„Ik heb in de polder geleerd oog voor het detail te houden" dagpuzzel Alphense actie Stop voor Rood HOOFDDORPSE WETHOUDER DE VREY BURGEMEESTER VAN NIEUWKOOP Zoeterwoude verplaatst bomen langs Nieuweweg Centrum Alkemade heeft geen gebrek aan ruimte CDA toch blij met VVD-burgemeester LEIDEN OMGEVING £eidóC@OUACUtt woensdag 6 september 1989 pagina i aan tafel Kerrie-kip met gesmoorde aubergine O en aardappelen - yoghurt-rijst w De bereiding van de smakt lijke kerrie-kip kunt u des gewenst vervolmaken door de kippepoten na het stoven nog even onder een hek grill te leggen voor een kro kant korstje. Voor twee personen heeft nodig: 2 kippepoten, zout, kerrie, 20 g margarine, ui knoflook, ketjap, 1 theelepel maïzena; 2 niet te grote aubergines, ui 2 tomaten, 10 g margarine, 0,5 dl water, 1 bouillonblok je, zout, (maizena), basili cum of peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 25 g rijst (2,5 d rijstepap), 1 pakje vanille suiker, 25 g suiker, 2,5 d yoghurt, 2 - 4 kaneelbe schuitjes. Wrijf de kippepoten in mei zout en kerrie en bak ze licht bruin in de margarine. Leg de kip op een bord en fruit in hei overgebleven vet de kleinge sneden ui glazig. Voeg weinig water, geperste knoflook, ket jap en de kip toe. Stoof de kip pepoten in drie kwartier gaai en leg ze in een warme schaal Maak de jus op smaak af mei zout en kerrie, bind hem mei een papje van maizena en koud water en schenk hem over de kip. Snipper de schoongemaakt! ui. Dompel de tomaten in ko kend water en ontvel ze. Snijd de stevig afgewassen aubergi nes in blokjes. Fruit de ui gla zig in de margarine en bah vervolgens de blokjes aubergi ne mee tot ze enigszins licht bruin beginnen te worden Voeg water, bouillonblokje en de kleingesneden tomaten toe en smoor de massa in zo'n ze ven minuten gaar. Maak de aubergines op smaak af met zout, bind desgewenst hei er overgebleven vocht met een0 papje van maizena en water en bestrooi de groente in schaal met fijngeknipte basili cum of peterselie. Breng de melk aan de kook Was de rijst in een zeef tot ei helder water afkomt en strooi hem al roerende in de melk Blijf roeren tot de melk weei kookt, temper het vuur sterk en sluit de pan. Kook de rijs 1 in een half uur gaar, voeg e de vanillesuiker en suiker aai toe en laat de massa koud wot den. Meng de rijstepap met dt yoghurt, doe de massa in di schaal(tjes) en geef er de ka neelbeschuitjes apart bij. JEA NNI dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nacht- I diensten van de apotheken in de re- g gio Leiden worden waargenomen ,j door de apotheken die ook weekend- l dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI- ZEN LEIDEN Ongevallendiensl ge elke dag Academisch Ziekenhuis be- d« halve van dinsdag 13.00 u. tot woens-0, dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli-, nieken tel 155543, afdeling S.C.U. telK< 175639) en van vrijdag 13.00 u. totn, zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). f De Geneeskundige Dienst Leiden is Ir verhuisd van de Roodenburgerstraat V( in Leiden naar de Cronesteinkade ai 18a in Leiden. MAATSCHAPPELIJK WERK Stich-pj ting Maatschappelijk Werk. Lange- gracht 1b, spreekuur ma. t/m vr. e 9.00-10.00 en volgens afspraak, tel. ei 142144. Gezondheidscentrum Meren- wijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en i do. 14.00-15.00, tel. 212195. Gezond-^1 heidscentrum Stevenshof, spreekuur P1 do. 10.00-11.00, tel. 311506. Sector l< Noord: Herensingel 53, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00, tel. 146041. !V Sector Zuid: Morsweg 83, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 en volgens af- spraak, tel. 316167. Algemeen Maatschappelijk Werk in geval van directe noodsituaties c 's nachts en in het weekeinde bereik-f' baar onder nummer: 06-8212141. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRIMI- NATIE HOMOSEXUALITEIT 071- 221008. zo. 20-24. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijndijk^ 306, Leiden, tel 071-899375. Kantoor k( geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 up Telefonische informatie over k' bijslag: 8-12 u. SOCIALE RAADSVROUW VOOR-v SCHOTEN Spreekuren: ma. 19.00-M 20.00 u. wo. en vr. 9.00-10.30 u. Leid-pt seweg 33, Voorschoten. Tel. 3254. SP HULP- EN INFORMATIEDIENSTl Groenesteeg 33, Leiden. Tel. 071-, 134640 of 071-144600. Hulp en infor-1* matie op medisch, juridisch en milieu- ll gebied, werk, sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: elke don-R derdag van 20.00-21.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvrager hulp voor bejaarden en langdurigePl zieken en gezinsverzorging, Rem-n brandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/mv vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). In elk vakje dient een letter te wor den ingevuld, waardoor zowel hori zontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 strijkinstrument; 2 japon zonder schouderbandjes; 3 bewoner van het hoge Noorden; 4 als teken van waardigheid gedra gen ketting (b.v. door burgemees ter). OPLOSSING Bomen wijken voor villa's en parkeerterrein NIEUWKOOP Aan de Noorden- seweg in Nieuwkoop is een aantal bomen inmiddels al gekapt voor de bouw van 12 kapitale woningen. Voor de daadwerkelijke bouw zijn er nog twee obstakels: de aanwezigheid van café restaurant De Groene Kikker en van ca fetaria Trudy. Op het terrein van De Groene Kikker rust nog erfpacht die door de gemeente afgekocht moet worden. Tij dens de vergadering van de raadscommis sie ruimtelijke ordening, algemene zaken, natuur en milieu werd gisteren voorge steld De Groene Kikker in stand te hou den en de nieuwe woningen zo mogelijk er naast te bouwen. Dat bespaart de ge meente vijf 5 ton. Over cafetaria Trudy werd achter gesloten deuren beraads laagd. Elders in het dorp moet een aantal oude bomen wijken voor de aanleg van par keerplaatsen bij het postkantoor aan de Achterweg. H. van Rossen gisteravond aanwezig op de publieke tribune was bezorgd dat het dorp daardoor zijn rustie ke karakter verliest. Van Rossen betreurt ook de bouw van de kapitale villa's die daar eveneens afbreuk aan doen. Om de aanleg van het parkeerterrein mo gelijk te maken is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. De aangrenzende Gereformeerde kerk heeft al bezwaar aangetekend tegen de door het college ge volgde procedure. Er had eerst gelegen heid moeten zijn voor inspraak. Subsidie voor circuskaarten NIEUWVEEN Het col lege van B en W van Nieuwveen heeft gisteren middag besloten een subsi die van één gulden per verkocht kaartje voor de voorstelling van Circus Harlekino te verstrekken. Het circus komt 23 sep tember naar Nieuwveen. Zowel bezoekers uit het dorp als bewoners van Huize Ursula worden dan in de gelegenheid gesteld een optreden bij te wonen. In plaats van de geraamde vijf gulden, zal een kaartje nu vier gulden kosten. ALPHEN AAN DEN RIJN Wethou der W. de Jong heeft gisteren in Alphen het startsein gegeven voor de actie 'Stop voor Rood'. Die moet bijdragen tot een daling van het aantal verkeersslachtof fers. Bij het begin van de actie deelde De Jong samen met vertegenwoordigers van de politie, openbare werken en Vei lig verkeer Nederland stickers uit op drukke