Soms moeten onsehuldigen prijs betalen voor vrijheid" Bezorgt het milieu u koude rillingen? Of uw CV-ketel? C«idócSouaant Gooi ook uw oude CV-ketel eruit. RADSON „In een arbeiderswijk wordt op maandag a( geen oud brood gegeten"s( ECONOMIE /BUITENLAND DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA 31] (Van onze correspondente Willy Werkman) BAYRUT „Vroeger zei den we tegen elkaar: „Volgende week zal het vrede zijn". Nu geloven we dat niet meer. De Sy- riërs willen ons verwoes ten. Maar ik zal hier nooit weggaan. Dit is mijn Anis Chebib, wiens huis in Bayrut kortgeleden door een Syrische 240 mm mortiergra naat werd verwoest, woont nu met zijn dochter in de kelder. Zijn vrouw en twee andere kinderen liggen gewond in het ziekenhuis. Met de moed der wanhoop probeert hij nog wat optimis me op te brengen. „Ik heb nog een beetje geld over. Als alles rustig is'zegt hij, „zal ik mijn huis repareren". Rustig zal het in en om Bayrut voorlopig echter niet worden. De door de Libanese christe nen verklaarde „totale bevrij dingsoorlog" tegen de Syrische bezettingstroepen belooft al leen maar meer dood en ver woesting. Nu in Bayrut al bij na geen huis meer heel is en het grootste deel van de an derhalf miljoen inwoners is gevlucht, doen er alleen de be grafenisondernemers nog goe de zaken. In de afgelopen vijf maanden kwamen in de stad 800 mensen om, allen burgers. Doden in het islamitische West-Bayrut zowel als in het christelijke oostelijke deel van de stad. Het begrafenisbedrijf van de gebroeders Flouty in de wijk Ashrafiyah bijvoorbeeld heeft extra mensen moeten aantrek ken. Hun service gaat overi gens zover dat zij hun cliënten nog steeds een keuze kunnen aanbieden. Een eenvoudige houten kist en vervoer per rammelende Cadillac voor een paar honderd dollar, tot een met satijn gevoerde kist met koperen handvaten, engeltjes en bloemen voor de somma van enkele duizenden. Oorlogsschepen Nu niet alleen Arabische be middelingspogingen voor een oplossing van het Libanese conflict op niets zijn uitgelo pen, maar ook de indrukwek kende Franse oorlogsschepen voor de kust van Bayrut de si tuatie niet hebben veranderd, voelen de christenen in Oost- Bayrut het Syrisch-Israelische beleg rondom hun enclave als een met de dag sterker wor dende wurggreep. Met dage lijkse beschietingen vanuit het westen, het zuiden en het oos ten, is nu ook hun enige band met de buitenwereld via de haven Douniah in het noor den een regelmatig doelwit van de dodende granaten. De enige hoop op redding voor de christenen is de 54-jarige generaal Michel Aoun, de man, die sinds hij in maart dit i'aar de Syriërs de oorlog ver- daarde, zijn dagen en nachten doorbrengt in zijn militaire hoofdkwartier in de kelder van het inmiddels kapotge schoten presidentiële Baabda- paleis. Aoun werd, bijna een jaar ge leden, door de aftredende en inmiddels gevluchte president Amin Jumaiyel aangewezen als christelijk interim-premier, in afwachting van de nog steeds niet gehouden nieuwe presidentsverkiezingen. Een absurde situatie, want in west- Bayrut zetelt de islamitische premier Selim el Hoss. Aoun, een soldaat in hart en nieren, nam zijn taak serieus op. Hij besloot de al 14 jaar du rende burgeroorlog in zijn land zodanig te verscherpen, dat buitenlandse interventie zou kunnen leiden tot het te rugtrekken van de Syrische