Viet alle hoop verloren I DE STERKE LICHTGEWICHT PvdA tegen voorstel van btw-verlaging ONDEPENNING, ZAKJES EN HOGERE BOETES ALS UITKOMST D weert pvc-verpakkingen DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN FANTA Eerste hartpatiënten snel naar buitenland JNENLAND CcidócSoivumt DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 tl rdachte van schoppen letman vrijgesproken jTEHDAM -t- De 22-jarige student die er- werd verdacht oud-minister Deetman tij een demonstratie in de buik te hebben iopt, is door de Amsterdamse politierech- nr. R. Muskens vrijgesproken, iff icier van justitie had een straf van du;- gulden boete en een maand voorwaar- met een proeftijd van een jaar geëist, enten demonstreerden op 9 november jaar in Amsterdam tegen het onderwijs- d. ns gewelddadigheden die ontstonden Deetman in zijn buik geschopt. De poli- lield de bewuste student aan, maar deze altijd ontkend. Voornamelijk vanwege istrijdige getuigenverklaringen vond de ierechter het „niet overtuigend bewezen" lij de dader was. Omroeper Vroeger was de stads- of dorpsomroeper een vertrouwd beeld in de straat en was hij de enige nieuwsbron voor de mensen. Tegenwoordig wordt het publiek op vele wijzen geïnformeerd, maar desondanks had deze heraut gisteren veel aandacht voor zijn boodschap tijdens het Nederlands kampioenschap in het winkelcentrum Hoog Catharijne. Frits Bom en VARA zien af van geding AMSTERDAM Frits Bom, de voormalige ombudsman van de VARA, hoeft 28 september niet voor de rechtbank in Hilversum te verschijnen omdat hij VARA- voorzitter M. van Dam afgelopen februari in het openbaar voor alco holist heeft uitgemaakt. De smaadzaak is geseponeerd. De advocaten van beide partijen ge ven er de voorkeur aan de zaak niet opnieuw op te rakelen. Mogelijk krijgt Bom toch te maken met de rechter als hij onder de naam Konsumentenman doorgaat met de exploitatie van een 06-lijn. Volgens de VARA is de naam be schermd. Schadeclaim chrysantentelers drie tot vijf miljoen gulden NAALDWIJK De schade die chrysantentelers in het Westland aan hun gewas hebben opgelopen door een, vermoedelijk uit het Botlekgebied afkomstige, gifwolk die donderdag 7 september bo ven de Glazen Stad hing, ligt tussen de drie en- vijf miljoen gul den. Deze schade valt niet te verhalen op een gewas-verzekering. De landbouworganisatie Drie HLO zullen nu namens alle telers die een rechtsbijstand-verzekering hebben een schadeclaim indie nen bij het Fonds Luchtverontreiniging van het ministerie van VROM. Secretaris A.P. van der Lee: „Gisteren hebben we over eenstemming bereikt met alle rechtsbijstand-verzekeraars, die nu collectief deze zaak ter hand zullen nemen. Daar is een deskundi ge advocaat voor aangewezen, die de belangen van de tuinders gaat behartigen. Voor degenen die geen rechtsbijstand-verzeke ring hebben is een regeling getroffen met verzekeraar Interpolis, die bereid is deze mensen bij te staan als zij bereid zijn alsnog een rechtsbijstand verzekering af te sluiten", aldus secretaris Van der Lee. Hij vergelijkt deze regeling met een brandend huis dat toch nog verzekerd kan worden. KABELEXPLOITANTEN DREIGEN MET RECHTER HILVERSUM De kabelexploitanten verenigd in de Ve- cai stappen naar.de rechter als het Commissariaat voor de Media de uitzendingen van de zenders TV10 en Veronique op de kabel verbiedt. Binnenkort beslist het Commissariaat of de zenders in strijd zijn met de mediawet. Volgens Ve- cai-voorzitter Eenhoorn willen de exploitanten in geval van een verbod via een proefproces tot op de bodem uit zoeken wat wel en niet kan op het kabelnet. „We kunnen deze zenders niet via wetgeving tegenhouden. We leven in een open maatschappij. Het ruikt naar censuur als de staat tegenhoudt wat de burger wil zien", aldus Eenhoorn. LPG 2 cent duurder ROTTERDAM Autogas (LPG) is vandaag 2 cent per li ter duurder geworden. De adviesprijs komt daarmee op 48,9 cent per liter. De prijsverhoging is een gevolg van stij gende noteringen op de internationale produktenmarkt. lt djf HAAG Er is één, ngeJchien wel typisch Ne- d lands probleem dat bmfcen meer ter harte dan miljoenennota's abinetsformaties: de oor [last van hondepoep. maar weinig on- jedakrerpen waar zo veel ioge[ wordt gebakkeleid. honden trouwe vier- lijk |ers en mensenvrien- n ra) of gewoon milieuver- pte jers? udicjis in elk geval zeker: Ifs Anderhalf miljoen hon- in stj die Nederland telt en, juceren bij elkaar iijks maar liefst 160 en kilo uitwerpselen. meenten worstelen al ja- met het probleem, weer worden nieuwe /edliagnes gestart om de drol de p straatbeeld te verwijde- wJMaar acties als het plaat- -an vlaggetjes in de uit- ielen, het verbannen van jnd naar de goot en de in- onfjctie van zeer geavanceer- gemotoriseerde schoon- zierHmachines (de zogeheten |on ielozers") hielpen het gstuk niet uit de wereld, in voor de Nederlandse ^Hniging van Reinigingsdi- ^Huren (NVRD) om de kop- ^H>ij elkaar te steken en een ^Hs offensief tegen de hon- èp te starten, waarbij een- noet worden aangebracht je nu nog versnipperde ïk van gemeenten. De liging presenteerde giste- Den Haag een actieplan Tin het probleem bij de wordt aangepakt: men wil een blijvende gedragsver andering van de hondebezit- ters. In het strategisch plan speelt het „hondepoepzakje" een be langrijke rol. Enkele jaren ge leden besloten de reinigings diensten een wedstrijd uit te schrijven onder het motto „Wie biedt een praktijkgerich te oplossing van het honde- poepprobleem?". Het zakje kwam destijds als winnaar uit de bus. Uitkomst Volgens NVRD-voorzitter J. Laurijssens, die het honde poepzakje gisteren demon streerde, is het „ruimmiddel" een uitkomst. Het zakje is ge maakt van karton en papier dat aan de binnenkant van een milieuvriendelijk vocht- dicht laagje is voorzien. De ge bruiker hoeft dan ook niet bang te zijn dat het zakje scheurt. Het is bovendien voorzien van stevige karton nen kleppen die zich met een simpele handgreep rond de drol laten sluiten zonder dat men zijn handen vuil maakt. Daarna hoeft men alleen nog maar'de handvatten tegen el kaar te drukken om het gevul de zakje te kunnen meene men. Het hulpmiddel doet niet alleen de hondedrollen uit het zicht verdwijnen maar gaat ook verontreiniging van bo dem en oppervlakte tegen om dat niet opgeruimde uitwerp selen, die veelal vol zitten met fosfaten, een ernstige bedrei ging vormen voor het milieu. Volgens Laurijssens kan het zakje, dat op dit moment ove- jens nog nergens verkrijg- oaar is, bij voldoende vraag een commercieel bijzonder interessant artikel zijn. De NVRD heeft berekend dat als de helft van de hondebezitters deze zakjes dagelijks een keer zouden gebruiken, de afzet al bijna 274 miljoen exemplaren per jaar zou bedragen. Bij een verkoopprijs van een kwartje komt dit neer op een omzet van bijna 70 miljoen gulden. In samenwerking met indus trie en detailhandel zal het zakje op ruime schaal in een aantal proefgemeenten wor den geïntroduceerd. De vraag is of het verkrijgbaar zijn van het hondepoepzakje mensen voldoende motiveert om de drol ook daadwerkelijk op te ruimen. De reinigingsdi recteuren vrezen van niet en zijn dan ook van mening dat aan hardere maatregelen niet te ontkomen valt. De politie kan momenteel weliswaar een hondebezitter een boete opleg gen indien zijn hond op heter daad wordt betrapt bij het draaien van een drol op een niet daartoe bestemde plaats, maar hoger dan '25 gulden zal deze boete nooit zijn. Er gaat dus geen enkele preventie van uit. Wat dat betreft is het ef fect van een „lik-op-stuk-boe- te" van tenminste 250 gulden heel wat groter, menen de di recteuren. Belasting Daarnaast worden er in het gisteren gepresenteerde 'Handboek Bestrijding Over last door Honden' andere maatregelen voorgesteld. Naast een strengere beboeting zal ook een meer intensieve surveillance moeten plaatsvin den. Verder dient er een uni forme hondebelasting te ko men. Op dit moment verschilt de hoogte van de belasting per gemeente. Om de controle op het betalen van belasting door hondebezit ters te vergemakkelijken stelt de vereniging de (herinvoe ring van een hondepenning voor. Het is gemakkelijker om te controleren of een hond een penning draagt dan huis aan huis na te gaan of er een hond is die niet bij de gemeentelijke belastingdienst is aangemeld. Op dit moment gaat bijna 70 procent van de opbrengst aan hondenbelasting op aan con trole. De reinigingsdirecteuren willen dat de