Leids verzorgingshuis krijgt drie ton terug Lof bewoners voor plan Slaaghwijk ALLER LEI(DS) Voor zonzoekers STAD OMGEVING COMMISSIE TWIJFELT AAN HAALBAARHEID nitiatiefnemers brasserieboot kunnen doorgaan BEZUINIGING PROVINCIE AFGEKEURD DOOR KROON W Het I M'rot Fiom 'et Fiom Buro Leiden biedt het najaar twee praat- >epen aan. Eén voor gea- dopteerden van alle leeftij den en een groep voor vrou- die in het verleden hun kind voor adoptie hebben afgestaan. Vrouwen die in middels weer contact heb- en met hun kinderen ko- ook voor deze groep in anmerking. Nadere infor matie bij het Fiom, aan de Langegracht 65a: 071-226199. Duimelot Speel-O-Theek Duimelot houdt morgen ter gelegen heid van haar vijfjarig be- taan kinderactiviteiten bij he speeltuinvereniging in de wijk. De Speel-O- |T'heek is een instantie die uitleent en voor lichting geeft over spel en speelgoed. De activiteiten beginnen om 13.00 uur. Dui melot is gevestigd aan de ÏLage Mors weg 14a. Boottocht \Wijkvereniging Stevenshof- spolder houdt morgen een ottocht over de Kagerplas- Opstappen kan bij de ijl, nabij de LOL De tocht )egint om 19.00 uur en duurt ot 01.00 uur. De kosten be iragen 22,50 per persoon, ïaarten kunnen worden be leid bij Carine Brussee: 071- U4992. Muziek Ricardo Insunza en Georgia Diaz treden morgen op in De Droomfabriek aan de Oude Singel. Zij brengen vanaf 21.30 uur latin-jazz en Evensong tossa-nova ten gehore. Zon- liddag is er een try-out de nieuwe Leidse for matie. The Art of Reincarna- De aanvang is 16.00 ternationale Springsteendag in de Leidse Stadsgehoor zaal. Tussen 12.00 en 17.30 uur is de Springsteenmarkt, inclusief video's en foto's, geopend. 19.00 uur en duurt tot 01.00 uur. De kosten bedragen 22,50 per persoon. Kaarten kunnen besteld worden bij Carine Brussee: 071-314992. Presta tieloop Buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade houdt zondag 24 uur een prestatieloop. Wethouder H. van Dongen lost om 10.30 uur het start schot. Er kan worden gelo pen over een of meerdere ronden van 2,5 kilometer. Iedere deelnemer wordt met een vaantje beloond. Kinde ren tot 16 jaar betalen een gulden, ouderen betalen twee gulden. Opgave vooraf bij het buurthuis. Kaarten Klaverjas- en sjoelliefheb bers kunnen zondag terecht in buurthuis 't Spoortje. De Spoorbumpers houden daar klaverjas- en sjoelwedstrij den. Het sjoelen begint om 13.00 uur, het kaarten om 14.00 uur. Deelname aan het klaverjassen kost een rijks daalder. Opgave vooraf bij het buurthuis. Tuinen Volkstuinvereniging Ons Buiten houdt vandaag, zater dag en zondag de jaarlijkse tentoonstelling van produk- ten van de volkstuinen. De rning wordt verricht door Duivesteijn van de ge meentelijke directie sport en ecreatie. De tentoonstelling i vordt gehouden in het ver- higingsgebouw, achter de .i Aarnixstraat in Leiden. Springsteen 1 iii De Bruce Springsteen Vere- iging houdt morgen een in- The St. Cecilia Singers ne men zondag een belangrijke plaats in tijdens de zesde evensong in de Hooglandse kerk. Het ensemble laat on der meer oude muziek horen van voor de reformatie. De Ierse organist David Adans begeleidt het ensemble. Ds. A. Alblas is de voorganger. Aanvang van de bijeen komst 19.00 uur. Gezondheid Het wekelijkse radiopro gramma van de stichting Gebruikersorganisatie Ge zondheidszorg gaat op zon dag 24 september over het inloophuis psychiatrie. Het programma is van 10.30 tot 11.00 uur te beluisteren op 105.7 FM op de kabel of FM 88.1 in de ether. LEIDEN De eerste re acties van bewoners van de Slaaghwijk op de plan nen om een nieuwe inde ling van hun wijk te ma ken zijn overwegend posi tief. Een ambitieus stede bouwkundig