Pastoraal werker in leger geslaagd experiment" is VU-student verruilde geloof voor marxisme ÊcidócSowumt >weer GROOT NIEUWS BIJBEL STEEDS MEER VERKOCHT kerk wereld beroepingen Diakenwijdingen in Rotterdam Faculteit UvA doet godsdienst wetenschap buiten de deur GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóeQowiant VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 PAGINA !1IN] HAARLEM De Groot Nieuws Bijbel die in 1983 gepubli ceerd werd, wint terrein. Al snel na verschijnen nestelde deze bijbel in hedendaags Nederlands zich op de tweede plaats van de rangorde van vertalingen, maar haar aandeel kruipt stapje voor stapje omhoog. Van 27 procent in 1986 via 28 in 1987 tot 32 in 1988. Dit gaat voornamelijk ten koste van de NBG-Verta- ling 1951 (de zogenaamde Nieuwe Vertaling) die in diezelfde periode ruim zes procent moest prijsgeven. Dit meldt het jaar verslag 1988 van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG). In totaal verspreidde het Bijbelgenootschap in 1988 zes procent minder bijbels dan in 1987. Dit is, aldus het NBG, te wijten aan enkele incidentele oorzaken. De^/raag naar bijbels lijkt zich nu te hebben gestabiliseerd, aldus het NBG. In totaal verspreidde het NBG in 1988 bijna 115.000 complete bijbels. In 1988 werden 35.156 Groot Nieuws Bijbels onder de mensen gebracht. Van de NBG-vertaling 1951 gingen in het verslagjaar 68.850 over de toonbank. De Statenvertaling staat op de derde plaats van de rangorde van vertalingen. Haar aandeel bedroeg in 1988 bijna 4 procent van de totale verspreiding. Dit was in 1987 5,1 pro cent. Er is een forse groei in het aantal Nieuwe Testamenten. Voor een belangrijk deel is deze stijging te danken aan de leve ring van 62.964 Nieuwe Testamenten aan de Nederlandse Gi deons. Het aantal leden van- het Nederlands Bijbelgenootschap daalde. Op 31 december 1988 waren er 256.566 leden (1987: 262.317). Deze teruggang wordt echter meer dan teniet gedaan door de ledenwerfactie van dit jaar. Er zijn tot nu toe al meer dan 30.000 nieuwe leden verwelkomd. Wie van de mensen te slecht denkt, denkt stellig over zichzelf te PETER SIRIUS Moeder Teresa Moeder Teresa in ziekenhuis CALCUTTA - Moeder Teresa, die voor haar werk in dienst van de armen en misdeelden is onderscheiden met de No belprijs voor de Vrede, is met hartklachten opgenomen in een ziekenhuis in Calcutta. Een behandelend geneesheer zei dat de 79-jarige non dins dag met hoge koorts en onre gelmatige hartslag in intensive care was genomen, maar dat haar toestand inmiddels sta biel was. De rooms-katholieke zuster, die in India als een levende heilige wordt vereerd, is een Albaanse van geboorte. Vori ge maand bezocht zij nog haar vaderland. Zij heeft in 1950 de de congregatie van de missionaries of charity op gericht, een religieuze orde die inmiddels 3.000 vrouwelij ke religieuzen in 87 landen telt. MGR. BAR: AMERSFOORT - De aan wezigheid van rooms-ka tholieke pastorale wer kers bij de geestelijke .verzorging in de krijgs macht is een „geslaagd experiment". Dit conclu deerde legerbisschop R. Ph. Bar gisteren op een studiedag in het Militair Pastoraal Centrum te Amersfoort ter gelegen heid van het 75-jarige be staan van de rooms-ka- tholieke geestelijke ver zorging in de krijgsmacht. Ruim vijf jaar geleden deden door toedoen van bisschop Bar en diens vicaris-generaal A. van Diemen de eerste pas torale werkers in de krijgs macht hun intrede. Zij moes ten de plaatsen opvullen die door het sterk terug lopend aantal priesters niet meer konden worden bezet. Ruim veertig procent van de 108 plaatsen die voor de geestelij ke verzorging in de drie krijgsmachtonderdelen aan rk geestelijken zijn toegekend worden- nu bezet door pasto rale werkers. Onder hen be vindt zich ook een klein aan tal vrouwen. Er zijn nog twaalf vacatures, enkele plaatsen heeft men aan prote stantse geestelijke verzorgers afgestaan en van nog eens vijf plaatsen heeft men vrijwillig afstand gedaan. Op de studiedag ging een aan tal deskundigen in op de vraag wat de rol van pastorale werkers kan zijn in de krijgs macht. Om hun