kruispunten in de gemeente. Voetgangers en (brom)-fietsers worden door de stickers geattendeerd op het feit dat zij moeten wachten voor een rood- stoplicht. Daarnaast wordt via folders informatie gegeven over het feit dat een op de drie aanrijdingen op kruispunten het gevolg is van door rood licht rijden. Snel reconstructie Oude Nieuwveenseweg NIEUWVEEN Het laatste deel van de Oude Nieuwveenseweg wordt mogelijk nog dit jaar gere construeerd. Omdat gebleken is dat er nog steeds te hard wordt ge reden over de Oude Nieuwveense weg, pleitte J. van Dam (CDA) gis teravond in de vergadering van de commissie openbare werken en verkeer voor het aanbrengen van een verkeerssluis. J. Swart (Gemeentebelangen) schaarde zich achter Van Dam. Wethouder G. Pullema (CDA) had daar twijfels over in verband met de vele uitritten. Hij beloofde het ter plekke te be kijken. Woningbouw in de wijk Schoterveld NIEUWVEEN Om de voor dit jaar nog geplande woningbouw in de wijk Schoterveld mogelijk te maken, zijn de Nieuwveense de commissies voor financiën i openbare werken en verkeer gisl renavond akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van 565.000 gulden voor het bouwrijp maken van het gebied. Daarvoor wordt binnenkort een noodweg voor bouwverkeer aan gelegd. Door de aanleg van die ontsluitingsweg die aansluit op de Korenveldweg, bij de W.P. Speel- manweg, is de het aanbrengen van de daar geplande verkeersremmer vooralsnog niet mogelijk. ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Zoeter woude wil de bomen aan de noordzijde van de Nieuweweg (tussen de weg en het fietspad) verplaatsen om een recon structie mogelijk te maken. Dan kan de weg-as bovendien een halve meter worden ver schoven zodat de bomen aan de zuidelijke kant van de Nieuweweg meer leefruimte krijgen. De reconstructie, inclusief een verkeersremmende constructie op de oprit van de Nieuweweg op de Zuidbuurtseweg, gaat 935.000 gulden kosten. Mor genavond buigt de commissie openbare zich buigen over het voorstel. Onderzoek heeft uitgewezen Aggregaat gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een aggregaat gestolen uit een container. Het aggregaat is van een firma die langs rijksweg 11 bezig is met wegwerkzaamheden. Het apparaat stond in een contai ner van de firma. De dieven verbraken een slot en forceer den een deur. Het apparaat is 3500 gulden waard. dat verplaatsen van de bomen voorkeur verdient. Het me rendeel van de wortels van de bomen zit op een diepte van 30 tot 40 cm onder het wegdek. Van een aantal bomen zit het hoofdwortelgestel direct onder de asfaltlaag. Bij uitvoering van reconstruc- tiewerk aan het wegdek be schadigen naar verwachting daardoor 143 stuks van de in totaal 358 bomen. Die zullen dan na een a twee jaar ver dwijnen. Bij verschuiving van de weg-as moeten de de 195 bomen aan de noordelijke kant verplaatst worden óf ge kapt en nieuwe bomen ge plant. Er wordt vanuit gegaan 170 bomen zo gezond zijn dat ze kunnen worden verplaatst. Meer compostvaten in Nieuwveen NIEUWVEEN De behoefte compostvaten blijft groot in Nieuwveen. Nadat er al ruim 200 zijn ver kocht, gingen de commissie openbare werken en verkeer en de commissie financiën gis teravond akkoord met het be schikbaar stellen van driedui zend gulden voor de aanschaf van nog eens vijftig compost- Nieuwkoop. Of de familie in de FOTO: WIM VAN NOORT ken krijgt is de bouw van een winkelcentrum. „Het project in Nieuwkoop wordt ontwik keld door AMRO en het aardi ge is dat we in Hoofddorp pas een winkelcentrum hebben geopend dat ook was ontwor pen door dat bedrijf. Het pro bleem was