Gorbats jov: verdere zuivering van partij Radiocontact werd plotseling verbroken QeidóaOowumt «iVS: Geen verbod mobiele raketten Franse gangster oude bekende van politie België Oostfront inIBUITENLAND WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 IOok Tsjechen en Roemenen vluchten via Hongarije BUDAPEST Honderden vluchtelingen I uit andere Oosteuropese landen dan de DDR I voegen zich bij de Oostduitsers, die nog Isteeds via de open grens tussen Hongarije en Oostenrijk naar het Westen treken. Het gaat vooral om Roemenen en Tsjechen, maar ook zijn Bulgaren en Sovjetburgers gesignaleerd. De komst van deze mensen stelt de Duitse regering voor problemen omdat zij, anders dan DDR-burgers, geen recht hebben op een Westduits paspoort en als vluchteling wor den behandeld. Intussen heeft West-Duits- land besloten de ambassade in Polen te slui ten. Door de aanwezigheid van veel DDR- vluchtelingen zijn de leef- en werkomstan digheden in het gebouw onaanvaardbaar ge worden. Egypte bouwt grote schutting in Sinaï JERUZALEM Egypte, dat in 1979 vrede sloot met Israel, bouwt een schutting langs de 220 kilometer lange gezamen lijke grens. Gisteren zijn zo'n duizend ongewapende soldaten bij Taba aan de Rode Zee be gonnen met de bouw ervan. Israel wist van de bouwplan nen, maar de reden die Egypte opgeeft is onduidelijk. De grens wordt nu nog gemar keerd door keien of borden. Een mogelijkheid is dat Egyp te op deze wijze wil vóórko men dat het land door Palestij- nen wordt gebruikt als uitvals basis voor acties in Israel. Belgisch kamerlid pleit voor opheffen Rijkswacht BRUSSEL Het Belgische parlemenstlid Hugo Co- veliers, lid van de parlementaire enquêtecommissie die het banditisme en terrorisme onderzoekt, wil een ingrijpende reorganisatie van de politie. Onderdeel daarvan is het opdoeken van de Rijkswacht, de para militaire organisatie waarvan tal van onderofficieren regelmatig in allerlei onfrisse zaken opduiken. België is volgens Coveliers met één politieman op iedere 242 burgers een van de best beveiligde landen ter wereld. Maar een gebrek aan overleg, het bestaan van vele verschillende diensten en hun onderlinge competentiegeschillen leiden ertoe, dat korpsen el kaar soms regelrecht tegenwerken. Vorige week nog liep in Brussel een operatie van een politiedienst mis, omdat een 'concurrerende' dienst niet van de actie op de hoogte was. Mossad huurde ex-nazi in JERUZALEM Israels geheime inlichtingen dienst, de Mossad, heeft in 1963 de voormalige vooraanstaande nazi Otto Skorzeny ingehuurd. Hij heeft geholpen om Duitse wetenschappers op te sporen, die in Egypte zouden werken aan de ontwikkeling van wapens. Dat wordt be weerd in het nieuwste nummer van het Israëli sche tijdschrift Matari. De inlichtingendienst be sloot na de nodige twijfel Skorzeny in te huren, omdat het alleen een ex-nazi zou lukken te in filtreren in de groep Duitse wetenschappers. Egypte was op dat moment de grootste vijand van Israel. Skorzeny was een van de meest on derscheiden militairen van het Duitse rijk. Hij werd in de Neurenbergse processen vrijgespro ken. In 1949 leidde hij een netwerk dat oorlogs misdadigers hielp ontsnappen naar Zuid-Ameri- ka en Arabische landen. Hij overleed in 1975. Amnesty: Honderden executies in China LONDEN In China zijn dit jaar zeker 242 mensen geëxecuteerd op beschuldiging van het plegen van een misdaad. Maar het werkelijke aantal terechtstellingen ligt veel ho ger sinds het neerslaan van de pro- democratische protesten begin juni. Dit staat in een rapport van de men senrechtenorganisatie Amnesty In ternational, dat in Londen is gepu bliceerd. Amnesty vreest voor het lot van velen van de ten minste vierduizend mensen, van wie offi cieel is gemeld dat zij na het bloed bad van het leger zijn gearresteerd,- aldus het rapport. Inwoners van een dorpje op het Franse eiland Guadeloupe dwalen door wat eens hun huis was. De orkaan Hugo heeft er weinig van heel gelaten. FOTO: AP Orkaanschade op Saba loopt in miljoenen PHILIPSBURG De schade die de