Voorhout wil totale oplossing voor problemen Teylingerlaan Gedenksteen in gevel gerestaureerd pand Ruzie in adviescommissie beeldende kunst Wassenaar Jongen (10) aangereden Lisse heeft Clausplein Bromfietser ramt auto Actie voor behoud gebouwen St. Bavo Lisse stemt in met knelpuntenregeling Raad Rijnsburg geeft expositie de ruimte LEIDEN OMGEVING £eidóe@ou*a*it VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 VOORSCHOTEN Een 18-jari- ge Leidse bromfietser heeft gis termiddag een 10-jarige jongen uit Voorburg aangereden op de Veurseweg in Voorschoten. De bromfietser reed op het fietspad tegen de rijrichting in. De jongen uit Voorburg trachtte de weg over te steken ter hoogte van een abri maar zag de Leidenaar, die uit een onverwachte hoek kwam, over het hoofd. Het slachtoffer werd tegen de grond gesmakt en liep een lichte hersenschudding op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. LISSE Lisse heeft sinds gister avond een Clausplein. Dat is nu de naam van het gebied op de hoek Heereweg/Nassaustraat. Op dit terrein zullen 45 appartementen, 16 garages en enkele kantoren worden gebouwd. Het college van burgemeester en wethouders de raad de nieuwe naam voorgesteld omdat men een ontoereikend aan tal huisnummers op de Nassau- straat ter beschikking heeft. Er zou dan een vernummering moeten komen, met alle ongemak ken van dien. De raad had giste ren geen moeite met het voorstel. Politiek asiel onder valse naam RIJNSBURG Een 25-jarige Nigeriaan is gistermiddag aangehou den in het gemeente huis van Rijnsburg. De man probeerde onder een valse naam politiek asiel aan te vragen. De ambtenaren kregen argwaan omdat zij de man herkenden van een vorige aanvraag. De Nigeriaan wordt waarschijnlijk Neder land uitgezet. Woningen Evertsenstraat krijgen snel opknapbeurt LISSE Woningbouwvereniging Het Gezins- belang kan 19 woningen aan de Evertsenstraat een groot onderhoudsbeurt geven. De gemeen teraad van Lisse stelde gisteravond 227.000 gulden beschikbaar. Het Rijk moet overigens ook dit bedrag fourneren. In de door de raad vastgestelde planningslij- sten nieuwbouw en verbetering van 1990 tot en met 1994 is dat onderhoud voor volgend jaar opgenomen. Inmiddels is echter gebleken, dat er bij de pro vincie minder aanvragen om verbeteringssub sidie zijn ingekomen dan er beschikbaar zijn, waardoor de mogelijkheid ontstaat om plannen naar voren te trekken. Dit betekent dat de werkzaamheden waarschijnlijk eerder kunnen beginnen. Lissenaar breekt arm LEIDEN Een 17-jarige Lissenaar is gistermiddag na een aanrijding op het Veerpolderpad met een gebroken arm naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De jon gen, die op een brommer reed, wilde een fietser passeren. Tijdens de in haalmanoeuvre kwam een andere bromfietser, een 16-jarige Hazerswou- denaar, hem in tegenge stelde richting tegemoet. Dit leverde een frontale botsing op. Sandtlaanbrug drie nachten afgesloten KATWIJK De Sandtlaanbrug wordt drie nachten voor ver keer afgesloten. De brug gaat dicht wegens schilderwerkzaamhe den. De schilders begin nen in de nacht van aanstaande maandag op dinsdag en werken in de twee daarop volgen de nachten. De afsluiting is van een tot vijf uur. Het verkeer wordt met borden om geleid. Kat beschoten LISSE Een drie jarige kat is gister avond het slachtof fer geworden van de schietoefeningen van een inwoner van Lisse. Het beest op straat geraakt door een kogeltje uit een windbuks, dat het dier pal on der het oog trof. Het kogeltje moest operatief worden verwijderd. De da der is onbekend ge bleven. NOORDWIJKERHOUT Een 16- jarige Noordwijkse bromfietser is gis termiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de 's- Gravendamseweg in Noordwijkerhout. De bromfietser reed op het fietspad. Een 71-jarige Leidse automobilist reed op de weg in dezelfde richting en wilde rechts afslaan naar de Leeweg. Daarbij zag hij de bromfietser over het hoofd. De Noordwijker reed in de flank van de auto en kwam te vallen. Daarbij liep hij een gebroken arm en een ge kneusd been op. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Burgemeester Winkel (links) neemt uit handen van Jacquews Warmerdam de handtekeningen in ontvangst. foto: henk van den ende Op 6( mee ler, d e mo est gi lite Ti ■nige ik."?)»; Rijnsb Warm Slid langdi Me 0-12.00 Gea spreé >06. S« spreel el. 146 Weit nde be 212141 DISCI •IP - oge Rij 75. Kar u. 14-1 el. 325» TIEDI0 n. Tel. IERS Alphen 33. Bes ijdeiijk wordt i ire mogi en de ME - 149 9.00-11 niv. i persoo NOORDWIJKERHOUT Het hoofdgebouw, de kinderboerderij, het mu seum en de Engelse tuin van de St. Bavo moeten in ieder geval voor Noord- wijkerhout behouden blij ven. De gemeente Noord- wijkerhout moet daar ook geld voor over hebben. Dit zei Jacques Warmer dam van de vereniging dorpsbehoud gisteren te gen burgemeester F. Win kel van Noord wijkerhout. Warmerdam overhandigde Winkel 392 handtekeningen die enkele weken geleden zijn verzameld tijdens de open dag van psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo. De 392 onderteke naars vinden net als de vere niging dat genoemde zaken behouden moeten blijven. Dorpsbehoud vreest dat delen van het ziekenhuis verloren gaan door de verhuizing van de Bavo naar Rotterdam en de integratie van St. Bavo en Sancta Maria. De verhuizing en integratie moeten over een jaar gereed zijn. Winkel zei dat het gemeentebestuur regelma tig overleg voert met de direc tie van St. Bavo. Over een eventuele financiële steun van de gemeente Noord wijkerhout merkte de burgemeester op dat dat een zaak is van de ge meenteraad. De directie van de inrichting laat zich niet uit over de toekomst van de ge bouwen. VOORHOUT Er moet een snelle en totale oplos sing komen voor de pro blemen op de Teylinger laan. Dat was gisteravond de mening van de meer derheid van de gemeente raad. Op de weg gebeuren regelmatig ernstige onge lukken en de bewoners zijn dit meer dan zat. Wet houder IJdo maakte giste ren bekend dat de provin cie de reconstructieplan nen opnieuw zal bekijken. Aan de orde was gisteravond de reconstructie van de Tey lingerlaan ter plaatse van de kruising met de Prinsenweg en de Torenlaan. Deze weg is van de provincie en die heeft het voornemen om in de eer ste helft van 1990 met het werk te beginnen. De inritten naar de Prinsenweg en Toren laan worden verbeterd en er komen invoegstroken. De bewoners van de Teylin gerlaan vinden dat die plan nen er geod uitzien, maar vin den nog dat er aan overste kende voetgangers en fietsen te weinig aandacht is besteed. Bewoonster Corrie van ,Steyn maakte gisteravond gebruik van het inspreekrecht: „Door de komst van invoegstroken gaat het rechtdoorgaande ver keer met dezelfde snelheid door op de baan waarop ze rij den, deze snelheid is dan totaal niet meer te overzien". Veilig De inspreekster droeg daarbij enige suggesties ter verbete ring aan en noemde als eerste een goede snelheidsbeperking die duidelijk zou moeten aan gegeven worden. Op de twee de plaats vroeg zij om een in- haalverbod met uitzondering van het tractorverkeer en als laatste willen de bewoners een veilige oversteekplaats met de mogelijkheid om in tweeen over te stekenl Ook pleitte de bewoonster voor verkeerslich ten bij het kruispunt'*t Sol daatje. „Het verkeer op deze tweebaansweg is schrikbarend toegenomen. Er worden snel heden van 100 tot 120 kilome ter per uur gemaakt. Bedrij ven schieten aan deze weg als paddestoelen uit de grond waardoor ook het vrachtver keer