[Topseizoen voor recreatie en toerisme Keygene pikt graantje mee op markt planten-biotech 7 Beurs van Amsterdam <z> <z> 7000000 Directie houdt vast aan fusie Brabantse kranten 198U -^CONOMIE CeicbcSooiotit DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Ihina verplicht arbeiders ot kopen obligaties 'EKING De regering van China is van an alle arbeiders in staatsbedrijven te ver- ichten staatsobligaties te kopen. Dat zou ■beuren door later dit jaar iedereen een aand loon in obligaties uit te betalen. De ensen op het Chinese platteland, waar chtig procent van de bevolking woont, ijven buiten de maatregel. De Chinese re- >ring heeft een groot liquiditeitstekort. De ■lastingopbrengsten en de winsten van de aatsbedrijven zijn dit jaar laag en het pu- iek houdt zijn geld vast. Vorig jaar haal- in Chinese burgers massaal hun geld van i bank omdat zij geen vertrouwen hadden i de economische situatie. De regering eeft aangekondigd voor het einde van dit ar 1,2 miljard yuan (J 660 miljoen) nodig te Werkgelegenheid in metaal rooskleurig UTRECHT De werkgelegenheid in de metaalnijverheid, de grootste bedrijfstak in de industrie, is vorig jaar fors toe genomen met bijna 5 procent. Begin dit jaar telde de be drijfstak circa 261.000 werknemers, bijna 12.000 meer dan begin 1988. In de sector metaalbewerking nam de werkgele genheid het sterkst toe. Alleen in de sector garages, twee- wielers en in het isolatiebedrijf was er sprake van een lichte daling. Meer winst Wegener Tijl APELDOORN Het uitgeversconcern Wegener Tijl heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst ge boekt die met 10,5 miljoen 16 procent hoger was dan die over dezelfde periode van verleden jaar. De omzet nam met 1,4 procent toe tot 220,7 miljoen. Bij de dagbladen (onder andere Nieuwe Apeldoornse Courant en Zwolse Courant, die net als onze krant deel uitmaken van het redactionele samenwerkingsverband Pers Unie) heeft het advertentievo- lunme een lichte stijging ondergaan. Wereldhave heeft baat bij Britse beleggingen DEN HAAG Het directe beleg gingsresultaat van Wereldhave (onroerend goed) heeft in de eer ste helft van dit jaar 53,8 miljoen bedragen tegen 36,8 miljoen in dezelfde periode van 1988. Voor gesteld wordt een onveranderd interimdividend van 4,75 per ge woon aandeel. De toeneming van het directe beleggingsresultaat is bijna geheel het gevolg van de sterke uitbreiding van de beleg gingen in Groot-Brittannië. De beleggingsopbrengsten stegen van 62,1 miljoen naar 118,2 miljoen. In deze opbrengsten zijn de resul taten van de handelsportefeuille verwerkt. VERMOGEN RODAMCO NEEMT FORS TOE ROTTERDAM Het vermogen van het beleg gingsfonds in onroerend goed Rodamco is in de eerste helft van het lopende boekjaar gestegen met 1,7 miljard tot 9,5 miljard. Dit is naast het gun stige beleggingsresultaat veroorzaakt door de plaat sing van bijna 10 miljoen nieuwe aandelen. Het totaal van de beleggingen groeide met 1,5 miljard tot 6,9 miljard. Nieuwe beleggingen zijn vooral in Frankrijk, Duitsland, Engeland en de VS verworven, terwijl op korte termijn nog enige transacties in Engeland zullen worden afgerond voor in totaal 300 miljoen. Rodamco verwacht dat bij voortzetting van het huidige beleid ook in het tweede halfjaar belangrij ke acquisities mogelijk zullen zijn, waardoor het belegde vermogen sterk zal toenemen. Er wordt ook rekening gehouden met aanhoudende belang stelling van de kant van particuliere en institutio nele beleggers in binnen- en buitenland. MERSFOORT