Rassenonlusten VS nemen toe Misdaad in Napels is vaak kinderspel HP uit de weekbladen Westen wil binnen een jaar akkoord conventionele wapens De andere maeht DE TIJD BUITENLAND QeidwQowuvnt DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA Gin uit winkels door afpersing HELSINKI Het Finse staatsbe drijf Alko, dat het monopolie heeft op de verkoop van alcohol, heeft gis teren alle flessen Gin Long Drink uit zijn winkels verwijderd nadat een anonieme afperser had gezegd twee flessen te hebben vergiftigd. Hij deelde de fabrikant over de tele foon mee dat hij de flessen op een plank in een zelfbedieningswinkel had gezet en ze zou weghalen in ruil voor een niet bekend gemaakt be drag. Alko heeft 229 verkooppunten waaronder 51 zelfbedieningszaken. Gin Long Drink, een mengsel van gin en grapefruitsap, is een van Al ko's bestverkochte artikelen. YS STEUNEN PLAN MUBARAK WASHINGTON De Amerikaanse rege ring gaat proberen Arabische en Israëlische steun te krijgen voor een voorstel van de Egyptische president Mubarak voor verkie zingen onder Palestijnen in de door Israel bezette gebieden. De VS willen op deze ma nier pogen de diplomatieke impasse in het Midden-Oosten te doorbreken. Het nieuwe aan het plan van Mubarak is, dat het ook voorziet in kiesrecht voor de Palestijnen in Jeruzalem. Israel wil de controle over Jeru zalem niet opgeven en sluit om die reden de Arabieren in de stad van de verkiezin gen uit. Mubarak stelt nu voor om de Pales tijnen buiten Jeruzalem hun stem te laten uitbrengen en daarna naar huis te laten te rugkeren. Chinese MiG- piloot vliegt naar Taiwan TAIPEI Een piloot van de Chinese luchtmacht is overge lopen naar Taiwan. Hij landde gisteren met een MiG-19 op het eiland Quemoy voor de kust van Taiwan. Militairen die uit het andere kamp overlopen kunnen in Taiwan rekenen op een belo ning in goud, al naar gelang het type vliegtuig dat ze mee nemen. In 1987 liep voor het laatst een Chinese piloot over naar Taiwan. Hij maakt nu deel uit van de Taiwanese luchtmacht. Legertop Chili treedt af SANTIAGO Alle generaals van het Chileense leger zijn afgetreden om het president en legerleider Au- gusto Pinochet mogelijk te maken een reorganisatie in de staf van de strijdmacht door te voeren. Het ver rassende massa-ontslag volgde na de jaarlijkse vergadering over bevorde ringen en benoemingen. Verwacht wordt dat Pinochet, met oog op de komende verkiezingen en overgang naar een burgerbewind, zijn legerstaf zal inkrimpen. Onder het militaire regime vervullen veel legerofficieren functies in de rege ring. Hevig noodweer treft Spanje VALENCIA De oostelijke provin cies van Spanje worden geteisterd door hevig noodweer, dat inmiddels aan zes mensen, onder wie twee kinderen, het leven heeft gekost. Door zware regen val in het kustgebied viel 25 centi meter zijn rivieren buiten hun oevers getreden en oogsten vernietigd. Huizen en gebouwen zijn beschadigd en telefoon- en elektriciteitsverbindin gen verbroken. Het noodweer was het hevigst in de provincies Valencia, Ali cante, Murcia en Almeria. Op het na burige eiland Ibiza kwamen een Brit en een Belg door verdrinking om het leven. De vliegvelden in Valencia en Alicante zijn gesloten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - Yusuf K. Hawkins, een zwarte teenager uit New York, nam op woensdag 23 au gustus de bus naar de in het stadsdeel Brooklyn gelegen blanke wijk Ben- sonhurst. Toen Yusuf uit de bus stapte werd hij aangevallen door een groepje blanke leeftijdsge noten. Hij werd tegen de grond geslagen, geschopt en uitgejouwd. Een van Yusufs blanke belagers trok vervolgens een revol ver en schoot. Yusuf bleef op het asfalt liggen en stierf korte tijd later. Het tragische verhaal van Yu suf lijkt op het drama dat zich begin 1987 in Howard beach, eveneens een blanke New- yorkse wijk, afspeelde. De zwarte Michael Griffith kreeg pech aan zijn auto. Op zoek naar hulp werd hij aangeval