^ficidócSotiACUit „Leiden staat er goed voor" ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Voor zonzoekers en nt. FINANCIËLE PROBLEMEN VOORBIJ Pancras-West wil extra toiletten ,En viel de overlast ook mee in slapende positie?' VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 kasban dwingt studente tot tijd v ontuchtige handelingen [eIDEN Een nog onbekende man heeft vanochtend foeg een 21-jarige studente uit Leiden gedwongen on- pchtige handelingen bij hem te plegen. Dat gebeurde vol- fens de politie onder bedreiging met een mes. je vrouw liep rond half zes over de Lange Mare waar de lan haar tegemoet kwam en voorbij liep. Via de Haar- pnmerstraat liep de Leidse de Donkersteeg in waar ze ferkte dat de man haar was gevolgd. Hij pakte haar beet j haalde het mes te voorschijn. Ze moest eerst met hem i portiek in en daarna naar een marktkraam op de lOgstraat. Daar zag de vrouw even later kans om weg te men. De politie (071-258888) zoekt getuigen die de man ibben gezien. Het gaat om iemand van ongeveer 25 jaar 1 met opvallend blond, krullend haar tot op zijn schou- Vanochtend was hij gekleed in een spijkerpak. PvdA wil huizen met inbraakpreventie LEIDEN De PvdA-fractie Lei den wil dat alle huizen die de ge meente bouwt voortaan inbraak- vrije ramen en deuren krijgen. Dit moet worden opgenomen in de gemeentelijke bouwverorde ning. W. van der Pluijm diende gisteravond het voorstel in tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting. Vooral bejaar den in benedenwoningen snakken naar zo'n voorziening, aldus Van der Pluijm. „Een snelle actie is noodzakelijk en het kost maar honderd gulden extra per wo ning". Wethouder D. Tesselaar neemt dit voorstel in overweging. Twee jaar cel voor overvaller LEIDEN/DEN HAAG Voor het plegen van overvallen op een Leidse bakkerij en McDonald's in Den Haag is een 24-jarige Hagenaar gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De man had al eerder een jaar celstraf opgelegd gekregen in verband met het plegen van 35 soortgelijke overvallen. De werkwijze van de Hagenaar was in beide geval len identiek geweest. Hij haalde tijdens de overval een briefje tevoorschijn met daarop de tekst: „Dit is een overval. Trek niet de aandacht, want ik heb een pistool. Geef me al het geld uit de kassa". Bij de overval op de bakkerij in Leiden moest hij met een luchtdrukpistool zijn eis kracht bijzetten. Ove rigens heeft de Hagenaar steeds ontkend dat hij het was geweest die McDonald's had overvallen. De Haagse rechtbank acht hem echter verantwoor delijk voor de beide overvallen in Leiden en Den Haag. Onderzoek naar vervuilde sloot LEIDEN De directie milieu van de gemeente Leiden gaat onderzoek verrichten naar de verontreiniging in de sloot langs het voormalige vei lingterrein bij de Herenstraat. Ver1 moedt wordt dat de sloot is vervuild doordat het containervervoerbedrijf Diemen er verontreinigd water in loost. „Maar het water kan ook al eerder zijn vervuild", aldus politie woordvoerder D. Graveland van ochtend. Het bedrijf reinigt op last van de provincie de containers met een sproei-installatie. Daarvoor wordt water uit de sloot gebruikt, dat na de schoonmaakbeurt weer in dezelfde sloot terechtkomt. Vrouwen graaien jas uit fietsmand LEIDEN Uit de mand van een 25-jarige Leidse vrouw die over de Maresingel fietste is gistermiddag een jas weg- gegraaid. De daders, drie vrouwen die in een auto voorbijreden, zijn later aan gehouden bij de Milanen- horst. Ze zijn allen afkomstig uit Leiden en 23, 26 en 28 jaar oud. De politie trof niet alleen de jas maar ook ande re spullen aan in hun auto en vermoedt dat die ook afkom stig zijn van diefstal. Daar naar wordt nog onderzoek verricht. Opnieuw regionale bromfietscontrole LEIDEN/REGIO De politiekorpsen in Leiden en omgeving beginnen in de loop van deze maand weer met een in tensieve controle op brommers. Brom fietsen die zijn voorzien van een 