Burgemeester dreigt met sluiting café's I STAD OMGEVING ÊeidócSoutcwit ALLER LEI(DS) House-party's zijn ongewenst 'Winkeliers Kopermolen wijzen uitbreiding niet af Een cadeau van formaat DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 PAGINA 9 Massa-achtervolging Woubrugse wegpiraat alphen aan den rijn/wou BRUGGE Een 25-jarige inwo ner van Woubrugge die vannach vvas ontsnapt na een wilde achter volging, is, vanmorgen door de po litie van zijn bed gelicht. De man was met 150 kilometer per uur door Alphen aan den Rijn gere den, waarbij hij ook bijna een fiet ser schepte. De gemeentepolitie zette de achtervolging in, waar de Woubruggenaar op reageerde me' het doven van zijn lichten en he nog verder opvoeren van zijn snel heid. Terwijl hij stoplichten ne geerde, ging hij er vandoor. De Al phense politie gaf de achtervolging op omdat het te gevaarlijk werd. De rijkspolitie Leiderdorp, de Leidse gemeentepolitie en nog eni ge andere korpsen werden daarop om assistentie gevraagd. Zij wacht ten de wegpiraat op, die uiteinde lijk in Woubrugge opdook, maar een blokkade wist te omzeilen. Uiteindelijk werd hij zijn kente ken was inmiddels bekend bij zijn woning opgewacht. Maar toen hij daar de politie zag, ging hij er weer vandoor. Op de Bateweg reed hij in op een tegenligger wiens auto opzij werd geworpen tegen drie andere wagens. De Woubruggenaar verliet niet veel later zijn zwaar beschadigde auto en vluchtte de weilanden in. De politie zette met de-speurhond de achtervolging in, maar de wegpi raat was niet meer te achterhalen. De man is ingesloten in Leider- Twintig wapens op een dag ingeleverd LEIDEN Verwonderde de Leidse politie zich vorige week nog over het geringe aantal wapens dat was ingeleverd door Leidenaars, gisteren liep het plotseling storm op het poli tiebureau. Straffeloos en anoniem werden door vijftien personen zo'n twintig wapens ingeleverd: vier stiletto's, een zwaard, twee kapmessen, twee messen, een Duitse bajonet, een gasalarmpistool, een boksbeugel, een vlindermes, drie luchtdrukpistolen, een aan tal wurgstokjes, een gaspatroon en enkele tientallen scherpe patronen. Een vrouw schonk een antiek dolkmes aan het museum van de Leidse politie. De inleveractie is op 1 september begonnen en duurt nog tot 1 oktober. Justitie houdt de actie omdat na 1 oktober een strengere wa penwet gaat gelden. Stankoverlast in Merenwijk LEIDEN Ver- scheidene bewoners van de Merenwijk hebben gisteren bij de Leidse politie ge klaagd over een vreemde stank. Ze spraken over een „gaswolk" die irrita tie aan de huid en tranende ogen ver oorzaakte. Toen de politie ter plekke kwam was de stank verdwenen. Over de oorzaak is niets be kend. Verloren lading oorzaak van lange file op A4 LEIDSCHENDAM Een lading calcium chloride - een zoutverbinding - heeft vanochtend rond half zeven op Rijksweg A4 (Rijswijk/Amsterdam) ter hoogte van de af slag Leidschendam op beide rijbanen een file veroorzaakt van ruim veertien kilometer. Volgens een woordvoerder van de politie heeft een nog onbekende vrachtwagen chauffeur tien tot twaalf zakken met de stof even na zes uur verloren. Direct daarop werd de weg door de politie afgesloten. De rijbaan was over een lengte van honderd meter bedekt met witte korrels. Rijkswaterstaat en de brandweer van Leidschendam zijn tot half negen vanmo ren bezig geweest om de weg schoon te maken. Op last van de dienst Gevaarlijke Stoffen is de calcium chloride opgeveegd. Het laatste laagje is door brandweer van het wegdek gespoten. Daarna kon de A4 worden vrijgegeven. Volgens een woordvoerder van de politie is het een ge luk, dat het niet regende. „Anders had de zoutverbinding zware schade toegebracht aan de weilanden en sloten". Brochure over bezoek Bush LEIDEN De Leidse gemeente maakt in samenwer king met de Amerikaanse ambassade een brochure over het bezoek van president Bush. Dit bleek