somber als monument Toekomst Torenvalk ook >dienstuerleni dagpuzzel Verbod op scheuren van grasland gaat te ver The Fools nog eenmaal terug op het podium WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA Huurwoningen voorlopig niet verkocht aan tafel APOTHEKEN De avond diensten van de apotheken gio Leiden worden waargenoi liet de door de apotheken die ook week#ieu dienst hebben. I. G( ONGEVALLENDIENST ZIEKENHdaai ZEN LEIDEN Ongevallendifig elke dag Academisch ZiekenhuisL halve van dinsdag 13.00 u. tot wo«> dag 13.00 u (Diaconessenhuis pol"1011 nieken tel 155543, afdeling S.C.üirde 175639) en van vrijdag 13.00 u. te zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziel|pt p huis)- IhiP De Geneeskundige Dienst Leidef verhuisd van' de Roodenburgerstigul in Leiden naar de Cronesteinkj 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING GEBOREN KIND HulpverlenincUi. ongewenste zwangerschap voor ril der en kind. Bel tel. 071-896309; ff 897762; 033-620244 (dit laatste n mer is dag en nacht bereikbaar).! BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur d£ lijks van 16.00 tot 17.00 t 18.30 tot 19.30 uur Kinderafdej dagelijks van 14.00 tot 20.00. meer dan twee bezoekers per patiC Sint Elizabeth-ziekenhuis: Vol»' senen dagelijks van 14.00-14.45 uFsc' van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelinden ook 11.15-12.00 u. Kraamafdel[ oag. van 15.00-16.00 u. en var 19.30 u en van 19.30-21.00 i voor vaders. Kinderafdeling 15.00-18.30 u. CCU (hartbewa) dag. van 14.00-14.30 u. en 19.30 u. Intensieve verpleging: C van 14.00-14.30 u. en van 18f 19.00 u. Sport-Medisch Advieso trum: Spreekuur ma. 19.30-20.3 in het St. Elisabeth-ziekenhuis. degeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u ste klasse: de gehele dag. Je makliniek: Jongerenteam: za. 14.00-17.00 u. Opname: werkda# 16.45-17.45 u.; za. zo en feesteen 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Telde A, C en D: dag. tot 21.00 u. metfcerf zondering van behandeltijden etenstijden Academisch Zien huis: Voor alle patiënten (behalve pa8 deren) zijn de bezoekuren als Dagelijks 14.15-15.00 u. en I8£n 19.30 u. Avondbezoekuur afde* verloskunde: 18.00-19.00 u. PLUS 1-PUZZEL Door telkens één letter bij de vis afgaande te voegen, kun r woorden van navolgende betek worden verkregen: Dep de plakken lever dr met keukenpapier, schroei dicht in hete margarine en strooi ze met zout. Bak vlees in zes tot acht mini bruin en net gaar. leg het een warm bord en bestrooi ?j - Ijl LEIDEN OMGEVING QtidMQowumt Voorkeur commissie voor kunstwerk in Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE H. Leutscher uit Rotter dam maakt de grootste kans dat zijn ontwerp voor een kunstwerk aan de Breenkade in Rijnsaterwou de wordt geplaatst. Zijn ontwerp, een zuil met daar omheen een zwart-gepolijste steen, is door een spe ciale beoordelingscommissie als het indrukwek kendst ervaren. De commissie moet kiezen uit werk van vier ver schillende kunstenaars. Volgens wethouder L. Bruins, gisteravond tijdens de raadsvergadering, zal vooral de weerspiegeling van de steeds ver schillende luchten in het natuursteen op de desbe treffende Breenkade veel effect sorteren". Mocht Leutscher alsnog afvallen, dan maakt de lo kaal bekend kunstenaar T. Hendriks nog een kans. Deze vervaardigde een beeld met daarin verwerkt een zeilboot en water. Bruins hoopt dat het werk in het voorjaar van 1990 kan worden Vierde Zevenloop ZEVENHOVEN Sporthal De Vlijt aan de Sportlaan in Zevenho ven is zondag het startpunt van de vierde Zevenloop voor trimmers en hardlopers. Er kan weer worden ingeschreven voor vier verschillen de afstanden: 2,4, 4,2 en 10 kilome ter en 10 Engelse mijlen. Er wordt gestart vanaf 12 uur. De inschrij ving is vanaf elf uur in de sporthal. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2.50 voor de korte afstanden en ƒ5.- voor de lange afstanden. Iedere deelnemer ontvangt een medaille en iedere eerst aankomende Ze- venhovenaar ontvangt een extra herinnering. Daarnaast zijn er per categorie 3 ereprijzen. Verdere in lichtingen bij K. Voorn, telefoon 01723-8325. Raadscommissies Leidschendam akkoord met Leizo LEIDSCHENDAM De raadscommissies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en al gemeen bestuurlijke aangelegenheden van Leidschendam zijn giste ren voor het merendeel akkoord gegaan met het Convenant Leizo, de sa menwerkingsovereen komst tussen deze ge meente en Den Haag. Alleen VVD-fractie- voorzitter Ch. Corver behield zijn stem nog voor tot de raadsverga dering van oktober. Het CDA zei vooral betrok ken te willen blijven bij de imago-vorming van de woonlokatie die in het zuidoosten van de gemeente acht a tiendui zend woningen gaat tel den. Verschillende leden hadden moeite met het artikel waarin staat dat 75 procent woningen in de lagere woonlastens feer moet worden gerea liseerd. Elders in het convenant staat name lijk dat 40 procent van de huizen in de vrije sector moeten worden gebouwd. Burgemeester W. F. de Vreeze deelde mee dat voor het imago van de nieuwe woonstad r een betere naam wordt gezocht. PvdA-fractie- voorzitter M. van der Meule kwam met de suggestie voor Leizo in Leidschendam een apar te project-raadscommis sie in het leven te roe pen. Dat zal na de ver kiezingen volgend jaar nader worden bekeken evenals het antwoord op de vraag welke wethou ders) in het beleiÜsteam zitting moeten nemen. BURGEMEESTER RIJNSATERWOUDE: GEEN GELD VOOR ONDERHOUD met peper. Fruit lange, dui snippers ui lichtbruin in bakvet en warm het in ki reepjes geknipte spek op laatst een minuut mee. Scl het ui-spekmengsel op de ver Bak de bloem al roerei inte lichtbuin in het o vergebleir hi ret, voeg er weinig water laat de jus drie minu koken. Maak hem op smaal met zout, peper, paprikapoe P v orcestersaus. Snijd de puntjes van de snij nen en verwijder zo nodig g( draden. Spoel de groente al snipper haar met een snij hujs nenmolentje fijn of met i mesje in centimeter-bn stukjes. Kook de snijbonen weinig water met zout in fw yrjj tig minuten gaar Meng fla smakende bonen met schepje suiker. Schenk de karnemelk in met een natgemaakte doek legde zeef. Schep ha vier zes uren de hangop uit de di en doe het erdoor gele vocht weg. Ontvel de perzil dompel de vruchten bij vastzittend vel eerst in kok&j water - en snijd het vruc vlees m stukjes van de pitt Meng de stukjes perzik dii nS met citroensap (om verklcen' ring te voorkomen), brengien op smaak met basterdsuil en laat ze een halfuur sta Verdeel de hangop over e SC01 persoonsschaaltjes en leg ei S1S stukjes perzik met het losge aan' sap op. JEA li hig ien, Op RIJNSATERWOUDE De huurhuizen aan het Woudse Hout in Rijnsaterwoude mogen voorlopig nog niet door de huidige bewoners worden gekocht. Gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering staakten de stemmen over dit punt. In een volgende vergadering zal alsnog moeten wor den besloten over de verkoop van in ieder geval één blok huizen. De raadsleden J. Boot (VVD) en C. van der Geest en C. van der Knijff (beiden CDA) toonden zich fervente tegen standers van verkoop. Het argument van bewoner G Bras- ter dat de huren van de betreffende huizen op een dusda nig niveau lagen, dat het voor hen gunstiger was om te ko pen, maakte niet veel indruk. Boot: „Voorlopig staan deze woningen