Tienermeisjes denken niet verder dan hun dertigste BRAKS WIL STEUN VAN EG VOOR AKKERBOUW Eerlijke mode bij Rob Kroner :FOdoet nee aan acties aejaarden- L eorg ld£: lEUWO Oude ontuchtzaken x-directeur Zetten liet geschrapt Driekwart van bodem Waalwijk vervuild Ambtenarenbond eist hoger inkomen voor gepensioneerden na BINNENLAND £eidóc Commit DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Olf /isafslag Lauwersoog Inrijgt forse boete RONINGEN De economisch poli- ierechter heeft de visafslag Lauwersoog /egens overtreding van de visserijwet [eroordeeld tot een boete van 5.000 gul- in. Aangezien algemeen wordt aange- •men dat het hier om een proefproces at, kan het vonnis verstrekkende ge- ilgen hebben voor de Nederlandse vis- mdel. Het OM had de zaak aanhangig imaakt omdat het wil dat de visafslag het vervolg weigert de per vrachtau- aangevoerde buitenlandse vis af te laan als niet duidelijk is van welke vis- srs de vangst afkomstig is. Sinds mei leeft de Algemene Inspectie Dienst' we- ielijks proces-verbaal opgemaakt in -erband met de afslag van buitenlandse is die niet was voorzien van de vereis- scheepsnummers. Drie doden bij verkeers ongeluk ALMERE Drie weg werkers zijn gisteren om het leven gekomen en een vierde raakte zwaar ge wond, nadat zij 's middags bij Almere door een vrachtauto werden aange reden. De chauffeur is in middels door de politie verhoord. Onderzoek moet nog uitwijzen waardoor de vrachtauto ondanks be wegwijzeringen bij een wegversmalling ter hoogte van de afslag Almere Stad rechtdoor reed. Startsubsidies voor nieuwe expertisecentra DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft startsubsidies toegekend aan twee nieuwe expertisecentra: de Astronomische Beeldverwerkingsfaciliteit (ABF) en het expertise centrum Beenmergdonoren (BMD). De voornaam ste doelstellingen van deze centra zijn het stimule ren van onderzoek en het uitwisselen van kennis op specifieke onderzoeksgebieden over de hele we reld. Het expertisecentrum ABF krijgt een subsidie van 1.894.000 gulden voor de periode 1989 tot 1992. Het ABF gaat gebruik maken van centrale reken en databankfacilitieten, waarvan de belangrijkste bestanden en apparatuur in de rijksuniversiteiten van Groningen en Leiden komen te staan. BMD kan rekenen op een startsubsidie van 1.241.250 gul den voor de periode 1989 tot 1991. Zeven gespeciali seerde bloedbanken en ongeveer twintig specialis ten op het gebied van beenmergtransplantatie vor men de cliëntenkring van de BMD. Prijs benzine en diesel gaan omhoog ROTTERDAM Morgen gaan de prijzen van alle ben zines en diesel met één cent omhoog. Ook aan de witte pompen zullen de prijzen stijgen. Su per plus gaat nu 166 cent per liter kosten, euro loodvrij 162 en super (met lood) 169 cent per liter. Een liter diesel gaat 92,4 cent kosten. Handel in illegale cassettebandjes opgerold ROTTERDAM De auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra heeft deze week een omvangrijke handel in illegaal gekopieerde cassettebandjes opgerold. Het ging om een bedrijfje in Rotterdam waar jaarlijks 100.000 illegale cassettebandjes met muziek uit de top 100 werden vervaardigd. Omdat er geen auteursrechten en belastingen werden betaald streek het vijftal dat de zaak runde per bandje een pure winst op van 7,50 gulden. Volgens G. Wel- bers van de opsporingsdienst van Buma/Stemra kan de handel van de vier mannen uit Rotterdam en een uit Zaandam als grootschalig worden beschouwd. De bandjes werden aan de man gebracht via tankstations en snackbars, verspreid over de hele Randstad. Volgens Welbers moeten deze „detaillisten" op de hoogte zijn geweest van het illegale karakter ervan, omdat het om gebruikte bandjes ging. De man uit Zaanstad is in het belang van het onderzoek in hechtenis genomen. Twee anderen zijn te vens verhoord en de overige twee verblijven momenteel in het buitenland. Te weinig controle op