Monumentendag brengt duizenden op de been SPORT ALLER LEI(DS) Inbrekers gepakt in Kanaalstraat Wind verstoort Tarotmiddag IER 14 ronken jongeren zorgen Ravage tijdens MAANDAG 11 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 ironken jongeren zorgen oor overlast in Lisse SSE De rijkspolitie van Lisse heeft in de nacht van za- dag op zondag drie dronken jongeren gearresteerd wegens ngedrag. Een 20-jarige inwoonster van Lisse misdroeg zich een snookercentrum aan de Kanaalstraat. Ze was daar -der op de avond verwijderd, maar probeerde, stomdron- n, al schoppend weer binnen te komen. Voordat ze de ruit n de toegangsdeur kon vernielen werd ze aangehouden. De tuw, een goede bekende van de politie, verzette zich hevig toen ze achterin de politie-auto was geduwd trapte ze de iterruit van de wagen nog in. De vrouw werd ter ontnuch- •ing opgesloten en zondagmorgen weer op vrije voeten ge lid, na het opmaken van proces-verbaal. In dezelfde nacht trden twee Sassenheimse jongeren van 19 en 20 jaar aange- uden. Het tweetal, in kennelijke staat, wilde op de vuist ;t enkele andere jongeren bij een café aan de Heereweg. >en de politie arriveerde bleken ze niet bereid te vertrek- n en werden daarop naar het politiebureau meegenomen, aar proces-verbaal is opgemaakt. Ravage tijdens achtervolging DEN HAAG/LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar is zater dagmiddag aangehouden na een wilde achtervolging door Den Haag. Daarbij werden ne gen personenauto's, waaronder twee politievoertuigen, bescha digd. De politie signaleerde de eerder op de dag in Leiden ge stolen auto in de Ferdinand Bolstraat en zette met een aan tal wagens de actervolging in. De twee inzittenden, de Leide naar en een 29-jarige Hage naar, zijn aangehouden. De po litie vermoedt dat de 27-jarige bestuurder onder invloed was van verdovende middelen. „Tuinlieden" kloppen vrouw geld uit de zak LEIDEN Een bewoonster van de Ber- nhardkade is eind vorige week slachtoffer geworden van de praktijken van twee „tuin lieden". De twee mannen van naar schatting 35 en 50 jaar oud verschenen met een auto met aanhanger voor haar deur met de aan bieding haar tuin voor 100 gulden op te knappen. Toen de mannen enige minuten bezig waren, kwamen ze met de mededeling dat er veel meer werk dan verwacht aan de tuin zat en dat de hele klus 300 gulden moest kosten. De vrouw moest dat bedrag maar di rect betalen. Zij deed dat en verklaarde bo vendien dat ze niet meer geld in huis had. Kind gewond bij aanrijding vond rond half zeven gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Driftstraat- /Javastraat. Het kind was de weg kwijt en fietste zonder op te letten de kruising op. Een 58-jarige Leidse automobilist kon hem niet meer ont wijken. Het jongetje is met een gebroken enkel naar het AZL overgebracht. Automobilist afgetuigd door dronken voetganger LEIDEN Een Haagse automobilist is in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie afgetuigd op de hoek Boommarkt-Kort Rapenburg. De man liep een verwonding aan zijn oog en aan zijn hoofd op toen zijn bril kapot werd geslagen door een 18- jarige Voorschotenaar die even later op de Apothekersdijk werd aangehouden. De automobilist moest op de hoek van de Boom- markt wachten op een overstekende dronken voetganger die over zijn eigen benen struikelde. Nadat hij daar een snerende opmerking over had gemaakt, kwam de knaap naar zijn auto om nog eens precies te horen wat de Hagenaar zei. Een tweede knaap voegde zich bij hem en begon in de richting van de Hage naar en zijn passagiers te slaan. Bovendien schopte hij enkele deuken in de wagen. De Hagenaar moest zich daarna onder dok tersbehandeling stellen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. STUDENTEN MISHANDELD LEIDEN Vier Leidse studenten zijn gisteravond mishandeld door een groepje Leidse jongeren. Een 19-jarige en drie 18-jarige jongens zijn korte tijd later aangehouden. De vier studenten liepen rond kwart over acht over het Rapenburg toen zij ongeveer 20 jongeren passeerden. Ze werden door hen uitgedaagd om te vechten. Toen ze daar niet op in gingen, kregen ze klappen van de vier aangehouden jongeren. Borrelbus vernield ALKEMADE Passagiers die te diep in het glaasje hadden gekeken hebben gisteravond vernielingen aangericht in de borrelbus. Deze bus reed langs de Al- kemadese cafés tijdens de kroegentocht. De bus moest herhaaldelijk stil