Bewoners Burchtstraat ijn onzekerheid beu Collecte voor Poolse kinderen Minder geld voor muziekverenigingen Certi-Trot wil drempels paardesport verlagen 'Aanleg zuidelijke N22 onaanvaardbaar' ^IDEN OMGEVING £eidócSomant WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA IS inkels in Yeurseweg 20 )RSCHOTEN In het omstreden Voorschotense OllHi Veurseweg 20 komen een supermarkt en een al kleinere winkels. Daarvoor wordt het eerst ge- afgebroken om daarna in de bestaande bouwstijl 'ike te worc^en opgetrokken. Het pand wordt nu nog krakers bewoond. houder J. van Dalen zette dat gisteren uiteen op 'druk bezochte hoorzitting. P. Hoogvliet van de ge- jfaf lamige supermarktketen verklaarde dat zijn bedrijf - fl er jaar bezig is met die plannen. Ze hebben inmid- de goedkeuring van de welstandscommissie. Ver- it wordt dat over ongeveer anderhalf tot twee jaar formele procedures gepasseerd zijn en met de t kan worden begonnen. lp de hoorzitting aanwezige krakers betichtten de j van Voorschoten en Hoogvliet van het sturen knokploegen, waardoor de woning nu in een ver min toestand verkeert. Wethouder Van Dalen ging nlai 'e aantijgingen niet in en verwees voor eventuele Ja an6enc*e huisvesting naar een ander loket. 'Doorgaande beweging' ondervindt weerstand OEGSTGEEST Omwonenden willen niet dat het kunstwerk Doorgaande beweging aan de Laan van Alkemade wordt ge plaatst. Zij hebben bij de gemeente bezwaar tegen dit plan aangete kend. Het kunstwerk van Leide- naar Frans de Wit stond in Haas- wijk, maar moest plaats maken voor de rotonde. Sindsdien wordt naar een andere lokatie omgeke ken. Op 4 juli verleenden burge meester en wethouders De Wit vergunning zijn kunstwerk aan de Laan van Alkemade te plaatsen, maar bewoners zijn het daarmee niet eens. Zij menen dat plaatsing van het kunstwerk volgens het be stemmingsplan niet kan. Wethouder opent dierenpark VOORHOUT Wethouder D.J.W. IJdo opent vrijdag het dierenparkje in de boomgaard van de voormalige boer derij in Oosthout. Het parkje is ge bouwd door werk nemers van werk voorzieningsschap Het Spektrum in Sassenheim. De opening wordt om vier uur verricht. Zuiveringsstation open voor publiek KATWIJK Het voorzuive- ringsstation in Katwijk is za terdag van tien tot drie uur open voor het publiek. In het onlangs geopende station wordt polderwater gereinigd voordat het in de duinmeertjes wordt gepompt. Volgens het Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) heeft het sta tion als voordelen dat de kwa liteit van het drinkwater wordt verbeterd en het duin milieu minder wordt belast. Het zuiveringsstation ligt aan de Wassenaarseweg 50 in Kat wijk, naast vliegkamp Valken burg. Bij de installatie ligt een groot parkeerterrein. Vrouw breekt been bij verkeersongeval NOORDWIJK Een 49-jari- ge vrouw uit Oud Beijerland is gistermiddag na een verkeers ongeval met een beenbreuk naar het Academisch Zieken huis vervoerd. De vrouw stap te op de Koningin Wilhelmi- naboulevard uit de bus en stak vervolgens achter de bus over. Vermoedelijk door de zware regenval heeft de vrouw niet goed uitgekeken. Een auto be stuurd door een 20-jarige man uit Noordwijk kon de vrouw niet meer ontwijken en schep te haar. De Oud-Beijerlandse brak daarbij haar been op ver schillende plaatsen. Flora hoeft extra half miljoen niet te betalen DEN HAAG/RIJNSBURG Veiling Flora hoeft geen half miljoen gulden extra te betalen voor een stuk grond in de Kamphuizer Polder in Oegst- geest. Rechtbankpresident Holtrop heeft dat giste ren bepaald. De eigenaar van de grond, Van Erk, moet binnen een week de koopakte ondertekenen. Doet hij dat niet, dan moet hij een dwandsom van 10.000 gulden per dag betalen. Van Erk was met Flora voor een