snoei Bush breekt met Panama „Wij mogen nooit meer verdeeld raken" service Gezocht: eeuwige jeugd Tutu opgepakt bij protestmars Lezeri DAGTOCHT PALEIS T L00 «2-sijthoff pers BUITENLAND CcklócSoiwant ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Ho Chi Minh wilde gecremeerd worden BANGKOK De Vietnamese partijleiding heeft toegegeven wijzigingen te hebben aangebracht in het testament van wijlen president Ho Chi Minh. Onlangs werd het volledige testament van de Vietnamese partijleider afgedrukt. Kort na zijn dood in 1969 verscheen het testament eveneens in druk, maar toen werden „vanwege de historische omstandigheden van het moment sommige feiten niet gepubliceerd". Zo werd de passage weggela ten, waarin Ho vraagt hem na zijn dood te creme ren en zijn as te bewaren in drie urnen, die het noorden, het midden en het zuiden van Vietnam symboliseren. In plaats daarvan werd het stoffe lijk overschot van Ho gebalsemd en geheel naar het voorbeeld van Lenin in een mausoleum in Ha noi opgebaard. Ook de datum van overlijden werd vervalst. ISRAEL DOODT PALESTIJN IN ZUIDEN VAN LIBANON JERUZALEM Israëlische militairen hebben gisteren bij een treffen in de veiligheidszone in zuidelijk Libanon een Pale stijnse strijder doodgeschoten. Twee of drie andere Palestiinen wisten na het treffen, dat zich voordeed bij het dorp Beit Yahun, acht kilometer ten noorden van de Israëlische grens, te ontko men. Tijdens het vuurgevecht met de groep Palestijnen werden door andere Palestijnse strijders enkele raketten afgeschoten op noordelijk Israel. Daarbij vielen geen slachtoffers. De gedode Palestijn was in het bezit van een zwaar geweer en een grote hoeveelheid munitie en explosieven. Volgens een Israëlische le- gerwoordvoerder maakte hij deel uit van een guerrillagroep die in noord Israel aanslagen wilde plegen. In Bayrut zijn gisteren zeker zeven doden en vijftig gewonden gevallen als gevolg van weer opgelaaide gevechten tussen Syri sche troepen, moslimmilities en christelijke eenheden van gene raal Michel Aoun. Donderdag werden zeker veertien mensen gedood. Inwoners gebruiken de gevechtspauzes nog steeds om de stad te ontvluchten. Vakantie Slachtoffers van de aardbeving in Armenië houden vakantie in Jere van. Er is een goede kans dat zij binnenkort kunstledematen krijgen door in spanningen van het Westduitse Rode Kruis. FOTO: AP Spaanse politicus gebruikt cocaïne MADRID De Spaanse parlementariër Enrique Bolin van de conservatieve Volkspartij mag voor lopig geen politieke activiteit meer ontplooien van zijn partij, omdat hij gisteren in Gibraltar is ver oordeeld wegens het bezit van verdovende midde len. Een woordvoeder van de partij zei dat Bolin, die vier maanden in de gevangenis moet zitten, op non-actief is gezet en later mogelijk uit de partij zal worden gezet. De politicus werd afgelopen maandag door de politie opgepakt met bijna 30 gram cocaïne en 1,78 gram cannabis in zijn bezit. Bolin verklaarde tegenover de politie dat zijn huis arts hem de cocaïne had voorgeschreven als mid del tegen stress. De vereniging van huisartsen in zijn woonplaats Malaga reageerde daarop echter furieus en verklaarde gerechtelijke stappen te zul len nemen tegen de senator. Directeur indianenzaken bevond zich op veerboot I (Vervolg van de voorpagina) J PARAMARIBO Aan j boord van de veerboot be- ij vond zich ook de voorma- lige directeur van het bu reau indianenzaken, Gijs- berg. Hij ontkende con necties te hebben met de overvallers toen hij werd verhoord door de militaire politie. De „Indianen van het Amazo negebied" eisen van de rege ring onder anderen dat de op- r heffing van het bureau india nenzaken ongedaan wordt ge maakt. Dit bureau is enkele weken terug gesloten op last van de minister van regionale ontwikkeling Werner Vreed zaam. Hij vond toen dat de be langen van de binnenlandbe woners, bosnegers en india nen, niet gescheiden behartigd moesten worden. Over de ka ping van een Cesna 206 van de particuliere maatschappij Cum Air