s Bijbel voor verstandelijk gehandicapten Het roer om voor een eigen koers Cëidóc Gou/uvrift >weer kerk wereld Adviescommissie bezwaarschriften trouwviering homosexuele mannen Massale toeloop op Schooldag vrijgemaakt gereformeerden Schoolwijzer m 0 ET1 GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CfiidaeSoiuant VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 PAGINJ INI Westduitse bisschoppen met jongeren in conflict BONN Ondanks forse kritiek van de rooms-katholieke bis schoppen, houdt de Westduitse bond van katholieke jongeren vast aan zijn voornemen op 24 september een 'solidariteitsfeest' te vieren. Tijdens deze bijeenkomst zullen de jongeren hun on genoegen uiten over de beslissing van de bisschop van Fulda geen geld meer te geven aan de jongerenorganisatie. „Onder de dekmantel van de solidariteit doet de bond niks anders dan po lariseren", aldus hulpbisschop Franz Grave van Essen, die de protestbijeenkomst een „provocatie" noemt. Bisschop Karl Lehmann heeft de bond opgeroepen het feest af te gelasten. Het conflict begon eind vorig jaar toen bisschop Johannes Dyba van Fulda een alternatieve jongerenorganisatie opzette. Hij vond de bond in zijn bisdom te progressief. Evangelist Oral Roberts diep in de schulden TULSA De Amerikaanse televisie-evangelist Oral Roberts zit diep in de schulden. Hij heeft aangekondigd zijn huis, het door hem opgerichte ziekenhuis en een school te verkopen om zijn schuldeisers 25 miljoen dollar terug te kunnen betalen. Ro berts slaagde er twee jaar geleden in 8 miljoen dollar bijeen te brengen voor een medische opleiding, nadat hij had aangekon digd dat God een eind aan zijn leven zou maken als het beno digde bedrag er niet zou komen. Hij hoopt nu op een wonder dat voorkomt dat ruim 4.000 leerlingen op straat komen te staan. De televisieprediker wijt de daling van ziin inkomsten aan de sceptische houding die veel gelovigen hebben aangeno men na de schandalen rond andere evangelisten als Swaggart en Bakker. God kan niet overal tegelijk zijn. Daarom maakte hij moeders Hebreeuws spreekwoord Toestand van moeder Teresa gaat achteruit CALCUTTA Nobel- prijswinnares Moeder Te resa, die sinds vorige week in een ziekenhuis in Calcutta wordt ver pleegd na een hartaanval gekregen te hebben, heeft gisteren opnieuw „een soort hartaanval" gehad. Cardioloog A.K. Ashim zei dat de 79-jarige Moeder Tere sa er ernstig aan toe was, en hoge koorts had. Op 8 septem ber werd zij getroffen door een hartaanval, drie dagen nadat zij met een onregelma tige hartslag en andere klach ten was opgenomen in het Woodlands verpleeghuis. Na dat de artsen een tijdelijke pa cemaker hadden ingebracht werd verwacht dat haar toe stand zich geleidelijk aan zou verbeteren, maar donderdag volgde onverwacht een nega tieve wending. Ónder de artsen die de we reldvermaarde non verplegen zijn een Italiaanse hartspecia list en een Amerikaanse des kundige op het gebied van in fectieziekten. Een woordvoerster bij de Zus ters van Barmhartigheid, de orde die Moeder Teresa bijna veertig jaar geleden in de sloppenwijken van Calcutta heeft gesticht, zei dat de art sen ernstig bezorgd leken over haar toestand. Moeder Teresa, die geboren is in Joegoslavië, gaf een com fortabel bestaan als lerares in een klooster op om onder de behoeftigen en stervenden in de sloppen van Calcautta te gaan leven en werken. In een bouwvallig hotel in Calcutta dat zij van de gemeente had gekregen stichtte zij in 1950 haar orde, die in 1965 officieel door het Vaticaan werd er kend. Thans zijn er zo'n 3.000 Zusters van Barmhartigheid werkzaam in 87 landen. In 1979 werd Moeder Teresa voor haar werk onderschei den met de Nobelprijs voor de V rede. