Het leven als je mooiste droom I Kinderen slikken alles Tachtig jaar Elisabeth VAN HUIS UIT CcidóCSouatMlt maandag is september 19s9 pagina De wereld zal misschien toch niet vergaan Geert Boogaj jjje We hebben het allemaal vermoedelijk al weer uit omt herinnering gebannen. Het verhaal van de zwakzinnige Yolanda Venema, die naakt geketend in een isoleercel we opgeborgen, omdat ze, v< de berichtgeving, zich de klei) van het lijf rukte en gevaarlik was voor zichzelf. Daar zijn commentaren op gekomen in alle kranten. En - hoe ontactisch en getuigend van alles behalve fijngevoeligheid er werd een foto bij gepubliceerd. We mochten ee vrezen dat de pers de zaken erger voorstelt dan ze in feite zijn. Maar wie van de lezers, van ons allen, kon de achtergronden bevroeden? Wi heeft de kans gekregen met haar verzorgers in gesprek te lijk Ik moest aan die affaire denk\ toen ik deze zomer in het programma „Even alleen" op een zondag de reportage oven zwakzinnigeninrichting St. Augustinus in Gennep op de televisie zag. Ik had ons etensuur verzet, bij uitzondering. Ik wilde die uitzending niet missen. Diep onder de indruk ben ik i daarvan geweest. Vooraf in d gx£ krant was er al melding van gemaakt dat het c wereldje zou gaan waar totaal j» andere omgangsregels heersen p dan elders. In deze documentaire werd duidelijk dat het vastbinden van pupilk niet een soort strafmaatregel i of dwangmiddel, maar dat he "c gebeurt om hen tegen zichzeli r te beschermen. Om meestal onverklaarbare redenen neige jte deze mensen tot automutilatie r zelfverwonding. Op de film w r dat herhaaldelijk te zien. Zonder dat het de kijker duidelijk werd waarom, sh zichzelf. Twaalf zwakzinnige mannen van middelbare leeftijd die de. in dat paviljoen al zo'n veerti, j jaar bij elkaar wone verzorgd worden... Verschillende verzorgenden kwamen aan het woord en h§ s opvallend hoe rustig en vanzelfsprekend ze over dit optreden verslag deden. Ze vertelden dat nagenoeg in gei van deze gevallen communicatie via de normale taal mogelijk is. Dat is ook i verwonderlijk als we weten d jö, zulke zwakzinnigen de geestelijke rijpheid van een baby zo tussen een half jaar e een jaar niet te boven komen. Toch, en dat bleek ook in de uitzending, lukt het de begeleiders vaak contact te krijgen met hij j pupillen. Zonder meer bleek d zoiets alleen maar lukt via lichamelijke benadering, door aanraking. De verzorgenden i terecht met deze mensen om als waren ze heel jonge babies. Jawel, dat schrijf ik m j maar even heel gewoon. Toch moet dat, geloof ik (als je er w langer bij stilstaat komt dat bi je boven) niet zo éénvoudig zij Het vraagt niet alleen een voortdurend bedénken dat je niet met volwassenen te doen hebt, hoe uitgegroeidhoe stei i lichamelijk ze ook zijn. Het vraagt óók daar voortdurend rekening mee te houden, je J zoveel mogelijk in te leven in hun bestaan. Het was niet minder dan ontroerend te horen, dat als d leiding van mening is dat uit veiligheidsoverwegingen e bescherming voor de pupillen zelf, vastbinden noodzakelijk i dat voor de verzorgende een hard gelag is. Blijkens de gedane uitspraken wordt dat ook voor hem of haar niet zomaar vanzelfsprekend. Ik moest denken aan die berichtt waarover ik het hierboven ha gd. Zijn we toen misschien ook maar weer niet te gemakkelijl it j uitgedaagd tot een oordeel, een veroordeling werd? r--„, De uitzending over dit paviljot inai van de St. A ugustin usstich tin$ oi heeft me nóg iets doen overwegen. Vroeger waren Aelvor religieuzen, broeders en zustei eldj die de verzorging van zulke gehandicapten op zich namen Maar die legioenen sterven ui