plaats in de krijgsmacht veilig te stelen moest het koninklijk besluit dat uitsluitend rekening houdt met priesters worden aangepast. Aanvankelijk be stond er op het ministerie van defensie veel verzet tegen de komst van pastorale werkers en het heeft lang geduurd voordat de aanpassing een feit was. Als gemeenschappelijke term voor priesters en pasto rale werkers in de krijgs macht werd vastgehouden aan de term aalmoezenier. Maar strikt genomen kan deze term alleen gebruikt worden voor de aanduiding van een celibataire priester, aldus de aanwezige kerkjurist dr. G. Stevens. Hij behoorde tot de drie des kundigen die gevraagd was hun licht te laten schijnen over de problematiek van de pastorale werker in het leger. De Heerlense pastoraaltheo- loog prof. dr. E. Henau meen de dat het Tweede Vaticaans Concilie nieuwe diensten en bedieningen in de kerk heeft mogelijk gemaakt. Volgens hem kan de verhouding van deze diensten tot het priester lijk ambt worden verduide lijkt door onderscheid te ma ken te maken tussen christe lijke pastoraal en ambtelijk handelen, dat laatste is vooral aan de priester voorbehouden. Vanuit dit onderscheid kan duidelijk worden gemaakt dat ook aan leken een voltijdse pastorale bediening kan wor den toevertrouwd, aldus de Heerlense hoogleraar. De karmeliet drs. B.J. Wol- bers vroeg zich af waaraan de pastorale werker in het leger zijn of haar identiteit ont leent. In zijn toespraak pro- beérde hij een aan de situatie van de pastoraal werkenden in de krijgsmacht aangepaste spiritualiteit te ontwikkelen. De Heerlense kerkjurist dr. G. P. Stevens meende dat niet gestreefd moet worden naar een identificatie van deze werkers met priesters en dia kens. Door een dergelijke identificatie zou de kostbare inbreng van pastoraal wer kers in het leger in gevaar ge bracht kunnen worden, het geen volgens hem ten allen tijde voorkomen moet wor- Op de studiedag werd af scheid genomen van vicaris- generaal A. P. van Diemen die deze functie zes jaar heeft bekleed en werd zijn opvolger drs. H. G.M. de Groot voorge steld. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Overschie W. Wagter te Rijnsburg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bruinisse drs.A. Goot jes, kand. te Utrecht (verbeterd ber.). Baptisten Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Centrum A.H. Agtereek te Leiden. ROTTERDAM Op zaterdag 9 september - enkele weken na de eigenlijke feestdag - viert het bisdom Rotterdam het féést van St. Laurentius, diaken en patroon van het bisdom en de stad Rotterdam met de diakenwijding van drie priester studenten. Het zijn Frans de Haas, Michel hagenen Louis Sib- bald De wijding door mgr R. Ph. Bar vindt plaats in de ka thedrale kerk van de H.H. Laurentius en Elisabet aan de Ma- thenesserlaan te Rotterdam, aanvang 11.00. Frans de Haas (45) -uit Eindhoven studeerde na onderwijzer te zijn geweest in Rolduc en Tilburg. Vanaf 1985 was hij dis- trictskatecheet in Tilburg, nu stagiair in in Leiden bij de pa rochie St. Petrus. Michel Hagen (37), geboren en getogen in Rotterdam, was een aantal jaren rijksambtenaar. Zes geleden ging hij satuderen in Rolduc. De derde wijdeling, Louis Sib- bald (36) werd geboren in 's Hertogenbosch. Hj was enige tijd onderwijzer en studeerde daarnaast theologie in Nijmegen en Tilburg. Alle drie kandidaten voltooien hun priesteropleiding in naüw contact met het centrum voor priesteropleiding Vronesteyn van het bisdom Rotterdam. AMSTERDAM Bij de in grijpende reorganisatie van de theologische faculteit van Amsterdam verliest de facul teit de bestudering van het verschijnsel godsdienst, waar onder de niet-westerse gods diensten. Deze vakgroep wordt elders binnen de uni versiteit ondergebracht. Aanleiding tot het reorganisa tievoornemen zijn de rappor ten van de ministeriële ver kenningscommissie (Smits/O berman), die overigens ophef fing van de faculteit voorstel de, en van de universitaire commissie (Harteveld), die een reorganisatie voorstelde om het peil van onderwijs en onderzoek weer op niveau te brengen. Bij de reconstructie van de theologische