enorm is toegenomen. Ook deze denderen met hoge snelheid langs onze huizen. En daartussendoor moeten wij proberen veilig over te steken en allebei de kanten goed in de gaten te houden. Dat is on mogelijk", aldus Corrie van Steyn. Op deze smalle provinciale weg gebeurt gemiddeld één keer per week 'n ongeluk. De schrik van het ernsige ongeluk van vorige week met de tank wagen, waarbij de chauffeur verongelukte, zit de bewoners van de Teylingerlaan nog goed in de benen. „Er moeten maat regelen komen, we zijn 't zat. En graag met spoed", zo be klemtoonde Corrie van Steyn. CDA'er E.R.F. van der Laar was van mening dat de Tey lingerlaan niet de capaciteit heeft om het toenemende ver keer te verwerken. „En zeker niet de snelheid waarmee hier wordt gereden", zo zei hij. Ook denkt het CDA-raadslid dat de komende reconstructie het fei telijke probleem niet oplost. „Ik ben bang dat het een ono verzichtelijke toestand gaat worden, aan weerszijden ko men bushaltes en ik vraag me af of dan het fietsverkeer goed zicht krijgt tijdens de spitsu ren. Ook voor de voetgangers is er geen enkele waarborg". Van der Laar vroeg dan ook het college bij de provincie te willen aandringen de zaak bij de reconstructie wat ruimer te willen aanpakken. Het raads lid dacht daarbij aan oplossin gen als een snelheidsbeperking tot 60 kilometer en bij het kruispunt 't Soldaatje een rotonde met voorrang op die rotonde. Actief De andere fracties waren het daar roerend mee eens en vroegen de gemeente om een actieve opstelling in deze en de veiligheid van voetgangers en fietsers te waarborgen. Fractievoorzitter Joop War- menhoven van Gemeentebe langen vroeg zich nog even af waar men heen moest met de auto's die nu nog geparkeerd kunnen worden aan de Over zijde van de Teylingerlaan en waar een goed sociale controle is. Na de reconstructie is dat niet meer mogelijk. Wethou der IJdo deelde mee dat men reeds bij de provincie was ge weest en daar alle problemen ten aanzien van de Teylinger laan had voorgelegd. Daarbij heeft de Provincie toe gezegd het kruispunt bij 't Sol daatje opnieuw te bestuderen. Ook wil men een aantal wijzi gingen aanbrengen bij de voorgenomen reconstructie plan van 't kruispunt Teylin- gerlaan-Prinsenweg-Toren- laan. „Mei* wil de voorsorteer- vakken inkorten, voorzien van een verhoogde tussenge- leider met een maximale breedte van 2 Vfc meter. Vol gens de provincie zal dat dan de volgende effecten opleve ren: veiliger oversteken voor voetgangers en fietsers. Inha len kan dan niet meer, dat maakt men gewoon onmoge lijk en dat alles heeft een rem mende werking op de snel heid", aldus IJdo. Komende dinsdag komt in de commisie ruimtelijke ordening nog een bezwaaschrift aan de orde dat is ingediend tegen de artikel 19 procedure ten be hoeve van de voorgenomen reconstructieplan. Kern Noord wijk aan Zee moet weer woonwijk worden NOORDWIJK De kern van Noordwijk aan Zee moet weer een echte woonwijk worden. Het doorgaande verkeer moet daarom worden geweerd. Dat zijn uitgangspunten in het verkeersplan voor de kern van Noordwijk aan Zee. Dit plan bestaat uit twee delen. Deelplan I be slaat het zuidelijk gedeelte en daaraan wordt momen teel al gewerkt. Nu is deelplan II gepresenteerd. Dit omvat het deel van de kern dat ten noorden van de Schoolstraat ligt. Het gebied van deelplan II ligt tussen de Schoolstraat, Paral lel Boulevard, Duinweg en Nieuwe Zeeweg. Onderdelen van het plan zijn: het weren van doorgaand verkeer uit de woonstraten, het terugdringen van wanordelijk parkeren met paaltjes en bloembakken, het verlagen van rijnsnelheden door snelheidsremmende maatregelen, het verbeteren van de inrichting van de stra ten en het verhogen van de verkeersveiligheid. Het motto is dat de