r anje-r oeiers Lspireren elkaar Titelverdedigsters voorlaatste bij strijd om Champions Trophy Chaos in olympisch stadion van Barcelona ;Jlain Prost al idool ie\ Italië Steffi Graf krijgt achtste Grand Slam-titel niet cadeau ieuwe opzet voor de basketbalcompetitie Honkballers falen op het beslissende moment Qeid&iQowuvnt MAANDAG 11 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 ""er Europese titel voor Bsische volleybalsters 'GART De Russische volley- i mogen zich sinds gisteren ook Europees kampioen noemen. De vorië jaar olympisch kampioen frden, verloor twee jaar geleden in jë de titel aan de DDR, maar nam Bosch p titelstrijd van 1989 revanche door 71 Cu» eindstrijd de Oostduitse vrouwen Bakké-i te verslaan. i Duir ons naar dat in de d'ordarJ om brons geen moeite had met in H^enië. ton), 1} de Nederlandse dames, onnodig kchakeld bij de kwalificaties in ik" V|e' wer"den de druiven nog zuurder. Lind^estduitse vrouwen, die de laatste drie keer hard onderuit gingen D| Oranje, eindigden als vijfde. Damesturnploeg nog niet klaar voor WK VLISSINGEN De komende vijf weken zal nog hard moeten worden gewerkt in het tur- ninternaat op Papendal. Na het verrassend kleine verschil (0,65 punt) in de verplichte oe fenstof maakte de Hongaarse damesploeg za terdag in Vlissingen in de drielandenwedstrijd tegen Nederland en Zwitserland duidelijk dat er wel degelijk een groot onderscheid bestaat. Hongarije won het treffen met 372,90 punten voor Nederland (366,50) en Zwitserland (353,65). „Wij zullen deze laatste weken voor het toernooi om de wereldtitels in Stuttgart nog erg veel aandacht moeten besteden aan de keuzestof. De verplichte stof zit er goed in", al dus coach Veldman, die beaamde dat zijn turn sters in de vrije stof bepaald niet optimaal had den gepresteerd. „Wij zijn nog niet aan Stutt gart toe". Dirk Nauta geeft koppositie prijs DEN HAAG Dirk Nau- ta heeft in het weekeinde in de eerste etappe van de zeilrace om de wereld zijn leidende positie (op handi cap) in de non maxi divisie moeten prijsgeven. De Friese schipper, die rich ting Punta del Este (Uru guay) nog ruim 4000 zee mijlen voor de boeg heeft, zakte in het klassement naar de derde plaats. Da- niell Malle (Fra) is de nieuwe leider, gevolgd door Bruno Dubois (Can). Bij de maxi's is Peter Bla ke (Nzl) nog altijd overtui gend koploper. Gevestigde orde beheerst NK kano AMSTERDAM De kleine, geves tigde orde van de Nederlandse kano- bond heeft de dienst uitgemaakt tij dens de nationale kampioenschappen KI en K2 kortebaan en K4 lange- baan. Nicole Bulk uit Hengelo was op de Bosbaan in Amsterdam met vijf ti tels topscoorster. De enige die sneller kan, deed niet mee. Annemarie Cox uit Roermond liet de titelstrijd voor wat die was en prefereerde te stude ren voor haar diplopia fysiotherapie. Bij de mannen gingen eveneens alle titels naar vaarders die onlangs mee deden aan de wereldtitelstrijd in Plovdiv: Weijzen, de broeders Pel en Sits. Skeelertitel voor Henri Ruitenberg MAASLAND Henri Ruitenberg is in Maasland overtuigend Nederlands skeelerkampioen geworden. In een indrukwekkende eindsprint hield de rijwielhersteller uit Oldebroek Arend Veen- stra, Jan-Martien van de Wetering en Evert van Benthem achter zich. Dezelfde Van Benthem, die Ruitenberg vier jaar geleden nog versloeg tijdens de sprint van de Elfstedentocht in Leeuwar den. Een revanche dus voor Ruitenberg, die vier jaar na dato zijn kansen goed inschatte na het ingaan van de laatste bocht. Met de wind tegen sprintte hij onverwachts uit alle macht weg. Niemand kon hem de laatste 300 meter van de wedstrijd nog volgen. Eerder was het ook Henri Ruitenberg geweest die de beslissing forceerde. Samen met Arend Veenstra sprintte de latere