blijven staan omdat hij te veel schommelde. Daarnaast werden de rubbers van de deuren verwijderd en het noodluik geforceerd. Ver der werden wegversperrin gen verplaatst en op de Langeweg neergezet. De po litie heeft niemand aange houden. Fotowedstrijd De Leidse 'Vrijwilligerscent- rtale organiseert een fotowed strijd onder het motto „vrij willigerswerk in natuur en milieu". De wedstrijd maakt deel uit van de landelijke na tuur en milieucampagne. Tot vrijdag 13 oktober kunnen fo to's worden ingeleverd op de Oude Rijn 44b in Leiden. De winnaar krijgt een prijs van 250 gulden. Postzegels De Leidse Postzegelvrienden houden vanavond een ruil-. contact- en veilingavond in gebouw de Linde, Herenstraat 64 in Leiden. Aanvang: 19.00 Eettafel De OpenEettafel van Dien stencentrum Morschwijk is met ingang van donderdag behalve op maandag en en dinsdagen ook op donderda gen geopend. Het gaat hier meestal om een broodmaal tijd. Wijkbewoners van 55 jaar of ouder kunnen hier ge bruik van maken. De maaltij den beginnen om 12.00 uur en duurt tot 13.30 uur. De kosten Drieluik-marathon De loopgroep NL...ML houdt op 13 september het tweede deel van een drieluik-mara thon. Het slot is op 20 septem ber. Per avond wordt 3, 5, 7 of 14 kilometer gelopen. Wie alle avonden heeft meegelopen krijgt een herinnering. Het is ook mogelijk per avond in te schrijven. De start is steeds om half acht bij het volk stuincomplex Cronestein. Daar kan ook worden inge schreven. Deelname kost voor volwassenen vier gulden. Kinderen tot twaalf jaar beta len een rijksdaalder. Inlich tingen over de drieluik-mara thon via 071-314235. Groenoord Buurthuis Groenoord houdt donderdag een bingo-avond. De aanvang in het buurthuis aan de Pasteurstraat 23 in Leiden is om 20.00 uur. Vrijwilligers De Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk zoekt vrijwilli gers voor een activiteitencom missie. Het gaat voornamelijk om het organiseren van acti viteiten in de binnenstad. Voor nadere informatie en een afspraak bellen naar het Dienstencentrum Binnenstad Basismassage In wijkcentrum De Panerat wordt vanaf 19 september een cursus basismassage gegeven. In de cursus worden een aan tal technieken en massagevor- men behandeld. De cursus is opgebouwd uit tien lessen van' drie uur, die voornamelijk uit praktijkonderdelen bestaan. Deelname kost 285 gulden. Opgeven en inwinnen van nadere informatie is mogelijk bij cursusleiders Janneke (071-210446) en Ferdi (766605). Slechts twee honden maakten afgelopen zaterdag gebruik van de mogelijkheid om te zwemmen in het water van zwem bad De Kleine Oase in Leimuiden. Omdat het de laatste dag was dat het openluchtbad nog was geopend was deze Hon denplons" ingevoerd. Slechts twee hondenbezitters lieten hun trouwe viervoeter echter los in het water. „In Leimuiden heb je veel doorsneehondjes. Niet van die echte zwemmers", aldus verklaarde de heer Van Dijk van de zwembadcommis sie de geringe toeloop. Het feit dat er honden werden toege laten in het zwembad wil niet zeggen dat het in het vervolg niet meer voor mensen toegankelijk is. „We hebben hier de afgelopen zomer 35.000 mensen gehad, vooral natuurlijk door het mooie weer. Niettemin voorziet het zwembad in een behoefte, met name voor de jeugdige zwemmers. We vol doen nog steeds aan alle eisen, dus volgens seizoen gaan we gewoon door", aldus de heer Van Dijk. Leimuidense honden hebben watervrees LEIDEN Het was afge lopen zaterdag dringen geblazen bij de meeste monumenten in Leiden. De combinatie van Ker- kepad van de NCRV en Open Monumentendag bleek voor veel mensen, met name van buiten Leiden, zeer aantrekke lijk. De toegankelijke kerken waren overvol, waarbij ook de toelichtin gen die werden gegeven en het orgelspel publiek strekkers van formaat De Taffeh-tempel in het rijks museum van oudheden, uit eindelijk ook een soort kerk, bleek veel bezoekers toch een soort mystieke angst in te boezemen. „Mogen we daar wel in", vraagt een voorzich tige vrouwelijke belangstel lende zich af. Een Duitse toe rist bekommert zich niet om de eventuele vloek van de fa rao en stormt onbekommerd naar binnen, terwijl het foto toestel vervaarlijk aan zijn schouder heen en weer slin gert. Goed voorbeeld doet volgen en de anderen schuife len, nog enigszins bedeesd, naar binnen. Rollende val deuren en andere antieke wraakacties blijven uit, zodat het interieur kennelijk zonder gevaar kan worden