zijn geen verdere bijzon- r derheden bekend. Het toestel werd donderdagmiddag in Washabo in West-Suriname door een onbekend aantal in dianen gevorderd. De piloot werd gegijzeld. Ook in Apoera (West-Suriname) zijn personen t gegijzeld. Het gaat om een on bekend aantal militairen en politieagenten die op de posten 3 in Apoera werden overvallen. Jl Zij zouden zijn meegenomen i' naar een vakantiehuis in de ,1 omgeving. (ADVERTENTIE) Stormloop op apotheken Er heerst een koortsachtige be drijvigheid, sinds hooggeleerde dermatologische onderzoekers in Amerika en Europa hebben bevestigd dat de wetenschap nu werkelijk op het punt staat de strijd tegen rimpels te winnen. In Europa hebben de onder zoekers van een internationaal cosmetica-bedrijf nu een cosme tisch preparaat met retinol uitgevonden, dat ze aan weten schappelijke tests hebben on derworpen. De resultaten zijn buitengewoon verrassend gebleken. (Retinol is naaste fa milie van retinylzuur, maar wordt in tegenstelling hiermee niet alleen voorfarmaceutische doel einden gebruikt.) Professor Manfred Puschmann van de Experimentele Kliniek te Hamburg verklaart: "Het produkt is werkelijk bijzonder doeltref fend: het vermindert zichtbaar het aantal rimpels en de diepte ervan en heeft geen enkele ne gatieve bijwerking." Sinds het nieuwtje de ronde heeft gedaan, lopen de liefhebbers van de eeuwige jeugd storm op de apotheken (zowel in Zwitserland als inde Verenigde Staten). De revolutionaire anti-rimpel crème met retinol wordt gepro duceerd door Korff, een interna tionaal cosmetica-bedrijf dat uitsluitend voor apotheken pro duceert. De crème, die de naam "Anti-Age Retard" meekreeg, bestaat in drie verschillende vari anten: voor de gebruiker tussen de 25-35 jaar, 35-45 jaar en voor 45 jaar en ouder. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT (ADVERTENTIE) WASHINGTON Zo lang generaal Manuel An tonio Noriega de scepter zwaait in Panama, zullen de Verenigde Staten geen diplomatieke betrekkin gen onderhouden met dat land. Washington zal de nieuwe „illegale" regering van Francisco Rodriguez dan ook niet erkennen. Dit verklaarde de Ameri kaanse president, George Bush, gisteren in Was hington. „De VS erkennen geen enkele regering die is geïnstalleerd door generaal Noriega", zei de president.„Onze ambassadeur keert niet terug en wij onder houden geen contact meer met de Panamese regering" Hij voegde daaraan toe dat zijn land nieuwe maatregelen zal nemen „inclusief die die nodig zijn om te voorkomen dat het nieuwe bewind in Panama geld in handen krijgt dat toe behoort aan het Panamese volk". In navolging van de Verenig de Staten hebben verscheidene Zuidamerikaanse landen hun ambassadeurs teruggetrokken uit Panama. Het gaat onder anderen om Venezuela, Peru, Uruguay, Colombia, Brazilië, Chili en Argentinië. Grondwet Bush reageerde met zijn uitla tingen op de benoeming don derdag van Rodriguez tot nieuwe president van Panama en van Carlos Ozores Typaldos tot vice-president. De benoe mingen hadden plaats in het kader van de Panamese grondwet, volgens welke op 1 september een overgangsrege ring moest aantreden. De sa menstelling van die regering is nog niet bekend. De Panamese oppositie verzocht donderdag avond de internationale ge meenschap de nieuwe regering niet te erkennen. Zij blijft erop aandringen dat Noriega af treedt en vergeleek de benoe ming van Rodriguez met een staatsgreep. De aanwijzing van Rodriguez tot staatshoofd betekent een „staatsgreep die het land zon der grondwet laat en de dicta tuur verlengt", zei Ricardo Arias Calderon die een van de leiders is van de Democrati sche Alliantie van de Burge roppositie. Volgens hem zijn de overgangspresident en diens vice-president „functio narissen die model staan voor het bewind" van generaal No riega. De Panamese oppositie eist de overwinning op van de op 7 mei gehouden algemene ver kiezingen. De winnaars van die verkiezingen zouden vol gens schema op 1 september de macht moeten overnemen in