KOMEN UW KINDEREN IN AANMERKING VOOR EEN TEGEMOETKOMING IN STUDIEKOSTEN? Pm 'rins Charles bekritiseert Frankenstein- architectuur an Joris Lamers weigert Van Dalsumprijs Joordbrabants Museum opt Mondriaan Brandbel weer in Utrechtse stadsbeeld Honderste geboortedag van Albert Plesman a. ^flJNST EeidócSouoatit DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 ISTERDAM De re- jseur Jan Joris Lamers iplt zich „zeer vereerd" het bestuur van het ïsterdams Fonds voor Kunst hem de Albert i Dalsumprijs voor het ieelseizoen 1988/89 ;ft toegekend, maar igert deze in ontvangst nemen. In de brief arin hij dat meedeelt staat geen nadere toelich ting op deze weigering. De toneelleider zou de prijs van 10.000 gulden kriigen voor zijn regie van ..Kras' van Ju dith Herzberg bij Maatschappij Discordia. „Hij is altijd op zoek naar het idee achter de tekst, waardoor hij er als regisseur in slaagt - zonder het respect voor de auteur te verliezen - extra dimensies in een stuk aan te brengen en het publiek aan het fantaseren te zetten", aldus de adviescommissie van het bestuur in het juryrapport. In de adviescommissie hadden zitting Gerda Havertong, Rob Klinkenberg en Frans Lom- merse. De aanmoedigingsprijs toneel van 5.000 gulden is toegekend aan de acteurs van De Trust. Zij besloten na het afstuderen van de Arnhemse toneelschool bij elkaar te blijven en hebben volgens de adviescommissie sindsdien een aantal „zeer in teressante theaterprodukties" gemaakt. De aanmoedigingsprijs mimo- grafie van eveneens 5.000 gul den is toegekend aan de mime-regisseurs Mike van Al- fen en Nancy Nievaard. Hij wordt gegeven als aanmoedi ging voor een aanzet in sa menwerkingsverband, aldus het fonds. De adviescommissie voor deze sector bestond uit Pip Bek, Karina Holla en Tjerk Risselada. akké escn nk I is BhNDEN Sommige na- P*S rlogse gebouwen in t ^joot-Brittannie zijn [tnsters van Franken- wejin. Ze zijn karakterloos, eiijk>t in harmonie met de ^egeigeving en worden ge- 'ugdrt door iedereen behal- c g de professoren die de lig onsters in hun laborato- doq hebben gebrouwen, lorstl riaar)t schrijft prins Charles zijn boek 'A vision of !itain', over architectuur Groot-Brittannië, dat hderdag verschijnt. Igens de Britse zondags int The Sunday Times valt I Britse troonopvolger na- jlogse architecten in zijn Ik aan „in de meeste bele- jdende termen" en zegt hij I ze onderdeel uitmaken van „schimmige wereld van Ichtige belangengroepen". verschijning van het boek naar verwachting de dis- pie over moderne architec- r in Groot-Brittannie hoog fn oplaaien. De Britse Btsomroep BBC herhaalt hderdag een televisiedocu- ptaire van oktober vorig r, waarin prins Charles ar- ftecten ervan beschuldigde met hun stedelijke ontwerpen het aanzien van steden soms „grote schade" toe te brengen. De kroonprins kreeg na de uitzending grote bijval uit het publiek. Vrijdag komen bij de BBC de architecten aan het woord. Zij zeggen in het programma dat prins Charles geobsedeerd is door gedateerde, klassieke ar chitectuur. De architect Richard Rogers, die het Centre. Pompidou in Parijs ontwierp, zei in een in terview: „Je kunt niet, zoals de prins wil, oude architecto nische normen opnieuw invoe ren. Architectuur is altijd on losmakelijk verbonden aan de cultuur van zijn tijd en hoort de tijdgeest tot uitdrukking te brengen". Prins Charles geeft in zijn boek tien grondregels, waar aan volgens hem een ontwerp voor een gebouw moet vol doen. Een verantwoord ge bouw is in de visie van de prins onderdeel van zijn omge ving, toont respect voor de persoonlijke levenssfeer en schoonheid en geeft een ge voel van geborgenheid. Uitgever Doubleday verwacht Prins Charles stelt zich hier op de hoogte van de architectuur in 500.000 exemplaren van het een oud gedeelte van Londen. De prins heeft grote kritiek op de boek te zullen verkopen. hedendaagse