1 I v\ „Leidse Hout is geen drafruimte" der uvet £cidóc@ouACUit STAD OMGEVING Meer keuze op de kabel Een cadeau van formaat TRIMMERS LOPEN „VRIENDEN" ONDER DE VOET? Spreiding woonwagens verloopt te langzaam DINSDAG 5 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Lekker bekje Voor het hekje bij de kan tonrechter verscheen een wat morsige, maar vrien delijk ogende, oude man. Volgens het proces-ver baal had hij eind vorig jaar in een Leiderdorpse pol dersloot een aantal fuiken uitgezet. De vereiste pa pieren hiervoor had hij niet evenmin als toestem ming van de eigenaar van het watertje. „U verklaart uit armoe tot uw daad te zijn gekomen. U gooit wel eens een fuikje uit om een „lekker bekje" te halen", las rechter Groenendijk voor uit het verbaal. De man knikte bevesti gend. „Ik doe dat al jaren. Vroeger heb ik daar eens toestemming voor gehad van een boer uit de buurt. Ook mijn oom en mijn va der deden dit jarenlang", beweerde het kalende mannetje. Maar wat hij had gedaan was in strijd met de wet op de binnenwatervisserij. De zes fuiken zaten toen de politie hem betrapte vol paling. „Zit daar veel pa ling?", vroeg Groenendijk belangstellend alsof hij zelf een verwoed visser was. „Ja, nou" zij de man terwijl hij de omvang aan gaf door zijn armen wijd te spreiden. „U doet het na tuurlijk ook een beetje voor de sport", dacht de rechter te weten. „Nou een klein beetje dan, maar ik eet er wel van", was het antwoord. Officier V. Verscheur vond dat hij dat nooit meer mocht doen. In ieder geval niet zonder de ver- gunnig en toestemming- Met zijn financiële positie wilde ze wel rekening houden. Daarom eiste ze een voorwaardelijke boete van 200 gulden. „U be grijpt dat als u dat nog eenmaal doet u 200 gulden moet betalen", sprak ze de beklaagde wat belerend toe. Die keek schuldig naar zijn voeten en werd een beetje rood. Hij kon zich wel in de eis vinden: „Ik vind dat te bewonderen", zei hij opgelucht. Groe nendijk besliste conform de eis en gaf de wijze raad mee om voor een visakte te gaan sparen. „Dat hoeft niet", verklaarde de man voordat hij de rechtzaal verliet: „Die krijg ik al van mijn kinderen". Hard „Ik was mij er niet van be wust dat ik zo hard reed. Ik reed gewoon met de verkeerstroom mee". Een rossige man van middelba re leefijd liet weten dat niet alleen hij maar ook een paar honderd andere automobilisten de maxi- mun snelheid van 50 km massaal overtreden op de Leidse Willem de Zwijger laan. „Dan komt er een agent bij een stoplicht op de weg staan en pikt er willekeurig een paar uit- vervolgde hij. Tot zijn verbazing stelde de vrouwelijke officier: „Zo werkt het nou een maal, 22 km te hard is 22 km te hard", vond zij. Hoewel de beklaagde het duidelijk niet eens was met deze redenatie en de eis van 155 gulden niet in verhouding vond met de overtreding, bleef rechter Groenendijk niets anders over dan die hem toch op te leggen. Voor rechter Groenendijk stond een man met een sikje. Hij was van onge veer een jaar geleden de Europaweg ingereden toen dit niet mocht. „Ik kom niet uit Leiden en kende de weg niet. Er zaten twee dames bij me op de achter bank en die kwamen wel uit de buurt. Ze wisten een korte route naar Zoeter- woude. Toen ik de straat eenmaal was ingereden stond daar plotseling een inr ij-verbodsbord. Dat staat op een verkeerde plek. Verder zou omkeren levensgevaarlijk ziin ge weest en daarom ben ik maar doorgereden", ver klaarde de man. De officier kon het niet met de verdachte eens zijn. Het bord stond vol gens haar goed maar de lettertjes eronder die aan geven wanneer het bord van kracht is zijn mis schien te klein. „Maar het was ook nog spitsuur", voegde de man er aan toe in de hoop te bewijzen dat hij het verbod echt niet had kunnen opvolgen. Niettemin kostte het korte ritje uiteindelijk vijf tien tjes leergeld. Uitslagenavond in gemeentehuis LEIDEN De ge- meente Leiden houdt voor alle liefhebbers van politiek morgen een uitslagenavond. In de Burgerzaal van het stadhuis worden de Tweede Kamer verkiezingen gevolgd op de televisie. Via beeldschermen wor den uit eerste hand de Leidse uitslagen getoond. De zaal is vanaf 19.00 uur geo pend en te bereiken vanaf de ingang aan de Breestraatzijde. Sloop Mors IV vandaag begonnen LEIDEN De gemeente is vandaag begonnen met de sloop van de onbewoonde huizen in het gebied Mors IV, aan de Morsweg. J. Vellekoop