„Je moet voortdurend bruggen slaan" Noordwijk zet maatregelen tegen overlast honden door CDA Warmond wil sporthal in centrum Commissie blijft bij schrappen weg CeidaeSommil VOORSCHOTEN De aanleg van een autoweg tub- sen het buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest en het Jeu- de-Boulesterrein in Voorschoten is nog steeds punt van discussie. Een meerderheid van de commissie openbare werken blijft erbij dat het raadsbesluit voor de aanleg moet worden ingetrokken. De buurtbewoners daaren tegen willen dat de weg, die de Douw van der Kra plaan moet verbinden met de Schimmelpenninck van der Oyelaan, zo snel mogelijk wordt aangelegd. Al eerder werden de buurtbewoners geconfronteerd met de afsluiting van de oostzijde van de Douw van der Kraplaan. Hierdoor zijn ze gedwongen tot het ma ken van een omweg van gemiddeld zeshonderd meter om naar het centrum van het dorp en het noordwesten van Voorschoten. J. SchuttevSer sprak namens de buurt zijn verbazing uit over het feit dat een genomen beslissing zomaar te ruggedraaid kan worden: „Waar blijft dan de zeker heid van de burger? De burger, die de doorgaande weg afgesloten zag worden voor de bouw van een buurthuis en daarvoor een andere weg toegezegd kreeg". Schuttevaêr opperde de suggestie, dat wanneer de weg niet aangelegd wordt, misschien door het versmallen van het bestaande brede fietspad met twee tegels ruim te gevonden kan worden voor een smalle autoweg. Te gen de aanleg van de weg is geprotesteerd door het buurthuis, de k^iderspeelzaal en de jeu-de-boulesvere- niging. Mevr. M. van der Kloe (VVD) meende, dat een geno men raadsbesluit niet zo maar teruggedraaid mag wor den. Zowel CDA, PvdA en D66 waren echter de me ning toegedaan, dat ten tijde van het raadsbesluit alle aandacht zich gericht had op de artikel 19-procedure, waardoor een buurthuis gebouwd kon worden en nie mand attent is gemaakt op de aanleg van een nieuwe weg vlakbij dat buurthuis. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 Rookvergiftiging bij brand in woning OEGSTGEEST Twee bejaarde bewoners van de Geverstraat in Oegstgeest zijn gistermiddag om streeks half zes met rookvergiftigingsverschijnse len overgebracht naar het AZL. Oorzaak was het uitbreken van brand in de woonkamer. De man (75) had het koud gekregen, waarop de vrouw (66) een gasfles aansloot op de gaskachel. De aanslui ting zat niet goed vast. waardoor gas ontsnapte. Bij het aansteken van de kachel kwam de wolk tot ontbranding en brandde de slang los. De vrouw wist de fles met de brandende slang nog naar de gang te slepen, waarop een buurtbewoner de fles op straat wierp. Voor de brandweer arriveerde hadden de bewoners de brand in de woning reeds geblust. Het echtpaar had daarbij echter wel veel rook binnen gekregen. Na behandeling in het AZL konden de twee weer naar huis. De schade in de woning is nog onbekend. AANLIJNEN EN OPRUIMEN HONDEPOEP WORDT VERPLICHT NOORDWIJK Binnen de bebouwde kom van Noordwijk moeten hopn- den in de toekomst wor den aangelijnd. Uitwerp selen die de hond op straat laat vallen moeten door baas of bazin worden meegenomen en in de ei gen vuilniszak worden ge gooid. De gemeentelijke commissie algemene be stuurszaken stemde giste ren unaniem in met dat voorstel. De werkgroep die zich bezig houdt met een nieuw Model Algemene Plaatselijke Veror dening had ook voorgesteld nonden te weren uit een aan- :al straten in Noordwijk aan Zee gedurende het zomersei zoen en het bollenseizoen. Ge durende het hele jaar zouden honden volgens de werkgroep niet in de winkelstraten, Hoofdstraat en Kerkstraat, mogen komen. Burgemeester J. M. Hoffmann vond dat een ingewikkeld sy steem. „Als je het hele voorstel leest komt de gedachte op, kun je dat niet wat eenvoudiger re gelen". De voorkeur van het college ging volgens hem dan ook uit naar een aanlijngebod voor de hele bebouwde kom en het verplicht stellen tot het oprui men van uitwerpselen. Controle Hoffmann gaf P. Barnhoorn Noordwijks Belang) gelijk dat de controle op naleving van de verordening moeilijk zal zijn. „In