architectuur. foto: ap len te Heeswijk van Mondriaan, op een veiling in Londen aan- ocht door het Noordbrabants Museum. foto: anp BOSCH Het ordbrabants Museum in n Bosch heeft op een iling in Londen voor 500 gulden het schil lij „Molen te Heeswijk" 1904 van Piet Mondri- aangekocht. Het is olieverf op papier op ^ftk van 36 bij 26 centi- ^Hter. Het schilderij is Hi 11 november tot 15 ja- M|ari te zien op een ten- instelling die het mu- wijdt aan de Bra- itse periode van Mon- iaan. kunstwerk is tot nu toe in ticulier bezit geweest. Het s tot 1975 in Nederland. Het rd drie keer geveild: in 1975 Londen, in 1981 in New irk en dit jaar opnieuw in nden. Acht jaar geleden het voor 24.000 gulden in dere handen over. Dank zij Vrienden van het museum de provincie Noord-Bra lt kon het geld ervoor bij- worden gebracht. thema molen als geïso- rd object komt jarenlang en ilmatig in het werk van Wdriaan voor. Het is ook tratief voor de ontwikke ling die Mondriaan dan door maakt en \vaarbij hij steeds ab stracter gaat werken. In de nieuwe aanwinst is de molen het beeldvullend motief. De schilder paste een sterke ver eenvoudiging toe ten opzichte van eerdere versies. Mondriaan woonde een jaar in Uden en werkte er in de om geving. Uit die periode zijn on geveer 25 werken bekend, waarvan vier een molen tot onderwerp hebben. Het aange kochte werk is één van deze schilderijen. De molen werd in 1778 gebouwd en brandde in 1949 af. Behalve de werken uit de Bra bantse periode worden nog 15 vroegere en latere werken ge toond uit musea en particulie re collecties, onder meer uit de Verenigde Staten en Canada. Daarmee wordt de kern van de expositie binnen de artistie ke ontwikkeling van Mondri aan Tegelijkertijd wordt in het museum de documentaire ten toonstelling Ontmoetingen met Mondriaan gehouden. Foto's tonen de kunstenaar in zijn rijpe periode als vertegen woordiger van De Stijlbewe ging, in zijn ateliers in Parijs en New York. Hitzelbergen wil Pisuisseprijs niet AMSTERDAM De Pisuisseprijs voor de meest veelbelovende student van de Amsterdamse Akademie voor Kleinkunst, is dit jaar geweigerd. De prijs van 2000 gulden was bedoeld voor Ist- van Hitzelbergen. Hij weigerde de prijs omdat hij het onderwijs aan de academie beschouwt als een groepsproces. Hij is het er niet mee eens dat er één student wordt uitgekozen voor een der gelijk eerbetoon. De leiding van de academie meent daarentegen dat het zinvol is de artistieke top onder de studenten te belonen. Eerdere prijswinnaars waren onder meer Karin Bloemen en Si- mone Kleinsma. Thracische schat in Nieuwe Kerk AMSTERDAM In de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt van 16 november tot en met 7 januari de zogenoemde Thracische Koningsschat van Rogozen geëxposeerd. De schat werd bij toe val aangetroffen in een Bulgaarse tuin en bestaat uit 165 ten dele vergulde voorwerpen uit de vierde en vijfde eeuw. De vondst is van grote waarde voor de verdieping van de cultuur historische kennis uit die periode. De schat was eigendom van de konings-dynastie van de Triballiërs, een Thracische volks stam ten noorden van het Balkangebergte. Er bestaat geen eens luidend oordeel over het doel van het begraven. De konings schat werd eerder geëxposeerd in onder meer de Hermitage in Leningrad en het British Museum in Londen. De Nieuwe Kerk is de laatste „stop" voordat de schat wordt geplaatst in het Natio naal Historisch Museum in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. UTRECHT Op de landelijke Monumentendag (9 september) keert met de plaatsing van een brandbel op de hoek van de Nieuwe Gracht en de Eligen- straat een stukje historie in het Utrechtse stadsbeeld terug. De brandbel dient alleen als decor en zal geen onderdeel uitma ken van het alarmsysteem van de Utrechtse brandweer. De laatste brandbel in Utrecht verdween in 1935, nadat in 1921 