faculteit is het noodzakelijk dat er op termijn jaarlijks minimaal 25 eerste jaars zich melden. De laatste jaren schreven zich minder dan 10 per jaar in. De West- duitse studenten, die een of twee semesters (meestal doc- toraalcolleges) in Amsterdam lopen, worden hiervoor niet meegerekend. De gereorganiseerde faculteit wordt of literair-historisch (Oude en Nieuwe Testament en geschiedenis van het chris tendom) of sociaal-weten schappelijk—wijsgerig (gods dienstsociologie en -psycholo gie alsmede wijsbegeerte en ethiek) van aard. Het aantal vakgroepen zal worden be perkt tot twee. De predikantenopleiding van Hervormden, Lutheranen en Doopsgezinden moet aan de faculteit blijven. Deze moet een postdoctorale opzet krij gen. Het college van bestuur hoopt met deze voorstellen een hel dere opzet van het onderwijs programma en een aanzienlijk kwalitatieve versterking te bereiken. Het christendom door de woestijn „Met het christendom door de woestijn" is het onderwerp dat de journalist Rex Brico zal behandelen voor de najaar bijeenkomst van de Open- kerk-beweging op zaterdag 14 oktober. De crisis waarin het christendom nu verkeert is, zo meent Brico, een gevolg van de ontwikkelingen in we tenschap en technologie. De oude vormen van geloofsbele ving voldoen niet meer. De kerk wordt door de wereld de woestijn ingestuurd. Dat is dé gelegenheid om opnieuw haar identiteit te vinden, los van alles dat niet wezenlijk is. De Open Kerk-bijeenkomst vindt zoals gebruikelijk plaats in de R.K. Pabo Thomas More, Stationssingel 80 te Rot terdam. Aanvang 10.00. Nade re inlichtingen bij mevr. J. Hessing-Rapati, tel. 070 - 99.08.33. Poolse bisschoppen willen nieuwe onderhandelingen over klooster WARSCHAU De Poolse bisschoppen willen nieuwe onderhandelingen over ver plaatsing van het omstreden klooster in Auschwitz. Dit heeft de bisschoppelijke com missie voor de betrekkingen met het jodendom donderdag in Warschau bekend gemaakt. Deze onderhandelingen moeten worden gevoerd „in de geest van Genève", waar februari 1987 de RK Kerk en het Joods Wereldcongres overeenkwamen dat het klooster binnen twee jaar zou worden verplaatst. „Ook moeten er vantevoren geen onoverkomelijke voorwaar den worden gesteld." Hoewel deze verklaring nog niet door de volledige Poolse bisschoppenconferentie is overgenomen, is het duidelijk dat de Poolse bisschoppen on der de overeenkomst uit wil len. De verklaring ademt de geest van opmerkingen van kardinaal Macharski, die de joodse démonstraties aangrijpt om zijn medewerking aan de Overeenkomst van Genève op te schorten, en van kardinaal GIèmp, die de joden in zijn fel aangevochten preek voorhield „geen eisen te stellen waaraan wij niet kunnen voldoen". De demonstrerende joden vroe gen overigens alleen maar dat de RK Kerk de afspraken na- De commissie van de Poolse bisschoppen constateert dat als gevolg van de klooster-af faire wereldwijd de dialoog tussen rooms-katholieken en joden tot stilstand is gekomen. Kerk bedreigd door urine WINTERSWIJK De mo numentale Jacobskerk op de Markt in Winterswijk wordt bedreigd doordat de muren van het 500 jaar oude kerkge bouw worden gebruikt als urinoir. Bij een onderhouds beurt van het metselwerk is gebleken, dat vooral de steun beren van de kerk ernstig te lijden hebben van al het ge- Dat blijkt uit een donderdag gepubliceerde brief .van de kerkvoogdij van de Hervorm de Kerk aan het gemeentebe stuur van Winterswijk. Het kerkbestuur wil dat er zo spoedig mogelijk openbare toiletten op het marktterrein worden ingericht om een ver dere aantasting van het kerk gebouw te voorkomen. DUBBELE STRIJD MAAKTE PROTEST HARDER EN FELLER AMSTERDAM Wie heeft er niet gehoord van de bezetting van het Maagdenhuis? Studenten namen in mei 1969 het bestuurscentrum van de Universiteit van Amster dam in om op die manier een democratischer be stuursvorm af te dwin gen. De activisten hadden een eigen radiozender, kregen steun van allerlei maatschappelijke groepe ringen en toen ze als ge volg van een belegering door de politie hun actie dreigden te moeten opge ven, werd er proviand