len door een groepje blanken. Griffith sloeg op de vlucht. Opgejaagd door zijn belagers en in volslagen paniek, rende hij een drukke snelweg over en werd gegrepen door een passerende auto. Michael Grif fith stierf ter plaatse. Deze gebeurtenissen worden in de VS niet langer gezien als op zichzelf staande incidenten, maar als uitingen van groeien de rassentegenstellingen. De dood van Yusuf Hawkins werd de afgelopen weken dan ook gevolgd door zwarte de monstraties en aan de begrafe nis van Yusuf namen duizen den zwarten en een enorme politiemacht deel. Burgemees ter Ed Koch - die altijd heeft gezegd dat er gedurende zijn ambtsperiode geen rassenon lusten hebben plaatsgevonden - werd uitgejouwd toen hij de begrafenis wilde bijwonen. Ook andere blanke politici kregen de wind danig van vo ren. Hun bezoek aan de rouw- plechtigheid was niet meer dan een voor de hand liggende en van weinig goede smaak getuigende politieke daad, om dat ze gewikkeld zijn in de he vige strijd voor het burge meesterschap van New York. In die strijd waarin Ed Koch voor zijn politieke leven vecht is al menigmaal een onheilspellende raciale onder toon te horen geweest. Tolerantie Zwarte leiders zeggen dat de aanvankelijke tolerantie die New York jarenlang ken merkte, is verdwenen. Het zwarte gemeenteraadslid Hil ton Clark nam de proef op de som. Hij probeerde een taxi naar de zwarte wijk Harlem te nemen, maar zijn pogingen lie pen op niets uit. De taxichauf feurs weigerden eenvoudig een zwarte man naar de als gevaarlijke bekend staande stadswijk te vervoeren. De klachten beperken zich overigens niet alleen tot New York. Vorig jaar vertelde de eerste zwarte politieman van de wijk Cicero in Chicago dat hij dagelijks allerlei vernede ringen moet ondergaan. Bewo ners belden bijvoorbeeld het politiebureau met de sarcasti sche mededeling dat "een zwarte man zich had verkleed als politieman". Donald en Stephanie Sled, een zwart echtpaar dat er na jaren van hard werken in was ge slaagd het getto van Chicago te ontvluchten en een huis te kopen in de blanke wijk Mel rose Park, zag de nieuwe wo ning beschilderd met racisti sche leuzen en de banden van hun auto kapotgestoken. Op zeker ogenblik trof het echt paar zelfs een brandend kruis het teken van de Ku Klux Klan in hun tuin aan. Ontevredenheid Sinds 1980 zijn de racistische incidenten in de VS met 400 procent toegenomen. De onte vredenheid onder de zwarten is groot, vooral omdat ze vin den nog steeds het slachtoffer te zijn van een grote rechtson gelijkheid. Ongeveer 30 pro cent van alle zwarten in New York is van oordeel dat de ge rechtshoven bij hun uitspra- Een zwarte student wordt door de politie in Virginia Beach gearresteerd tijdens de rassenrellen in deze badplaats. foto: ap ken groot verschil maken tus sen zwarten en blanken. Van de 13.000 rechters in de VS zijn er slechts 500 zwart. De spanningen in vooral de zwarte getto's van de grote Anmerikaanse steden worden onder meer veroorzaakt door het gebrek aan goede huizen, de toenemende criminaliteit, de werkeloosheid, de al maar groter worden onderwijsach terstand van de zwarte bevol king en een nijpende dakloos heid. Steden als New York kunnen de problemen van de getto's niet langer aan. Sinds de Reagan-regering fors bezui nigde op allerlei sociale pro gramma's, zijn de problemen alleen nog maar groter gewor den. Het lijkt dat Amerika op weg is naar nieuwe racistische uit barstingen zoals die in de jaren zestig plaatsvonden. Mocht het zover komen, dan zullen die uitbarsingen een ongekend ge- weldadig karakter hebben, omdat zich in de getto's een zogenaamde under-class heeft gevormd die in een staat van totale wanhoop verkeerd. In die groep van de zwarte bevol king is het wapenbezit alge meen geworden, zijn gewelda- digheden en moorden aan de orde van de dag, bestaan geen familie- en gezinsverbanden meer, heeft 90 procent van de uit teenager-moeders geboren kinderen geen