80cc- motorblok worden in beslag genomen, zo kondigde een woordvoerder van de Leidse politie vanochtend aan. Tijdens de vorige serie controles werd in derge lijke gevallen alleen het motorblok ver wijderd. De regionale bromfietscontrole werd vo rig jaar voor het eerst gehouden. „We zijn toen tamelijk geschrokken van de uitkomsten, de technische staat van de voertuigen bleek veelal niet in orde. Sommige brommers waren erg gevaar lijk", aldus de politiewoordvoerder. B>v. j[t] ^ha aai Draaideurgrap /alt verkeerd )ij LWG EIDENs De ideeën >ver humor van de com- nerciële zender Veroni- jue en de medewerking fan de gemeente daaraan ijn bij de raadsfractie fan Leiden Weer Gezellig LWG) verkeerd geval- n. Dat blijkt uit schrif- lijke vragen van LWG er de „dijenkletser" die ich onlangs bij het stad- ïuis afspeelde. /eronique monteerde oen een glazen plaat te- jen de draaideur van het itadhuis en maakte met en verborgen camera op- pamen van de nietsver- noedende slachtoffers die laar tegenop botsten. De meente zou zich voor laar medewerking hier aan via de gemeentelijke Advertentie moeten ver- intschuldigen vindt WG. ,WG vraagt zich af of de meente „nog geld heeft ntvangen voor het be- hikbaar stellen van de tal. Zo ja, dan zou dit eld volgens LWG besteed oeten worden aan het tgankelijker maken an de gemeentelijke en penbare gebouwen voor ehandicapten. In de brief ipreekt LWG van ongein :n blamage om te bena drukken dat ze deze Lgrap" misplaatst vindt. [LWG vindt dit zo onge- iast omdat de gemeente eel geld heeft uitgetrok- en om zich door het ex- ;erne bureau De Beuk te aten voorlichten hoe het Izich juist vriendelijker te- |gen klanten moet opstel len. LWG wil weten of het college de grap leuk vond, waarom het toeste- ming heeft gegeven voor de opnamen, wat voor valstrikken de Leidse burgers nog meer kunnen verwachten en of het col lege denkt dat deze vorm van landelijke publiciteit bevorderlijk zal zijn voor het image van Leiden. Ars Docenten van het Leids schilder- en tekengenoot schap Ars Aemula Naturae exposeren vanaf morgen tot en met zaterdag 30 septem ber in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 9. De ope ning van de tentoonstelling is zaterdagmiddag om 16.00 De studio is maandag tot en met donderdag van 19.00 tot 21.30 uur geopend en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. Wandeltocht Wandelaars kunnen motgen en zondag meedoen aan de Wafeltocht. De afstanden die kunnen worden zijn 30, 25, 15, 10 meter. De start is vanaf ne- uur bij het Parlement aan de Nieuwstraat 45 in Leiden. Het inschrijfgeld be draagt drie gulden per per soon en de organisatie is in handen van Wandelsport vereniging Zuid-West Lei den. Pluimvee De Leidse Pluimvee- en Ko nijnensportvereniging (LPKV) houdt morgen en zondag haar jaarlijkse jong- dieren tentoonsteling. De tentoonstelling heeft plaats in het Vijfhovenhuis, Hof- laan 169 te Leiden, zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur en lag van 10.00 tot 17.00 Tarot De Emin Foundation Leiden houdt zaterdag een tarot- middag. Op het stadhuis plein staan van 12.00 tot 16.00 uur een informatie stand en tafels voor persoon lijke tarotlezingen klaar. Te vens wordt onderzoek ver richt naar de menselijke aura. Het is daarom mogelijk om deze middag de aura op te laten meten. Aansluitend van 20.00 tot 22.00 uur een bijeenkomst met de aura als onderwerp in La France aan de Rijngeesterstraatweg 43 in Oegstgeest. De toegang hiervoor is twaalf gulden. LEIDEN De gemeen te Leiden staat er veel beter voor dan twintig jaar geleden. De finan ciële perikelen lijken achter de rug. Het ver beterde imago moet worden uitgedragen om „het aantal arbeidsplaat sen en het draagvlak van de stedelijke econo mie te vergroten". Dat stelt het Leidse college in de aanbiedingsbrief bij de ontwerp-begroting voor 1990 die vanmid dag is gepresenteerd. Het voordelige saldo van de begroting be draagt 