Solidariteit komt niet goed uit de verf W De Klerk moet haast maken met hervormen Berlijnse senator had relatie met DDR-spion Regering Colombia ziet af van militaire burgemeesters Europese adel rekent op leidende rol na 1992 Oerwoud redde overlevenden van Braziliaanse vliegramp BUITENLAND CcidócSoirtcmt VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 berechting Autant-Lara geëist (Vervolg van de voorpagina) 'ARIJS Autant-Lara, die in juli als senior-lid het Europees ^^arlement toesprak, verklaarde dat zijn ontslag niets te maken leeft met zijn uitlatingen over mevrouw Veil, maar met zijn te «hoge leeftijd. Volgens Autant-Lara, die deel uitmaakt van het f T xtreem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen, maakt /eil daarbij gebruik van haar ervaringen in een Duits concen- ratiekamp. Autant-Lara: „Ze speelde daar mandoline mee, naar ze is teruggekeerd, nietwaar? En ze maakt het goed. Goed an, als men het tegen mij heeft over genocide zeg ik: ze hebben l(n elk geval Veil gemist". Paul Leotard, voorzitter van de Repu- likeinse Partij in Frankrijk en een van de leiders van gematigd echts, drong gisteren aan op opheffing van de parlementaire nschendbaarheid van Autant-Lara, die ook Frans parlements- Rd is, en op diens „onmiddellijke bestraffing". De voorzitter van et Europees Parlement, de Spaanse socialist Baron Crespo, jonde zich geschokt: „Vijftig jaar na het begin van de Tweede i/ereldoorlog herinnert deze buitensporige taal ons aan de erg- u te momenten van de fascistische propaganda". Britse vrouw in Duitsland doodgeschoten DORTMUND De echtgeno te van een in Duitsland gesta tioneerde Britse militair is door onbekenden in haar auto doodgeschoten. Het was de tweede maal deze week dat een aanslag werd gepleegd op een Brits doelwit in de Bonds republiek. Vermoed wordt dat de aanslag het werk is geweest van het Ierse Republikeinse Leger. De vrouw werd dood geschoten in een woonwijk voor Britse militairen in het dorp Unna-Massen bij Dort- WEST-BERLIJN De senator voor veiligheidszaken van West- Berlijn, de sociaaldemocraat Erich Patzold (SPD), heeft een van zijn voorgangers ervan beschuldigd gedurende lange tijd te heb ben gezwegen over zijn contacten met de geheime dienst van de DDR. Oostduitse agenten zouden getracht hebben de CDU'er Lummer te chanteren met het dreigement zijn vroegere contacten met de Stasi (de geheime dienst van1 de DDR) te zullen onthullen. Om aan die chantage te ontkomen, bekende Lummer dergelijke contacten te hebben gehad. Die waren het gevolg van een relatie die Lummer onderhield met een Oostduitse vrouw, die bij de Sta si werkte. Ook zijn partijgenoot Franke zou een relatie hebben gehad met een Oostduitse. Lummer en Franke werden beiden in 1986 gedwongen hun post van senator in West-Berlijn op te ge ven. Lummer omdat hij geld had geschonken voor de verkie zingscampagne van een neo-nazistische groepering; Franke omdat hij destijds betrokken raakte bij een onroerend goed-schandaal. NDP-prijs voor serie over Noord-Ierland AMSTERDAM Tijdens de vergadering van de Neder landse Dagbladpers in Amster dam heeft de journalist Ed van de Kerkhof gisteren de Prijs voor de Dagbladjournalistiek 1989 in ontvangst genomen. Van de Kerkhof heeft de prijs gekregen voor een aantal arti kelen van zijn hand over twintig jaar Ierse kwestie, die vorig jaar mei ook in deze krant zijn verschenen. De prijs bestaat uit een bedrag vaq 7500 gulden en een trofee. Nieuwzeeland koopt fregatten Westduitsland WELLINGTON De rege- ring van Nieuwzeeland heeft gisteren besloten twee fregat ten aan te kopen. De in de Bondsrepubliek ontworpen schepen zullen in Australië worden gebouwd. De fregat- tenkwestie fungeerde de afge-~ lopen jaren als een splijtzwam binnen de Nieuwzeelandse po litiek. Ook de Nederlandse werf De Schelde is in de race geweest voor de Australisch- Nieuwzeelandse order. Maar Australië gaf de voorkeur aan het MEKO-200 fregat. NIEUWE KABINET POLEN: (vervolg van de voorpagina) ^Jvarschau Minkie- iecz, de vertegenwoordi- hêker van Solidariteit in Ne- ?vei£jerland, toonde zich projenigszins teleurgesteld. vaMHij omschreef de kandi- ^paat-ministers van Solida- Lubfiteit als ,,een gemeleerd bojgezelschap", waarin de ver-barlementsfractie van het anjvakverbond niet goed uit Ude verf zou komen. Alleen Jacek Kuron (Arbeid en Sociale Zaken) en Henryk Samsonowicz (Onderwijs) be schouwt hij als „echte" leden van Solidariteit. Over de keu ze van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Skubis- zewski zij de vertegenwoordi ger van Solidariteit in Neder land dat hij geen „hardliner" is en weinig ervaring heeft. Professor Krzysztof Skubis- zewski (63) is een aanhanger van Solidariteit en geen onbe kende in westerse universitai re kringen. De nieuwe minis ter van buitenlandse zaken is ook lid van de Sociale Raad, een organisatie die activisten van Solidariteit hielp die in de gevangenis terechtkwamen. Skubiszewski heeft tijdens zijn hele juridische carrière regel matig overhoop gelegen met de communistische partij. Minister van binnenlandse za ken en vice-premier wordt, onder voorbehoud dat het par lement ermee instemt, gene raal Cseclaw Kiszczak. Kiszc- zak werd begin augustus tot premier gekozen maar trad al een paar weken later af omdat hij geen regering bij elkaar kreeg. In het kabinet zit één vrouw, de cineaste Isabela Cywinska die de beoogde minister van cultuur is. Net als Kuron en talloze andere activisten van Solidariteit heeft zij na de af kondiging van de staat van be leg in december 1981 enkele maanden vastgezeten. Premier Mazowiecki zei dat zijn ministerslijst compleet is en dat het parlement vandaag zal beginnen met het horen van de door hem voorgedra gen kandidaten. Komende dinsdag zal hij in de Sejm dan zijn regeringsverklaring afleg gen, waarna over de nieuwe regering zal worden gestemd. Premier Tadeusz Mazowiecki treedt het Poolse parlementsge bouw binnen waar hij zijn nieuwe ministersploeg bekend zal gaan maken. Noren meten straling uit Sovjetonderzeeër OSLÓ Onderzoekers in NocAwegen hebben een ver hoogde radioactieve straling gemeten in het noorden van het land. Vermoed wordt dat de straling afkomstig is van een nucleaire Sovjetonder zeeër, die in juni in de Barents Zee in brand stond. „In de lucht is behoorlijk veel jodium 131 aangetroffen. Wij zijn er tamelijk zeker van dat de stra ling van de onderzeeër komt", aldus Finn Ugletveit van het staatsinstituut voor stralings meting. „Hoewel de straling ver beneden het gevaarlijk ge achte niveau ligt, geeft zij niettemin aan dat het ongeluk met de onderzeeboot een lek van radioactieve straling tot gevolg heeft gehad", aldus Ugleveit. In juni brak er brand uit aan boord van de Echo-2 Sovjetonderzeeër voor de kust van Noorwegen. Moskou zei dat de kernreactor in de boot was uitgeschakeld en dat nie mand van de bemanning bij de brand gewond raakte. "^Beruchte T ex-rijkswachter nu verdacht Evan moord BRUSSEL De beruchte ex-rijkswachter Madani Bouhouche wordt ver- 1Jze dacht van de moord op ,in.' een Libanese zakenman in ?en Antwerpen, afgelopen za- aal terdag. Dat heeft een het woordvoerder van het jes> parket in Antwerpen gis- teren meegedeeld. Bou te jhouche is spoorloos ver- )ed dwenen. als De voormalige rechercheur van de rijkswacht wordt be schouwd als een sleutelfiguur vrijwel alle misdaad-affai res die België de afgelopen ja ren hebben geteisterd, van de bloeddorstige