Kerkendag wordt gedragen door gewone gelovigen" CcidóGSoiwmUl brieven van lezers kerk wereld Contemplatief Verband" voor Predikanten: alarmbel voor kerken GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócGouimit DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA ■ilN ICTO: Te vroeg voor demobilisatie DEN HAAG Voor het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) „is de tijd voor demobilisatie nog niet aangebroken". Als de vereniging zou worden opgeheven, zou het buitengewoon moeilijk zijn tot heroprichting te komen, zo schrijft het bestuur in de ICTO-Vredesweekkrant. „Wij menen dat wij paraat moeten blijven, al leven we op dit moment niet in een staat van verhoogde waakzaamheid". Het bestuur pro beert de euforie over de veranderingen in de Sovjetunie te temperen. Ook het Vredesoverleg Kerk en Samenleving (VOKS), een afsplitsing van het ICTO, schrijft dat van ophef fing voorlopig geen sprake kan zijn. Tv-predikant in de boeien De van fraude verdachte Ame rikaanse televisiepredikant Jim Bakker is met hand- en beenboeien vanuit een psychi atrisch ziekenhuis naar de rechtbank van Charlotte, in de Amerikaanse staat Noord-Ca- rolina gebracht om daar te worden gehoord. De voorma lig leider van het evangelisch televisie-imperium „Prijs de Heer" is door gevangenis-psy chiaters onderzocht nadat Bakkers eigen psychiater had gezegd dat Bakker halluci neerde en niet kon worden gehoord. Onderzoek echter leidde tot de conclusie: „psy chisch niet ziek". Wanneer de rechtbank Bakker schuldig acht aan het ten laste geleg de, kan hem een straf worden opgelegd van in totaal maxi maal honderdwintig jaar cel. FOTO: AP Nieuw overleg over klooster Auschwitz ^^^®CHAU P°°lse bisschoppen willen opnieuw gaan onderhandelen over het Karmelietessenklooster in hef voor malige concentratiekamp Auschwitz. De bisschoppen verklaar den dat de oplossing van het conflict over de plaats van het klooster een absolute voorwaarde is voor het opnieuw op gang brengen van de joods-christelijke dialoog, die wereldwijd ver stoord is. De Commissie voor dialoog met de joden van het Poolse episcopaat, die gisteren tot onderhandelen opriep, vipdt dat nieuwe gesprekken over de verhuizing van het klooster moeten worden gevoerd zonder voorwaarden vooraf. Doe uw plicht en laat het overige aan God over Pierre Corneille COORDINATOR JAN GRUITERS: UTRECHT Naar het voorbeeld van andere landen krijgt Nederland volgende week zaterdag in Utrecht zijn eerste ker- kendag. Duitsland is daarvoor het meest be kende voorbeeld. Maar katholieken en protestan ten organiseren daar ie der apart hun eigen da gen, de Nederlandse ker kendag zal daarentegen alle kerken die in de Raad van Kerken samen werken, veertien in to taal, bijeen brengen. Van Gereformeerde Bonders, - de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk -, tot de basisbewe ging die aan geen enkele kerkelijke discipline is onderworpen en alles wat daartussen in zit (her vormden, gereformeer den, katholieken, remon stranten), zal zaterdag 16 september aanwezig zijn in de Utrechtse Vee markthallen. De adjunct-secretaris van Pax Christi en coördinator van de kerkendag, Jan Gruiters (33), die samen met vertegenwoor digers van onder meer IKV en Youth for Christ, al vele maanden bezig is met de voorbereiding van deze ker kendag, heeft daar wel een verklaring voor. Met alle deelnemende groepen is de afgelopen tijd vergaand ge sproken. „Als je intensief met elkaar in beraad gaat, levert dat gewoon meer op. Met de Gereformeerde Bond die