oordkop doet compromis- voorstel Vanderlijde tegen Cubaan Felix Savon CcidócSomxmt Drama bij bridgesters levert finaleplaats op Quick Boys verslaat UVS DE VRIES BLIJFT MEDAILLEKANDIDAAT BIJ WK PLANKZEILEN i/eiling: Belgen willen lildere abortuswet spanningen tussen ,achmon en Bouterse gjfïauwelijks belangstelling voor architectuur-boek Prins Charles Opnieuw arrestaties bij „Neues Forum" >ORT LEIDEN WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 1G yiSTERDAM In de ïtroverse rond de natio- e basketbalselectie ft landskampioen ordkop Den Helder een npromis-voorstel ge- an. De zes spelers, die ich Harrewijn graag bij selectie zou willen heb ben: Cees van Rootselaar, Okke te Velde, Marco de Waard, Rolf Franke, Tico Cooper en Chris van Din- ten, krijgen van de club veertien dagen vrij voor de voorbereiding op en de kwalificatiewedstrijden van het Nederlands team voor het Europees kampi oenschap van 1991. Het voorstel is door d? top sportliga als „constructief" ontvangen. De liga zal met de bondscoach overleggen en vrijdag een beslissing nemen. Het Nederlands team speelt dit jaar drie kwalificatie-wedstrij den: op 22 november in Wro claw tegen Polen, op 25 no vember (waarschijnlijk in Am sterdam) tegen België en op 29 november ergens in Neder land tegen Italië. In de plannen van coach Har- rewiin beslaat de periode van voorbereiding en wedstrijden een periode van een maand. Daarvan maakt de trip van twaalf geselecteerden naar Amerika van 7 tot 17 oktober met acht oefenwedstrijden een belangrijk onderdeel uit. Als het compromis-voorstel wordt aanvaard, worden de zes Noordkop-spelers in de voorbereiding één week aan de nationale selectie afgestaan; te kort om de gehele trip naar Amerika mee te maken. De topsportliga heeft nu de keuze uit ruwweg drie moge lijkheden: ,A. De Noordkop-spelers niet naar Amerika mee te nemen B. Ze wel mee te nemen en het gezelschap uitbreiden tot achttien man C. De gehele trip naar Ameri ka afzeggen. ijnsburgse Boys ;n ronde verder ^IDEN Rijnsburgse Boys latste zich gisteravond voor ""jtweede ronde van de afde- jsbeker. Bij VNL zegevier- gde club van Arie Kurver 1 7-0. De doelpunten kwa- n voor rust van Hennie let, Niek Oosterlee en Leon hk en na rust van Hans [aan (3x) 'en Wim Hooy- jns. Niek Wubbe kreeg voor JL nog kansen op een ere- jffer, maar die bleken niet I hem besteed. prnix verliest ïhaalwedstrijd IDEN Pernix heeft in inhaalduel tegen KVS een pelijke 6-17 nederlaag op- open. De Leidse overgangs- sser begon wel voortva- Id, want in acht minuten I zorgden Janneke Mulder en Robin Arnoldus voor en op die stand werd nog strafworp gemist. Coach van Dort had door de ab- n Carla Kuipers (ge- fseerd) en Gert Jan van tl (werk) de opstelling is moeten omgooien en zag het uitvallen van Marjan itens en Eelco Koolhaas blessures het ploegver- geheel verdwijnen. „Wij fen in kwalitatief opzicht stuk minder en die gemis- xafworp had eigenlijk toch tiig invloed op het totale |beeld", stelde de man uit lelstaart realistisch vast, it in de rust had KVS de iekeer reeds geraliseerd 4-9 (doelpunt Robin Ar- lus). Na de paalwïsseling >i de wedstrijd uiterst een- ig en alleen Janneke Mui kon nog tweemaal een Bk in de vijandelijke doel- tenmachine steken, waar- r de eindstand enigszins Fatteerd 6-17 werd. MOSKOU Tweevoudig Europees bokskampioen in het zwaargewicht Ar nold Vanderlijde komt vrijdagavond in zijn eerste partij bij de strijd om de wereldtitels in Moskou een oude bekende tegen. De Limburger ontmoet de Cubaan Felix Savon, van wie hij vier jaar geleden in Reno bij het toernooi om de wereldkampioen schappen in de finale op punten verloor. Middengewicht Lammert Brink komt morgenavond in actie. De Arnhemmer ontmoet de Tsjechoslowaak Michael Franek, die in juni in de finale van de Europese titelstrijd in Piraeus verloor van de Oost duitser Henry Maske. Arnold Vanderlijde bokste in zijn carrière drie maal tegen Savon. Al die partijen gingen voor de Limburger verloren. In het najaar van 1987 bij de finale van de strijd om de we reldbeker in Belgrado zege vierde Savon