sponsors begeleiden Gouden Koets w »leer sterfte aan kanker j Schiphol is „toeval' Openbaar ministerie roept op tot zorgvuldiger wetgeving ^arapatiënt geholpen met ieuw middel tegen huismijt Unicef: 40 jaar hoop voor betere toekomst ^NNENLAND ÊcidócScvuacmt WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 ROTTERDAM reditcard" voor methadonverslaafden jTERDAM Adjunct-direc- J. Plantinga van het Bouw- ihuis, een drugshulpinstelling {otterdam, ziet in de toekomst verslaafde via een soort „cre- ard" automatisch zijn dosering hadon krijgen. Hij zei dit van- j bij de ingebruikname van het hadon Uitgifte Systeem in Rót- lam. De creditcard blijft vol- s Plantinga overigens in het lit van een verpleegkundige. De (gditcard" zou een volgende stap in de automatisering van de hadonverstrekking in de Maas- Vanmiddag werd door de Rotterdamse wethouder Hender son de eerste fase gepresenteerd, een computergestuurd doseerappa- raat. De essentie van dit Methadon Uitgifte Systeem is dat de doses methadon niet meer vanuit een centraal punt (de gemeente-apo theek) aan de zeven uitgifteplaat sen worden geleverd, maar dat ter plaatse worden vervaardigd uit buikverpakkingen. De kosten die jaarlijks aan methadonverstrek- king kleven, zo'n half miljoen gul den, worden hiermee gehalveerd. In Rotterdam zijn er ongeveer dui zend methadonverslaafden. 300.000 Handtekeningen voor behoud regenwouden DEN HAAG De Vereniging Milieudefen sie (VMD) heeft vandaag op het Binnenhof 300.000 handtekeningen voor het behoud van de tropische regenwouden aangeboden aan leden van de Commissie Buitenlandse Handel van het parlement. Tevens kregen deze parlementariërs een petitie met maat regelen die de Nederlandse regering moet nemen tegen verdere ontbossing. De hand tekeningen gaan uiteindelijk naar New York, waar zij zullen worden gevoegd bij de ongeveer 3 miljoen handtekeningen uit al lerlei andere landen. Deze zullen eind sep tember worden aangeboden aan de Verenig de Naties met het verzoek een buitengewo ne vergadering bijeen te roepen die moet komen tot een noodplan om de „catastrofale een halt toe te roepen. „Slogan ANWB getuigt van slechte smaak" AMSTERDAM De aanprijzing van de ANWB „Help de Veluwe, win een auto" getuigt van slech te smaak en onfatsoen. Dit zei een woordvoerder van de Nijmeegse actiegroep 'Steekvlam' tijdens een zitting van de Reclame Code Commissie in Amsterdam. De slogan suggereert verband tussen het winnen van een auto en steun aan natuurbe houd op de Veluwe, zo zei hij. Maar volgens de ANWB zal niemand de aanprijzing in die zin inter preteren. De slogan is één keer gebruikt tijdens een puzzelactie van de ANWB. De opbrengst van deze puzzelactie is bedoeld voor de bouw van een ondergronds museum over het leven van de das op de Veluwe. 'Steekvlam' wees er op dat er jaarlijks 200 tot 250 dassen worden doodgereden op een ge middeld bestand van 1200 dassen. De uitspraak volgt over zes weken. Universiteits- werkplaats dicht wegens asbest EINDHOVEN Op de Tech- nische Universiteit Eindhoven zijn twee werkplaatsen van de faculteit technische natuur kunde gesloten omdat er in de lucht te hoge concentraties as best zijn gemeten. Het asbest is afkomstig uit plafondplaten en de ommanteling van afvoerpij pen. Die materialen worden nu verwijderd. Medewerkers en studenten die enige tijd in de werkplaatsen hebben door gebracht is inmiddels aangera den zich te laten onderzoeken door de bedrijfsarts. Bruggenbouwer wil ook tunnel onder Westerschelde bouwen DEN HAAG De Tolbrug Exploitatie Maatschap pij (TBM) heeft de provincie Zeeland gisteren mee gedeeld een tunnel onder de Westerschelde te wil len bouwen. De TBM was tot dusver in de markt voor de bouw van een brug over de Westerschelde. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft echter onlangs laten weten af te willen zien van een brugverbinding, omdat dit op onoverkomelijke bezwaren van België stuit. De mededeling wekte in de provincie veel beroering. De TBM, waarvan Hollandia Kloos (het staalbedrijf van de broer van premier Lubbers), Grootint en de Nationale Inves teringsbank deel uitmaken, stelt als voorwaarde dat voor de aanleg van een tunnel de rijksbijdrage fors omhoog gaat. IJKSPOLITIE VINDT ESCORTE TE DUUR VANDAAG1 IN HET y lEUWi ge. vti{ t HAAG BILTHO- Het ere-escorte te rd van het korps rijks- tie dat traditiegetrouw Gouden Koets bege- t op Prinsjesdag moet financiële injectie ben. Het risico zit er ers in dat de paarden hun berijders in gala- form dit jaar voor de rtigste maar tevens ste keer door Den Jg paraderen. Een phting onder voorzitter- ap van oud-KLM-top- n S. Orlandini gaat rom op zoek naar isors in het bedrijfs- korps rijkspolitie heeft ze- ;ig paarden, verdeeld over bereden groepen in het (waaronder in Wasse- j, die ingezet worden voor ;r meer ME-taken, surveil- :e, en begeleiding van cor- In de escorte op Prinsjes- Koningin Beatrix en prins Claus rijden in de Gouden Koets naar de Ridderzaal. Het is een ver trouwd beeld op Prinsjesdag. De ere-escorte van het korps Rijkspoltie die de stoet begeleidt dreigt echter te verdwijnen door bezuinigingen bij de politie. FOTO: SP dag begeleidt één peloton (24 peloton de Glazen Koets. De man plus een commandant) de totale escorte bestaat uit 53 Gouden Koets en een tweede man. Aan deze traditie dreigt nu een einde te komen door geld gebrek. De kosten voor het orde brengen van de gala=uni- formen en het onderhoud van de paardentuigen voor Prins jesdag worden globaal op een ton per jaar geschat, aldus ad judant T.E. de Vries van de bereden groep in Bilthoven, waar ook het opleidingscen trum voor politie gevestigd is. Damocles In het kader van de bezuini gingen bij de rijkspolitie loopt er echter nu een onderzoek naar de effectiviteit van de be reden groepen. Dat betekent dat het zwaard van Damocles in feite boven alle zaken hangt die geen directe politietaak zijn en dus geen prioriteit heb ben, zoals de ere-escorte. Adjudant De Vries meent ech ter „dat het zonde zou zijn als dit escorte in Nederland zou komen te vervallen. Dat zou een heel gemis zijn. Vandaar dat deze actie op touw is gezet. Ook in de ons omringende landen zie je dat er overal es cortes met paarden zijn. Bij voorbeeld in Engeland, maar ook in Frankrijk, Duitsland en bij de rijkswacht in België". Geen teksten De nu opgerichte „Stichting Vrienden van het Ere-escorte van het korps rijkspolitie" wil proberen sponsorgeld bijeen te brengen om de traditie in stand te houden. Dat betekent volgens De Vries overigens niet dat de paarden met recla meteksten gaan lopen. „Dat is uitgesloten. De afspraken over de sponsoring zijn overigens nog niet rond, maar een van de voorwaarden zal zijn dat het bedrijfsleven geen tegen prestatie zal verlangen". In het stichtingsbestuur heeft verder, onder meer zitting hoofddirecteur P. Nouwen van de ANWB en uiteraard verte genwoordigers van de rijkspo litie zelf. Volgens adjudant De Vries zijn er naar aanleiding van berichten over de sponso ractie op het NOS-journaal gis teravond al enige telefoontjes van bedrijven binnengeko men. Of dit tot serieuze aan biedingen heeft geleid kon hij niet zeggen. Wel wilden de bellers informatie over de ac tie hebben. Politiekapel Het is overigens niet de eerste keer dat de rijkspolitie de steun krijgt van een aparte stichting. Vier jaar geleden werd ook met hulp van het bedrijfsleven een stichting op gericht om de evenementen van het veertigjarig bestaan van het korps te kunnen beta len. Uit dat potje wordt van middag ook de uitreiking van de Rijkspolitie-award in Hees- wijk-Dinter betaald. Ook de rijkspolitiekapel is een voorbeeld van