0,3 miljoen gul den. Het is de laatste keer dat de gemeente bij de begroting een aanvullende bijdrage moet aanvragen in het kader van artikel 12 van de Finan ciële Verhoudingswet. In de jaren 1991 en 1992 krijgt Leiden nog wel aanvullende uitkeringen, maar de extra controle die het Rijk uit voert op noodlijdende ge meenten blijft achterwege. „Met deze steun is de begro ting sluitend en is het moge lijk te voldoen aan de voor waarde dat eventuele tekor ten eind 1995 zijn werkt. In het Europa varfna 1992 zal Leicien geen artikel 12 gemeente zijn", aldus B en W. Uitdagingen Desondanks constateren B en W dat „naar buiten toe het beeld van de stad nog steeds in belangrijke mate bepaald wordt door de arti kel 12 situatie". In de aan biedingsbrief wordt bena drukt dat dat moet verande ren, in een tijd dat de ge meente volgens het college staat voor grote uitdagingen, zoals de realisatie van de plannen in het gebied rond het station, inclusief de aan leg van een tunnel onder het Stationsplein. Als andere be langrijke beslissing die in de toekomst moet worden geno men noemt het college de keuze voor een nieuwe loca tie voor woningbouw. Het college benadrukt dat de rooskleuriger situatie niet betekent dat alle problemen zijn opgelost. Net als andere grote steden kampt Leiden bijvoorbeeld met een achter stand in het onderhoud aan de infrastructuur. Met name veel rioleringen zijn nodig aan vervanging toe. In de aanbiedingsbrief bena drukken B en W dat de werkloosheid vergeleken met andere steden in Leiden niet zo hoog is en dat geldt ook voor de lastendruk op woningen. Verder prijst het college zich gelukkig dat „in hoog tempo wordt gewerkt aan het inhalen van de ach terstand van vrouwen en al lochtonen binnen het ge meentelijk apparaat". Voorts is het college blij dat kan woorden doorgegaan met projecten in het kader van de stadsvernieuwing. Tevreden zijn B en W over de vele ideeën en initiatie ven die „opborrelen en lan delijk gezien nieuw zijn". Als voorbeelden worden ge noemd het gebruik van alarmpalen, de actie „Lei den, stad van vluchtelin gen", de procedure tegen de leerlingenstop in het spe ciaal onderwijs en de kunst op mupi's". wegge- Lastenverzwaring In de begroting wordt een stijging van de onroerend- goedbelasting aangekondigd. Het tarief van eigenaren wordt verhoogd van 7,70 gulden tot 8,59 gulden en ge bruikers worden geconfron teerd met een stijging van 5,60 gulden tot 6,95 gulden. Daar tegenover staat een da ling van het lozingsrecht voor een rioolaansluiting: van 125 gulden tot 111,37 gulden per aansluiting. Het reinigingsrecht wordt fors verlaagd van 64,92 tot 36,12 gulden. Alle overige tarie ven willen B en W verhogen met twee procent. In de informatieve nota bij de begroting staat voorts dat de gemeente nieuwe plan nen wil ontwikkelen om de werkloosheid terug te drin gen, met name onder alloch tonen. B en W stellen verder dat het niet de bedoeling is dat het aantal banen bij de gemeente daalt. Voorts bestaan plannen voor een goedkoper openbaar vervoer in de avonduren. Gedacht wordt aan het ver vangen van bussen door bij voorbeeld taxi's. In de infor matieve nota staat ook dat de gemeente haar gebouwen onder de loupe gaat nemen. Daarbij wordt vooral gelet op de kwaliteit van de ruim te, en minder op de grootte ervan. Een en ander kan in houden dat een aantal pan den een flinke opknapbeurt krijgt en dat andere worden verkocht of gesloopt. Gymnasium Het college kondigt verder aan dat de politie streng blijft optreden tegen de han del in hard-drugs, dat de controle op de vuurwapen- wet intensiever wordt en dat meer horecagelegenheden worden gecontroleerd op ge luidhinder. Het aantal glas- en papier- containers wordt uitgebreid, de inzameling van klein chemisch afval gebeurt in het vervolg meer via scho len, openbare gebouwen en wijkgebouwen. Verder wordt in de nota aangekon digd dat spoedig afmeermo- gelijkheden