kam pioen uit het peloton weg. Van Benthem zette de tegenaanval in met in eerste instantie vier medevluchters Slechts Van de Wete ring kon het tempo van Van Benthem blijven volgen tot het lei dende duo bereikt werd. De kopgroep van vier werkte goed sa men, waardoor het peloton met Egbert Post en René Ruitenberg, de favorieten bij uitstek, niet meer in beeld kwam. Slechts een groepje van zeven man kwam onder leiding van Erik Huizebosch in de achtervolging, maar het gat zou nooit kleiner worden dan twintig seconden. Fignon neemt revanche met triathlon-stuur TRENTO Laurent Fignon kan nu ook bogen op een belangrijke overwinning, behaald met het in middels niet meer zo revolutionaire triathlon-stuur. Met ploegmaat Thierry Marie was hij zaterdag op permachtig in de koppeltijdrit Tro- feo Baracchi. Het duo legde de 96,6 kilometer tussen Borgo Valsugana en Trento af met een gemiddelde snelheid van 50 kilometer en 487 meter per uur. Dat was een verbete ring van het record, dat vorig jaar door de Polen Piasecki en Lang op 50 km en 262 meter was gebracht. JD VOOR DUBBEL-VIER KROON OP SUCCESVOL WK JC) I Jan Klerks had (Bai de roeiers van zijn vier tevoren ge- r Bfo?: -.Als jullie ooit de roeneip hebben wereldkam- Loejn te worden, is het o (O-Of in Bied". Kelderman, Koos wijisdijk, Herman van P1 Eerenbeemt en Rut- asbeej Arisz hebben de Karnjrden van hun coach ppon1 misverstaan. De Ne- huizelandse dubbel-vier *Sjp gisteravond in de "Nooflaatste race van de ildtitelstrijd op kkende wijze het nk 2-^" betekende het sluitstuk Brarjeen voor Oranje uitermate Schjpsv°l toernooi. Goud voor 'flubbel-vier en voor lichte Frans Göbel, zilver Kooj- de olympische kampioe- lemsa ^C0 ^'en^s en R°nald em Tijn in de dubbel-twee en ■0): 3fis voor lichte skiffeuze in dërien Vermulst zorgden im 34 een rijke oogst, uwer? bracht het glorieuze ver- (Haa/n van de roeibond in her- ering. In de periode van turin# tot 1968 waren de Neder- ieulejders steeds weer goed voor De Spelen van Mexi- Nederland ging erop en niet eronder, al werd dat pas in de laatste meters duidelijk. co in 1968 vormden het einde van een roemrijke periode voor Nederland. Er volgden slechts incidentele succesjes. Met de komst van René Mijn- ders als trainings-coordinator en Henk Hospers als chef d'é- quipe kwam daar eind 1985 Champagne verandering in. Zij vormen met sportarts Viktor Blum, se dert 1983 al bescheiden werk zaam voor de roeibond, de be- geleidings-commissie, die aan de basis staat van de huidige successen. Kernploeg „Vroeger bestond een Neder lands team uit aparte groep jes", lichtte Henk Hospers toe. „Het ging alleen maar om de eigen prestatie. Nu inspireren de leden van het Oranje team elkaar. We hebben doelbewust gekozen 'voor de vorming van een "kernploeg". Zo'n binding is ook psychologisch van be lang. Om de zes weken komen de meeste leden van het team bijeen voor controles'.'. Het duel met Italië bij de dub bel vier, met als inzet de we reldtitel, werd gisteren op 800 meter voor de finish ingezet. „Ze moesten meegaan op de eerste kilometer", zo verklaar de de succesvolle Jan Klerks zijn plan „En dan maar zien hoe ver de krachten reiken. De onderlinge verschillen zijn klein. Dat hebben de voorwed- Omdat Rolf Thorsen en Lars Bjönness op het ogenblik een klasse apart vormen in de dubbel-twee, vierden ook Ro nald Florijn en Nico Rienks zaterdag hun zilveren medaille met champagne. Vorig jaar maakte het Noorse duo deel uit van de dubbel-vier die in Seoul tweede werd. „Toen ik van de winter tijdens een trai ners-symposium hoorde dat ze dit seizoen in de dubbel-twee zouden varen, zag ik het al somber in", lichtte coach Jan Klerks toe. „Meer dan een tweede plaats zat er voor ons echt niet