principe", zo liet hij weten, „is controle een politietaak. Maar mogelijk kunnen in de toekomst de parkeerwachters en de milieu-ambtenaar hier bij worden ingeschakeld". Over het eventueel instellen van zogenaamde hondetoilet ten zei de burgemeester: „Juist niet, weg met die vieze troep". Waarbij hij de heer Heems kerk van de werkgroep APV aan zijn zijde vond. „Echte hondeliefhebbers zullen die uitlaatplaatsen mijden omdat ze een bron vormen van bacte riën en ziektekiemen". De PvdA wilde de mogelijk heid open houden om, als de verordening niet het gewenste effect heeft, bepaalde straten toch tot verboden gebied voor honden te verklaren. J. Smit (VVD) stond vierkant achter het plan maar was bang dat hondenbezitters problemen zouden kunnen maken omdat ze belasting betalen voor hun huisdier. Hoffmann dacht daar echter anders over. „Belasting hoeft niet per se voor die sec tor worden gebruikt waar het vandaan wordt gehaald. Zo zit ons belastingstelsel niet in el kaar". Wel zag de burgemeester wat in het idee meer voorlichtings materiaal uit te reiken en in het eventueel eenmalig be schikbaar stellen van zakjes en schepjes om het opruimen van de uitwerpselen te vergemak kelijken. Het strand voor de boulevards blijft in de zomer verboden ge bied voor honden. Wel zal worden onderzocht of wande laars hun hond via de laatste strandafgangen over het dan nog kleine stuk „verbodeji" gebied aangelijnd mee mogen nemen naar de vrije zóne. Voorhout viert feest De oranjefeesten in Voorhout zijn gisteren pas echt goed be gonnen. Burgemeester M.Th. van de Wouw (foto) en wethou der IJdo gaven het startsein voor de lampionoptocht, die dit jaar voor het eerst op twee plaatsen vertrok. Ook de ker mis ging gisteren draaien. Voorhout staat vandaag en morgen nog volledig op zijn kop. Vanavond staat onder meer de Oranjeloop op het programma en morgen de wie lerronde. Het feest wordt za terdagavond afgesloten met een groot vuurwerk. FOTO: HENK VAN DEN ENDE In de rij voor Najaarsfeesten Een lange rij belangstellenden stond gisteravond voor café De Beurs in Lisse te wachten om zich in te kunnen schrijven voor de evenementen die deel uitmaken van de Najaarsfees ten. Het ging hier nog om le den van de organiserende Harddraverijvereniging Lisse en omstreken. Zij hadden daarmee nog een streepje voor op de andere inwoners van het dorp die zich pas vanaf van daag kunnen inschrijven. De belangstelling is met name groot voor de autopuzzelrit, het sjoelen, het klaverjassen en de viswedstrijden. De fees ten zelf beginnen op vrijdag 22 september. Dan wordt 's avonds de puzzelrit gereden en zijn de finales van het zaalvoet baltoernooi. Het Maranatha- koor treedt op tijdens het Harddraverijconcert in gebouw Welkom en in 't Poelhuys is er een disco. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Oranjefeesten in Sassenheim SASSENHEIM De Oranje feesten in Sassenheim begin nen maandag met simultaan- schaken en -dammen in De Oude Tol. Geschaakt wordt om zeven uur tegen de Lisser Rob van den Aartweg terwijl om acht uur tegen Evert Bron- string gedamd kan worden. Dezelfde avond is er een kla- verjaswedstrijd in beide kanti nes op het sportterrein aan de Menneweg. bij steun aan omspuiten land NOORDWIJKERHOUT Het college van B en W van Noordwijkerhout wil bij Gede puteerde Staten gaan pleiten voor het omspuiten van twee hectare weiland door de heer Th. Clemens aan de Leeweg. De Kroon heeft onlangs ge concludeerd dat het verzoek tot omspuiting dient te worden afgewezen vanwege de ernsti ge schade die toegebracht zou gaan worden aan het natuur gebied. Vanwege deze uit spraak vond mevrouw Hof (PvdA) het gisteravond in de commissie ruimtelijke orde ning toch wel vreemd dat de gemeente desondanks Clemens wilde gaan steunen. „Omspui ten is niet in de geest van het oestemmingsplan", aldus me vrouw Hof, „en wij willen als gemeenteraad juist dat bestem- ningsplan aan gaan passen tan die Kroonuitspraak. Dat <an ik niet met elkaar rij nen". Dok wethouder Heemskerk tad moeite met het besluit en >m die reden laat hij de verde- liging