„Mijn hart gaat uit naar ontwikkelingslanden" £eidóe SouAO/nt Lichtvoetigheid kenmerkt Waalse kerken brieven van lezers Gewogen kerk en wereld >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CetcbcSommit ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 2 j: door Marinus van der Berg Als de burgerlijke gemeente opgeeft hoeveel inwoners ze heeft, dan wordt er gesproken over het aantal gewogen inwo ners. Een voor mij vreemde wij ze van zeggen. Of toch niet zo vreemd, want dagelijks worden mensen gewogen. De een wordt te licht bevonden en weer een ander wordt gezien als iemand van groot gewicht. Gewichtige mensen. Mensen die zichzelf gewichtig vinden en mensen aan wie gewicht wordt gegeven. Als die iets zegt, legt dat meer gewicht in de schaal dan wanneer die ander iets zegt. Dat is maar een lichtge wicht. Zo wordt er heel wat af gewogen. Ook lijden en ver driet worden gewogen. Je weegt zelf en zegt: die hebben het toch zwaarder dan ik. Maar er wordt ook vóór jou gewo gen: dat is toch erger. Dat an deren voor je wegen, meestal om je te troosten, kan je heel zeer doen. Er kwam een me neer naast me zitten en hij zei: „Geestelijk gehandicapten wor den eigenlijk niet serieus geno men. Dat heb ik deze week er varen. Mijn broer die mongool was is gestorven. Hij was het zonnetje in huis. Zelfs mensen van wie je het niet verwacht, geven je het gevoel: niet zo erg. Ze geven je het gevoel dat zo'n leven minder is. Dat doet zeer, wilt u dat wel geloven", zei hij en keek me indringend aan. Ik zag het aan zijn ogen. Er wordt gewogen maar wie ijkt de schaal eigenlijk en wat is de maat? Wat maakt het ene le ven meer waard dan het ande re? Zijn verhaal deed me nog eens weer denken aan wat ik vanuit mijn geloof en levensvi sie belijd als de unieke waarde van elke mens. Of als het an ders wegen in de ogen van God. De armen, de overbodi- gen, de uitgestotenen, de naar achteren geplaatsten zijn in Zijn ogen, de eersten. Dat is toch wel een heel andere kijk, die de wortels van de gebruike lijke kijkwijze raakt. De gebrui kelijke kijkwijze is een wijze van kijken die verdeelt in hoog en laag, boven en beneden, ho- gergeplaatsten, lagergeplaat- sten, vooraanstaanden en mar ginalen. Was het toevallig dat de meneer die mij aansprak zei: „Het is alsof het leven van mensen zoals mijn broer niet als een menselijk leven maar als een dierlijk leven wordt ge zien". Het klinkt hard, maar hij uitte zijn gevoel, zoals het bij hem overkwam. De mens heeft zichzelf ih de schepping wel een erg centrale plaats gege ven en is gaan heersen over al les wat als minder wordt ge zien: mensen met een handi cap, mensen met minder ver stand, de dieren en de natuur. De verwoesting van het leefmi lieu laat de schrijnende gevol gen zien van deze wijze van kij ken. Deze wijze van kijken be schouwt de mens onvoldoende als een gast in de Schepping, als een behoeder van alle le ven, die is uitgenodigd om de Schepping mee zo op te bou wen dat ze een bewoonbaar huis wordt en bewoonbaar blijft voor planten, dieren en mensen. Dat stelt grenzen en dat vraagt om een eerbiedige omgang in verwondering. Dat betekent ook dat ieder lijden serieus wordt genomen en niet wordt afgewogen tegen ander lijden. Wie lijdt, wie verdriet zelf voelt kan dat niet verdragen. Wie verdriet voelt, vraagt om eerbied voor dat verdriet, zo dat het gevoeld, doorleefd en tot verhaal kan komen. Zoveel mensen getroffen door verdriet ervaren dat ze van anderen blij moeten zijn als ze niet blij kun nen zijn of dat ze blij moeten zijn met dingen waarmee ze niet blij kunnen zijn. Wie ande ren opdringt dat hij toch blij of dankbaar moet zijn, gaat bo ven de ander staan en niet er naast. Wie boven de ander gaat staan, blijft in het schema van hoog-laag, meer-minder. Het verhaal van de bevrijding betekent juist dat de verhou ding hoog-laag