het telefonisch alarmsys teem bij brand was ingevoerd en de brandbelllen toen niet meer nodig waren. De bellen stonden op verschillende plaat sen in de stad, meestal op een houten of hardstenen paal in de buurt van een spuithuisje. Sommige bellen waren afkom stig uit in de 17de eeuw ge sloopte kloosters. Duikend in de geschiedenis blijkt dat het Utrechtse stads bestuur in de loop der eeuwen steeds meer maatregelen tegen brand heeft genomen. Zo kre gen in 1368 huizenbezitters met leien daken een premie van het gemeentebestuur. Enkele tien tallen jaren later mochten huis eigenaren in het centrum van de stad geen stro meer aan brengen op hun daken. Zak kendragers kregen de plicht opgelegd te helpen bij het blus sen van een brand. In 1455 be paalde het stadsbestuur dat een kerkklok die dicht bij een brand stond moest worden ge luid. Bij het verstrijken van de tijd kreeg de brandbestrijding in Utrecht langzamerhand meer en meer vorm. De brandbestrij- dingsploegen gingen uit een vaste bezetting bestaan. De spuitgasten ontvingen een vast „tractement". Zo kreeg een brandmeester in 1794 een be drag van 4 gulden. Op 6 maart 1851 ontstond het Gezelschap Utrechtse Brandweer dat enke le jaren de beschikking kreeg over een stoombrandspuit. VEEMARKT DEN BOSCH Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusiet BTW (Volgens PVV): Aanvoer slacht runderen 1472, waarvan mannelijk 209. Mann. Super 9,25-10,25. Mann. extra kwal. 8,50-8,90. Mann. 1e kwal. 7,75-8,50. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mann. 2e kwal. 6,80-7,75, Mann. 3e kwal. 6,40-6,80. Handel re delijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk Su per 10.25-12,25. Vrouwel. extra kwal. 8,60-10,25. Vrouwel. 1e kwal. 7,65- 8,60. Handel willig en prijzen iets ho ger. Vrouwel. 2e kwal. 6,80-7,65. Vrouwelijk 3e kwal. 6,20-6,80 en worstkwaliteit 5,95-6,60. Handel willig en prijzen iets hoger. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 932, waarvan graskalveren 192. Melk- en kalf koeien 1e soort 2025-3100, 2e soort 1600-2025. Handel stil en prij zen gelijk. Melk vaarzen 1e soort 1750-2250 en 2e soort 1475-1750. Handel flauw en prijzen gelijk. Kalf- vaarzen 1e soort 2200-3150 en 2e soort 1850-2200. Handel redelijk en prijzen gelijk. Guste koeien 1e soort 1825-2200 en 2e soort 1450-1825. Handel redelijk en prijzen gelijk. Enterstieren 1175-2050. Handel rus tig en prijzen gelijk. Pinken 1250- 1950. Handel rustig en prijzen gelijk. Graskalveren 1000-1450. Handel rus tig en prijzen gelijk. Vleeskalveren per kg levend gewicht inclusief BTW: Aaanvoer vleeskalver en 26. Vleeskalveren 2e soort 6,30- 7,20; 3e soort 5,20-6,30. Handel re delijk en prijzen iets hoger. Nuchtere kalveren voor de mesterlj, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 762. Stierkalveren extra kwaliteit 745- 915, 1e kwaliteit 615-740 en 2e kwali teit 440-615. Handel traag en prijzen gelijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 465-580, 1e kwaliteit 340-465, 2e kwaliteit 280-340. Handel traag en prijzen lager. Aanvoer zwartbont 452. Stierkalveren extra kwaliteit 640-740, 1e kwaliteit 540-640, 2e kwaliteit 360- 540. Handel traag en prijzen gelijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 410- 465, 1e kwaliteit 315-410 en 2e kwali teit 280-315. Handel traag en prijzen lager. Aanvoer vleesrassen 121. Vleesrassen 1e kwaliteit 725-950 en 2e kwaliteit 550-725. Handel flauw en prijzen>gelijk. DEN HAAG Vandaag is het honderd jaar gele den, dat Albert Plesman, grondlegger van de KLM en daarmee van de Neder landse burgerluchtvaart, in de Haagse Balistraat werd geboren. Zijn ouders hadden daar een winkel voor brood en eieren. Na de lagere school, de drie jarig hbs en de Cadetten school in Alkmaar te heb ben doorlopen, werd de toen twintigjarige Albert in 1909 toegelaten tot