nog niet leeg". Burgemeester M. Boelen legde de raad uit, dat de over dracht van woningwetwoningen, Rijnsaterwoude het geld om in de toekomst ook goedkope huurwoningen te bou wen. Boelen voorspelde voor de jaren '90 juist voor deze laatste categorie, vanwege de nodige subsidiewijzigingen, een grote schaarste. Gebakken lever meijRsc spek en uisnij bontvp en aardappelen - hangop met perzikt 1 Gebruik voor het malft van hangop een stevig s dru* lakenkatoen (zuiver katc dus geen strijkvrij lak stofje) of een katoenen linnen servet. Dunne s fen, met kunstvezels, h den de karnemelk niet gi tegen. 'P De benodigdheden voor t\ personen zijn: 2 plakken ver van 100 g, 30 g marg ne, zout, peper, ui, 4 plak 'aer ontbijtspek, mespunt blo paprikapoeder, worci saus; 500 g snijbonen, zout, ker); 0,5 tot 1 kg aardappelen, 1 liter karnemelk, 2 pe ken, 1 lepel citroensap, terdsuiker naar smaak. er ja; 'de g it wc forn kaï ip de ange RIJNSATERWOUDE De dienst Monumenten zorg wil onderzoeken of de voormalige school de Torenvalkin Rijnsater woude op de Monumen tenlijst kan worden ge- plaats. Burgemeester M. Boelen zag daarmee gis teravond tijdens de raads vergadering echter nog geen redding opdagen voor de voormalige open bare basisschool. Volgens hem ontbreekt het de ge meente ook in dat geval „eenvoudigweg aan de middelen het gebouwtje aan het Domplein te on derhouden". De burgemeester schetste een somber toekomstbeeld voor het al zo veelbesproken oude schooltje. De burgemeester dacht in ieder geval de eerste tachtig jaar geen gëld beschik baar te hebben voor het on derhoud van de Torenvalk. „De raad zou eventueel de nog nodige gelden nog anders kun nen bestemmen, maar ik zie de heer Boot (raadslid VVD) nu al nee schudden. Eerlijk gezegd, heb ik daar een hard hoofd in", aldus een pessimis tische Boelen. Laatste troef Hiermee lijkt de laatste troef kaart van de stichting Oud- Leimuiden -Rijnsaterwoude uitgespeeld. Het was deze in stelling die de rijksdienst Mo numentenzorg inschakelde, om te kijken of de Torenvalk op de lijst kon worden ge plaatst om het gebouwtje te redden van de slopershamer. De slopershamer kan inder daad niet worden gebruikt als men de Torenvalk erkent als monument. Omdat gister avond ook bleek dat dan de nodige financiën en de politie ke wil ontbreken om het ge bouw de hoognodige onder houdsbeurt te geven, zal het schooltje mogelijk alsnog ge doemd zijn te verdwijnen. Wat de stichting in ieder geval wel heeft bereikt is dat gedu rende vijf maanden de ge meente wettelijk is verplicht het schooltje te laten staan. Deze tijd heeft Monumenten zorg uitgetrokken voor de be oordeling van de oude basis school. Gekonkel Burgemeester Boelen gaf gis teravond te kennen dat deze tijdspanne de uitwerking van een eerder genomen besluit in een commissie betreffende de Torenvalk niet in de weg stond. Een meerderheid' van de politiek van Rijnsaterwou de besloot toen een onderzoek te starten naar de financiële haalbaarheid om op de plaats van de voormalige school een nieuwe culturele accommoda tie te bouwen. C. Kempenaars, gebruik ma- Kinderen Jn ons verslag van het bloe mencorso van Roelofarends- veen is abusievelijk de win naar van de derde prijs van de publieksjury niet ge noemd. Het ging daarbij om de praalwagen „kinderen van heden spelen in het ver leden". Die was gebouwd door de gezamenlijke bewo ners van de Geest weg, een team bestaande uit de fami lies Van Klink, Dobbe, Ver del, Van der Meer en Van der Veer die voor de negende 'keer gezamenlijk een grote praalwagen bouwden voor het corso. De wagen won te vens de eerste prijs met lof plus wissel beker in de cate gorie „grote