Analist voorziet helikopterpiloten van informatie Goed zicht STAD OMGEVING Van tijgerpython tot minipaardje DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 /loeilijk et was een beetje loeilijke kost, maar at neemt niet weg it zo'n dertig kinde genoten van het jpentheater dat lermiddag in wijk- bliotheek 't Spoor- was te zien. Ben Kempen van 1, opject gaf twee 11e torstellingen, geti ld „Trojen". De Ifgemaakte poppen jren naar de biblio- Jeek gekomen in Cüjrband rnet het 80- rig jubileum, oe DTO: WIM VAN NOORT Hasj verkocht aan kinderen LEIDEN De 22-jarige Leid- se eigenaar van een koffiehuis aan de Korte Mare en een 25- jarige Leidenaar zijn gister middag aangehouden voor het verkopen van hasj aan min derjarigen. Twee rechercheurs zagen een 13-jarige en een 15- jarige jongen uit Nieuwkoop een plakje hasj verdelen op de Langegracht. Al snel bleek dat de softdrugs afkomstig waren uit het koffiehuis aan de Korte Mare. De politie voerde een spoedhuiszoeking uit en hield de twee Leidenaars aan. Bij de huiszoeking werd een kilo hasj in diverse verpakkingen en een aantal joints gevonden. Vrouw slaat insluiper met stoel LEIDEN Een Leidse medewerkster van de artsenpraktijk van de Stichting Aanvullende Geneeswijzen aan de Apollo- laan in Leiden heeft gistermiddag een insluiper een flink gat in zijn hoofd geslagen. De vrouw rook opeens sigaretten geur in de praktijk. Roken was in de praktijk echter niet toegestaan, bovendien was het geen spreekuur. De Leidse ging op onderzoek uit en zag door een kier in de deur dat er iemand in de spreekkamer was. De man was aan het snuffe len in de laden van een bureau. De vrouw ging naar binnen, waardoor de man schrok en in zijn binnenzak greep. De vrouw echter pakte onmiddellijk een stoel en sloeg hem hiermee op het hoofd. De man vluchtte de gang op. De vrouw ging hem achterna, greep een zwaar voorwerp in de gang en deelde weer rake klappen uit. De man wist buiten te komen en vluchtte weg op een fiets. De vrouw waar schuwde snel de politie en de omgeving werd uitgekamd. De man, een 29-jarige drugsverslaafde, werd twee uur later aangehouden in de Koningsstraat. Hij had een flink gat in zijn hoofd. Hij dat hij wel in de praktijk was geweest, maar dat het niet zijn bedoeling was om te stelen. Arbeidsongeval LEIDEN Een 51- jarige Schiedammer en een 33-jarige man uit Voorburg zijn gistermiddag na een arbeidsongeval overgebracht naar het AZL. Het onge luk gebeurde bij het Golden Tulip Hotel aan het Schutters veld in Leiden. De twee raakten ge wond doordat een bak, waarmee op dat moment ramen en kozijnen naar boven getakeld werden, losschoot. Gemeente werkt mee aan komst van drijvende brasserie LEIDEN De gemeentelijke directie ruimtelijke ordening is van plan mee te werken aan de komst van een drijvende brasserie op het Galgewater aan de Prinsessekade. In een nota van de directie aan het college B en W staat dat het plan past in het thema „In Leiden kan meer met water" en dat de stad er door de boot er weer een vrolijke noot bij krijgt. On tmoetingsdag Het Sociaal Pedagogisch Cen trum Leiden houdt zaterdag een regionale ontmoetings middag voor volwassen broers en zussen van verstan delijk gehandicapten. De ont moeting duurt van 13.30 tot 17.00 uur in 'Zuid-Wester', Kennedylaan 116 in Leiden, voor informatie: 071-155311. Open huis Een open dag wordt zaterdag gehouden in buurthuis Vo- fel vlucht Tijdens dit open uis presenteren ongeveer 20 instellingen, verenigingen en scholen uit Zuidwest zich. Dit gebeurt met video's, informa tiemateriaal, optredens en demonstratiewedstrijden. Van 11.00 tot 17.00 uur kun nen belangstellenden terecht in het buurthuis aan de Bos hui zerlaan 5. Beurs Winterkleding in de kinder maten tot en met 188 kan worden vrijdag en zaterdag aangeboden op de