in. Trouwens, ook in Luzern hebben Rienks en Flo rijn niet kunnen winnen. Die Noren zijn op dit moment ge woon de beste ploeg. Dan moet je aanvaarden dat je met de tweede plaats tevreden moet zijn". Lichte skiffeur Frans Göbel behaalde in Bied zijn eerste grote zege in dit seizoen. De 29-jarige assistent arts koos daar wel de belangrijkste race van het jaar voor uit. Niet eerder had hij in 1989 de Belg Wim van Belleghem achter zich kunnen houden. Lichte skiffeur Frans Göbel hangt zijn gouden medaille tijdens de prijsuitreiking van het WK om het hoofd van zijn zoon Abel. De Belg Van Belleghem, die zilver behaalde, kijkt vertederd toe. FOTO: AP BARCELONA Over drie jaar moet Barcelona klaar zijn voor de Olympi sche Spelen. Dat de Span jaarden de komende jaren nog een heleboel werk moeten verrichten, bleek bij de vijfde editie van de strijd om de Wereldbeker atletiek, die van vrijdag tot en met zondag in het vernieuwde olympische stadion werd gehouden. De eerste grote test leidde bijna tot een „schipbreuk" voor de organisatoren. Het zag er gisteravond lange tijd naar uit dat de wedstrijden een dag verschoven zouden moeten worden. Op het mo ment dat de discus werpsters in hun wedstrijd driemaal had den geworpen, barstte een noodweer los, dat in zeer korte tijd de baan en het stadion on der water zette. Het hemelwa ter legde genadeloos bloot, dat er nogal nonchalent is ge bouwd. In de inloophallen, het perscentrum en op andere plaatsen liep het water door de betonnaden. In de catacomben stond men tot ver over de en kels in het water. Vele van de 40.000 toeschouwers over drie dagen werden 100.000 kij kers gemeld hadden toen na anderhalf uur vertraging de wedstrijd opnieuw begon, allang hun huizen opgezocht. Uitstel van de wedstrijd was niet denkbaar omdat het een dag langer onderbrengen van de atleten, wegens het gebrek aan bedden in Barcelona, on mogelijk was. Kingdom Er werd in Barcelona ook nog aan atletiek gedaan. Op som mige onderdelen aan het eind van een toch zwaar seizoen zelfs nog'erg goed ook. De da mesploeg van de DDR zege vierde voor de vierde achter eenvolgende maal en bij de mannen ging de beker naar de Verenigde Staten. Roger King dom, de tweevoudige olympi sche kampioen, zorgde na het intermezzo van de regen vooor een figuurlijke donderslag. De Amerikaan won de 110 meter horden in 12.87 seconden. Het zou een verbetering van zijn wereldrecord, dat hij op 16 au gustus in Zürich op 12,92 se conden bracht, zijn geweest wanneer de rugwind niet 2,51 meter, ruim een halve meter boven het toegstane maxi mum, zou zijn geweest. Het te veel aan rugwind kostte de Engelsman Colin Jackson met 13,11 seconden Europees re cordhouder ook een verbete ring van die prestatie De Brit werd tweede in 12,95. Naast Roger Kingdom werd Said Aouita door het Spaanse publiek als een held gevierd. De Afrikaan, die óp verzoek van de organisatoren van de 1500 meter naar de vijf kilo meter was gegaan, deed wat hem verwacht werd: winnen. De Spanjaard Carreira, die uit zicht had op de tweede plaats, werd in de slotfase nog voorbij gelopen door de Ier Doherty. IZA Duizenden Itali- snelheidsliefhebbers ;n Alain Prost vereerd hij gisteren op het podi- de champagne ontkurkte, hen had de zege van de >man in de Grand Prix Monza meer dan normale cenis. Immers: volgend wordt Prost een van hen, de 150.000 toeschouwers gs het circuit van Monza dd het een dag om niet gauw opeivergeten. Winst voor hun :omstige idool Alain Prost; weede plaats voor de Oos- 45 ijker Berger, die nu voor -2rari rijdt en een eind kte aan een lange, zwarte ode. Berger verongelukte in het begin van het sei- Hij herstelde wonder- 47 lijk snel en haalde nu de»r het eerst de finish en zes ^ds ten. Prost wil