„De wereld is ontkenning van mijn geloof' ficidócSommt Synagoge te Zwolle heringewijd kerk wereld CIDI haalt Davidster weg bij nuntiatuur „Europese kerkendag wordt opzijn vroegst in 1995 gehouden" brieuen 'PI lezers Israels arsenaal GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidóe Commit DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 PAGIN Amsterdamse theologische faculteit ziet niks in opheffing AMSTERDAM De theolo gische faculteit van de Uni versiteit van Amsterdam is „allerminst van plan zich neer te leggen" bij het voor stel tot opheffing. Met veront waardiging heeft zij kennis genomen van dit voorstel in het Hoger Onderwijs en On derzoek Plan 1990. Het bestuur neemt het de mi nister van onderwijs kwalijk dat hij op deze manier een in grijpende reorganisatie van de faculteit doorkruist, zo blijkt uit een verklaring. De Am sterdamse faculteit kwam als zwakste openbare theologi sche faculteit uit het onder zoek van de verkenningscom missie godgeleerdheid (Smits- Oberman). De adviescommissie van de minister heeft de faculteit echter onderzocht op het mo ment dat er fors bezuinigd moest worden, zo schrijft het bestuur. Deze bezuinigingso peratie heeft negatieve in vloed gehad op de prestaties van de faculteit. Dekaan prof. dr K.A. Deur- loo geeft toe dat „er in bepaal de vakgroepen niet veel is ge presteerd. Maar na de grote teruggang kunnen we nu heel behoorlijke prestaties op tafel leggen". Hij wijst er nog eens op dat zijn faculteit in theolo gisch Nederland een geheel eigen plaats inneemt. Ophef fing leidt volgens Deurloo en het bestuur in geen enkel op zicht tot de door de minister beoogde kwaliteitsverbetering van onderwijs en onderzoek. Ik zei tegen de amandelboom: spreek mij van God en de amandelboom bloeide. Niko* Kazantzakis DEN HAAG Het Cen trum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) haalt vandaag de Davidster weg bij de wo ning van de pauselijke pro-nuntius in Nederland, mgr. A.J. Backis. Het CIDI heeft daartoe beslo ten nadat het Vaticaan heeft laten weten positief te staan tegenover verplaatsing van het klooster in Auschwitz. Het CIDI beschouwt de ver klaring als een positieve stap van de leiding van de RK Kerk om de geschonden rela ties met de joodse gemeen schap te verbeteren. Nu het Vaticaan zich op een dergelij ke wijze heeft uitgesproken, is een verder protest voor de vestiging van de diplomatiek vertegenwoordiger van het Vaticaan niet langer gepast, aldus het CIDI. De Amsterdamse orthodoxe rabbijn L.B. van de Kamp heeft de Poolse vakbondslei der Lech Walesa gevraagd zich in te spannen voor de verplaatsing van het klooster in Auschwitz. „Laat alstublieft zien dat het U ernst is met de verbeterin gen in uw land door uw uiter ste krachten aan te wenden om het omstreden klooster te verplaatsen naar neutraal ter rein", zo schrijft de rabbijn in een brief aan de voorman van de vakbond Solidariteit. „Eerst dan kan de RK Kerk in Polen laten zien dat het haar ernst is met de toenade ring tot de joden". Walesa heeft zich over de kwestie van het klooster nog niet uitgelaten. Wel heeft Ga- zeta, het dagblad van Solida riteit, zich enkele weken gele den gedistantieerd van de Poolse kardinaal Jozef Glemp, die fel uithaalde naar joodse demonstranten bij het klooster. SCHEIDENDE HOOGLERAAR K. A. SCHIPPERS: KAMPEN „Ik hoop dat de crisis waar de kerk in verkeert, voor loute ring zorgt. Het is altijd zo geweest, dat de kerk groot leefde. Dat doet ze nog steeds. Maar het is onvermijdelijk dat er een afslanking plaatsvindt. En dat levert misschien een kwalitatief betere kerk op". Dit zegt prof. drs. K. A. Schippers, hoogleraar prakti sche theologie aan de Theolo gische Universiteit te Kam pen van de Gereformeerde Kerken. Morgen geeft hij zijn afscheidscollege. „Ik zie een heleboel