gisteravond tijdens de commissievergadering algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. In de brochure zijn de speeches opgenomen van burgemeester C. Goekoop en de Ameri kaanse president die in de Pieterskerk werden uitge sproken. De toespraken worden zowel in het Engels als in het Nederlands opgenomen in de brochure. Boven dien omlijsten foto's van het hoge bezoek aan Leiden het geheel. „In Leiden wordt gemakkelijk een oplage van zo'n 3000 stuks verkocht. Er zijn een hoop Leide naars die dit hartstikke leuk vinden", voegde J. Walen kamp (CDA) nog toe. Ook is een Bredase uitgever bezig met een boek over de Pilgrim Fathers. Leiden speelt in dit boek een grote rol. Burgemeester Goekoop wilde hier echter nog niet verder op ingaan. Wel vertelde hij dat het promotiefilmpje voor Leiden klaar is. De film duurt ongeveer negen minuten en is doorspekt met flit sen van het Amerikaanse bezoek aan Leiden. Koetsen mogen voortaan parkeren op Stadhuisplein LEIDEN „Voor koetsen van trouwstoeten wordt een uitzondering gemaakt. Paard en wagen mogen voortaan parkeren op het Leidse Stad huisplein". Dit vertelde burge meester C. Goekoop gister avond op de vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden. In de vergadering werd B&W voorstel voor het plaatsen van vier verwijderbare verkeer- spaaltjes in het „trouwstraatje- "(de Koornbrugsteeg) bespro ken. De paaltjes worden ge plaatst om foutparkeerders te gen te gaan. De steeg wordt dan speciaal gereserveerd voor trouwstoeten. De uitzondering voor koetsen wordt gemaakt, omdat het trouwstraatje schuin afloopt. „Paard en wagen blij ven op een schuin stuk niet stilstaan", lichtte Goekoop toe. Ook vond hij het een aardig gezicht voor de omstanders. J Walenkamp (CDA) wilde voor de stoeten die het par keerprobleem omzeilden door per boot aan te meren in Lei den een aanlegsteiger aan la ten leggen. „Dat vergemakke lijkt het in- en uitstappen", verklaarde hij. Goekoop be loofde het idee in overweging te nemen. A. Geertsema (VVD) had opmerkingen over de bij het voorstel behorende legesverhoging. Hij wilde al leen een legesverhoging voor paren die gebruik maakten van het trouwstraatje, zoge naamde „parkerende huwelij ken". Hierin kreeg hij bijval van R. van Lint (Groen Links) die meende dat „groene huwe lijken" minder leges hoefden té betalen. Spoorwegen De Nederlandse vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen (NVBS) houdt morgen om 20.00 uur een dia en video avond in het NZH gebouw op de Rijnsburgerweg 1 in Leiden. Onderwerp is de ju bileumtentoonstelling van de 150-jarige NS. Toneel Toneelspeler Hakim Traidia treedt morgen op in Buurt huis 't Spoortje aan de Ber- nardkade. Hakim is regel matig te zien in het TV-pro- gramma Sesamstraat. Het optreden voor kinderen van 4 tot 8 jaar begint om 14.00 uur. Kaarten kosten een rijksdaalder. Borstvoeding De borstvoedinggroep Lei den houdt morgen een in formatieavond op de Me loenstraat 17 in Leiden. Voor informatie: 0.71- 312556. AANHOUDENDE KLACHTEN OMWONENDEN BEESTENMARKT LEIDEN „Sluiten van de café's is de laatste mo gelijkheid om de overlast in te dammen. We heb ben hiermee al goede re sultaten bereikt in de Pieterswijk. Sluiten wordt zeker niet uitge sloten, maar dan wel zo geleidelijk mogelijk", zei burgemeester C. Goe koop gisteravond naar aanleiding van de klach ten over de overlast op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden. In de commissievergadering .algemene en bestuurlijke aangelegenheden werden vragen gesteld naar aanlei ding van de brief van omwo nende A. Hendriks. Hendriks stelde hierin de geluids-, par keer- en vuiloverlast aan de orde. J. Walenkamp (CDA) vertel de dat hij al voor de zomer was benaderd door zo'n vijf tien buurtbewoners. Hij waardeerde het dat de Leidse politie de zaak serieus op nam. „De politie reageert sneller op een verzoek om bijstand. Dat