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Overlangbroek (part-time) A.E. van Eeden, vi caris te Leersum, wonende te Putten, die deze benoeming heeft aangenomen en tevens werkzaam blijft in Leersum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Krimpen aan de Lek (part-time) mw.drs. J.M. de Valk-Boerma, kandidaat te Purmerend, die dit beroep heeft aangenomen; te Oude- mirdum c.a. drs. D.C. Groe nendijk, kandidaat te Kam pen, die dit beroep heeft aan genomen; te Rotterdam-IJs- selmonde drs. J. Brederveld, kandidaat te Almelo, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling Drs.J. Bre derveld, kandidaat te Almelo; Drs. D.C. Groenendijk, kandi daat te Kampen - Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Capelle aan den IJssel(wijk Middelwatering) J.J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor Aalburg Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht. BARNEVELD Zater dag aanstaande zal hij op de christelijke boeken beurs in Barneveld wor den gepresenteerd: de bij bel voor verstandelijk ge handicapten. 'De Bijbel voor jou' is de titel. Me vrouw J. H. Mulder-van Haeringen te Barneveld heeft er gedurende drie jaar vrijwel al haar vrije tijd aan gegeven om het boek te schrijven. De aanleiding tot dit bepaald niet gemakkelijke karwei vormde de jongste dochter, de 18-jarige Tinea, die een zmlk- school (zeer moeilijk lerende kinderen) bezoekt. "De taak van de moeder is de kinderen bij de Here te bren gen. Dat heb ik met de beide oudsten gedaan. Met de jong ste probeerde ik het ook en ik ben toen begonnen met uit de kinderbijbel van Anne de Vries voor te lezen. Daar staan vijftig verhalen in. Dat vind ik weinig, het zijn alleen de meest bekende verhalen. Ook stuitte ik op bepaalde uit drukkingen, waarbij ik merk te dat Tinca niet begreep waarover het ging. Het gaat in de bijbel toch over een tijd van vroeger. Dat moet je dan een beetje uitleggen. Neem bij voorbeeld het verhaal van de Goede Herder. Dat is te ab stract. Ik ontdekte dat, toen we een keer over de weder komst van de Here Jezus spraken. Onze dochter vroeg opeens: 'Waar moeten dan die schapen blijven?' Al voorle zend ben ik daarop dingen anders gaan vertellen". Mevrouw Mulder-Van Hae ringen zegt dat zij het woord kinderbijbel heeft willen ver mijden. „Het gaat om een groep die geen kind meer is. Velen van hen kunnen lezen. Zij kunnen nu zeggen: dit is mijn bijbel. Vandaar de titel. Het woord kinderbijbel of kleuterbijbel heb ik willen vermijden. Verder is er geen verschil". Gigantisch karwei Mevrouw Mulder, 52 jaar, vroeger medisch analiste, ge trouwd met een huisarts, sprak met andere ouders van verstandelijk gehandicapten over het probleem hoe ze de bijbelverhalen over kon bren gen. Vervolgens is ze gewoon maar eens begonnen met het 'vertalen' van bijbelverhalen. Ze zette er tien op papier en liet die lezen aan een onder wijzer van de zmlkschool. Die adviseerde haar door te gaan. Er werd een uitgever gevon den en toen kon het 'giganti sche karwei' beginnen. "Ik was al een hele tijd sterk met de bijbel bezig en heb er ook veel over gelezen", aldus mevrouw Mulder. "Ik ben be gonnen bij de schepping. Ie der verhaal heb ik aan Tinca voorgelezen en getracht haar reactie te begrijpen. Zo kon ik ontdekken of ik de stappen niet te groot zou nemen. Mijn man en de andere kinderen hebben de verhalen ook eerst gelezen. Het is eigenlijk een boek dat we met het hele ge zin geschreven hebben. Het was een heel fijne tijd. Ik had eerst gedacht om, uitgaande van honderdvijftig verhalen en één per week, er drie jaar over te doen en dan nog een jaar voor correcties. Dat vond ik te lang. Ik heb toen gepro beerd het tempo op te voeren. Nu heb ik twee jaar geschre ven en het is precies drie jaar geleden dat ik begonnen ben. Elke avond was ik bezig, maar ik vond het heerlijk". Voor haar boek heeft me vrouw Mulder de gewone bij bel genomen en ze heeft spe ciaal gelet op die verhalen „waarin een kind de liefde van God kan ervaren". „Ik gebruikte zes vertalingen en achteraf keek ik ook wel eens in de kinderbijbel^. Ik wilde er niet door beïnvloed wor den. Maar ik vroeg me wel eens af: hoe heeft Anne de Vries dat opgelost? Je merkt dan dat we in een andere tijd leven". Ze geeft toe dat met het ver talen van de