Het zijn jonge mensen-in-de- wereld die zulke taken blijkbai n, hebben overgenomen. En met een toewijding en liefdevolle aandacht die groot respect afdwingen. Met - en dat is mijlinn nog het allermeest opgevallen et een blijmoedigheid die ze naai iroc eigen zeggen ook ontlenen aan ied de kinderlijke blijdschap om alle kleine vreugden in het leven van hun eigen pupillen Wat moeten wij als samenlevin zulke verzorgenden dankbaar zijn. Wat een genade dat ook bestaat in onze dagen. De dichter heeft gelijk: De werel zal misschien toch niet vergaat c die medicijn zit hem in de dosis". Huishoudmiddelen (Glorix, Alles- reiniger etc.) zijn vaak bijtende spullen. Op weg naar de maag ma ken ze brandwonden in mond en slokdarm. Dat is niet eens het erg ste. Het lichaam probeert, op zich verstandig, de schade met littekens te herstellen, maar als die littekens gaan krimpen kunnen ze de slok darm afsluiten. Een zeer ernstige complicatie. Braken na slikken van die spullen is onverstandig, want dan komt dat bijtende spul nog eens een keer langs de ver wonde plek. Dat geldt ook voor petroleumprodukten en andere vluchtige stoffen. Hoe vluchtiger, hoe meer kans dat ze in de longen terecht komen, alwaar ze een longontsteking kunnen veroorza ken. Zou je gaan braken, dan kun nen ze opnieuw ingeademd wor den. Tabak tenslotte, doet een aan val op het zenuwstelsel. Hoe ge vaarlijk dat is, is niet geheel duide lijk, maar er zijn, ook in Neder land, sterfgevallen na het slikken van tabak gesignaleerd. Voorkomen Wat eraan te doen? Het antwoord lijkt flauw, maar is het niet: voor komen dat het zover komt. Ook al vallen de gevolgen meestal mee, toch zijn die, ook als er achteraf 'niets' aan de hapd is geweest, voor ouders en kind tamelijk ingrij pend. Stel nou dat een kind naast een open pak machinewasmiddel wordt aangetroffen met een plastic maatlepeltje in de mond. Wat nu? Elke ouder, en elke dokter, zal het zekere voor het onzekere nemen. Dat kan betekenen dat het kind plotseling in het ziekenhuis wordt opgenomen. Dat onder narcose met een buis in slokdarm en maag wordt gekeken. Voor een kind dat in het geheel niet naar een zieken huisopname is toegepraat, kan dat een buitengewoon traumatische ervaring zijn en de ouders maken intussen ook niet zo'n beste tijd door. Dit is natuurlijk wijsheid achteraf wanneer het eenmaal zover is. Wat nu? Er bestaat een gifwijzer (verkrijgbaar bij apotheek of Rode Kruis) waarin precies beschreven staat wat je precies moet doen bij welk vergif. Dat is hele nuttige in formatie, al betwijfelt de Stichting Consument en Veiligheid het nut ervan op het moment zelf. Dan sta je met trillende vingers zo'n folder te lezen, en daar kom je op dat moment niet uit. De Stichting raadt het volgende aan: U moet proberen het kind een glaasje water (beslist geen melk!) te laten drinken. Breng het kind zo spoedig moge lijk naar een ziekenhuis of bel, in geval van twijfel, de dichtstbijzijn de arts of eerstehulppost van een ziekenhuis. Daar kan men u - eventueel na raadpleging van het Nationaal Vergifigingen Informa tiecentrum - het beste adviseren. Neem verpakkingen met even tueel overgebleven resten mee. Dat maakt een juiste behandeling zonder tijdverlies mogelijk. U kunt de Stichting gratis bellen voor informatie of voor het bestel len van de volgende (gratis) fol ders. 'De eerste stappen', folder met algemene informatie over al lerlei onheil in en om het huis. 