troepen uit Libanon. „Ik moet de Syriërs bevechten", legde hij kortgeleden uit. „Ik ben Libanees. Ik heb het recht ie dere vreemdeling aan te val len, die ons wil overheersen". Een mooi gebaar van vader landsliefde dat zoals hij in tussen aan den lijve heeft moeten ervaren geen reke ning hield met de diepere oor zaken van het Libanese wes pennest. Syrië, dat grote poli tieke, militaire en economi sche belangen heeft in Liba non, is erop uit Aoun met ge weld op de knieën te krijgen. Geboren in 1935 tijdens het Franse mandaat, groeide Mi chel Aoun, zoon van een een voudige boer en een Ameri- kaans-Libanese moeder, op in een christelijke Maronietenfa milie in een van de achter buurten van zuid-Bayrut. Hij genoot zijn militaire oplei ding in Frankrijk, waar hij les had met dezelfde Syriërs tegen wie hij nu vecht, en in de Ver enigde Staten. Nadat hij in 1983 was benoemd tot com mandant van de voornamelijk christelijke achtste brigade van het Libanese leger, moest hij het Souk el Gharbgebied verdedigen tegen de Druzen en de Palestijnen, ook toen al gesteund door de Syriërs. Souk el Gharb, enkele weken gele den het toneel van het eerste grote Syrische offensief tegen de christenen in oost-Bayrut, was dus voor de ambitieuze generaal bekend terrein. Dieet In 1984 door Amin Jumaiyel benoemd tot opperbevelhebber van het Libanese leger, voert Aoun nu zijn eenzame strijd tegen de Syriërs, de Druzen, de Palestijnen, de islamieten en zelfs een deel van de chris tenen. Levend op een dieet van aardappelen, rijst en bo nen, en maar een paar uur per nacht slapend met een pistool onder zijn kussen. Als hij voor even zijn tot bunker omge doopte ondergrondse paleisga rage verlaat, kunnen zijn ogen het zonlicht nauwelijks ver dragen. Toen het Israëlische leger in 1982 Libanon binnenviel, was Michel Aoun een van de wei nige Libanese christelijke lei ders, die de Israeli's hardop vijanden noemde „tegen wie gevochten moet worden". De toenmalige president Elias Sarkis zou hem persoonlijk hebben moeten verbieden op de Israëlische troepen te schie ten, toen zij het presidentiële paleis in Bayrut naderden. Met zijn anti-Israelische zowel als anti-Syrische houding dwong Aoun het respect af van de islamieten zowel als de christenen. Maar van dat res pect is onder de islamitische bevolking weinig meer over, nu Aouns troepen in antwoord op de Syrische beschietingen ook west-Bayrut onder vuur nemen. „Soms", zei Aoun kortgeleden tegen een bezoe ker, „moeten onsehuldigen de prijs betalen voor de vrijheid". Die prijs wordt inmiddels be taald door allen die hpt slacht offer worden van zijn onwrik bare besluit de „orde in zijn land te herstellen". En die orde is in zijn ogen een com promisloze strijd tegen de Sy riërs, zonder ook maar te wil len denken over de voor Liba non zo noodzakelijke politieke hervormingen. Zeggenschap De ongelijke verdeling van po litieke macht tussen de chris tenen en de islamieten is de basis van de burgeroorlog in het land dat vroeger het „Zwitserland van het Midden- Oosten" werd genoemd. De in middels sterk in aantal en in vloed toegenomen islamieten eisen meer zeggenschap dan hen volgens de Libanese grondwet van 1943 toekomt. In die machtsstrijd stapten Sy rië, dat nu ongeveer 35.000 troepen in Libanon heeft, en Israel, dat na het terugtrekken van haar leger in 1985 een „veiligheidszone" in het zui den bezet hield, in nauwe sa menwerking met het Zuidliba- nese leger van generaal Antoi- ne Lahad. Of Michel Aoun behalve een goed soldaat ook genoeg politi cus is om te beseffen dat zijn oorlog tegen de Syriërs de po sitie van de christenen in Li banon niet kan redden, is de vraag. „Niemand begint een oorlog en belooft een paradijs", zegt hij. En terwijl intussen de vluchte lingenstroom uit zijn ruïine- stad aanhoudt en zijn troepen een wanhoopsstrijd vechten tegen een numerieke over macht, rest de bleke en over vermoeide generaal niet veel meer dan zijn volk te zeggen: „Oorlog eist opoffering en ge duld". Hoe ouder uw CV-ketel, hoe meer energie hij verbruikt en hoe hoger de reparatiekosten. Als uw gas- verslindende CV-ketel uw huis nog warm stookt bezorgt z'n gas- rekening u in ieder geval koude rillingen. Radson kan u al dat ongemak besparen. Met de serie Radson ER CV-ketels haalt u super- zuinige CV-ketels in huis. Uitgerust met de beproefde aluminium- silicium warmtewisselaars voor 4 x snellere warmte-geleiding dan giet ijzer. Waardoor een blijvend hoog gebruiksrendement van minstens 83,4% (b.w.)* wordt behaald. Voor een besparing van honderden guldens per jaar. De Radson ketels zonder waakvlam besparen nog eens extra ca. 200 m3 gas per jaar. Radson is ook de pionier van de écht milieuvriendelijke ketels met de unieke en gepatenteerde ER NOxTRONIC. Met 80% minder NOX-uitstoot (stikstofoxyde) in de rookgassen, wordt het 'zure regen probleem' positief aangepakt. Zo draagt u samen met Radson uw steentje bij aan een schoner milieu. En... u bespaart door het hoge Super VR-rendement van deze ketel (87,4% b.w.)»* ca. f 500,- stookkosten per jaar in vergelijking tot uw oude ketel. Jaar in jaar uit. Nieuw! De NOX'COMBI wandketel! Superzuinig en overal direkt warm water. Als u van plan bent uw energie- vretende CV-ketel eruit te gooien, kijk dan tevens of uw huidige warmwater-voorziening wel aan al uw komfortwensen voldoet. Krijgt u tijdens het douchen een plens koud water over u heen omdat elders een warm water kraan wordt opengedraaid? En moet u minuten lang wachten op warm water? Dan is het hoog tijd voor een Radson NOX'COMBI. Deze nieuwe gaswandkombi bezit naast alle in de praktijk bewezen voordelen van de ER NOxTRONIC een uitgekiende warmwatervoor ziening die aan de hoogste komfort-wensen voldoet. Met de NOX'COMBI aan de wand beschikt u direkt over warm water. Uit al uw tappunten tegelijk. Uw ligbad is zo vol. De komfortabele voorsprong van Radson. Met de NOX'COMBI heeft u het toestel van de toekomst aan de wand. Chique van design en kleur, 't snelst met een grote hoeveelheid warm water. Bovendien 't zuinigst met energie en 't vriendelijkst voor ons milieu. Dat presteert alleen Radson. Bel nu Radson 04760 - 8 85 80. Of vul de bon in. Voor de passende oplossing van CV, warm water én radiatoren. 