Chaotische protesten beheersen Zuidafrika VERBIJSTEREN VERBIJSTEREN Oostduitse vluchtelingen niet naar tentenkampen Wü Meer geld, meer cellen en zwaardere straffen ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. „Deserteurs en militairen steunen indianen Suriname" BUITENLAND EcidócSoutwit DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Peking ontslaat cultuurminister PEKING De Chinese regering heeft de 55-jarige minister van cul tuur van zijn functie ontheven. Vol gens de staatstelevisie zou Wang Meng, een bekende schrijver, diverse keren om zijn ontslag hebben ver zocht om zich verder aan schrijven te wijden Maar uit bronnen in Peking wordt gezegd dat Wang Meng is ver wijderd vanwege zijn sympathie voor de hervormingsideeën van de geval len partijleider Zhao Ziyang. Volgens dezelfde bronnen is een groot aantal jeugdige cultuur-ambtenaren de laat ste weken ontslagen of gedegradeerd in een poging het politiek verdachte ministerie onder contröle te krijgen. Poolse communisten eisen zes zetels WARSCHAU De Poolse premier Tadeusz Mazowiecki maakt eind deze week de samenstelling van zijn rege ring bekend. Het parlement krijgt ver volgens enkele dagen de tijd over de samenstelling van het kabinet te deba teren en er haar vertrouwén in uit te spreken. Lech Walesa reageerde giste ren overigens negatief op de berichten dat de communisten zes zetels in de re gering zijn aangeboden. „Ze moeten zich druk maken om Polen en om de hervormingen en niet om het aantal zetels dat ze krijgen". Secretaris Wiatr van het Centraal Comitié wil dat Soli dariteit en de Communistische Partij Tadeusz Mazowiecki beiden zes zetels krijgen. FOTO: AP Stakingen leggen Azerbajdzjan lam MOSKOU In Azerbajdzjan is gisteren een algemene staking begonnen om de Azarbajd- zjaanse vertegenwoordigers in het Congres van Volksafgevaardigden in Moskou terug te roepen en om het bestuur over de Armeense enclave Nagorno-Karabach te krijgen. Het werk in en om de olieraffinaderijen van de hoofdstad Bakoe zou stil zijn komen te liggen; ook het openbaar vervoer is lamgelegd. Het touwtrekken om de christelijke enclave Na gorno-Karabach heeft in Azerbajdzjan al meer dan honderd levens geëist. Ook in de republiek Moldavië blijft het onrustig; daar werd door Russen gestaakt uit protest tegen het invoeren van het Moldavisch als omgang- Brandt: voortijdig vertrek „stommiteit" BONN Vijftien jaar na zijn terugtreden als kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland als gevolg van een spionage-affaire, betreurt de thans 75-jarige Willy Brandt in zijn memoires dat hij destijds zijn post heeft verlaten. De vroegere sociaal-democrati sche kanselier (SPD), die van 1969 tot 1974 aan de macht was, —betitelt zijn aftreden als „een stommiteit" en vraagt zich af hoe hij dat destijds heeft kunnen doen. Het Westduitse dagblad Die Welt heeft gisteren de eerste delen van de memoires van Brandt gepubliceerd. „Ik heb indertijd veel meer schuld op mij geno men dan waarvoor ik in werkelijkheid verantwoordelijk kon worden gesteld", schijft de huidige voorzitter van de Socialisti sche Internationale. Volgens hem waren de veiligheidsdiensten in de Bondsrepubliek er op uit hem ten val te brengen nadat in april 1974 was ontdekt dat er in zijn kanselarij een spion van de Duitse Democratische Republiek, Günter Guillaume, werkzaam was. De vroegere kanselier haalt in zijn memoires fel uit naar een hoge federale politie-rechercheur, Horst Herold, en naar een chef van de contra-spionagedient, Günter Nollau. De twee, die hem politiek niet gunstig waren gezind, zouden er op uit zijn geweest hem in de problemen te brengen. KAAPSTAD De span ning in Zuidafrika is naar een dramatisch hoogte punt gestegen door de chaotische ontwikkelin gen voorafgaande aan de verkiezingen, die morgen worden gehouden. De vakbonden hebben opge roepen tot stakingen; een deel van de scholen en universiteiten zal gesloten zijn. Terwijl zwarten dagelijks in massale protesten de straat op gaan en door de politie uit een worden geslagen moet waarnemend president De Klerk alle zeilen bijzetten om te voorkomen dat de aanhang van de Nasionale Partij niet en masse overloopt naar de Con servatieven. Gisteren werden drie