verhalen er ook altijd een bepaalde interpreta tie gegeven wordt. „Maar ik heb zoveel mogelijk geprobeerd dicht bij de letter lijke tekst te blijven. Alleen bij het verhaal van Goede Herder heb ik m'n best ge daan het een beetje mooi te maken". De uitgever ging ook niet over één nacht ijs. Mevrouw Mulder hoorde dat haar boek getest is bij een aantal gezin- Mevrouw J. Mulder-Van Hae ringen foto: pers unie nen met kleine kinderen en instellingen met gehandicap ten, alsmede bij iemand die evangeliseert bij kinderen. De reacties waren positief. HAITZE DE BOER Wielrenster in vrije tijd In haar vrije tijd traint de Australische zuster Joan Westblade (58) zich als wielrenster. Ditmaal voor een gesponsorde wieler wedstrijd binnenkort in haar woonplaats Melbourne waaruit de financiering betaald kan worden voor een uitbreiding van het ziekenhuis waar zij werkzaam is. De zuster verschijnt dan aan de start samen met zesduizend andere wielrensters voor een rit van 390 mijl (627 kilometer). foto: ap DEN HAAG Een klei ne commissie van de Haagse classis (regionale vergadering) van de Ge reformeerde Kerken gaat de behandeling voorbe reiden van bezwaar schriften die zijn ingle- diend tegen de kerkelijke trouwviering van homo fiele mannen, afgelopen juni in de Haagse Petra- kerk (Loosduinen). Er zijn diverse bezwaarschrif ten van Gereformeerde kerk leden binnengekomen bij de classis, een mede namens 26 kerkleden. De openbare be vestiging van de trouw die de mannen aan elkaar beloven heeft voor de nodige onrust gezorgd in en buiten de ge meente. De commissie (ds. P. v.d. Beu kei, Voorburg; ds. J.D.B. van der Meulen Rijswijk en nog een te benoemen vrouw) die gisteravond door de classis werd benoemd, zal de inhoud van de bezwaarschriften we gen en in november met een advies voor behandeling ko men. De kwestie kan tot op het niveau van de generale synode (de „meeste" kerkelij ke vergadering) worden ge bracht. De classis besloot gisteravond tot een inhoudelijk gesprek over het christelijk geloof in relatie tot andere godsdien sten. Dit naar aanleiding van de jaarrapportage van het het Pastoraal Missionair Centrum (PMC) dat was samengesteld rondom het thema „ontmoe ting". Tijdens een korte ge- dachtenwisseling met de functionarissen van het PMC (de missionaire predikanten dr. P. Schelling, drs. J.H. Bui- kema en drs. J.H. van Dam) over vragen als: „kun je sa men met hindoes God zoe ken?" bleek de grote intensi teit waarmee christenen in die ontmoeting staan en kwa men kardinale vragen over God en geloven aan de orde. Niet alleen ten aanzien van andersgelovigen, maar ook in relatie met mensen aan de rand van samenleving, AIDS- patienten of jongeren. De werkers van het PMC zullen ten behoeve van het classicale gesprek een notitie schrijven. Classis-voorzitter drs. J.C. Ei kelboom riep de vertegen woordigers van de plaatselijke kerken op de thematiek van het jaarverslag ook in de (wijk)kerkeraden te bespre ken. KAMPEN „Controleer uw kennis van kerkge schiedenis', daagt het bord uit dat mensen at tent maakt op een dia-do cumentaire over de be kende Dordtse synode van 1618-1619. Het is een fraai symbool van de Schooldag van de vrijge maakt gereformeerde Theologische Universiteit in Kampen. Liefst 8000 bezoekers meer dan tien procent van het aan tal volwassen vrijgemaak- ten kwamen gisteren naar de hanzestad. De Schooldag is ieder jaar dè happening voor de ongeveer honderdtienduizend (volwas senen en kinderen) vrijge- maakten. Het is een voortzet ting van de oude Schooldag zoals die plaatsvond vóór de kerkscheuring in 1944 binnen de Gereformeerde Kerken. Na de „vrijmaking", zetten de vrijgemaakt gereformeerden de traditie voort en bouwden die uit tot een jaarlijks weer kerend spektakel dat veel weg heeft van een enorme reünie. Dit jaar hebben zich twaalf nieuwe studenten aangemeld bij de vrijgemaakte theologie- opleiding. In totaal studeren er nu 146 voltijdstudenten in Kampen. Daarbij komen nog 44 deeltijdstudenten. Met deze