prijs van 2,7 miljoen gulden ver koop van de grond overeen gekomen. Hij dacht de veiling 4,6 hectare te verkopen, maar later bleek het om 5,2 hectare te gaan. Van Erk voelde zich door Flora in de val gelokt en eiste een half mil joen extra. Daarop spande de veiling een kort ge ding tegen hem aan. Holtrop stelde Flora in het gelijk en bepaalde tevens dat Van Erk de grond op straffe van een dwangsom van drie miljoen gulden niet aan derden mag verkopen. Inbraak in woning SASSENHEIM De be woners van een drive in woning aan de Kager- dreef in Sassenheim had den gisteren geen harte lijke thuiskomst na hun vakantie. Tijdens hun af- wezigheid bleken inbre kers hun slag te hebben geslagen. De achterdeur werd opengebroken, waarbij de bijzetsloten met grof geweld werden uitgerukt. Het is nog niet bekend wat er is gesto len. (ichting voor ielzoekers Valkenburg le d( Lick ïrziï bij kokt 'KENBURG Een Stich- Opvang Asielzoekers gaat bezighouden met de bege- dlIng van vluchtelingen in tenburg. In het bestuur ■eng en drie vertegenwoordi- ,j van de burgerij en twee ta de kerken zitting. De e scommissie financiën boog ?r gisteren over een subsi- re lanvraag voor de eerste n van in totaal 900 gul- De commissie had daar Tng moeite mee en sprak r waardering uit voor het Elatief. k-raadslid H. Dijkhuizen rmeerde gisteren naar een liet over te hoge leges de bouwvergunning voor lieuwe brug over de Oude Gedeputeerde Staten wil- <eni jaar bezwaar tegen maken endi e belastingkamer van het huis i 7 i r w0£se gerechtshof, polhouder M. J. Vos ver- C.Urde gisteren alle vertrou- 7 ,u- te hebben dat Valkenburg z,e1et gelijk gesteld wordt Het hierbij om enkele duizen- guldens. Oorschoten -Saat er !^ter voor )RSCHOTEN De finan- Voivs'tuat*e van de gemeente 45 u rschoten is iets beter ge- jelinden. Dat blijkt uit de be- afdeling voor 1990. Er bestaat 10 minimaal overschot van 0 gulden. Veel ruimte nieuw beleid is er niet. 1 is daar 100.000 gulden uitgetrokken, aanzien van de lasten de burgers wordt opge- t dat daarover nog dis- e moet worden gevoerd. f staat in ieder geval dat de ®e®' fven voor rioolrechten kda r met tien procent zullen vanwege het aanhou- i- T< ie exploitatietekort. Bij de •erend goedbelasting gaat tarief voor de eigenaren i"ïveiaag. dat van de gebruikers oog. De overige tarieven :n zich, naar het zich laat lien, weinig veranderen, in Voorschoten wordt meer chemisch afval in- 'erd dan was verwacht, de verwerking van dit d wordt in 1190 ruim 00 gulden uitgetrokken, te- bijna 9000 gulden in 1989. vi sorteren van het afval zal >tek r 'n beslag gaan ne- zal aanzienlijk meer geld den uitgegeven aan de coop van medailles en re- geschenken. Dat bedrag van 250 naar 2500 gul- Er zullen vooral „roe- i" worden gekocht om te geven. L rschoten geeft in 1990 3000 'en uit aan het begraven ~T| onvermogenden. Deze J en worden tegenwoordig Ie gemeenten verhaald. "Hzerne vergroot Jfn ISENHEIM Bewo- n c i van 16 huizen in de 5C chtstraat in Sassen- 'e n vinden dat de ge- ■ei inte eerst met een plan r herhuisvesting moet ïen, voor ze meewer- aan de aanstaande p van hun woningen, hebben ze gisteren in niet te verstane bewoordingen Slgedeeld tijdens een verga- 'I ng van de commissies sn'J huisvesting, ruimtelijke et 1 ning, milieubeheer, open- werken en economische [elegenheden. Vrijburg die optrad als fla woordvoerder van de Burcht- straatbewoners maakte be zwaar tegen het naar zijn oor deel zwakke en zweverige voorstel van B en W om te on derzoeken of er na de sloop woningen voor 55-plussers ge bouwd zouden kunnen wor den. „Daarmee wordt onze stress niet weggenomen en krijgen we geen zekerheid". Ook de overige bewoners maakten duidelijk de onzeker heid er is al