voor plezier vaartuigen worden gereali seerd en dat ook de passan tenhaven niet lang meer zal uitblijven. Voorts wordt een voorstel voorbereid voor een wijkmarkt in de Stevenshof. Er wordt bij het Rijk een aanvraag ingediend voor uitbreiding van het Stedelijk Gymnasium. Verder spre ken B en W in de nota de verwachting uit dat in de ja ren 1990/1991 een locatie voor een derde woonwagen kamp wordt aangewezen in het gebied van bestem mingsplan Roomburg. Verder stelt het college fu sies voor van kleine sport verenigingen en samenwer king tussen de stichting huisvesting werkende jonge ren en een andere woning bouwvereniging. Nieuwe vuilniswagen voor gemeentereiniging De jubilerende gemeentereiniging heeft gisteren haar 75ste vuilniswagen in gebruik genomen. De wagen werd gistermiddag om half vier aan de reiniging, die 75 jaar bestaat, overgedragen door C. van Varick van Blom's Automobielbe drijf uit Zoeterwoude. Hij overhandigde de sleu tels van het voertuig aan M. Logtenberg, hoofd van de directie Reiniging, Havens en Waren markten. Dat gebeurde op het parkeerterrein van de reiniging aan de Admiraal Banckertweg in De Waard. De wagen kost ongeveer 250.000 gulden en wordt ingezet bij het legen van wijk- containers. Op de onderbouw is een kraakpers- opbouw gemonteerd met combibelading. De kraakpers vermorzelt het afval en perst het sa men. De wagen is aangeschaft ter vervanging van een afgeschreven auto. Het nieuwe voertuig gaat tussen de acht en elf jaar mee. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Wijk vereniging Pancras-West wil extra toilet- voorzieningen tijdens de ko mende 3 Octoberfeesten in Leiden. De vereniging heeft brieven gestuurd naar burge meester C. Goekoop, de ge meenteraad, het bestuur van de 3 October Vereeniging en de horeca van Leiden. De ver- l eniging vraagt de betrokkenen in de brieven met klem met elkaar te overleggen om te ko men tot voldoende toiletvoor zieningen. Pancras-West doet dat onder het motto 'Laat dit feest voor de bezoekers, ook een feest voor de omwonenden zijn- '.Volgens de wijkvereniging waren er in de voorgaande ja ren veel te weinig voorzienin gen getroffen. Dat leidde tot ongewenste situaties voor de bewoners van Pancras-West. Vooral rondom de Hooglandse Kerk bleek het ontbreken van voorzieningen nijpend. Annie's Verjaardag. Buurtbewoners willen dat het waterpodium niet meer als terras wordt gebruikt. GEMEENTE EN OMWONENDEN RUZIEEN OVER ANNIE'S VERJAARDAG ^jP.n v ihi iih iii/Hi'iuui «wiir m *-*ij in ci m n iw ■■■«-» r LEIDEN /DEN HAAG „En viel de overlast ook mee in slapende positie?", vroeg Leidenaar J. van der Stok gisterochtend aan J. Vellekoop van de directie milieu. Vellekoop was namens het Leidse college aanwezig bij het geding dat diende bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. De omwonenden stapten naar de Kroon omdat ze willen dat de ge meente Leiden de vergun ning van het horeca-eta- blissement Annie's Ver jaardag aan de Hoogstraat schorst, of het café dwingt tot maatregelen tegen de overlast. Zo willen de buurtbewoners dat het waterpodium in de Rijn niet meer wordt gebruikt als terras. De omwonenden maken be zwaar tegen het lawaai dat via de zij-ingang van Annie's aan de Oude Rijn overlast veroor zaakt, „Aangezien de Oude Rijn een smalle gracht is, galmt het geluid dat deze men sen produceren over de gracht en kaatst het van gevel tot ge vel. Daarnaast worden de por tieken van de panden aan de Oude Rijn als toiletgelegen heid gebruikt. Door dit alles wordt het woongenot in ern stige mate aangetast", aldus de raadsman van de omwonen den. De overlast van het in- en uit gaande publiek vinden ze ech ter het vervelendst. „Dat is de kern van de zaak. De gemeen te vindt het zelf allemaal nog al mee vallen, maar de ambte naren zijn niet degenen die in slaap proberen te komen", zei Van der Stok. De gemeente gebruikt volgens hem nogal eens het argument