de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Daar zag hij voor het eerst een vliegtuig. Plesman schreef daarover: „Ik kon mijn gevoelens van en thousiasme nauwelijks beheer sen toen ik me realiseerde dat daar, hoog in de lucht, een mens in een machine voortbe woog. Het schouwspel maakte een diepe indruk op me". In augustus 1911 werd Albert Plesman beëdigd tot tweede luitenant en ingedeeld bij de infanterie te Amersfoort. In 1915 werd hij overgeplaatst naar een bataljon wielrijders in Gouda, waar hij zijn vrouw, Susanne van Eijk, leerde ken nen. Plesman wilde letterlijk hogerop. Hij greep dan ook met beide handen de kans om in de winter 1915/16 een waarnemerscursus te volgen op het vliegkamp Soesterberg en in april 1917 begon hij met een opleiding tot vlieger. Maar het vliegen zelf zat hem niet echt in het bloed; het waren andere talenten die in die Soesterbergse tijd naar boven kwamen, de talenten van Al- bert Plesman de organisator. ELTA In 1918 kwam Plesman op het idee een nationale luchtvaart- tentoonstelling te organiseren om, nu de oorlog ten einde liep, het Nederlandse volk, de zakenman en de industrie, te interesseren voor de burger luchtvaart. „Dit vliegen, dat €;en hel is geweest, zou een he mel kunnen worden", zo stel de Plesman. Hij vond steun voor zijn plan nen in invloedrijke kringen, hetgeen leidde tot de oprich ting van een comité, dat eerst een tentoonstelling zou organi seren en daarna een lucht vaartmaatschappij zou oprich ten. De „Eerste Luchtverkeers Tentoonstelling Amsterdam" (ELTA), die werd gehouden in augustus en september 1919, was een enorm succes. In de 42 dagen dat de tentoonstelling was geopend, werd de ELTA bezocht door meer dan 500.000 mensen. Van die bezoekers maakten 4000 een rondvlucht voor het in die tijd aanzienlij ke bedrag van 40 gulden. De kranten stonden bol van de luchtvaartartikelen; Neder land was „luchtvaartminded" geworden. KLM De oprichting van de KLM op 7 oktober 1919, nog geen maand nadat de ELTA haar poorten had gesloten, vond plaats „onder een goed ge sternte". Plesman werd be noemd tot Administrateur van de nieuwe onderneming, die voluit Koninklijke Lucht vaartmaatschappij voor Neder land en Koloniën NV heette. Op 17 mei 1920 vond de eerste KLM-vlucht uit Londen plaats, uitgevoerd met een ge huurde De Havilland DH-16. Dat was het begin van het le venswerk van Albert Ples man, die de maatschapij gedu rende de eerste 34 jaar van haar bestaan leidde en die daarmee een solide basis legde voor de huidige KLM. De eerste KLM-vlucht naar het toenmalige Nederlands-In- dië vond plaats in de herfst van 1924. De vlucht werd, on danks een langdurig opont houd in Bulgarije tengevolge van een motorstoring, een suc ces. Op 24 november 1924, 55 dagen na het vertrek uit Ne derland, arriveerde de Fokker F7 met als lading de eerste luchtpost voor Indië op het landingsterrein Tjililitan bij het voormalige Batavia (Ja karta). Het duude echter nog tot de herfst van 1929 voordat de proefvluchten naar Indone sië werden omgezet in een ge regelde dienst. Plesmans KLM vierde ook in de jaren dertig een aantal triomfen. De bekendste waren wel de recordvlucht Amster- dam-Batavia v.v. van de Fok ker F18 „Pelikaan" in decem ber 1933, de deelname van de eerste DC-2 van de KLM, de „Uiver", aan de luchtrace Londen-Melbourne en het be halen van de eerste prijs in de handicap-sectie van deze race in oktober 1934 en de eerste KLM-vlucht over de Atlanti sche Oceaan met de Fokker F18 „Snip" in december van dat jaar. Maar er waren ook tegenslagen. Zo verongelukten in juli ,1935 in één week drie KLM-vliegtuigen. Plesman was ervan overtuigd/ dat Nederland niet recht streeks bij de Tweede Wereld oorlog zou word,en betrokken. Het was voor hem een enorme schok, toen dat op 10 mei 1940 toch gebeurde. De gevolgen voor Schiphol en de KLM wa ren bijzonder ernstig. Het grootste deel