92,7% (o.w.) 97,1% (o.w.) Stuur mij informatie over Radson CV-ketels, boilers en kombi's, radiatoren. ir/rr (In open envelop aan Radson, Antwoordnr 67, 5960 WJ Panningen.) spaart u energie Afval is een probleemberg geworden. VAN SCHILLENBOER TOT ADVISEUR VOOI HERGEBRUIK: ZUTPHEN Hans de Graaf, voormalig schillen boer te Arnhem, staat bo ven op de grootste hoop vuil van Zutphen en verre omstreken, en geniet van het uitzicht. Een vuilnis wagen kruipt grommend de steile helling op. „Goed dat het niet regent, want dan kon je de chauffeur horen vloeken", merkt hij droog op, „dan is het hier één grote glibberbende en komen die wagens er bij na niet tegenop. In feite is de Zutphense vuilstort al lang vol, maar de betrok ken gemeenten kunnen nergens anders met hun afval heen. Met een ont heffing van de provincie blijven ze de berg opho gen". Ons huisafval. Een probleem- berg waar Hans de Graaf (34) zijn sterke tanden in heeft ge zet. De fanatieke vrijetijds- harddraver spuit ideeën hoe we er vanaf kunnen komen. Na een jaar of vier achter een Arnhemse schillenkar te heb ben gelopen besloot hij in '84 een adviesbureau op te richten om de 'lakse' overheid het woord 'hergebruik' onder de neus te wrijven. Inmiddels heeft de geboren Hagenees een stel wapenfeiten op zijn naam staan. Hij baarde landelijk opzien met het com binatieproject Ede, Neerlands meest innoverende systeem van gescheiden inzameling en verwerking van huishoudelijk afval. En ook met De Sloop- straat te Zutphen, waar een le gertje vrijwilligers afgedankte koelkasten (en nog een hele boel ander 'witgoed') bij de mensen thuis ophaalt en uit el kaar peutert, nadat eerst de beruchte cfk's zijn afgetapt. De provincie Zuid-Holland gaat net Zutphense voorbeeld bin nenkort volgen. Wie is Hans de Graaf? Hij schopt achteloos tegen een 'ge kraakt' brood en zegt zelfbe wust: „Ik speel in op de dingen die zich aandienen. Ik ben in dertijd schillenboer geworden, omdat ik niks beters te doen had. En door een hele grote vergissing. In het najaar van '79 zocht ik een baantje, nadat ik er als automonteur uitge- donderd was. Ik kon niet zo goed onder een baas werken en wilde voor mezelf begin nen. Dat was net in de tijd dat Stefan Triest met veel tam tam aankondigde in Arnhem als schillenboer te gaan begin nen. Dat leek me ook wel wat. En terwijl hij nog bezig was om subsidies los te peuteren ben ik alvast begonnen. Zo is het gekomen". Ton per dag „Nou, ik ging toen eens becij feren hoeveel schillen ik op zou kunnen halen. En toen kwam ik al gauw op een ton per dag ongeveer, dat moest kunnen. Ik ben toen bij de va der van m'n vriendin gaan vragen, die is boer in de Ach terhoek: wat kost een kilo vee voer? 'Zo'n 55, 60 cent'. Tjee, dacht ik, ben ik me daar op een gouden handel gestoten. Ik ben aan de slag gegaan, heb een enquête gehouden in een woonwijk, onder een groep van 200 mensen, met de vraag of ze hun schillen apart wilden houen. Ja, dat wilden ze wel, zei 95 procent. Heb ik vergun ning aangevraagd bij de ge meente. En toen ben ik wat verder gaan zoeken naar vee voederwaarden en dergelijke. Al gauw bleek dat een kilo schillen geen 55 of 60 cent waard is, maar ternauwernood een dubbeltje. Want schillen bestaan voor tachtig procent uit water. En die 55, 60 cent voedingswaarde geldt voor de droge stof. Dus kwam ik heel bedrogen uit". „Ja, ik dacht, ik zie wel waar het schip strandt. Inmiddels had ik een gemeenteraadslid leren kennen - Dick Tiemens, IT1 hij is nu statenlid - die me we wilde helpen. Ik ben toen geei woon begonnen. Twee of dri er5 weken later volgde Stefan. N en een jaar heeft Dick Tiemenier ons samengebracht. Stefan ei on ik zagen het zelf ook we want we kwamen elkaar tegei als we naar de boer reden. Dae- was iedere keer vrolijk zwaai trij en. Na een jaar zijn we gaaium