blijkbaar af- °£id nemen van McLaren :r!ida met de wereldtitel.'De arige, twee-voudige we- 21 kampioen was bang dat de bazen Senna naar voren schuiven als de favo- Die vrees bleek onge- ïd, Prost mag zich opma- voor zijn derde mondiale 2® Na het uitvallen van con- 'ent en ploeggenoot Senna eigenlijk niets meer fout reldkampioen Ayrton Sen- was op het snelle circuit Monza een van de vele 3re/allers. Van de 26 gestarte 000ides haalden slechts tien de 'eep. De Braziliaan nam bij 7 start meteen de leiding en 75 ld die 44 van de 53 ronden Roi t. Prost, als vierde wegge- Let en, reed geroutineerd naar ^eerste plaats, om zich voor 39e maal te laten huldigen winnaar van een Grand 65 x. Met 71 punten en nog r races te gaan, heeft hij ei- lijk nog één concurrent r. Senna volgt met 51 pun- Nummer drie Mansell, jaar ploeggenoot van »st, vergaarde slechts 38 fiten. (links) vangt de felici taties van haar vader. FOTO: AFP NEW YORK Steffi Graf heeft haar achtste Grand Slam-titel zaterdag in het kokende Louis Armstrong Stadion niet cadeau gekregen. De hitte (rond 50 graden Celcius) was moordend en het vér- weer van aartsrivaal Mar tina Navratilova verras send sterk. De twintig-ja rige tennismiljonaire had bovendien de zware partij tegen Gabriela Sabatini nog in de benen zitten. Graf voltooide de boeiende fi nale op Flushing Meadow zon der de krampverschijnselen, die haar vrijdag in de twee uur lange halve einstrijd tegen de Argentijnse danig parten hadden gespeeld. De ver moeidheid was echter van haar gezicht te lezen. „Het viel niet mee", verzuchtte de ge lukkige Graf na afloop, die met haar veertigste toernooi zege 300.000 dollar verdiende. In de eerste set domineerde Navratilova. Op de scherpe opslag en volley van de 32-ja- rige Amerikaanse moest Graf het antwoord vaak schuldig blijven. Navratilova won met duidelijke cijfers (6-3), na in de achtste game voor de eerste keer de service van de West- duitse te hebben gebroken. Graf daarentegen liet vier „break points" onbenut. Na vratilova, geconcentreerd en agressief spelend, leek op weg naar haar eerste Grand Slam- titel sinds 1987, toen ze Graf in de finale van Flushing Mea- dow-toernooi versloeg. Ook in de tweede set startte de Amerikaanse veelbelovend. Maar na een achterstand van 2-1 nam Graf het initiatief in handen, om dat vervolgens niet meer weg te geven. Met enkele prachtige passeerslagen trok de Wimbledonkampioene de tweede set (7-5) naar zich toe. In de beslissende set kwam de overwinning van Graf niet meer in gevaar. Een wanhopige Navratilova, die bij de ruim 20.000 toeschouwers op de meeste sympathie kon rekenen, sloeg in de vierde game een dubbele fout, die Graf op een 3-1 voorsprong bracht. Van enige strijd was nadien geen sprake meer. Na het laatste punt (6-1) slingerde Graf, dolblij met haar derde Grand Slam-titel dit jaar, haar racket het stadion in. „Dit is een van mijn mooiste over winningen", glunderde ze na afloop. »ai N HELDER De nationale basketbalcompetitie wordt met h ang van het seizoen 1990/91 gewijzigd. Dan zal de eredivisie h taan uit twaalf ploegen met daaronder drie divisies (promotie g twee eerste divisies) van tien. In de eredivisie wordt vanaf du 10/91 een hele competitie gespeeld. Na de 22 speeldagen wordt redivisie opgesplitst in twee groepen van zes, de zogenaamde 1 en elite 2 groep. Beide groepen spelen wederom een hele 'Petitie. Voor de elite 1 gaat het daarbij om de indeling van playoffs. Voor de elite 2 staan playoffs en degradatie op het spel. De nummers een en twee van de elite 2 voegen zich bij de zes van de elite 1, waardoor de playoffs met acht clubs beginnen. De clubs worden aan de hand van de ranglijst op sterkte ge plaatst. De laatste vier van elite 2 worden