kerke lijk leiders, dominee Beyers Naudé, dominee Boesak en aartsbisschop Tutu korte tijd in een politiecel vastgehouden om te voorkomen dat zij een kerkdienst in Kaapstad zou den leiden. De geestelijken werden meegenomen door de politie toen zij de kerk via een zij-ingang wilden betreden. Dominee Boesak had de dienst georganiseerd uit protest tegen het uitsluiten van zwarten van de verkiezingen. Terwijl zwarte betogers uiteen werden gejaagd met traangas, kogels en de wapenstok, zei waarnemend president De Klerk in de slottoespraak van de campagne in Johannesburg dat er een eind moet komen aan de apartheid maar niet als dat ten koste zou gaan van de blanken. „De Nasionale Party is niet be reid een blanke overheersing in te ruilen voor een andere vorm van overheersing... of te accepteren dat wij het over heerste volk worden". De Klerk sprak overigens op een sobere bijeenkomst: weinig toeters, vlaggen en bellen en nauwelijks achthonderd aan hangers, hetgeen voor een slotmanifestatie van de Nasio nale Partij niet erg veel is. De verwachting is dat de Na sionale Partij, die sinds 1948 in Zuidafrika de lakens uitdeelt, de verkiezingen wint, maar niet zonder aanzienlijk zetel verlies aan de uiterst rechtse Conservatieve Partij van An- dries Treurnicht. De laatste streeft naar het terugdraaien van alle hervormingen en een strikte scheiding tussen blank en zwart. De Klerks Nasiona- listen zullen ook stemmen kwijtraken aan de tegen het apartheidsbeleid agerende De mocratische Partij. Volgens de Commissie voor de Mensenrechten, een onafhan kelijke organisatie voor de burgerrechten, zijn sinds het begin van een ongehoorzaam heidscampagne op 2 augustus ruim vijftienhonderd personen in Zuidafrika opgepakt. Van die groep worden ongeveer 240 activisten vastgehouden zonder dat tegen hen een aan klacht is ingediend. De ongehoorzaamheidscam pagne heeft de steun van de belangrijkste anti-apartheid sorganisaties en de twee groot ste zwarte vakbondsfederaties. De vakbonden hebben niet of ficieel opgeroepen tot een al gemene staking, hetgeen inge volge de noodtoestand onwet tig zou zijn, maar het verleden heeft geleerd dat massale pro testen gewoonlijk leiden tot werkstakingen. Betogers dragen protestborden door de straten van Johannesburg. Verwarring over vermist Braziliaans vliegtuig RIO DE JANEIRO Er zijn tegenstrijdige berich ten over de sinds zondag vermiste Boeing 737 van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Varig. Het officiële persbureau Radiobras meldde giste ren dat alle 54 inzittenden veilig en wel zijn terugge vonden op een open plek in het regenwoud van de Amazone. Dit werd echter tegengespro ken door het Braziliaanse mi nisterie van luchtvaart en de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij Varig zelf. Zij zeiden dat het zoeken tijdelijk was ge staakt en vandaag bij het aan breken van de dag pas zou zijn hervat. Volgens Radiobras werd het vliegtuig met zijn 48 passagiers en zes bemanningsleden ont dekt op een open plek van een afgelegen landbouwbedrijf bij de havenplaats Itacoatiara aan de Amazone, ongeveer 100 ki lometer ten oosten van Ma- Toen de piloot van de Boeing 737-200 zondag via de radio meldde dat hij een noodlan ding moest gaan maken we gens het uitvallen van het na vigatiesysteem had hij gezegd op zoek te gaan naar een stuk ontbost terrein. De autoriteiten hadden goede hoop dat hij daarin zou slagen omdat het zicht goed was. Het toestel was bezig aan de laatste etappe van een lange binnenlandse vlucht van Sao Paulo naar Belem. Het verdween van het scherm voorbij Maraba, 400 kilometer vóór Belem. PASS AU De Westduit se regering heeft besloten de vluchtelingen uit de DDR niet onder te bren gen in de tentenkampen, maar zoveel mogelijk in openbare gebouwen. Door het onverwachte slechte weer in de Bondsrepubliek lij ken de tentenkampen die de regering samen met het Rode Kruis heeft opgezet, en waar op al van veel kanten kritiek was geleverd, niet meer ge schikt voor tijdelijk onderdak. Het Rode Kruis werd overi gens volkomen verrast door de beslissing van de regering en wil dat de kampen wel ge bruikt worden. Intussen blijft het onzeker wanneer Hongarije de vluch telingen laat gaan en hoeveel