'Je kunt ze ook geen tel alleen laten', folder over vergiftigingen en hoe die te voorkomen. Stichting Consument en Veilig heid; Antwoordnummer 17035, 1000 SL Amsterdam (geen postze gel nodig). Advies- en Klachtenlijn: 06- 0220220 Zwakzinnig „De mooiste belegen kaas voor een spotprijs", pleegt kaasboer Bart Bolle week in week uit te roepen. „De mooiste boeren belegen voor bijna niks". Deze stijlfiguur wordt door letterkundigen aangeduid als die van de 'overdrijving'. De overdrij ving of de exageratie. Het is een middel om de boodschap die men wil overbrengen een duwtje in de rug te geven. Er enige extra vaart aan te ver lenen. De ontvanger van de boodschap weet dit en stoort zich er niet aan. Natuurlijk is de kaas van Bolle niet dè mooiste. Maar tamelijk mooi is-ie wel en duur zeker niet. Zoals onze vaste kaasboer zijn waren slijt, zo doet dat ook de Amerikaanse psycho therapeut dr. Wayne Dyer. Sinds 1976. Aan alle nuance ringen omtrent een „tamelijk mooie kaas" en een „redelijk prijs" maakte hij toen in één klap een einde. Weg met de middelmatigheid! Voortaan ging hij de móóiste kaas ver kopen voor een absolute weggeef-prijs. In zijn bran che: het totale geluk zonder noemenswaardige inspan ning. Of in dr. Wayne Dyers eigen woorden, in de inlei ding van zijn in 1976 ver schenen „Your Erroneous Zones", dat in het Neder lands is vertaald onder de ti tel „Niet morgen, maar nu": „Je kunt een keuze maken wat je emoties betreft. Begin je leven te onderzoeken in het licht van de keuzen die je hebt gemaakt of niet hebt ge maakt. Hiermee neem je zelf de verantwoordelijkheid voor wat je bent en hoe je je voelt. Gelukkiger en effectie ver worden zal betekenen: je meer bewust worden van de keuzen die je kunt maken. Je bent de som van je keuzen en ik durf te stellen dat je met een zekere mate van motiva tie en inspanning kunt wor den wat je wilt". Worden wat je wilt? Geluk kig dus. En een zekere mate van motivatie en inspanning kan ook de meest willoze junk van deze planeet nog wel opbrengen! Goede zaken Bart Bolle mag dan goede za ken doen, het boek „Niet .morgen, maar nu" ging we reldwijd over de toonbank in een oplage van dertig miljoen exemplaren, in zesentwintig verschillende talen. Geïnspi reerd door dit succes werkte Dyer zijn centrale thema „je kunt worden wat je wilt" vervolgens uit in een reeks andere werken, waarvan al leen al de titels een zonnig humeur afdwingen. Deze va riëren van „Het heft in eigen handen" via „Geen zee te hoog" tot het welgemeende „Prettige feestdagen". Totale oplage van Dyers oeuvre tot nu toe over heel de wereld: 40 miljoen. Totale oplage in ons goede koninkrijk: 400.000 stuks. Deze maand is er van de blij moedige Amerikaan opnieuw een boek in het Nederlands uitgekomen. Getiteld „Waar een wil is is een weg"? Neen. Al moet onmiddellijk worden toegegeven dat deze aandui ding de lading uitnemend zou hebben gedekt. Nee, de titel van Dyers jongste werk heeft het diepzinniger motto meegekregen „Eerst geloven, dan zien". Het thema is op nieuw de stelling dat „je kunt worden wat je wilt". Maar ditmaal is het veel abstracter uitgewerkt. Zo abstract dat een groot deel van Dyers lezerspubliek flink zal moeten kauwen om de 220 pagina's zonder indigestie problemen te verwerken. In „Eerst geloven, dan zien" brengt de auteur zijn bood schap in verband met alle mogelijke denkers, onderzoe kers en mystici die zich base ren op wat met een filosofi sche vakterm het „idealisme" heet. Populair gezegd gaat het hierbij om de zienswijze dat het heelal niet is opge trokken uit stof maar uit geest. Niet uit de materie komt de geest voort, maar de geest schept de materie. Bewustzijn Wayne Dyer trekt, voortbor durend op andere sympathie ke eigenheimers, deze opvat ting radicaal door naar het niveau van elk individu. En