bestrijding van overlast door honden volledig uit de opbrengsten wordt be taald. De belasting zou per eerste hond neerkomen op tachtig gulden per jaar. Wil men er meer dan één hond op na houden dan moet fors wor den bijbetaald. In samenwer king met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil len de directeuren de gemeen ten aansporen tot een unifor me aanpak van het honde- pocpprobleem. MARGA RIJERSE (Vervolg van de voorpagiha) DEN HAAG PvdA-lei- der Wim Kok verzet zich ertegen dat de btw in de komende kabinetsperiode fors wordt verlaagd. De Centraal Economische Commissie, die bestaat uit een aantal topambtenaren van verschillende depar tementen, zegt in een ad vies aan de regering dat de btw vanaf 1991 elk jaar met één procent omlaag moet tot 14,5 procent in 1994. Het CEC-advies speelt een be langrijke rol in de kabinetsfor matie, omdat informateur Lubbers aan de beoogde coali tiepartners heeft voorgesteld dit stuk te gebruiken als een onderdeel voor „solide", finan ciële afspraken. Wim Kok is het daarmee op zich wel eens, maar vindt een btw-verlaging geen goed plan. Daardoor zou een zó fors beslag op de finan ciële middelen van de over heid gelegd worden dat er on voldoende ruimte overblijft voor het „andere" beleid dat de PvdA voorstaat. Kok kan zich niet voorstellen dat het CDA wel met het CEC-advies zal instemmen. Ook in het programma van de christen-democraten is volgens hem niet voorzien in een der gelijke rigoureuze btw-daling. CD A-fractieleider De Vries wilde gisteren nog niet reage ren op het CEC-advies. Gewaagd Kok is het ook niet eens met de argumentatie van de Com missie. Hij noemde het een „gewaagde" veronderstelling dat door een btw-verlaging de looneisen van de vakbeweging getemperd kunnen worden. Ook de verlaging van de druk van belastingen en sociale premies met 0,7 procent in vier jaar, die de CEC voorstelt, betekent volgens Kok een be perking van keuzemogelijkhe den in het te voeren beleid. Voor het CDA geldt dat net zo goed, meent hij, want ook het programma van die partij zou gebaseerd zijn op een lichte stijging van de collectieve lastendruk. De PvdA-voorman wil dus dat het advies van de CEC als niet meer („ook niet minder") dan een belangrijk ambtelijk stuk wordt beschouwd. „Het zijn de politici die de beleidskeuzen maken". Kok zei dit alles gistermiddag fractieberaad van D66 naar zijn pers conferentie. FOTO: ANP in een toelichting op een brief aan informateur Lubbers. In die brief geeft de PvdA-fractie het 'groene licht' voor verdere besprekingen over een cen trum-links kabinet op basis van de voorstellen, die Lub bers maandag deed. Na twee weken wordt het nu eindelijk tijd om met alle betrokkenen rond de tafel te gaan zitten, meent Kok. Hij verschilt hier in van mening met CDA-on- derhandelaar De Vries, die gisteren in een brief aan de in formateur liet weten beschik baar te zijn voor voortgezette besprekingen, maar dan wel nog steeds in afzonderlijke ge sprekken met Lubbers. Geruster V Kok wil dat in een vroeg sta dium wordt gesproken over de portefeuilleverdeling. Maar hij vindt het niet verstandig dat partijen nu al claims gaan leg gen. Bert de Vries zei gisteren in een radiogesprek dat het CDA, nu de kwestie van de euthanasie zoveel aandacht krijgt, het departement van justitie moet gaan bemannen. Kok had dit overigens niet zo opgevat. „De Vries heeft tegen mij gezegd dat hij zich alleen heel wat geruster zou voelen als Justitie naar het CDA zou onge TERDAM In de wa- ïizen van Vroom en inenl>mann zullen verpakkin- jwaarin pvc (polyvinylc- Perjde) is, verwerkt, zo snel Müjlijk worden geweerd. Het acjeaern heeft aan de leveran- laten weten dat zij voor 1990 hun goederen in een materiaal moeten aanle- Zo niet, dan is de kans dat de klant tevergeefs n he 1 nkel p in de winkel zoekt naar het artikel. V D is al geruime tijd bezig de maatregelen voor te berei den, maar is echter niet van plan als enige de verpakkin gen te weren. Inmiddels heb ben ook andere leden van de Raad voor het Grootwinkelbe drijf laten weten te willen overstappen op andere ver pakkingsmaterialen. Enige tijd geleden heeft Ahold al beslo ten dat in de AH-winkels op korte termijn geen milieu-on vriendelijke