bekeken. Het valt tegen dat de hiër- oglyphen ontbreken, maar een verbouwde Nubische tempel is natuurlijk nog geen pyramide. Uit het Leidse Academiege bouw, een voormalige kloos terkerk, komen de orgelklan ken de monumentale liefheb ber direct al tegemoet. Veel indruk maakt de portretten galerij van waardige heren in de Senaatskamer. „Die kan nooit zou oud zijn, want hij heeft een modern pak aan", constateert een bezoeker. Een jeugdigé aanwezige verbaast zich over de lange manen van enkele universitaire hoog waardigheidsbekleders. „Net hippies", is het commentaar. Het befaamde Zweetkamertje, volgekalkt met de namen van studenten en ere-doctoren (waaronder Churchill), roept wisselende reacties op. „Wie heeft hier alles volgeschre ven?", vraagt een jongetje aan zijn moeder. Een toezichthou dende student voorkomt dat onverlaten hun eigen naam willen gaan toevoegen. Dat is alleen voorbehouden aan het Leidse academische volkje. Regio De molen van Cozijn in de Hoogeveense polder aan de Leidse vaart in Noordwijker- hout had zaterdag een tegen vallend aantal bezoekers. Vol gens de molenaar ligt zijn mo len te ver van de gewone rou te. En dat terwijl de gerestau reerde ten nog altijd in ge bruik zijnde molen een be zoek zeker waard is. Het witte kerkje in de dorpskern had concurrentie te duchten van het kerkepad in Leiden en dat was dan ook wel te mer ken. Toch bezochten nog vele tientallen Noordwijkerhouters en streekgenoten het romaan- se kerkje met het 19de eeuwse orgel. De vereniging Dorpsbe- houd hield gisteren tijdens de open dag van de inrichting St. Bavo een handtekeningen actie voor het behoud van het hoofdgebouw van de Bavo. In Sassenheim was het be zoek aan de Nederlands Her vormde Kerk ronduit teleur stellend. Koster S. Vliem kreeg welgeteld acht bezoe kers om een kijkje te nemen in het uit de 13de eeuw stam mende romaanse bouwwerk. „Ik heb dc organist die het beroemde Goldfusz orgen zou bespelen maar naar huis ge stuurd. Jammer dat er voor zo'n mooi monument als onze kerk zo weinig belangstelling is". Ook P. de Baan, secretaris van de Stichting Vrienden van Slot Teylingen was niet bijster ingenomen met de ge ringe toeloop. Toch werden er zo'n 300 bezoekers met het pontje de slotgracht over ge trokken. De jeugd scheen zich echter zaterdagmiddag opper best te vermaken tussen de overgebleven muren van de voormalige verblijfplaats van Jacoba van Beieren. Het his torisch waardevolle wel zeer eigentijdse aantrekkings LISSE/NOORDWIJKER- HOUT/ALPHEN Twee Ha genaars van 20 jaar oud heb ben vannacht geprobeerd in te breken bij de winkel in ge luidsapparatuur van Van Stijn aan de Kanaalstraat in Lisse. Deze zaak bleek echter een onneembaar fort te zijn. Po gingen om het lexaanglas in te slaan of er een een gat in te branden met een gasbrander liepen op niets yit. De eigenaar kon de inbraakpoging inmid dels waarnemen met behulp van een videocamera en waar schuwde de politie. Toen die arriveerde waren de inbrekers verdwenen, maar ze konden worden gepakt toen ze in hun auto wilden stappen. In de auto werd het inbraakgereed schap aangetroffen. De twee Hagenaars zijn goede beken den van de Haagse politie. Zij zijn na verhoor ingesloten. Een onbekend bedrag is in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit de kassa van een boekhandel aan de Haven straat in Noordwijkerhout. De achterdeur van de boekhandel aan het Landbouwplein werd opengebroken. De inbraak werd om half vijf gemeld door de bezorgdienst van de och tendkrant die twee jongens bij de boekhandel zag weglopen. Dezelfde nacht werd een in braakpoging gedaan bij een groentehandel aan de Haven straat. Hier werd geprobeerd een zijdeur open te breken maar dit mislukte. Twee rijbewijzen, twee pas poorten en 2200 gulden zijn gisternacht gestolen uit een woning aan de Essenburg in Alphen. De garagedeur was niet afgesloten, zodat de die ven via de garage de woning konden binnendringen. Vrouw loopt klappen op LEIDEN Een 24-jarige vrouw, haar 29-jarige metgezel en een voorbijganger die hen te hulp schoot, hebben in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwe Beestenmarkt klappen opgelo pen. De Leidse vrouw en man passeerden een auto waarin twee jongeren zaten en waar twee anderen bij stonden. Zij maakten een aantal minder aardige opmerkingen aan het adres van de vrouw. Die liep daarop terug om naar het waarom daarvan te vragen. Daarop sloegen de