kinderkle- dingbeurs van de Stichting Slaaghbuurt. Om de beurs te bekostigen wordt tien pro cent van de opbrengst inge houden. De beurs wordt ge houden in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valken pad 2. Vrijdagavond duurt de beurs van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.30 tot 12.00 uur. Cursus De Stichting Ouderkursussen Leiden begint vrijdag een cursus voor ouders van kin deren in het basisonderwijs. Tien bijeenkomsten lang staat men stil bij de opvoe ding en ontwikkeling van het kind. De cursus wordt ge houden in de bibliotheek van de Stevenshof. Meer inlich tingen bij M. Schouten: 071- 141613. Openbaringen D. S teen huis uit Nijverdal houdt morgenavond een le zing over het bijbelboek Openbaringen. De lezing be gint om 20.00 uur in de streekschool, Lammenschan- spark 1 in Leiden. Lezingen over ditzelfde onderwerp worden ook daar op 13 okto ber en op 3 en 24 november gehouden. Orkest Het jeugdorkest van Muziek vereniging De Burcht Leiden heeft nieuwe leden nodig. Jonge muzikanten (vanaf 7 jaar) die een instrument, ge schikt voor een harmonie-or kest, bespelen kunnen ge plaatst worden. De vereni ging streeft ernaar om de nieuwe groep al in oktober het eerste optreden te laten verzorgen. Belangstellenden kunnen bellen: 071-892651. Expositie In het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 is de expositie Emoties in Beeld geopend. De expositie is tot en met 24 september te zien. Dagelijks van 14.00-17.00 uur en van 19.00-22.00 uur. ning wordt afgegeven. Vermeij draait sinds een maand mee. Het leukste dat hij tot nu toe heeft meege maakt is de aankomst van een Belgische helikopter die organen naar het ziekenhuis vloog. „Dat was een heel gro te". Een andere opvallende klus werd verricht tijdens het bezoek van de Ameri kaanse president Bush aan •Leiden. Toen was het heli kopterplatform de hele dag gereed om de president te ontvangen bij eventuele cala miteiten. Ongevallen Tot nog toe is het zo dat al leen prematuren en bepaalde organen per helikopter aan komen. Maar Henny Vermeij verwacht in de toekomst veel meer vluchten. „Dit is een tijdelijk dek, het officiële platform komt op het tweede nieuwe gebouw dat nu nog in aanbouw is. Dat heeft als voordeel dat de liftschacht tot het dak reikt, zodat een patiënt direct in de lift kan worden geschoven. Nu moet die een trap worden afgedra gen. Dat is op zich niet zo'n probleem, maar het kan opti- Als het nieuwe dek in ge bruik is genomen zullen ook verkeersslachtoffers per vliegtuig worden aange voerd, is de verwachting van Vermeij. Voor zichzelf ziet hij dan ook een grotere rol weggelegd. „Ik kan dan me dische informatie ontvangen en doorgeven. Zodat het juis te team specialisten en de juiste apparatuur klaarstaan". De Wassenaarder zou het prachtig vinden als deze plannen allemaal van de grond komen, maar voelt zich nu ook zeer tevreden. „Ik vermaak me prima als analist, dat is geen punt. Maar het is natuurlijk hart stikke leuk dat ik dit er bij kan doen. Ik vind het prach tig om contact te onderhou den met de Rijksluchtvaart dienst en met de helikopter maatschappijen Zo blijf ik op de hoogte. Op Schiphol wer ken is natuurlijk mooi, dat heb ik ook altijd gewild. Maar het voordeel van deze combinatie is denk ik dat het leuk blijft. Op Schiphol heb je te maken met zo'n acht honderd vliegbewegingen per dag, misschien dat dan de lol eraf gaat. Vorige maand waren hier acht landingen, op deze manier blijft het interessant". Gedachten over „het grote geld" dat in de vliegtuigbran che valt te verdienen heeft hij allang laten varen, geeft hij toe. „Dan zou ik toch weer een opleiding moeten volgen en daarvoor ben ik waarschijnlijk al te oud. Nee, ik ambieer dat niet meer, dat VEERTIENDE EDITIE VAN BEESTENSPUL LEIDEN De