vader en zijn vooral de jongeren volstrekt ongevoelig geworden voor welke vorm van sociale hulp dan ook. Afgelopen weekeinde kwam het tot hevige botsingen tussen de politie en duizenden voor het overgrote deel zwarte stu denten van scholen en univer siteiten aan de Amerikaanse oostkust, die zich hadden ver zameld in de badplaats Virgi nia Beach om het begin van het nieuwe schooljaar te vie ren. Wat de oorzaak van de in cidenten is geweest, is niet be kend, maar zwarte leiders zeg gen dat de politie veel te krachtig optrad tegen een re latief klein groepje jongeren dat onrustig werd. Een enorme politiemacht en tenslotte ook de Nationale Garde moesten eraan te pas komen om de rust te herstellen. De overwegend blanke badplaats bleef achter met duizenden kapotte ruiten, honderden geplunderde win kels, 500 jeugdige arrestanten en een geschonden reputatie. Vrijwel niemand durft het hardop te zeggen, maar de angst bestaat dat Virginia Beach hét begin wordt van nieuw racistisch geweld. SWAPO-leider beëindigt ballingschap WINDHOEK Sam Nujoma, de leider van de Namibische bevrijdingsbeweging SWAPO, zal op 14 september naar zijn land terugkeren nadat hij bij na 30 jaar in ballingschap heeft geleefd. Dit maakte de SWAPO gisteren bekend. „Onze leider komt naar huis om daar te blijven", kondigde een woordvoerder aan. De SWAPO-leider woont op dit moment de top van niet-ge- bonden landen in Belgrado bij. BRUSSEL NAVO en Warschau Pact zijn van daag in Wenen begonnen aan een nieuwe ronde van onderhandelingen over de vermindering van de con ventionele bewapening. Op deze zogeheten CFE- onderhandelingen heeft de NAVO een pakket van „stabiliserende maatrege len" op tafel gelegd. Volgens NAVO-diplomaten wil de NAVO dat beide partij en verplicht worden melding te maken van plannen om gro te aantallen reservisten op te roepen voor actieve dienst. Ook wensen de westerse lan den een aankondigingsplicht voor het verplaatsen van tanks en ander zwaar mate rieel. De Washington Post meldde gisteren dat de NAVO een ge regelde inspectie wil van dui zenden militaire opslagplaat sen en fabrieken in Europa. Maar de bondgenoten zijn het nog niet helemaal eens over hoe een algehele regeling voor de verificatie van de naleving van een akkoord er uit moet komen te zien. Duidelijk is al wel dat het inspecteren van militaire complexen en de controle op het vernietigen van een kleine 100.000 con ventionele wapensystemen, zo als tanks, kanonnen en vlieg tuigen, duizenden inspecteurs vergt. De NAVO heeft hard gewerkt om de voorstellen op tijd klaar te krijgen. President George Bush wil graag dat er binnen zes maanden tot een jaar een akkoord ligt op de CFE. Moskou's delegatieleider Oleg Grinevski kondigde voor de Westduitse televisie eveneens nieuwe voorstellen aan, die volgens hem verder zouden gaan dan die van de NAVO. Op grond daarvan is het vol gens hem niet onmogelijk dat de CFE binnen een jaar zal worden afgerond. De Sovjetu nie is naar zijn zeggen bereid voor langere tijd „honderden NAVO-officieren" ter nale ving van een eventueel ak koord toe te laten. Grinevsky krijgt mogelijk een andere tegenspeler. Naar in Washington verluidt wil de re- gering-Bush de conservatieve Democraat James Woolsey als delegatieleider naar de Ween- se besprekingen afvaardigen. De 47-jarige Woolsey is een vertrouweling van de nationa le veiligheidsadviseur Brent Scowcroft en zou de vervanger worden van Stephen Ledogar, die na het afronden van de lo pende onderhandelingsronde in oktober kennelijk een ande re functie krijgt. Vrij Nederland, Elsevier en De Groene wachtten liever de verkiezingen af en komen daardoor pas vanmiddag uit. De Tijd, Haagse Post en HN-magazine hadden daar lak aan. De Tijd met recht, het blad dook vol overgave in het ver schijnsel macht en dat is heel wat meer dan poli tiek. Als Lubbers het niet is, dan is prof.dr. J. E. Andriessen (ook CDA) het: de machtig ste man van