ondergrondse opslagtanks ROTTERDAM Ongeveer 700 bedrijven in de Rijnmond-regio houden zich niet aan de voorschriften van de vergunning die verbon den is aan het bezit van een ondergrondse op slagtank voor brandbare vloeistoffen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond. Het gaat daar bij om tanks die niet meer deugdelijk zijn of waarvan de periodiek verplichte technische controle achterwege is gebleven. In de tanks zijn stoffen als benzine, gasolie, afgewerkte olie en lpg opgeslagen. De 700 bedrijven krij gen twee maanden de tijd om hun tanks weer in goede orde te brengen, dan wel de ver plichte controle te laten uitvoeren. In totaal bevinden zich in het Rijnmondgebied 11.000 ondergrondse opslagtanks met brandbare stoffen. Deze zijn eigendom van ongeveer 10.000 bedrijven. 5? ITRECHT De kaderle- we en van de CFO hebben geet bod van de werkge- dri ers voor de cao-bejaar- i. N enzorg (70.000 werkne- nen iers) afgewezen. Het bod n e omt niet tegemoet aan e eis van 5 procent ruim- Dae. De CFO zal na het ver- vaaitrijken van een ultima- gaaium aan de werkgevers is "ijn leden in de bejaarden zorg volgende week op- nn*oepen om acties te voe- en. ïtini ver FO-bestuurder T. Hokken ppeieeft dit gisteren meegedeeld ,oopa afloop van het beraad van lach et landelijk groepsbestuur be ndei lardenoorden in Nijkerk. De ,d t< FO-kaderleden zijn ontevre- no| en over de geboden loonsver- r il oging van 2 procent, die zelfs eer iet overeenkomt met de uit- A1 indelijk bereikte 3 procent in ordtet ziekenhuiswezen. De Ab- i ge'aKabo heeft het bod maan- wor ag direct al als „onvoldoen- r z e" van de hand gewezen, i no ie FN V-bond raadpleegt ko- ge lende maandag de actiecomi- it d ï's over de te voeren strate- he i®- Evenals eerder dit jaar in taai et ziekenhuiswezen zullen in ir de bejaardenzorg werkonder- [d jjrekingen en zondagsdiensten neu^orden gehouden. mcPe AbvaKabo reageerde ver- criiheugd op de afwijzing van het waifr°d door de CFO. Tot deze □ojfreek deed de CFO niet mee ^n de acties in de bejaarden zorg omdat er nog geen con- dt 'sict met de werkgevers was. oud De CFO is terecht tot de con- il pa lusie gekomen dat het bod te 'er af ligt van onze gezamen- ijke eisen. Het is goed voor de keei eiaardenzorg en de belangen- oedt enartiging dat we weer op /ooi én lijn zitten. De kans op een hel etere cao neemt daardoor vil-joe", aldus AbvaKabo-bestuur- een er P. van Loon. Dal reni btei TRADITIONELE DENKBEELDEN STAAN EMANCIPATIE NOG IN DE WEG N VANDAAG^ IN HET VJ AMSTERDAM De ac ties die tot nu toe zijn ge voerd om de achterstand van meisjes op jongens weg-te nemen, hebben on voldoende effect. Een 'Kies exact'-campagne of de uitgave van het boek 'Kies voor jezelf slagen er niet in om meisjes van 18 jaar en ouder ervan te doordringen dat zij na 1990 economisch zelfstan dig moeten zijn. Tot die conclusie komt de an tropologe M. de Waal na een onderzoek onder een groep leerlingen van een rooms-ka- tholieke middelbare school in Utrecht. De Waal is vandaag aan de Universiteit van Am sterdam gepromoveerd op het proefschrift 'Meisjes, een we reld apart'. Dat de acties niet het beoogde effect hebben gehad komt vol gens De Waal omdat ze slechts een „bescheiden tegenoffen sief" vormen in* vergelijking met de wijze waarop meisjes in hun naaste omgeving worden geconfronteerd met traditione le opvattingen en gebruiken. Volgens De Waal moeten naast emancipatoire acties die zich richten op de jeugd, maat regelen worden genomen die Een docent helpt een leerling bij het beantwoorden van een vraag. Steeds meer tienermeisjes kie zen op school 'exact', maar traditionele denkbeelden bemoeilijken, volgens antropologe M. de Waal, nog steeds hun emancipatie. FOTO: SP op het eerste oog weinig te maken hebben met jongeren. In dat verband pleit zij voor verbetering van kinderop vang, invoering van ouder schapsverlof, betere mogelijk heden om part-time