orkaan Hugo heeft aangericht op Saba en St. Maarten loopt in de miljoenen guldens. Hoe groot de schade is op St. Eustatius, is nog niet bekend; dit eiland is nog geheel van de buitenwe reld afgesloten. De waarnemend gezaghebber van Saba, Max Nicholson, deelde gisteren mee dat vol gens een voorlopige telling 71 huizen zijn verwoest. Twee scholen zijn geheel vernield, zeventig procent van de bo men is ontworteld en tachtig procent van de huizen zit zon der elektriciteit. Nederlandse mariniers zijn gisteren op Saba aangekomen om te helpen. Op St. Maarten zijn ook enkele honderden mensen dakloos geworden. Zij zijn voorlopig in scholen on dergebracht. Premier Maria Liberia is op de Bovenwindse eilanden aangekomen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie. De orkaan bewoog zich giste ren in de richting van de Ba- hama's en heeft tot dusverre aan minstens 25 mensen het leven gekost; meer dan 50.000 mensen zijn dakloos gewor den. De Europese Commissie heeft drie miljoen gulden uitgetrok ken voor noodhulp aan het Franse eiland Guadeloupe, waar de orkaan het afgelopen weekeinde vijf slachtoffers maakte en eveneens grote schade aanrichtte. h WASHINGTON De Verenigde Staten houden niet langer vast aan hun eis, dat in het kader van de beperking van strategi sche bewapening mobiele raketten geheel verboden dienen te worden. Dat heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, James Baker, gisteren ver klaard. Met het laten vallen van die eis hopen de VS de be sprekingen over de beperking strategische wapens (Start) een nieuwe impuls te 325j geven. Baker verbond wel een voorwaarde aan het Ameri kaanse aanbod. Het Ameri kaanse Congres moet ingaan op een voorstel van het Witte Huis over de financiering van de MX en de Midgetman. Twee dagen voor hij in Wyo ming zijn Russische ambteg- noot Sjevardnadze spreekt maakte Baker ook bekend, dat de NAVO-landen overeen stemming hebben bereikt over maatregelen voor de controle op de naleving van een nieuw verdrag over conventionele wapens. Morgen zullen de NAVO-landen in Wenen met nieuwe voorstellen hierover komen. (Vervolg van de voorpagina) TILFF De meisjes en hun moeder worden vast gehouden onder omstan digheden waar iedereen alleen maar naar kan gis sen. De enige hoop waar men zich in het Belgische Tilff nog aan vastklampt is de zekerheid dat de lei der van het drietal gang sters, Philippe Delaire, nog nooit een gijzelaar heeft omgebracht. In de buurt van de villa in Tilff, die geheel van de bui tenwereld wordt afge schermd, is een aanzienlijke politiemacht samengetrok ken. Scherpschutters houden het huis vanaf omliggende daken onder schot. De spe ciale interventie-eenheid van de Belgische rijkswacht is ter plaatse. Het geld dat de autoriteiten de gangsters aanboden werd gisteren door een agent voor de deur van de villa gedepo neerd. Maar de drie deden geen enkele moeite de zak met geld binnen te halen. Het losgeld was bijeenge bracht door het Gemeentek rediet. Dat is de bank waar van de vriend van de gegij zelde vrouw filiaalhouder is. De man wist zondag uit het huis te ontsnappen en waar schuwde de politie. Gangster Philippe Delaire (28) is overigens geen onbe kende voor de Belgische po litie. Hij heeft in België tal rijke misdrijven begaan. Hij wordt onder meer verdacht van de moord op een Zaïrese bokser in Luik in 1985. Voor een anatal van deze misdrijven werd hij veroor deeld. Maar in februari 1987 slaagde hij er in uit de ge vangenis van Lantin te ont snappen. Twee jaar eerder was hij ook al eens ontsnapt, toen uit de gevangenis van Looz bij het Franse Lille (Rijsel). Daar zat hij twee jaar vast wegens verscheide ne gewapende overvallen. Later is hij nog enkele malen malen uit Franse gevange nissen ontsnapt, waaronder een maal per helikopter uit de gevangenis van Nice. Bij zijn eerdere misdrijven heeft Delaire nooit geaarzeld gijzelaars te maken. Zo hield hij in april 1987 elf mensen gegijzeld in Valkenburg (Limburg). Hij ging vervol gens aan de haal met 700.000 gulden uit een