Angst drijft blanken Zuidafrika naar rechts Vertwijfeling groeit onder vluchtelingen in Hongarije „Aanpak drugsprobleem niet doortastend genoeg' Israel bestookt met raketten Jordanië Salvadoraanse regering gaat met verzet praten Veel sympathie maar geen grote leningen BUITENLAND fieidae Commit donderdag 7 september i989 pagina 9 Tank lekt afval opwerkingsfabriek LONDEN Bij een lekkage in de Britse opwerkingsfabriek Sellafield is volgens de milieu-organisatie Green peace radioactief afval in de Ierse Zee terecht gekomen. Een woordvoerder van de reeds lang omstreden fabriek verklaarde dat dinsdag „iets meer af val dan normaal" in de zee was geko men, maar ontkende dat het afval ra dioactief was. Volgens de woordvoer der heeft het lek in een lozingstank werknemers, publiek of het milieu niet in gevaar gebracht. Greenpeace verklaarde dat Sellafield al veertig jaar radioactief afval in de Ierse Zee loost. Zoeken naar overledenen scheepsramp gestaakt STOCKHOLM De Zweedse kustwacht heeft gisteren het zoeken naar overleven den van het scheepsongeluk in de Oostzee gestaakt. Naar verwachting zijn alle 15 be manningsleden van het Sovjetrussische vis sersschip, dat in de nacht van dinsdag op woensdag aangevaren werd door een Finse olietanker, omgekomen. Eén van de be manningsleden kon anderhalf uur na het ongeluk uit het water worden gehaald, maar hij was dermate gewond dat hij later in een Zweeds ziekenhuis overleed. De temperatuur van het zeewater is zo laag, dat men aanneemt dat de 14 overige be manningsleden verdronken zijn. Hanoi haalt eind september troepen uit Cambodja HANOI De circa 26.000 Vietnamese militai ren die zich nog in Cambodja bevinden, zullen tussen 21 en 26 september worden teruggetrok ken. Dat heeft de Vietnamese regering gisteren bekend gemaakt. Niet alleen zullen alle manschappen vertrek ken, maar ook hun tanks, pantservoertuigen en artilleriesystemen. Omdat de internationale vredesconferentie in Parijs onlangs is mislukt, wordt gevreesd dat na het vertrek van het Vietnamese leger er opnieuw in Cambodja oor log zal uitbreken. Waarnemers menen dat de verzetsbeweging Rhode Kmer van Pol Pot als sterkste macht uit de strijd tevoorschijn zal ko men. Pol Pot voerde in de jaren 1974 tot 1979 de Rode Khmers aan, toen zij een schrikbewind uitoefenden dat aan ongeveer één miljoen men sen het leven kostte. De bezetting door het Vietnemese leger maakte vervolgens een einde aan het regime van Pol Pot. De regeringen van Vietnam en Cambodja wil len de Rode Khmer buiten iedere politieke re geling houden. In een gezamenlijke verklaring ter gelegenheid van het bezoek van president Heng Samrin aan de Vietnamese hoofdstad Ha noi, werd deze week gezegd dat in een politiek akkoord „voor eens en voor altijd moet worden afgerekend met de moorddadige groepering van Pol Pot". Volgens de verklaring is het grootste probleem dat moet worden opgelost, het ontwerpen van een politiek akkoord dat voorkomt dat er een burgeroorlog uitbreekt, „veroorzaakt door cri minele aanhangers van Pol Pot en door dege nen die uit zijn op een terugkeer van het regi me van de Rode Khmers". Negen jaar werkkamp voor ex-premier MOSKOU Een voormalige pre mier van de Sovjet-republiek Oez bekistan is door een rechtbank in Moskou veroordeeld tot negen jaar werkkamp. De man, N. Choedaj- berdjev, werd ervan beschuldigd smeergeld te hebben aangenomen en te hebben uitbetaald. De betalin gen deed hij naar verluidt aan Joe- ri Tsjoerbanov, de schoonzoon van wijlen Leonid Brezjnev, die in de cember wegens corruptie tot twaalf jaar werd veroordeeld. Choedaj- berdjev, die van 1971 tot 1984 pre mier van Oezbekistan was, moet zijn straf uitzitten in een kamp met zwaar regime. (Vervolg van de voorpagina) PRETORIA De Nasio- nalisten onder leiding van Frederik de Klerk behou den eenmeerderheid in het 166 zetels tellende parlement, hoewel zij mo gelijk dertig zetels verlo ren. De meeste van die ze tels gingen naar de Con servatieve Partij onder leiding van Andries Treurnicht; de overigen gingen naar de Democra tisch Partij, die voor af schaffing is van de apart heid. Twee vooraanstaande kabi netsleden van de Nasionale Partij, minister van buiten landse zaken Pik Botha en mi nister van defensie Magnus Malan, werden herkozen, maar kregen aanzienlijk min der stemmen dan in 1987. De