moeilijkheden had met de we relds getinte speerpunten waar de Raad van Kerken aandacht voor vraagt op de kerkendag is goed overleg geweest. Wij hebben gezegd: actie kan niet zonder bezin ning, maar we leggen de ac centen anders en daar leggen de verschillende partijen zich bij neer". Polarisatie Volgens Gruiters wijst een onderzoek van de katholieke universiteit van Nijmegen uit dat de polarisatie in kerkelij ke kring voor een groot deel is overwonnen. Voor een deel zat dit overigens te maken hebben met toegenomen de sinteresse bij velen die ooit kerkelijk betrokken waren. Maar zij die wel actief waren in' de kerken voelden zich een aantal jaren terug niet thuis bij de agressieve manier waarop de vredesbeweging te werk ging. Ter verontschuldi ging voegt Gruiters er aan toe: „We zaten toen met het feit dat een zaak als de kruis raketten om duidelijke ste- lingnames vroeg". Uit hetzelfde Nijmeegse on derzoek blijkt dat Jwee op de drie kerken op een of andere manier betrokken is bij het conciliair proces, dat op de kerkendag uitvoerig aan de orde zal komen. Op de kerkendag worden minstens veertienduizend mensen verwacht. Dat zijn in hoofdzaak mensen die Op uit nodiging van de organisatoren FOTO: ELLY VOS naar Utrecht komen. Alle pa rochies en kerkelijke gemeen ten is gevraagd een delegatie te sturen van vier personen, liefst twee vrouwen en twee mannen en daaronder ook en kele jongeren en deze aanpak werd gevolgd om de dekking zo groot mogelijk te maken. Iedere deelnemer moest twin tig gulden betalen. Bijna zes tig procent van de kerkelijke gemeenten en parochies heeft daar positief op gereageerd, ook al moesten sommigen daartoe wel worden aange spoord. Toen eenmaal die dekking verzekerd was, zijn ook individuele kerkleden of randkerkelijken aangespoord tot deelname. Gruiters: „De deelname wijst op een zeer breed draagvlak voor de kerkendag. De men sen zien de urgentie van de problematiek die in het conci liair proces aan de orde wordt gesteld heel goed in. Ze be grijpen dat we de aarde in bruikleen hebben om haar op een goede manier aan onze kinderen over te dragen. Bo vendien vinden de deelne mers dat het kennelijk een taak is van de kerken om zich met deze taken bezig te hou den. Het is natuurlijk zo dat de kerken zich bescheiden moeten opstellen als het over het milieu gaat. Ze hebben op dat punt nooit veel betekend. Het conciliair proces (waarin heelheid van de schepping een van de centrale aan dachtspunten) zou je kunnen zien als een inhaalmanoevre van de kerken. Nu zou het misschien wel eens zo ver kunnen komen dat de nood zakelijke maatschappijveran dering en de kerkelijke ver nieuwing twee kanten van dezelfde medaille zijn. Speerpunten De kerkendag is opgebouwd rond zes speerpunten uit het conciliair proces: de macht songelijkheid tussen man en vrouw, verarming in Neder land, de schuld van en de honger in de Derde Wereld, vijandschap tussen oost en west, racisme in Nederland en elders en last but not least de verspilling, vervuiling en ver nietiging van natuurlijke hulpbronnen. Door de stuurgroep conciliair proces van de Raad van Ker ken zijn de kerkelijke ge meenten en parochies vorig jaar uitgenodigd aan de hand van deze speerpunten zelf met het conciliair proces aan de slag te gaan. Ze zijn uitge nodigd hun eigen geloofsbrief te schrijven en een groot aan tal plaatselijke kerken hebben eigen activiteiten ontwikkeld. Sommige hebben contacten gezocht met Oosteuropese kerken„weer anderen zijn om de tafel gaan zitten met uitke ringsgerechtigden en zijn