verpakkingen meer gebruikt mogen worden voor de versprodukten.V D zal niet alleen letten op de verpakking, maar zal ook bij de inkoop letten of er pvc in het produkt is verwerkt. Waar er alternatieven voor handen zijn, zal het winkelbedrijf daarop overschakelen, ook als die artikelen duurder zijn. inif allen brandweerlieden uit de Haarlemmermeer hadden gis- hun brandspuit verruild voor een boerenkiel en vormden boerenprotest waardoor NS-topman Ploeger zich een weg de. De NS herdacht gisteren dat 150 jaar geleden de eerste tussen Amsterdam en Haarlem reed. Toen maakten de boe- icht bezwaar tegen de ijzeren machine, die stoomstotend land doorkruiste. FOTO: ANP 22 september Prins Bernhard geeft op Paleis Het Loo in Apel doorn het startschot voor de Paleizen Estafette Loop 1989. De deelnemers aan de loop zijn werkzaam bij korpsen en diensten die zorg dragen voor de veilig heid en welzijn van de Ko ninklijke familie. Prinses Margriet woont in de aula van de Universiteit van Amsterdam het colle ge bij waarmee prof. dr. M. Weisglas afscheid neemt als bijzonder hoogleraar Europese Studies. t ontvangen Bel tussen 18.00 en zaterdags tussen 14.00 en 15.00 Donnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. KNOLLEN WWm\ JÊ Afctl/AUEfi]0 Mooi0AN geef' ADVERTENTIE Openbaar ministerie: euthanasie vereist een procedureregeling DEN HAAG Tijdens de kabinetsformatie moeten duidelijke afspraken wor den gemaakt over de juri dische procedure die ge volgd dient te worden bij gevallen van euthanasie. Dit hebben enkele leden van het openbaar ministe rie (procureurs-generaal en officieren van justitie) en een aantal hoge ambte naren (o.a. inspecteurs voor de volksgezondheid) in een brief aan informa teur Lubbers voorgesteld. De brief is namens de groep geschreven door mr. H. Ad dens, procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwar den. Volgens Addens moet er, ook als voorlopig wordt afge zien van een nieuwe euthana siewet, een „procedurebe schrijving" komen waardoor artsen en juristen weten waar ze aan toe zijn. Deze procedure zal ertoe moeten leiden dat artsen die op dringend en herhaald ver zoek zijn overgegaan tot le vensbeëindiging van een dood zieke patiënt, onverwijld de officier van justitie daarvan in kennis stellen. Als een arts zorgvuldig heeft gehandeld (dus uitvoerig met de patiënt heeft overlegd, een collega heeft geraadpleegd en van dit alles een dagboek heeft bijge houden) hoeft hij geen vervol ging te vrezen, aldus de brief) Al vele jaren wordt er in me dische en juridische kringen vanuit gegaan dat er in Neder land naar schatting zes- tot tienduizend euthanasiegeval len per jaar voorkomen. Een recent onderzoek heeft dit vermoeden opnieuw bevestigd. Vorig jaar deden echter nau welijks tweehonderd artsen aangifte van euthanasie. De vrees om aangifte te doen moet volgens mr. Addens wor den doorbroken. UTRECHT Binnen een maand gaan de eerste hartpatiënten voor een operatie naar een privé- kliniek in Londen. De or ganisatie van deze „lucht brug" komt van de Stich ting Nederlandse Hartpa tiënten, die daarmee iets wil doen aan de lange wachtlijsten in de zieken huizen. Inmiddels heeft de stichting alle ruim 350 cardiologen in Nederland aangeschreven om haar bemiddelingsdiensten aan te bieden, aldus voorzitter J. van Gverveld. De stichting heeft al enige tijd geleden aan de bel getrokken. Ze ziet zich nu gesteund door het onlangs verschenen rapport van de Be geleidingscommissie Hartchi- rurgie Nederland, waaruit blijkt dat ruim 2400 mensen in mei al langer dan drie maan den op een operatie wachtten. Enkele tientallen cardiologen hebben volgens Van Overveld toegezegd met de stichting voor patiënten naar een oplos sing te willen zoeken. De be langenorganisatie zal steeds een tweede mening van een andere cardioloog vragen, zo dat geen onnodige operaties worden verricht. Binnenkort zullen vermoede lijk meer patiënten naar Lon den vliegen. Gesprekken zijn ook gaande met enkele Belgi sche ziekenhuizen. „Het liefst houden we alle patiënten in Nederland, maar als het echt niet anders kan zoeken we in het buitenland", aldus voorzit ter Van Overveld van de stichting.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3