hier dat het een be staand winkelcentrum was en dat de oude winkels niet mochten worden overvleu geld. De oude moeten beter worden van de nieuwe en dat is hier niet zo gek gelopen", zo zegt De Vrey. Weemoedig Het afscheid van de Haarlem mermeer stemt weemoedig, zo zegt mevrouw De Vrey. Ze voelt zich thuis in Hoofddorp. „Het mooiste compliment dat ik kreeg was toen iemand me vroeg waar ik in de Haarlem mermeer was geboren". Pro blemen met het vinden van huisvesting zijn er niet, Nieuwkoop beschikt immers over een fraaie/ direct aan de plassen gelegen ambtswoning die overigens op het eerste ge zicht wat minder ruim lijkt dan het riante huis in Hoofd dorp. „Op zich lijkt een ambts woning me een goede zaak. Bij een representatieve functie past zo'n huis goed", houdt De Vrey zich op de vlakte. KEES VAN HERPEN ALKEMADE „De stap- voor-stap-benadering van de centrumontwikkeling van het gebied rond de Noordhoek in Roelof- arendsveen maakt het mogelijk dat er de eerst komende twintig jaar vol doende ruimte blijft voor nieuwe ontwikkelingen." Dat verklaarde wethouder W. Nugteren gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening, die over de centrumproble- matiek vergaderde. De commissie had in meerder heid een voorkeur voor be houd van het groen op het dijklichaam aan de Wilgen straat. In een onlangs versche nen gemeentelijke nota was voorgesteld er met kleine wo ningen te bouwen voor 55- plussers. Maar met name CDA'er N. van Ruiten voelde daar niet voor. „Het wordt er zo'n benauwd geheel", zei hij. De commissieleden maakten duidelijk dat voor een goede centrumvorming eerst het pot- Het echtpaar De Vrey en hun kinderen Evelyn en Rogier verhuizen binnenkort van Hoofddorp naar ambtswoning trekt, is nog niet bekend. HOOFDDORP „Ik heb geleerd in de polder oog voor het detail te houden. De Haarlemmermeer be staat immers niet alleen uit Hoofddorp, maar uit vele kleine kernen. Nieuwkoop is in veel op zichten vergelijkbaar met mijn huidige werkter rein". Zo reageerde W.M.C. de Vrey-Vringer gistermiddag op haar be noeming tot burgemeester van Nieuwkoop. Zij is nu nog wethouder van de ge meente Haarlemmermeer. Aardig detail is dat Nieuwkoop door deze be noeming plotseling „VVD-gemeente" is ge worden. Haar voorganger, T.R. Seinstra, is lid van het CDA. Mevrouw De Vrey noemt de Haarlemmermeer een voor treffelijke leerschool voor be stuurders, die door de grote hoeveelheid van 26 kernen niet alleen veel bestuurlijk werk moeten doen, maar ook de nodige representatieve ver plichtingen hebben. „Ik heb genoeg eerste palen geslagen", verzucht ze. De nieuwe burge meester is bijna tien jaar wet houder en mag daarom met recht een ervaren bestuurder worden genoemd. „Het belangrijke van besturen vind ik dat iedereen zich moet kunnen terugvinden in de be sluiten. Alle partijen «moeten zo veel mogelijk worden ge hoord en de motieven van een besluit moeten goed worden besproken, zodat iedereen de billijkheid ervan inziet. Ook is het van belang dat de beslui ten door een goede voorlich ting naar buiten worden ge bracht". Vlag De vlag hing gisteren in top bij huize De Vrey aan de Vrijbui ter in Hoofddorp. Nadat het nieuws van de benoeming om half vier bekend was gemaakt, kwam de stroom gelukwensen al snel op gang. De telefoon stond niet stil alleen toen dochter Evelyn de telefoon een half uurtje in beslag nam was er enige rust en vele kennissen kwamen aan de deur om hun gelukwensen aan te bieden. Van de gemeente Nieuwkoop was er al een flin ke bos bloemen, een delegatie van deze gemeente volgt van daag of morgen. Mevrouw De Vrey weet nog niet