een niet- direc te politietaak die het korps toch graag wil behouden. Op jaarbasis is drie vier ton no dig voor reiskosten, unifor men, repetitieruimtes enzo voorts. ITERDAM Het tal mensen dat sterft kanker is statis- fh gezien in de om- ing van de luchthaven i iphol niet hoger dan in e rest van het land. Dat ebleken uit een onder- gra k dat de Geneeskundi- ën Gezondheidsdienst &GD) in Amsterdam v4ft uitgevoerd over de 3 ode 1981-1986. te ld totale sterfte aan kanker er mannen is in de Haar- mermeer zes procent ho- dan in heel Nederland, verschil is volgens de &GD echter van weinig kenis, omdat het op toe kan berusten. De kan- iterfte onder vrouwen ichilde niet met die in Nederland. aanleiding tot het onder was het vermoeden van iartsen dat er in de Haar- mermeer meer kanker rkwam dan elders. Dat te maken hebben met de toot van giftige stoffen vliegtuigen. De uitkom van het onderzoek lij- nu geruststellend. Maar de onderzoekers houden wel de nodige slagen om de arm. Zo is bijvoorbeeld nog niet bekend in hoeverre de kwa liteit van de buitenlucht af wijkt van die in de rest van Nederland. Schiphol is blij met de uit komst van het onderzoek, al dus een woordvoerder. „Het toont aan dat er geen grond bestaat voor het vermoeden dat er door de aanwezigheid van Schiphol meer kanker voorkomt in de Haarlem mermeer". De zes procent meer sterfte onder mannen valt „binnen de onnauwkeu righeidsmarges van het on derzoek", concludeert hij en vormt daarom geen reden tot zorg. Een gevolgtrekking die op zichzelf juist is, aldus onder zoeker J. van Wijnen. Er zijn echter uitsluitend sterfgeval len bekeken omdat daarvan een betrouwbare registratie is. „De meest ideale maat voor een onderzoek zou de registratie zijn van nieuwe kankergevallen en die be stond tot nu toe niet. De helft van de mensen met kanker kan namelijk worden gene zen". Dag van de Bloembol Minister Braks van landbouw overhandigt in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag na mens het internationaal bloem bollen centrum te Hillegom een mandje bloembollen aan kin deren in traditionele kleder dracht uit de twaalf provincies. Het mandje symboliseerde gis teren op de 'Dag van de Bloembol' de 50.000 bloem bollen die elke commissaris der koningin in zijn provincie mag poten. Zuid-Holland heeft voor de bollen een bestem ming gevonden in de omgeving van het Centraal Station in Rotterdam. FOTO: ANP Jarige KLM biedt forse korting voor leeftijdgenoten AMSTERDAM Ter gele genheid van haar 70-jarig be staan biedt de KLM iedere Ne derlander die op 7 oktober aanstaande 70 jaar wordt de gelegenheid een vliegretour te kopen met 70 procent korting. De aanbieding om met de for se korting te reizen geldt voor alle 141 bestemmingen in het routenet. De reis moet in Ne derland worden geboekt en betaald en moet ook in Neder land beginnen. De heenreis moet voor 1 december worden gemaakt. DEN HAAG Sommige wetten zijn zo onduidelijk of ingewikkeld dat ze niet of nauwelijks te handha ven zijn. Als regering en parlement wetten maken, moeten ze er voor zorgen dat de naleving van de re gels behoorlijk te contro leren is en dat overtreders goed kunnen worden aan gepakt. Dit schrijven de procureurs generaal van de vijf arrondis sementen in ons land in hun jaarverslag over 1988, dat zij gisteren hebben aangeboden aan minister van justitie Kort hals Altes. De Haagse procu reur-generaal mr. A. Heijder, die het jaarverslag namens zijn collega's samenstelde, noemde op een persconferentie enkele voorbeelden van onduidelijke wetten. Eén ervan is de wet tarieven gezondheidszorg, die onder meer de inkomens van medisch specialisten regelt. Toen het ministerie van WVC vorig jaar een onderzoek naar deze inkomens wilde uitvoe ren, weigerde een groot aantal specialisten mee te werken. Justitie oordeelde op grond