van de KLM- vloot werd op de grond ver woest. Na de capitulatie van Neder land droeg Plesman de leiding van de KLM over aan de heer Versteegh, directeur van de Koninklijke Nederlands Indi sche Luchtvaart Maatschappij (KNILM). In 1941 werd Ples man door de bezetters gevan gen gezet in Scheveningen en na zijn vrijlating voor de rest van de oorlog verbannen naar Twenthe. Wederopbouw De oorlog was nauwelijks af gelopen of Plesman zat al op de boot naar Amerika om daar zijn plannen voor de wederop bouw van de KLM uiteen te zetten. Hij slaagde erin presi dent Truman te overtuigen van de noodzaak om vliegtui gen aan de KLM te leveren. Plesman keerde terug met de toezegging voor de levering van enkele tientallen Douglas DC-3 (C47) en DC-4 (C54) vliegtuigen. Door deze slag vaardige opstelling liet hij de concurrentie achter zich. Het gevolg was, dat de KLM reeds in september 1945 de eerste naoorlogse vluchten, aanvan kelijk alleen op het binnen landse routenet, kon uitvoe- Op 28 november 1945 kon de Amsterdam-Jakarta dienst worden heropend en in mei 1946 opende de KLM als eerste luchtvaartmaatschappij van het Europese vasteland na de oorlog een geregelde dienst naar New York. In de jaren die volgden bouw den de KLM'ers onder leiding van Plesman de KLM voor de tweede keer op tot één van de belangrijkste internationale luchtvaartmaatschappijen met een wereldwijd routenet. Voor zijn verdiensten voor de ont wikkeling van de Nederlandse burgerluchtvaart ontving Ples man in 1947 een eredoctoraat van de Technische Universi teit in Delft. Zijn proefschrift bestond uit slechts drie letters: „KLM". Gedurende de laatste jaren van zijn leven werd Albert Plesman opnieuw geconfron teerd met zowel voor- als te genspoed. Bij een ongeval ver loor hij in oktober 1948 twee van zijn naaste medewerkers: Koene Dirk Parmentier en Henk Veenendaal, zijn moge lijke opvolger. Ruim een half jaar later, in juni 1949, veron gelukte zijn zoon Hans, die bij de KLM in dienst was als vlie ger. Tijdens de oorlog had hij al zijn zoon Jan, die bij de RAF vloog, aan de luchtvaart verloren. In Plesmans laatste levensjaar, 1953, vervoerde de KLM 600.000 passagiers en 17.200 ton post en vracht. In het eer ste operationele KLM-jaar, 1920, waren dat 345 passagiers en 25 ton vracht en post ge weest. Op 31 december 1953 overleed dr. Albert Plesman, op 64-jarige leeftijd te Den Haag. Zijn werk was gereed, dat van de KLM ging door. Of het nu om voortgezet of hoger onderwijs gaat, studerende kinderen kosten geld. Geld voor boeken, geld voor reiskosten, lesgeld, collegegeld en - in sommige gevallen - geld voor huisvesting, als de kinderen niet meer thuiswonen. Het aardige is dat er mmm een regeling bestaat die u tege moet kan komen in dit soort studiekosten. Niet verwonder lijk heet deze regeling "Tege moetkoming Studiekosten". Ze is er voor leerlin gen van 17 jaar of jonger in m.a.v.0., h.a.v.o., v.w.o., l.b.o., m.b.o., h.b.o. en w.o. Leerlingen in het M Een tegemoetkoming in studiekosten hangt af van het inkomen en vermogen van de ouders en het aantal financieel afhankelijke kinderen. Wilt voor deze regeling in aanmer king komen, dan is het zaak nu al een aanvraag formulier in te sturen (tenzij u dat al gedaan heeft, uiteraard). Na 31 de cember 1989 is het niet meer mogelijk de Tegemoetkoming Studiekosten 1989- 1990 aan te vragen. Het aan vraagformulier en 'n uitgebreide brochure TEGEMOETKOMING STUDIEKOSTEN 1989/1990 DEFINITIEVE NORMEN Té- speciaal onderwijs of het voortgezet speciaal onderwijs kunnen alleen in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in het lesgeld. kunt u krijgen bij de scholen, kantoren van de Rabobank en alle regionale Steunpunten Studiefinanciering. MINISTERIE VAN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN INFORMATISERINGSBANK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17