Gijzeling in België lijkt uitzichtloos I Meer autonomie voor Sovjetrepublieken Europese hulp voor de Antillen Jihad eist aanslag Frans vliegtuig op Dominee Boesak geeft De Klerk zes maanden om zich te bewijzen Arafat bereid tot onderhandelingen BUITENLAND SektaeGoutoni DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 PAGU BIT Mogelijk doodstraf voor moeder die babies doodde BRUSSEL Achter gesloten deuren is deze week in het Belgische Brugge het proces begon nen tegen een 33-jarige vrouw uit Oostende. Zij wordt ervan verdacht in de loop der jaren haar acht pasgeboren babies om het leven te hebben gebracht. De vrouw, moeder van twee kinde ren, mocht van haar Turkse partner geen kin deren meer krijgen, terwijl voor hem voorbe hoedsmiddelen om religieuze redenen taboe waren. Het proces wordt in België met grote aandacht gevolgd, omdat de vrouw mogelijk tot de doodstraf wordt veroordeeld die dan di rect wordt omgezet in levenslang terwijl haar partner er met zes maanden tussenuit dreigt te knijpen. Hij blijft ontkennen op de hoogte te zijn geweest van de moorden. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De Europese Commissie heeft gis teren besloten voor 7,5 miljoen gulden aan hulpgoederen te sturen naar de Caribische ei landen die afgelopen weekeinde zijn getroffen door de orkaan Hugo. Een gedeelte van de hulp is bestemd voor de Nederlandse Antillen. Afgelopen nacht is al een toestel met 36 ton hulpgoederen opgestegen van het Britse vlieg veld Stansted. Aan boord zijn 15.000 dekens, plasticfolie, tien waterreservoirs en twee mil joen tabletten voor de ontsmetting van drink water. De hulpoperatie is in handen gelegd van het Britse Rode Kruis. Mede door de hulp van de Nederlandse mariniers, die op Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten bijstand hebben ver leend, begint het openbare leven weer lang zaam op gang te komen. De orkaan heeft op de drie Bovenwindse eilanden voor miljoenen gul dens schade aangericht. Er vielen geen slacht offers noch zwaargewonden, maar de schade aan particuliere eigendommen is groot. Op alle drie de eilanden hebben de hevige stortregens, die enkele dagen achtereen aanhielden, grote waterschade veroorzaakt. De schade is het grootst op het 1600 inwoners tellende Sint Eustatius. Hugo passeerde dit meest zuidelijk gelegen eiland van de Boven winden op een afstand van 70 kilometer. Waar nemend gezaghebber Ricardo Fortin van Sint Eustatius verklaarde dat dank zij de hulp van de Nederlandse mariniers de electriciteitsvoor- ziening en de telefoonverbindingen morgen hersteld kunnen zijn. De schade op Sint Maar ten kan volgens onofficiële schattingen boven de tien miljoen gulden uitkomen. Slachting onder walrussen Alaska NEW YORK De legale jacht op walrussen door Alas- kaanse eskimo's loopt uit op een slachting die tegen de geest van de eskimo-jachtwet ingaat, aldus bioloog Sam La- Budde. LaBudde, verbonden aan de organisatie 'Friends of the Animals', zei dat de vraag naar ivoor van walrussen toe neemt nu de handel in ivoor van olifanten aan banden wordt gelegd. Hij vertelde ook dat hij langs de westkust van Alaska meer dan tweehonderd onthoofde walrussen heeft ge zien, „vol kogelgaten en zon der slagtanden". Van den Broek: geen volkenmoord in Tibet DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) beschikt niet over gegevens op grond waarvan hij Chinees optreden in Tibet als volkenmoord kan bestempelen. Dit schreef hij gisteren in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Knol (PvdA), die om „een fel pro test" in Peking had gevraagd. De minister beschikt niet over door onafhankelijke waarnemers getoetste cijfers over slacht offers. Het ontbreekt hem ook aan het no dige inzicht in de situatie in Tibet om uit spraken te doen. Hij heeft de Chinese au toriteiten herhaaldelijk laten blijken zich grote zorgen te maken over de mensen rechten situatie in Tibet, onder andere via de VN. Vietnamese soldaten terug Eenheden van het Vietnamese leger verlaten Cambodja. Gisteren begon de eerste fase van de terugtrekking van de Vietnamese troepen. Tegen het eind van deze maand moeten alle 26.000 miltairen het buurland verlaten hebben. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het plenum van het Centraal Comité van de Communistische Partij in de Sovjetunie heeft unaniem een plan goedgekeurd dat voorziet in grotere autonomie voor de Sovjetrepublieken. In zijn toespraak aan het slot van de tweedaagse zitting pleitte Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov echter ook voor versterking van de eenheid binnen de par tij. Gorbatsjov zei in zijn toe spraak, die door de televisie werd uitgezonden, de eenheid binnen de partij te zien als voorwaarde voor het oplossen van het groeiende nationalitei tenprobleem. Het nationalitei tenplan werd vorige maand al gepubliceerd 'en beloofde „ra dicale veranderingen" vAor de samenstelling van de federatie van vijftien Sovjetrepublieken. Het plenum heeft zich „kern achtig voor gelijkheid van de volken van de Sovjetunie" uit gesproken en „men heeft de weg naar ingrijpende hervor mingen van de federatie betre den", aldus Gorbatsjov. Hij waarschuwde er echter voor om „zich niet van de weg van hervormingen te laten afbren gen". Gorbatsjov kantte zich tijdens zijn toespraak tegen het ver langen van de communisten uit de drie Baltische republie ken Estland, Letland en Litou wen om de regionale partijen los te weken van de Commu nistische Partij. „Wij zijn voor eenheid van de Communisti sche Partij van de Sovjetunie", aldus Gorbatsjov en voegde hieraan toe dat Lenin het idee van federalisme binnen de partij had verworpen. Ook zei Gorbatsjov tegen wij zigingen te zijn van de binnen landse grenzen, omdat dit de perestrojka „onbereikbaar" zou maken. Deze opmerking lijkt vooral gericht aan het adres van Armenië en Azer- bajdzjan. Deze republieken zijn verwikkeld in een langdu rig conflict over de autonome regio Nagorny-Karabach in Azerbajdzjan. Op de laatste dag van de ver gadering werd uit verschillen de delen van de Sovjetunie kritiek geleverd op de centrale regering in Moskou. De spre kers steunden weliswaar Gor- batsjovs voorstellen voor ver nieuwing van het partijkader, maar de afgevaardigden van de regionale communistische partijen vroegen ook aandacht voor hun eigen problemen. Zo vroeg de afgevaardigde uit Basjkirskaja om de status van deze in de Oeral gelegen auto nome republiek te verhogen tot Sovjetrepubliek. De leider van de communistische partij uit Kirgizië stelde Moskou verantwoordelijk voor de slechte economische situatie. Grote boete PanAm wegens nalatigheid WASHINGTON De Ameri- kaanse luchtvaartmaatschappij PanAm moet een boete beta len van 630.000 dollar (ruim 1,3 miljoen gulden) vanwege schending van de veiligheids voorschriften op de luchtha vens van Frankfurt en Lon den. De boete houdt verband met de ramp met een PanAm- toestel op 21 december vorig jaar. Toen stortte door een bomexplosie een vliegtuig met 259 inzittenden neer op het Schotse plaatsje Lockerbie. Alle inzittenden kwamen daarbij om het leven. De FA A beschuldigt de luchtvaart maatschappij ervan niet de be nodigde veiligheidsvoorschif- ten in acht te hebben geno- PARIJS De Franse luchtvaartmaatschappij UTA houdt er ernstig rekening mee dat het ongeluk met de DC-10, die dinsdag neerstortte boven Niger, is veroorzaakt door een bomaanslag. Gisteren kwam bij een internationaal persbu reau een telefoontje binnen van een Engels-sprekende man, die verklaarde dat de aanslag het werk was van de Libanese shi'itische organisatie 'Jihad' (heilige oorlog). Hij eiste verder de vrijlating van de door Israel gegijzelde sjeik Obeid. Dins dagavond was al bij de UTA een telefoontje binnengekomen waarin de aanslag werd opgeëist door de Jihad. De maat schappij twijfelt echter vooralsnog aan de waarde van de te lefoontjes. Alle 171 inzittenden van het toestel zijn omgeko men. (Van c correspondent) BRUSSEL De gijzeling