onderuit wordt gehaald. De ónderdrukten krij gen een nieuwe ruimte, met als verleiding dat ze zelf heersers worden. Maar onderdrukten die worden bevrijd krijgen de kans dat ze solidaire mensen worden. Mensen die met elkaar het verdriet delen kunnen el- kaars bondgenoten worden. Ze komen in een nieuwe verhou ding tot elkaar. In die nieuwe verhouding heeft ieder zijn ei gen waarde, de een is het zon netje in huis, de ander degene die zaken gaande houdt, weer een ander de stille, maar nie mand kan gemist worden. Het meest griezelige is het huidige sleutelen aan een zogenaamde volmaakte mens. De zogeheten genetische manipulatie. Dat hieraan zoveel geld en tijd be steed kan worden, terwijl in de directe zorg voor zorgbehoefti ge mensen bezuinigd wordt, stelt ernstige vragen aan de gehele samenleving en vereist een zwaarwegende publieke discussie. Maar het lijkt roepen in de woestijn. Eerste bijzonder hoogleraar hedendaags jodendom benoemd AMSTERDAM Dr. R.G. Fuks-Mansfeld is met ingang van vrijdag benoemd tot de eerste bijzonder hoogleraar in het hedendaags jodendom, zijn geschiedenis en zijn cul tuur aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). De bijzon dere leerstoel is een initiatief van de in 1986 opgerichte Stichting Bijzondere Leerstoel Joodse Studiën. De financiële middelen wor den voor een periode van drie jaar gegarandeerd door de Stichting Joods Maatschappe lijk Werk, aldus gisteren een bekendmaking van de uni versiteit. Fuks-Mansfeld (58) studeerde geschiedenis aan de Universi teit van Amsterdam. Zij is sinds 1978 universitair docenf jiddisj en sinds 1979 universi tair docent joodse geschiede nis aan het Juda Palache In stituut van de UvA. In mei van dit jaar promoveerde zij aan de Rijksuniversiteit van Leiden op het proefschrift „De Sefardim in Amsterdam". De nieuwe bijzonder hoogle raar wil dit jaar college geven over het thema „Diaspora tus sen vloek en zegen" en zal in februari 1990 haar oratie hou den. Aan menig mens is niets zo erg als zijn masker JONE BOS, VOORZITTER COMMISSIE HERVORMD WERELDIAKONAAT: DEN HAAG Op een leeftijd waarop velen al uitzien naar de 'vut' gaat drs. Jone Bos (57), voor zitter van de commissie werelddiakonaat van de Hervormde Kerk, een nieuwe uitdaging aan. Hij is benoemd tot tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland in Sudan. Giste ren had er ter gelegen heid van zijn afscheid in het Hervormd centrum Hydepark te Doorn een symposium plaats over het werelddiaconaat waarin Bos de afgelopen twintig jaar zo'n belang rijke rol heeft gespeeld. "Ik wilde per se naar een ont wikkelingsland waar wat te doen is. Er had op het ministe rie een lijst gecirculeerd waar op onder andere Sudan stond. Ik heb toen van mijn belang stelling blijk gegeven en tot mijn verbazing was het twee maanden later voor elkaar", vertelt hij. "Ik voel me te jorig om nu maar tot het einde toe in de zelfde tredmolen door te gaan. Ik heb toch al m'n hele leven afwisseling gezocht. Steeds in perioden van acht jaar ge werkt. In 1949 kwam ik van de HBS. Daarna heb ik acht jaar in het zakenleven gezeten. Toen acht jaar zending, zestien jaar directeur van ICCO en de laatste acht jaar op het minis terie van buitenlandse zaken". Bos deed zijn eerste buiten landse ervaring op in Indone sië. Van 1951 tot '56 werkte hij in het zakenleven in dat land. Later ging hij, samen met zijn vrouw, voor de zending naar Nieuw Guinea. In 1963 trad hij, terug in het vaderland, in dienst van SOH (Stichting Oe cumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen). Ook ging hij opnieuw aan de studie: po liticologie aan de Vrije Uni versiteit In 1964 werd ICCO (Interkerkelijke Coördinatie commissie Ontwikkelingspro jecten) opgericht en Bos werd directeur. In 1981 volgde de benoeming tot ambtenaar. Als directeur van de afdeling op het ministerie