NMB-filiaal. CENTRAAL COMITÉ WIJST BALTISCHE ASPIRATIES AF (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU De miljoe nen Sovjetburgers die da gelijks geraakt worden door het hevig oplaaiende nationalisme hebben te vergeefs gewacht. Hun hoop dat president Gor- batsjov uit naam van de partij het 'verlossende woord' zou spreken, is op de eerste twee dagen van de speciale zitting van het centrale comité over het nationaliteitenprobleem in rook Bij de opening van de verga dering, gisteren, heeft Gor- batsjov de leidende rol in de perestrojka en de interne een heid van die partij voor de zo veelste maal herbevestigd. Maar hij maakte tegelijkertijd duidelijk dat de partij gereor ganiseerd moet worden. Daar toe is het 28e partij-congres (de vijfjaarlijkse massale toetsing van de gang van zaken, waar bij ook in de partijtop de grote wijzigingen tot stand worden gebracht) met een maand of vijf vervroegd. Het partijcongres wordt nu in oktober 1990 gehouden, in plaats van in februari 1991. Er zal dan, zo werd aangekon digd, ook over een wijziging in de partijstatuten worden ge sproken. Gorbatsjov ging daar verder niet op in, maar waar nemers menen dat hij een nieuwe zuiveringsronde in ge dachten heeft'. Door de partij van de achtergebleven conser vatieve leden te ontdoen, zou hij het tempo van zijn hervor mingen erin willen houden. Op alle niveaus moet „vers bloed in de partijgelederen worden geïnjecteerd", aldus Gorbatsjov, die stelde dat de partij achterblijft bij de politie ke hervormingen die hij op gang heeft gebracht. Geen weerwoord De eerste dag van de zitting van het centraal comité maak te gisteren duidelijk dat de partij geen echt weerwoord heeft op het aan alle kanten uitbarstende nationalisme. Nauwelijks een woord over de volkomen uit de hand gelopen situatie in Nagorno-Karabach of over de stakingen in Molda vië. Terwijl daar toch dagelijks mensenlevens en miljoenen roebels verloren gaan. Eenmaal sprekend over de na tionaliteitenkwestie kreeg Gorbatsjov luide bijval van hét centraal comité, toen hij be zwoer niet te zullen toegeven aan pogingen van deelrepu blieken om zich los te maken uit de Sovjetunie. Hij stelde dat de problemen binnen de federatie van de Sovjetunie moeten worden opgelost. De vernieuwingen van de laatste tijd zijn volgens hem juist een argument om naar een grotere onderlinge eenheid te streven. Weliswaar is hij bereid de teu gels hier en daar wat te vie ren, maar Moskou behoudt uit eindelijk de macht. In zijn toespraak, die later voor de Sovjet-televisie werd uitgezonden, noemde hij de „toetreding" van de Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen tot de Sovjetunie in 1940 „ongetwijfeld" een vrijwillige keuze van de be treffende volkeren. Zij sloten zich liever bij de Sovjetunie aan, dan alleen het hoofd te bieden aan Hitier. In de Baltische republieken is de nationalistische beweging zeer sterk. Bij de herdenking van de vijftigste verjaardag van het Molotov-Ribbentrop Pact op 23 augustus werd mas saal betoogd voor onafhanke lijkheid. Dit pact, waarmee Hitler en Stalin de wereld in invloedssferen verdeelden, werd door Gorbatsjov wel ver oordeeld als een schending van de Leninistische uitgangs punten. Toch was Gorbatsjovs uit spraak opvallend, omdat juist in de laatste tijd door verschil lende Sovjethistorici een dik vraagteken bij die 'vrijwillige toetreding' is gezet. En hij had zelf om een onderzoek over deze kwestie gevraagd. Zijn conclusie, die niet erg afwijkt van het standpunt van zijn voorgangers, zal in de Balti sche staten met teleurstelling zijn ontvangen. Machtspositie Verder noemde Gorbatsjov de gedwongen deportatie door Stalin van Duitsers, Krim-Ta- taren, Turkse Mescheten en nog acht andere volkeren een „daad van onrechtvaardigheid en onwettigheid". Er moet al les aan gedaan worden, aldus de Sovjetleider, om „hun met President Gorbatsjov FOTO: AP voeten getreden rechten" te herstellen, maar hij zei niet hoe. Het nationaliteitenprobleem wordt algemeen beschouwd als de belangrijkste