van de directie Ruimtelijke Ordening bevestigde dat de slopers vandaag met het werk aan de oneven zijde van de straat zouden gaan beginnen. Enkele overgebleven bewo ners van de even kant heb ben bezwaar tegen de sloop, onder andere omdat zij over last verwachten van de pal langs het af te breken blok lopende spoorlijn. Plannen voor boek LDM LEIDEN Er bestaan plannen om een boek te maken over de geschie denis van de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) die onlangs is opgegaan in de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Dat deelde de Leidse wet houder T. van der Nat gisteravond mee tijdens de vergadering van de commissie voor econo mische aangelegenhe den. De LDM heeft 111 jaar gefunctioneerd. MINDER GEVAAR VOOR TROMBOSE LEIDEN Bij gebruik van een plaatselijke verdoving via een prik in het ruggemerg treedt een antistollend effect op in het bloed. Hierdoor loopt de patiënt na de operatie min der gevaar voor trombose dan bij een gehele narcose. Dit concludeert JA. Odoom in zijn proefschrift The influence of epidural and intrathecal anaesthesia with bupivacaine on haemostatic function. Odoom promoveert morgen tot doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Lei den. Odoom is verbonden aan het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. Zwaar gewond bij aanrijding LEIDEN Een 8-jarig Leids meisje is gistermorgen rond kwart voor acht zwaar ge wond geraakt bij een aanrij ding. Het kind reed op haar fiets over de Hallenweg in de richting van de Gooimeerlaan. Bij het oversteken van die weg verleende ze geen vorrang aan een auto die bestuurd werd door een 24-jarige Leidenaar. Het meisje werd geschept, waarbij ze een gebroken been en een scheurtje in de schedel opliep. Ze is overgebracht naar het AZL. Stereo-set gestolen LEIDEN Inbre- kers hebben van 1 op 2 september uit een woning aan de Mila- nenhorst een peper dure stereo-installa tie gestolen. Tevens werden gouden sie raden ontvreemd, waaronder een paar horloges. De totale waarde van de buit bedraagt ongeveer 20.000 gulden. De dieven kwamen het pand binnen door een bovenlicht in de keuken te forceren. Schoenendief aangehouden LEIDEN De politie heeft gistermiddag kort na een uur een 30-jarige Leidenaar aange houden. Hij was in een portiek in de Hekkensteeg bezig zeven paar sportschoenen uit dozen te halen en in een tas te stop pen. Dat wekte verdenking bij omstanders die de politie waarschuwden. Bij zijn aan houding bleek dat de man kort ervoor het magazijn van een schoenenwinkel in de Haar lemmerstraat was binnenge gaan. Daar had hij de schoe nen gestolen. LEIDEN Een onbemande auto van de gemeen tereiniging is gis teren rond half drie in de sloot bij de Haarlem merweg beland. De 52-jarige chauffeur van de auto had de auto kort ervoor ge parkeerd, waar na de wagen vanzelf ging rij den. Het voertuig is later door een takelwagen on beschadigd uit de sloot gehaald. LEIDEN De Vereni ging van Vrienden van de Leidse Hout stapt niet af het idee om kunstwer ken in het park te plaat sen. Ook moet het hon- denaanlijngebod veran derd worden. Het expe riment van de gemeente met dit gebod is volgens de vereniging mislukt. Bovendien zijn de leden het zat om door trimmers onder de voet gelopen te worden. Dit bleek gister avond tijdens de algeme ne ledenvergadering. Op deze vergadering werden de resultaten van een en quête besproken. Veel leden voelden zich in het park niet veilig voor de trimmers. „De trimmers wor den door de leden rendieren genoemd. Op het Knuttelpad moet je gewoon de rododen drons in duiken, anders wordt je van de weg geveegd. Het zijn echt van die groepjes die maar blind doordraven. Ik heb gehoord dat er al drie mensen tegen de vlakte zijn gegaan. Dit kan zo niet lan ger. Je kunt de Leidse hout niet als drafruimte gebrui ken", aldus secretaris Rob Mante. De vereniging nodigt binnenkort de sportvereni gingen uit voor een gesprek. nam, bleek tevens dat 44% negatief was over kunstwer ken in de Leidse Hout. Maar eveneens 44% was positief hierover. „De negatieve in zenders wilden geen kunst, omdat het niet in de natuur thuis zou horen. Ook zouden kunstwerken alleen maar ka pot gemaakt worden. Maar over een fontein, of een wa terspeelplaats waren ook de negatieve inzenders positief. Die fontein komt er wel", vertelt Mante enthousiast. De leden willen dat de hon