Politieke energieën in kleur en vorm ,,Ruud Lubbers vibreert vanuit heel oud weten 'fieidae QowuvnV Joris Voorhoeve is een gedistingeerde grijze vogel. Zijn dynamiek is een indivi duele dynamiek. Toch zijn sommige veren aan zijn staart in wezen andermans ve ren. De vibratie van de liberale voorman is er een van vertrouwen. Hij zit op het bezit van zijn eigen huis, en er is geen vuiltje aan de lucht. Het web maakt zijn grote werkdrift duidelijk. Maar dit web is inmiddels al zo dicht dat Joris moet op passen, meent Marijke van Velzen, dat hij er niet in verstrikt raakt. AMSTERDAM - Onder het lijst trekkerschap van Hans Wiegel zou de VVD op 6 september veel meer Tweede-Kamerzetels in de wacht slepen dan het geval is nu Joris Voorhoeve de liberalen aanvoert. Met Wiegel als nummer één zou de nieuwe VVD-fractie uit dertig leden gaan bestaan, zo wees een vorige week door bureau Interview gehouden enquête uit, terwijl er onder Voorhoeve niet meer dan twintig VVD'ers in de Kamer wor den gekozen. Hoe dit Wiegel-efFect te verklaren? Heb ben de kiezers zoveel méér vertrouwen in het politiek vakmanschap van de Friese commissaris? Zo ja, is dit grotere vertrouwen dan gebaseerd op rationele overwegingen? Of is het Wiegels imago van semi-staatsman dat hierbij een doorslaggevende rol speelt? Volgens de charmante Amsterdamse sja maan en schilderes Marijke van Velzen moeten we de verklaring eerst en vooral zoeken in het verschil in vibratie tussen de twee liberalen. Wiegel vibreert anders dan Voorhoeve. Hij heeft een andere persoonlijke trilling. En bij de Wiegel- trilling voelen zich in het huidige tijdsge wricht kennelijk veel meer mensen thuis dan bij de Voorhoeve-vibratie. Marijke van Velzen wijkt in die zin af van veel andere kunstenaars dat ze tij dens vorige levens spiritueel is gevormd door de Indianen in Arizona en de Azte ken in Mexico .Haar totem is de bruine beer. In het plantenrijk is ze verwant aan het bosviooltje en in het mineralen- rijk aan de amethist. Geest „Een mens", legt de 47-jarige Marijke uit, „heeft een fysieke verschijning, maar is in essentie geest. Die geest zie ik als een kloppend geheel van gedachten en gevoelens. Een conglomeraat van opvat tingen, theorieën, verlangens, angsten - noem maar op. En die geest, die pulse rende energie, schept zijn eigen wereld. Naar gelang de aard van de eigen vibra tie geeft iedere geest de wereld een eigen verschijningsvorm. Die vibratie is waar neembaar. Zet maar even naast elkaar: een zaal waar Hans Wiegel optreedt en een zaal waar Joris Voorhoeve een toe spraak houdt. Hun partij is dezelfde, hun boodschap scheelt ook niet veel, maar toch: de sfeer of de energie in die twee zalen is heel verschillend. En daar mee ook de aantrekkingskracht op de kiezers. Goed. En wat ik nu doe is die vibraties uitbeelden in schilderijen". Mensen die hun eigen vibratie beter wil: len leren kennen, kunnen sinds jaar eii dag bij Marijke van Velzen terecht voor een portret. Zij stemt zichzelf dan af op dc energetische trilling die zij van haar cliënt opvangt en geeft deze weer in kleur en vorm. Maar niet alleen mensen vibreren. Ook de dieren, en de planten en zelfs de dingen. En ook die mag Ma rijke graag op het linnen vastleggen. Zo creëerde ze dit voorjaar een reeks doe ken waarop ze de unieke trilling weergaf van zulke beroemde Parijse locaties als de Place de la Bastille en de Pont Neuf (waar zij. volgens haar herinnering aan weer een ander vorig leven, ook tijdens de Franse revolutie al heeft rondge sjouwd). Vibraties De reden waarom wij haar nu spreken, in de Amsterdamse Gooijer Gallery waar zij tot de vaste exposanten hoort, is dat Marijke van Velzen ter gelegenheid van de Tweede-Kamerverkiezingen de vibraties in beeld heeft gebracht van de lijsttrekkers van zeven politieke partijen. En het resultaat daarvan is zo boeiend dat het ook mensen kan aanspreken die hun spirituele oriëntatie elders