dreiging voor Gorbatsjovs hervormingsplan nen. Veel conservatieve ka derleden vinden dat perestroj ka en glasnost hebben geleid tot een anarchie, die de een heid van het land in gevaar brengt. Dat is een opvatting die warm onthaal vindt in sommige kringen binnen het leger. Wanneer de redevoerin gen hierover in het centraal comité openbaar worden ge maakt, zou dat een graadmeter kunnen zijn voor de machtspo sitie van leider van de Sovjet unie. Opening Een koor van tweehonderd kinderen zorgde gisteren voor een vrolijk sfeertje in de anders zo ern stige vergaderzaal van de Verenigde Naties in New York. Zij 'zongen' de Algemene Vergadering 'open'. Vanaf vandaag is het in de vergaderzaal overigens weer allemaal ernst wat de klok slaat. Tot december zullen vertegenwoordigers van alle VN-leden er hun zegje doen. FOTO: AFP Colombiaanse rechter vaardigt arrestatiebevel uit tegen Israëliërs BOGOTA Een Colom biaanse rechter heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen twee Israëliërs die geholpen zouden heb ben bij de training van doodseskaders van de Co lombiaanse drugsmaffia. De arrestatiebevelen betreffen Yair Klein, een reserve-over ste van het Israëlische leger, en Arik Acek, een Israëlische burger die Klein geholpen zou hebben Colombia uit te ko men. Een maand geleden werd in Colombiaanse kranten be richt dat Klein en anderen waren ingehuurd door de drugsmaffia voor de training van lijfwachten en doodseska ders. In de Mexicaanse grensstad Tijuana is een prominente Co lombiaanse drugssmokkelaar aangehouden. Het gaat om Ju lian Fajer Valenzuela die voor het kartel van Medellin, een bolwerk van de Colombiaanse drugsmafia, werkt en verant woordelijk is voor de doorvoer van cocaïne via Mexico naar de Verenigde Staten. De arres tatie ging gepaard met de in beslagneming van 329 kg co caine. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT itgj 0N475 Marga en Willy hebben het in Amsterdam niet langer i, <unnen uithouden en zijn ook naar Terschelling vertrokken om /ar! Tob op te sporen. Wanneer zij de boot uit Harlingen verlaten, - '-ien ze direct de „Vrijheid II", die even verderop aan de wal ligt. <ijk, daar staat Skip te kwispelstaarten. Rob heeft zijn vriend, de 'uurtorenwachter, gevraagd voor de hond te zorgen en Skip 1®e^ het best. Alleen... hij voelt zich wat eenzaam en nu blaft hij uidkeels, omdat hij twee goeie bekenden ziet. „We zullen maar eens vragen, waar we Rob kunnen vinden", zegt Willy en ze gaan naar een zeeman, die op een hek staat te leunen. „Kent u de schipper van deze boot?" vraagt Marga. „Yess miss", antwoordt de zeeman, „wou u hem spreken?" „Ja", antwoordt Marga, „weet u waar hij is?" „Volgt u mij maar", nodigt de zeeman uit. Marga en Willy lopen hem achterna, niet wetend, dat ze te doen hebben met een handlanger van de Duitsers... (vervolg van de voorpagina) PARIJS Veertig minu ten nadat het vliegtuig om tien voor half drie Neder landse tijd vanuit N'Dja mena was vertrokken, werd het radiocontact plotseling verbroken. De DC10 was onder vlucht nummer UTA-772 met 155 passagiers en 15 bemannings leden onderweg op een lijn- vlucht van de Congolese hoofdstad Brazzaville naar Pa rijs, en had een tussenstop ge maakt op het vliegveld van N'Djamena. Volgens een woordvoerder van de UTA was het weer op het moment van de verdwij ning goed. Hij zei dat bij de zoekactie legereenheden van Niger en Tschad, alsmede sol daten van het in Tschad gele gerde Franse contingent zijn ingezet. Het door de Franse marine vanuit Dakar in Sene gal gebruikte patrouillevlieg tuig, dat de exacte route van de UTA-machine navloog, ontdekte de wrakstukken. Het vliegtuig, dat door UTA in 1973 is aangeschaft, heeft 60,000 vlieguren, en was vol gens de maatschappij in een bijzonder goede technische staat. Voor het vertrek uit N'Djamena waren er geen technische problemen. Onder de passagiers bevindt zich de vrouw van de Ameri kaanse ambassadeur in Tschad, Bonnie Pugh. Ook zou de Tschadische minister van planning, Mahamat Soumahi- la, aan boord