van ontwik kelingsamenwerking, dat zich onder meer bezighoudt met de toedeling van gelden aan de medefinancieringsorganisaties (ICCO, Cebemo, Novib), had hij tot taak minister Bukman te adviseren. Kom over de brug In de Hervormde Kerk is hij al een kwart eeuw actief. In de jaren zestig organiseerde hij de acties 'Brood voor het hart' (voor christelijk lectuur werk overzee) en 'Kom over de brug' (opbrengsten 59 miljoen gulden). Bos betreurt het tot op de huidige dag dat deze ac tie nooit een vervolg heeft ge kregen. Van de sectie interna tionale hulpverlening, een or gaan van de synode, werd hij twintig jaar geleden bestuurs lid; in 1978 werd de sectie ver anderd in de commissie we relddiaconaat en Bos de eerste voorzitter. "En ik heb dat met groot genoegen gedaan", zegt hij. "Al ben je natuurlijk nooit helmaal tevreden met wat er gedaan kan worden, bij gebrek aan geld. Maar het is een voor recht voorzitter te zijn van een club, die de gehele kerk, van vrijzinnigen tot bonders, om spant". Van zijn overgang van het kerkelijk naar het ontwikke lingswerk van de overheid heeft hij 'nooit één moment' spijt gehad. "Het betekende in vergelijking met het werk bij ICCO een enorme verbreding van mijn horzizon". Hij vertelt dat hij indertijd samen met zijn vrouw het plan had ge maakt om als de kinderen groot zouden zijn naar een ontwikkelingsland te gaan. Nu gaat hij echter alléén naar Su dan. Want zijn vrouw heeft een baan waar ze aan gehecht is. Wel brengt hij de komende vier jaar - voor die periode is hij benoemd - regelmatig met verlof in Nederland te zijn. Over zijn voorkeur voor Su dan: „Ik zou graag willen bij dragen aan de verbetering van de verhoudingen in dit land. En dat kan ook, omdat wij daar zoveel ontwikkelings werk doen. Nederland is het tweede land wat dat betreft voor Sudan, na de Verenigde Staten. Het is zo, dat er naar ons geluisterd wordt, we tellen mee. Vorig jaar is er door ons land voor 118 miljoen gulden besteecT'. Ondanks de burgeroorlog meent hij dat er veel gedaan kan worden. "Er zijn forse de len van het land, die met de oorlog niet direct te maken hebben en waar veel gedaan kan worden". Over die bur geroorlog zegt hij dat de situa tie ingewikkelder is dan te denken dat het een strijd is tussen moslims en christenen. Het is ook een strijd tussen di verse culturen. Het zuiden, dat Afrikaans is en gedeeltelijk gekerstend, is economisch ach tergesteld bij het meer Ara bisch georiënteerde en over wegend islamitische noorden. Als ambtenaar moet je loyaal zijn ten opzichte van degenen die het beleid bepalen. Bos zegt daar nooit moeite mee te hebben gehad. "De minister beslist en dat is dan voor de ambtenaar het einde. Die mag de discussie niet voortzetten op een openbaar of kerkelijk po dium". Hij geeft wel toe dat hij als PvdA'er niet altijd even gelukkig was met wat er be sloten werd, maar daar nooit echt gewetensproblemen mee g^had te hebben. Betrokkenheid In de periode dat Bos voorzit ter van het hervormd wereld diaconaat is geweest, is het werk sterk gegroeid. "Veel meer hervormde gemeenten dan vroeger zijn betrokken bij hun verantwoordelijkheid in de wereld. Veel meer informa tie komt in de gemeenten en maakt de mensen steeds be wuster Toch sta ik vaak ver steld over het aantal gemeen ten dat hier nog niet aan mee doet. Soms houdt men alleen de collecte en bestemt deze dan voor organisaties als Fos ter Parents Plan, de Novib en de reformatorische actie 'Woord en Daad'. Wat wij in geld doen, heeft nog absoluut niets te maken met een echt offer. De kern van ons geloof' behoort de verzoening door het lijden van de Heer te blij ven. Zending en werelddiaco naat behoren daar de onver biddelijke uitdrukking van in de wereld te zijn". HAITZE DE BOER Vaticaan gelast sluiting .seminaries in Brazilië RECIFE Het Vaticaan heeft de sluiting