positieve signalen in de kerk. Een voorbeeld daarvan is, dat we zijn bevrijd van een ongetwij feld, voorgeschreven geloof. Er zijn een heleboel mensen die goed onder woorden kun nen brengen wat hun per soonlijk geloof is. En een tweede voorbeeld: er zijn in de kerken een heleboel vrij willigers actief. Huiscateche ten bijvoorbeeld, die écht ge ïnteresseerd zijn in jongeren. Dat zijn prachtige mensen". „Zulke mensen kunnen voor jongeren inspirerend zijn. Maar dat is geen garantie dat die jongeren zelf blijven gelo ven. Ook jongeren die te ma ken hebben met inspirerende catecheten, of ouders, zeggen de kerk vaarwel". "Hoe het komt dat jongeren afhaken? Volgens mij heeft dat twee oorzaken. Ten eer ste: onze tijd is er niet naar om te geloven. Dat merk ik zelf ook: de wereld is een ont kenning van mijn geloof. Bij jongeren werkt dat nog ster ker Op hun twaalfde komen ze van de vertrouwde basis school en alles is onveilig. Ze komen in aanraking met de wetenschap, de techniek. En ze ontdekken dat de wereld ook uitstekend zonder God verklaard kan worden". "Een tweede punt is de toene mende individualisering. Een positief gevolg daarvan is dat jongeren meer mogelijkheden hebben om te kiezen voor een eigen manier van leven. Maar naar de samenleving kan het een negatief effect hebben. Mensen laten zich minder makkelijk ergens toe ver plichten. Dat zie je bij alle maatschappelijke instituten: de vakbond, de politiek. Over het algemeen laat men zich minder gelegen liggen aan de ander". "Om de jongeren te benade ren, moet de kerk jeugdvrien- delijker worden. De sfeer, de toon en de muziek van de kerk hebben niets meer met jongeren te maken. Ze vinden de kerkdienst saai en de preek te lang. Aan die entou rage kun je het een en ander veranderen, maar dat is niét voldoende. Er is zo'n groot aanbod op de markt, dat de kerk sowieso niet aan bod komt. Nee, het gaat er uitein delijk om dat je duidelijk maakt dat het geloof iets te bieden heeft. Wat dat is? Voor mij is zonder God het bestaaa FOTO: PERS UNIE gesloten. Er is geen opening meer naar boven, geen ope ning meer naar de toekomst. Het bestaan wordt een gevan genis. Een ander punt: als ik de bijbel lees, heb ik het ge voel dat ik het boek van mijn familie lees. Ik hoor bij een groot mensengeslacht. Dat be tekent dat ik gedragen word. Het is toch geweldig: je wordt geboren in de kerk en je mag er ook in sterven. Je wordt verwelkomd en aan het eind ligt er een toekomst open". "De kerk mag zeggen dat er achter de horizon een zin in het bestaan ligt. En dat is nu al zichtbaar in de vruchten van de Geest: liefde, vrede, barmhartigheid, blijdschap, enzovoort. Dat zijn tekenen van zingeving, die in de ge schiedenis van mensen steeds weer voorkomen. Dat is het realisme van de Geest, waar mijn afscheidscollege over "Daar kun je als gemeente op allerlei manieren gestalte aan geven. Heel belangrijk is bij voorbeeld dat de kerk een verbinding zoekt met de men sen in de marge. In de bin nensteden is de kerk bijna he lemaal verdwenen. Die bin nensteden zouden zendingsge- bied moeten worden. Ik ben vroeger als zendingspredikant uitgezonden naar Nieuw-Gui- "nea, maar daar werd ik van- tevoren voor opgeleid. Ik moest me verdiepen in de cul tuur van de mensen daar. Dat zou ook moeten gelden voor zending in de binnensteden". "De kerk mag de mensen daar niet in de steek laten: de armen, de werklozen.Dat heeft politieke consequenties. Daarmee bedoel ik niet dat de kerk moet verpolitieken. Ze moet zich de vraag stellen: hoe gaan we met Aan die kant moet je begin nen. En pas daarna komt de politiek" „De kerk zou ook een bezin ningscentrum voor ethische vraagstukken moeten instel len. Onder het motto: de kerk die niet denkt, wordt niet ge teld. Dat zeggen godsdienstso ciologen ook: een afgeslankte