wanneer zij officieel wordt geïnstal leerd, haar benoeming gaat of ficieel in op 1 oktober. Het af scheid van de gemeente Haar lemmermeer is op vrijdag 29 september gepland. Wil de Vrey (44) is getrouwd met Gerard de Vrey, die als inspecteur bij het directoraat- generaal van de arbeid van het ministerie van sociale za ken werkt. Het echtpaar heeft twee kinderen: Evelyn (18) en Rogier (16). De nieuwe burge meester is afkomstig uit Utrecht. Ze studeerde rechten in deze stad en werkte tot 1974 bij. de Provinciale Griffie in Utrecht en bij de rechtswinkel in Amsterdam. Nadat zij was verhuisd naar Hoofddorp werd zij in 1974 voor de VVD lid van de gemeenteraad van de Haarlemmermeer en in 1980 wethouder. Zij volgde J. Hoffmann op die na burge meester in Westvoorne te zijn geweest een jaar geleden werd benoemd in Noordwijk. Van 1980 tot 1986 had zij ruimtelij ke ordening en bouwnijver heid in haar portefeuille. In 1986 kwam daar personeel en organisatie bij en viel bouwnij verheid af. Voorts vervult me vrouw De Vrey een groot aan tal andere functies op velerlei gebied. Zo is zij lid van de Raad van Advies voor de Volkshuisvesting, lid van de stichting geluidhinder Schip hol, kroonlid van het NOS-be- stuur en lid van de partijraad van de VVD. De nieuwe burgemeester van Nieuwkoop was na tien jaar wethouderschap toe aan een nieuwe uitdaging. Ze noemt haar verhuizing naar Nieuw koop een „logische stap naar een meer coördinerende func tie. „Als wethouder heb je oog voor je portefeuille en oog voor de belangen van je partij. De taak van een burgemeester is typisch anders. Die coördi neert, is in een gemeente de eerst aanspreekbare persoon". Mevrouw De Vrey is blij dat ze nu meer tijd krijgt om te praten met en te luisteren naar mensen zonder dat dat zoals in de Haarlemmermeer veelal moet worden gepland. „Het probleem van een per soon is voor hem of haar vaak van levensbelang". Als ander aantrekkelijk aspect van het werk van een burgemeester noemt zij het contact met de politie. „Ik kon destijds kiezen tussen het wethouderschap of een functie als officier van jus titie. Nu gaat mijn strafrecht- hart weer open". Rustig Mevrouw De Vrey wijst de suggestie van de hand dat zij zou verhuizen van een dyna mische gemeente naar een rustig dorp. „Ik herken in Nieuwkoop veel van de Haar lemmermeer. Het zijn allebei agrarische gemeenten en ze liggen midden in de Randstad. Nieuwkoop ligt zelfs nog iets centraler. Volgens de wethou der is het grote probleem voor de gemeente Haarlemmermeer het afwegen van economische ontwikkelingen tegen milieu belangen. „Dat aspect zie je ook terug in Nieuwkoop", zo meent zij. De Vrey vindt het broodnodig voor het piassen- dorp een goede toekomst te ga randeren met oog voor na tuurbehoud. „Nieuwkoop is van levensbelang voor de Randstad". Als mogelijke pro blemen noemt zij vergrijzing en het op peil houden van voorzieningen. En: „Hoe hou je het kleine fijn". Een van de zaken waarmee de nieuwe burgemeester te ma- NIEUWKOOP Het CDA heeft gisteren ingetogen gereageerd op de benoeming van W.M.C. de Vrey tot burgemeester van Nieuwkoop. „Het zou prettiger zijn geweest als het iemand van onze eigen signatuur was geweest", aldus CDA-fractievoorzitter J.J. Baas giste ren in een reactie. Maar Baas zegt alle vertrouwen te hebben in mevrouw De Vrey. Hij noemt haar een ster ke persoonlijkheid. „Nieuwkoop mag blij met haar zijn". Zoals bekend was Nieuwkoop waar het om de burgemeester gaat een CDA-gemeente en is dat door de benoeming van een VVD'er veranderd. Baas is niet verrast. „We konden het voor de profielschets niet