met de eerste vier van de promotiedivisie verdeeld over twee groepen van vier, de rode en witte groep. Beide groepen werken een hele competitie af. De eerste twee van elke groep verdienen het recht op een plaats in de eredivisie 1991/92, de andere in de promotiedivisie. FRANKFURT Bij vlagen erg goed gespeeld, voortdu rend hard gewerkt en slecht beloond door eigen onmacht in de afwerking en door onkunde van de meeste scheidsrechters. Dat is, nog afgezien van het blessureleed, het Nederlandse verhaal van het tweede hoc- keytoernooi om de Champions Trophy voor dames. De titel verdedigsters slaagden er op de slotdag van Frankfurter evenement nog net via een ge lijkspel (0-0) tegen de West- duitse ploeg de smadelijke laatste plaats over te doen aan Canada. Zaterdag leed Nederland een de door de arbitrage opgelegde nederlaag tegen Australië (4- 2), dat uiteindelijk tweede werd achter winnaar Zuidko- rea. Hoewel er tegen West- duitsland nauwelijks nog iets op het spel stond, was er on derhuids voldoende spanning merkbaar. Nederland weiger de hardnekkig mee te werken aan de voor eigen publiek zo felbegeerde 200e overwinning in de bijna 60-jarige geschiede nis van het Duitse dameshoc- Mieketine Wouters (links) en Daniëlle Koenen trach ten de Austra lische Rechelle Hawkes te stuiten. FOTO: EPA PARIJS De Italiaanse honkballers hebben ver rassend een einde ge maakt aan de overheer sing van Nederland, die vier jaar heeft geduurd. Op het moment dat het werkelijk telde, slaagde de ploeg van manager Jim Stoeckel er niet in de bal goed te raken. De wer persstaf van de azzurri bleef fier overeind. Paolo Ceccaroli, die in de eerste van de vijf ontmoetingen al 149 ballen had gewor pen, bleek fit genoeg om de Nederlanders gisteren geruime tijd kort te hou den. Gambuti, die in de eerste drie wedstrijden nagenoeg niets in het slagperk presteerde, dwong Nederland op de knie ën. Zijn home-run in de eerste inning moet het ego van Har ry Koster een flinke klap heb ben gegeven. De mentale dreun (0-3) lag ten grondslag aan de nederlaag en het ver lies van de titel. Pas toen Bart Volkerijk de heuvel besteeg, kon Nederland de Zuideurope- se puntendrang indammen. Doordat de opvolgers van Cec caroli de slagploeg goed in be dwang hielden, kwamen de leerlingen van Stoeckel er niet meer aan te pas. Door twee runs in de laatste inning werd het verschil teruggebracht tot De nederlaag van zaterdag (0- 8) had de ontmoeting op de slotdag noodzakelijk gemaakt. Vrijdagavond heerste in het spelershotel nog een ontspan nen sfeer, omdat de titel al vrijwel binnen leek te zijn. Ze ges van 15-2 en 10-6, die volg den op een nederlaag van 5-4, gaven voldoende reden voor vrolijkheid. Het weekeinde gaf een totale ommekeer te zien. Logisch? „Zeker niet", ant woordde Stoeckel. „Want .honkbal is volstrekt onlo gisch". Over twee jaar verovert de Europese kampioen bij het toernooi in Italië een startbe wijs voor het eerste olympisch honkbaltoernooi. In eigen land zullen de Italianen moeilijk worden verrast. De laatste keer dat Nederland dat lukte was in 1979. Vierde wedstrijd: Nederland 0-0-0-0-0-0-0-0-0 0 Italië 0-1-0-3-2-2-0-0-x 8 Werpeijfers Nederland Nanne (5) 1- 1-11-0, Lommerde (3): 1-0-6-1, Italië Cossuta (9): 8-3-10-1 Tijdsduur: 2 uur en 44 minuten Toeschouwers: 600 Vijfde wedstrijd Nederland 0-0-0-0-1-2-0-0-2 5 Italië 3-O-l-l-l-O-O-l-x 7 Werpeijfers: Nederland: Koster (3): 2- 0-6-0. Kohl (2/3 1): 0-0-3-0, Volke rijk (4 1/3): 3-0-6-3, Italië Ceccaroli (5 2/3 2) 0-3-6-2, Valle (2 1/3 1): 1-3-1-0, Negrini (13 1): 1-0-1-1, Cretis (2/3): 2-0-1-0. Home-runs: Ita lië: Gambuni 1 inning 1 Tijdsduur: 2 uur en 55 minuten Toeschouwers. 750.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13