plan van ar chitect F. Verheijen oogst te gisteravond tijdens de vergadering van de com missie ruimtelijke orde ning voornamelijk waar dering. De commissieleden zagen una niem grote financiële proble men bij de uitvoering van het miljoenen kostende plan. Ze waren dan ook sceptisch over de uitvoering, maar ook be groetten ze het met reacties als „aardig", „fraai" en „creatief". Het plan behelst onder andere een uitbreiding van het win kelcentrum de Kopermolen met daaraan vast een nieuw te vormen plein op de plaats waar nu de verhoogde, door gaande Ketelmeerlaan loopt. Verder spreken de plannen over het bouwen van een woontoren op dit plein, het slopen van de Wiekelhorstflat, het versmallen van de IJssel- meerlaan en het aanleggen en doortrekken van sloten en groenvoorzieningen. Namens de bewoners sprak H. Schreuder zijn waardering uit voor het plan. Zaken als het invoeren van een 30 kilometer zone, het aanleggen van een nieuw speelterrein en het ma ken van een „brink" rond de laagbouw in het hart van de Slaaghwijk spreekt de bewo ners aan. Bezwaren van de buurt had den vooral met geld te maken De uitvoer van de nieuwe plannen mag volgens Schreu der op geen enkele manier op de bewoners worden verhaald. Ook het idee om eventueel een jachthaventje bij de Slaaghs- loot aan te leggen paste niet: „De mensen daar kunnen hun huur nu al bijna niet betalen. Wat moeten zij nou met een jachthaven voor de deur", was zijn reactie. Schreuder sprak verder de hoop uit dat in de Slaaghwijk een ander toewijzingsbeleid voor huurwoningen wordt ge voerd. „Als er in deze volle wijk al nog meer mensen bij moeten komen dan het liefst mensen die graag in de Me- renwijk willen wonen en niet alleen urgenten onder wie veel leden van etnische min derheden", redeneerde Schreuder. K&G bij burgemeester De leden van de Christelijke Muziekvereniging K&G lieten gister avond even horen dat ze wereldkampioen waren geworden op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. De hele binnenstad werd vergast op vrolijke klanken. Vanaf het nieuwe onderkomen het Muziekverzamelgebouw ging de optocht naar het Leidse Stadhuisplein. Na het concert werd K&G ontvangen door het Leidse gemeentebestuur. Burgemeester C. Goekoop wilde daar bij niet onderdoen voor de muziekvereniging en liet eveneens vrolijke klanken horen. De burgemeester deed de vereniging te vens een ets cadeau. FOTO: WIM VAN NOORT 0G VEELHEID VAN VERGUNNINGEN NODIG 1IDEN De onderne- ers S. Veringa en H. van sr Klip mogen doorgaan et hun initiatief om een azen terrasboot neer te jen aan de Prinsesse- ide. Onder een flink tal voorwaarden ging commissie voor ruimte- e ordening gisteravond rlopig akkoord met verlenen van een lig- tsvergunning voor deze boot die onderdak biedt aan een brasserie. Volgens L. Geradts (PvdA) moet eerst met de bewoners in de omgeving van de Prinsesse- kade over het plan worden ge sproken. Verder zou het plan volgens het raadslid in tegen stelling tot eerdere berichten wel door de welstandscommis sie moeten worden beoordeeld. Tevens bleek dat de beide ini tiatiefnemers aan een veelheid van andere vergunningen zul len moeten voldoen voordat de „brasserieboot" kan worden geopend. L. Driessen (VVD) was niet anders dan positief over het plan: „Ik vind het een leuk en moedig initiatief". Met de term moedig doelde zij op het feit dat beide ondernemers de kos ten die op anderhalve ton zijn geraamd voor eigen rekening nemen. Leden van de stichting Histo rische Haven hebben al aange- kondig bezwaar te maken te gen de komst van drijvende horecagelegenheid. Daar doet het feit dat wethouder D. Tes- selaar heeft voorgesteld het verlies