Groe- noordhallen staan zater dag en zondag voor de 14e maal volledig in het teken van het huisdier. De ma nifestatie Beestenspul '89 is ook dit jaar uitgebreid met nog meer verschillen de dierensoorten en nog meer keuringen, informa tie en voorlichting. Onder de nieuwkomers zijn siereenden, postduiven, geiten inclusief hun kaas en een heu se tijgerpython. Daarbij zijn er de duizenden „gewone" bees ten die als overeenkomst heb ben dat ze als huisdier worden gehouden. Een kleine greep uit het aan bod is nauwelijks mogelijk. Van de konijnen, cavia's, mui zen, hamsters, hoenders en duiven zijn er al ongeveer 1500. Daarbij komen nog de diverse tropische siervogels zo als kanaries, parkieten en pa pegaaien waarvan een aantal in grote kooien vrij rondvlie gen. In de afdeling paarden, pony's en ezels vallen de mini- paardjes met een schouder hoogte van nog geen meter toch het meest op. Python Een vereniging van terraria neemt een aantal dieren mee dat normaal alleen in de tro pen kan leven. Toch neemt het houden van dit soort bees ten hand over hand toe. Het gaat hier om schildpadden, kikkers, spinnen en insecten. Het hoogtepunt van deze groep vormt een aantal „mensvriendelijke" slangen waaronder de tijgerpython. Gifslangen zijn bewust buiten de tentoonstelling gelaten van wege de grote hoeveelheid kinderen die doorgaans Bees tenspul bezoeken. Bij de stichting Dierentehuis komen de „normale" huisdie ren aan bod. Het asiel neemt een veertigtal katten mee. Ge probeerd wordt een nieuw te huis voor deze dieren te vin den. Bijzondere katten van uiteenlopende rassen zijn er ook maar deze worden alleen tentoongesteld. Verder is er een expositie van verschillen de hondenrassen waarvan er zo'n 350 aan bod komen. Er worden met deze trouwe vier voeters demonstraties en be hendigheidraces gehouden. De organisatie van Beesten spul heeft mede met het oog op deze en andere activiteiten moeten besluiten honden van bezoekers niet tot de hallen toe te laten. In speciale observatiekasten zijn duizenden bijen gehuis vest en leden van de imkers- vereniging geven daar infor matie over. Als laatste zijn er weer de vertrouwde geluiden van de veestapel bestaande uit koeien, schapen en, terug van weggeweest, de biggen. Troeteldier Aan het hele Beestenspul zijn ook dit jaar weer diverse acti viteiten verbonden. Een van deze attracties is een hanek- raaiwedstrijd waarbij de deel nemers vijf maal een poging mogen doen om een van de dertig speciaal op hun stemge luid geselecteerde hanen te la ten kraaien. Verder is er een kleurwedstrijd voor kinderen. De inzending is voldoende voor een gratis toegangsbewijs. De winnaars kunnen op een leuke attentie rekenen. Ande re bijzonderheden zijn de ver kiezing van het troeteldier van het jaar en voorts geven diver se dier-welzijnsorganisaties in formatie over hun doelstellin gen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Kleine postkantoren dicht op 3 oktober LEIDEN Alle Leidse posta gentschappen zijn dinsdag c oktober gesloten. De bijpost kantoren aan het Bevrijdings plein, de Breestraat en het Di amantplein zijn alleen 's och tends geopend. Om twaalf sluiten deze vestigingen. Het Leidse hoofdpostkantoor aan de Schipholweg is tot 's avonds 19.00 uur open. Ook de posta gentschappen aan het Kooi kerspad in Zoeterwoude en het Boerhaaveplein in Oegst- geest zijn dicht. woningbouw aan Langegracht LEIDEN Het duurt zeker nog een aantal jaren voordat kan worden begonnen met de bouw van twaalf flatwoningert aan de Langegracht en zes eengezinswoningen aan de Noorderstraat. Er zijn al bouwplannen ingediend maar ae gemeente heeft de betref fende grond nog niet in haar Volgens P. Blankenheym van de directie grondzaken wordt al enige jaren gesproken met het verchroombedrijf Cupera dat aan de Langegracht is