Voor e toeristisch-recreatieve edrijven is het afgelopen jizoen een van de beste t de jaren tachtig ge- eest. Dat kwam vooral Dor het mooie weer. De agrecreatiebedrijven, zo- attractieparken en irandbaden, kenden een rotere toeloop dan in af- felopen jaren. Maar ook et aantal overnachtingen ij bungalow- en kam- Jeerbedrijven nam na een lagnatie van enkele jaren feer toe. Voorlopige Adviesraad lor de Openluchtrecreatie Includeert dit op grond van Izoeken aan een groot aantal idrijven in ons land. Exacte Ifers zijn nog niet bekend. De ■mpeerterreinen in de be- Inde vakantiegebieden, zoals l Friese meren, de Noordzee- Lst, de Veluwe en de bosge- jeden in Noord-Brabant en Imburg, waren de afgelopen leken volgeboekt. Ook de fcmpeerbedrijven in de rest |n het land profiteerden van 1 drukte. foor een deel kwam dat door overloop uit de al volge- iekte gebieden. Kwaliteits- Erbetering en promotie-acti- teiten hadden echter ook n positief effect, aldus de iviesraad. Iet aantal overnachtingen in Jhs land nam toe doordat peer Nederlanders hun va kantie in eigen land door brachten en omdat ze hun ver blijf minder snel afbraken. Ook brachten veel Nederlan ders na een vakantie in het buitenland nog enkele dagen door op een kampeerterrein in eigen land. Daarnaast besloten mensen die niet van plan wa ren op vakantie te gaan, er toch enkele dagen op uit te trekken als gevolg van het mooie weer. Tot slot kwamen veel meer buitenlanders naar ons land. Naast Duitsers, Bel gen en Scandinaviërs waren dat vooral Italianen en Span jaarden. V akantiespreiding Het toegenomen aantal vakan tiegangers kon door de ^an- tiespreiding over het algemeen zonder veel problemen ver werkt worden. Alleen tijdens het hoogtepunt van de bóuw- vakantie deden zich geduren de één weekeinde wat proble men voor, met name aan de Zeeuwse kust. Op veel terreinen met stacara vans is de daling van de afge lopen jaren tot stilstand geko men, zo stelt de Adviesraad verder. Vooral grotere bedrij ven met een goed voorzienin genniveau kenden weer een grotere toeloop. Opvallend noemt de raad de groeiende belangstelling van Duitsers voor stacaravan-terreinen aan de kust van het IJsselmeer en de Randmeren. De verhuur van zomerhuizen en bungalows loopt vooral goed bij de wat kleinere be drijven, die kwalitatief goede Veel Nederlanders brachten deze zomer na een vakantie in het t gen land. huizen verhuren in een rustige krijgen. Dat komt doordat omgeving. Voor de topbedrij- deze bedrijven zich sterk heb- ven op dit vlak wordt het ben gericht op de korte vakan- steeds moeilijker de zomer- tie in de rest van het jaar. maanden volledig bezet te Een duidelijke toename trad ook op bij het kamperen bij de van groei de top bereikt, stelt boer Natuurkampeerterreinen de Adviesraad. De jeugd be gaven eveneens een licht her- zocht vooral de campings aan stel te zien. Bij de trekkershut- de kust, op de Waddeneilan- ten lijkt na een aantal jaren den en bij de grote steden. ADVERTENTIE Dinsdag 19 september verschijnt bij deze krant de specie Miljoenennota. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door bereikbaar onder telefoonnr. 