jongens haar. Ook de man kreeg klappen, evenals een voorbijganger die hen te hulp schoot. De vrouw liep een kneuzing aan haar been en hoofdletsel op, de 29- jarige man een hoofdwond en een wond aan zijn hand en de passerende man een blauw oog. De vier jongens zijn nog niet aangehouden, wel heeft de politie een signalement en een be schrijving van hun auto. t leggen van de Tarotkaarten moesten worden glasplaten worden gebruikt om te voorkomen 3 kaarten weg zouden waaien. LEIDEN De harde wind was afgelopen zater dag spelbreker bij de Ta rotmiddag die op het Leidse Stadhuisplein werd gehouden. Vertegenwoor digers van de organiseren de Emin Foundation Lei den hadden bijvoorbeeld moeite de „aura" te voe len die elk menselijk li chaam uitstraalt. De grootte en de vorm van dit elektromagnetische veld kun nen iets zeggen over de per soon die erdoor omgeven wordt. De kleuren die in de aura voorkomen hebben ook betekenis.- Bij het leggen van de Tarotkaarten was het nood zakelijk om glasplaten te ge bruiken om wegwaaien te voorkomen. Diverse mensen maakten gebruik van de mo gelijkheid een interpretatie van de kaarten op hun per soon toe te passen. Daarbij ne mens komt door al zijn ver plichtingen en het streven naar materiële zaken nauwe lijks meer toe aan zaken als de oorsprong en de betekenis van het bestaan. De Emin Foundation houdt morgen een introductiebijeen komst voor belangstellenden. Die wordt gehouden in La France, Rhijngeesterstraatweg ging het niet zozeer om het 43 in Oegstgeest. Aanvang voorspellen van de toekomst, 20.00 uur, entree ƒ12. De aura maar om te bepalen hoe een en de "elektrische werelden mens in de wereld staat. De staan centraal en er wordt En- Emin Foundation richt zich op persoonlijke groei. De moder- kracht, blijkens de vele malen per dag gestelde vraag: „En waar werd nu precies de TV opname van Bassie en Adri- aan gemaakt?" Monumentendag was in Kat wijk een succes. Tientallen brachten een bezoek aan de drie Katwijkse Hervormde kerken, terwijl de Vuurbaak en de molen de Gerechtigheid ook bijzonder veel belangstel lenden te verwerken kregen. Het organiserende comité in katwijk had voor gedegen in formatie per monument ge zorgd, terwijl er nog eens twee wandelroutes door res pectievelijk Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn langs de oude panden en gebouwen voerden. Alhoewel niet een telling per monument gehou den is, denkt het organiseren de comité duidelijk voorzien te hebben in een behoefte. Al leen op de oudste vuurtoren van Nederland, de Vuurbaak aan de Zuid-Boulevard, werd het aantal bezoekers geteld. Het aantal dat tussen tien en vijf uur een bezoekje bracht kwam ver over de tweehon- Hoewel in Voorschoten de nationale monumentendag minder bezoekers trok dan vorig jaar, waren er toch al tijd nog honderden belang stellenden voor de fietstoch ten en het bezichtigen van de zes monumenten. Ter Wad ding, het Ambachts-en Bal- Wethouder M. van der Molen van monumentenzorg opent monumentendag in Leiden. Zij deed dat op een varend mo nument in het Galgewater. FOTO: WIM VAN NOORT juwhuis, de dorpstoren, de Knipmolen, de St. Laurenti- uskerk en Treubstraat 21-23 kregen veel belangstellenden. Het grootste en meest beken de monument kastaal Duiven voorde was echter niet gratis te bezichtigen. Onder begeleiding van raads leden kon zaterdag in Wasse naar een bezoek worden ge bracht aan raadhuis De Paauw, het voormalige paleis van prins Frederik. Men kon een kijkje nemen in de voor malige balzaal waar nu de ge meenteraad maandelijks bij eenkomt. Daarnaast konden ook nog bezichtigd worden de Dorpskerk, waarschijnlijk het oudste monument van Wasse naar. Op een steenworp af stand van de kerk was deze zaterdag ook de tuin van het aan het Plein gelegen Baljuw huis te bezichtigen. Ook in het lijstje van speciaal deze dag opengestelde monumen ten was de Korenmolen Windlust in het centrum van het dorp gelegen. Als vijfde en laatste attractie was de Kerkewoning in het buurt schap Kerkehout opengesteld voor het publiek. Van de pendelbus tussen de monumenten in Lisse. Noordwijkerhout en Noord- wijk is zaterdag druk gebruik gemaakt. In Rijnsburg had men over belangstelling ook niet te klagen. De toren van de Laurentiuskerk werd druk beklommen en de molen Hoop doet leven, dit jaar voor het eerst in de route opgeno men, kreeg veel bezoek.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7