van het omspuitverzoek naar liever over aan de bur gmeester. Maar CDA'er Nul ces (CDA) vond dat er ver- vachtingen waren gewekt en lat deze Kroonuitspraak wel waar woog maar niet zwaar ienoeg om de steun bij Gede- 'Uteerde Staten in te trekken, len meerderheid van de raad tad zich in het verleden voor Ie pleitnota uitgesproken. WARMOND De CDA-frac- tie in de Warmondse gemeen teraad wil toch dat de gemeen te gaat bekijken of er geen sporthal op de plaats van het Trefpunt aan de Herenweg kan komen. Fractie-voorzitter J. Bonnet kwam gisteravond in de gemeenteraad terug met het idee voor een combinatie van een multifunctioneel cen trum met een sporthal in het centrum van het dorp. Dit vanwege het verzet dat er ge rezen is tegen de bouw van een sporthal in het sportpark O verbos in het noorden van Warmond. De werkgroep sportaangelegenheden onder zoekt momenteel of een derge lijke sporthal op die plaats haalbaar is. Bezwaren tegen de bouw van een sporthal daar zijn onder meer afkomstig van voetbal vereniging Warmunda, die er terrein voor moet afstaan. Ook bij diverse sportverenigingen, de toekomstige gebruikers, be staat weerstand tegen de voor gestelde plaats. Verder zijn de basisscholen niet erg enthou siast over de excentrische lig ging van de toekomstige sport hal. De schoolkinderen moeten dan voor hun gymnas tieklessen een te lange weg over gevaarlijke wegen afleg gen. Het Warmondse college van burgemeester .en wethou ders wil echter nog niet praten over alternatieven zolang het onderzoek van de werkgroep nog niet is afgerond. Overi gens werd in eerste instantie wel gedacht aan een sporthal op de plaats van het Trefpunt, maar dat idee werd verlaten vanwege gebrek aan ruimte. Er is bijvoorbeeld ook onvol doende parkeergelegenheid in het centrum. Advies „Wij moeten eerst het advies van de werkgroep afwachten", stelde sportwethouder C. van Schagen gisteravond. De frac ties van VVD en Progressief Warmond waren het daarmee eens. A. Schravemaker (PW) verweet de christen-democra ten de zaal op te houden. „Het bijna gênant, zoalng als het al lemaal duurt. Wij hebben hier in Warmond het geld voor een sporthal. Over de plaats zijn we echter eindeloos aan het discussiëren. In de trein die moet leiden tot de sporthal staat op de locomotief een goe de machinist, de CDA-wethou- der van sportzaken. De CDA- raadsleden in de achterste wa gon remmen de boel echter te veel af", vond hij. De heer Bonnet sloeg gelijk terug. „Vo rig jaar was het nog wel Pro gressief Warmond die de trein in eerste instantie deed ontspo ren", zo stelde hij. Alle partij en waren het er wel over eens dat de werkgroep nu snel met een advies moet komen. Alleman Het CDA maakte gisteravond bezwaar tegen het voorstel van het college in haar huis vestingsoverzicht rekening te houden met de komst een een vierde lokaal voor de openba re Algemene School in War mond. Deze school, De Alle man geheten, is ondergebracht in het gebouw van de voorma lige kleuterschool Triangel aan de Laan van Oostergeest. De leerlingenprognose van de ge meente geeft aan dat De Alle man straks vier klassen heeft, en daarom zijn vier lokalen nodig. Het CDA heeft zijn twijfels over die prognose en vreest dat er een overschot aan lokalen zou kunnen ont staan. Nadat wethouder Van Schagen echter had duidelijk gemaakt dat de gemeente ver plicht is de school extra ruimte te verschaffen er mag zelfs grond voor worden onteigend lieten de christen-democra ten hun bezwaren varen. De bijl erin Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zette er gistermiddag de bijl in om een kunstuiting in de Stevenshof in Leiden te onthullen. De kunstuiting was aangebracht op een van de in vijftig aan bouw zijnde „spaarhuizen" in vlek 14. Verkleed als een opzichter in een lange witte jas met veilig heidshelm hakte de wethouder de touwen door. Hulpvaardige toeschouwers hielden de verband doos al klaar, maar dat bleek niet nodig voor de wethouder die al vaker met dit bijltje heeft gehakt. Het touw was verbonden aan een laken dat keurig naar beneden zakte. Zo werd