetkant afspraken gaan ma ken", vindt Fred Kagie. „De slachterijen wor den nu tegen elkaar uit gespeeld. Sommige be drijven hebben zoveel geïnvesteerd dat ze met alle geweld varkens aan de haak moeten heb ben. Voor de handel gaat het dan om de hoogste bieder". Slachtbank In 1981 heeft het Pro- duktschap voor Vee en Vlees het al eens gepro beerd met een warme sanering. Die mislukte. Sinds begin dit jaar heeft het produktschap weer wat geld voorhan den om bedrijven vrij willig te laten afslan ken. Jaarlijks worden twintig miljoen varkens naar de slachtbank ge voerd. Maar de capaci teit is veel groter. Voor enig evenwicht zouden 2,5 miljoen haken moeten verdwijnen. De Stichting Sanerings fonds heeft 1,7 miljoen gulden in de knip om daarbij te helpen. Kagie van de Voedings bond FNV verwacht daar niets van. Het is een schijntje. „Met een stuiver per varken kun je de sector niet sane ren. Bovendien", zegt hij, „in het bestuur zit ten alle grote jongens. Het eerste jaar moeten een miljoen haken ver dwijnen. Maar die ke rels vertegenwoordigen zelf alleen al een een uitbreiding van 2,5 mil joen. Ze zeggen tegen Tazelaar: ga maar naar de banken en zeg dat ze de kleintjes niet meer steunen". De Voedingsbond FNV is niet gerust op de effi ciënte werkwijze die de grote bedrijven voor staan. Ze mikken op ge specialiseerde, goed geoutilleerde bedrijven. De grote slachterijen gaan met ploegendien sten werken om de ca paciteit beter te benut ten. In een heel ander bedrijf wordt het vlees dan verwerkt tot eonsu- mentenprodukten. Ka gie: „Zo'n specialisatie hoeft niet slecht te zijn. Maar het moet niet te ver gaan zoals nu bij NVC. Het beste is dat het slachten en het ver edelen dicht bij elkaar gebeuren". Karkassen Dat past ook in de visie van de Voedingsbond FNV die een groot voorstander is van ver werking in Nederland. Nog altijd gaan veel karkassen naar landen als Italië om pas daar te worden verwerkt. Die toegevoegde waarde zou hier moeten blijven. „We hebben een goede naam als het om kwali teit gaat", zegt Kagie. „We willen de garantie dat de verwerking ook in Nederland gebeurt als we straks alleen nog maar grote, moderne slachterijen hebben. Als de conjunctuur wat te rugvalt zijn de marges in die bedrijven snel verdwenen". „Juist om onze kwali teit doen we het zo goed op de exportmarkt. Het gaat er nu om dat we de kwaliteit in de hele ke ten opvoeren. Daarvoor heb je een integrale kwaliteitsbewaking no dig. Wat heeft het beest allemaal gegeten? Dat moet je in het slacht huis kunnen zien. Daar voor is ook goed opge leid personeel nodig. De bedrijven moeten in hun personeel investe ren". Maar ook daar huist een probleem. Het imago van de slachterijen is slecht. De bedrijven kunnen moeilijk aan goed personeel komen. De Voedingsbond FNV is nu halverwege het driejarige vleesproject dat het vakbondswerk in de branche moet hel pen versterken. „Het werk moet aantrekke lijker worden", zegt Jos Hendriks, die speciaal voor het vleesproject is aangetrokken. „Nu is er veel simpel werk te doen. Elke negen secon den dezelfde handeling. De werknemers moeten echt het vak leren, meer doen". Maar zolang de direc teuren nog veel tijd doorbrengen op de vee markten zal een werke lijke verbetering van de bedrijfstak nog op zich laten wachten, vreest de Voedingsbond FNV. HANS HUPKES Prijzen inclusief BTW. exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Het financieringsaanbod betreft een rentevrije vier-stappen-huurkoopovereenkomst meteen looptijd tot 2 januari 1991 in samenwerking met onze financieringsmaatschappij op de gebruikelijke voorwaarden, voor he inruil bij te betalen bedrag, met een maximum van 10.000 gulden. Minimale