ge meenten geweest die autoloze zondagen propageren. Gruiters is niet bang dat al deze vele activiteiten leidei} tot versnippering. Weliswaar is heel duidelijk gekozen voor de mensen en hun activiteiten aan de basis zelf: van hen moet het conciliair proces uit gaan. Ook daarin verschilt de Utrechtse kerkendag met een organisatie als de Duitse ker- kendagen, waar veel bekende kopstukken komen die zo'n dag dragen, maar in het dage lijks leven van de kerk nau welijks een rol spelen. Wij zullen in Utrecht minstens veertienduizend kopstukken hebben en zij dragen ook dit proces." De zes genoemde speerpunten komen op de kerkendag uit gebreid aan de orde. Ook zal daar in de vorm van zoge naamde „handelingsperspec tieven" worden aangegeven hoe daar verder aan gewerkt kan worden. Tenslotte zal het de taak van de Raad van Ker ken zijn de zaken die de ker kendag beroeren op de agen da van de politiek te krijgen. De kerkendag zal twee be langrijke podiumdiscussies kennen. De eerste heeft als ti tel Op weg naar een leefbare wereld, waarin kerkmensen met een groot aantal politici (Kraaijeveld-Wouters, CDA, E. Herfkens, PvdA, Ria Bec kers, PPR, en E. Schuurman, RPF) zullen debatteren over de politieke vertaling van het conciliair proces. Een tweede belangrijke fo rumdiscussie is gewijd aan de rol van de Kerken op weg naar het jaar 2000. Onder lei ding van de Leidse hoogleraar Lafnme Leertouwer zullen di verse beleidsmensen uit de kerken de vraag aan de orde stellen of het conciliair proces een modegril is of een echte poging is het maatschappelijk engagement van kerken vorm te geven. Verder: van welk soort kerk dromen de uitge nodigde beleidsmensen in de kerken (onder meer Blei van de Nederlandse Hervormde Kerk, Van der Veen-Schen- keveld van de Gereformeerde kerken, Van Munster van de Rooms-Katholieke kerk). De kerkendag wordt afgeslo ten met een dienst waarin voorgaan de Zuidamerikaanse katholieke theoloog Carlos Mesters van Nederlandse af komst, de hervormde theologe Riet Bons-Storm en de secre taris van de Raad van Ker ken, ds. Willem van der Zee. PAUL VAN VELTHOVEN AKKRUM „We heb ben een tijd achter de rug waarin je als als predi kant die dicht bij God leefde, verdacht werd ge maakt. In bepaalde ker ken ging het alleen nog maar om actie voor de medemens. Het zich ver diepen in God en de bij bel werd geminacht. Stu denten op de Theologi sche Universiteit die mid daggebeden hielden, wer den uitgelachen. Om te gen die stroom in te roei en, daar is moed voor no dig". Ds. Anje van der Pers, gere formeerd predikante te Ak- krum, beseft dat ze zware woorden spreekt. We hebben het dan ook niet over het eer ste het beste onderwerp. In mei van dit jaar is namelijk het Contemplatief Verband van Predikanten (CVP) opge richt. Het CVP bestaat uit predikanten uit verschillende kerken die een contemplatief, beschouwend leven willen leiden: een leven van gebed en spiritualiteit, samengaand met de zorg voor de gemeente of de hen toevertrouwde mensen. Ds. van der Pers is lid van deze groep. In de kor te tijd van bestaan hebben zich tientallen predikanten uit het hele land bij de initia tiefgroep gevoegd, vooral uit hervormde en gereformeerde kring. Onder hen bevinden zich naar verhouding veel vrouwen. Een Contemplatief Verband voor Predikanten, is dat niet net zoiets als een slipcursus beginnen voor Formule-1 coureurs? Je zou volgens ds. van der Pers inderdaad mo gen verwachten dat alle pre dikanten meditatief zijn. He laas wijst de praktijk anders uit. Wijding aan de gemeente