071 - 122 244 CckLcSomcmt OISTERWIJK Een mogelijke fusie tussen twee van de drie kranten van Brabant Pers is nog niet van de baan. Gisteren deelde de directie van het krantenbedrijf mee dat een bundeling van het Brabants Dagblad in Den Bosch en het Nieuwsblad in Tilburg „zeker perspectieven biedt". De directie kwam met de mededeling nadat eerder het fusievoornemen op felle kritiek was gestuit. De redacties van beide kranten, de ondernemingsra den, de journalistenvakbond NVJ en het Genootschap van Hoofdredacteuren spraken zich in februari tegen de fusie uit. De directie van Brabant Pers ziet in fusie eep manier om de concur rentie met de landelijke dagbladen aan te kunnen. AGENINGEN De ac- iegroep Ziedende Bintjes, I ie enkele weken geleden n Wageningen een proef veld met genetisch gema- ipuleerde aardappelplan- n vernielde, heeft de iron op een steenworp af- and gemist. De activis- n hadden de geestelijke [ader van het erfelijk ma- iriaal waarmee proeven erden gedaan, binnen landbereik. let aangevallen aardappelveld etrof een proef van het Insti- voor Toepassing van toomenergie in de Land- duw Ital, een onderzoeksin- ituut van de Landbouwuni- ersiteit. Het erfelijk materiaal aarmee het Ital proeven nam ontwikkeld door het Belgi-, he Plant Genetic Systems. Ie oprichter en voormalig di- ?cteur van PGS, de Belg dr. larc Zabeau, heeft met zijn leuwe onderneming Keygene jdelijk onderdak gevonden in et gebouw van het Ital in de ossen van Wageningen-Hoog. e aanval van de ziedende ac- egroep vond dus praktisch tider zijn ogen plaats. GS is in enkele jaren tijds Itgegroeid tot een van de akweg tien toonaangevende edrijven in de wereld die op nmmerciële basis erfelijk lantenmateriaal in genen iso- ren. Het bedrijf werd in 1983 ogericht door micro-bioloog abeau. Daarmee maakte Za- eau, naar eigen zeggen een de eerste genetic engi- eers van Europa, de overstap an wetenschap naar indus- 'ie. 'orig jaar stapte hij uit de on- erneming, begon in Gent een igen adviesbureau maar werd ervolgens gestrikt door een onsortium van vijf Neder- rndse plantenverdelaars en e Rabobank om de leiding op ich te nemen van het jongste ommerciële Nederlandse lanten-biotech bedrijf Keyge- e. De Nederlanders hebben "aarschijnlijk diep in de bui- el moeten tasten om zo'n oortastende directeur, zowel wetenschappelijk als commer- ieel gepokt en gemazeld, in uis te halen. „Ay, wij zijn iet goedkoop", zegt de inmid- els 40-jarige Zabeau. De be togen van de betrokken vere- lelaars zijn dan ook niet ge- ing. De Belgische micro-bioloog dr. Mare Zabeau leidt het jongste commerciële Nederlandse planten-biotech bedrijf Keygene. FOTO: PERS UNIE Erfelijk Het meeste biotechnologisch plantenonderzoek is op dit mo ment gericht op het resistent maken tegen ziekten. Het on derzoek komt neer op het op sporen van erfelijke eigen schappen van een plant en het isoleren ervan in een gen. Het gen moet vervolgens worden overgebracht naar een anders oortige plant dat het van natu re zonder die eigenschappen moet stellen. Wereldwijd ge ven chemische concerns en plantenverdelaars er dit jaar naar schatting een half miljard gulden aan uit. Zabeau verwacht niet dat de wereldmarkt voor planten- biotech explosief zal groeien. „In vergelijking met de farma ceutische industrie zijn de middelen voor onderzoek en ontwikkeling in de agro-in- dustrie beperkt. Een verdub beling in vijf tot zeven jaar lijkt me reëel". Keygene moet daar een graantje van meepik ken. De grootste van de vijf zelf standige plantenveredelaars die voor biotechnologisch plantenonderzoek samenwer ken in Keygene is het familie bedrijf Royal Sluis uit Enkhui zen. Volgens woordvoerder J. van de Linde is Royal Sluis met een omzet van 160 miljoen gulden 's werelds grootste ver edelaar van tuinbouw-zaden voor voedingsgewassen als sla, aubergines en tomaten. Het bedrijf heeft tien