kern wel toeganke lijk, maar niet doorgankelijk moet zijn. Voor bewoners blij ven voldoende parkeerplaat sen over, maar voor. andere bezoekers is geen plaats. Ruimte straat, Julianastraat, Toe komststraat, Trompstraat, Piet Heinstraat en Stijntjesduin- straat wordt eenrichtingsver keer ingesteld. Dit heeft als voordeel dat er ruimte ontstaat zodat de straten opnieuw kun nen worden ingericht. De Prins Bernhardstraat, Golf- weg, Piet Heinstraat (tussen Julianflstraat en Piet Hein- plein), Stijntjesduinstraat (tus sen Julianastraat en Duinweg) en Jan van Henegouwen weg worden aangewezen als ont- sluitinsgwegen en hier blijft tweerichtingsverkeer gehand haafd. In het hele gebied wordt een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur van kracht. Parallelboulevard en Quarles van Uffordstraat wor den hoofdstraten. Deze wegen worden veiliger voor fieters en voetgangers. Oversteken worden verkort en fietsstro ken aangebracht. Informatie-avond Deelplan II wordt komende woensdag beproken tijdens een voorlichtingsavond in 't Trefunt aan de Schoolstraat. Aanvang acht uur, vaaf half acht kan het ontwerp worden ingezien. Verwacht wordt dat de gemeenteraad het plan in november zal vaststellen. Daarna is het eenrichtingsver keer direct van kracht. De uit voering zal zeker vier jaar du ren; voor elke straat moet een apart herinrichtingsplan wor den gemaakt en de bewoners van die straat mogen zich daar weer over uitspreken. Begon nen wordt in ieder geval met de Julianastraat. Tel: ke dlnsó 00 u. K 2, L*> LISSE De gemeente raad is gisteren akkoord gegaan met het instellen van een knelpuntenrege ling. Met deze regeling wil men problemen oplos sen die op basisscholen zijn ontstaan door het ver trek van vakleerkrachten. Zes scholen hadden bij de gemeente aangedrongen op zo'n regeling. Een en ander houdt verband met de rem die het gemeente bestuur in november 1987 op de overschrijdingsregeling vakonderwijs zette, met tot doel om die kosten in te per ken. Dat is gelukt want op sommige scholen is de vak leerkracht vertrokken, met voor de gemeente de conse quentie dat in 1989 in ieder ge val 46.000 gulden in de geldla- de blijft. Nu is besloten per school een bedrag beschikbaar te stellen, dat in relatie staat tot het be drag dat vrijkomt door het vertrek van de vakleerkracht op die school. Wethouder me vrouw J. Meulemans (VVD) vertelde dat men op dit mo ment met elkaar in contact is om ten aanzien van de uitke ringen voor dit jaar tot zaken te komen en dat toekomstige regelingen nog niet besproken zijn. De heer J. van der Voet (PPR) merkte op dat het voor zijn fractie geen verrassing was dat de situatie zich op deze wijze heeft ontwikkeld. „We vragen ons dan ook af waarom er nu hete tranen worden geplengd over de knelpunten die ontstaan, want je weet wat de problemen kunnen worden als je iets op geeft", aldus Van der Voet. Hij zei eveneens te erbazen over het gegeven dat de leerkrach ten van de scholen er klaar blijkelijk niets voor voelen om bijgeschoold te worden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. VOORSCHOTEN Burge meester P. Cannegieter van Voorschoten en mr. D. E. Krantz hebben gisteren samen in de zijgevel van het pand aan de Voorstraat 11 in die plaats een gedenksteen aange bracht met de tekst: Restaura tie 1985-1988. Daarmee is het achttiende eeuwse pand voor de geschiedenis bewaard. Voorstraat 11 was ooit een gro te boerderij met stallen en een koetshuis. Vanaf het begin van deze eeuw woonde de familie Hooijmans er. Die vermaakte de boerderij aan de parochie van de H. Laurentius, maar de bewoners bepaalden wel dat zij tot hun dood in de boerderij zouden mogen wonen. In 1966 werd het pand door de gemeente Voorschoten aange kocht, het was inmiddels een rijksmonument geworden. Het echtpaar Hooijmans was over leden, maar het zou nog tot 1985 duren voordat de kinde ren Hooijmans een andere huisvesting kregen. Het pand was inmiddels danig verval len. De Stichting Diogenes kreeg het pand voor 1.