kerk zou moeten fungeren als het geweten van de samenle ving, als een ethische denk tank. Ik weet dat veel mensen behoefte hebben aan ethische oriëntatie. De kerk zou daar aan tegemoet moeten komen". „En ten derde moeten we naar een dynamischer kerk structuur toe. Er zijn een he leboel groepen in de kerk die om de gemeente heen staan. Die groepen zouden in de kerkorde een officiële status moeten krijgen". CASPAR DULLEMOND ZWOLLE Met het bin nendragen van de Tora- rollen en de plaatsing er van in de Heilige Ark is woensdag de synagoge van de Nederlands-Israë- lietische Gemeente te Zwolle heringewijd. De gerestaureerde synagoge zal niet alleen dienst doen als sjoel van de kleine joodse ge meente, maar zal ook ruimte bieden voor culturele en edu catieve activiteiten. De straat en de markt waar aan de synagoge is gelegen, werd omgedoopt in de Samuel Hirschstraat, genoemd naar de laatste opperrabbijn (1902- 1941) van Overijssel. Ook straten in Zwolle-Zuid dragen vanaf woensdag de namen van enkele van de zevenhon derd Zwolse joden die in de oorlog het slachtoffer van de Holocaust werden. In de synagoge zullen joden dom en Nederlandse cultuur elkaar kunnen ontmoeten. „Hier kunnen wij herdenken, want wij moeten herdenken om aan een betere toekomst te kunnen werken," zo zei voorzitter D. Stibbe van de joodse gemeente. Het is volgens rabbijn J.S. Ja cobs van het Interprovinciaal Opperrabbinaat niet voldoen de dat de sjoel er als monu ment staat. De sjoel moet weer sjoel zijn, zo zei hij. De sjofar (ramshoorn), waarop hij tijdens de kranslegging zou blazen, geeft hoop, roept op om wakker te worden. Na de restauratie van de sy- Bij de inwijding van de synagoge in Zwolle werden de Torah-rollen binnengebracht om in de Heilige Arke geplaatst te worden. nagoge staat het bestuur van de joodse gemeente voor een nog grotere opgave: de restau ratie van de gemeente zelf. Rabbijn Jacobs vergeleek de joden met een bamboestokje: alleen is het fragiel, maar sa men zijn we als groep of volk' heel sterk. De voorzitter van de Stichting Voortbestaan Synagoge Zwol le, de gereformeerde Kerk en Israel-predikant drs. J.G.K. Littooij, noemde de verzoe ning tussen Israel en de vol ken een van de belangrijkste opdrachten van de kerk. Het blijft een moeilijke, soms haast onmogelijke opgave een plaats voor Israel te maken temidden van de volken. In dit verband verwees hij naar de commotie om het klooster in Auschwitz, waarbij hij weigerde de namen van de Poolse kardinalen Glemp en Macharski uit te spreken. „Het gaat er ten diepste om dat aan Auschwitz, dat sinds 1945 het symbool van de grote FOTO: PERS UNIE vernietiging van het joodse volk is geworden, die symbo lische kracht dreigt te worden ontnomen." De restauratie, die vijf jaar heeft geduurd, kostte onge veer 1,2 miljoen gulden. Een groot deel daarvan werd bij gedragen door het Rijk, de Provincie en de gemeente Zwolle. De Stichting Voortbe staan droeg uit giften en acti viteiten ongeveer 170.000 gul den bij. DRIEBERGEN Verte genwoordigers van twaalf Europese landen die in het afgelopen weekeinde de oecumenische kerken dag in Utrecht bijwoon den, willen werken aan de totstandkoming van een Europese kerkendag. Volgens ds. Jan van Veen, di recteur van het hervormde centrum Kerk en Wereld in Driebergen die de beraadsla gingen de afgelopen dagen in Driebergen leidde, zal een Eu ropese kerkendag op zijn vroegst in 1995 gehouden kunnen worden. De bereid heid daartoe moet in de eerste plaats van onderop groeien bij de plaatselijke kerken en ker kelijke bewegingen die zich inzetten voor aspecten van het conciliair proces van vrede, gerechtigheid en heel heid van de schepping, aldus Van Veen. De ervaringen rond de organisatie van de oe cumenische kerkendag in Utrecht heeft volgens hem geleerd dat een