vanuit een belendend pand via een inderhaast getimmerde „luchtbrug" overgeheveld. De bezetting is de geschiede nis ingegaan als hét voorbeeld van de studentenprotesten te gen de starre bestuursstruc tuur op de universiteiten. Niet minder belangrijk, maar toch weinig bekend, zijn de acties geweest op die andere univer siteit in de hoofdstad: de Vrije Universiteit (VU). Op 18 juni van datzelfde jaar bezetten namelijk 62 VU-stu- denten met het medebeslis singsrecht voor ogen het Pro- visorium, het bestuurscen trum van hun eigen universi teit. Dat dit protest echter vrijwel onopgemerkt is gebleven, wijt Mans Kuipers, bijna afgestu deerd historicus aan de VU, aan het snelle ingrijpen van de politie. „De ASVA (studen tenbeweging op de UvA, red.) heeft het geluk gehad dat men de bezetting van het Maagdenhuis dagen kon vol houden. In het Provisorium maakte de politie al na vier Mans Kuipers (links) en René van den Berg uur een einde aan de actie", aldus Kuipers. De actie op de VU werd dus nauwelijks opgemerkt, maar het revolutionaire gehalte was er niet minder om. Revolutio nair, omdat, aldus Kuipers, de studenten niet alleen opston den tegen de autoritaire be stuursvorm, maar ook tegen de christelijke normen en waarden, waarvan de gerefor meerde universiteit en daar mee het hele onderwijs door trokken was. De studenten voerden dus eigenlijk een dubbele strijd. „En die was daardoor veel feller en har der", aldus Kuipers. De lotgevallen van de studen tenbeweging op de VU, met name in gang gezet door de Studentenraad SRVU, staan centraal in het boek „Bijzon dere studenten", dat Kuipers schreef met twee inmiddels afgestudeerde collega-histori ci, Ineke Deurwaarder en René van den Berg. Het boek is een bundeling van de doc toraal scripties van het drietal zelf overigens actief ge weest binnen de SRVU aangevuld met informatie en foto's over het ontstaan van de studentenbeweging veertig jaar geleden en de stand van zaken op dit moment. Veel ontwikkelingen op de VU blijken min of meer gelijk te zijn opgelopen met die in de rest van het land. Maar juist die strijd tegen de in vloed van het geloof („kerk vaders leren bij het vak filo sofie, terwijl er meer belang stelling was voor Marx") maakte de studentenbeweging op de VU zo anders. Pijnlijk bewust FOTO: DIJKSTRA test zakt langzamerhand in. Een aantal studenten gaat zich bezig houden met de in vulling van de democratise ringsplannen aan de VU. An deren worden zich er pijnlijk van bewust dat het onmoge lijk is een democratisch ei landje te creëren in een onde mocratische wereld. Plannen van de regering om het collegegeld te verhogen tot 1000 gulden blazen echter vanaf 1972 het protest nieuw leven in. De studenten gaan zich vanaf nu ook richten op verbetering van de materiële omstandigheden en de SRVU krijgt langzamerhand de vorm van een politieke vak bond. Opvallend die tijd is ook de enorme aantrekkingskracht die het communisme blijkt te hebben. Studenten gaan Marx en Engels ontdekken en pro beren een communistische massabeweging op te richten om zo te werken aan een be tere universiteit, die voor ie dereen toegankelijk is. Dat lukt maar ten dele en dus sluiten velen zich uiteindelijk aan bij de CPN. Niet alleen de niet-christelijke studenten, maar ook tal van VU-activis ten van gereformeerde huize. Toch op zijn minst een opval lend verschijnsel? Mans Kuipers: „Misschien is het toch niet zo'n rare omme zwaai. Het is de ene ideologie verruilen voor de andere. Je moet niet vergeten, calvinis ten zijn gewend in tegen stelling tot katholieken goed te lezen en na te denken over hun geloof. Na afloop van de preek op zondag wordt gevraagd wat je er van vond en waarom. Die manier van denken vind je terug in het marxisme. Het denkraam is anders, maar de redeneert rant is hetzelfde". „Daar komt nog bij", vult René van den Berg aan, „dat de schok van het nieuwe ook meespeelde. De studenten kwamen nó een beschermde opvoeding op de universiteit ineens in aanraking met hele nieuwe ideeën en dat had een enorme aantrekkingskracht". De strijd tegen de verhoging van het