het er dan zullen zijn. In kam pen in Hongarije wachten in elk geval vijfduizend Oostduit sers op vertrek. Vijftiendui zend anderen zouden niet van vakantie in Hongarije naar de DDR zijn teruggekeerd, rrtaar hebben zich nog niet gemeld bij de Hongaarse autoriteiten. De Hongaarse minister van binnenlandse zaken, Istvan Horvath, vergrootte gisteren de verwarring door in een in terview met het Westduitse blad Stern te verklaren dat zijn land de Oostduitsers al leen zal laten gaan, als de bei de Duitslanden een akkoord bereiken over de kwestie. Het heimelijk uit het land smokke len, zoals is gebeurd met tien tallen Oostduitsers die hun toevlucht zochten in de West duitse ambassade in Budapest, valt met de huidige aantallen vluchtelingen niet te herhalen. Horvath heeft zijn uitspraken vorige week al gedaan, maar volgens Stern houdt hij vast aan zijn mening. Westduitse autoriteiten zeiden niet op de hoogte te zijn van Horvaths uitlatingen. Overeenstemming tussen Bónn en Oost-Berlijn over de kwestie lijkt overigens bijzonder ver weg. BUSH MAAKT HAAST MET DRUGSSTRIJD (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De verslechterende omstan digheden aan de drugs fronten hebben president Bush gedwongen ander maal een „totale oorlog tegen de drugs" aan te kondigen. De jongste gebeurtenissen in Colombia en het feit dat bijna dertig procent van alle Ameri kanen het gebruik van en de handèl in drugs als het groot ste nationale probleem zien, hebben het lanceren van de regeringsplannen zelfs nog verhaast. Hoewel alle details nog niet bekend zijn, luiden de hoofd punten van het plan ongeveer als volgt: - De gevangeniscapaciteit voor gebruikers van en handelaren in drugs zal met 85 procent worden uitgebreid. De presi dent wil daar 1,5 miljard dol lar voor uittrekken. - De strijd tegen de drugshan del op straatniveau zal worden opgevoerd. - Gebruikers zowel als hande laren krijgen zwaardere straf fen. Bush wil het bovendien mogelijk maken auto's en an dere goederen van drugshan delaren in beslag te nemen. Gebruikers en handelaren kunnen naar kampen worden gezonden waar ze een aanpas- singtraining in militaire stijl krijgen. - De militaire hulp aan Colom bia, Bolivia en Peru - de lan den waar de meeste drugs die de VS bereiken worden aange maakt en van waaruit de grote drugskartels opereren -zal worden vergroot. - Programma's voor het be handelen van drugsverslaaf den zullen worden uitgebreid. Ook voorziet het plan in ver plichte drugstests voor over heidspersoneel. - De drugspreventieprogram ma's op scholen krijgen meer geld. De scholen worden aan gemoedigd hardere maatrege len te nemen tegen leerlingen die drugs gebruiken of ver handelen, zoals schorsing en ontslag. Hogescholen en uni versiteiten krijgen alleen nog overheidsmiddelen, als zij een uitgebreid programma voor drusgbestrijding in hun leer plan opnemen. Opmerkelijk is dat de bedra gen voor de douane, dë kust wacht en de grensbescher mingstroepen nagenoeg niet zijn verhoogd. Dat geeft aan dat de Amerikaanse autoritei ten niet langer meer geloven in de mogelijkheid dat aan de smokkel van drugs een halt kan worden toegeroepen. (ADVERTENTIE) HANDGEKNOOPT Handgeknoopte Tibetaanse' tapijten van schapewol uit de Himalaya. Ca. 70.000 knopen per m. In diverse dessins en kleur stellingen Het typerende uiterlijk ontstaat door het wassen met plantaardige zepen. Ca. 250 x 350 cm. Van 4199,- Voor 3195.- Ca. 200 x 300 cm. Van 2899 - Voor 2195.- Ca. 170 x 240 cm. Van 1999.- Voor de verbijs terende prijs van de Bijenkorf 0 Niet in filiaal Utrecht verkrijgbaar Winterspelen van 1992 bedreigen Franse Alpen GENEVE De Alpen worden ernstig bedreigd door het mas satoerisme, dat tot gevolg heeft dat elk jaar meer dan honderd miljoen toeristen door het berggebied trekken, zo hebben enkele internationale milieu organisaties gewaarschuwd. Grootste boosdoeners zijn de uitlaatgassen, het skiën buiten de pistes en de rommel die her en der wordt achtergelaten. Daardoor worden bossen be schadigd en erodeert de bo dem. Als de huidige trend zich doorzet, menen de organisa ties, zijn de Alpen de volgende eeuw verdwenen. Het meest bedreigd wordt het Franse ski gebied rond Albertville, waar de Olympische Winterspelen van 1992 gehouden zullen worden. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN463 Nu komen ze bij een deur, waarop een bordje hangt met het woord „Krankenrevier". O, dus hier is het hospitaal ge vestigd! Een SS-man staat op wacht voor de deur. Hij salueert stram, maar „Herr Doktor" snauwt hem toe: „Wat moet je hier?" „Ik sta op wacht, Herr Doktor", antwoordt de ander. Rob grin nikt inwendig. Die SS'ers vertrouwen de andere Duitsers niet en zij bewaken elkaar! Dan gaan ze binnen en Rob aanschouwt hier iets merkwaardigs: op een soort brancard ligt een man uitge strekt, bijna geheel gehuld in een stalen cilinder met gaten en zijn hoofd zit geklemd tussen twee schroeven. „Deze man", zegt „Herr Doktor", „heb ik behandeld met dezelfde chemicaliën die jouw gezicht hebben aangetast, Karl. Maar ik heb hem ook gene zen. Nu zal ik binnenkort dezelfde middelen op jou toepassen; dan kun je dat masker eindelijk weggooien". Rob kijkt nieuws gierig om zich heen en merkt, dat in een hoek nog een man zit. Ah, nu begrijpt hij het: dit zijn de verdwenen vogelwachter en de natuuronderzoeker! Celstraf voor lid Charta '77 PRAAG Een rechtbank in Tsjechoslowakije heeft giste ren een vooraanstaande woordvoerder van de mensen- rechten-organisatie Charta '77, de 28-jarige Sacha Vondra veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee maanden. Hij kreeg die straf voor het verlenen van steun bij het op zetten van een volkspetitie voor meer democratie. De rechtbank herriep daarmee de kwijtschelding van de celstraf die Vondra aanvankelijk in fe bruari van dit jaar had gekre gen voor het leggen van bloe men op het Wenceslas-plein in Praag ter herdenking van het overlijden van de student Jan Palach. LEGERLEIDER BOUTERSE: PARAMARIBO Bevel hebber van het Surinaam se leger Desi Bouterse heeft gisteren verklaard dat er onder de indianen van het Amazonegebied militairen, deserteurs en volksmilitielëden actief zijn. Volgens Bouterse is de rege ring „gewogen en te licht be vonden". De bevelhebber sprak zijn manschappen toe, in de Memre Boekoekazerne, na dat zijn onderhoud met presi dent Shankar. De legerleider zei dat de rege ring vanaf donderdag, toen de gewapende acties van de indi anen van het Amazonegebied begonnen, het leger nog geen enkele keer om informatie heeft gevraagd. Volgèns hem toont de regering „geen daad kracht". „De gewapende ac ties", zo zei Bouterse, „zijn deels te wijten aan het falend beleid van de regering". De indianen kaapten zondag een vrachtschip, dat vanuit Nickerie op weg was naar Pa ramaribo, en een pompgemaal in het dorp Away. Sinds don derdag gijzelen zij bovendien de opvarenden van een veer boot bij het dorp Corneliskon- tre en een piloot van de lucht vaartmaatschappij Gum Air. Over deze acties zei de bevel hebber dat zij militair bezien „heel goed in elkaar zitten". De actievoerders zijn volgens hem goed bevoorraad na de kaping van het rijstschip. In het gebied waarin zij actief zijn kunnen zij aan voldoende brandstof komen. De Nationale Assemblee, het Surinaamse parlement, heeft gisteren in een unaniem aan vaarde motie de gewapende acties verworpen. Vice-presi dent Arron zei dat de regering niet over gegevens beschikt waaruit zou blijken dat de ge bruikte wapens door het leger zijn verstrekt. De Samenwerkende Inheemse Organisaties in Suriname (SIOS) distantieert zich van de gewapende acties van de indi anen van het Amazonegebied. De indianenorganisatie onder schrijft wel de eis tot herzie ning vap het Akkoord van Kourou dat de regering in juli met de andere groep binnen landbewoners, de bosnegers, Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. (ADVERTENTIE) ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. 4 SEIZOENEN Exclusief door Ideens voor de Bijenkorf ontworpen: 4 seizoe nen thermodekbed, gevuld met 65% ganzedons en 35% ganze- veertjes Carré gestikt voor opti male warmte. 100% katoenen tijk. Tweedelig, d.mv. drukknopen aan elkaar te bevestigen Litsj., 575 725 g vulgewicht. Van 1195 - Voor 799 - 2-pers., 475 625 g vulgewicht Wan 995 - Voor 699 - 1-pers., 300 400 g vulgewicht Van 650.- Nu voor de vertoiste- rende pnjs van de Bijenkorf

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5