buitenlandse vestigingen waarvan de groot ste in Californië, Tanzania en Kenia staan. Meer dan 100 on derzoekers knutselen in dienst van Royal Sluis aan verbete ring van het 'uitgangsmateri aal' voor tuinders. Biotechno logie is voor de veredelaars „buitengewoon belangrijk" ge worden, aldus Van de Linde. Het traditionele veredelings- onderzoek beperkt zich tot het bestuiven van verschillende rassen van dezelfde plante- soort in de hoop dat er een be ter ras tevoorschijn komt. Ge netische manipulatie opent nieuwe perspectieven, al zal het volgens Royal SLuis de traditionele bestuiving niet kunnen vervangen. „Biotech is een aanvulling". Biotechnologie berivloedt niet alleen planten maar ook de veredelaars zelf. Biotech lijkt uit te kunnen groeien tot een nieuwe bottle-neck in de con currentie van veredelaars on derling. De kosten zijn hoog omdat er veel dure specialisten aan te pas komen, terwijl het rendement onzeker is. En dat is voor zelfstandige verede laars als Royal Sluis vervelen der dan voor chemie- en far- maciereuzen die ook aan vere deling doen. Concentratie De afgelopen tijd heeft er in het Nederlandse veredelings- wereldje een concentratie plaatsgehad. Zaadlinie, Nic- kerson en Nunhem vielen in handen van respectievelijk Sandoz, Shell en Hoechst. Met Keygene proberen de vijf Nederlandse veredelaars zich, gesteund door de Rabobank, staande te houden in het bio- tech-geweld. De Rabobank heeft het Bio tech Venture Fund in de strijd geworpen, een fonds waarmee de riskante investeringen wor den gedaan in biotechnologi- sche bedrijven. In totaal on dersteunt de Rabobank 13 pro jecten in deze sector met 15 miljoen gulden aan durf-kapi- taal. Naast Keygene onder meer in Florigene (sierteeltge wassen) en Embrytech (rund vee). Die drie bedrijven vor men met het Leidse Mogen de vier belangrijkste particuliere onderzoeksbedrijven in Neder land. Daarnaast zijn er de re searchafdelingen van de grote petrochemische en farmaceuti sche industrieën en de niet- commerciële universitaire on derzoeksinstituten. Hoe onzeker het biotech-avon- tuur kan zijn ondervindt het commerciële Mogen. Gist-bro- cades en de Leidse hoogleraar Schilperoort hebben zich on langs bij Mogen aangesloten, nadat onderhandelingen over samenwerking in Keygene zonder resultaat bleven. Schil peroort en Gist-brocades wil den een bedrijf Greengene in Wageningen beginnen. Mogen maakte onlangs bekend voor het vierde achtereenvol gende jaar verlies te hebben geleden. De directie van Mo gen praat nog steeds over ge calculeerde aanloopverliezen en zegt in 1990 door meer on derzoeksopdrachten een gelei delijk verbetering van het re sultaat te verwachten. De initiatiefnemers van Key gene rekenen echter uitdruk kelijk niet op verlies uit het biotech-onderzoek. Verede laars en Rabobank hebben volgens de Belgische genen- bioloog Zabeau als aandeel houders gezamenlijk een be drijfskapitaal van „enkele mil joenen guldens, voldoende om de hardware te kopen" gestort. Verder hebben ze zich voor een periode van vijf jaar ga rant gesteld voor in totaal vijf tien miljoen aan onderzoek sopdrachten. Daar blijft het verder bij. Keygene moet zich zelf kunnen bedruipen. RUUD TEN HOEDT Verlieslijdend ACF neemt Brocacef geheel in handen MAARSSEN De farma ceutische onderneming ACF Holding, die over de eerste helft van dit jaar een verlies meldt van 10,5 miljoen vergeleken met een winst van 9,9 miljoen over dezelfde pe riode van 1988, krijgt Bro cacef geheel in handen. ACF heeft vandaag meege