van de 41-jarige Marie- Madeleine Jeuris en haar twee dochtertjes van 10 en 12 in het dorpje Tilff bij Luik lijkt na vier dagen en vier nachten uitzicht loos. Intensieve contacten tussen de justitie in Luik en gangsterleider Philippe Delaire hebben nog tot niets geleid. De vader van de 31-jarige De laire, die nu aan zijn tiende gijzeling bezig is, deed gister middag via de Franse zender TF-1 een emotioneel beroep op zijn zoon de actie te beëindi gen. „Philippe, ik smeek je: laat die mensen vrij. Luister een keer naar mij en ga in op lijkt niet tot enige concessie bereid. Over losgeld de gangsters eisten aanvankelijk 1,6 miljoen - praten de gijzel- houders niet meer. Een tas met het geld, dinsdag al bij hen op de stoep gezet, lieten zij onaangeroerd. Justitie is be reid te betalen en ook bereid de drie gangsters te laten ver trekken, maar eist dat dan mi nimaal de twee kinderen on middellijk worden vrijgelaten. Delaire en zijn companen gaan daar niet op in. Volgens twee psychologen die gisteren nauw bij de contacten met de drie gangsters werden betrokken maken de vrouw van Guy Jeuris en haar twee dochters het naar omstandig heden goed. Jeuris zelf, die aanvankelijk ook gegijzeld was maar zondagavond wist te ont snappen, heeft een zware shock. Wel heeft de directeur de voorstellen die je zijn ge- van het Gemeentekrediet daan. Dat zou fantastisch zijn!" Tilff maandag zelf nog voor Maar Philippe Delaire, die het losgeld gezorgd, eerder in Amersfoort al een Volgens mededelingen van groep hotelgasten en in Val- justitie zouden de drie gang- kenburg een NMB-directeur sters behalve over een indruk- en zijn familie gijzelde, geen krimp. Hij wil vertrek ken met zijn drie gijzelaars en wekkende hoeveelheid vuur wapens ook over granaten en kneedbommen beschikken. De vader van Philippe Delaire vraagt zijn zoon via de Franse tele visie om de gijzelingactie te beëindigen. Rechts een zuster van de misdadiger. FOTO: EPA gebreid te .barricaderen. De villa wordt al sinds zondaga vond door een speciale een heid van de Belgische rijks wacht continue onder schot gehouden. Het parket stelt daarom een bestorming zo lang mogelijk uit. De gangsters zelf leken zich gisteren voor te bereiden op een langdurige belegering door alle deuren en ramen uit- F.W de Klerk plaats zijn hand op de Bijbel tijdens het afleggen van de eed. Gisteren werd hij in een kerk in Pretoria geïnaugu reerd als president van Zuidafrika. FOTO: AP PRETORIA Frederik de Klerk is gisteren voor een termijn van vijf jaar beëdigd als president van Zuidafrika. Vandaag is zijn nieuwe regering geïn stalleerd. De Klerk heeft aangekondigd de blanke heerschappij te zullen ver vangen, voordat hij het presidentschap neer zal leggen. Dominee Allan Boesak, een van de belangrijkste leiders van de anti-apartheidsbewe ging, zei in een reactie dat hij de Klerk zes maanden zou ge ven om te bewijzen dat de scepsis van zwarten tegenover hem ongegrond is. In een kerk vlak bij de uni versiteit van Pretoria legde De Klerk tegenover opperrechter Corbett de eed af. Met het aan treden van De Klerk worden de geruchten steeds sterker dat de overheid begin volgend jaar de gevangengehouden zwarte leider Nelson Mandela zal vrijlaten, zo meldden ver schillende kranten. Volgens zegslieden zal de vrijlating deel uit maken van een pro gramma om de zwarte bevol king te betrekken bij overleg met de regering over een nieu we grondwet. Tijdens de eedsaflegging be loofde De Klerk, „allen recht te doen", en zich te zullen wij den aan „het welzijn van land en bevolking". Daarna vertrok hij naar het parlement om zijn inaugurele toespraak te hou den. De Klerk zei dat het zijn doel was „een nieuw Zuidafri ka, verlost van de vijandschap van het verleden" te bouwen. Hij gaf in zijn toespraak geen bijzonderheden over zijn plan nen, maar zei dat zijn regering discriminerende wetten zou afschaffen, gevangenen als Mandela zou vrijlaten en grondrechten voor de zwarte bevolking zou overwegen, „als