tien jaar lang sprake van sloopplannen niet langer aan te kunnen. Zij steunden Vrijburg in zijn stre ven naar herbouw voor bewo ners op dezelfde plaats. Vrij burg: „Van dat plekkie mogen ze me binnen 6 plankies weg dragen, daar hoor ik thuis." C Kuysten (D66) die de hele geschiedenis in haar lange raadslidmaatschap van nabij heeft meegemaakt merkte op: „De bewoners willen terecht weten waar ze aan toe zijn. Al in 1978 werd hen te verstaan gegeven dat er binnen 10 jaar gesloopt zou worden. De men sen hebben herhaaldelijk bij de gemeente aan de bel ge trokken en aandacht gevraagd voor hun onzekere situatie". Zij stelde wethouder H. Drenth dan ook de voorwaar de na de sloop woningen voor 55-plussers te bouwen op de zelfde plek en de huidige be woners daar als eersten voor in aanmerking te laten komen. Ook VVD'er W. van Biezen propageerde herhuisvesting in de vertrouwde omgeving. A. Olthof ging zelfs zo ver een uitspraak van Drenth af te willen dwingen dat de plek definitief voor woningbouw bestemd zal worden. Die garantie wilde Drenth niet voor de volle 100 procent om dat in dit stadium nog niet be kend is hoeveel woningen er van de provincie gebouwd zul len mogen worden. „Dat ho ren we pas in het najaar van 1990, daarna kunnen we pas gaan bouwen". Van Biezen stelde tenslotte voor de sloop uit te stellen tot er meer klaarheid bestaat over de mogelijkheid voor bewo ners, indien ze dat willen, te rug te keren naar de Burcht straat. Nadat de uiteindelijke beslissing over de sloop tijdens de raadsvergadering op 3 okto ber wordt, zal zo beloofde Drenth, met de bewoners een herhuisvestingsplan worden gemaakt. De bewoners van de Burchtstraat lieten er gister avond geen twijfel over be staan: ze zijn zonder concrete beloften geenszins van plan om zoals de zaken er nu voor staan hun woningen in november te verlaten. De huizen in de Burchtstraat in Sassenheim waarvoor de gemeente al tien jaar sloopplannen heeft. foto: henk van den ende RIJNSBURG De Rijns- burgse muziekverenigin gen en de Florinettes kunnen in 1990 rekenen op een korting op hun subsidie. Dit wordt aange kondigd in het deze week verschenen welzijnsplan. Rijnsburg zet de subsidie aan de muziekschool Katwijk op het huidige niveau voort. Een verhoging van de finan ciële steun zit er niet in. Voorts wordt in de nota ge steld dat de gemeentelijke monumentenverordening uit 1944 geheel wordt herzien. Rijnsburg wil monumenten zo veel mogelijk behouden. Burgemeester en wethouders overwegen een abonnement op de Leidse kunstuitleen te nemen. Met de kunstwerken wil men het raadhuis en an dere gemeentelijke gebou wen verfraaien. Voorts be staat het plan de één pro- centsregcling in te voeren. Dit houdt in dat bij nieuw bouw van gemeentelijke ge bouwen één procent van de bouwsom wordt besteed aan kunst. Er volgt beraad over een „bepaalde vorm van kunsttoepassing" in de nog te bouwen wijk Kleipetten. Volgend jaar wordt bekekejl of het mogelijk is twee \qp- ningen als dependance van het gezinsvervangend tehuis aan te wijzen. Voorts komen er onderzoeken op het gebied van zowel jongeren- als ou derenbeleid. BEWONERS VAN ABBENES: ABBENES Aanleg van het zuidelijk gedeelte van de N22 is onaanvaardbaar. Abbenes komt hierdoor in een nog sterker iso lement terecht. Dit stelt een groep verontruste inwoners van Abbenes. De bewoners zeggen al genoeg last te hebben van de Schiphol- lijn, de snelweg A44 en de vliegtuigen van Schiphol. Abbenes is .voornamelijk op het zuiden georiënteerd en de voorzieningen in Sassenheim en Leiden zullen na aanleg van de N22 nagenoeg onbereikbaar zijn. Door de N22 moet een nieuwe op- en afrit naar de A44 worden aangelegd. Hierdoor zullen waarschijnlijk de voor Abbenes