aantallen blijft het aantal pre dikanten in de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken op een stabiel peil. Er zijn ruim 260 plaatselijke kerken. Op de Schooldag werd de op brengst bekend gemaakt van de jaarlijksecollecten die in het hele land zijn gehouden voor het bibliotheekfonds van de TU. Het bedrag is met twee ton enkele duizenden guldens hoger dan vorig jaar. Er is heel wat aan de hand met de leerstof van het bijzonder onderwijs. En dan met name tjle con trole op de zogeheten leer-resultaten. j Zowel voor het basis- als voor het voortgezet onderwijs zijn er voorstellen dat de overheid hiervoor „eind termen" zou moeten op stellen. Daartegen is veel verzet gerezen. Er zijn nu ook allerlei andere voor stellen in de maak met nogal verstrekkende con sequenties. Parallel met de voorstellen voor de eindtermen kwam de overheid met een belangrijke notitie: „School op weg naar 2000". Daarin kwam deze ma terie eveneens aan de orde. Ook tegen die notitie ontstond veel verzet. Reden waarom minister Deetman een advies vroeg aan de staatscommissie Hirsch Ballin, waarin de be langrijkste richtingen in het onderwijs een zware verte genwoordiging hebben. Deze commissie adviseerde om bij wet voor te schrijven „dat voor elke school door het bevoegd gezag eindtermen worden vastgesteld. In het ba sisonderwijs en in het speciaal onderwijs kunnen globale eindtermen in de schoolwerk plannen worden geïhte- greera". Dat i^ toch wel heel andere koek!'De commissie voegt er meteen de volgende realisti sche opmerkingen aan toe: „Vaststelling van eindtermen door het betrokken bevoegd gezag behoeft niet te beteke nen dat talloze malen op nieuw het wiel moet worden uitgevonden. Door landelijke instellingen en koepelorganisaties ontwik kelde modellen zullen voor de school en het bevoegd gezag een bruikbaar uitgangspunt opleveren. Gelijktijdig krijgt het bijzonder onderwijs een kans om zijn eigen karakter in het geheel van de eindter men en niet slechts in de marge van een door de over heid vrijgelaten percentage of een opengehouden afwij kingsbevoegdheid tot uit drukking te brengen". Werk aan de winkel Als hier iets van doorgaat en de kans is niet gering dan ontstaat er voor het bij zonder onderwijs een geheel nieuwe situatie, met twee zeer uitdagende aspecten. 1. In landelijk (of regionaal) verband zal men per richting eigen modellen van eindter men (of iets dergelijks) moeten ontwikkelen. 2. Het bovengenoemde kan alleen op een geloofwaardige manier gebeuren als men met name in het confessioneel on derwijs ook zo duidelijk mo gelijk aangeeft hoe „in het ge heel van de eindtermen het eigen karakter tot uitdruk king te brengen" (De uitda ging van Hirsch Ballin). Deze twee zaken zijn heel nauw met elkaar verbonden. Toch geef ik ze hier eerst aparte aandacht. In april jongstleden verscheen een thema-nummer van het Bulletin van de Unie „School en Evangelie" onder de titel: „De Overheid en de Leerstof van het Christelijk Onder wijs". Hierin werd zowel van pro testants-christelijke als van rooms-katholieke zijde al min of meer gepreludeerd op de voorstellen van Hirsch Ballin. Ik verwijs met name naar voorstellen van dr. H. Klif man en drs. G. H. Voortman. Deze behelzen onder meer het volgende. Een collectief van scholen (bijvoorbeeld 25) zou de moge lijkheid moeten krijgen om zelf een leerplan te ontwer pen waarbij de landelijke koe pel b.v. een initiërende en coördinerende rol zou kunnen vervullen. De overheid zou wat yvordt ontwikkeld, margi naal! moeten toetsen en verder niet. En elke school zouj dan van het goedgekeurde j ge bruik moeten kunnen maiken. Verder vindt men, dat serieus moet worden overwogen, „of we niet bij de overheid het recht op een eigen examenre geling zouden moeten clai men" (te vergelijken met de aparte Mulo-examens van voor 1968!). Ik zou daar aan toe willen voegen (en ook die gedachte groeit) dat hierbij zou passen, dat de overheid het een en ander dan centraal zou moeten regelen voor