dergelijke ma nifestatie niet uitsluitend ge dragen kan worden door de officiële kerken. De Westduitser Fritz Erich Anhelm, secretaris van de vereniging van oecumenisch georiënteerde vormingscentra in Europa, die een belangrijk aandeel had in de assemblee van de Europese kerken over het conciliair proces in Basel, vindt het belangrijk dat het conciliair proces in de aan dacht blijft. Rond Pinksteren komend jaar zou daarom in zoveel mogelijk landen weer volgens hem nadrukkelijk aandacht gevraagd moeten worden voor het conciliair proces. In 1992 zullen verte genwoordigers van diverse kerkendagbewegingen in de visie van Anhelm opnieuw een bijeenkomst moeten orga niseren om er de nadruk op te leggen dat het Europa van ha 1992 niet een louter economi sche aangelegenheid wordt. Plaats van samenkomst zou Straatsburg moeten worden, aldus Van Veen. Voordat in 1992 de Europese kerkendagbewegingen op nieuw bij elkaar komen voor een speciale consultatie die een opmaat moet worden voor een Europese kerken dag, zouden de Polen in het jaar daarvoor een overleg wil len houden om de Oosteuro- pese inbreng in een mogelijke Europese kerkendag te stroomlijnen. In een commissie die voor Nederland de gang van zaken begeleidt naar een Europese kerkendag zitten ds. Jan van Veen en mevrouw Wies Stael-Merckx, voorzitter van de Acht Mei beweging. Brieven graag kort en duideli/k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Blijmakers (2) Mijn ingezonden brief 'Blijma- ker' (in onze krant van 18 au gustus) had tot doel: anderen, de krant te prikkelen een da gelijkse of wekelijkse rubriek op te zetten met blij nieuws. Enkele goede berichten, daar toe redelijk gemakkelijk bij- eengeplukt, heb ik toen opge somd. Helaas volgde geen re actie. Bij het tonen van de tekst aan enkele jongere en oudere lezers reageerden de zen positief op 'het opzetten van zo'n vaste rubriek. Daar uit put ik de moed weer wat goede berichten aan u kwijt te raken. 1) Bericht over vredesactivist en oud-legeraalmoezenier Kees Koning die in Scheve- ningen vastzit wegens een po ging tot beschadiging van een militair vliegtuig. Op 11 sep tember fietst een 71 jaar oude missionaris langs de gevange nis en ziet een paar dames met een bord om aandacht voor Koning te vragen. De missio naris begrijpt waarom het gaat, stapt af, schrijft een brief waarin hij Kees Koning sterk te en een goede strijd wenst en geeft hem aan de dames af. Ik moest hierbij denken aan de parabel van de barmhartige Samaritaan. 2) Uit 'Levensvenster', het in formatiebulletin van de Haag se afdeling van de Katholieke Bond voor Ouderen van sep tember '89: het gedicht 'Geluk' (verkort): Een heel oud echtpaar ging naar bed Hij zei: wij zijn al 50 jaar gelukkig meid Ik wil je voor een miljoen niet kwijt Zij zei: voor mij ben jij ook een miljoen Toen gaven zij elkaar een zoen Hij fluister de: is de deur op slot? Hier ligt voor twee miljoen. 3) Uit de krant van 12 septem ber: de foto van Lubbers daags voor de verkiezingen op het Binnenhof bij een - interview. Op dezelfde foto een jong stel dat elkaar kust. Ik eindig deze opsomming met twee wensen: a) Laat het alarmsignaal op elke eerste maandag van de maand, om 12 uur, ophouden. Het is een teken van onvrede, een sein: pas op de vijand. b) Dat voetbaltrainers en coa ches zich evenals vroeger tij dens een wedstrijd niet meer vanaf hun plaatsen door ge schreeuw en dergelijke in de strijd mengen. De elf zijn mans genoeg om tweemaal 45 minunten op eigen benen te lopen. Het verhoogt zeker ook het sportieve genot. A. de Man, DEN HAAG. (Naschrift: Wij publiceren met plezier zoveel mogelijk berich ten en foto's die ons blij stem men en bij de afweging van het vele dagelijks nieuws de moeite waard worden bevon den om er de aandacht van de lezer voor te vragen. Er