belangrijke op- en afritten tussen Abbenes en Buitenkaag en ter hoogte van de Lisserweg gesloten worden, zo vrezen de bewoners. „Het isolement is dan compleet, wij wonen dan in de zak van de Haarlemmermeer, ingesloten tussen de au to's op de beide snelwegen, de vliegtuigen en de Schipholspoor- lijn", zo stellen de bewoners in een bezwaarschrift. „Wij wensen ons leefmilieu en onze bereikbaarheid niet op te offeren". De Abbenessers wijzen voorts op het hun inziens zeer povere open baar vervoer. LISSE De stichting Hulp voor Poolse kinde ren houdt tijdens de na- jaarsfeestweek, van 22 tot en met 28 september, weer een collecte. De stichting slaagt er elk jaar in grote transporten hulp goederen naar Polen te sturen. De heer J. Mijnders, secretaris van de stichting: „De nood is zeer hoog. Wat kleding betreft kunnen we aardig met de hulpverlening uit de voeten, maar er is vooral een enorm gebrek aan voedsel voor de kinderen. Ook al heb je nog zoveel geld in je zak, het is in dat land gewoon niet te koop. We hopen dat de Lissers veel bijdragen zodat we een flinke voorraad voedsel kunnen in slaan dat we met ons eerstvol gende transport in november kunnen verzenden". De goe deren worden in Warschau af geleverd. Van daaruit worden ze verdeeld over 650 gezinnen met zo'n 1300 kinderen. Vol gens Mijnders is er r\og erg veel te doen. „Als we het hier wel eens hebben over armoe of arm zijn, dan kun je, als je de situatie daar gezien hebt, er maar beter het zwijgen toe doen". De stichting heeft be wust voor het helpen van de jeugd gekozen. „Dat is naar onze mening de doelgroep die het het zwaarst te verduren heeft". Men kan zijn bijdrage geven aan de collectanten of storten op postbanknummer 134101 van de stichting. Wie goede, gebruikte en schone kleding heeft kan die kwijt in hal twee van de veiling Hobaho, waar het sorteren en verpakken van al de goederen plaatsvindt. Videocamera en kettingen gestolen Jan van der Slot (links) en Hans Voets: „Beginnen met een jaarling". foto: henk van den ende NOORDWIJKERHOUT „Er zijn een heleboel mensen die best een eigen drafpaard zouden willen hebben, of op een of an dere manier nauw betrok ken zouden willen zijn bij een paard. Velen hebben er echter geen tijd, geen geld voor en blijft dat ide aal dus onbereikbaar. Ons uitgangspunt is, de drem pel naar de renbanen te verlagen". Dat zegt Noordwijkerhouter Jan van der Slot, die samen met zijn partner Hans Voets op Draf centrum Hilversum gisteren hun beider geesteskind Certi- Trot introduceerde. Voets en van der Slot, beiden een beetje paardengek en dan ook regelmatig op de renbanen te vinden, leggen uit dat het bij Certi-Trot niet om gokken gaat. „Integendeel. Gokken is, wanneer je een bedrag inzet op een willekeurig paard dat je op de renbaan ziet lopen. Het paard is niet van jou, je bent er niet bij betrokken, het gaat puur om het geld. In ons sy steem kopen mensen een wintsom-certificaat, een waar depapier dat recht geeft op één procent van de toekomstige winsom van een paard. Men weet welk paard het is waarin men investeert, want dat ma ken we van te voren bekend. Certificaathouders krijgen een foto van het paard en elke drie maanden een rapport over al lerlei zaken betreffende het paard. Er is zelfs de mogelijk heid tot het bijwonen van trai ningen". De Noordwijkerhouters willen m de Certi-Trot-stal slechts eerste klas harddravers met klinkende namen, zoals die van Buitenzorg. Hun eerste ling zal dan ook afkomstig zijn uit de stoeterij van die naam in Bemmel. „We hebben al een aantal jaarlingen op het oog, maar de keuze zal mede worden bepaald door de trai ner". Een trainer die Van der Slot en Voets zoeken in de top tien van Nederland. Met min der