Conservatieven wisten voor het eerst een zetel te verove ren in de hoofdstad Pretoria. Het verlies van de Nasionale Partij wordt voornamelijk ver oorzaakt door de vrees onder blanken binnen enkele jaren politiek te worden over heerst door zwarten. De Con servatieven pleiten voor terug keer naar het systeem zoals dat veertig jaar geleden door wijlen president Verwoerd werd geformuleerd en dat een strikte scheiding van blank en zwart inhoudt. Waarnemend president De Klerk verklaarde eerder de apartheid te willen vervangen voor een systeem waarin de bevolking wordt ingedeeld per groep. De blanke liberalen, verenigd in de Democratische Partij beschouwen dit niet als „afschaffing" maar slechts als „hervorming" van de apart heid en derhalve even ver werpelijk. Campagne Jay Naidoo, secretaris-gene raal van de vakbondsfederatie Cosatu noemde de staking on der de zwarte werknemers de grootste in de geschiedenis van Zuidafrika: „Het is veelbeteke nend dat meer mensen hebben meegedaan aan de protestac ties tégen de verkiezingen, dan dat er mensen zijn gaan stem men". Het percentage stakers verschilde per regio, maar het landelijk gemiddelde schom melde rond tachtig procent, al dus Cosatu, hetgeen neer komt op bijna drie miljoen 1 De Kamers van Koophandel hebben dit bevestigd. Cosatu is de grooste vakcentrale in Zuidafrika met meer dan een miljoen leden; het is een van de belangrijkste groepen bin nen de Democratische Massa beweging (MDM) die de cam pagne van burgerlijke onge hoorzaamheid heeft georgani seerd. De stembureaus werden de hele dag bewaakt door grote groepen politiemannen, met name in de wijken voor kleur lingen en Indiërs. In Boksburg bij Johannesburg zette de poli tie traangas in tegen 250 Indi sche schoolkinderen die met t- shirts met „Stem niet" protes teerden bij een stemlokaal. In Natal werden 250 blanke vrouwen ingeschakeld om su permarkten open te houden. De universiteiten, onder meer die in het blanke bolwerk Stellenbosch, bleven gesloten. BUDAPEST Onder de Oostduitse vluchtelingen in Hongarije groeit de vertwijfeling, nu hun ver trek naar de Bondsrepu bliek nog steeds niet in zicht is. In de opvangkampen nemen de onderlinge spanningen toe. Een aantal vluchtelingen heeft al getracht op eigen houtje il legaal de grens met Oostenrijk over te steken. Intussen blijft de DDR probe ren vluchtelingen over te ha len naar huis terug te keren. Gisteren installeerden twee Oostduitse diplomaten zich in een caravan op enkele meters van het opvangkamp Zugliget in Budapest. Dieter Grahmann, de eerste secretaris van de DDR-ambas- sade in Budapest, zei tegen over journalisten dat het iede re DDR-burger in het vluchte lingenkamp vrij staat met hem „over de situatie te discussië ren". De vluchtelingen hebben daar echter weinig interesse in. „Ze lijken wel gek om hier te ko men", aldus een van hen. „Ik neem aan dat ze weinig keus hebben, voor hen is het over winnen of naar Siberië". In de Hongaarse opvangkam pen bevinden zich meer dan 5.800 Oostduitse vluchtelingen in afwachting van hun reis naar het Westen. De Westduit- se regering is volgens woord voerder Hans Klein ervan overtuigd dat Hongarije zich inzet voor een „bevredigende, humanitaire oplossing" van het vluchtelingenvraagstuk. Tegelijkertijd blijft Bonn op talrijke niveaus in contact met de DDR om een oplossing voor de uittocht te vinden. In Beieren zoeken de autori teiten intussen naar langduri ge onderkomens voor de DDR-vluchtelingen. Na een In de opvangkampen in Hongarije wordt de tijd gedood met eindeloze partijtjes schaken. kort onophoud in provisori- leegstaande gebouwen en hui- sche kampen moeten de zen. Volgens de Beierse radio vluchtelingen worden onder- hebben zich meer dan duizend gebracht in hotels, pensions en mensen spontaan gemeld om FOTO: AP de vluchtelingen onderdak te verlenen. Ook wordt er werk voor leerlingen en vakarbei ders uit de DDR aangeboden. Contactpersoon Amazone-indianen maakt zich bekend PARAMARIBO De direc- Amazone-indianen te zijn aan- loot van een vliegtuigje in gij- teur van het bureau voor indi- gewezen als hun contactper- zeling en hebben een pompge- aanse zaken in Suriname, E. soon. maal bezet. Gijsberg, heeft gisteren ver- De indianen hebben een veer- Daarmee willen ze onder meer klaard door de actievoerende boot overvallen, houden de pi- dat het bureau van Gijsberg niet wordt opgeheven, zoals de regering in Paramaribo van plan is, en het leefklimaat voor de indianen in Suriname verbeterd wordt. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN464 Wanneer „Herr Doktor" zich weer over de patiënt heeft er zelf nog geen idee van hoe die „spoedige hup" zal buigt krabbelt Rob snel een briefje. „Houdt u gereed. Er komt moeten opdagen, want op het moment is hij zelf nog gevangen, spoedig hulp opdagen", schrijft hij en ongemerkt stopt hij de ge- Dan klinken opeens buiten voetstappen, de deur wordt openge vangene het briefje toe. Die grist het uit zijn handen, leest het, rukt en twee SS-officieren treden binnen. „Herr Doktor" draait frommelt het papiertje tot een balletje en stopt het in zijn mond. zich snel om, maar de officieren negeren hem helemaal. Eén hun- Even kijkt Rob om en ziet de gevangene snel knipogen. Geluk- ner wenkt Karl. „Kom hier!" schreeuwt hij hem toe en Rob kig, die is ten minste een beetje gerustgesteld. Alleen... Rob springt heel snel in de houding. Dat hoort er nu eenmaal bij. JERUZALEM Vanuit Jor danië zijn vannacht ver scheidene Katjoesja-raketten afgevuurd op het noorden van Israël. Dit heeft het Is raëlische leger vandaag mee gedeeld. Er vielen geen slachtoffers en er was geen schade. Het is voor het eerst sinds jaren dat er vanuit Jor danië een aanslag tegen Is raël werd gepleegd. Wel komt het regelmatig voor dat Palestijnse guerrillastrijders vanuit Jordanië Israel probe ren binnen te dringen. Naar aanleiding van dergelijke in filtratiepogingen hebben Is raëlische commandanten Jordanië gewaarschuwd dat het Palestijnse guerrilla-acti viteiten langs de doorgaans rustige grens moet tegen gaan. SAN SALVADOR De rechtse regering van El Salvador heeft ingestemd met een aanbod van het linkse Farabundo Marti Bevrijdingsfront FMLN vredesbesprekingen te be ginnen. Het besluit werd gisteravond bekend gemaakt door presi dent Alfredo Cristiani. De twee partijen zullen tussen 10 en 14 september in Mexico de twee jaar geleden afgebroken dialoog hervatten. De nieuwe onderhandelingsronde, die een einde moet maken aan de al negen jaar durende burgeroor log in het land, zal worden voorgezeten door aartsbisschop Arturo Rivera y Damas van San Salvador. Volgens presi dent Cristiani zal een rege ringscommissie contact opne men met de opstandelingen om de voorbereidingen voor de besprekingen te treffen. Het FMLN heeft geen voor waarden aan de onderhande lingen gesteld. Gisteren kwam het enkele uren voor het FMLN het aanbod voor onder handelingen deed nog tot zwa re gevechten met het rege ringsleger, waarbij 20 militai ren werden gedood. Vanaf vandaag wil het FMLN een eenzijdig bestand in acht ne- WALESA IN BONDSREPUBLIEK: DUSSELDORF West- duitse banken en bedrij ven voelen er niets voor Polen grote leningen te verstrekken om 's lands economie op gang te hou den. Dat zou de noodzaak van ingrijpende economi sche veranderingen alleen maar kunnen doen afne- Deze boodschap heeft Lech Walesa, de leider van het Poolse vakverbond Solidari teit, te horen gekregen tijdens gesprekken met Westduitse ondernemers. Walesa, momen teel op bezoek in de Bondsre publiek, had gehoopt grote fi nanciële toezeggingen los te krijgen. Alleen met massale fi nanciële steun zou zijn land aan de „totale economische ca tastrofe" kunnen ontkomen. Otto Wolff von Amerongen, voorzitter van de Oost-Europa Commissie van de Westduitse ondernemers, verklaarde ech ter dat grote kredieten „de noodzaak van veranderingen minder acuut zouden kunnen maken". Volgens hem is er meer belangstelling om hul- plannen te financieren „voor de oplossing van concrete nij pende problemen". Als voor beeld noemde hij de onder wijshervormingen in Polen, „waar met relatief weining geld veel bereikt kan wor- Daarnaast ziet de Commissie veel meer in de uitbreiding van het aantal joint-ventures tussen Westduitse en Poolse bedrijven. De Bondsrepubliek is de belangrijkste westerse handelspartner van Polen. Vandaag heeft Walesa in Bonn ontmoetingen gehad met de Westduitse president Von Weizsacker, bondskanselier Kohl en minister van buiten landse zaken Genscher. Mor gen keert hij naar Polen terug. Intussen wordt in Warschau de laatste hand gelegd aan de nieuwe regering. Het is de be doeling dat het Poolse parle