Panama. Maar de, door No riega gecontroleerde kiesraad verklaarde de uitslag daarvan ongeldig. „De bevolking van Panama sprak zich op 7 mei zeer dapper uit tegen onder drukking, intimidatie en frau de en koos voor een democra tie in plaats van een dicta tuur", aldus Bush. Zijn regering bleef tot gisteren de in februari 1988 afgezette regering erkennen van presi dent Eric Delvalle. Deze res pecteerde echter de verplich tingen van zijn mandaat door donderdag de ambassade van zijn land in Washington te sluiten. Hij droeg de diploma tieke post samen met twintig consulaten en 300 miljoen dol lar aan tegoeden over aan de regering-Bush, om te voorko men dat zij in handen zouden vallen van het nieuwe Pana mese bewind. Duizenden DDR-vluchtelingen kunnen naar Bondsrepubliek BUDAPEST Na weken van onzekerheid kunnen duizen den burgers' uit de DDR dit weekeinde op een legale ma nier naar Oostenrijk .en ver volgens naar de Bondsrepu bliek emigreren. Geschat wordt dat er 20.000 mensen van de mogelijkheid gebruik zullen maken. Gistermiddag werden de eer ste vluchtelingen met autobus sen van een opvangkamp bij Budapest naar het kamp in Zanka aan het Plattenmeer gebracht. Dit kamp ligt naast een spoorlijn en er is plaats voor 3.000 mensen. Ook DDR- burgers die in het westen van Hongarije bivakkeren, zullen naar Zanka worden gebracht, meldde het Hongaarse Rode Kruis. Ondertussen draait in de Bondsrepubliek de grootste hulpmachine die overheid en particuliere liefdadigheidsin stellingen ooit hebben opgezet sinds de Tweede Wereldoor log. Alleen al in Beieren zijn vier tentenkampen in aan bouw. In andere deelstaten worden gymnastiekhallen, be jaardenhuizen en kazernes omgebouwd tot opvangcentra. De Hongaarse plaatsvervan gende minister van buiten landse zaken, Istvan Öszi, heeft gisteren verontwaardigd de voorspelbare speculaties in de pers ontkend dat Hongarije zich schuldig gemaakt heeft aan koehandel: hulp aan DDR-vluchtelingen om legaal naar Oostenrijk te kunnen gaan in ruil voor financiële steun van Bonn voor de Hon gaarse economie. Een dergelij ke mensenhandel zou politiek noch Tnoreel voor Budapest door de beugel kunnen, zei öszi. Aartsbisschop Tutu en medestanders worden op de weg naar het politiebureau door agenten te gengehouden. FOTO: AP KAAPSTAD De Angli caanse aartsbisschop Des- mond Tutu is gisteravond drie uur na zijn arrestatie weer op vrije voeten ge steld. Tutu werd opgepakt toen hij van zijn kathe draal naar het politiebu reau wilde lopen uit pro test tegen het optreden van de politie bij een de monstratie eerder op de dag. De zwarte leider werd samen met drie an deren in een politieauto gestopt. De aartsbisschop protesteerde met zijn actie tegen het met zwepen en knuppels uiteens laan van een groep van zo'n 20 geestelijken, die eerder protes teerden voor het politiebureau in Kaapstad. Ook elders in Zuidafrika werd gisteren ge demonstreerd tegen het apart- heidsbeleid van de regering. Een paar uur voordat Tutu werd opgepakt arresteerde de politie in Kaapstad een hon derdtal betogende docenten van een universiteit. In Dur ban werden bij demonstraties in totaal 300 studenten opge- In de industriegebieden rond Johannesburg gingen duizen den fabrieksarbeiders de straat op met borden waarop zij te gen de verkiezingen van 6 september protesteerden. De grootste actie werd gehouden bij de Unilever-vestiging in Boksburg. Zo'n duizend werk nemers hielden daar een pro testmars op het bedrijfsterrein. De acties in de fabrieken, die negen dagen zullen duren, worden gevolgd door een boy cot van een maand van win kels van blanke eigenaars. Voor dinsdag en woensdag is een algemene staking uitge schreven. De protesten maken deel uit van de ongehoorzaam heidscampagne die de Demo cratische Massabeweging (MDM), een coalitie van oppo sitiegroepen. een maand gele den begon uit protest tegen de verkiezingen waarbij de zwar te meerderheid van de bevol king niet mag stemmen. „Polen moet sterk blijven door nationale verzoening", zei