stelt dan dat niet de hersens het bewustzijn produceren, maar dat het bewustzijn de hersens maakt. Het leven is een droom, zegt Dyer, en ie der individu creëert zijn ei gen droom. De kunst van het gelukkig worden vereist ei genlijk niet meer dan dit in zicht. Vervolgens kieze men die droom die het meeste ge noegen biedt. Wie gelooft in zijn droom, zal hem ook gaan zien. Een beetje eigenaardig? „Ja", antwoordt Wayne Dyer ronduit. „Maar stel je eens voor wat een machtig idee dat in je leven zou kunnen zijn. Je leert afstand nemen van je lichaam. En je leert al les wat je hebt of niet hebt, al je bezittingen, al je relaties, al je zakelijke ondernemingen te bezien als iets dat je voor deze droom hebt geschapen. Nu kun je leren je creaties ervoor te laten zorgen dat dit de beste droom wordt die ie mand ooit heeft gehad .'Zoals Wayne Dyer in „Niet morgen, maar nu overdrijft door in plaats van een rede lijk gelukkig leven meteen maar het absolute geluk in het vooruitzicht te stellen, zo lijkt hij ook in zijn jongste werk weer gigantisch door te draven. In plaats van genoe gen te nemen met een zekere of zelfs een grote invloed van de geest van een individu over de materiële wereld, wordt die geest gelijk maar tot absolute entiteit verhe ven. Verbonden met de kos mische goddelijke energie en geheel vrij op de koop toe. Kritische lezers van Dyers werk lopen het risico door deze overdrijving van de wijs te worden gebracht en het al dan niet geërgerd terzijde te schuiven. Maar dan missen ze een schat aan vruchtbare inzichten die Dyer, zij het nogal chaotisch bijeenge- veegd uit eigen leven en an dermans boeken', ook aan biedt. Beter is daarom de overdrijving te verstaan als stijlfiguur. Zoals ook de klan ten van Bart Bolle dat doen met diens bewering dat hij dè beste 'boeren belegen' ver koopt. Is deze stap gemaakt, dan kan men zich heel wel laten inspireren door Dyers accen tuering van de kansen die het leven biedt om er iets moois van te maken. En ze ker liggen deze in die ge heimzinnige faculteit van de mens die we met „geest" aan duiden. Onthechting Het is de geest die een feno meen als bijvoorbeeld ont hechting heeft geschapen. Waarover Dyer schrijft: „Werk er iedere dag aan om degenen die je dierbaar zijn, gewoon te laten zijn. Hoe minder jij je gedraagt als ie mand die hen bezit, hoe na der jullie tot elkaar zullen komen. Probeer met je part ner te genieten van de ver schillen tussen jullie, en laat je wederhelft vergissingen maken zonder een lange tira de van jou daarachteraan. Reageer op je partner vanuit een integriteitsgevoel, en oordeel niet". „Help mensen als ze daarom vragen, stel hen desgewenst gerust, maar raak niet van streek als zij besluiten dingen te doen die jij dwaas of wal gelijk vindt. Bedenk dat ook jij fouten maakt. Leef je le ven in jouw eigen tempo, op de weg die jij hebt gekozen, maar verwacht niet dat an deren net zo ver zijn als jij. Dat is de essentie van ont hechten". Origineel of niet raadge vingen als deze zijn het waard ter harte te worden genomen. Zoals ook Dyers il lustratie van de vormloos heid van gedachten te den ken mag geven: „Stel je een container voor met de afmetingen van een grapefruit, met een deksel. Raad nu eens hoeveel mun tjes je in die container zou kunnen opbergen. Zo'n drie honderd, zou je kunnen con cluderen. Als ik je zou vra gen: 'hoeveel gedachten kun je in die container opbergen, waarbij je het deksel stevig moet kunnen sluiten', zou je waarschijnlijk antwoorden: 'Hoe kun je nu gedachten in een container opbergen? Ge dachten hebben vorm noch dimensie. Je kunt in een con tainer