ook op punten. Vorig jaar bij het TSC-toernooi in Oost-Berlijn maakte Van derlijde de drie ronden niet vol tegen de Cubaan. In de tweede ronde werd de Europe se kampioen, nadat hij was neergegaan door de Oostduitse scheidsrechter Baumgardt uit de strijd genomen. Vertrouwen Ondanks de voor hem negatie ve voorgeschiedenis ziet Van derlijde het nieuwe duel met Savon met vertrouwen tege moet. „Ik heb uitstekend ge traind. Ik voel mij prima. Waarom zou het nu fout moeten gaan". Vanderlijde voorspelt dat het een gevecht op leven en dood zal worden. „Het is jammer dat er bij inter nationale bokstoernooien niet geplaatst wordt. Het is in feite te gek dat de nummers één en twee van het laatste wereld kampioenschap elkaar nu in de eerste ronde ontmoeten". Vanderlijde weet ook dat hij in Moskou er vanaf het eerste moment tegenaan zal moeten gaan. „Hier wordt voor de eer ste maal in een internationaal kampioenschap met de compu ter gewerkt. Daarbij worden door de juryleden uitsluitend de treffers geteld. Techniek en andere zaken tellen niet meer. Ik weet dus wat ik moet doen". Wanneer Vanderlijde Savon voor de eerste maal zou ver slaan, zijn de vooruitzichten gunstig. Hij ontmoet dan in de tweede ronde een tegenstan der uit Zweden of Australië. Chaos In het zwaargewicht zijn in Moskou, waar organisatorisch alles wat fout kan lopen ook inderdaad misgaat, vijftien boksers ingeschreven. Een voorbeeld van de organisatori sche chaos was gisteren het feit dat er geen dopingcontrole kon plaats vinden omdat de twee artsen, die voor de con trole verantwoordelijk zijn, niet werden opgehaald. Alter natief vervoer was niet voor handen. De boksers, die zijn onderge bracht in het Rossija-hotel na bij het Rode Plein, zijn ook al voor verrassingen gesteld. Zo bleken deelnemers uit ver schillende landen bij elkaar op een kamer te zijn ingdeeld. „Ik heb veel meegemaakt", al dus Vanderlijde, „maar zon chaos nog nooit". Ook de voe ding is nu niet bepaald waar boksers behoefte aan hebben. Vanderlijde en Brink gaven in contact met het thuisfront ook een boodschappenlijstje op van zaken die nog nareizende be zoekers van de strijd om de wereldtitels deze week moeten meebrengen. Dat lijstje va rieerde van jong belegen kaas, thee, koffie, lectuur tot cerve- laatworst. De reis van de Nederlandse af vaardiging begon vrijdag al met hindernissen. Door ver tragingen kwam het gezel schap te laat in Frankfurt, waar het toestel naar Moskou reeds bleek te zijn vertrokken. Nadat de mogelijkheid via Brussel, Kopenhagen en War schau met aankomst na mid dernacht in de Russische hoofdstad was afgewezen, reis de de ploeg een dag later door. Dennis Connor terechte winnaar America's Cup NEW YORK Schipper Den- gatta, die op 7 en 9 september nis Connor is de terechte win- 1988 voor de kust van San naar van de prestigeuze zeil- Diego werd gehouden, werd wedstrijd om de America's gisteren door de beroepscom- Cup. De juridische strijd over missie van het hooggerechts- de rechtsgeldigheid van de re- hof in New York beëindigd. Het hof van appel verklaarde de eerdere uitspraak van een lagere instantie, dat de „New Sealand" van de schatrijke bankier Michael Fay de trofee toekwam, nietig. Judo-affaire voor kantonrechter UTRECHT Op 23 oktober zal voor de Utrechtse kanton rechter de ontslagzaak van ju- docoach Chris de Korte die nen. De Judobond Nederland besloot dit voorjaar de over eenkomst met de vorig jaar op non-actief gezette bondscoach te ontbinden. Als gevolg van ziekte van JBN-advocaat mr. Eric Vilé moest de zaak wor den uitgesteld. PERTH Bij het wereld kampioenschap bridge hebben de Nederlandse vrouwen, na een nek-aan- nek-race met de Bondsre publiek Duitsland de fina le bereikt. In één van de spannendste wedstrijden in de geschiedenis van het bridge gingen beide teams om beurten aan de lei ding. De Westduitse vrou wen hecht als team, en vechtend voor iedere slag, de Nederlandse vrouwen technisch iets beter, maar ook gemakkelijker fouten makend. Een'drama, dat op dit niveau zijn weerga niet kent, bracht uiteindelijk de beslissing. Het