hebben De schilderende sjamaan zelf, met links de op doek vastgelegde energie van de Vrouwenpartij, die geen echte lijsttrekker heeft, en rechts de vibratie van Roel van Duyn en zijn Groenen. De Vrouwenpartij is als een gehavend schip dat weer komt aanvaren uit de lang vervlogen tijden van het matriarchaat. In de donkere trilling van Roel van Duyn echoot de pijn- schreeuw van Moeder Aarde. Maar door de gouden (Indiaanse) poort heen, wenkt een nieuwe wereld. Wim Kok vibreert koeler dan Ruud Lub bers, maar Koks energie is stromender, aldus de Amsterdamse sjamaan. Bij de PvdA-leider mag alles en iedereen mee stromen. Alles wat ademt heeft recht om mee te leven. De trilling van deze lijst trekker is als die van een steen die in de blauwe vijver wordt gegooid en waarom heen steeds bredere kringen ontstaan. Die kringen doen trouwens denken aan het wiel van de arbeidersbeweging. Koks oog kijkt duidelijk de partij in. opgedaan dan bij de medicijnmannen van Arizona of de hogepriesters van Peru. Marijke van Velzen. die haar sjamanisti- sche of tovenaarskwaliteiten de laatste jaren overigens steeds sterker in zichzelf ervaart: „Voor mijzelf is de confrontatie met de politieke energieën die ik in beeld heb gebracht ook heel leerzaam ge weest. Al mediterende op Ruud Lub bers. op Joris Voorhoeve en op al die andere mensen ontkwam ik niet meer aan het inzicht dat ze allemaal hun eigen waarde hebben. Dat je niet kunt zeggen: deze of gene vibratie is beter dan die an dere daar. Nee, elk draagt op zijn eigen wijze bij aan de totale politieke energie in Nederland. Als je maar scherp genoeg waarneemt kun je de trillingen van deze voormannen en -vrouwen trouwens ook in je eigen energie ervaren. Geconcen treerd mediterend op meneer Voorhoeve merkte ik, toch wel een beetje tot mijn verrassing, dat ook zijn energie mij niet vreemd is". Sjamaan Eigenlijk, meent de zachtaardige sja maan, moeten we leren inzien dat de energie van ieder mens in ieder ander mens is terug te vinden. Ook personen die wij in het geheel niet mogen, met In Ruud Lubbers ervaart Marijke van Velzen een autoriteit-gevoelige, typisch oranje, vibratie. En dat bedoelt ze in het geheel niet negatief. Integendeel vibreert de CDA-lijsttrekker vanuit een heel oud weten. Nog ouder haast dan het christen dom. Zijn oriëntatie is rechtlijnig, hij zet het leven in hokjes, maar binnen die hok jes kan alles vrijuit stromen. En zelf tilt hij zich weer boven zijn eigen kaders uit: zijn oog is aan de hokjes ontstegen. Geel groen is Ruuds grote hartelijkheid. meningen en strevingen die we in hoge mate verafschuwen, zijn voor ons een spiegel waarin we onszelf herkennen. Energetisch-sjamanistisch geformuleerd: „Hun vibratie komt altijd overeen met bepaalde trillingen binnen onszelf'. Apekool? Op deze pagina de energieën van de zeven lijsttrekkers, met begelei dend commentaar. Men meditere erop en men trekke zijn conclusies. WILLEM SCHEER In Hans van Mierlo's energie valt de Amsterdamse schilderes op dat het man nelijk rechtlijnige en het vrouwelijk intuï tieve denken er mooi in evenwicht zijn. Getuige de ronde vormen in deze compo sitie. De D66-leider, die heel behaaglijk aanvoelt, vibreert de boodschap: als de mensen nu maar doen wat ik zeg, krijgen we een heel mooie wereld. Maar die mooie wereld met zijn vele kleuren moet ook worden verdedigd. Wat een zekere agressiviteit met zich meebrengt die tot uiting komt in de kartellijn. Ria Beckers van Groen Links, zo meent Marijke van Velzen, vibreert als een goe de fee die alle mislukkingen kan wegtove ren. Vanaf de basis kristalliseren zich in haar persoon uiteenlopende politieke energieen. Vandaar dat haar rood bloe dend hart rond is geworden. Dit hart heeft de innige wens voor sinterklaas te spelen. Boven Ria gaat de zon weer schij nen. Haar speelsheid komt tot uiting in de blauwe en groene ballen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 32