hoeft niet hetzelfde te zijn als het zoeken van de „verborgen omgang" met God. „Ik ken predikanten die, behalve de formele gebeden, nooit echt bij zichzelf bidden". In het CVP kunnen predi kanten die wel, vaak in het verborgene, een contemplatief leven leiden, steun krijgen van elkaar. Ds. van der Pers wil daarbij wel onderscheid maken tussen spiritualiteit en contemplatief zijn. Spiritueel leven kun je ook vanuit een humanistische levensbeschou wing. Contemplatief staat voor Godsbeschouwing. Een innerlijke gerichtheid op God wanneer die je op een of an dere manier geraakt heeft. „Contemplatieve predikanten zijn uiterlijk niet van andere te onderscheiden. Maar hoe wel ik geen bewijzen heb, vermoed ik dat het invloed heeft op het functioneren van de predikant". Contemplatief zijn kost moei te, zegt ds. van der Pers. Waarom? „Het heeft iets te maken met het geheim tussen God en mensen. Je bent ge raakt door iets dat hoger is dan jezelf. De meeste mensen kiezen dan de gemakkelijkste weg en bewaren afstand. Doe je dat niet, dan ben je er gauw ondersteboven van. Want als God je vinger te pakken heeft, wil hij je hele hand en ook de rest". „Naast de moeiten van per soonlijke geloofsaanvechtin- gen niemand heeft per slot van rekening ooit God gezien, dus hou je jezelf niet voor de gek? moet je er ook nog eens bewust je tijd aan geven. Predikanten hebben het vaak hondsdruk. Maar we zoeken zo'n leven toch omdat we het gewoon niet kunnen laten. Zie het als iemand die ver liefd is op een ander. Die wil toch altijd samen met diegene zijn?" Ds. van der Pers wijst verwij- Ds. A. van der Pers ten als zou contemplatief le ven een soort religieuze zelf bevrediging zijn, met kracht van de hand. „We willen als CVP een zuurdesem zijn voor de kerken. Die hebben het zo broodnodig. De kerken moeten weer bronnen zijn. Door openlijk voor zijn of haar contemplatief leven uit te komen, proberen de predi kanten het „levende water" te schenken aan hen die hen zijn toevertrouwd. Zo kan de ge meente weer een levensteken worden in de wereld. Het is echt niet zo dat een contem platief levend predikant geen FOTO: PERS UNIE tijd meer heeft voor de men sen en voor het helpen veran deren van structuren. Het geeft juist inspiratie om dat langer vol te kunnen houden. Door deze wijze van leven word je er juist ipet je neus opgedrukt. God inspireert je om je hart aan je medemens te geven". Het CVP wil volgens ds. van der Pers het bidden terugge ven aan de mensen. Het wil graag dat groepen gemeente leden ook bijelkaar komen om zelf een contemplatieve groep te vormen. „Het moet niet bij onszelf blijven, maar voortgang vinden. Veel ge meenteleden willen wel, maar weten niet meer hoe ze moeten bidden. Het gebed is een verlanglijstje geworden. De lofprijzing, de dankzeg ging en de voorbede zijn ver stomt. We moeten dat spoor weer terugvinden, opdat de wereld weer erkent dat Christus de Heer is". Het CVP is „hartstikke no dig", betoogt de contemplatie ve predikante. Er zijn volgens haar wel gebedsgroepen in enkele gemeenten, maar die worden in sommige gevallen zelfs tegengewerkt door de predikant. Ze vertelt van de „schaamte voor jezelf" die veel predikanten moeten overwinnen bij een gezamen lijk gebed en van de tegen werking die veel contempla tief ingestelde dominees en theologisch studenten hebben moeten ervaren. Toch vindt ze het klimaat veranderen. Ze wijst daarbij op de vele boeken die ver schijnen op dit gebied. „Maar er is intussen heel wat ver dord. Hoewel het tegengestel de het geval zou