daarvan dat deze weigeraars strafbaar waren, maar bij na dere beschouwing bleek dat niet zo te zijn. Nergens in de wet tarieven gezondheidszorg staat dat van specialisten ver langd kan worden de overheid inzage te geven in hun ver diensten, terwijl dat eigenlijk wel zo zou moeten zijn. „De wetgeving moet dus zorg vuldiger worden voorbereid", aldus mr. Heijder. „Daarom hebben we alle departementen gevraagd om nieuwe wetsont werpen eerst voor te leggen aan het openbaar ministerie". In 1988 is het aantal euthana siegevallen dat ter kennis van het OM kwam opnieuw geste gen. Er werden 181 meldingen gedaan (hoewel het aantal werkelijke gevallen volgens Heijder veel hoger moet zijn) tegen 122 in 1987 en 81 in 1986. Slechts in twee gevallen werd vorig jaar een strafrech telijk onderzoek ingesteld. Eén daarvan werd alsnog gesepo neerd. RECHT Dankzij een uw schoonmaakmiddel mijten doodt, hoeven irgische patiënten niet er in een huis zonder ijt te wonen. Ze moeten hun huis goed oonhouden. middel, ontwikkeld door Interuniversitaire Werk- ep Woning en Gezondheid, mag echter nog niet de Neder landse markt op, omdat het in strijd is met de Wet bestrij dingsmiddelen, zo werd giste ren in Utrecht bekendgemaakt op een symposium. Bioloog drs. F. Kniest van de werkgroep deed op het sympo sium verslag van een ander half jaar durende proef in de woningen van twintig patiën ten met allergische neusklach- ten. Het middel bleek te hel pen. Zelfs in vochtige huizen werd de mijt goeddeels vernie tigd met een ouderwets grote schoonmaak. Mensen die last hebben van de huisstofmijt kunnen hun huis dus net zo inrichten als ieder ander, zo is de conclusie. Volgens Kniest wordt het schoonmaakmiddel in Nederland gezien als be strijdingsmiddel omdat het de mijten doodt, maar is het abso luut niet giftig. KNOLLEN DEN HAAG In 1949 verstuurde Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zijn eerste wenskaart. Op dit kaartje stond een tekening afgebeeld van de 7-jarige Jitka Samkova uit Tsjechoslowakije. Zo bedankte zij Unicef voor de hulp aan haar dorp net na de Tweede Wereldoorlog. Nu, veertig jaar later, is de verkoop van wenskaarten uitgegroeid tot één van de belang rijkste inzamelingsacties van de kinderorganisatie. Het eerste Unicef-kaartje stond symbool voor hoop op een bete re toekomst voor de nieuwe generatie in Europa. Dit symbool is in de loop der jaren uitgegroeid tot hulp aan kinderen buiten Europa en in de armste gebieden in het bijzonder. Unicef heeft zich ten doel gesteld alle kinderen in de wereld vóór 1990 in te enten. Begin jaren tachtig gold die doelstelling nog als onrealis tisch, maar nu, zo vindt Unicef, komt de verwezelijking toch in zicht. Voor de eeuwwisseling zal 85 procent van de kinderen in geënt zijn tegen ziektes als kinkhoest, polio, mazelen, difterie en tetanus. De opbrengst van de „kinderkruistocht" van Unicef be droeg vorig jaar 12 miljoen gulden. Het startsein van de landelijke najaarsactie zal vrijdag plaatsvin den tijdens het jubileum „40 jaar wenskaarten" in het Museon te Den Haag. Vrijwilligers van het eerste uur zullen afscheid ne men en het vaandel overdragen aan een „nieuwe, jonge genera tie", aldus Unicef-medewerkster Inge van 't Vlie. Een nieuwe generatie, die zich net als hun voorgangers zullen inzetten voor onder meer de realisatie van het vaccinatie-programma. Er is nog een lange weg te gaan, aldus Van 't Vlie. In het Museon zal vrijdag tevens plaats zijn ingeruimd voor een overzichtstentoonstelling van de door Unicef uitgebrachte wens kaarten. Dus ook het „geboortekaartje" van de actie, ontworpen door Jitka Samkova. PLAN VAN DER LOUW: „Laat kijker betalen voor elk commercieel programma" DEN HAAG Voorzitter van de Mediaraad, André van der Louw heeft een opmerkelijk plan bedacht, om in één klap een einde te