het openbaar onderwijs. Identiteit Op basis van de Grondwet kan worden gesteld, dat de regelen voor het openbaar on derwijs en de eisen van deug delijkheid voor het bijzonder onderwijs wel gelijkwaardig maar niet gelijk hoeven te zijn. Nu onze samenleving steeds pluriformer wordt, be tekent dat dat de doelen van de verschillende scholen van allerlei richtingen steeds meer uiteen zullen gaan groeien. Met name ook door de secula risatie en door het individua lisme. Het wordt tijd, dat men zich! nog meer bewust gaat woriden. I Omj die bewustwording te be vorderen wijdt dej Unie „School en Evangelie" haar najaarswerkvergadering aan deze materie. Zij wordt ge houden op zaterdag 30 sep tember in het Farel College te Amersfoort (Opgave: 020- 261401). Hopelijk zijn daar vele be stuurders, maar vooral ook onderwijsgevenden, uit het confessioneel onderwijs aan wezig om mee te denken over deze belangrijke ontwikkelin gen. Menigeen in het katholiek zowel als in het christelijk on derwijs heeft het mij al laten weten: het roer moet om, wij moeten zelf aan het werk met de leerstof. Het geldt zowel voor het basis- als voor het voortgezet onderwijs, en essentieel uitgangspunt zou hierbij kunnen zijn de bood schap van de Bijbel voor de cultuur-opdracht van de mens. De doelstellingen van bijvoorbeeld het Conciliair Proces kunnen daarbij zeer goede diensten bewijzen. Van verschillende vakgebie den zijn talloze voorbeelden te geven hoe een groot ver schil het maakt of men van een bijbels dan wel van een heel ander standpunt ver- door drs. K. de Jong Ozn. trekt. Dat heeft niet alleen betrekking op het inzicht dat men de leerling wil verschaf fen, maar ook op de keuze van de leerstof. Want ieder die les geeft in een bepaald vak moet niet alleen onop houdelijk kleur bekennen, maar ook kiezen: wat behan del ik wel en wat niet. Er liggen hier vele nieuwe kansen en mogelijkheden. Ze moeten echter wel worden onderkend. Dan kunnen ze ook worden benut. Zelfdiscipline in Polen PREMIER Tadeusz Mazowiecki heeft deze week bij het a 1° dil treden van de eerste niet-communistische regering in oorlogse Polen de volle steun van het parlement gekreginen Met minder had de mede-oprichter van Solidariteit ook r uit de voeten gekund. Wat Polen op dit moment alleret nodig heeft is een gesloten regeringsfront. Alleen een ka j, net dat verschoond blijft van politiek opportunisme kan drastische en ongetwijfeld zeer impopulaire maatrege en he treffen, die nodig zijn om de economie van Polen uit het s ee te halen. Slechts een breed gesteunde coalitie kan de gewi bi ste democratisering doorvoeren zonder brokken te makei INTE serene te ki eerde iinn< ven b HET omgaan met nieuwe burgerlijke vrijheden vereist een hoge mate van zelfdiscipline bij de bevolking, zeker gelijktijdig de broekriem moet worden aangehaald. Het in de Poolse situatie catastrofaal zijn, wanneer zich daar nenkort vergelijkbare problemen voordoen als in de Sovje nie. Gorbatsjovs glasnost-politiek heeft in de Sovjetunie leid tot uitbarstingen van nationalisme en sociale onn Voor het proces van liberalisering in de Sovjetunie is zeer bedreigend. Een soortgelijke ontwikkeling in Po met stakende arbeiders en andere protesterende bel gengroepen zou snel fataal kunnen blijken voor de jol democratie. De uitgangspositie van Warschau verschilt echter wezei van die in Moskou. In de Sovjetunie worden de niei openheid en de nieuwe zakelijkheid van bovenaf opgeli aan de grote massa van verraste en onwennig reagerende meraden. In Polen heeft de basis van de samenleving de litieke en economische hervormingen afgedwongen, maakt het risico van een totalitaire tegenactie echter minder groot. In Moskou zou een gewelddadige omwenteling zich tegen communistische partij zelf richten. Dat is een, zij het z< krappe, „veiligheidsmarge" die Polen niet heeft. In W schau zou een contra-revolutie daarentegen gericht zijn gen de democratische partijen die de communisten per ste bus van het tapijt hebben