aan aanlegruimte te compenseren niets aan af. Ze kunnen als de plannen door gaan hun schepen niet meer keren op het water naast de Blauwpoortsbrug omdat de brasserieboot dan in de weg ligt. „Dan worden we gedwon gen om op onze plaats te blij ven liggen en echte woonbo ten te worden", aldus een schipper. CPA in beroep tegen afwijzing ritverdeling LEIDEN Het dagelijks bestuur van de Centrale Post Ambu lancevervoer (CPA) voor de regio Leiden is in beroep gegaan tegen de afwijzing door Gedeputeerde Staten van de nieuwe rit verdeling. Het algemeen bestuur moet deze stap nog goedkeu ren. Het bestuur is het niet eens met de gronden van afwijzing. Volgens de Leidse wethouder Kuijers (volksgezondheid) is de nieuwe verdeling afgewezen omdat een onderzoekscommissie nog aan het werk is, terwijl GS bovendien meent dat de verde ling anders kan. Volgens die wijziging zou tachtig procent van door huisartsen aangevraagde ritten door ambulandebedrijf De Jong worden uitgevoerd. De Eerste Hulp Dienst (EHD) zou bij alle ongevallen in geschakeld worden. Inmiddels is de fusie met de CPA van Alphen rond. Per 1 janua ri worden de ambulanceritten van de Alphense regio vanuit de Leidse CPA geregeld. De vervoerders in de Alphense regio be houden hun huidige district. Volgens wethouder Kuijers bedient de CPA dan ongeveer 480.000 mensen. Hij denkt dat dat groot genoeg is om voort te kunnen bestaan. Er zijn in Zuid-Holland nu nog vier CPA's. Dat moeten er in de toekomst drie worden. Brandkasten gekraakt in bloembollenbedrijf SASSENHEIM Een bloembollenexportbedrijf aan de Rijksstraatweg is in de nacht van woensdag op donderdag totaal overhoop gehaald door enkele inbre kers. De daders kwamen het pand binnen via een raam aan de. zijkant. Binnen wer den alle vertrekken door zocht. Afgesloten deuren werden met grof geweld in gebeukt. De inbrekers kraakten drie brandkasten en maakten daarbij in totaal 3.000 gulden buit. Leidse onderwijs wil aantal bezuinigingen terugdraaien LEIDEN Het Leids open baar- en bijzonder basis- en speciaal onderwijs eist in een open brief aan de Tweede Ka mer en regering dat bezuini gingsmaatregelen ongedaan moeten worden gemaakt. De scholen vinden dat de kwali teit van het onderwijs moet worden gewaarborgd. Dat kan onder meer als de „vierjari- genmaatregel" ingetrokken wordt. „Opdat een eind komt aan de beschamende situatie dat vierjarigen voor slechts 50 procent voor de formatie van de scholen meetellen", aldus de briefschrijvers. Verder eisen de Leidse scho len verkleining van de groeps grootte en betere, volwaardige betaling van de invalkrachten. Met meer geld voor de zorg breedte kan er meer indivi duele aandacht worden be steed aan de kinderen, vinden de scholen. Ook willen ze geen nieuwe bezuinigingen op het speciaal onderwijs. Maatrege len die het zelfstandig bestaan van scholen aantasten zijn vol gens de scholen ook uit den boze. Tot slot eisen ze verrui ming van de financiële midde len voor een voldoende schoonmaak van de schoolge bouwen, want daarmee is het op dit moment slecht gesteld. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl. Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de zonnerbril naar Naam: j Adres- I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar m I I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag 1 g j Adres: Postcode/plaats: VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 apans schaken n Volkenkunde ;IDEN De Leidse Shogi Club houdt 28 29 oktober het Von Siebold Memorial urnament in het Rijksmuseum voor Vol- nkunde aan de Steenstraat in Leiden, ogi is een Japans schaakspel. In het land n herkomst kent deze sport tien miljoen lieve spelers. Iedere Japanner kent het >1, in tegenstelling tot de Nederlanders, er wil de organisatie verandering in bren- n. Voor topspelers is Leiden de laatste ge enheid om hun vorm te testen voor de iropese kampioenschappen in Engeland. Leidse toernooi wordt zaterdag om 9.00 geopend. Tijdens het toernooi wordt ortdurend met een demonstratiebord uit gegeven over het spel, de regels en de rtijen. BEWONERS LANGEGRACHT IN GEWEER TEGEN KOMST VAN KOETS-O-THEEK LEIDEN Het besluit is nog lang niet genomen, maar omwo nenden van de Langegracht zijn al in de pen geklommen tegen de mogelijke vestiging van de Leidse Koets-o-theek in de pan den van Ico-Athibu. De bewoners van het flatgebouw aan de Marepoortkade hebben „met verontrusting" kennis genomen van de plannen om de discotheek te verplaatsen van de Narm- straat naar het Ico-Athibuterrein. Dat schrijft de Vereniging van Eigenaars Rijnsburgersingel/Nieuwe Mare die verantwoordelijk is voor het flatgebouw, in een brief aan de gemeenteraad. Het bestuur van de vereniging heeft een peiling onder de leden ge houden. Veertig van de 53 leden hebben gereageerd en 32 men sen bleken tegen het afbreken van de panden te zijn. Zesender tig bewoners willen niet dat de locatie een horeca/discobestem ming krijgt, aldus de brief. „De bewoners hechten grote waarde aan privacy en het voorkomen van (geluids)overlast. Bovendien bestaat enige angst dat een nieuwe bestemming criminaliteit zal aantrekken", schrijft de vereniging. In de brief staat verder dat het bouwen van kantoorpanden of woningen veel minder stuit op bezwaren van omwonenden. Verhuur stadhuis niet meer ten koste van publiek LEIDEN Het verhuren van ruimtes in het Leidse gemeentehuis aan Radio Télé Ve- ronique voor opnamen met een verborgen camera is ten koste gegaan van de „klantge richtheid" van de gemeente. In de toekomst zal daarom bij verhuur worden gewezen op de gevolgen daarvan voor het publiek. Dat antwoordt het college van B en W op vragen van raadslid Bernhard Stöxen (Leiden Weer Gezellig). Veronique maakte de afgelopen maanden opnames in de burgerzaal en bij de draaideur van het gemeentehuis. In de bur gerzaal werden voorbijgangers gevraagd ge tuigen te zijn van trouwpartijen, waarna ze zelf in het huwelijk bleken te zijn getreden. De draaideur was afgesloten met een plexi glas plaat. Met de verborgen camera werd vastgelegd hoe bezoekers hun neus stootten. Uit de antwoorden op de vragen van Stöxen blijkt dat het besluit over de verhuur binnen het ambtelijk apparaat is genomen en niet door het college. Volgens B en W past dat in het beleid waarin ruimte is voor zelfstandige beslissingen van ambtenaren. De opbrengst van de verhuur komt ten goede aan de aan kleding van het gebouw. Stöxen had erop aangedrongen het geld te besteden aan een betere toegankelijkheid voor invaliden. Stöxen krijgt overigens alleen een indirect antwoord op de vraag hoe leuk het college de „dijenkletser" van Veronique vindt. De humor van Veronique vinden B en W na melijk van het niveau van de vragen van Stöxen eerder dit jaar bij wijze van grap stelde over de turbokoe. Aanleiding was Leids onderzoek naar genetische manipula tie met om koeien meer melk te laten geven. Stöxen voorzag in zijn vragen al een com pleet areaal van turbokoeien rond Leiden grazen. Lezingen over Leidse economische positie LEIDEN Studium Generale van de rijksuniversiteit Leiden houdt in oktober een lezingenreeks met als titel: „De Randstad in de wereld, Leiden in de Randstad". De vijf lezingen gaan over de economische en geografische positie van de stad Leiden. De reeks begint op vrijdag 6 oktober om 12.00 uur met