Westduitse sterpaar Zenkel- Von Arnim eindigde door een misverstand in vier klaveren gedoubleerd met slechts twee troeven in de ene hand en één in de andere. De leider maakte niet meer dan vier slagen voor 1700 punten verlies, terwijl in vier harten elf slagen voor het oprapen waren. Na 122 spellen was de stand gelijk. Een juichkreet van Bep Vriend, die tot in alle hoeken te horen was, gaf de Westduit se ondergang aan. Marijke van der Pas bracht kundig een drie sans-a-tout thuis, waarin het Westduitse paar down was ge gaan. Een historische overwin ning was daarmee een feit. Nederland speelt in de finale tegen de Verenigde Staten dat Canada met groot verschil versloeg (344-197). Bij de man nen is de strijd nog niet beslist. De Verenigde Staten leiden met 331-148 tegen Australië. Brazilië staat met 293-245 voor tegen Polen. Er moeten nog 33 spellen worden afgewerkt. LEIDEN In het Zilveren Molentoernooi, dat gisteren van start ging, verzekerde Quick Boys zich als eerste van een plaatsje in de volgende ronde. De tweede keus van Melbi Raboen zegevierde met 2-1 over de eerste keus van trainer Ruud de Groot. De Leidenaars die tot het zestien metergebied goed combineer den, maar daarna veelvuldig niet thuis gaven, keken bij rust tegen een 1-0 achterstand aan. Ben Geyteman scoorde met een lob. Uit een voorzet van Marcel Tolsma maakte Nico van Dam elf minuten na rust gelijk. Toch waren na rust de betere mogelijkheden voor Quick Boys, wat Martien de Rog met een tweede doelpunt onderstreepte. PUERTO DE POLLENCA Plankzeilster Dorien de Vries is bij de wereldtitelstrijd in de olympische Lechner-klasse haar leiden de positie kwijt geraakt. Ze blijft evenwel een medaillekandidaat. In de algemene rangschikking is ze vierde. Bij de heren doet al leen Jacco Koops nog serieus mee. Hij had in de tweede race een erg slechte start en slaagde er nauwelijks in zijn positie te verbe tering op het eerste kruisrak. De inhaalrace, die daarna volgde, was van uitstekend gehalte. Koops ging nog als zeventiende door de finishlijn. Hij raakte er zo door geinspireerd, dat hij in de der de wedstrijd met de kopgroep meekon. Koops werd daarin zesde. Zijn collega's Tellier, De Bie en Verstegen eindigden in de achter hoede. Winst voor UEFA-jeugd OLDENZAAL Het Neder lands UEFA-voetbalelf tal is het vierlanden toernooi in Ol- denzaal voortvarend begon nen. Oranje won voor 1500 toeschouwers op het veld van Quick '20 met 2-0 van België. De openingstreffer werd al in de eerste minuut gemaakt door Ajacied Cruijff (geen fa milie). PSV'er Scheepers ver dubbelde de stand nog voor rust. In het tweede duel van de openingsdag zegevierde Ita lië eveneens met 2-0 over Schotland. nf/iUITENLAND d! m 7940'lUSSEL De overgrote jerderheid van de Belgische 'olking is voor versoepeling i de strenge abortuswet van |7, waarin abortus verboden |n een strenge gevangisstraf -dt gesteld voor artsen die dergelijke ingreep uitvoe- Volgens een opiniepeiling de krant Le Soir wil 86,8 :ent van de Belgen dat er mildere wet komt. De itste steun geniet een wets- ;iging waardoor abortus dt toegestaan op medische iden en in het geval van incest of verkrachting. De hui dige wet, die vrijwel nooit in de praktijk wordt toegepast, komt volgende maand in het parlement aan de orde. De Vlaamse christen-democraten van premier Martens zijn te gen een wetswijziging. Maar Martens is niet van plan het op een regeringscrisis aan te laten komen, als de meerder heid van het parlement besluit de wet te versoepelen. De kans is dan ook groot dat er een nieuwe wet komt. RAMARIBO In Suriname hebben parlements- |brzitter Jaggernath Lachmon en legerleider Desi juterse onenigheid over de crisissituatie in het land. i legerwoordvoerder zei dat Bouterse tijdens het onder- (ud met Lachmon „voor dovemansoren" sprak en dat elke gelijkheid om naar oplossingen te zoeken voor problemen het land „tevergeefs" was. Het parlement en de regering jiden „geen enkele conceptie" hebben om de problemen 'p te pakken en nemen de verontrusting onder de bevol- j)g „niet serieus". De