is positief, maar het leidde nog niet tot een verbetering. Het blijven elke keer de bewoners die dezelf de problemen aan de orde moeten stellen", betoogde hij. „De politie moet meer antici perend optreden, strakker surveilleren. Uit eigen intiti- atief moet de politie escalatie proberen te voorkomen. Deze locatie leent zich niet voor het soepel uit het autoraamp je verzoeken om het wat rus tiger aan te doen", sneerde Walenkamp. Ook moesten de sluitingstijden van hem wor den aangepakt. Verpauperen DeNieuwe Beestenmarkt was volgens Walenkamp in het verleden een van de wei nige plaatsen in Leiden waar horeca-exploitanten en be woners gemoedelijk met el kaar omgingen. „Het is een onhoudbare situatie gewor den en dat betekent een ge mis voor het uitgaansleven. Ook is het zonde voor de be woners. Sommigen wonen er al zeventig jaar, moeten zij dan gaan verhuizen?", vroeg hij zich af. W. van der Pluijm (PvdA) was het met Walenkamp eens. „Ik heb zelf gezien dat er allerlei tweedehandsspul len op straat worden gezet en dat op tijden dat het daar niet kan. De buurt is daar aan het verpauperen". „Er zijn meer kroegen bij ge komen, er komt meer pu bliek op af. De café's blijven langer open, omdat iedereen blijft hangen. Er blijkt meer behoefte aan te zijn. Als wij daar permanent aanwezig wil dat niet zeggen dat de over last aanvaardbaar wordt. Het cafégedrag is echt anders ge worden", verdedigde hoofd commissaris van de politie H. Mostert zich. Actieplan „De parkeeroverlast stoort mij ook. Ik ben heus niet aan het praten voor de publieke tribune. Dit afwijkende ge drag moet worden inge damd", vond Mostert. De vuilnisoverlast is overgedra gen aan de directie reiniging, havens en warenmarkten. Mostert beloofde dat deze dienst scherp toezicht zou houden. De chef van het bu reau bijzondere wetten houdt in de weekeinden toezicht op de sluitingstijden. Het ont breken van een hinderwet vergunning van swingcafé De Overkant wordt nog on derzocht, zo liet hij weten. Mostert laat tevens op korte termijn een actieplan opstel len voor de parkeeroverlast. „Ik wil weten hoe het par- keergedrag is op busroutes. Bussen en fietsers hebben er hinder van en moeten uitwij ken. Vervolgens kunnen dan de plekken waar parkeren niet kan in de gaten worden gehouden", aldus de hoofd commissaris. De aanwezige omwonenden verlieten na afloop van deze discussie alsnog morrend de zaal. Ze wilden de sluitings tijden het liefst veranderd zien. Ze durven de straat niet meer op vanwege agressieve cafébezoekers. Mostert be loofde een gesprek over de sluitingstijden met het bu reau bijzondere wetten. CDA-ER WALENKAMP: LEIDEN „House-par- ty's zoals in de Leidse Stadsgehoorzaal zijn onge wenst. Jongeren kopen een kaartje en lopen het risico om in de handen van drugshandelaren te komen. Hiertegen zijn maatregelen nodig", vond CDA-er J. Walenkamp gisteravond tijdens de commissievergadering al gemene en bestuurlijke aangelegenheden. Verschillende commissieleden stelden vragen naar aanleiding van de compleet uit de hand gelopen house-party in de Stadsgehoorzaal van afgelopen vrijdag. Zo'n vierduizend mensen waren in de zaal ge propt, terwijl de capaciteit op zo'n tweeduizend bezoekers berekend is. „Zulke getallen horen in de Groenoordhallen", aldus brandweercommandant B. Mark gisteravond. De Leidse brandweer besloot vrijdagnacht dat er niemand meer in mocht, hetgeen weer tot onrust op straat leidde. De politie hield in de zaal vijf dealers in verdovende midde len aan. Er werd gehandeld in extasy-pillen en cocaïne. „Er is geen woord van overdreven. Het is echt bar geweest", ver klaarde Mark. De andere commissieleden deelden de bezorgdheid van Walenkamp. W. van der Pluijm (PvdA) wilde duidelijk heid over de procedure in dit soort gevallen. „Zo'n feest moet op de rol staan bij de po litie en de brandweer. De brandweer was namelijk niet op de