dat vreedzame oplossingen" naderbij zou brengen. De Klerk zei te hopen de nu drie jaar geldende noodtoe stand geleidelijk te kunnen af schaffen. Hij waarschuwde dat protest tegen vroeger aange daan onrecht, „of vermeend onrecht", een oplossing niet naderbij zou brengen. „Er is slechts één weg naar vrede, naar gerechtigheid voor allen: Dat is de weg van verzoe ning". Hij legde opnieuw zijn hervormingsplan voor, dat aan de nu van alle politieke rech ten verstoken zwarte meerder heid medezeggenschap wil ge ven zonder de positie van de blanke minderheid aan te tas- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN476 De zeeman brengt de meisjes naar een klein gebouw tje, vlak bij de haven. „Kapitein Rob is hier binnen", zegt hij, terwijl hij de deur openduwt. De meisjes volgen hem argeloos. Wat een zonderling gebouwtje! Wat zou Rob hier uitvoeren? De zeeman opent weer een deur en dan staan de meisjes in een nauw vertrek met een lage zolder. „Waar is kapitein Rob nu?" vreaagt Willy, maar dan ziet ze, dat de zeeman een revolver heeft' getrokken en de meisjes grijnzend aankijkt. Tegelijkertijd gaat de deur open en een kleine, dikke man komt haastig binnen. „Een die zo graag meneer Rob wilden spreken." „Wat betekent dit? vraagt Marga woedend, „wij hebben met u niets te maken! Wat wilt u van ons?" De dikke man begint luidkeels te lachen en ver laat het vertrek, samen met de zeeman. Grendels schuiven dicht, sloten knarsen en de meisjes begrijpen, dat ze gevangenen zijn. Marga staat te trillen van woede, maar Willy blijft kalm en zegt: „Ssst! Ik hoor stemmen!" JERUZALEM Yasir Arafat, de leider van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, heeft het Egypti sche vredesvoorstel direct te gaan onderhandelen met Israel aanvaard. „Arafat stemt in met een dialoog tussen de twee dus de Egyptische president Mubarak, die zich heeft opgewor pen, als bemiddelaar in het Israelisch-Palestijnse conflict. Hij riep de Israëlische bevolking op er bij hun regering op aan te dringen het beginsel van de ruil van Arabisch land voor vrede, te aanvaarden. Volgens Avraham Burg, parlementslid voor de Arbeiderspartij in Israël en één van de voorvechters van de „Vrede Nu Bewe ging", is de kans op een breuk in de Israëlische regering nu gro ter dan ooit. Burg zei dit in Den Haag; hij is twee dagen gast van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Mubarak had maandag in Cairo een ontmoeting met de Israëli sche defensieminister Rabin over zijn tien punten tellende vre desinitiatief. Daarna zei Rabin, een leidende figuur binnen de Arbeiderspartij, achter het Egyptische voorstel te staan Palestij- nen en Israëliërs naar Cairo uit te nodigen voor voorbereidende onderhandelingen over verkiezingen in de bezette gebieden. De Israëlische premier Shamir van het rechtse Likud-blok heeft het door Mubarak voorgestelde plan verworpen. Israëlische gevechtsvliegtuigen deden gisteren een aanval op Palestijnse doelen in de heuvels ten zuiden van Bayrut. De doe len lagen bij het dorp Naameh. De aanval zou de dertiende zijn die Israel dit jaar op Palestijnse doelen in Libanon uitvoert. Bij eerdere aanvallen kwamen 17 mensen om het leven en raakten 101 gewond. Kritiek op „smakeloos" artikel Jeltsin MOSKOU Het Sovjet- weekblad Moskovskije Novosti heeft kritiek gele verd op de manier waarop de partijkrant Pravda ver slag heeft gedaan van de reis van Boris Jeltsin naar de VS. De ruime aandacht die de Pravda heeft besteed aan het vermeende drankmisbruik en de kooplust van de 58-jarige oppositie-politicus vond het weekblad een „smakeloze grap". Dergelijke dingen doen niet terzake, zei het blad, ter wijl de inhoudelijke kant van Jeltsins bezoek in de Sovjet- pèrs schromelijk onderbelicht bleef. Jeltsin zelf deed het ar tikel af als „vulles" en zei dat Pravda alleen maar uit was op wraak. In het Pravda-artikel werd de reis „een vakantie reis, een uitstapje, een bar van 5.000 kilometer lang" ge noemd. Jeltsins Amerikaanse