den in het park los mogen lo pen. „Met uitzondering van de strook langs het herten kamp. De mensen moeten wel de hondepoep opruimen, maar de honden moeten vrij mogen lopen", vindt Mante. „We merken dat er nu al meer honden in het park ko men. Bovendien zouden er al bekeuringen zijn uitgedeeld. Het gekke is dat de Leide- naars wel van het aanlijnge- bod weten en de Oegstgeeste- naren niet. Het is nu gewoon niet goed geregeld". In een gesprek met de gemeente hoopt de vereniging tot een oplossing te komen. Zo'n veertig procent van de inzenders komt naar het park om de hond uit te laten. Maar honden uitlaten is niet de enige bestemming van het park. Volgens de secretaris komt 65% om te wandelen, 33% voor het theehuis en 43% om met de kinderen te re- Hou ze heel Wees voorzichtig nu de kinderen weer naar school gaan, hou ze heel. Dat is de gedachte achter de spandoeken die gisteren en vandaag op tal van doorgaande wegen in Leiden zijn opgehangen. Met teksten als 'De school begint, denk aan het kind', 'De schoolbel luidt weer, denk aan het kind in het verkeer' en 'Ik denk aan school, denkt u aan ons?' worden automobilisten attent gemaakt op de kinderen die deze week weer naar school gaan. Er zijn in totaal tien spandoeken opgehangen. Het idee voor de ac tie is afkomstig van de verkeers dienst van de politie. Het plan borrelde pas vorige week donder dag op. Vervolgens werd razend snel overlegd met de gemeente. Daarbij bleek dat er nog geld be schikbaar was voor vergroting van de verkeersveiligheid. Daar van zijn negen spandoeken be taald. De directie onderwijs spon sort het tiende spandoek. De leu zen zijn door de gemeente gratis opgehangen. Ze hangen onder anderen op de Dr. Lelylaan, de Lammenschansweg, de Burggra- venlaan, de Spanjaardsbrug, de Churchilllaan, de Langegracht en de Herensingel. FOTO: WIM VAN NOORT Vier ton te veel voor marketing LEIDEN CDA'er D. van Duijn vindt dat de gemeente veel te veel geld wil uittrek ken voor een marketingplan om bedrijven naar de indus trieterreinen Leeuwenhoek en Roomburgh te halen. „Vier ton is een hoop geld, daarmee kun je veel andere dingen doen in de stad", aldus het CDA-raadslid dat vindt dat „met anderhalf twee ton" ook genoeg kan worden gedaan. Tijdens de vergadering van de commissie voor economische aangelegenheden ging Van Duijn gisteravond dan ook niet akkoord met het voorstel. De overige fracties staan wel ach ter de ideeën van B en W. T. van der Nat, wethouder van economische zaken, stelde dat de vier ton nodig is om te kun nen concurreren met andere gemeenten. LEIDEN Mensen moeten meer mogelijkhe den hebben om te kiezen welke zenders ze op hun kabelnet willen ontvan gen. De Leidse wethouder T. van der Nat van economische aan gelegenheden zei gisteravond tijdens een commissievergade ring dat het de bedoeling is om uit te zoeken hoe het aanbod verder kan worden opgedeeld (segmentatie). Op dit moment hebben kabelabonnees de keu ze uit alle netten of uit een pakket van zes kanalen. „Hoe meer zenders er komen, hoe groter de behoefte bestaat aan segmentatie", beseft Van der Nat. Donderdag beslist de gemeen schappelijke regeling antenne- energievoorziening in de regio over de uitbreiding van 18 naar 32 kanalen. Bovendien komt dan het voorstel aan de orde van het dagelijks bestuur om de commerciële zenders Veronique en TV 10 toe te la ten op de kabel. Van der Nat kondigde gister avond aan dat mensen die nu zijn geabonneerd op het be perkte pakket van zes zenders, de eenmalige aanbieding moeten krijgen om gratis terug te gaan naar het algemene pakket. Dit omdat abonnees van het beperkte pakket waarschijnlijk de commerciële zenders niet zullen ontvangen. Of deze televisiestations via de Leidse kabel kunnen uitzen den is overigens afhankelijk van besluiten van het Com missariaat voor de Media. „Voorlopig moet worden door gegaan met de voorbereidin gen, pas als blijkt dat boetes worden geheven als de pro gramma's van deze commer ciële omroepen worden uitge zonden, is het moment aange broken waarop we moeten kij ken wat we gaan doen", aldus Van der Nat. De uitbreiding van het aantal zenders in de regio kost mil joenen. Dat betekent dat een aantal gemeenten overgaatn tot tariefsverhoging, zo ver wacht Van der Nat. In Leiden is dat volgens hem niet het ge val. De wethouder sprak zelfs de verwachting uit dat de Leidse abonnees