te werken voor zowel mannen als vrou wen en het niet alleen ver plicht stellen van exacte, maar ook van verzorgende vakken voor zowel jongens als meisjes. Dat biedt mannen en vrouwen de mogelijkheid om de taken zowel binnens- als buitenshuis beter te verdelen waardoor er minder traditionele huishou dens overblijven. Momenteel zien meisjes, aldus De Waal, in hun naaste omgeving niet of nauwelijks voorbeelden van huishoudens waarin de taken minder stereotiep verdeeld zijn, hetgeen bij hen de indruk wekt dat dat 'normaal' en dus na te streven is. Uit het onderzoek van De Waal komt tevens naar voren dat meisjes zich nog steeds ori ënteren op traditionele noties van vrouwelijkheid. 'Leuke' meisjes horen er vrouwelijk, maar niet ordinair uit te zien en duidelijk uitgesproken am bities worden al snel als 'uit- sloverij' betiteld. De Waal relativeert die con clusie enigszins omdat het om een klein onderzoek gaat on der met name meisjes uit de betere milieus. Bovendien heeft de onderzoekster met name het groepsgedrag van de meisjes bestudeerd. Wat ze persoonlijk denken kan veel non-conformistischer zijn dan ze in gezelschap durven laten merken. Met de jaren durven de meisjes zich over het alge meen steeds afwijkender ge drag te permitteren. De constatering dat meisjes in de loop van de puberteit hun intellectuele voorsprong op jongens verliezen en een ach terstand oplopen die ze niet meer inhalen, vormde voor De Waal naast de 1990-maatre- gel de tweede aanleiding voor hét onderzoek. De Waal meent dat die ont wikkeling niets te maken heeft met capaciteiten. Eén ca tegorie meisjes zou het zo graag goed willen doen, dat ze uit nervositeit falen op het moment dat ze moeten preste ren. De grootste groep meisjes echter wil aanvankelijk ouders en docenten niet teleurstellen en werkt daarom hard om hoge cijfers te halen. Dat ge drag slaat later om in het ont wikkelen van vaardigheden om met zo weinig mogelijk in spanning aan de minimumei sen te voldoen en de school zo snel mogelijk te doorlopen. Het soort diploma is van on dergeschikt belang. De meeste tienermeisjes, zo concludeert De Waal, denken niet verder dan tot hun dertig ste. Dan willen ze trouwen en nemen ze als vanzelfsprekend zoals ze dat bijna overal in hun omgeving zien de zorg voor een kind op zich. ij a d^RNHEM De ex-directeur van de Zettense inrich- ebu ingen, de 55-jarige H.F. uit Ubbergen, heeft gisteren uu]evergeefs aan de Arnhemse rechtbank gevraagd om r en aantal verjaarde zaken uit de dagvaarding tegen n ijjiem te schrappen. De man wordt ervan verdacht op idei rote schaal ontucht te hebben gepleegd met jongens m'i n meisjes die in zijn inrichting verbleven, i il ach folgens zijn raadsman mr. E. Sutorius staat in de dagvaarding Dvei en aantal zaken dat verjaard is. Volgens hem mogen deze za- arei en niet worden meegewogen bij het vaststellen van een even- ziel iele strafmaat, maar zullen ze daarop wel van invloed zijn. Om igei at te voorkomen moeten de zaken volgens hem worden ge- *en( thrapt. Dele president van de rechtbank mr. P. Smits wees het verzoek lijn! an de verdachte af. Volgens hem is er geen aanleiding om de nieiaken op dit moment uit de dagvaarding te verwijderen en zijn Dofc e ook niet in strijd met de goede procesgang. i dl )e ex-directeur verzocht de rechtbank verder deskundigen een i or itspraak te laten doen over het reilen en zeilen in zijn inrich- p>ak ng om daarmee een goed beeld te krijgen van de manier waar in kl»P er werd gewerkt. F. zelf psychiater weigert overigens nonen psychiatrisch onderzoek. nge )e zaak tegen hem wordt woensdag 6 december voortgezet. (ADVERTENTIE) Donderdag 21 september verschijnt bij deze krant ^4JAAR Redactioneel wordt aandacht geschonken aan onderwerpen die direct te maken hebben met alles in en om ons huis. Een mooie gelegenheid om uw aanbiedingen onder de aandacht te brengen. Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder tel. 071 - 122.244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden. I I I I I CeidocSouro/nt Minister Braks. foto: dijkstra DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij vindt dat de Nederlandse akkerbou wers in aanmerking moeten komen voor de inkomens steunregeling van de Europese Gemeenschap. Voor het geven van een nationale prijscom pensatie voelt hij niets. De EG iaat dergelijke steun niet eens toe, zo zei hij gisteren 'tijdens het geregeld overleg met het Landbouwschap. Het georganiseerde landbouw bedrijfsleven vindt dat Braks zijn eerder dit jaar gedane toe zegging moet nakomen dat de akkerbouwers financiële steun krijgen als de prijzen die zij voor hun graan krijgen lager liggen dan die van vorig jaar. Het Landbouwschap heeft Braks herinnerd aan de door de Kamer aangenomen motie van de VVD-er Blauw waarin ditzelfde is verwoord. De steunregeling van de EG voor ziet in een inkomenssteun van maximaal zevenduizend gul den per jaar aflopend in vijf jaar. Het Landbouwschap heeft te vens de voorstellen van Braks om de pachtnorm gedifferen tieerd te verhogen van de hand gewezen. De minister wil de prijzen voor bouwland min der verhogen dan die voor weideland. De achterliggende gedachte is dat het de veehou derij financieel veel beter gaat dan de akkerbouw. Het schap vindt dat met het pachtbeleid geen inkomensbeleid mag worden gevoerd. Op basis van de gestegen eigenaarslasten mogen de normen wat het schap betreft met 4 procent worden verhoogd. De minister heeft toegezegd binnen twee weken met zijn definitieve standpunt te zullen komen. WAALWIJK Het ver moeden bestaat dat onge veer driekwart van de bo dem in de Waalwijk is vervuild. Het gaat om delen van de ge meente die tussen 1930 en 1960 zijn opgehoogd met havenslib, huisvuil en be drijfsafval. zijn, aldus de woordvoerder van de gemeente. Het college van B en W wil 100.000 gulden uittrekken om een nader on- ^ij^TTderzoek in te stellen in de wijk Laageinde. Uit steekproeven is gebleken dat daar in de bodem in elk geval veel te hoge con centraties zware metalen voor komen. Door de vervuiling zijn vol gens de gemeente risico's voor de volksgezondheid niet uit te sluiten. Hoe groot dat risico is kan nu niet worden aangege ven omdat daarvoor onvol doende gegevens voorhanden Het college wijst er in een ver klaring op dat risico's voor de gezondheid kunnen ontstaan als er hand- en mondcontact is met de vervuilde grond, wan neer ter plaatse gekweekte bladgroenten worden gegeten en wanneer gebruik gemaakt wordt van opgepompt grond water. De enorme omvang van de vervuiling is pas aan het licht gekomen nadat de gemeente onlangs op verzoek van het provinciaal bestuur alle twij felachtige gebieden op een rij tje zette. „Met ingang van 1990 betaalt het rijk niet meer auto matisch voor het opruimen van vervuilde bodems. Daar om heeft de provincie aan alle gemeenten gevraagd om nog dit jaar alle terreinen aan te melden waarvan het vermoe den bestaat dat ze wellicht zijn vervuild", aldus de woord voerder van de gemeente. Grote delen van het laag gele gen Waalwijk zijn in het ver leden opgehoogd. Daarbij is gebruik gemaakt van slib dat uit de Maashaven werd gebag gerd. Dat slib is terecht geko men in woonwijken, plantsoe nen, onder wegen en pleinen en in rioolsleuven. Ook is in het verleden voor het ophogen gebruik gemaakt van indus trieel en huishoudelijk afval. In plaatselijke leerverwerken- de bedrijven is veel afval ver brand waarna de assen op het eigen erf zijn gestort. Ook is er volgens de gemeente veel af val terecht gekomen in sloten, wielen en andere bodemgaten. In feite zijn er in Waalwijk maar twee nieuwbouwwijken waarvan de bodem niet is ver vuild, aldus de gemeentelijke woordvoerder. Een mannequin toont een avondtoilet uit de wintercollectie van Rob Kroner. Tijdens de show van de Amsterdamse couturier wa ren veel