nemen ze geen genoegen. „Omdat we de certificaatprijs zeker in het begin redelijk be taalbaar willen houden, begin nen we met een jaarling", legt Van der Slot uit. „Dat houdt wel in dat hij eerst een aantal maanden in training moet voordat hij kan gaan koersen". Overigens sluit hij het zeker niet uit dat al direct met meer paarden gestart zal kunnen worden. „Dat hangt af van het aantal certificaten dat we ver kopen. Per paard worden 75 certificaten uitgegeven". Het restant van de winstsom is voor de trainer, volgens het tweetal is dat gebruikelijk. Certi-Trot kent A en B certifi caten. A is het duurste en geeft de houder naast het win- sompercentage ook recht op één procent van de verkoQD- prijs van het paard. Elk paard van Certi-Trot wordt na af loop van de certificatieperiode verkocht. Dat kan twee jaar zijn, zoals voor het eerste paard geldt, maar ook langer afhankelijk van de verwach tingen betreffende de presta ties. Verwacht wordt dat de certifi caten tussen de 450 en 515 gul den gaan kosten. Maar dat is afhankelijk van de aankoop som en de andere kosten. Voor onderhoud wordt 30.000 gul den over twee jaar becijferd. Daar komt ook een verzeke ringspremie bij. Bij duurdere paarden gaan de prijzen dras tisch omhoog. „Toch zijn wij oedkoop", verklaart Van der lot. „Men hoeft zelf geen paard te kopen, waar al gauw 15.000 gulden per jaar mee ge moeid is en toch is men op deze manier nauw betrokken bij de sport" Eerste Het eerste paard van Certi- Trot een naam die volgens Voets lekker in het gehoor ligt en is afgeleid van certificaat en trotten, harddraven wordt op 17 oktober gepresen teerd, tijdens de Prijs der Gi ganten in Hilversum. Dan wordt ook de prijs van de cer tificaten bekend gemaakt en kan er worden ingeschreven. Nu kunnen certificaten al worden gereserveerd. Certi-Trot is gevestigd in Noord wijkerhout, Brittenhuis 35. telefoon 02523-72283. ALPHEN AAN DEN RIJN Een videocamera ter waarde van 3000 gulden is gistermiddag gestolen bij een winkel in audiovi suele apparatuur aan de Pieter Doelmanstraat in Alphen. Een ongeveer 25-jarige man pakte het uitgestalde apparaat mee, liep de zaak uit en nam een taxi. Bij een juwelier in winkelcentrum Herenhof zijn gistermiddag drie gouden colliers ter waarde van 2700 gulden gestolen. Twee buitenlandse mannen wilden in de winkel wat kettingen zien. Toen de verkoopster even weg liep, gristen ze de colliers weg. De twee gingen er vandoor op de fiets. Een van hen is inmiddels herkend en bekend bij de Alphense politie. KRAAM TE GROOT Groentehandelaar moet verdwijnen LEIDERDORP Burgemees ter A. Bruggeman van Leider dorp heeft de standplaatsver- funning van groentehandelaar mit ingetrokken. Dit omdat Smit weigerachtig blijft de omvang van zijn marktkraam op de zaterdagse minimarkt op het plein voor Winkelhof te beperken tot 24 vierkante me ter. De maatregel gaat zater dag al in, maar Smit kreeg gis teravond een week uitstel tij dens de zitting van de commis sie beroep- en bezwaarschrif ten. Dit om hem in de gelegen heid te stellen schorsing van de beschikking aan te vragen bij de Raad van State. De kraaip van Smit heeft een om vang van 60 vierkante meter. In juni werd hem bevolen de grootte terug te brengen. Vol gens de groentehandelaar kan hij met 24 vierkante meter on mogelijk uit de voeten. Hij verwijt het gemeentebestuur de vergunning tussentijds te hebben gewijzigd vanwege de bezwaren van de Winkelhof- winkeliers tegen de mini- markt. De oude vergunning was geldig tot 1 januari 1990. Volgens de gemeente is de dubbele kraam van Smit met het bijbehorende afval een ontsiering van het plein. Om wonenden hebben er over ge klaagd. Is.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15