niet iets opbergen dat geen vorm heeft'. „Stel jezelf nu de volgende vraag: 'Wat is een geheugen?' Je zult tot de conclusie moeten komen dat een ge heugen niets anders dan ge dachten is. Dus waar zijn di- mensieloze gedachten opge borgen, zodat wij uit ons ge heugen kunnen putten? Veel mensen geloven echt dat het geheugen in je hersenen is opgeslagen, en toch zijn die hersenen een container met de afmetingen van een gra pefruit. Hersenen zijn vorm- hebbend. Kun je gedachten, die vormloos zijn, opbergen in een vormhebbende contai- 1 ner? Natuurlijk niet. Dus wat is een geheugen en waar is dat, als het niet in de herse- nen is opgeslagen?" Wayne Dyers pretentie dat bij hem de mooiste kaas te koop is voor een spotprijs, gaat te ver. Maar het is de moeite waard ook deze kaas eens te proeven. Paracelsus, die eigenlijk Theofras- tus Bombastus von Hohenheim heette, was een beroemde dokter in de zestiende eeuw. Naast veel daverende onzin, heeft hij ook wel eens iets aardigs gedebiteerd. Een beroemde uitspraak van hem is: „Alle stoffen zijn vergiften. Er is geen stof die, als de dosis maar hoog genoeg is, geen vergif is". Dit is nog steeds waar, en zo moge lijk nog meer voor kinderen. Want kinderen kunnen vanwege hun kleine lijfje minder gif aan, en nog belangrijker, ze stoppen, niet ge remd door enige kennis, alles in de mond wat ze te maar pakken kun nen krijgen. Dat blijkt wel uit de cijfers. Men schat, want zeker weten doet men niet, dat per jaar vierduizend kin deren in het ziekenhuis terecht komen omdat ze iets giftigs heb ben geslikt. Dat is nog niet alles. Bij huisartsen en poliklinieken (maar de cijfers daarover zijn nog schimmiger) melden zich jaarlijks vierduizend, respectievelijk drie duizend kinderen en hun ouders. Gelukkig valt de schade betrekke lijk mee: per jaar overlijden vier kinderen aan de gevolgen ervan en dat zijn er, als je bedenkt hoe veel gif er in onze huizen staat op getast, niet eens zo veel. Kleine kinderen exploreren tot een jaar of drie, vier - zoals dat deftig heet - de buitenwereld oraal. Minder deftig: alles wat ze tegenkomen stoppen ze in de mond. Met 'alles' bedoel ik echt al les. Ze snoepen onbekommerd van wc-reinigers, after-shave, soda, na gellak-remover (aceton), haarver- steviger, lampenolie, ammonia, ko perpoets, batterijvloeistof, benzine enzoverder. De kinderartsen Drexhage en Sukhai turfden onlangs wat er zoal aan vergiftigingsgevallen in hun streekziekenhuis Walcheren was binnengekomen. Van de 448 kinderen die in 5 jaar in dat zie kenhuis waren behandeld (dus honderd per jaar, en elke drie da gen één!) had 30 procent uit de medicijnkast gesnoept, was 20 pro cent zich te buiten gegaan aan huishoudmiddelen, had 12 procent gedronken van petroleumachtige stoffen, 28 procent tabak gegeten en de rest van alles en nog wat ge slikt. De meeste kinderen waren tussen de twee en drie jaar en na het vierde jaar komen vergifti gingsgevallen stukken minder voor. Het viel hen ook op dat de aard van de vergiftiging veranderde met de actie-radius van het kind. Als het kind nog kruipt vindt het tabak „in de vorm van sigaretten en peukjes" op de grond en op de (lage) salontafel. De huishoudmid delen en petroleumprodukten staan veelal binnen bereik van het inmiddels lopende kind. Het al meer 'zelfstandige' kind kan al aardig op een stoel klimmen om het medicijnkastje te openen. De kleuter die inmiddels vier jaar is geworden, is zich er kennelijk van bewust dat niet alles in de mond genomen dient te worden. Die vindt niet alles meer lekker. Top-vier Laten we eens de top-vier nalo pen: geneesmiddelen, huishoud