moeten zijn, is het CVP dringend nodig. En dan moet er toch bij vele mensen een alarmbel over gaan. STEVEN EMMENS Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Verkiezingen (6) De Centrum Democraten heb ben in de verkiezingsstrijd niet of nauwelijks een rol van beté kenis gespeeld. In de opinie peilingen kwamen ze niet voor. Iedereen leek ze verge ten te zijn. Tot dat mevrouw Beckers van Groen Links dinsdagavond direct na het lijsttrekkersdebat strijdlustig in de Tros-camera's keek en tv-kijkend Nederland opriep toch vooral niet op „die racist" te stemmen. Hoe naïef om niet te beseffen dat zo'n oproep juist het effect heeft van een pracht van een reclame-spot. De volgende dag wordt Jan maat dan ook prompt gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Mevrouw Beckers wordt be dankt! M. v.d Poel, LEIDEN. Verkiezingeri (7) Kan men de komst van vele jonge Aziaten en Noordafrika nen naar Nederland en diens nabuurlanden beschouwen als een soort verjongingskuur van de eigen vergrijzende en kin- derarme bevolking? Kan men als gevolg van deze stroom vreemdelingen spreken van een verandering of een verlies van de eigen nationale identi teit nu de islam het christen dom naar de kroon steekt en Turks en Arabisch in het.eind- examenpakket van het* mid delbaar onderwijs zijn opgeno men? Kan men beweren, dat de gezondheidszorg oorzaak is van de vergrijzing en dat toe name van deze zorg ook toena me van de vergrijzing bete kent? Kan men stellen, dat de vrouwenemancipatie oorzaak is van weinig geboorten en dat het verschijnsel van de „wer kende vrouw" oorzaak is van jeugdvandalisme in allerlei vormen? Kan men aanvaarden dat het begrip „openheid" de oorzaak is van de vloedgolf van „seks" die de maatschappij overspoelt? Kan men stellen dat het begrip „democratise ring.' het niveau van de sa menleving heeft verlaagd? Is het waar dat het massatoeris me grote schade toebrengt aan natuur en landschappen, mo numenten van kunst en cul tuur bedreigt, in tal van lan den onder de bewoners grote sociale onvrede veroorzaakt en de trek naar het rijke Westen beïnvloedt? Dingen naar de gunst van de kiezer verplicht politici in de verkiezingstijd geen ernstige kwesties aan de orde te stellen, want zij weten dat in een tijd van „brood en spelen" kiezers alleen te winnen zijn door in komensverbetering. Voor het CDA geldt daarbij het oude woord: „de tering naar de nering zetten". Verkiezingen (8) De situatie in ons land is op verschillende terreinen niet best, aldus een briefschrijver en hij heeft gelijk. Óm het CDA en in het bijzonder de heer Lubbers daar alleen de schuld van te geven, is echter naast de waarheid. Was het CDA niet de centrale rege ringspartij geweest, dan zou de situatie nog erger zijn geweest. Het CDA heeft veel afgeremd wat verkeerd was, en meege holpen een volledig faillisse ment te voorkomen, ofschoon men dat niet graag hoort. Zelfs toen ook nog eens aan duizen den vluchtelingen kost, inwo ning en werk moest, worden gegeven liep nog het werk loosheidscijfer terug. Laat men niet suggereren dat alleen door méér uit te geven alle problemen opgelost kunnen worden. Dat zou wel eens ave rechts kunnen werken, gezien de ervaring van de jaren ze ventig. Met Lubbers verder is de veiligste weg voor de toe komst. ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT ZIJN KAN BETEKENEN? ENIG IDEE HOE WE GEHANDICAPTEN KUNNEN HELPEN? Kok zal diep moeten bukken iachi OoiT werd het door de socialisten bedacht. Twaalf jaar g( ^faj leden gingen zij naar de kiezers met de leus 'kies de minii n ter-president'. Dat legde hun geen windeieren: tien zete ine winst. Het CDA nam dit idee in 1986 dankbaar over. Met d'e£ri slogan 'Laat Lubbers z'n karwei afmaken' werden de chrii ten-democraten de grootste partij. Ook gisteren bleken d kiezers zeer gevoelig voor de uitstraling van de minister-pr< ,g a: sident als succesvol staatsman, die een soepele redelijkhei ister weet te paren aan vastbeslotenheid. Het CDA heeft zich uitermate goed gestabiliseerd grote winst van 1986. Het hield niet alleen de winst van dri jaar geleden vast, maar versterkte zijn positie percentuei ook nog enigszins. Eén ding staat dus vast: Ruud Lubbei blijft de Grote Roerganger van het schip van staat. Een pei soonlijke triomf voor de 50-jarige Rotterdammer, temeer om dat hij in de verkiezingscampagne op het laatst nog eens be nadrukte dat het ook letterlijk ging tussen hém en Kok. LOS van de persoon van Lubbers heeft ook het CDA-pro I gramma in de hele campagne een overheersende rol ge speeld. Met wie ook een coalitie zal worden aangegaan, christen-democraten zullen hun beloften, met name op he punt van de immateriële zaken, zeker willen waarmakei Een partij die zeven jaar lang een overwegend vervelend boodschap moest uitdragen en daar door de kiezers desoi danks zó voor wordt beloond, zal datgene wat in die perioi is bereikt in de komende vier jaar zeker niet in de waai schaal stellen. J ii A Overigens is het niet moeilijk te voorspellen wat LuU bers na dit stembusresultaat gaat doen. Hij zal aansturen o| een coalitie met de PvdA. Het wederom forse verlies van d VVD ('de breker betaalt') maakt de liberalen voor hem min k-N der aantrekkelijk. Lubbers zou te maken krijgen met eeis*e nog veeleisender coalitiepartner, namelijk een team 'zwaargewichten dat zich niet de kaas van het brood laa eten'. Nee, de op papier nog steeds bestaande mogelijkheiiein van een coalitie met de VVD (76 zetels) zal alleen fungerei®01^ als stok achter de deur naar de PvdA. De partij van Kok is er niet in geslaagd te overtuigen dal^y irti. een hoofdrol voor de socialisten in een nieuw kabinet de bes '{l te aanpak zou zijn. Kok zal dus diep moeten bukken, wil hi re' als vice-premier op het bordes van Huis ten Bosch komen t( staan. De belastingverlaging a la Oort per 1 januari gaat der >0lii halve gewoon door en de wet op de euthanasie blijft onver akk anderd. Verdiend succes van GPV lfde Kok en zijn partijvoorzitter Sint zoeken, na een volgen£ëer velen foutloze campagne van de PvdA, de oorzaak voor he verlies vooral bij Groen Links. Dat blijkt maar ten del waar. Deze linkse gelegenheidscombinatie heeft weliswaa net zoveel zetels gewonnen als de PvdA heeft verloren, maa de overigens tegenvallende winst komt vooral van d jonge, nieuwe kiezers. Daarmee is tevens vastgesteld dat Ko veel 'zwevende' kiezers niet heeft kunnen bereiken. LUBBERS is daar veel beter in geslaagd. Met zijn zakelijk, uitstraling en leiderscharisma weet hij ook niet-confessionelc kiezers aan te spreken. Bijna veertien procent van de CDA aanhang is tegenwoordig onkerkelijk. Dat bracht overigerA met zich mee dat de christelijke getuigenispartij GPV mei succes in de CDA-vijver heeft kunnen vissen. Een verdiend succes van deze principiële groepering en in het bijzonder van GPV-lijsttrekker Schutte, een hardwerkende politicus die door vriend en vijand om zijn bekwaamheden wordt prezen. NAAST Schutte kan ook Hans van Mierlo zich op de bors I l kloppen. Drie zetels winst boekte het 'oude kanon' van D66 vooral dank zij de