maken aan het geharrewar dat is ontstaan na de opkomst en mogelijke ondergang van commerciële'tv-zenders als TV 10 en Veronique. „We gaan rekening-kijken", is het voorstel van Van der Louw, „naar Amerikaans voorbeeld". Het plan van de voormalige minister van cultuur komt er op neer, dat bij elk huisgezin een kastje wordt gemonteerd, met aan sluiting voor zo'n vijftig commerciële zenders. Wie naar het ge wenste kanaal wil kijken, .drukt de daarbij behorende knop in, waarna een teller gaat lopen die het aantal kijkminuten bijhoudt en daarmee een rekening opmaakt, zoals thans gebeurt bij de tele foon. De publieke (niet-commerciële) omroepen blijven zoals gebruike lijk bestaan en ontvangen de duiten, ook al zoals gebruikelijk, uit de omroepbijdragen. „Zo krijgen alle commerciële omroepen een gelijke kans en kunnen de publieke omroepen gewoon blijven be staan zoals ze dat altijd al wilden. Op de bestaande netten Neder land 1, 2 en 3 zouden dus de omroepen als KRO, NCRV, VARA, VPRO, EO en de NOS kunnen blijven uitzenden. In de oprichting van een net Nederland 4 voor commerciële zen ders ziet Van der Louw niets, omdat dan een onduidelijkheid wordt geschapen, wie daarop zou mogen uitzenden. „Bovendien wordt dan een versnippering in de hand gewerkt, waarbij nie mand is gebaat", aldus Van der Louw. VARA-voorzitter Marcel van Dam wil liever een parlementaire enquête of een discussie vóór de data waarop Veronique en TV10 hun eerste programma's de lucht in willen zenden, respectievelijk 2 en 28 oktober. „Dat zou eigenlijk vandaag nog moeten gebeu ren", zei de KRO-top gistermiddag bij de presentatie van het ko mende winterseizoen. Zonnehuis Prins Claus maakt een praatje met een meisje kort nadat hij het zogenaamde zonnehuis in Castricum had geopend. Het is de eerste premiekoopwoning die door toepassing van zon necellen onafhankelijk is van het elektriciteitsnet. FOTO: ANP A. Hilgeman geridderd LEIDEN Scheidend hoofd van de directie burgerzaken, A. Hilgeman, is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester C. Goe- koop reikte de bijbehorende onderscheiding vanmiddag uit in de burgerzaal van het stad huis. Hilgeman heeft veertig jaar in overheidsdienst ge werkt. Hij begon zijn ambtelij ke loopbaan bij de gemeente Wassenaar, waarna hij in Oegstgeest ging werken. In 1971 werd Hilgeman chef bij de afdeling bevolking van de gemeente Leiden. Die dienst is later omgedoopt tot directie burgerzaken en chef Hilgeman werd hoofd. Naast zijn werk bij de gemeente was Hilgeman docent en examinator op het bied van het personen- en fa milierecht aan de bestuursaca- demie Zuid-Holland in Den Haag. Strengere regels voor duininfiltratie DEN HAAG Minister Nij- pels van milieubeheer heeft nadere maatregelen aangekon digd voor de infiltratie van op pervlaktewater in de bodem. Het zijn in hoofdzaak de wa terleidingbedrijven die met name water uit de Rijn na een voorzuivering in de duinen in filtreren ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Met de maatregelen wil de be windsman voorkomen dat de bodem en het grondwater eventueel wordt vervuild. De maatregelen zijn opgesteld ter uitvoering van de grond waterrichtlijn van de Europese Gemeenschap. Het ontwerp besluit „Kunstmatige infiltra tie drinkwatervoorziening" legt de minister nog voor aan de advieslichamen van de re gering, zoals de Technische Commissie Bodembescher ming, de Raad voor de Drink watervoorziening, de Commis sie Grondwaterbeheer en de Centrale Raad voor de Milieu hygiëne. De waterleidingbedrijven, die aanvankelijk grote moeite hadden met de nieuwe maat regelen, gaan nu akkoord met het ontwerp-besluit. In over leg met het ministerie is de Vereniging van Waterleiding bedrijven in Nederland (VE- WIN) tot een vergelijk geko-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3