- in ei gendom en daarna begon de restauratie. Thans staat aan de Voorstraat de volledig gerestaureerde voormalige „here-boerderij" met een bijzondere mooie ka mer met achttiende eeuws be hang. Die kamer wordt per half oktober de praktnkkamer van de homeopaat J. J. Planje. Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten (tweede van rechts) en mr. D.E. Krantz (ge heel rechts) bij de gedenksteen in de gevel van het gerestau reerde pand aan de Voor straat. foto: jeroen de jong Vreugde was er gistermiddag over het behoud van een mo numentaal pand, dat een prak tische funktie kan krijgen. Op timisme over de toekomst van andere historische panden, die ook nodig gerestaureerd moeten worden, is er evenwel niet. „De subsidie is al opge maakt tot en met 1990 en ook de dorps- en stadsvernieu- winggelden zijn totaal opge gaan aan de restauratie van dit ene pand", aldus burgemeester Cannegieter. RIJNSBURG Het ge meentehuis van Rijsnburg is in 1990 het decor van de tentoonstelling „Oost Eu ropa? dat zoeken we op!". De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met dit voorstel van burge meester en wethouders. Het ligt in de bedoeling dat deze tentoonstelling in de hal van het gemeentehuis wordt gehouden. De organisatie van deze tentoonstelling wordt door de Rijnsburgse werk groep Vredesopbouw geregeld. Genoemde werkgroep had deze wens al geruime tijd op haar verlanglijstje staan, ech ter in het bloemendorp is geen andere expositieruimte te vin den om een dergelijke ten toonstelling tot zijn recht te doen komen dan de hal van het gemeentehuis. Voor het college dit de hoofd reden om deze ruimte hier voor ter beschikking te stellen. „De inhoud van de tentoon stelling heeft nooit ter discus sie gestaan", zo deelde wethou der W. Glasbergen gisteravond mede. „Wij stellen ons dan ook niet negatief op. Of het ge meentebestuur deze tentoon stelling zal subsidiëren is nog de vraag. Deze kosten zullen dan uit de post bewustwoor- dingsactiviteiten gehaald moeten worden, die voor het eerst in de begroting 1990 is opgenomen- Hierover zal nog de nodige discussie volgen. De tentoonstelling zal 2 weken duren, maar de exacte data zijn nog niet bekend. Wassenaar wil Landscheidingsweg onder Rijksstraatweg aanleggen WASSENAAR In een brief aan demissionair minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat, stellen burgemees ter en wethouders van Wasse naar 22 voorwaarden aan de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg (VLW). Zo wil het college, dat de Land scheidingsweg onder de Rijks straatweg wordt aangelegd en de weg ongelijkvloerse krui singen krijgt tot en met de Buurtweg, nabij de renbaan Duindigt. Dit zou betekenen dat het nieuwe viaduct over de Rijksstraatweg weer zou moeten verdwijnen. Een ver diepte VLW wil - zij het met grote tegenzin - ook de ge meente Voorburg. Bij de kruising met de Rijks straatweg moet een rotonde komen, waarbij de aantasting van het aldaar aanwezige bos gebied tot een minimum moet worden beperkt. Deze rotonde moet ook een zodanige ver werkingscapaciteit hebben dat binnen de bebouwde kom van Wassenaar op de Rijksstraat weg geen filevorming ontstaat. Tevens moet de Wittenburger- weg worden aangesloten via de rotonde op de Rijksstraat weg. Ook de dosering van het verkeersaanbod over de Rijks straatweg en de bewegwijze ring dient zodanig te zijn dat geen sluipverkeer wordt aan gemoedigd de binnenwegen van Wassenaar te nemen. Ver der moet in de visie van Was senaar de