rooftochten van de Bende van Nijvel tot de raadselachtige ontvoering van ex-premier Paul Vanden Boeynants begin dit jaar. Volgens het parket, dat de zaak bijzonder hoog schijnt op te nemen, heeft Bouhouche bijna zeker met de moordaan slag in Antwerpen te maken. De veertigjarige Libanese za kenman Ali Suleiman Ahmad werd' zaterdag in zijn flat neergeschoten door twee man nen. Zijn jongere broer werd zwaargewond, maar zijn zoon bleef ongedeerd. Het BRT-journaal suggereerde gisteren dat Bouhouche zater- ag in gezelschap verkeerde an een andere kleurrijke mdarme, Robert Beyer. Ook ens naam wordt voortdu rend in verband gebracht met tal van duistere affaires. Bouhouche en Beyer werden respectievelijk in 1986 en 1988 opgepakt in verband met de moord op een wapenhandelaar in 1986, maar na verloop van tijd vrijgelaten bij gebrek aan bewijs. De verdenking tegen Bouhouche geeft nieuw voed sel aan geruchten dat de lange reeks onopgehelderde 'misda den in België iets te maken heeft mei een „Libanese con nectie" in drugs en wapens. Het Volksunie-kamerlid Hugo Coveliers, lid van de zoge naamde Bendecommissie in het Belgische parlement, stelt deze week in het weekblad Humo dat de georganiseerde misdaad in België uitstekend lijt, omdat meti op ruime aal heeft kunnen infiltre ren bij de rijkswacht en het politieke ablishment. i in een zwarte woonwijk JOHANNESBURG Waarnemend president F.W. de Klerk van Zuid- afrika heeft gisteren in een reactie op de verkie zingen gezegd ,,noch over de linker- noch over de rechterschouder tè kij ken". De leider van de Nasionalistische Partij, die dertig zetels verloor, be doelde dat hij zich niet laat beïnvloeden door de Democraten en Conserva tieven, die beiden grote winst boekten. Het ANC deed gisteren een dringend beroep op de De Klerk „direct maatregelen te nemen" om een dialoog met het ANC voor te bereiden. Waarnemend secretaris-gene raal Alfred Nzo verklaarde dat het moment voor De Klerk ge komen is om een begin te ma ken met zijn hervorminsplan- De Verenigde Staten hebben Frederik de Klerk inmiddels gefeliciteerd met zijn overwin ning. Tegelijkertijd drong Washington erop aan dat De Klerk zijn beloften zal houden. „De verkiezingen zelf onder strepen opnieuw hoe in Zuid- afrika systematisch politieke rechten worden onthouden aan de meerderheid van de bevolking. De internationale gemeenschap kijkt oplettend toe wat de Zuidafrikaanse re gering gaat doen om het pro ces van verahdering op gang te brengen". Ook de Britse minister van buitenlandse zaken John Ma jor riep de Zuidafrikaanse re gering op haast te maken met de ontmanteling van de apart heid. „Zeventig procent van de blanke kiezers heeft zich uit gesproken voor hervormingen en honderd procent van de mensen die zijn uitgesloten van de verkiezingen willen die ook". De politie in Zuidafrika heeft aartsbisschop Tutu uitgedaagd te bewijzen dat op de verkie zingsdag zeker 23 mensen zijn gedood bij hard optreden tij dens betogingen. Andere bron nen spreken van zestig doden, maar de politie houdt het op twaalf. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN465 Rob voelt even zijn knieën knikken, wanneer de ene SS-officier hem woedend toebuldert: „Wat ben jij voor een vent, hè?" En meteen rukt hij hem het ridderkruis van het IJzeren Kruis van de borst. „Bah", zegt hij, „jij bent niet waardig, dat kruis langer te dragen. Je zou die spionnen onschadelijk maken, maar je hebt ze laten ontkomen. Ze zijn opgepikt door een Hol landse kustvaarder. Die derde man is ten minste verdwenen en zal wel verdronken zijn. Vooruit, maak direct met Heinrich een onderzeeboot klaar om die kustvaarder te torpederen. En zorg, dat je je werk nou goed doet". Rob laat de overige