een tekening onthuld. De tekening stelde het tegelwerk voor dat op de kopgevelwand van de energie-arme hui zen wordt aangebracht. FOTO: WIM VAN NOORT Ontwerp voor politiebureau Noordwijk NOORDWIJK Het voorlo- gen, wordt voorzien van een Verwacht wordt dat in juni pig ontwerp voor het nieuw te lift ten behoeve van minder 1990 de plannen definitief ge bouwen politiebureau annex validen, een entree voorzien stalte zullen krijgen. In het na- brandweerkazerne, dat vol- van een balie met kogelvrij jaar kan de bouw dan begin- gend jaar aan de Noordwijkse glas, kantoren en aparte in- nen. Overigens is het nog niet Duinwetering, nabij het ge- gangen voor bezoekers en zeker dat de brandweergarage meentelijk sportpark moet agenten. Voor het af- en aan- er komt. Bij de bouw van het verrijzen, is klaar. Architect rijden van de surveillancewa- politiebureau wordt rekening A. Leenberg toonde het giste- gens wordt een nieuwe brug gehouden met het feit dat de ren aan de commissie algeme- gebouwd over de Duinwete- brandweergarage eventueel ne bestuurszaken. ring. De brandweer maakt ge- pas later wordt gerealiseerd. Het hoofdgebouw telt drie la- bruik van de bestaande brug. De kermis van Sassenheim gaat dinsdag open. Het Luna park staat aan de Wilhelmina- laan en kan vanaf zeven uur 's avonds bezocht worden. Op dit terrein is er 's avonds een wedstrijd broekhangen. Om twee uur 's middags is er eerst een viswedstrijd voor 65-plus- sers. 's Avonds is er een muzi kale stertocht die om half acht start uit verschillende hoeken in Sassenheim. Om acht uur is er een lampion-fakkeloptocht die begint op het Essenplein. Tegelijkertijd is in het restau rant van sporthal Wasbeek een bridgedrive. Woensdag 20 september is er om negen en elf uur een kin dervoorstelling door toneel groep Pankras in Kasanova. Om twee uur begint de wieier- toertocht, om drie uur het boegsprietlopen en om half vijf de viswedstrijd, 's Avonds vindt de Oranjeloop plaats door het centrum van het dorp over een afstand van 2, 3,5 en 7 kilometer. Aan de Charbon- laan wordt om zeven uur ton geknuppeld. Donderdag begint met een vis wedstrijd aan de ringvaart. Om half tien is er een wandel tocht terwijl kinderen tussen drie en acht jaar van half elf tot twaalf uur kunnen grabbe len in het Koningspark. Tus sen twee en drie uur zijn er hindernissen voor jongens en meisjes tussen de negen en dertien jaar. Om twee uur is er tobbetje steken op het terrein van de Vrije Academie aan de Wilhelminalaan. Om vier uur is er touwtrekken. De Oranje feesten worden afgesloten met een feest in Kasanova. Aanvang negen uur 's avonds. Gemeente blijft TEGEMOET KOMEN AAN BEZWAREN IJ LEIDEN OMGEVING SCHEIDENDE KATWIJKSE PASTOR VAN MASTWIJK: KATWIJK Met pijn in het hart. Zo omschrijft pastor J. van Mastwijk (46) zijn vertrek uit Kat wijk. „Je snijdt bij een vertrek toch banden door en dat doet pijn", stelt hij in de pastorie van de St. Johannes de Doperparo chie aan de Kerkstraat in Katwijk-Binnen. Na 15 jaar vertrekt hij volgende week naar een nieuwe pa rochie in Monster. Zonda- gis er een afscheid van alle parochianen. Na de Heilige Mis om tien uur 's morgens is er een recep tie. Bij mooi weer in de tuin en anders in het pa rochiehuis. Vanavond neemt hij afscheid van alle vrijwilligers. „Het is beleid van het bisdom om na een bepaalde periode priesters naar een andere pa rochie te laten gaan. Ik ben nu 15 jaar in Katwijk en het bis dom heeft al eerder aan de bel gehangen. Ik heb toen duide lijk gemaakt dat ik geen paro chie in een binnenstad wilde hebben. Ik kom van het plat teland en heb daar meer affi- Pastor J. van Mastwijk: „Jammer dat er weinig samenwerking is met de andere kerken in Katwijk". FOTO: HENK VAN DEN ENDE niteit mee. Toen Monster zich aandiende heb ik daar ja op gezegd", aldus Van Mastwijk. Hoewel hij niet graag vertrekt, ziet hij het nut van het over- plaatsingenbeleid. Van Mast wijk: „Je loopt het gevaar in herhaling te vallen en niet meer origineel te zijn. In een nieuwe parochie kun je weer met nieuwe dingen beginnen terwijl de ervaring