praalwagens". Harddraverijconcert De jaarlijkse Harddraverij- feestweek in Lisse begint vrijdagavond met een con cert in de nieuwe grote zaal van het Poelhuys aan de Vi- valdistraat. Het Maranatha- Nederlandse mannenkoor, bestaande uit in ons land woonachtige Surinaamse ne gers, komt hier voor naar Lisse. Het optreden wordt ondersteund door een zange res en een pianist die ook al leen optreden. Het koor brengt een aantal bekende klassieke stukken, songs en volksliedjes maar ook negro spirituals. Kaarten zijn voor 12,50 per stuk te koop bij de VVV en 's avonds aan de zaal. De uitvoering begint om kwart over acht. Forceville Schrijfster Joke Forceville spreekt vrijdagavond in bi bliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad in Ter Aar. Zij schreef onder meer „Oud Blauw", Alleen en alleen is twee", „Een eiland kan niet huilen" en een „Handvol muskadellen". De bijeen komst begint om acht uur en de toegang is gratis. Koor Het Haags Residentie Man nenkoor verleent vrijdaga vond medewerking aan een concert in de Katwijkse Nieuwe Kerk aan de Voor straat. Het koor wordt bege leid door het Van den Heu velorgel dat op deze avond wordt gespeeld door de orga nist Addi de Jong. Op het programma staan werken van L. Cherubini, F. Fle ming, W. Monk en Th. Du bois. Het koorconcert begint om kwart over acht. De zaal is om half acht open. Kaarten kosten 8,50, CJP-houders en 65-plussers betalen Jl, jon geren tot 12 jaar 5Kaarten zijn te koop bij de VVV Kat wijk en bij R. van Duyn, Schelp 15 in Katwijk of aan Kunst In winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp is vrijdag en zaterdag kunst te zien. Jan Saarloos en Stefan Sluijter tonen keramiek. Ine Veen laat haar kunstwerken met bladgoud en halfedelstenen zien en voorts hangen er cre aties van de Haagse portret schilder Jean Tomassen. Chinees De Vriendschapsvereniging Nederland-China wil bij vol doende deelname donderdag 5 oktober in Leidschendam een Chinese taalcursus star ten voor beginners en wel licht ook tweede en/of der dejaars. Er wordt aandacht besteed aan het lezen, spre ken en schrijven van het mandarijns Chinees. Inlich tingen bij W. Duynstee, Burg. Keijzerlaan 32, 2262 BJ Leid schendam, telefoon 070- 272258. Country De Major Dundee Band, de zangeres Sandra Vanreys en de zanger Ruud Hermans treden zaterdagavond op in De Schelft in Noordwijker- hout. De muziekgroep was vorig jaar de beste country band van de Benelux en San dra Vanreys is al vier keer uitgeroepen tot Nederlands beste countryzangers. Ruud Hermans is onder meer be kend als presentator van KRO-programma's. 1Het con cert begint om negen uur, toegang kost 10 Flairck De groep Flairck treedt za terdagavond met de produk- tie The emigrant" op in Tri podia in Katwijk. Het gezel schap bestaat uit de musici: Erik Visser, Peter Weekers, Sylvia Houtzager en Stan Stolk. Kaarten kosten 15 voor leden van K&O, 65- plussers en houders van een CJP. De jeugd tot en met 16 jaar moet 72,50 betalen en an dere belangstellenden 20 Het optreden begint om kwart over acht. Mime Mime-groep De Vonk brengt zaterdag in winkelcentrum De Hoftuin in Rijnsburg twee keer het stuk „El Shad- dai en zijn zoon In het stuk wordt de strijd tussen goed en kwaad uitgebeeld. De spe lers van De Vonk zijn lid van de jeugdorganisatie van de kerk der zevendedag adven tisten. De optredens begin nen om half drie en half vier. Open huis Het dierenopvangcentrum aan de Lage weg 2 in Noord- wijk houdt zaterdagmiddag van half twee tot vier open huis. Tevens hebben die dag van tien tot vier uur onder linge gehoorzaamheidswed strijden voor honden plaats. Medewerkers van het op vangcentrum Noord