bevolen van twee opleidingsinstituten voor bevrijdingstheologen in Brazilië. Het Theologisch Instituut en het Regionaal Seminarie, beide in Recife in het noordoosten van Brazilië, voldoen niet aan de minimumeisen voor een priesteropleiding. Voor het einde van het jaar moeten beide instituten zijn gesloten. De instel lingen gelden als opleidingen voor de progressieve vleugel van de rooms-katholieke kerk in Brazilië. Ze waren indertijd opgericht door de vorige bisschop van Olinda en Recife, Dom Helder Camara. Reformatie vraagt aparte bestudering APELDOORN - De oprich ting van een wetenschappelijk instituut waar de reformatie bestudeerd wordt, komt steeds dichterbij. Het bestuur van de Stichting ter bevordering van de kennis van de Reformatie spreekt deze maand met het bestuur van één van de Theo logische Universiteiten. Het geld zal voorlopig op tafel ge legd moeten worden door de kerken die de stichting willen steunen. Daarnaast zal een beroep worden gedaan op be paalde fondsen en particulie ren. In een later stadium hoopt men op overheidssteun. Dit vertelde de secretaris van de stichting, dr. W. de Greef, op het eerste congres van de stichting dat gehouden werd in de christelijke gerefor meerde theologische universi teit te Apeldoorn. Hij wilde nu nog niet zeggen met welke Theologische Universiteit ge sproken wordt. Het bestuur van de stichting bestaat uit voorzitter prof. dr. W. van't Spijker '(chr. geref.), dr. W. Balke (hervormd), drs. E.A. de Boer (geref. vrijg.), drs. M. van Campen (her vormd), dr. W. de Greef (her vormd), prof. dr. O.J. de Jong (hervormd) en drs. H. Selder huis (chr. geref.). Volgens De Greef moet de studie naar de Reformatie heel breed worden opgezet. Niet alleen de gebeurtenissen .uit de zestiende eeuw zouden onder de loep genomen moeten worden, maar ook de wortels van de beweging en de doorwerking in latere eeu wen. De grondslag van de stichting garandeert een or thodoxe benadering. Volgens De Greef die zich toelegde op de bestudering van het werk van Calvijn, zal bestudering van de Reforma tie onder meer duidelijk ma ken „waarom wij bepaalde dingen in de kerkdienst doen zoals wij ze doen". Hij denkt bijvoorbeeld aan de liturgie en de wijze van bijbeluitleg. DE VELE WONINGEN over (kleine) kerken en kerkgemeenschappen DEN HAAG Op de lange gecalligrafeerde lijst in de consistorieka mer van de Waalse kerk aan het Noordeinde waarop alle voorgangers van de Waalse gemeente sinds haar stichting in 1591 zijn vermeld, is zijn naam als laatste bijge schreven. Pasteur G. Staal bedient sinds 1987 de Waalse gemeente in Den Haag, nadat hij daar voor, zoals daar in het Frans aan wordt toege voegd, in Rotterdam heeft gestaan. In tegenstelling tot wat soms wel wordt gedacht is de Waal se gemeente een volbloed Ne derlandse kerk, zo onder streept Staal. De meeste pre dikanten die de Waalse ge meente in Den Haag hebben bediend, komen echter uit het buitenland, meestal Frank rijk. Staal is zelf is daarop een uitzondering. Hij is geboren in Nederland maar zijn ouders emigreerden kort daarna naar Frankrijk waar hij zijn kin derjaren heeft doorgebracht en zijn opleiding kreeg aan onder meer de Franse Prote stantse Faculteit van Parijs. Nederlands spreekt hij met een Frans accent en hij be dient zich van die taal ook wel in zijn contact met ge meenteleden. De Waalse gemeente in Den Haag vormt samen met veer tien andere Waalse gemeen ten in het land een aparte classis in de Hervormde Kerk. In de zestiende eeuw stichtten Franstaligen uit de zuidelijke Nederlanden die in de Repu bliek een goed heenkomen zochten voor de vervolging door Alva hun eigen gemeen ten. Zij werkten samen met de andere gereformeerden en Ds. G. Staal, voorganger van de Waalse gemeente, voor de kerk aan het Noordeinde in Den Haag- FOTO: CEES VERKERK werden vervolgens als apart onderdeel