parlementsvoorzitter heeft nog altijd jfcn oplossing voor de Tucayana-Amazonia, actievoerende fyianen die het niet eens zijn met het onlangs bereikte ak- iprd tussen de regering en de rebellen van Brunswijk. Boompje verzetten Een Nederlands transport bedrijf werd er bij te hulp geroepen om in de Amerikaanse staat Californië een vierduizend jaar oude eik te verplaatsen. Het gevaarte werd met wortel en al uit de grond getild en ruim een kilometer verderop weer neergezet. De verplaatsing was nodig in verband met de aanleg van een snelweg. FOTO: ANP (Van onze 'respondent Roger Simons) >NDEN Ze dachten =y het nieuwe boek van' mn kroonprins goed zou ["kopen. Uitgever Paul erer rekende op een eindelijke afzet van s ).000 exemplaren. „We ^bben het risico geno- [v n van een oplage die 50 'cent hoger ligt dan van nieuwe best-seller Frederick Forsyth", fte Sherer. yar toen zijn vrouw Mary <v e week in Londen de proef de som wilde nemen, kwam bedrogen uit. Mevrouw Ter vroeg in haar plaatse- e W.H. Smith, die toch n onbelangrijke Britse boekhandel is, naar het werk van de prins. De verkoopster keek haar een tikkeltje spot tend aan. „Welke prins?" zei ze. „Pro beer het eens in een andere zaak. Koninklijke boeken ver kopen slecht, weet u wel". 'Het boek van de prins' dat be gin september uitkwam en dus nog geen aanstalten maakt om een nieuwe best-seller te wor den, is getiteld 'A Vision Óf Britain', een gestrenge ko ninklijke visie op Groot-Brit- tannië. Kroonprins Charles (40) neemt in 'Vision' de na oorlogse architectuur van zijn land uitermate kritisch onder de loep. Zijn harde oordeel zal diverse Britse architecten nog lang dwarszitten. Charles, van wie wordt gezegd dat hij een verdeeld konink rijk gaat erven (het Groot- Brittannië dat hij bemint en het Groot-Brittannië dat hij haat), beschuldigt roemruchte bouwmeesters zoals Maxwell Hutchinson, Richard Rogers en Sir Denys Lasun van 'on verbeterlijke arrogantie'. Hij noemt sommige van de buil dings die door deze heren wer den ontworpen 'vervormde monsters van Frankenstein'. De meeste naoorlogse architec ten van Groot-Brittannië wor den door prins Charles in zijn boek praktisch letterlijk in hun hemd gezet. Hij spaart de roede niet en scheldt hen uit voor alles wat lelijk is onder de zon. Charles schrijft (wel licht niet geheel ten onrechte) dat zij leven in de louche we reld van de machtsblokken die het Britse rijk runnen. Saai 'A Vision Of Britain' is eigen lijk een heel saai boek. Het zal weinig Britten zuiver leesge not bezorgen. De prins berijdt in 'Vision' zijn architecturaal stokpaardje. Maanden geleden begon hij daarmee in een con troversieel tv-programma van de BBC. Toen zei de kroon prins ondermeer dat hij de verzameling beton die op Lon- dens South Bank het Nationa le Theater van Groot-Brittan nië voorstelt, 'net een kern centrale' vond. Dit National Theatre werd ontworpen door Sir Denys Lasdun (nu 75), de oudste van Groot-Brittanniës prominente modernistische ar chitecten. Lasdun beschouwt het Nationale Theater als zijn 'meesterwerk'. Hij noemt het 'een waaraéhtig klassiek ge bouw' dat scherp contrasteert met het werk van Quinlan Terry dat door prins Charles wordt bewonderd maar vol gens Lasdun thuishoort in de tijd van de draagstoelen. Kroonprins Charles formu leert in zijn boek tien konink lijke 'grondregels' voor fraaie architectuur. Maar de archi tecten die het doelwit vormen van zijn meedogenloze kritiek hebben hem al van repliek ge diend. Volgens Maxwell Hutchinson, de nieuwe president van het Koninklijke Instituut van Britse Bouwmeesters, speelt Charles in de kaart van Dow ning Street 10 door zich te concentreren op de architec tuur en niet op de sociale toe standen die het land verdelen. Van Hutchinson verschijnt binnenkort een boek waarin de kroonprins op zijn beurt over de (bouwkundige) hekel wordt gehaald. Hutchinson is een van de vele Britse architecten, die vinden dat de prins te ver is gegaan. In een tv-programma van de BBC, spraken zowel hij als Ri chard Rogers en professor Co lin St John Wilson de mening uit dat kroonprins 