Jaruzelski met Lech Walesa en de niet- communistische premier Tadeusz Mazowiecki aan zijn zijden. FOTO: epa PRESIDENT JARUZELSKI: (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Tienduizend nsen verzamelden zich gis teren in het oude centrum van de Poolse hoofdstad, om op een groot videoscherm te kun nen zien en horen hoe paus Johannes Paulus II- vanuit het Vaticaan in het Pools zijn landgenoten toesprak. De paus i onder meer: „De herinne ring aan de Tweede Wereld oorlog en aan alle andere oor logen die de laatste 50 jaar zijn of nog worden uitgevochten verplicht ons ertoe ernaar te blijven streven om oorlog overal ter wereld uit te ban nen. Oorlogen moeten ophou den een middel te zijn om ge schillen op te lossen' President Jaruzelski ging 's morgens de natie voor in een kranslegging in Wester- platte bij Gdansk. Daar is een klein fort aan de Baltische kust, waar 50 jaar geleden de eerste schoten vielen uit de lo pen van de kanonnen van het Duitse slagschip Schleswig- Holstein. De 182 militairen in het fort hielden een week stand en worden sindsdien vereerd als helden. „Dit land werd methodisch, materieel en biologisch ver woest, gestraft tot vervolging en vernietiging omdat het een natie durfde blijven", zei het communistische staatshoofd bij het granieten monument voor de verdedigers van Wester- platte. „Wij mogen nooit meer zwak worden en verdeeld ken. Polen rhoet sterk blijven door nationale verzoening", voegde hij toe met de leider van het vakverbond Solidari teit, Lech Walesa, en de eerste niet-communistische premier van zijn land sinds ruim «40 jaar, Tadeusz Mazowiecki, aan zijn zijden. Refererend aan de Duitse in val in Polen zei Sovjet-presi dent Gorbatsjov dat „deze tra gische gebeurtenissen in feite hebben kunnen plaatsvinden doordat de landen die door het fascisme en militarisme wer den bedreigd niet in staat ble ken tot samenwerking om een gezamenlijke verdediging op te zetten". Spanje gaat vervroegd naar de stembus (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Premier Fe lipe Gonzalez van Spanje heeft gisteren de grootste gok uit zijn bijna zevenjarige ambtspe riode genomen. Gonzalez maakte na het overleg van de ministerraad bekend zijn tweede termijn, die tot juni volgend jaar zou lopen, niet af te maken en voor zondag 29 oktober vervroegde verkiezin gen uit te schrijven. Koning Juan Carlos tekende vervol gens op zijn vakantie-eiland Majorca een koninklijk besluit om het parlement te kunnen ontbinden. Aan die stap, waarover de pre mier de hele maand augustus tijdens zijn vakantie heeft ge filosofeerd. liggen verschillen de politieke en economische motieven ten grondslag. „Er ligt in de komende drie jaar een belangrijke uitdaging voor ons, wanneer we op weg gaan naar een Europa zonder gren zen", zo verwoordde Gonzalez zijn beslissing gisteren na de ministerraad. „De regering die uit de stembus zal komen rol len, krijgt van de kiezers alle legitimiteit om die uitdaging op zich te nemen". Volgens Gonzalez zouden ver kiezingen in de herfst van vol gend jaar te laat zijn om goed voorbereid aan die Europese eenwording te gaan werken. Maar zo simpel liggen de za ken niet, het Europese ideaal is slechts een aardig klinkend argument. In de eerste plaats wil Felipe Gonzalez natuurlijk zelf die regering vormen, en de kans daarop is op dit mo ment het grootst. De regeren de socialistische arbeiderspartij (PSOE), die sinds 1982 met een absolute meerderheid het Con gres bezet, kwam onverwacht sterk uit de verkiezingen voor het Europees parlement in Balten vragen bescherming van Verenigde Naties MOSKOU Vertegenwoordi gers van de Volksfronten in Letland, Estland en Litouwen hebben de Verenigde Naties om hulp en bescherming ge vraagd voor het geval Moskou ingrijpt in de Baltische repu blieken. De tekst van de brief is niet openbaar gemaakt. Janis Kroeminsj van het Letlandse Volksfront gaf aan dat de VN nog niet hadden gereageerd. De brief moet de secretaris-ge neraal van de