zijn. Hij was op weg naar een bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds in Washington. door Frans Boogaard BRUSSEL Waarom hebben in de Tweede Wereldoorlog in België zoveel meer mensen gecollaboreerd dan in NederlandWaarom wordt in België nog altijd zo'n pijnlijk nauwgezet onderscheid gemaakt tussen 'politieke' en 'economische' collaborateurs? Waarom wordt voor hen nog altijd zo hartstochtelijk op amnestie aangedrongen? En waarom stortten naar schatting zo'n 16.000 Belgen zich vol overgave in een heilloos avontuur samen met de Duitsers aan het Oostfront, tegen wat toen het 'rode gevaar' heette? Sinds een aantal jaren heeft België zijn eigen amateur-Lou de Jong, die op al dit soort vragen op een voor iedereen begrijpelijke en toch historisch verantwoorde manier ingaat. Dat is BRT-journalist Maurice De Wilde. Met een reeks documentaires over de oorlog in Belgiè dwong hij ook bij veel Nederlandse kijkers respect af. Vanaf vrijdag 22 september komt van deze tv-verslaggever een nieuwe, zevendelige serie op het scherm: over de Oostfronters ditmaal, van wie hij er voor zijn nieuwe 'enquête' zo'n honderd heeft gesproken. Een grondige aanpak is nu eenmaal De Wildes handelsmerk. De Wilde is eigenlijk maar bij toeval op de oorlog gestoten als onderwerp om zijn indrukwekkende televisiecarrière mee af te sluiten. Maar in het verleden 'maakte de nu 65-jarige tv- reporter voor de politiek zwaar gecontroleerde staatsomroep in België zoveel controversiële reportages, dat de BRT leiding geen andere oplossing zag dan hem uit de politieke actualiteit te weren. Veel van die reportages over de Vlaamse havens, de stroomprijzen, de mijnwerkersopstand van '66 in Limburg en de nationale wapenhandel werden met journalistieke lof en prijzen overladen, maar bij de politieke autoriteiten riepen ze steeds veel kritiek op. Ministers beklaagden zich over de 'partijdigheid' van De Wilde en wisten via hun politieke zetbazen bij de omroep een paar maal te voorkomen dat al te onthullende reportages werden uitgezonden. De BRT- leiding gaf haar ster-reporter na een beperkt aantal buitenlandse reportages en een lange periode van gedwongen niets-doen uiteindelijk de Tweede Wereldoorlog als werkterrein. De achterliggende redenering was dat De Wilde met dit weinig actuele onderwerp geen al te grote schade zou kunnen aanrichten, maar de programmaleiding van de staatsomroep kwam op dat punt bedrogen uit. De Wilde haalde zich met zijn visie op de koningskwestie (de wankelmoedige houding van Leopold III tegenover de Duitse bezetter) de woede van het voormalig staatshoofd op de hals. Hij bracht collaborateurs en verzetsleiders in verlegenheid door met een voordien ongekende openheid het brute geweld te tonen waarmee zij elkaar bevochten. Hij joeg met zijn nieuwe serie over de Oostfronters de katholieke kerk hoog in de .gordijnen, omdat ook pastoors en onderwijzers zoveel jonge Vlamingen en Walen met valse voorwendsels en uit een volstrekt misplaatst 'idealisme' tot een barre strijd onder de vlag van nazi-Duitsland wisten te verlokken. De kracht van de reportages van De Wilde is dat hij die feiten toont in hun historische context, waardoor hij de collaboratie zonder er begrip voor te wekken begrijpelijk maakt en de verantwoordelijkheden daar legt waar ze thuis horen. Bovendien weet hij met een fabuleuze interview-techniek steeds het maximum uit zijn gesprekspartners te halen. Helemaal zonder problemen heeft De Wilde zijn nieuwe reeks uitzendingen overigens niet kunnen voltooien. De BRT-leiding, gesteund door de wetenschappelijke commissie die de programma's begeleidt, heeft de schaar gepakt om al te gewelddadige beelden weg te knippen en de rol van geestelijken bij de 'werving' voor het Oostfront te minimaliseren. Dat is niet alleen onbegrijpelijk. Het is een belediging aan het adres van de maker en een blamage voor de leiding van een publieke omroep, die concurrende stations zo vaak beïnvloeding van buitenaf verwijt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7