collegegeld had na veel moeite succes. In 1974 wordt het bedrag verlaagd naar 500 gulden. Maar een nieuw strijdpunt heeft zich inmiddels aangediend: de po litieke discriminatie. Het col lege van bestuur van de VU vond het onverteerbaar dat communisten lid konden wor den van de universiteitsraad. Ook al hadden ze onderschre ven de doelstellingen van de christelijke VU „naar vermo gen" te zullen uitvoeren. Weer ontstaat er een massaal protest ('75-'77) met bezettin gen. Maar de studenten trek ken aan het langste eind. Wat de schrijvers tijdens hun onderzoek is opgevallen is het snelle inschakelen door het college van bestuur van de politie wanneer er weer eens een bezetting was. Binnen de VU-leiding heerste een idee van „wie aan de VU komt, komt aan ons". Bovendien werd er, aldus de schrijvers, door het college als het ware onder één hoedje gespeeld met landelijke CDA-politici. Van den Berg: „Dat was ook mogelijk doordat er steeds prominente CDA'ers in het bestuur zaten. Dat CDA-we- reldje sloot naadloos aan bij de ARP-traditie van de VU". Ook nu nog typeert het drie tal het VU-bestuur als weinig kritisch ten opzichte van re geringsmaatregelen en ge zagsgetrouw. „Dat zag je ook weer bij de laatste acties tegen het onderwijsbeleid van mi nister Deetman. Terwijl ande re universiteiten advertenties plaatsten en bussen voor de studenten afhuurden om naar Den Haag te gaan, deed de VU niets", zegt René van den Berg Hoe het de SRVU in het vol gende decennium zal vergaan, blijft gissen. De Studenten raad begint na een nieuw dieptepunt eind jaren zeven tig, begin jaren tachtig toen er weinig concrete acties wa ren en veel studenten hun heil zochten in de kraak- of vredesbeweging" weer uit het dal omhoog te komen. De strijd tegen de twee-fasen- structuur werd verloren, maar er is weer werk aan de winkel, zoals de strijd tegen de harmonisatiewet en de stu diefinanciering. CLARISSE BUMA Bijzondere studenten. Door: René van den Berg, Ineke Deurwaarder en Mans Kui pers. Uitgeverij: VU Uitge verij. Prijs: 24,95. De Klerk op het slappe koord llo JP De Zuidafrikaanse Nasionale Partij van waarnemend presi dent Frederik de Klerk heeft bij de verkiezingen van eergis- teren een onverwacht fors verlies moeten incasseren, maar°^[ nog net de meerderheid in het parlement weten te behouden. De combinatie van die twee factoren geeft reden tot voor zichtig optimisme. Voorzichtig, omdat een oude vos hetas e Afrikanerdom niet snel zijn streken verliest. Optimisme, omdat de Nasionalisten meer dan ooit gedwongen zijn te on derhandelen. HET zogeheten „plan van actie" waarmee De Klerk de ko mende vijf jaar de apartheid wil veranderen maar niet - wil afschaffen bleek voor veel trouwe „Nats" reden naar het conservatieve kamp van Andries Treurnicht over te lo pen. Van de andere kant kozen jonge Nasionalisten, de yup pies, het liberale Democraten-kamp van Worrall, oud-ambas sadeur in Groot-Brittannië, die voorstander is van totale af schaffing van de scheiding tussen rassen. Niet eerder kwam een anti-apartheidspartij met zoveel zetels in het blanke par lement. Het betekent dat de Nasionalisten niet langer onder uit gezakt en op zelfgenoegzame wijze het land kunnen rege ren, maar zich wel degelijk de beide oppositiepartijen van het lijf zullen moeten zien te houden. Wat betekent de verkiezingsuitslag voor de zwarte bevol kingsgroep van Zuidafrika, die weliswaar verreweg de groot ste is, maar desondanks geheel was buitengesloten van dit „democratisch" spektakel? Allereerst zal het zelfbewustzijn van de zwarten zijn gegroeid. Zij hebben bewezen over een bovenmatige hoeveelheid zelfdiscipline te beschikken. De Brede Democratische Beweging, een ad hoe organisatie die gedurende ruim een maand een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid voerde, bracht vele miljoenen mensen op de been. Op over het algemeen vreedzame wijze overtraden zwarten simpelweg de racistische grenzen, die blanken ge-1 trokken hebben. Een gebeuren dat vergelijkbaar is met Gandhi's textiel- en zoutboycots in India en als zodanig de geschiedenisboekjes