Verlengde Land scheidingsweg worden uitge voerd in tweemaal twee rij stroken en de gehele Land scheidingsweg in eigendom en beheer bij het Rijk of de pro vincie komen. De financiering van de aansluitingen op het gemeentelijk wegennet dienen ook volledig voor rekening van het Rijk of de provincie te komen. WASSENAAR De ad viescommissie beeldende kunst (ABK) in Wassenaar ligt in de clinch met het college van burgemeester en wethouders over de keuze van een beeld nabij de haven. De ruzie is er aanleiding toe, dat inmid dels twee van de vijf le den van de ABK zijn op gestapt. Bovendien wordt één van de aftredende le den niet vervangen. Vol gens de ABK zijn advie zen over het kunstwerk door het college „herhaal delijk" in de wind gesla gen. Twee jaar geleden stelde de gemeenteraad 30.000 gulden beschikbaar voor een kunst werk bij de haven. Uit een subsidiepotje van de provincie Zuid-Holland kreeg Wasse naar een gelijk bedrag. In di verse vakbladen werd daarna bekend gemaakt, dat kunste naars ontwerpen konden in sturen voor een object dat maximaal 60.000 gulden mocht kosten. Uit meer dan 60 inzen dingen werden door de ABK twee werken gekozen. Daarbij ging de voorkeur van de com missie uit naar een abstract beeld van de kunstenares Do- rothé Jehoel uit Drunen: een soort piramide met een boei en een gestileerde golf in metaal met scheepskleuren geverfd. Zonder met wethouder J. Greep (cultuur) te hebben overlegd, besloot het college van B en W april vorig jaar de opdracht te geven aan kunste naar Van Ravenswaay. De wethouder werd niet geraad pleegd, omdat hij destijds in het ziekenhuis lag. De leden van de ABK reageerden ver baasd op het besluit van B en W. Greep verdedigde echter het standpunt alsvolgt: „Het college vond de twee kunst werken te progressief. Het zij zo. Het winnende ontwerp, van Van Raavenswaay, is iets conventioneler van aard. Er is inderdaad geen overleg met mij geweest. Ik kan me daar om voorstellen dat de commis sie bedankt voor de eer". De opschudding die vervol gens ontstond leidde tot een nieuwe procedure, waarbij alle inzendingen nogmaals door de ABK werden bekeken. Het kunstwerk van Dorothé Je hoel kwam opnieuw in maart 1989 als eerste keus uit de bus. Kolensjouwer Begin april vorig jaar kregen de bewoners van de wijk Oost dorp inspraak. In het buurt centrum aan de Zonneveldweg konden maquettes van de voorgestelde kunstwerken van de Katwijker Gerard Brouwer en Jehoel bekeken worden. De buurt koos voor het beeld „de kolensjouwer" van Gerard Brouwer. Het college van B en W nam dit besluit over en het advies van de ABK werd ter zijde geschoven Op de ABK vergadering in juli van dit jaar dreigden twee leden van de commissie uit protest op te stappen. De vertegenwoordi ger van de Kulturele Kern Wassenaar architect ing. W.J. van Hoof zegde onlangs zijn medewerking op. De vertegen woordiger van Pulchri-studio in Wassenaarder, A. O verdam, verstuurt nog eind deze week zijn brief. Voorzitter van de Vereniging van in Wassenaar actieve Beeldende Kunstenaars (VWBK), ing. W. van Hoof. verwacht niet dat de plaats van de aftredende vertegen woordigster Nienke Karst wordt opgevuld. „Totdat er meer duidelijkheid komt van de kant van de gemeente over het negeren van ons advies. Ik wil wel eens de argumenten weten van de gemeente waar om zij tot deze keuze is geko men. Ik ben teleurgesteld over de gehele gang van zaken". Wethouder Greep reageerde vanmorgen met te zeggen, dat hij „met een groot probleem zit. Daar krijgt elke wethouder op zijn tijd mee te maken. Het college heeft erg veel waarde gehecht aan het oordeel van de buurtbewoners. Dat avies is doorslaggevend geweest". FRANS MICKLINGHOFF

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17