'leeft in het verleden.' Rogers is de 56-jarige ontwer per van het merkwaardige nieuwe het Centre Pompidou in Parijs. Wilson (67) doceert aan de universiteit van Cam bridge en is de ontwerper van de nieuwe British Library in Londen, waaraan al sinds 1962 wordt gewerkt. „Prins Charles is kortzichtig en zit vol voor oordelen, die tot gevolg heb ben dat hij wartaal spreekt", verklaarden deze architecten. Maar de kroonprins zelf vindt dat ze ongelijk hebben. Hij blijft erbij dat hun architectu rale vormgeving monsterach tig is. „Neem nu Wilsons nieu we bibliotheek-gebouw", zegt hij. „Ik ben van mening dat die veel weg heeft van een vergaderzaal voor geheime po litie". OPPOSITIE IN DDR KRIJGT WEINIG KANSEN OOST-BERLIJN De Oostduitse politie heeft tij dens een dienst in de Ni- kolai-kerk in Leipzig on geveer honderd personen gearresteerd, van wie de meesten zijn aangesloten bij het onlangs opgerichte „Neues Forum". De arrestanten namen deel aan een zogenaamd „vredesge bed". Ruim een week geleden arresteerde de politie in de zelfde kerk ook al zo'n hon derd mensen. Volgens kerke lijke bronnen worden van die groep nog elf personen vastge houden. Het is mogelijk dat zij worden beschuldigd van over treding van wettelijke bepalin gen die gelden voor openbare bijeenkomsten. „Neues Forum" is twee weken geleden opgericht door een groep kunstenaars, studenten en kerkelijke vertegenwoordi gers. De groep dringt aan op hervormingen om de Oostduit sers een „perspectief" te bie den en zo een einde te maken aan de massale uittocht naar de Bondsrepubliek. Sinds haar oprichting in Leipzig zijn handtekeningen van meer dan 1.500 Oostduitsers verzameld die instemmen met de eis tot onmiddellijke hervormingen eisen van het communistiche systeem. „Hier regeert de leugen. Het is onmogelijk je met dit land te identificeren", zegt de Oost- berlijnse schilderes Barbel Bohley, een van de oprichters van „Neues Forum". Gisteren diende de oppositio nele groep een aanvraag in om toegelaten te worden als onaf hankelijke organisatie. Net als andere oppositionele groepen heeft „Neues Forum" zijn wortels in de Evangelische kerk. Kerken in Leipzig, Oost- Berlijn en Dresden vormen sinds jaar en dag ontmoetings centra voor critici van het bewind en mensen die willen emigreren. De groep zegt niet naar invoering van een kapi talistisch stelsel te streven, maar naar een verbeterde vorm van socialisme „zonder betutteling door de overheid". De top van de Oostduitse SED, die het momenteel zonder de zieke partijleider Erich Honec- ker moet stellen, heeft tot nog toe geen enkele blijk gegeven van hervormingsgezindheid. Topfunctionarissen als Her mann Axen (73) en chef-ideo loog Kurt Hager (77) geven hoog op van de verworvenhe den van de DDR en wijzen alle kritiek van de hand. In het 26'leden tellende Politburo van de SED, waar de gemid delde leeftijd boven de 65 jaar ligt, lijkt geen Oostduitse Gor- batsjov te zitten. De „Genosse" in de DDR-top zijn eensgezind in hun afwijzing van Gorbats- jovs „perestrojka"-recept. Zo reageerde de DDR-leiding op de massale uittocht van Oost- duitsers via Hongarije met een furieuze uitval naar Bonn. Ze beschuldigen de Bondsrepu bliek van het ronselen van emigranten uit de DDR. Om te voorkomen dat nog meer Oostduitsers de wijk nemen naar de Bondsrepubliek ver bieden de Oostduitse autoritei ten mensen die als politiek „onbetrouwbaar" te boek staan naar Hongarije te reizen. Kaping Marokkaans vliegtuig snel voorbij LAS PALMAS .Een gewapende man, die gisteren op het vliegveld van Las Palmas (Gran Canaria) een vliegtuig van de Marokkaanse luchtvaartmaatschapopii Royal Air Maroc kaapte, heeft zich na drie uur onderhandelen aan de politie overgegeven. Hij had het toestel op een binnenlandse vlucht in Marokko gekaapt. Over de identiteit van de kaper is niets bekend. Volgens sommige geruchten zou het gaan om een inwoner van de Westelijke Sahara, waar het Westsaharaans Bevrij dingsfront Polisario al dertien jaar een onafhankelijkheids oorlog voert.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11