dat mensen dan maar niet in de binnenstad moeten gaan wonen. „Dat gaat hier niet op. Sommigen van ops wonen hier al meer dan zeventig jaar". Ook het gebruiken van de loopsteiger als terras en het hetzelfde gebruik van het wa terpodium wordt afgekeurd door de omwonenden. De ter rasfunctie van de loopsteiger zou beperkt moeten worden, zodat er weer kan worden ge wandeld. Ook mag het water podium niet meer als terras fungeren, menen de omwo nenden. Geluidsluis „Vestiging van een horecage legenheid op een lokatie waar voorheen niet zo'n vestiging was betekent altijd toename van het aantal passanten, be zoekers en van de potentiële hinder voor omwonenden. Het college was en is van mening dat dat op deze lokatie in het hartje van de Leidse binnen stad niet onaanvaardbaar is", ging Vellekoop tegen de be zwaren van de omwonenden Eigenaar J. Lange van Annie's ingang aangebracht. Boven dien zijn isolerende maatrege len aan de ramen getroffen. De eigenaar voldoet aan de voorschriften van de vergun ning, aldus de gemeente. „De beschikking is op een zeer zorgvuldige manier tot stand gekomen en doet recht aan het belang van de omwonenden", concludeerde Vellekoop. Over het waterpodium merkte advocaat Den Hertog namens de eigenaar op dat de twee dekschuiten gehuurd worden van de gemeente Leiden. Het waterpodium is vorig jaar bij wijze van proef neergelegd. Concerten en dergelijke op het podium worden door de ge meente geregeld. Gezien het onvaste karakter van het podi um is een vergunning volgens de gemeente niet nodig. Als het podium permanent wordt gehandhaafd, moet de eige naar wel een uitbreidingshin derwetvergunning aanvragen. Staatsraad Veringa doet 12 september uitspraak. Buurthuizen vooral dupe van verschuivingen in welzijnswerk LEIDEN De verschui vingen van prioriteiten in de welzijnssector in Lei den, die zijn uitgewerkt iii het ontwerpprogramma Welzijn 1990, doen vooral zeer bij de club- en buurt huizen. Dat bleek gister avond tijdens een tamme, door ongeveer zeventig personen bezochte in spraakavond over het pro gramma in de Stadsge hoorzaal. In het program ma krijgen versterking van de zelfgroepen van allochtonen, ouderenbe leid en beleid gericht op vrouwen voorrang. De buurt- en clubhuizen leve ren veelal formatie-uren in voor beroepskrachten, terwijl niet alle ingediende plannen voor projecten gehonoreerd konden worden. Wethouder H. van Dongen (onderwijs) liet weten dat afwijzing niet bete kende dat de plannen niet goed zouden zijn. „Door de ac centverschuivingen moest el ders gesneden worden. We hebben op zich goede projec ten moeten afwijzen omdat er andere prioriteiten gesteld worden". Vertegenwoordigers van buurthuis De Mirt/Honken, de stichting Slaaghbuurt, de stichting Ouderenbeleid, het Netwerkproject (dat werklo zen via scholing probeert aan de slag te helpen) en de Stich ting Surinamers Leiden von den allen dat er te weinig uren voor beroepskrachten overble ven. Daardoor zouden er acti viteiten variërend van tie ner-, vrouwen- en migranten vrouwenwerk tot dagopvang van bejaarden, begeleiding en opleiding van vrijwilligers en het aantal openingsuren van het buurthuis op de tocht komen te staan. Vertegenwoordigers van de stichting Ouderenbeleid en de ANBO zetten vraagtekens bij de bedragen die uitgetrokken worden voor een alarmerings systeem voor zelfstandig wo nende ouderen. Gewezen werd op eem toename van het aan tal wachtenden. Wethouder H. de la Mar (sociale zaken) liet weten dat ook nu het gebrek aan geld de oorzaak was van de beperkte uitbreiding van het aantal apparaten. „Er zijn stormachtige ontwikkelingen aan de gang in het ouderen werk, wij geven er noodge dwongen nu mondjesmaat geld voor. Hoe dat in de toekomst gaat is onzeker, want dan zit er een ander kabinet". Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag Stuur als dank de zonnerbril naar Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13