geblazen. Gefrustreerde voorm? ge machthebbers, die ook in Polen talrijk zijn en zich name in legerkringen bevinden, hoeven daardoor min scrupules te overwinnen indien zij zouden besluiten tot gewapende tegenaanval. Het maant de Poolse politici die oprecht goed menen met de democratie en de toekomst ■hun land inclusief het verlichte deel van de communi^ers sche partij tot voorzichtigheid en dwingt hen tot het waren van de eenheid. ;elu In de aanloop naar de uiteindelijke kabinetsformatie beg het kersverse front van nationale eenheid en verzoen lukt" echter al enkele beangstigende scheuren te vertonen. Boerenpartij, die bij de verkiezingen gevoelig klop had kregen van Solidariteit, maakte problemen. Maar veel langrijker was het schisma dat dreigde in de boezem van lidariteit zelf. Lech Walesa, nog altijd de grote man van d sociale en politieke massabeweging, heeft in de afgelopen it (r riode alle zeilen moeten bijzetten om te voorkomen dal radicale vleugel van zijn organisatie de afgebrande comit r nisten al te wild tegen de schenen zou schoppen. Daar is voorlopig in net elui< êle geli ële 1 lft t mpe ystei In kringen van politie en leger zijn de grootste weerstam te verwachten tegen hetgeen de Poolse democraten vo ogen staat. Daarom heeft het bedachtzame deel van Solidi teit aan vertegenwoordigers van het oude regiem de toebedeeld de gewapende macht onder de duim te hou< Het is tevens een geruststellend gebaar in de richting van Kremlin, waar de uitlatingen van Mazowiecki over een ti komstige Poolse uittreding uit Warschau Pact en Cornet vermoedelijk met zeer gemengde gevoelens zijn ontvang De Poolse democratie heeft haar eerste voorzichtige sch den gezet maar zal en dat maakt het extra moeilijk voorlopig op eieren moeten lopen. Zacht en vochtig DE BILT (KNMI) De oude, uit het Caribische gebied af komstige, tropische cycloon Grabriele, heeft zich omge vormd tot een gewone oceaan depressie. Dit systeem ligt vanavond met haar kern ten westen van Schotland. Het ko mende etmaal trekt deze de pressie verder noordoost- waarts en neemt daarbij eeri grote hoeveelheid zeer zachte en vochtige oceaanlucht, af komstig uit de omgeving van de Azoren, met zich mee. Met een vrij krachtige zuidwester stroomt deze lucht vannacht ook ons land binnen. De mini ma blijven daardoor aan de hoge kant, op veel plaatsen zo'n graad of 15 a 16. Overdag blijft, evenals in de komende nacht, j veel bewol king hangen, waaruit af en toe nog wat regen jof motregen kan vallen, waarschijnlijk het meest in het noordwesten. On danks het gebrek! aan zon kan het overdag 20 óf 21 graden worden, in het zuiden moge lijk nog iets hoger. De zuid wester neemt dan tot matig af. Ook zondag en maandag blijft ons land in de zachte en voch tige lucht liggen, bij wat zon kunnen de middagtemperatu- ren dan nog iets verder oplo pen. Weersvooruitzichten voor diverse zij >ig West Duitslandeerst nog enkele th, later weer regen. MiddagteniBn€ ratuur 19 tot 24 graden. Frankrijk: perioden r dagtemperatuur noorden tot circ zuidoosten. an 20 graden 30 graden k,het Spanje en Portugal, flinke perio met zon, morgen toenemende 1 op onweer. Middagtemperatuur 25 graden aan de Portugese kust 35 graden in het Spaanse binnenla ,m Zwitserland en Oostenrijk eerst r enkele buien, overigens perioden isc^ WEERRAPPORT Zuid-Limburg Budapest Cyprus het KNMI. geldig tot e t morgen: Noorwegen: veel bewolking en perio den met regen. Middagtemperatuur dalend van 14 tot circa 10 graden. Zweden: regen- of onweersbuien, morgen weer regen. Middagtempera tuur circa 16 graden. r oplopend 16 tot 20 graden. Schotland: perioden met regen. Mid dagtemperatuur 13 tot 15 graden. Veel wind. Engeland: perioden met regen. Mid dagtemperatuur 18 tot 22 graden. Veel wind. Ierland: perioden met regen. Middag temperatuur circa 17 graden. Veel Belgie en Luxemburg: af en toe re gen. ook nu en dan zon. Middagtem peratuur 20 tot 24 graden. New Orleans

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2