ge vestigd. De eigenaren van het bedrijf bezitten ook nog twee woningen. „Er worden onder handelingen gevoerd, maar die hebben tot op heden nog geen resultaat gehad. Het gemeente bestuur is van mening dat een dergelijk bedrijf niet in de bin nenstad thuishoort, maar het is nogal een gecompliceerde zaak. Want er moet natuurlijk een alternatieve vestigings plaats zijn". Een eventuele onteigenings procedure neemt een jaar of drie in beslag. „En dan kan er nog bodemverontreiniging worden aangetroffen", geeft Blankenheym nog een pro bleem aan. Het college heeft al wel een voorbereidingsbesluit geno men voor het gebied. Het voorstel is voorgelegd aan de raad. Om het bouwplan te rea liseren moet het huidige be stemmingsplan worden aange past, onder meer omdat de flatgebouwen 31,5 meter hoog worden, terwijl ter plekke slechts een hoogte van 8 meter is toegestaan. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er eén alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon 1 (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand automatisch betalen f 24.24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag lig UNIEKE COMBINATIE VAN WERKZAAMHEDEN BIJ AZL :ld en og acht ton nodig r reiniging grond Dnneveldstraat LEIDEN Een analist die af en toe zijn reageer buisjes, destilleerkolven en computers in de steek laat om helikopterpiloten die willen landen via een radioset van informatie te voorzien. Het is een volstrekt unieke combi natie van werkzaamhe den, die dan ook alleen voorkomt in het Acade misch Ziekenhuis in Lei den (AZL). „Verschrik kelijk leuk", zegt de 27- jarige Henny Vermeij uit Wassenaar er zelf over. Sinds vorige maand is hij of ficieel bevoegd om via de-ra dio contact te onderhouden met de piloten die patiënten of organen naar het AZL vliegen. Hij geeft hen infor matie over de Leidse toe stand: of het helikopterplat form bovenop het nieuwe ge bouw 1 gereed is, of er obsta kels zijn en hoe de wind is. Dat laatste is overigens niet zo gemakkelijk omdat een goede windmeter ontbreekt. „Ik zou willen dat ik meer informatie over de wind kon geven. Op een dak is altijd sprake van turbulentie, de wind is anders dan bijvoor beeld op vliegkamp Valken burg. Maar voor een goed windstation hebben we geen geld". Inmiddels heeft een Leidse bank al toegezegd de helft te willen betalen van een instal latie die de windsnelheid en de windrichting aangeeft. „Nu zoeken we dus nog een sponsor, maar dat valt niet mee. We hebben bedrijven niet zoveel te bieden. Het heeft weinig zin als ik met een naam van een sponsor op het dak ga lopen, niemand die het ziet want het is daar verboden voor onbevoegden. Er kan ook niets op het dak worden gezet in verband met de vliegveiligheid", vertelt Vermeij. Idee De analist is zelf op het idee gekomen om het dak op te gaan. Al heel wat jaren is hij bijzonder geïnteresseerd in alles wat te maken heeft met de luchtvaart. Met behulp van een scanner luisterde hij naar luchtvaartbanden, af en toe ging hij naar Schiphol en verder las hij veel over vlieg tuigen. Dat bleef hij ook doen nadat hij, in 1982 was dat, bij het Centraal Klinisch Che misch Laboratorium in het AZL was terechtgekomen. Zijn interesse werd zelfs gro ter want op een gegeven mo ment kwam hij op het idee om een cursus radiotelefonie te gaan volgen. „Dat is een internationaal geaccepteerde taal voor de luchtvaart. Voor iedere handeling bestaat een term. En die kreten worden overal gebruikt, van Tim- boektoe tot Leiden". De cursus op Schiphol beviel zo goed, vertelt Henny, dat hij zich aanmeldde bij de Rijksluchtvaartdienst. Een opleiding kon hij daar niet volgen omdat hij niet in het bezit is van een VWO-diplo- ma. Hij bleef echter niet bij de pakken neerzitten, en meldde zich aan bij de mari ne. Volgde daar een