wijk- Noordwijkerhout-De Zilk zijn zaterdag aanwezig om al lerlei vragen over huisdieren te beantwoorden. kend van het spreekrecht voor de raadsvergadering, noemde dat plan „politiek gekonkel". Hij herinnerde het college aan een eerder gehouden hoorzit ting, waarbij een meerderheid van de aanwezigen pleitten voor het behoud van de To renvalk. Dat zelfs activist van het eerste uur Kempenaar, de toekomst van dit gebouwtje somber inzag, bleek uit het compromis dat hij al voorstel de. Kempenaar hoopte dat in ieder geval de nagelegen wo ning behouden kon blijven. Die is het karakteristiekst op het Domplein. Met een nieuw zaaltje naast deze woning op de plaats van de school, kon hij dan vrede hebben. Op een vraag van W. Kuijpers (Gemeentebelangen) ant woordde de burgemeester dat hij zal pogen het contract met het Nutsgebouw te verlengen, zodat dit voorlopig als vervan gend cultureel centr.um kan blijven functioneren. Filmnet in Leiderdorp Wethouder G. Keijzers van Leiderdorp heeft gisteren de eerste decoder in ontvangst genomen voor de ontvangst van Filmnet van Esselte Abonnee TV. Deze gratis „gouden decoder" gaat naar bewoners van het gezinsvervangend tehuis Brunelkamp aan de Brunelkamp in Leiderdorp. De overhandiging betekende de officiële introductie van abonnee-televisie in Leiderdorp. FOTO: WIM VAN NOORT Dodelijk ongeluk HAZERSWOUDE De 45- jarige J. de Haas uit Hazers- woude is gisteravond om het leven gekomen bij een aan rijding op de Gemeneweg in Hazerswoude. Het slachtoffer reed in zijn Mercedes rich ting Hazerswoude-dorp op de Gemeneweg, een onverlichte provinciale weg. Op de weg stond een vrachtwagen stil. De 40-jarige bestuurder uit Valkenburg had problemen met zijn lading en was ge stopt om het mankement te verhelpen. De bestuurder zag de vrachtwagen niet en botste met aanzienlijke snel heid op de, achterkant. De weg moest enige tijd voor het verkeer worden afgesloten totdat de ravage uit de weg was geruimd. De auto van de dodelijk veron gelukte Hazerswoudenaar raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd bij de aanrijding. FOTO: WIM VAN NOORT LANDBOUWSCHAP IN BEZWAARSCHRIFT: ALKEMADE Het Land bouwschap vindt het verbod op het scheuren van grasland dat Alkemade heeft opgeno men in het ontwerp-bestem- mingsplan Landelijk Gebied Oost een te drastische maatre gel. Met het verbod wil de ge meente voorkomen dat weide grond die waardevol is uit na tuurlijk oogpunt wordt omge zet in gebied voor akkerbouw of open grondtuinbouw. Het Landbouwschap meent echter dat bestaande boerenbedrijven er door worden beperkt in hun mogelijkheden. Dat schrijft het schap in een bezwaarschrift tegen het ont werp. Het bezwaarschrift wordt gesteund door de Land en Tuinbouwbond (LTB) en een groot aantal individuele boeren. Behalve het Land bouwschap hebben nog enige tientallen bewoners bezwaren ingediend. Het plan heeft be trekking op het gebied ten noordwesten van de A4. Volgens het Landbouwschap worden vernieuwingen in met name de melkveehouderij te gengegaan als er een verbod op het scheuren van grasland wordt uitgevaardigd. „Als op een melkveehouderijbedrijf een tekort aan melkquotum ontstaat, bijvoorbeeld ten ge volge van een verhoogde mel- kopbrengst per koe, kan er een tijdelijk graslandoverschot ontstaan. Het kan dan voor zo'n bedrijf aantrekkelijk zijn om permanent of op tijdelijke basis in de eigen ruwvoerbe- hoefte te gaan voorzien in plaats van ruw voer aan te ko pen". Volgens het schap maakt een verbod op het scheuren van grasland zou deze ontwik keling onmogelijk. Het vindt dat de bescherming van na- tuur- en landschapswaarden niet ten koste mag gaan van een gezonde