ikan ngaan. De verkiezing van De Klerk, die volgende week wordt beë digd, betekent vervolgens dat hij redelijkerwijs niet onder eerder gedane beloften uit kan. Bijvoorbeeld de vrijla ting, niet lang na de verkiezingen, van Nelson Mandela. De Klerk heeft in vertrouwelijke contacten met westerse rege ringsleiders die stap toegezegd. Via een banorder zou ANC-leider Mandela vervolgens monddood kunnen worden gemaakt. De Klerk weigert im mers met het Afrikaans Nationaal Congres te praten zolang deze organisatie het geweld niet afzweert. Maar twee weken geleden heeft het ANC juist voorgesteld inderdaad geen ter reur meer aan te wenden, zij het op enkele voorwaarden, zo als vrijlating van Mandela en andere kopstukken. Opheffing van de nu reeds drie jaar heersende noodtoestand staat even eens op het verlanglijstje van het ANC. De zwarte bevolkingsgroep, mede gesteund door een groot deel van de Indiërs en kleurlingen, heeft op waardige wijze de blanken in het defensief gedreven. Het harde optreden van de politie met honden, zwepen en kogels was onwaardig en had geen enkele zin. De Klerk zal de komende vijf jaar spitsroeden moeten lopen. Van politieke ontspanning is geen sprake en de president voelt het zware juk van een neer- uni gaande economie op de schouders. Sancties en boycotmaatre- Wd gelen, verminderde kredietverlening door het buitenland en Uoo de daardoor oplopende schuldenlast omgeven het investe ringsklimaat met donkere onweerswolken. 3at De Klerk zal omzichtig moeten manoeuvreren tussen libe rale en conservatieve politici. Tussen de (blanke) onderne mers, die inmiddels voor alle zekerheid al vaste bezoekers zijn van het ANC-hoofdkwartier in Lusaka, de hoofdstad van Zambia. En tussen het ANC en verschillende andere zwarte organisaties: de Inkhatabeweging van Zoeloeleider Buthelezi, de machtige vakbondsfederatie Cosatu en de Bre de Democratische Beweging. De Klerk lijkt geen waaghals te zijn, maar dansend op het slappe koord moet hij het vuur onder zijn voeten voelen branden. Eén misstap en ultrarechtse blanken grijpen naar de Ku-Klux-Klan-mëthode van terreur en intimidatie. Eén misstap ook en zwarten zullen ruim driehonderd jaar knech ting in razernij pogen uit te wissen. Laat De Klerk die mis stap niet maken. Meer bewolking DE BILT (KNMI) Geleide lijk begint het weer nu toch iets onstandvastiger te worden. Een oud oceaanfront, dat nu nog boven de Noordzee ligt komt langzaam onze kant op, terwijl een onweersstoring bo ven Spanje en Frankrijk naar het noordoosten koerst. Mor gen is "er dan ook meer bewol king, en zal de zon maar af en toe schijnen. Vooral later op de dag neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. De minimumtemperatuur van nacht wordt ongeveer 14 gra den, de middagtemperatuur varieert van zo'n 21 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden van het land. De wind is noordoost en overwe gend matig in kracht, langs de kust waait een af en toe krachtige noordoostenwind. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met Noorwegen en Zweden: In het zui den vrij zonnig, maar later meer be wolking. Eerst vrij warm met maxi ma van 18 tot 20 graden, morgen koeler Langs de westkust van Noor wegen en in het noorden verander lijk bewolkt. Vooral meer naar het noorden langs de westkust enkele buien. Later meer zon. Middagtem peratuur 12-15 graden. Denemarken: Vandaag vooral in het zuidoosten nog zon, overigens half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur 18-22 gra den, morgen lager. Ierland, Schotland en Engeland: In het zuidoosten bewolking en wat re gen. In het westen droog en zonnig. Dit koele weertype met meer zon dringt morgen zuidoostwaarts tot Midden-Engeland op. Middagtempe ratuur van 14 in het noordwesten tot 22 graden in het zuidoosten. Morgen voornamelijk in het zuidoosten kou der. België en Luxemburg: Vandaag over wegend zonnig en warm. Morgen meer bewolking en mogelijk een re gen of onweer, vooral in het zuiden. Middagtemperatuur 23 tot 26 graden. WEERRAPPORT Casablanca hall b

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2