van de gerefor meerde kerk erkend. Ruim een eeuw later kregen de Waalse gemeenten een aan zienlijke versterking m«t de komst van de Hugenoten. Sindsdien hebben velen zich geassimileerd en slonk het aantal kerken weer. Traditie Het Nederlandse karakter van de Waalse gemeenten moet blijken uit de hervorm de geloofsbelijdenis die ze deelt met de andere hervorm de gemeenten en de onder schrijving van de kerkorde van de Hervormde kerk. Bij de Waalse gemeente in Den Haag zijn, aldus dominee Staal, rond de 270 gezinnen aangesloten. Liever spreekt hij niet van het aantal leden. De meesten van hen zijn Ne derlanders. Een kleine dertig procent zijn Franstalige bui tenlanders, diplomaten uit Franstalige landen, maar ook werknemers bij buitenlandse ondernemingen of het inter nationale octrooibureau. De Nederlanders staan vol gens Staal nog steeds in de Waalse traditie van hun voor ouders. Zij hebben de Franse taal in ere gehouden, en niet alleen voor gebruik in de kerk. Toch komt het steeds vaker voor dat hij in contact met hen zich moet bedienen van het Nederlands. Vooral bij jongeren is de overdracht van de Franse taal een pro bleem. Staal vindt het geen goede af spiegeling van zijn kerk om alleen maar af te gaan op de vrij matig bezochte kerkdien sten in de fraaie, maar hoog nodig aan restauratie toe zijn de Empire-kerk aan het Noordeinde. „De gewoonte om zondag naar de kerk is verdwenen. Onze moderne manier van leven heeft er toe geleid dat mensen zich ver vreemd hebben van het gees telijk leven". Toch is Staal niet somber gestemd. De Waalse predikant onderhoudt nauw contact met zijn ge meenteleden, ook al komen zij dan lang niet altijd in de kerk. Hij leidt gespreksgroe pen en bijbellezingen in het Caspard de Colignyhuis, een verzorgingstehuis in Den Haag waar een aantal activi teiten van de Waalse gemeen te plaats heeft. Ook geeft hij godsdienstles op de Franse middelbare school in Den Haag Deelname aan die acti viteiten is goed. Daaruit blijkt volgens hem ook dat „zijn" mensen behoorlijk bijbelvast Stroef Samenwerking is er ook met de katholieken, vooral ook door. het relatief groot aantal gemengde huwelijken. Maar het nieuwe orthodoxe klimaat in de RK kerk maakt die re latie volgens Staal niet altijd even gemakkelijk. „De men sen willen vaak wel, maar uiteindelijk stoot je toch op taaie structuren. Vooral in de gemengde huwelijken leidt dat tot problemen. De kinde ren uit zo'n huwelijk prefere ren dan toch het protestantis me vanwege zijn vrijheid". Wat de Waalse gemeenten en in het bijzonder de Haagse ge- mmente kenmerkt is wat Staal noemt een „esprit wal- lon". Grote conflicten heeft de kerk niet gekend. In de diensten staat prediking van het evangelie centraal en niet de politiek. Dat wil overigens volgens hem niet zeggen dat politieke of maatschapppelijke consequenties uit het oog ver loren worden. „De rapporten van de Nederlands Hervorm de Kerk hebben we hier alle maal besproken. En daarbij is de vraag steeds: wat zegt het evangelie, niet letterlijk na tuurlijk, maar naar de geest". De apostel Paulus citerend om de sfeer in zijn kerk te karak teriseren zegt hij „Tout est permis, mais tout n'est pas utile (alles is mogelijk, maar .niet alles is nuttig). Een sterk vasthouden aan de evangelie verkondiging gaat gepaard met een grote mate van vrij heid. Staal vindt het niet juist zijn gemeente als een soort elite kerk te zien. De kerk aan het Noordeinde ligt schuin tegen over het paleis Noordeinde en toen koningin Wilhelmina daar nog resideerde was zij en over de situatie nu: „Onze le den zijn afkomstig uit alle la gen van de maatschappij, dat kun je geen elite noemen. Door het instandhouden van het Frans als kerktaal kun nen we een functie vervullen voor de buitenlanders hier. Mensen die hier neerstrijken ervaren dat als een groot goed." Ook om andere