aanbetaling 25%. De aanbieding geldt zolang de voorraad strekt en alleen bij aanschaf van een nieuwe Seat vóór 31 oktobner 1989 en registratie vóór 15 november 1989. Importeur Pon Car B.V. Heemstede.Tel 023-339 ALPHEN A/D RIJN, Gabo Autoservice B.V, Kalkovenweg 7, 01720-4330L BOSKOOP, Autobedrijf HJ. van Marrewijk, Voorkade 26-27, 01727-13000. HILLEGOM, Autobedi H. Koot Meerlaan 108, 02520-15685. KATWIJK A/D RIJN, Autobedrijf Bellcar, Blokmakerstraat 4 (industrieterrein 't Heen), 01718-27811 NIEUWE WETERIN Autobedrijf J. van der Meer (subdealer), Achterweg 64, 01713-12688. NOORDWIJK, Johan van Rijn Autobedrijf (subdealer), Golfweg 19, 01719-17895. RIJNSATERWOUDE, Tinj Autoservice B.V (subdealer), Van Wassenaerlaan 2,01721-8980. SASSENHEIM, Autoservice BertTiemes, Lindenlaan 32,02522-15039. jEni Een merk van het Volkswagen-concern ^Blaupunkt radio-cassetterecorder 2 x 30 watt speakers ^Üak antenne ^Swingende Beat-striping De Seat Ibiza 12 XL is tijdelijk verkrijgbaar als Ibiza Beat Een auto waar muziek in zit De waardevolle Blaupunkt radio-cassetterecorder met anti-diefstalslede, speakers, dakantenne en Beat-striping, zijn daar het letterlijke bewijs van. m Maar standaard ingrediënten als een ge avanceerde 121 Motor System Porsche, 5-versnel- lingsbak, katalysator, getint glas, toerenteller en digitale klok zullen u toch zeker óók als muziek in de oren klinken. Als we dan naar -z'n aantrekkelijke prijs en de 0% financieringsmogelijkheid kijken, kunnen we rustig zeggen dat de Ibiza Beat een f regelrechte Top-Hit is. Ga dus snel naar de Seat-dealer want dat wordt swingen. SEAT IBIZA BEAT F 19.245,- Q% FINANCIERING TOT 1991 adviseurs staan te informeren. u uitvoerig 5aas» W Bii Casba AuDine-sDecialist bii uitstek, wordt de komende weken het 100-iari Speciale show-aanbieding Bianca in alpine-wit, inkl. 2 nachtkastjes, 2 verstelbare Auping spiralen en 2 Auping matrassen. Ledikant 180x200 of 160x200 cm. Direkt uit voorraad lever baar! Zolang de voorraad strekt. Adviesprijs kompleet 3.115 160x200 cm. Nu 2.695r Méérprijs 180 cm br. 100,-. De komplete Auping-kollektie: Casba Woondorado EXTRA'S Auronde 1000 «Caronde «Lironde Auronde 2000 Auborde Linova Auronde 3000 Carelle Clipper Auronde5000 «Vivat «Highriser Alles onder een dak Ruime parkeergelegenheid Voordeliger dan elders door gezamenlijk Kwaliteitsgarantie groot en messcherp inkopen interieur Waarborg Gratis opslag voor latere levenng Rolstoetvnendeöjk Kinderspeelhoek met video Auping is een Nederlands kwaliteitsprodukt Bij Casba, Auping-specialist bij uitstek, wordt de komende weken het 100-jarig jubileum van Auping gevierd met een groots opgezette Auping-Jubileum-Show! Wie hoge eisen stelt aan kwaliteit, komfort, verantwoord liggen, kortom: 'Gezonde nachtrust', doet graag zijn/haar voordeel met de 100 jaar Auping ervaring! Deskundige nachtrust- ontbijtset 4f\ M s .4 i -i •- '^1 hr 7~ p~' /Ml Casba steelt de show met: EXP0100 JAAR AUPING 1889 -1989 Tijdens de show kunt u 100 jaar Auping bewonderen. Een aantal tentoongestelde authentieke spiralen en ledikanten doen een stukje verleden herleven en u kunt de gehele ontwikkeling van de Auping spiraal èn ledikant nauwgezet volgen. 11.675.- Auping Auronde 1000 Fantastisch mooie slaapkamer. Afm. 140x200 cm, Inkl. Auping vlakspiraal en matras. Leverbaar in diverse maten. Achterwand en tafeltjes tegen meerprijs. Bijpassende schuifdeurkasten in diverse uitvoeringen. Vanaf 1.130,- HEEFT 'T SOWIESO Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude. Tel. 071-89.93.46. Open: Ma. t/m vryd. 9 30-17.30 uur Donderdag koopavond tot 21 uur. Zaterdag van 9.30 tot 17 uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20