deeld dat naar verwachting met Gist-brocades overeen stemming kan worden bereikt over de verwerving van de andere helft van Brocacef. Met deze transactie komen alle aandelen Brocacef in eigen dom van ACF, „waarmee de strategische positie van ACF aanzienlijk wordt versterkt". Brocacef vindt als gemeen schappelijke onderneming haar oorsprong in een samen werkingsverband tussen Gist en ACF uit 1969 op het gebied van de farmaceutische groot handel en de dientverlening ten behoeve van de gezond heidszorg. In 1988 boekte Bro cacef een omzet van ruim 1 miljard. Er werken 1400 men sen. Tot Brocacef behoren on der meer de groothandel Bro cacef, Laméris Instrumenten, Blocklandpack, Hahmes, Mag- nafarma, Genfarma, Biphar- ma, Rowa Techniek en Cenda- ta. Bij ACF, waar 1900 mensen werken, daalde de netto-omzet in het afgelopen halfjaar van f 445 miljoen tot 407,8 mil joen en het bedrijfsresultaat van 20,3 miljoen tot 7,1 mil joen. Bij de vergelijking van het bedrijfsresultaat dienen volgens ACF de hoge aanloop- en verhuiskosten van Uter- möhlen, die naar Wolvega trok, in aanmerking te worden genomen, alsmede het wegval len van het bedrijfsresultaat van Yoko, welk elektronicabe drijf werd afgestoten, en het wegvallen van de uitvoer van geneesmiddelen naar China. Voor geheel 1989 verwacht ACF dat als gevolg van de verbetering van het resultaat in de tweede helft van het jaar het verlies wordt verminderd tot ongeveer de helft. In 1990 rekent zij op een belangrijk herstel van de resultaten tot ten minste het niveau van 1988. ACF heeft besloten tot de uit gifte van 1,1 miljoen nieuwe (certificaten van) aandelen met recht van voorkeur voor bestaande aandeelhouders en tot de uitgifte van obligaties die in aandelen kunnen wor den omgezet. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 25580 - 26080 25600 - 26100 onbewerkt bewerkt 27680 27700 bewerkt Opgave: Drtjthout, A dam Veel vraag naar Philips AMSTERDAM Philips was gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs en op de optie- beurs de absolute favoriet van de beleggers. Op de optiebeurs werden maar liefst 44.000 con tracten in dit fonds afgesloten. Nog nooit eerder in de elfjari ge gesshiedenis van de optie- beurs werden in één fonds zo veel contracten verhandeld. Vorige records dateren uit de zomer van 1987, toen in Kon- klijke Olie en ook toen in Phi lips zon 30.000 contracten per dag werden verhandeld. Ook op de effectenbeurs prijk te Philips bovenaan de lijst van meest verhandelde fond sen met een forse afstand tot nummer 2, Koninlijke Olie. Een gunstige beleggingsanaly se en veel vraag uit het bui tenland werden genoemd als oorzaken van de belangstelling voor het elektronicafonds, dat de markt verliet op 44,80, een winst van 1,30. De hoog ste dagnotering was 45,40. Philips protiteerde ook, even als de meeste overige aande lenfondsen, van het goede sen timent op de beurs. De meeste handelaren en beleggers voel den zich gesterkt door de uit slag van de laatste opiniepei lingen, die gunstig waren voor het CDA. Men is op de beurs nogal huiverig voor een kabi net waarin de PvdA wat sub stantieels zou hebben in te brengen. Na half vier sloeg de stem ming overigens nogal om on der invloed van winstnemin gen en door de zeer zwakke start van Wall Street. De gun stige halfjaarcijfers die Ahold de dag tevoren nabeurs publi ceerde maakten weinig in druk Het kruideniersfonds verliet de markt twee dubbel tjes lager op 143,30.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11