Nederland. De Tijd wist al dat de economi sche macht in Nederland in handen van een klein groep je is, maar wilde wel eens weten van wie precies. Wel, het zijn er ongeveer twintig en zij bekleden bij elkaar 121 functies in belangrijke bedrijven of in belangrijke economische organen. Het gaat niet om louter het aan tal commissariaten, want dan zou Fons van der Stee (13) het zijn. Alles afgewo gen scoort Andriessen het hoogst; hij was ooit minister van economische zaken in het kabinet-Marijnen en is nu vooral bekend als voor zitter van de christelijke werkgevers (NCW). Zelf vindt hij natuurlijk dat-ie geen macht heeft. „Ach, een beetje. Ik vind het natuurlijk prettig dat ik veel mensen ken; dat je bij vele betrok ken bent, maar macht, nee, macht heb ik natuurlijk niet. Ik kom wel op heel veel plaatsen, maar of al die mensen waar ik kom naar me luisteren, dat weet ik niet zo zeker. Een aantal mensen kent een aantal an dere mensen. En dat werkt vaak heel plezierig. Maar je kunt daarom niet zeggen dat vierhonderd mensen samen Nederland regelen. Daar voor gaat het over te veel verschillende onderwerpen". Er is ook en vrouw in het gezelschap, M. Epema-Brug- man van de PvdA. „Politie ke kleur speelt niet zo. Je zit er om het belang van de hele onderneming in het oog te houden". Net voordat de stembureau opeh gingen, slaagde HP ii zijn formatie van een PvdA VVD-D66-kabinet. Ien Dale (PvdA) wordt daarin pre mier; de befaamde vijfhoel wordt trouwens door loutei vrouwen bezet. In genoemij kabinet ook Frits Bolkesteir (VVD), die voor HP eer aantal boekbesprekingen za doen en daar deze week mei begint. Julie Burchill schrijft ook als 'beroemdste jonge jour> nalist van heel Engeland' En nu heeft ze ook een ro man achter haar naarr staan, 'Ambition' en daar mee scoort ze. Volgens ken ners heeft het weinig te ma ken met literatuur, maar is het vooral „een uiterst lucra tieve vorm van escapisme! die door een toenemend aan tal prominente vrouwelijke journalisten in hun vrije tijd wordt bedreven". De kritiek pareert ze zo: „Ze noemen me een Thatcherite bitch, wat middle class steno is voor een meisje uit de wer kende klasse dat het heeft gemaakt. Ik ben geen aan hanger van Thatcher, maar voor mij is ze wel de enige echte rebel. Het establish ment, dat tref je aan bij La bour. Zulke opinies zijn niet populair. Met mijn achter grond kun je maar op één manier rebelleren, en dat is door beroemd te worden". 'Zeperd' orakelt de Haagse Post alsof het daarmee de verkiezingsuitslag van de PvdA zou voorspellen. Het gaat evenwel over de merk waardige samenwerking tus sen de partij en het reclame bureau Saatchi Saatchi. Hans Burgers, algemeen di recteur: „We hadden een schitterende leus bedacht voor deze campagne: 'Weg met de macht der gewoonte'. Ik had Herman Brood ge vraagd er een schilderij bij te maken. Iedereen in het gezelschap vond het prachtig en tóch ging het niet door: te confronterend". HN-magazine laat de verkie zingen een week voor wat ze zijn en richt zich op andere actualiteiten. Zoals Surina me. Rudy Polanen, ex-voor zitter van de evangelische gemeente, zegt dat Suriname helemaal geen leger had hoeven hebben, omdat het land geen vijanden heeft. „Het is geen Nederlandse wens geweest dat Suriname een eigen leger zou hebben. De Gaay Fortman en Den Uyl hebben dat ten stelligste ontraden, maar premier Ar- ron en minister Hoost dach ten daar anderes over". De DDR heeft te maken met een heel ander soort leger, dat van de duizenden vluch telingen die niet meer terug willen. De Oostberlijnse schrijver Stefan Heym heeft al vaker gezegd dat er ietsk moet veranderen. Volgens) hem is het volledig mislukt om het socialisme ook maar een beetje aantrekkelijk te maken. Hij denkt ook dat het verschijnsel van de vluchtelingen de DDR kan vernietigen. „Natuurlijk is het levensgevaarlijk voor de DDR. We missen die mensen om hun arbeidskracht, maar ook als staatsburger. Of ze