VN, Javier Pe rez de Cuellar, behoorlijk in verlegenheid hebben gebracht. De brief lijkt een antwoord op de waarschuwing die de Volksfronten vorige week van het centraal comité van de communistische partij kregen. Met de brief lijken de Volks fronten die donderdag in Riga bijeen waren, de Westeuropese landen een verantwoordelijk heid op te dringen waarmee zij evenmin erg blij zullen zijn. Een Russische krant sprak on langs nog zijn tevredenheid uit over „de sobere en ingehouden manier" waarop de westerse media verslag heeft gedaan van de gebeurtenissen in de Baltische staten. (ADVERTENTIE) BAKKEN BORDERS BIELSEN f0\/- Van siertegel tot blokhut: -rrrmTTBIin# f 1 De beste basis voor uw tuin i 2 RIDDERKERK ligendi|k 154 8LEISWIJK Albert van t Hartweg 2-4 SCHUIN TE6EN0VER DE VEILING Tel 01804-20B00 Tel 0IB92-I585B %RGRIND PLANKEN •PERGOLAS PALEN MEUBELEN KWEEKKASSEN KLINKERS KEIEN Vulkaan in Colombia staat op uitbarsten BOGOTA De vulkanische observatiedienst in de Colombiaan se stad Manizales heeft gisteren gewaarschuwd dat de situatie rond de opnieuw actief geworden vulkaan Nevado del Ruiz ern stig is. Er wordt rekening gehouden met grote explosies, mod derstromen en lawines. De autoriteiten hebben alarm geslagen en zijn begonnen aan de evacuatie van verscheidene dorpen in de omgeving. De Nevado del Ruiz, 150 kilometer ten westen van Bogota, werd na vier jaar opnieuw actief. Volgens ooggetuigen hangt er een rookzuil van zes kilometer boven de vulkaan. Op de straten van de hoofdstad Manizales (320.000 inwoners) van de provincie Cal- das valt reeds een 'hagelbui' van nasmeulende brokstukjes. Daarmee is de vulkaanuitbarsting feitelijk begonnen, zo zei gou verneur Alvaro Sierra van de naburige provincie Tolima in een radio-interview. In de provincie Caldas is de alarmfase afgekondigd. Sirenes loei en in de valleien rond de vulkaan en reddingsploegen zijn bezig met de evacuatie van de omgeving. De gouverneur zei dat de meeste mensen in de risicogebieden, dichtbij de vulkaan of aan de rivieren die op de vulkaan ontspringen, inmiddels zijn. geëva cueerd. Nadat de Nevado del Ruiz 400 jaar 'sliep' veroorzaakten twee vulkaanuitbarstingen op 13 november 1985 een aardverschui ving, waarbij de stad Armero in de provincie Tolima onder een modderstroom werd bedolven. Circa 23.000 mensen kwamen toen om het leven. QN461 „Kijk maar eens", zegt „Herr Doktor", „dan zul je iets aardigs zien". Rob kijkt door het oculair van de microscoop, die 100.000 maal vergroot en bijna deinst hij verschrikt terug. Bah, wat een griezelige beesten! Het zijn bacteriën, die allerlei ver schrikkelijke ziekten kunnen verwekken. „Herr Doktor" staat er bij te grinniken. „De geallieerden denken wel, dat zij de oorlog hebben gewonnen", zegt hij, „maar wij zijn er ook nog. Dit Is ons laatste geheime wapen: V2-raketten, met deze bacteriën gela den! Maar..." en nu daalt zijn stem tot een geheimzinnig gefluis ter, „je weet wel, Karl, dat de SS ons, van de marine, tegen werkt. Het gaat om de vraag in welke richting wij die raketten zullen afvuren en die ellendige SS-kerels..." „Herr Doktor" mom pelt enkele verwensingen en Rob begint zo ongeveer te begrij pen, dat onder de Duitsers in de bunker een gespannen verhou ding bestaat. Als hij dèt eens kon uitbuiten... Vertrek: zaterdag 9 september waar u het paleis en de tuinen kunt be wonderen. En uiteraard sluiten wij deze dag al met een welverzorgd diner. Inclusief al x koffie met gebak «entree Oranjemuseum «lunch «entree paleis 't Loo «diner. Vertrek uit Den Haag om 08.30 uur en Gouda 09.00 uur. Terugkomst ongeveer 21.30 uur. Via een mooie route reist u per touringcar via paleis Soestdijk naar Baarn. Na een kopje koffie met gebak kunt u het Oranje museum gaan bezichtigen. Vervolgens is het tijd voor de lunch, die u gaat gebrui ken in de vroegere koninklijke wachtka mer van het oude stationnetje van Baarn Na de lunch rijden wij u naar paleis 't Loo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7