theoreti sche cursus voor luchtvaart leider, maar ging terug naar het AZL toen hij hoorde dat de luchtvaartleiding bij de marine zou worden inge krompen. „Ik was bang bui ten de boot te vallen omdat ik het laatste erbij was geko- Geluk De ene dag was hij dus nog luchtvaartleider, de volgende dag hield hij zich weer bezig met bloed en urine. Het leek alsof hij de vliegerij helemaal gedag had gezegd. Maar dat was niet het geval: „Ik kwam erachter dat helikopters hier regelmatig prematuren, te kleine pasgeboren baby's, brachten, maar dat er hele maal helemaal geen radio contact was met de piloten, IIDEN Voor de sanering n de bodem onder het voor- ilige politiebureau aan de nneveldstraat is nog ruim it ton nodig. Burgemeester wethouders van Leiden Hen de raad voor dat bedrag or te schieten. Met uitzonde- ig van de rentelast wordt t geld in 1998 terugbetaald or de provincie, in 1986 werd geconstateerd t de bodem is verontreinigd it olie en benzine. In februa- 1988 werd begonnen met de lering. Op 1 december van tjaar zou de locatie moeten Gereinigd, maar dat bleek iet geval. Wel werd toen gonnen met woningbouw, sloten werd een drainage- iteem aan te leggen zodat lens en na de bouw veront- nigd grondwater kon wor- n opgepompt. Het water irdt met behulp van een olfilter gezuiverd. B en W nken dat deze maatregel g vijf jaar moet worden ge- men, „maar dat is moeilijk voorspellen, gezien- het aan- onzekere factoren en de er- ring op deze locatie tot op den", aldus B en W. Goede dag De antiekmarkt op het stadhuisplein had gisteren dankzij het zonnige weer een goede dag. Tiental len mensen stonden steevast te kijken en té onderhandelen over de aangeboden waar. Die liep uiteen van speelgoed, aarde- en glaswerk, potkachels en koffiemolens tot kleine zaken als munten en sieraden en een kraam met een tiental verschillende broodroosters, foto: henk van den ende Eerdere plannen om op de lo catie tussen Blauwpoorts- en Borstelbrug boten met horeca- bestemming te bouwen wer den tot nu toe afgewezen. Het ontwerp van de ondernemers S. Veringa en H. van der Klip is bij ruimtelijke ordening wel in de smaak gevallen. Het plan behelst een glazen constructie op een betonnen bak waarin een brasserie zal worden ge vestigd. In de nota adviseert de direc tie het college om in principe te besluiten een ligplaatsver gunning af te geven. Verder zullen de ondernemers nog een hinderwet- en een horeca- vergunning nodig hebben. Het stuk water waar de betonnen bak met glazen opbouw moet komen, was eerder toegewe zen aan de stichting Histori sche Haven (SHH). In het voorstel krijgt SHH een stuk water aan de andere kant van het Galgewater ter compensa tie als de brasserie er daad werkelijk komt. Aanstaande donderdag worden deze voor stellen besproken in de com missie voor ruimtelijke orde ning. Voorlopig geen Henny Vermeij op het heli kopterplatform bovenop gebouw 1 van het AZL: „Ik zou willen dat ik meer informatie kon geven over de wind". foto: tejo ringers er stonden alleen mensen van de bedrijfsbrandweer op het dak. En die zijn goed op geleid, hoor, maar de vliegers kregen geen enkele informa tie en vlogen dus maar op goed geluk naar Leiden. Het was echt de Op Goed Geluk Show". Vermeij stapte naar de be heerder van het platform en toen begon het balletje te rol len. Nu, drie jaar later, is de analist zelf beheerder van het dek, is er een speciale re geling gemaakt door de Rijksluchtvaartdienst voor het helikopterplatform, en heeft diezelfde instelling gra tis een radioset beschikbaar gesteld. „Het ziekenhuis heeft een eigen plaatsje ge kregen in de luchtvaartwe reld en dat is uniek", aldus Vermeij. Het is de bedoeling dat na een proeftijd van een jaar een permanente vergun- CcicLe Qowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11