samenwerken. En daar is iijjn Arnhem de EKS uit voortgeorr komen, de Ecologische Kring loop Stichting". De eertijds bloeiende stichtinj ligt inmiddels op haar gat, ver 'FC telt hij tussen neus en lippeieef door. Alleen een kringloop a a winkel bleef open. „Ik dach et dat ik veel weg gooide zonde |ar< eerst de familie uitputtend t 'FC ondervragen of zij het nojen konden gebruiken, maar il ogi ben waarschijnlijk nog eer jet van de zuinigste mensen. Al ind ie ziet wat er afgedankt wordt iet Puntgave bankstellen die ge'aK woon de deur uitgelazerd wor ag den, omdat ze niet meer zi e" leuk stonden of zo. Ik heb no 'e nooit een nieuw bankstel ge >en kocht. Die zijn bij mij uit d - s kringloop gekomen. En ik he ie- echt geen rotzooi thuis staar'et echt niet. Het is niet meer d'e 1 gebruiksduur die bepalend ii>re* voor de levensduur van meu^or beien, maar veel meer de mcPe detrend. Toen ik bij de krii^e"i gloopwinkel wegging kwaw°d Oisterwijk binnen. Klojfee Wop". „In een arbeiderswijk wordt 'sjtct maandagsmorgens geen oud De brood gegeten hoor. Dat wil pa lusi niet. Er worden echt hele bro- er den weggelazerd. Meestal wit-ijke brood. Echt twee tot drie keei eia; zoveel als in meer gegoede en; wijken. Dat geldt ook vooién meubels en apparaten. En heiete is ook nog zo, als je uit een vil-oe" lawijk een gasfornuis of eenier koelkast ophaalt, glimt-ie. Dat is gewoon zo, ik kan er ooli/""^ niks aan doen". Lj ƒ250 per uur V „Ik ben eruit gestapt toen dA/- stichting nog springlevent was, maar de vooruitzichter op mijn gebied een stuk min der werden. Ik was het laatst* jaar in dienst bij de stichtinj voor 1430 gülden in de maand IR. Een betrokken organ isatiebu in£ reau bracht 250 gulden per uuievj in rekening. Ik dacht hé, da tikt toch beter aan. Maar il kwam echt op het idee toen iUen na de EKS een paar maandeiiro niks deed, behalve dan m'nn badkamer verbouwen, en ii almaar door de buitenwach folg gebeld werd met vragen ovei en werkprojecten. Ambtenarer en en welzijnswerkers die ziel uelt met afvalverwerking ginger at bezig houden, maar uitvoerenc bhr nul komma nihil wisten. Dele manier waarop ik denk schijnt an logisch te zijn. De manier ake waarop ik uit het blote hooft e o« dingen aanpak valt binnen dt )e e kaders zoals zé binnen een or- itsp ganisatiebureau ook aangepakt ing worden. Als je logisch denkip e maakt het niet uit of je nou en kleermaker of computeringe- Ie z nieur wordt. Als je een bepaal» de systematiek kan herkennen1 en ontwikkelen dan ben je ge schikt. Klaar". Het eerste jaar was 'armoe' Dank zij het inkomen van zijn vriendin kwam hij er door. „Mijn eerste opdracht was de opzet van een opleidingscursus! voor schillenboeren. Kon ik' half jaar mee vooruit. Ik kreeg! er dertig mille voor. Via een! gemeenteraadslid /makelaar ben ik begonnen in een sou terrain van een flat aan de Rijn. Zitten we nu nog. Het was helemaal uitgewoond. Ik kon het een jaar voor niks krijgen als ik het op zou knap pen. Dat was voor mij een' goeie deal" Inmiddels heeft Hans de Graaf' twee milieukundigen in dienst. De zaak loopt als een] trein. Zijn grootste opdracht-' gever is de overheid. „Ik vlieg] vooruit op de toppen van de! milieugolf". Het aftappen van' de gassen uit koelkasten] noemt hij „de grootste klap-, per". GERRIE COERTS1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6