middelen, petroleumprodukten en tabak. Hoe gevaarlijk een ingeslikt geneesmiddel is hangt af van dat middel. Maar ook 'onschuldige' as pirientjes kunnen vervaarlijk uit pakken, want, zei Paracelsus al, „het verschil tussen een gif en een door Joke Forceville-Van Rossum Arden is in de wereld der cos metica een be grip: 'Sugar and spice and all that is nice' (suiker met pep en alles wat fijn is). Om het 80 jaar de markt verkennen te vieren vult het Huis de 'Luxury Colour Collection (lipsticks, nagel lakken) aan met heel mooie dozen (zwart/goud in golfbeweging-mo tief), waarin de oogschaduw en de poeder compact, Sommige stijlen sterven niet De mode is altijd in ontwikkeling. Landen gluren bij elkaar wat speciaal en nieuw is, nemen items over en gaan soms leentjebuur spelen bij stammen in Afrika of cowboys in At lanta. Ideeën komen uit verre streken: Western laarzen. In diaanse franjes, Tirools borduursel, hoeden uit Peru. Ont werpers reizen veel. Marianne David is vaak onderweg en voor de winter liet ze haar gedachten gaan over de plannen van Verenigd Europa na 1992. Ze husselde stoffen door elkaar als een voorschot op het samengaan van landen, al of niet met één munt Combineren van Shetland wol met puur Italiaanse change ant taft is bij haar dit seizoen heel typerend. Ook multicolor Engelse ruitjes met gewassen wol huwen met een bedrukt mannenvest en tweeds vinden het goed met bloemig be drukte taft in warme Palazzo-kleuren. Verder koele tinten voor rokken, blazers óf driekwartjasjes in de paardrijstijl, gemaakt van opgeruwd laken. Marianne komt goeddeels voor de winter met donkere bottoms bij een juichend ge kleurde top. Veel shawls in de collectie en een nieuwe 'Da- vid-werktas' in enveloppe-model met buitenvakken, geslo ten door een rits voor een blocnote enerzijds en bijvoorbeeld creditcards anderzijds. Vrouwelijk en ook klassiek zijn de kleren van Laura Ashley voor 1989/90. Ze komt met mooie zijden crêpe en flanellen bouses en bijpassende rokken uit gabardine, winterkatoen, ribfluweel en warme wol in don kere tinten. Truien en vesten zijn versierd met folkloristi sche broderie en de zakenvrouw mag van haar een witte blouse dragen onder een wollen blazer. TINY FRANCIS Twin-set van fijne, soepele wol, waarbij een gebloemde shawl en een hoed naar het voorbeeld van Peruaanse hoofd deksels. FOTO: PR Dr. Wayne Dyer: „Je leert alles wat je hebt of niet hebt, al je bezittingen, ai je relaties, al je zakelijke onder nemingen te bezien als iets dat je voor deze droom hebt geschapen". warempel ook in vier kleuren, als golfjes kabbelend langs de zuidkust van Frankrijk zijn verpakt. Heel grappig en verfijnd. Deze toevoeging aan de serie 'Luxury col lection in estheti sche vormgeving bevat voor de ey eshadow de voch tregulerende ingrediën tenle- cithine en squale- ne die de kleuren grijs/violet, blauw/groen, geel/violet (dus samengaan van koele en warme nuances) fris houdt. De 'Luxu ry Cheek Colour' is er in rood, n traal, koraal, pink en plum; de poe der compact een doorzichtige lichte basis, ook helpt make-up gedu rende de dag goed te houden. Al dit golvend heerlijks is in oktober bij de dépositairs verkrijgbaar. Een woord van lof voor Shiseido die voor de herfst drie eyeshadows brengt: voor de klassieke möde Burnt Cobalts', voor de oriental look 'Saffron Se pias' en voor de vele grijzen van komend seizoen 'Red Embers'. Bij passend trio lip sticks: warm brui nige tinten 'Ha vanna 'Golden COLLÏCTIOV Elisabeth Arden Siennaen 'Red Shadow' (in com binatie met nagel lakken). TINY FRANCIS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12