komend na jaar minder geld gaan betalen: „De kans bestaat dat het maandtarief op veertien gul den uitkomt". LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Hol land is niet tevreden over het woonwagenbeleid dat in Leiden en omgeving de afgelopen jaren is ge voerd. De spreiding van de woonwagenbewoners over de regio is onvol doende doorgevoerd. Dat blijkt uit het Ontwerp Provinciaal Woonwagen plan 1990-1995. Het regionaal centrum Trek vaartplein in Leiden is de af gelopen vier jaar terugge bracht tot 78 standplaatsen. De provincie wil in de komende jaren een verkleining zien naar 40 standplaatsen. Voor alsnog zijn te weinig bewoners van de centra in Leiden bereid om vrijwillig naar de regio te verhuizen. Wel is Leiden vol gens het rapport bezig met een „actiever overleg om tot sprei ding te komen". Om het Trek vaartplein in te krimpen moeten in Leiden andee loka- ties worden aangelegd. Eén daarvan is in de Stevenshof. Minder ontevreden is de pro vincie over het beleid in de gemeenten Katwijk en Oegst- geest. Deze gemeenten hebben de afgelopen jaren „gedeelte lijk" aan hun taakstelling vol daan, aldus de provincie. Er zijn respectievelijk negen en zes standplaatsen gerealiseerd. Laatste hand aan Pesthuis Het Pesthuis is binnenkort weer voor de eerste tweehonderd jaar bewaard. De restauratie van het casco is in volle gang. Het dak is vernieuwd, evenals het houtwerk en de muren zijn bijge werkt.Inmiddels wordt de laatste hand gelegd aan de zolders. „Het vormen straks echte ont dekkingszolders voor kinderen", aldus een woordvoerder. Begin oktober wordt het casco opgeleverd en overgedragen aan het Rijk. „Je kunt er dan nog van alles mee doen", vertelt de woordvoerder. De bestemming van het gebouw is echter al bekend: er wordt een nationale na tuurhistorische presentatie in opgezet. FOTO: WIM VAN NOORT Omwonenden trekken bezwaren in tegen plan voor Maredijk LEIDEN Bewoners van de Maredijk 135 tot en met 149 hebben geen be zwaarschrift ingediend te gen het nieuwe plan voor de bouw van 35 studen tenwoningen in hun buurt. Nu de gemeente afziet van het realiseren van woningen aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan, wordt aan een belangrijk deel van de bezwa ren tegen het eerste bouwplan tegemoet gekomen. Wel vinden ze dat nog steeds onvoldoende rekening wordt gehouden met het gebrek aan parkeerplaatsen in de buurt en met de toename van de ver keersoverlast. In de brief schrijven de bewoners dat ze ervan uit gaan dat ze worden betrokken bij de verdere in vulling van de plannen voor het Schuttersveld en omge ving. De bewoners hebben voorge steld parkeerplaatsen te reali seren op het Schuttersveld. „Maar een reactie op deze sug gestie hebben we nog steeds niet gehad", zei woordvoerster B. van Wanrooy gisteren tij dens een vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening. Wethouder M. van der Molen vindt dat het college voldoen de aan de wensen van de be woners is tegemoet gekomen door een keerlus te maken aan het einde van de doodlopende Maredijk, door zeventien par keerplaatsen te creëren en door het aantal te bouwen hui zen terug te brengen van 41 naar 35. Nachttarief Leidse taxi's omlaag LEIDEN Een nachtelijke rit per taxi door Leiden wordt binnenkort goedkoper. De nachttoeslag op het gewone ta rief van vijftig procent, zakt dan naar dertig procent. Die toeslag geldt bovendien pas vanaf half een en niet vanaf twaalf uur, zoals nu. Taxi's worden overdag wel duurder. De kilometerprijs gaat van 2 gulden naar 2,40 gulden. De nieuwe tarieven zijn giste ren vastgesteld door de taxi commissie voor de regio Lei den. Ze gaan in op het mo ment dat alle taxibedrijven voorzien zijn van nieuwe ver gunningen. Naar verwachting is dat half november het geval. Met de nieuwe regeling gaan dezelfde tarieven gelden bin nen de grenzen van Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Voor schoten, Zoeterwoude en Al kemade. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. r~—t1 I I I lit I Noteer als nieuwe abonnee i Naam: Voor].: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automahsch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar. Naam:^ Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar 0*1 Leidse Courant Antwoordnummer 448,2500 VD Den Haag. 1 JN2 1 nJg** CcidócSouomit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11