eens worden over de politieke kleur". De CDA'er zegt blij te zijn dat Nieuwkoop zo snel na de vakantie een nieuwe .burgemeester heeft. „We hopen de duizendpoot ge vonden te hebben die we zochten. De toekomst zal het leren". Baas wil niet zeggen of de vertrouwenscommissie, die bestaat uit alle fractievoorzitters, unaniem was in haar voordracht. Mevrouw A.A. van der Most-de Ridder, die sinds het vertrek van burgemeester T.R. Seinstra per 1 februari van dit jaar, loco- burgemeester van Nieuwkoop is, reageert opgetogen op de be noeming. „Dat zij een partijgenote is, is geen hoofdzaak voor mijn vreugde", zo stelt de liberale. Zij wijst er op dat de benoe ming van een VVD'er geen verrassing is. „VVD en PvdA heb ben zeven zetels in de gemeenteraad, CDA en SGP /RPF zes". Ook het feit dat de nieuwe burgemeester van Nieuwkoop een vrouw is stemt Van der Most tot vreugde. „Zij is een zeer erva ren bestuurder met een grote staat van dienst. Ze is zakelijk, zonder nonsens en maakt haar werk af", aldus de loco-burge meester. Zij zegt dat het met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen geen zin heeft over een nieuwe portefeuille verdeling te praten. Van der Most denkt dat Van de Vrey de taken van Seinstra zal overnemen: ruimtelijke ordening, perso neel en openbare orde. PvdA-fractievoorzitter A.H.M. dè Brouwer zegt niet ontevreden te zijn met de benoeming. „Wij zijn blij dat we eindelijk na ne gen maanden een burgemeester hebben en ook zijn we zeer ver heugd met het feit dat het een vrouw is. Meer vrouwen in top- banen vinden we een gunstige ontwikkeling". De Brouwer zegt er op zich tevreden mee te zijn dat dit keer geen CDA'er is be noemd. „We hadden natuurlijk liever een PvdA'er gehad, maar dat was gezien de politieke verhoudingen niet te verwachten". De socialist zegt veel van de nieuwe burgemeester te verwach- grondbedrijf van Dobbe uit het centrum weg moet, voor dat actie wordt ondernomen om de augurken inlegger ij van Vol water aan de Lange weg naar een meer geschikte loka- tie te verplaatsen. Het oor spronkelijke plan om Dobbe te verplaatsen naar het 'Land van Bontje' (Veenderveld) staat inmiddels op losse schroeven omdat de provincie ter plaatse een opslagplaats van zuiveringsslib wil maken. Splotsz Op het terrein van Dobbe aan het Noordeinde zouden win kels en woningen kunnen worden gebouwd. Het terrein van Volwater wil mén gebrui ken voor woningen en kanto ren. Het terrein van Splotsz op de hoek Alkemadelaan/ Sta tionsstraat kan worden be stemd voor kantoren of hore ca. Commissielid F. Hoogenboom (PvdA) wilde weten waarom Splotsz op de huidige plek niet langer gewenst is. „Wat is het verschil tussen Splotsz en een horecabedrijf?". A. van den Bogaard voegde daaraan toe: „We kunnen de jongerensocië- teit niet langer negeren".Wet houder Nugteren reageerde Het gebied rond de Noordhoek in Roelofarendsveen biedt nog zeker twintig jaar ruimte voor nieu we ontwikkelingen, aldus wethouder Nugteren. FOTO: WIM VAN NOORT met: „Ik houd me aanbevolen voor goede en betaalbare sug gesties met betrekking tot Splotsz". In reactie op vragen zegde de wethouder een gedegen onder zoek toe naar de beste plaats voor de weekmarkt. Van het oorspronkelijke plan om de kermis te zijner tijd te gaan houden op het Alkeburcht- plein ziet men af. De gemeente heeft geen plan nen meer voor de aanleg van een westelijke ontsluitingsweg van het Noordeinde. Wel wordt gewerkt aan een voet- gangersdQorsteek achter het nieuwe gemeentehuis. Ook wordt een oostelijke ontslui tingsweg uitgewerkt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12