een lezing van J. Terlouw over de positie van Nederland in de wereld. De lezingen worden op dinsdagavond 10 ok tober om 20.00 uur vervolgd door J. Lambooy over de noordelijke Randstad als dienstencentrum. Een week la ter op dinsdagavond 17 oktober is de derde spreekbeurt, ditmaal door de heer Poeth. Hij zal spreken over de zui delijke Randstad als knoopunt van goederenstromen. Het Leidse gemeenteraadslid en socioloog J. Laurier spreekt op dinsdagavond 24 oktober over „Leiden, stad met twee gezichten". De reeks wordt besloten op dinsdag avond 31 oktober met een forumdebat over Leiden. Hier aan neemt naast Laurier, Lambooy en Poeth ook burge meester C. Goekoop deel. De lezingen worden allen ge houden in het Centraal Faciliteitengebouw, Cleveringa- plaats 1 in Leiden. LEIDEN Het Leidse bejaardencentrum Huize Groenhoven heeft drie ton teruggekregen van de provincie Zuid-Hol land. Dat is gebeurd na een uitspraak van de Raad van State dat pro vinciale staten het ver zorgingshuis ten onrech te een algemene bezui niging hebben opgelegd in de jaren '85, '86 en '87. Groenhoven is het enige centrum in de re gio dat daar bezwaar te gen heeft aangetekend, iets wat directeur A. Dijkstra „onvoorstel baar" noemt. De bezuiniging werd opge legd nadat de begroting van het centrum al was goedge keurd. „Aan het einde stond dan dat een korting zou worden toegepast. Dat kan helemaal niet volgens een bepaald artikel in de wet", aldus Dijkstra. Ebbe en Vloed, een woongemeen schap voor ouderen in Oude Tonge kaartte dat aan bij de Raad van State, die het te huis in het gelijk stelde. Om dat door het Leidse centrum aan de Witte Rozenstraat precies dezelfde procedure werd gevoerd, besloot de provincie de algemene kor ting voor Groenhoven onge daan te maken. Daarom was de zitting gisteren bij de Raad van State over deze kwestie niet zo relevant, al dus Dijkstra. Totaal kreeg het centrum een bedrag van drie ton te rug, dat onlangs op de reke ning van het christelijke be jaardencentrum is gestort. Wat met dat geld gaat ge beuren is nog niet bekend, vertelt directeur Dijkstra. „We weten ook niet precies hoeveel we eraan overhou den, want de jaarrekening moet opnieuw worden vast gesteld en er moet altijd iets aan de provincie worden overgedragen. Maar het geld is ook niet het belangrijkste, het ging meer om het princi pe". Overigens past de provincie nu een andere methode toe om te bezuinigen. Er wordt gewerkt met budgetbegro tingen, wat inhoudt dat voor elke post een bepaald bedrag beschikbaar is. Kriekende wieken „Het staat in de wieken ge schreven, vandaag gaan Petra en Alexander elkaar het ja-wa ter geven". Toen de inmiddels getrouwde Petra te Boekhorst en André van Kesteren gister ochtend opstonden zagen ze een spandoek met deze tekst in de molen hangen bij de Ste venshof. De verrassing was af komstig van tien familieleden die er bij een boer voor had den geijverd een aanspreken de tekst in zijn molen te mo gen hangen. „De boer vond het goed", aldus een van de familieleden. „Hij bromde al leen dat we moesten zorgen dat we met onze spullen voor het melken bij zijn molen moesten staan. Het werk mocht er niet onder lijden". De familie was dus vroeg op en kwam op het idee om bruid en bruidegom ook maar vast te wekken en wel met een trom pet. En zo werd om zes uur re veille geblazen voor het huis van Petra en Alexander aan de Ronnie Biermanstraat. Na de zeer vroege verrassing had het aanstaand bruidspaar alle tijd om zich passend te kleden voor de huwelijksplech tigheid, die om 15.00 uur in het stadhuis plaatshad. FOTO: WIM VAN NOORT Ceidóc SouAO/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13