hoogte". Burgemeester C. Goekoop vertelde dat hij was overvallen. „De eerste keer was de zaal niet te vol. Nu liep het uit de hand". Walenkamp wilde dat het B en W-besluit uit 1969, waarin de zaal bij besloten gelegenhe den tot zes uur 's ochtends ge bruikt mag worden, werd aan gepast. Hij vond dat het woordje besloten minder ruim moet worden opgevat dan nu het geval is. B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig kwam met het voorstel om terug te gaan naar het oude systeem. „Toen moest er in het stadhuis een rol met maximaal 1700 kaartjes worden opgehaald. Alleen die genummerde kaar tjes mochten worden gebruikt om in en uit te lopen. Zet dan iemand aan de vooringang en aan de achteruitgang en dan heb je een waterdicht sy steem", zo zei hij. Morgen wordt de house-party in het college geëvalueerd. Het Voorschotense schoon maakbedrijf Avalon dat het dansfeest organiseerde is ove rigens een andere mening toe gedaan. „Binnen was de stem ming perfect, er is geen schade aangericht. De mensen komen alleen maar om te dansen", al dus woordvoerder W. van Delft, die het gisteren prima vond dat er dealers in de zaal werden opgepakt.: Het „proppen" hoopt het be drijf op te lossen door voort aan maximaal 1400 mensen binnen te laten. Het volgende dansfestijn in de Stadsgehoor zaal wordt volgens het bedrijf 13 oktober gehouden. Boven dien staat er in april een hou se-party in de Leidse Groe noordhallen gepland. „Er is duidelijk behoefte aan. Het feest in de Groenoordhallen wordt heel massaal. We gaan er dan ook landelijk bekend heid aan geven", vertelde de woordvoerder. Tropische sferen We hebben een naar Hollandse maatstaven mooie zomer achter de rug. Dat is velen niet ontgaan. De horeca klaagde dit jaar eens niet steen en been, terwijl menigeen die in Neder land de vakantiedagen 'sleet' tamelijk gebruind zijn of haar werkgever weer op kon zoeken. Sommigen hebben het hoofd door de fraaie zo mermaanden echter een weinig op hol laten brengen. Bewoners van de Sint Jorissteeg voe len zich waarschijnlijk in tropische sferen. Gelijk bewoners van mediterrane en tropische gebie den hebben ze hun gevleugelde en zingende huisgenoot met kooi en al in de boom gehan gen. foto: wim van noort Ongeluk met betonmixer goed afgelopen LEIDEN Een ongeluk op de kruising van het Levendaal en de St. Jorissteeg is gisteren goed afgelopen. Een 18-jarige Leidse bromfietsster kwam te recht onder een tienwielige betonmixer, maar zij liep al leen vleeswonden op aan haar rechterbeen. Na behandeling kon zij het AZL weer verla ten. Het ongeluk gebeurde rond tien over zeven gisterochtend. Voor de verkeerslichten op het Levendaal stond de vrouw te wachten. Naast haar stond de vrachtwagen, bestuurd door een 52-jarige man uit Koude kerk. Toen het licht op groen sprong, gingen beiden rijden. De vrouw wilde rechtdoor rij den, maar bemerkte tot haar schrik dat de vrachtwagen rechtsaf sloeg. De vrouw kwam ten val en begon vol gens de politie voor haar leven te schreeuwen. De vrachtwa genchauffeur hoorde het gegil en trapte op de rem. Op dat moment lag de Leidse met haar benen knel tussen de bromfiets ert de achterwielen van de wagen. De chauffeur moest een stukje achteruit rij den om haar te bevrijden. LEIDEN Winkeliers vereniging De Kopermo len staat niet negatief te genover de plannen voor uitbreiding van het win kelcentrum in de Meren wijk. Dat zegt voorzitter G. van Kan van de win keliersvereniging. Het idee om het winkelcen trum met een oppervlakte van 1050 vierkante meter uit te breiden, is geopperd door het architectenbu reau Verheijen/Heuer/De Haan. In opdracht van de gemeente Leiden heeft het Voorhoutse bureau een stedebouwkundig plan ontwikkeld voor de Slaaghwijk. „We willen de voorstellen van de architect nog eens goed be kijken, narekenen of alles klopt. Voorlopig houden we pas op de plaats, maar de sfeer is zo dat we er