bedrijfsvoering. Daarnaast zou het onmogelijk worden de bodemstructuur na langdurig graslandgebruik te verbeteren door een éénmalige teelt van een dieper wortelend gewas, zoals aardappelen, bie ten of maïs. Een apart probleem met het •nieuwe bestemmingsplan heeft een seringenteler aan de Baan in Oude Wetering. Na tien jaar seringenteelt wil hij zijn grond tijdelijk inzaaien als grasland om een structuurverbetering te krijgen. Volgens het nieuwe bestemmingsplan kan hij daar na de grond niet meer gebrui ken voor seringenteelt. VEENSE FORMATIE GEEFT NA 23 JAAR AFSCHEIDSCONCERT van nu middelbare leeftijd heel wat los maakte. De buren waren overigens niet altijd even gelukkig met de muzikale neigingen van de nozems van toen. Vijf jaar lang werd er geoefend in een en dezelfde oefenruimte. En dat werd buurman Vol water te veel. Boos verscheen hij van over de sloot en met een wel gemikte worp verdween het drumstel in de sloot. De hoop leeft dat deze grootste fan van de groep op 30 september ook aanwezig zal zijn. „Na 23 jaar zullen ze dan eindelijk hun verontschuldigingen aanbie den1', laat een berouwvolle Veense popkenner weten. Veners die hun laatste kans willen grijpen om hun idolen van weleer nog eenmaal te zien en te horen, kunnen van af half negen terecht in De Al keburcht. Diezelfde avond treedt ook de formatie Weird Performance op met meer he dendaagse punk-rock muziek. Voor het eerst en voor het laatst spelen beide popgroepen gezamenlijk enkele covers. ALKEMADE De voormali ge Veense popformatie The Fools heeft besloten nog één keer terug te keren op het po dium voor een laatste concert. Na een periode van 23 jaar schallen de klanken voor de laatste maal tijdens een reü nie-concert op zaterdag 30 sep tember in de Alkeburcht in Roelofarend^veen. De herrie die The Fools vroe ger maakten tot ergernis van sommige omwonenden, wordt tijdens de reünie nog eenmaal op authentieke wijze ten geho re gebracht. Werden er vroe ger al geen versterkers ge bruikt, nu gebeurt dat ook niet. Het geluid komt ook nu weer uit radio's die tot verster ker zijn omgedoopt. Daarmee keren The Fools terug in de voetsporen van weleer. In 1966 begonnen voor Jos van Ruiten, Hans van der Zwet, Ton de Jong en Aad de Prie de gedenkwaardige eerste stappen op het concertpodium. In een speciale „beatschuur" werden de eerste vingeroefe ningen gedaan op tien-jarige leeftijd. Echte instrumenten waren er in dat prille stadium nog niet voorhanden. Blikken, pannen en deksels uit moeders keuken moesten het ontgelden onder het muzikale geweld van de kroost, aangevuld met van broers en zussen geleende gitaren. Nadat de eerste „in strumenten" waren gesneu veld gingen „The Fooitjes" over op zwaarder materieel: er kwam een drumstel en radio's werden aangesleept om het ge luid van de electrische gitaren op te zwepen. Ging er wat ka pot, dan werd dat vakkundig gerepareerd met varkensbla zen en ijzerdraad. Of de mu ziek daar zuiverder van werd? De eerste optredens in de „beatschuur" van Har en Nic Loos aan het Zuideinde wer den naar eigen zeggen druk bezocht: veertig mensen liepen The Fools in hun gloriejaren. FOTO: PR daar de deur plat. Hoogtepunt was wel de missverkiezing waarbij The Fools in de jury zaten, maar ook de Ignatius- school en de LTS De Veen- streek leerden de groep ken nen. De talentenjacht tijdens het Braassemconcours leverde de eervolle vermelding van een elfde plaats op. Niet slecht met een deelnemersaantal van twaalf, waarvan later boven dien de laatste deelnemer af gehaakt bleek te hebben. Toch een laatste plaats dus voor The Fools, die bij menige Vener

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14