scheldwoor den maar over zich heen gaan en hij herademt. Gelukkig, die twee hebben dus toch niets in de gaten en ze menen zelfs, dat hij, Rob, is verdronken. En majoor Ross en Frank zijn dus in vei ligheid! Dan z'iet hij echter hoe „Herr Doktor", die protesteert, dat „Karl" het ridderkruis is ontnomen, wordt vastgegrepen. Eén der SS-mannen trekt het contact uit zijn gezichtsapparaat en de ms nu hulpeloos. STUDENTEN PROTESTEREN TEGEN UITLEVERING DRUGSBAAS BOGOTA De Colombi aanse regering ziet voorlo pig af van het aanstellen van militaire burgemees ters in twee dorpen die als cocaïnebolwerken bekend staan. De regering besloot gisteren de maatregel in te trekken, nadat deze als ondemocratisch en on grondwettig was bekritiseerd. Minister van binnenlandse za ken Orlando Velasquez zei echter nog. steeds te geloven, dat de strijd tegen de cocaïne de maatregel noodzakelijk maakt. Het Colombiaanse Hooggerechtshof buigt zich op verzoek van de conservatieve oppositie over de vraag of de regering gemachtigd is steden onder militair bestuur te plaat- Bij de universiteit in de hoofd stad Bogota verbrandden on geveer 500 studenten gisteren onder het roepen van anti- Amerikaanse leuzen een Ame rikaanse vlag. Ook gooiden ze stenen naar journalisten en fo tografen. De leiding van de universiteit liet de campus ontruimen. Het studentenpro test volgde op de uitlevering aan de Verenigde Staten van de vermeende econoom van het drugskartel van Medellin, Eduardo Martinez Romero. Een aantal Amerikanen is Co lombia donderdag ontvlucht uit vrees voor aanslagen door de cocainebaronnen, die heb ben verklaard liever te ster ven in Colombia, dan in de VS gevangen te moeten zitten. In televisiespots heeft de Co lombiaanse regering een belo ning van 250.000 dollar in het vooruitzicht gesteld voor in formatie die leidt tot de arres tatie van de drugsbaronnen Pablo Escobar en José Gonzalo Rodriguez Gacha. Zij staan op de lijst van de meest gezochte drugshandelaren, die de VS in hun land terecht willen laten staan. Twee politiemannen raakten gisteren licht gewond bij een bomontploffing in een winkelpromenade in Medellin. Op het vliegveld van Milaan werd gisteren een Venezolaan se koopvaard.ij-officier, de 31- jarige Antonio Dara, gearres teerd met in zijn koffer 26 kilo cocaine ter waarde van 44 mil joen gulden. De man was in Milaan aangekomen vanuit Caracas, de hoofdstad van Ve nezuela. OPORTO De Europese adel ziet voor zichzelf een prominente rol i in het Europa van 1992. Zoals de Duitse prins Johannes zu Löwenstein Wertheim Rosenberg het zei: „De aristocratie heeft zeker iets bij te dragen aan de eenwording van Europa. Wij zijn altijd al meer Europeaan geweest dan van een bepaalde na tionaliteit". De prins was een van de deelnemers aan een congres dat verenigingen van Euro pese aristocraten onlangs in Portugal hebben gehouden. De prinsen, graven en ande re adellijken uit elf landen spraken over „de adellijke opdracht in de moderne sa menleving". De Belgische baron Bernard Snoy, die het congres voor zat, zei dat de oude adel zich moet voorbereiden op een leidende rol op sociaal, mo reel en cultureel gebied in het Europa van de toekomst. Die rol vloeit voort uit de adellijke traditie, die er een is van cosmopolitisch den ken, moed, niveau en on baatzuchtigheid, betoogde Snoy. Hij noemde de Europese een wording een unieke gelegen heid voor adellijke families „om hun identiteit opnieuw te ontdekken en hun be staansrecht te bevestigen". De baron wees erop dat de adel al is vertegenwoordigd in het Europees Parlement, waarvan een stuk of tien le den blauw bloed hebben, en in instellingen als het Euro pees Gerechtshof en de Eu ropese Investeringsbank. De bevoorrechte