niet negatief te genover staan. Het winkelcen trum is eigenlijk maar een speld in een hooiberg, zo tus sen de huizen en de flats. Bo vendien is er ruimtegebrek, vooral bij de expeditie van Al- bert Heijn. Die problemen spe len al een jaar of vijf, zes, maar nu de markt er ook bij is gekomen, is de overlast nog groter", aldus Van Kan. Verschillende zaken, waaron der de ABN waar Van Kan werkt, zijn al uit hun jasje ge groeid en willen wel verhui zen naar een grotere ruimte, die op dit moment niet voor handen is, stelt de voorzitter. „Brancheverdubbeling komt er zeker niet. Op de tekening staan kiosken aangegeven, dat is een goede zaak", zegt hij. Het bureau stelt voor om nieu we winkelruimten te creëren aan de buitenkant van het centrum, dat nu „naar binnen gekeerd" zou zijn. De „geslo ten achterkanten" zouden ge voelig zijn voor vandalisme en vervuiling. „Buitenom is het complex gesloten, doods en mede omdat zich hier ook de expeditie bevindt naargeestig en verpauperd", vinden de ar chitecten. Zij stellen voor een afgesloten expeditiegedeelte te realiseren en het vrachtver keer te scheiden van het ove rige verkeer. Overigens wordt ook een veel duurdere „variant" voorge steld. Dat voorstel houdt in de expeditie van Albert Heijn te verplaatsen naar de kant te genover de Houtzaagmolen- flat. Als dat gebeurt moet ook de straat in het centrum wor den verlegd en deze verande ring kost veel geld omdat veel winkels zouden moeten ver huizen. De nieuwste plannen van het architectenbureau zijn een uit vloeisel van eerdere rapporten van de woningbouwverengin- gen De Sleutels en Leiden om de Slaaghwijk aantrekkelijker te maken. Dit omdat de bewo ners klagen over vervuiling, vandalisme, verveling, isolatie en onveiligheid. De buurt zou minder geïsoleerd komen te liggen als het Ketelmeerlaan- talud wordt afgegraven. Woontoren Daarvoor in de plaats zou een centrum moeten worden ge creëerd dat „als oriëntatiepunt van belang is voor de Slaagh wijk, het winkelcentrum én de hele Merenwijk". Een hoge Winkelcentrum De Kopermolen moet worden uitgebreid en opgeknapt. Het centrum biedt een ge sloten, doodse, naargeestige en verpauperde aanblik, en de dichte achterkanten maken het com plex gevoelig voor vandalisme en vervuiling. foto: wim van noort woontoren moet een markant punt worden op het plein bij de Reiger-, Uilen- en Smelle- kenshorst. Voorts zou een aan tal nieuwe woningen moeten worden gebouwd, met name tegen de bestaande flats aan. Door het verwijderen van hoge bomen en struiken moet het gevoel van sociale onvei ligheid worden verminderd. Het gedeelte waar laagbouw voorkomt moet een dorpsach- tig karakter krijgen en wor den omgeven door rode en groene esdoorns. Het bureau stelt ook voor de IJsselmeerlaan te versmallen. Langs de weg zouden zo'n zes tig tot zeventig woningen kun nen worden gebouwd. De Slaaghwijksloot moet bereik baar zijn voor bootjes en over wogen moet worden een ha ven aan te leggen in de wig tussen de Havikshorst en de Ravenhorst. Als alternatieve mogelijkheid wordt in het plan genoemd de flat aan de Wiekelhorst af te breken en daarvoor in de plaats twee gebouwen neer te zetten bij de Milanenhorst en bij de Ravenhorst/Kiekendief horst. „Uiteraard betekent af braak van de Wiekelhorst een probleem voor haar bewoners en een kapitaalverlies voor de woningbouwvereniging", be seft het bureau. Daar tegen over staat volgens de architec ten echter onder meer een hel dere entree van de wijk en een logische verkeersafwikke ling. Bovendien zou het aantal nieuwe woningen groter kun nen zijn dan het aantal dat wordt afgebroken. Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeelt. De. nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voor!.: I I Adres:j I Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar. Postcode/plaats: CcicLcGouacmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9