nou betrouwbaar waren of niet. Ik stel me voor hoe Marx en Engels zouden den ken over een socialistisch sy steem waarvoor de mensen wegvluchten. Ik denk dat ze in hoongelach zouden uit barsten". DICK HOFLAND Quayle levert kritiek op StarWars LOS ANGELES De Ameri kaanse vice-president Quayle heeft gisteren gezegd dat het door de regering-Reagan voor gestelde defensiesysteem „Star Wars" nooit realistisch ge weest is en inimddels is terug geschroefd. In plaats van het systeem waarvan presider Reagan beweerde dat h< Amerikaanse steden zou kur nen beschermen tegen een ni cleaire „aanval, steunt de rege ring-Bush een plan gehetei „Brilliant Pebbles" (Schitte rende Steentjes). ROME Zoals de meeste criminelen worden ook Fabio en Paolo niet graag gestoord in hun werk. Maar terwijl ze in de ver pauperde Spaanse wijk in Napels bezig waren ver dovende middelen onder hun scooter te verbergen kwam plotseling de buur man langs. Voor Fabio en Paolo was de oplossing simpel: ze ranselden hem bijna dood. Niet echt een bijzondere ge beurtenis, dacht de Napoli- taanse carabinieri. Tot ze de twee misdadigers arresteer de: Fabio was slechts negen jaar oud en Paolo tien. In Italië is het aantal door kinderen gepleegde gewelds delicten het afgelopen jaar schrikbarend toegenomen. Het zijn vooral achtjarige meisjes die, gewapend met pistolen, voor de grootst mo gelijke problemen zorgen. In Napels en Palermo lopen kinderen rond van zeven jaar oud die, om met een po litiefunctionaris te spreken, „sublieme dieven" zijn. De kinderrechtbank in Na pels behandelt elke week meer dan honderd gevallen. Variërend van het sigaretten rokende, achtjarige meisje dat een vriendinnetje in haar arm had geschoten omdat ze dacht dat zij op haar vriendje uit was, tot het twaalfjarige schoffie dat zijn onderwijzer met een mes had bedreigd omdat hij hogere cijfers wil de. Geen van de zondaars is ou der dan veertien. „De afgelo pen jaar is het fenomeen van de kindermisdaad hand over hand toegenomen", zegt sig- nora Melita Cavallo van de kinderrechtbank in Napels. Signora Cavallo geeft de Na- politaanse maffia, de Camor- ra, de schuld, omdat die de kinderen exploiteert. „De Camorra is de enige opvoe ding die de kinderen krijgen. Sommigen proberen de maf fiose rouwdouwers die in hun wijk rondslenteren te imiteren. Anderen worden door de maffia gebruikt voor diefstal en het smokkelen van drugs". Krachtens de Italiaanse wet mogen minderjarigen niet berecht worden door officië le rechtbanken. Gearresteer de kinderen worden meestal direct weer op vrije voeten gesteld, waarna het vaak nog geen twee weken duurt eer ze hun misdaadactiviteiten voortzetten. Voor de kinderen die nog naar school gaan, is een fikse bendenoorlog, aangevoerd door de plaatselijke „mini- patroons", zo'n beetje het hoogste ideaal. De meest be ruchte kinderaanvoerder in Napels is de twaalfjarige Pas- .qualino. Hij verscheen twee maal voor de kinderrechter en straalt zo'n enorme auto riteit uit dat hij ieder kind met één blik op de knieën kan dwingen. Hoewel rekenen misschien niet zijn beste vak was op school, verbaasde Pasqualino zijn ondervragers deze week door twintig minuten lang een exacte opsomming te ge ven van wat de diverse ge stolen goederen op het mo ment opbrengen bij de helers in Napels. RICHARD BASSETT (c) The Times, Londen Verwrongen staal. Een technicus van de Spaanse spoorwegen bekijkt de hoop ver wrongen staal die overbleef van een locomotief van een snel trein. De trein botste op het station van Arevalo in Midden-Span- je met volle snelheid (140 km/u) op een stilstaande goederen trein. Vijf mensen kwamen om het leven, 5(3 anderen raakten ge wond. FOTO: EPA 700 doden bij ramp raketfabriek in Iraq LONDEN Zo'n zeven honderd mensen zijn ii Iraq omgekomen bij eer ontploffing van een gehei me rakettenfabriek in al Hillah ten zuiden van Bagdad op 17 augustus.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8