gastheren hebben echter ver klaard dat zij hem op nooit in het openbaar dronken hebben gezien. NC UTB kiezi baar géne uur pers tiènl door Jo Wijnen Miss Silicoi heid artse Zand 01 I] Een paar jaar geleden koni het meisje dat tot Miss Am was uitgeroepen aan dat G zelf de hand had gehad in hoge eer die haar te beurt gevallen. Ze bezocht tal va scholen om de lof van haai Schepper te zingen. Want had haar dat mooie lichaai bezorgd. Bovendien was hi uitverkiezing de vrucht van bidden geweest, zo liet de de schoolkinderen weten, de onder jeugdpuistjes, piek te dikke kuiten en andere onvolmaaktheden gebukt gaande muurbloempjes ond haar gehoor van deze merkwaardige theologische benadering van de schoonh zon dachten, is niet bekend, mi sommigen moeten tot de slo VOO zijn gekomen dat God wel vreemd met zijn schepping omspringt. De Miss noemdt zichzelf trots een „herboren christen en stak derhalve vroomheid en bijbelvastheii niet onder stoelen of banki Een jaar later werd een juffrouw op het schild gehe die minder godvrezend was die haar schoonheid dan ooi meer aardse omstandighedt danken had. De straf volgA prompt: enkele weken na uitverkiezing werd ze gediskwalificeerd omdat ze haar bloterik in een mannenblad had gestaan. L mag niet van de in smoking baljurken gestoken veekeuringsdiensten die bij Miss-verkiezingen als jury ingehuurd. Dit jaar liggen de zaken nq ingewikkelder. De nieuwste Miss America heeft zowel hulp van God als van meet wereldlijke makers van het vrouwelijk schoon gehad. D winnares is wederom een „herboren christen" en du: vroom. Ook zij leeft in de stellige overtuiging'dat ze lijfelijke gaven aan het ingn van de hemel zelf te dan kei heeft. Maar intussen is ook bekend geworden dat van een plastisch chirurgie ingeroepen voor een drastis correctie van haar neus. America stond in dat opzicl niet alleen. Dr. James Hillit gevierd chirurg, heeft al lal weten dat vijf meisjes die a Miss-America verkiezingen deelnamen op zijn opera tiet hebben gelegen om zich va enkele fysieke tekorten te ontdoen. Miss Florida liet i neus in de juiste vorm breri hetgeen een tamelijk pijnlij ingreep heet te zijn. Miss Ai liet eveneens een ongerechtheidje in haar gel wegwerken. Miss Oregon dankte haar fraaie boezem een siliconenbehandeling. In het stormpje dat daarovt opgestoken heeft Miss Ame 1986 ook al toegegeven vooi herstelwerkzaamheden naai chirurg te zijn geweest. De bekende Amerikaanse columniste Ellen Goodman die, in tegenstelling tot 50 miljoen van haar landgenoti geen liefhebster is van Missverkiezingen zegt ni het met de schoonheidswedstrijden den kant uit gaat als met alle an sporten. Siliconen, hormone cortisonen en steroïden gaai dienst uitmaken. De Missen, mevrouw Goodman, zijn be alles te doen als ze maar winnen. Niets is meer heilil ook het eigen lijf niet. Zeik herboren christenen onder deelneemsters zijn desno met verwijzing naar God bereid het mes in zichzelf tt laten zetten en alles te slikl wat uit de toverdoos behulpzame farmaceut kom Er is natuurlijk geen weg n terug. Over enkele jaren is America het exclusieve pro. van enkele handige geneesheren. Aan een schoonheidswedstrijd gaan ingrijpende medische behandelingen vooraf. De volmaaktheid begint op de operatietafel, waar neuzen, borsten en dijen in de vorm worden gebracht die de juij meest behaagt. De toekomst Miss America is mogelijk ee geestelijk wrak, een domoot een hysterica, maar ze is tegelijkertijd ook een medist triomf. Ze is een esthetisch Monster van Frankenstein een superbe lijfelijke illusie zoals Ellen Goodman schret „Een operatief aangepaste deelneemster aan een schoonheidswedstrijd draai met al die siliconen onder b huid, een totaal foute boodst uit". Maar ach, zolang Miss America nog kan allemaal van God komt en ze haar uitverkiezing als eet soort religieuze eredienst hei ervaren, hebben miljoenen mensen een vroom excuus zich aan een mooi meisjeslijl vergapen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4