uit de oude parochie vruchtbaar gebruikt kan worden". Twijfel Van Mastwijk komt oorspron kelijk uit Zevenhoven. „Ik was daar misdienaar. Ik vond kerkdiensten en wilde Zelf ook wel voorgaan". In 1955 ging hij naar het klein seminarie in Uden. Daarna volgde het groot seminarie in Warmond. Toen dat in 1968 gesloten werd, volgde hij de laatste maanden van zijn opleiding in Amster dam. In 1969 begon hij als dia ken in De Zilk. „Ik wilde eerst kijken of ik gelukkig kon zijn als priester. Ik studeerde af in een roerige periode. Veel stu denten en zeker niet de slecht- sten, werden geen priester meer. Ik wilde zekerder zijn, ben eerst diaken geworden en in november priester. Een be slissing na een tijd van twijfel waar ik nooit spijt van heb ge had. Het pastoraat, het werken met mensen boeit me". Genoe gen beleeft Van Mastwijk ook nog steeds aan het voorgaan in de eucharistievieringen. „Het is een belangrijk onderdeel van je taak maar iets dat ik ook heel graag doe. Vooral hoogfeesten als Kerstmis zijn voor mij een feest, ook al ben ik daarna doodmoe". In 1974 werd Van Mastwijk kapelaan in Katwijk. Sinds 1981 is hij de enige voorganger van de parochie. Steun krijgt hij van C. van Wel uit het broederhuis Schoonoord in Voorhout. „De parochie be staat uit 4200 parochianen waarvan 300 actief zijn in de kerk. De parochianen wonen verspreid over een heel groot gebied tussen veel niet-katho- lieken. Behalve Katwijk horen ook de katholieken in Rijns burg en Valkenburg erbij. Rijnsburg heeft nog eens een eigen kerkgelegenheid in de tuinbouwschool", aldus Van Mastwijk. Terugkijkend op 15 jaar Kat wijk betreurt Van Mastwijk het dat de samenwerking met de andere kerken nooit goed van de grond is gekomen. „Een oecumenisch huwelijk is hier nog steeds een probleem. Er zijn maar enkele dominees die daar medewerking aan willen verlenen. Als er over oecumene wordt gesproken, wordt veelal een dienst be doeld met hervormden en ge reformeerden", aldus Van Mastwijk die stelt dat de ka tholieken in Katwijk zich al tijd heel open hebben opge steld. „Er wordt wel gevoch ten voor de eigen identiteit. Daarom is het ook zo belang rijk dat er hier een priester is. Er werken hier immers 35 do minees en er zijn verschillen de kerken. De katholieken hebben maar één kerk en één pastoor hebben". Tevreden is Van Mastwijk over de goede samenwerking met de katholieken uit Rijns burg. „In Rijnsburg wonen 200 katholieken en de gemeen schap groeit. Ook het oude wantrouwen tussen Katwijk en Rijnsburg is verdwenen. Ze vormen nu een eigen onder deel van het grote geheel. Ze hebben eigen diensten en een eigen bestuur". De katholie ken in Valkenburg komen in Katwijk naar de kerk. „Daar naast hebben ze veel contact met de andere kerken in Val kenburg. De oecumene werkt daar echt aan de basis". Van Mastwijk is ook blij met de nieuwe structuur die ae pa rochie de laatste acht jaar heeft gekregen. „Vroeger was er een parochiebestuur dat zich met het beheer van de kerk bezig hield en een paro- chieberaad voor pastorale za ken. Nu is er een parochiebe stuur dat zich met beide zaken bezig houdt en een breder sa mengestelde parochievergade ring. Bij het 75-jarig bestaan van de parochie heeft de bis schop deze nieuwe structuur erkend". Van Mastwijk heeft in de loop van de jaren zijn parochianen steeds mondiger zien worden. „Daardoor ontstaat een span ningsveld tussen de gelovige en het gezag. Als pastoor heb je het daar moeilijk mee want uiteindelijk sta je voor een pa rochie die je graag op het goe de spoor wilt houden. Je moet voortdurend bruggen slaan en je parochianen blijven bemoe digen om niet los te laten. Je hebt elkaar uiteindelijk hard nodig". Volgens Van Mastwijk is het werk van de priester veranderd in de loop van de jaren. „Je bent nu heel druk bezig om groepen mensen te inspireren die veel werk in de parochie doen. Vroeger draai de de parochie op de pastoor en zijn kapelaans. Nu doen we het veel meer samen. De paro chie wordt aan de parochianen teruggegeven".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17