jonge kiezers en de afvalligheid van eer aantal VVD'ers. Van Mierlo hoopt nu in aanmerking te ko- men voor één of meer ministersposten (defensie?). Of di lukt, zal sterk afhangen van Lubbers. Heeft hij het gevoe dat Van Mierlo, met wie hij persoonlijk bevriend is, een vol doende matigende invloed zal hebben op Kok? Of vreest hi dat een kabinet met D66 juist te links wordt? Tenslotte is er nog de winst van de Centrumdemocra ten. Janmaat keert terug in de Tweede Kamer, doordat er altijd wel mensen zijn die hun persoonlijke tegenspoed wijten aan anderen, bijvoorbeeld de vele gekleurde migranten Lubbers noemde gisteravond de terugkeer van Janmaat de ernstigste tegenslag die hij bij deze verkiezingen heeft c moeten incasseren. Voor de rest wil hij er niet al te drama tisch overdoen: „Hij is voor mij een van de kamerleden". Dat' neemt niet weg dat kabinet en Kamer er alles aan zullen moeten doen om de oorzaken weg te nemen die zo'n grote groep teleurgestelde mensen in de armen van Janmaat drijft Alleen negeren is daarvoor niet voldoende. Warm nazomerweer DE BILT (KNMI) Boven Duitsland vormde zich een aparte hogedrukkern. Dit weersysteem verwijdert zich oostwaarts in de richting van Rusland. Gelijktijdig breidt een boven Spanje aanwezig la gedrukgebied, waarin on weersbuien voorkomen, zich naar Frankrijk uit. Ons land blijft tot de avond juist buiten het bereik van de met deze storing samenhangende bewol king. In de avonduren is een enkele bui in onze zuidelijke provin cies echter niet uitgesloten. De boven beschreven drukverde- ling geeft in ons land de ko mende 24-uur aanleiding tot een stroming uit zuidoost tot oost. Daarmee wordt voor de tijd van het jaar warme lucht aangevoerd, waarin in grote delen van het land maxima van rond 25 graden kunnen worden gehaald. Ook de minima blijven met zo'n graad of 12 aan de hoge kant. Tijdens het weekeinde komt de Spaanse depressie nog wat dichterbij en verplaatst zich later mogelijk naar Duits land. Wanneer dit laatste het geval zal zijn is nog onzeker. Tijdens het weekeinde neemt de bewolking daardoor toe, valt mogelijk hier en daar een bui en wordt het wat koeler. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen en Zweden: Naar het oosten wegtrekkende bewolking, vooral in het zuiden gevolgd door zonnig weer. Langs de Noorse west kust wisselend bewolkt met vooral meer naar het noorden enkele buien. Middagtemperatuur langs de west kust en in het noorden 12 tot 16 gra den. In het zuiden aan de oostzijde van de Noorse bergen 16 tot 20 gra- Denemarken: Eerst flinke perioden met zon en droog Morgen meer be wolking maar hoofdzakelijk droog. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 21 in het zuiden, morgen iets lager. Ierland, Schotland en Engeland Langzaam vanuit het noordwesten opkomende bewolking, ge] gaande met afkoeling. Later ii noorden van de Britse eilanden weer Belgiè en Luxemburg: Zonnig en noj! tamelijk warm nazomerweer. Maxi ma 23 tot 26 graden. West-Duitsland: In het uiterste noo den soms wolkenvelden, overigei overwegend zonnig en in de nacht t vroege ochtend plaatselijk mist. Mii dagtemperatuur van rond 20 graden bij de Noord- en Oostzee via 21 a 24 graden in het midden en zuidoosten,, tot ongeveer 25 graden in Zuidwest- Duitsland. neeèn echter meer bewolking gelijk een regen- of onweersbui Deze onweersachtige kondities breiden zich morgen naar het oosten in de richting van de zuidelijke Franse Al pen en de Middellandse-zeekust uit. 2E

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2