ment, de Sejm, zich volgende week dinsdag over de ploeg van premier Mazowiecki's zal uitspreken. Volgens het Poolse persbureau PAP zou Mazowiecki onder anderen zijn communistische voorganger generaal Czeslaw Kiszczak een niet nader ge noemde post in zijn regering hebben aangeboden. De leger generaal, die acht jaar minister van binnenlandse zaken is ge weest, werd op 2 augustus door de Sejm tot premier gekozen, maar moest ruim twee weken later zijn ontslag aanbieden nadat hij vergeefs had gepro beerd een „grote coalitie" on der aanvoering van de com munistische partij van de grond te krijgen. REACTIES OP PLANNEN BUSH: (vervolg van de voorpagina) WASHINGTON „Niet hard genoeg, niet doortas tend genoeg en niet crea tief genoeg". Dat was de eerste reactie van leden van de Democratische meerderheid in het. Ame rikaanse Congres op de anti-drugsplannen die president George Bush dinsdagavond via de tele visie bekendmaakte. Senator Joseph Biden, voor zitter van de commissie van justitie, zei: „Zijn dramati sche woorden sporen niet met de middelen die ter be schikking zijn gesteld om de klus te klaren. De president zegt dat hij een oorlog tegen drugs wil ontketenen. In dat geval hebben we een nieuwe D-Day nodig, geen nieuw V ietnam-avontuur". Biden sprak de vrees uit dat het gevecht tegen de drugs op „een menselijke tragedie" uitdraait als Bush niet meer uittrekt dan de aangekondig de 7,8 miljard dollar (ruim 16 miljard gulden). Een positiever onthaal kre gen de presidentiële plannen bij Mark Kleiman, expert op het terrein van drugszaken van de Harvard University. Volgens hem zet Bush een stap in de goede richting door zich vooral te concen treren op het thuisfront. „De president breekt met de op vatting dat het onderschep pen van drugs het probleem kan oplossen. Het inzicht is doorgebroken dat zolang er vraag is naar drugs en er een binnenlands distributienet bestaat, iemand ergens een voorraad drugs zal weten aan te boren". Aanslagen In het verleden hebben poli tici in de Verenigde Staten de schuld voor het drugspro bleem eenzijdig bij Zuidame- rikaanse landen gelegd, waar de cocaplant op grote schaal wordt verbouwd. De Zuida merikanen daarentegen heb ben steeds gezegd dat zij worden geacht de drugs te bestrijden, terwijl de VS zich beperken tot het leveren van kritiek. De toon die Bush in zijn toe spraak jegens Zuid-Amerika aansloeg verschilt aanmerke lijk van die van zijn voor ganger Reagan. „De bedreig de regeringen van de drug sproducerende landen vech ten terug. U en ik zullen het eens zijn met de moedige president van Colombia, Vir- gilio Barco, die heeft gezegd dat Amerikanen die betalen voor cocaïne, betalen voor de dood",zei Bush. Het Medellin-kartel heeft gisteravond met gewelddadi ge aanslagen gereageerd op het drugsbestrijdingsplan van Bush. Vrijwel meteen na de televisierede van Bush ontploften drie bommen in de Colombiaanse stad Mede- llin, het hoofdkwartier van het gelijknamige machtige drugskartel. Hierbij vielen elf gewonden, onder wie twee Amerikaanse journalis ten. De aanslag is nog niet opgeëist. De politie gaat er evenwel van uit dat het doodseskader van de drugs baronnen „De Uitleverba- ren" erachter zit. Deze groep heeft zich reeds verantwoor delijk gesteld voor een reeks bomaanslagen sinds de rege- ring-Barco meer dan twee weken geleden de jacht op de drugshandelaren begon. De Colombiaanse pers ont haalde het plan-Bush als een „oorlogsverklaring" aan de drugsmafia. „Bush gaat de oorlog aan", aldus een kop op de voorpagina van het voor aanstaande Colombiaanse dagblad El Espectador. „Bush verklaart de oorlog", luidde een andere kop van de krant El Siglo in Colom bia. Europese landen verklaar den gisteren hun actie tegen het witwassen van drugsgel den op te voeren. De Bonds republiek Duitsland wil een speciale Europese politie macht in het leven roepen om de internationale drugs mafia te bestrijden. De Sovjetunie heeft de op roepen „van officiële Ameri kaanse zijde" tot het sturen van troepen naar Colombia veroordeeld. „Een gezamen lijke actie van verscheidene landen om de strijd tegen drugs aan te gaan is eén ding. Het sturen van troepen naar een land is echter ge heel iets anders", aldus en woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Moskou.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9