positie brengt met zich mee dat de aristocratie een voorbeeld functie heeft te vervullen, aldus prins Löwenstein. „Ik vind dat wie veel gegeven is, ook veel terug moet geven", zei onlangs de zesde graaf van Westminster, Gerald Ca vendish Grosvernor, naar verluidt op koningin Eliza beth na de rijkste Brit. Dat is de reden dat hij een derde van zijn tijd doorbrengt met het werken voor 150 liefda dige instellingen. Als voorbeeld van een Euro pees denkende aristocraat noemde Löwenstein de Franse koning Lodewijk XIV. „Die nodigde Britse edelen gewoon uit voor het eten, ook al was het oorlog tussen beide landen". Massa demonstratie Azerbajdzjan Honderdduizend den mensen stroomden afge lopen nacht sa men op het plein in Bakoe, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan. De manifestatie was onderdeel van een al vier dagen durende staking, waardoor onder meer de oliepro- duktie is lamge legd. De Azer- bajdzjanen willen een grotere auto nomie van Mos kou en zijn erop tegen dat de christelijke encla ve Nagorno-Ka- rabach onder de republiek Arme nië komt te val len. foto: ap Vredesoverleg over Etiopie ATLANTADe regering van Etiopie en de verzetsbe weging EPLF uit de provincie Eritrea zijn in de Verenigde Staten begonnen aan overleg dat moet leiden tot beëindi ging van de dertig jaar oude burgeroorlog, die aan meer dan een miljoen mensen het leven heeft gekost. Het over leg wordt gehouden in het Carter-centrum in Atlanta en de Amerikaanse oud-presi dent, wiens naam de lokatie draagt, fungeert als bemidde laar. De delegaties van de re gering en het EPLF versche nen gisteren met Carter op een gezamenlijke persconfe rentie voor de aanvang van het beraad. Cuba begint mor gen met de terugtrekking van zijn troepen die sinds 1977 ge legerd zijn in Etiopie. SERRA DO CACHIMBO Het dichtbegroeide oerwoud is de redding ge weest voor de 44 overle venden van de vliegramp in het Braziliaanse Ama zonegebied. Beide vleu gels werden weliswaar van het toestel gerukt, maar de romp landde als het ware op een verend dak van bomen en bleef daardoor intact. Dat hebben overlevenden van de ramp met de Boeing 737- 200 van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Varig ge zegd. Het ongeluk kostte aan tien passagiers het leven. Het vliegtuig, dat op weg was van Sao Paulo naar Belem, verdween zondag boven het Amazonegebied nadat de pi loot melding had gemaakt van navigatieproblemen. Het werd dinsdag gevonden, nadat vier overlevenden een boerderij hadden weten te bereiken. Het toestel stortte neer toen de brandstof op was. „De piloot vroeg ons op kalme toon om vergeving, zei dat we moesten bidden en wenste ons sterkte. Plotseling stopten de motoren en ik weet niet of er daarna een kwartier voorbij ging, of dat het een minuut was", zei een van de overle venden, EpaminondaS de Sou- sa Chaves. Hij zei dat'het toestel, toen het voor het eerst de boomtoppen raakte, scheen op te veren. Vervolgens sloeg het een gat in de begroeiing, waardoor het zijn vleugels verloor, vertelde Chaves. Tegelijkertijd werd de val echter gebroken door de bomen. „Plotseling was er een licht flits", zei Jose Maria Gadelha. „Ik raakte buiten bewustzijn en toen ik bijkwam zat ik niet meer in het vliegtuig en ik leefde". De overlevenden wer den woensdag met behulp van helikopters uit het wrak en het oerwoud gehaald en naar een boerderij in de buurt van San Jose gebracht. De directeur van Varig, Helio Smidt, zei in een verklaring dat de oorzaak van de moei lijkheden met het toestel nog niet vaststaat, maar hij sloot een defect navigatiesysteem niet uit. Hij zwaaide de piloot van het toestel, Cesar Augusto, alle lof toe.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5