rede nen ziet hij een functie in het voortbestaan van aparte Waalse gemeenten. „Het ge bruik van het Frans geeft een lichtvoetigheid en vrolijkheid aan de kerkdiensten die men elders in protestantse kerken mist". Ook als is het aantal Waalse gemeenten steeds verder ge slonken, - van de tientallen gemeenten die er in vorige eeuwen bestonden waren er in 1980 nog zestien en in 1989 nog vijftien over - toch maakt Staal zich over de toekomst geen zorgen. „De kerk van de Heer heeft wel een toekomst, maar mensen zouden zich wel zorgen kunnen maken over hun eigen geloof en over de manier waarop ze het doorge ven. Natuurlijk, wij vragen ons altijd weer af, wat zal het opbrengen wat we doen. We denken aan oogsten. Maar dat moeten we maar aan de Heer overlaten. In die zin ben ik erg orthodox". PAUL VAN VELTHOVEN Pleidooi voor beter onderwijs Het pleidooi van een aantal wetenschappers voor een in grijpende vernieuwing van het onderwijs in ons land zal veel betrokkenen uit het hart zijn gegrepen. De groep deskundi gen wil dat kinderen op school beter worden voorbereid op de plaats die zij later in de maatschappij zullen krijgen. Niet alleen beroepsmatig, maar ook sociaal en cultureel. ONDANKS de ingrijpende veranderingen die in de afgelo pen jaren in het onderwijs zijn opgetreden, wordt vooral aan dat laatste nog veel te weinig gedaan, concluderen de onder zoekers. Nodig is daarom een nieuwe school, met een nieuw klimaat, een nieuwe cultuur en een nieuwe organisatie. - Waarin bovendien het onderwijzend personeel weer in staat is professionele bezieling uit te stralen. VOORAL die laatste voorwaarde is van grote betekenis. In de afgelopen jaren is er door alle bezuinigingen en reorgani saties met de daarbij behorende stroom van 'orders en te genorders' in de onderwijssector een grote aanslag pleegd op het uithoudingsvermogen en de motivatie van de leerkrachten. Wanneer er steeds opnieuw moet worden ge snoeid, terwijl het takenpakket zich blijft uitbreiden, dan is het moeilijk om met enthousiasme aan de slag te blijven. Ge lukkig zijn velen daarin, ondanks alles, geslaagd. Maar het aantal 'uitvallers' groeit en voortzetting van het huidige be leid van verkrapping zal die tendens alleen maar versterken. Er moet dus weer worden geïnvesteerd, zo concluderen de! onderzoekers terecht. Hun advies is de onderwijsuitgaven! weer op het peil van 1975 terug te brengen. Dat betekent eenl relatieve stijging met een derde vergeleken met het huidige! uitgavenpeil. Vrijwel zeker is dat zoveel, dat het volgende! kabinet de uitvoering ervan over een lange reeks van jaren Ri zal moeten uitsmeren. Op zichzelf is dat niet erg. Veranderingen in ons onderwijs systeem en de daarbij behorende cultuur moeten bij voor keur niet schoksgewijs en geforceerd worden doorgevoerd, maar via de weg van de geleidelijkheid. Er zou daarom al veel gewonnen zijn wanneer een nieuw kabinet zou begin nen met vast te stellen dat er, zodra mogelijk, méér geld be schikbaar moet komen voor het onderwijs. Alleen al zo'n principe-uitspraak kan zorgen voor het nieuwe élan, dat voor de toekomstige vorming van onze jeugd keihard nodig Een enkele bui DE BILT (KNMI) In de loop van de ochtend trekt een koufront met af en toe regen over ons land naar het zuid oosten. Na de frontpassage zijn er, het eerst in het noordwes ten van het land, ook perioden met zon. Wel is er ook de rest van de dag nog een enkele bui mogelijk. De temperatuur loopt vanmiddag op tot onge veer 18 graden. De wind draait van zuidwest naar noordwest en is matig, kracht 3 a 4. Aan de kust en op het IJsselmeer is de wind vrij krachtig. Mprgen is de kans op buien kleiner, de zon laat zich geregeld zien en de middag- temperatuur is vergelijkbaar met die van vandaag. Weersvooruitzichten voor diverse eu- ropese landen, geldig tot en met zon dag: Noorwegen: Eerst veel bewolking en af en toe regen. Zondag opklaringen en wat zon Middagtemperatuur rond 15 graden, zondag in het noorden en kele graden lager Nabij Oslo rond 20 graden Zweden: Veel bewolking en regen, zondag opklaringen en wat zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Denemarken: Zaterdag bewolkt en wat regen, zondag opklaringen en wat zon. Middagtemperatuur rond 17 graden Ierland en Schotland: Wolkenvelden maar ook af en toe zon, op zondag kans op wat regen. Middagtempera tuur rond 18 graden, maar in het noord-Schotlana iets lager Engeland en Wales: Perioden met zon, eerst nog een enkele bui. Mid dagtemperatuur omstreeks 18 graden Bondsrepubliek Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur van 17 graden aan de kust'tot 20 graden in het zui den, maar in het zuiden zondag koe- ler. België en Luxemburg Wolkenvelden en een enkele bui. Middagtempera tuur omstreeks 18 graden. Frankrijk Perioden met zon, maar zondag vanuit het noorden wolken velden en droog. Middagtemperatuur langs de Atlantische kust van 17 tot 22 graden, aan de Middellandse Zee rond 27 graden en in het binnenland 20 tot 24 graden. Spanje en Portugal: Perioden met zon, maar ook enkele buien. Middag temperatuur aan de noordkust rond 20 graden, maar geleidelijk iets war mer. Aan de oostkust rond 28 graden, langs de Middellandse Zee omstreeks |c 28 graden en in het binnenland r. Middagtem- 1 het laagland in, later buii- 1 30 tot 35 graden Zwitserland: Buiig.we peratuur In de dalen rond 20 graden. Oostenrijk Eerst nog en Middagtemperatuur rond 22 gra den langzaam dalend naar omstreeks 18 graden. Italië Buiig. Middagtemperatuur rond 26 graden. Joegoslavië: Perioden met zon afge wisseld met buien. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Griekenland Zonnig, maar boven het vaste land ook enkele buien Middagtemperatuur rond 28 graden. WEERRAPPORT u 16 13 0.3 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Loonma tiging De minister-president heeft het dezer dagen nog eens uit gelegd. Toen het eerste kabi- net-Lubbers aantrad moest er op economisch gebied een straf herstelbeleid worden gevoerd om de rijksfinanciën op orde te brengen. De overheidsuitga ven moesten worden terugge drongen. Dat de uitkeringsge rechtigden daaronder zeer te lijden hebben gehad, staat bui ten kijf. Tijdens het tweede kabinet-Luboers was van een zodanig herstel sprake dat de mensen met een uitkering een koopkrachtgarantie kon wor den geboden. En doel van een eventueel derde kabinet-Lub- bers is de koppeling tussen lo nen en uitkeringen te herstel len, zodat ook de niet-werken- den kunnen profiteren van de te verwachten economische Gelukkig maar, aangezien de kloof tussen lonen en uitkerin gen de afgelopen jaren erg groot is geworden. Nu lijkt het er dus op dat die kloof in elk geval niet groter hoeft te wor den (en misschien komt er ook een tijd dat de achterstand kan worden ingelopen). Dan is het echter wel zaak dat de wer kenden het beetje geld dat nu voor die koppeling beschik baar is, niet voor de neus van de uitkeringsgerechtigden wegkapen door forse looneisen te stellen. En dat is wat er op dit moment gebeurt. Vak bondsman Van de Scheur eist voor alle ambtenaren mini maal vijf procent loonsverho ging, welke deels bedoeld is om het verschil tussen ambte narensalarissen en de lonen in het bedrijfsleven te verklei nen. Een verschil dat er inder daad is. Maar als hij zijn zin zou krijgen, is de koek al gauw op en kan een herstel van de koppeling tussen lonen en uit keringen waarschijnlijk wel vergeten worden. Dergelijke looneisen (van zowel ambtena ren als werknemers in het bedrijfsleven) zijn dan ook verre van solidair tegenover die mensen van wie, volgens kerken en vakbonden, er ve len in armoede leven. A.M. Hubregtse, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2