een vaste rubriek van te maken lijkt ons vooralsnog niet ver standig, al was het maar omdat we uit ervaring weten, dat le zers zeer verschillend over 'blij nieuws' kunnen oordelen. Redactie.) Formatie (3) Als het CDA met de PvdA sa men gaat zou dat niet in over eenstemming zijn met de wil (van de meerderheid) van de CDA-kiezers. Zij willen een voortzetting van het bestaande beleid. De PvdA heeft te veel en te lang de nadruk gelegd op een ander beleid. En dat ande re moet er dan een van uitge ven worden, ondanks de enor me problemen die om voor rang vragen. Het gaat er niet om wie wel en wie niet door de knieën gaat, maar wie met wie de schouders onder een evenwichtige politiek wil zet ten, die niet uitloopt op een fi asco. Zoals de oude, geniale heer Drees het zo eenvoudig zei: „Eerst verdienen, dan uit geven". Er zou niets funester zijn dan als het CDA nu niet alleen van buiten, maar ook in eigen boezem oppositie gaat ondervinden. Links heeft nooit één goed woord over ge had voor het CDA. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. rd et De Israëlische regering heeft bevestigd noch ontkend da een test heeft uitgevoerd met een ballistische raket, z k Moskou onlangs wist te melden. Dat is in dit soort geva ente de normale tactiek van Israel. Inzake defensie blijft de Isi 'J33 lische regering, evenals de meeste landen, uiterst zwijgza hoewel ze niet onder stoelen of banken steekt dat haar taire capaciteiten vooral niet onderschat moeten worden. Jjeld rael ontkent noch bevestigt bijvoorbeeld dat het over ktft all wapens beschikt, maar geeft desgevraagd te verstaan dat wel degelijk een kernwapenmogendheid is en dat de Ara nl De Tenzij het om een nieuw ontwikkelde raket gaat, is i eigenlijk geen nieuws dat Israel nu over een raket besclj met een bereik van 1300 km, zoals Moskou heeft gemeld] rael kan kiezen uit een heel arsenaal van raketten. Het hl de beschikking over Amerikaanse Lance-raketten met p bereik van 100 km en daarnaast over de zelfontwikkeldel richo-raketten, waarvan de krachtigste een bereik heeft j 1.500 km. Bovendien heeft Israel vorig jaar bewezen dat| de techniek van het lanceren van een satelliet in de rui( uitstekend onder de knie heeft en desnoods zelfs een ba sche intercontinentale raket kan afvuren. MOSKOU beschuldigt Israel ervan het militaire even' in het Midden-Oosten in gevaar te brengen doordat de L liërs nu in staat moeten worden geacht kernwapens op verschillig welke Arabische hoofdstad te lanceren. Juist dat die kritiek afkomstig is uit Moskou kan zij merkwa; worden genoemd. De Sovjetunie heeft haar medestandei het Midden-Oosten immers een heel arsenaal van korte] standsraketten geleverd, hoewel de waarheid gebiedt d^ pj aan toe te voegen, dat het Syrië en Iraq steeds langeL^j standsraketten heeft geweigerd. Daar komt nog bij dat JeLnc zalem ook met korte-afstandsraketten natuurlijk nog biniLer het bereik van Damascus ligt. j V AN de andere kant valt er ook wel iets te zeggen voor Has Russische argument. Tegenover de niet-aflatende vijafcijn schap van de Arabische staten is Israel er steeds op bedakrer geweest de Arabieren militair gesproken één en zo moge] v twee stappen vóór te zijn. De Arabische staten van hun kj hc zetten alles op alles om in strategisch opzicht een gelijk jers veau met Israel te bereiken. Iraq beschikt al pver een ral of met een bereik van 900 km en werkt samen met Egypte ^rs' een raket die meer dan 1000 km kan overbruggen. Saudiais bië klopte bij de Chinezen aan voor een raket die zelfs \jnd der reikt dan 2500 km. Bovendien zijn Syrië en Iraq in stj d met hun raketten de 'kernbom der armen' te vervoeren, juc melijk chemische wapens. Dat is op verschrikkelijke wjijk bewezen in de Golfoorlog. per De proefvlucht van de nieuwe Israëlische raket is hoe nL™ het ook bekijkt een nieuwe stap in de wapenwedloop |s heel het Midden-Oosten in zijn ban houdt, een wedljagi waarop overigens de grootmachten, de Sovjetunie en de jet s weinig vat hebben. Wanneer Arabieren niet krijgen watp3 van Washington of Moskou verlangen, kloppen ze aan re deuren aan. Pessimisten denken al met angst en bein(j aan de volgende ronde in het Israelisch-Arabisch confjcti een raketten- en stedenoorlog naar het model van de Gfgei oorlog tussen Iraq en Iran. Een oorlog waarbij dan, gezierkm chemische en nucleaire wapens, het echte Armageddon kunnen losbreken. Laatste warme t DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied, dat ons een paar dagen fraai nazomerweer bracht, trekt nu naar het oos ten weg. Een nieuw hogedruk- gebied beweegt zich echter vanaf de oceaan in onze rich ting. Tussen deze beide syste men ligt een front, dat in de loop van morgenmiddag en - avond ons land van west naar oost gaat passeren. Voor het zover is ligt ons land nog in een zuidelijke stroming, waar mee aanhoudend warme lucht vanuit Frankrijk naar onze omgeving wordt gevoerd. Doordat de met het genoemde front samenhangende bewol king reeds in de loop van de dag tot boven ons land door dringt, lopen de middagtempe- raturen door de verminderde zonnestraling wat minder hoog op dan vandaag. Waar schijnlijk variëren de tempera turen morgenmiddag tussen de 20 graden vlak langs onze westkust en 25 graden in het oosten. In de loop van mor genmiddag en -avond vallen mogelijk enkele regen- of on weersbuien waarna met een naar noordwest draaiende wind koelere lucht gaat bin nenstromen. Tijdens het weekeinde wordt het weliswaar opnieuw vrij zonnig, maar de temperaturen blijven dan op een lager ni- Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegenwisselvallig weer, met van tijd tot tijd regen, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 16 graden in het zuiden van Noorwegen Zweden: overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Mid dagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 20 tot 23 graden in het midden en zuiden. Denemarken: af en toe zon en vooral in het noorden mogelijk wat regen, later ook elders. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Schotland en Ierland: eerst veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Morgen af en toe zon, maar ook en kele buien Middagtemperatuur van 13 graden in noord Schotland tot 17 graden elders. Engeland: veel bewolking en af en toe regen, mogelijk ook onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: zonnige perioden en vooral morgen enkele regen of onweersbui en. In het Baskenland en langs de Spaanse noordkust ook af en toe lage bewolking. Middagtemperatuur van 20 graden langs de noordkust tot 28 graden langs de andere kusten en rond 30 graden in het binnenland. België en Luxemburg: -droog enimc mg weer Middagtemperatuur o|e veer 25 graden. West-Duitslandperioden met zof11^ op de meeste plaatsen droog Mid*1 temperatuur circa 26 graden. 'in Frankrijk: zonnig en warm zoj weer, morgen wisselend bewollq mogelijk enkele regen- of onw(" buien Middagtemperatuur van graden langs de Kanaalkust to| graden elders Langs de cote d'^ 30 graden. Griekenland: zonnig, droog en wypj weer. Middagtemperatuur ongel 26 graden op de stranden en rlz streeks 30 graden in het binnenhui Zwitserland en Oostenrijk: penyej met zon en morgen mogelijk eeajir kele regen- of onweersbui. Midf I temperatuur ongeveer 26 graden^1"1" la Italiëoverwegend zonnig, in hel 19' terste zuiden mogelijk ook enkelL r gen- of onweersbui. Middagtemtf tuur van 25 graden in het nooj1" tot 30 graden elders. d Joegoslavië: overwegend zonnig droog, warm. Middagtemper»— ongeveer 30 graden. WEERRAPPORT Casablanca Damascus

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2