glinsterende jurken met pailletten te zien. foto: anp AMSTERDAM De 21e collectie van Rob Kröner geeft blijk van een gerijpte visie op het wintermodebeeld van vandaag. Zonder op allerlei reeds bestaande stijlveranderin gen te gewild te variëren, laat de Amsterdamse couturier met een aantal mooi belijnde japonnen en combinaties een eerlijke en vrouw-liefelijke collectie zien. Ook wie niet precies over dat volmaakte figuur beschikt, kan er fantastisch goed uitzien in zo'n mooi, recht zwart wollen mantelpak, of een speelse lange wijde rokbroek met een tuniek met lengteplooien erop. Een paarse wollen getail leerde mantel valt golvend op de kuit en is versierd met een veelkleurige band, die van de schoudertop over de mouw loopt. Bij een dieprose wollen getailleerde mantel is boven dien nog een capuchon toegevoegd, die eveneens versierd is met hetzelfde gekleurde band. Die bandgarnering wordt op alle mogelijke manieren herhaald bij diverse zwarte mantel pakken en zorgt voor een extra aandachtspunt. Strakke zwarte cocktailjurkjes zullen overigens wel een aanzienlijke rem op het eten van taartjes betekenen. Naast zwart is er trouwens ook veel brons- of kerrykleur, kobalt blauw met een zwart accent, felgroen met kobalt of rood met zwart in de collectie opgenomen. Erg charmant en func tioneel zijn de herfstachtig gedessineerde fluwelen kraagloze jasjes, al dan niet gecombineerd met hetzelfde type pantalon. Van bruine taftzijde is een rok met een heuplang jasje, be- stikt met zachtglinsterende bruine hartjes. Bij de avondkle ding zijn veel jurken en ensembles van gepailletteerde stof fen, soms gecombineerd met taftzijde. Werkelijk beeld schoon is een wijde zijden wikkelrok, die met een brede strik middenvoor wordt gesloten en in golvende etages sier lijk naar beneden daalt. Het sprookjesachtige van deze avondrok, die gecombineerd kan worden met een strapless top, zit in twee nuances van dezelfde kleur. De buitenkant van de rok is rood met een dieprose nuance en de binnen kant is felrood met een gouden zweem. Ongelooflijk genoeg harmoniëren deze twee kleuren rood perfect. PHIA BARUCH Zwarte pakjes met bijpassende hoed, zoals gedragen door dit model, bepalen voor een groot deel Rob Kröners winter collectie. foto: anp DEN HAAG De ambtena- rencentrale CMHF gaat via de rechter in kort geding probe ren een salarisverbetering voor de middelbare en hogere ambtenaren (vanaf schaal 11) door te laten werken naar het gepensioneerde overheidsper soneel. Dat is gisteren in Den Haag na het ambtenarenover- leg tussen de ambtenarencen- trales en minister Van Dijk bekendgemaakt. Het gaat om een onderdeel van het (door de CMHF afge wezen) akkoord over de ar beidsvoorwaarden voor dit jaar. Daarin is zestig miljoen gulden uitgetrokken voor het wegnemen van een gedeelte van de salarisachterstanden van het middelbare en hoger personeel. Minister Van Dijk vond door werking naar de pensioenen niet nodig, omdat het geen „maatregel van algemene strekking" is. De CMHF denkt daar anders over, ook al is de verhoging beperkt tot de mid delbare en hogere schalen. Secretaris Van Dalen van de CMFH zegt in een toelichting dat het hem niet alleen om ju ridisch gelijk gaat, maar ook om een stuk rechtvaardigheid. „Ambtenaren hebben iaren te weinig gekregen, en dat gold dus ook voor de gepensioneer den. Verbetering achteraf hoe gering ook voor wer kenden, moet dus ook naar de gepensioneerden doorwer ken". Minister Van Dijk zei dat uit voering van de doorwerking die de CMHF beoogt volgens hem niet alleen juridisch on haalbaar is, maar ook tech nisch uiterst ingewikkeld uit voerbaar zal blijken. „Het is heel erg moeilijk uit te zoeken wie van de gepensioneerden daarvoor precies in aanmer king komt", aldus de bewinds man. Hij wil bij de beraadsla gingen over de arbeidsvoor waarden voor 1990 hierop wel studeren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7