Het applaus is voor de directeur nalë Justine is vertrouwen beetje kwijt R ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 27 De voorbereidingen voor het nieuwe Eurovisie Songfestival komen al weer op gang: de uitnodigingen aan componisten en tekstschrijvers om een liedje te schrijven zijn op de post. En het vorige is nog maar net afgelopen! Wie won dat ook weer, wie deed er voor Nederland mee, en wat is er van haar geworden? ZOETERMEER - Spijt dat ze heeft meegedaan? O nee, ze heeft het fantas tisch gevonden. En het heeft haar ook geen kwaad gedaan. „Ik word overal ge vraagd, ik heb optredens bij de vleet, m'n naam is echt behoorlijk bekend ge worden". Zangeres Anneke Pelmelay, beter be kend als de Justine die in mei in Lau sanne ons land vertegenwoordigde met het liedje 'Blijf zoals je bent' en die min of meer roemloos op een vijftiende plaats bleef steken, oogt nog even vro lijk, probleemloos en spontaan als vlak voor en tijdens het Eurovisie Songfesti val. Heeft ze dan helemaal geen kater overgehouden? „Nou, jawel hoor, dat mag je toch wel zeggen. Zo leuk is het niet om zo laag te eindigen en dan in Nederland meteen door iedereen bestookt te worden met: dat viel wel even tegen hè, dat had je niet gedacht zeker. Ik had wel even tijd nodig om het te verwerken. Ook dat je ineens buiten beeld bent. Eerst ben je anderhalve maand reuze interessant voor iedereen, en dan val je in een ver schrikkelijk gat". Een paar weken na het festival is Anne ke echt ingestort. „Ik was aardig op hol geslagen, ik had ze niet meer allemaal op een rijtje. Daar kwam bij dat ik mot had met m'n manager. Dat speelde toen al een aantal weken. Ik had een beetje het gevoel dat ik werd gebruikt, ik moest maar opdraven, veel te veel dingen in veel te weinig tijd. En echte steun kreeg ik niet, ook niet tijdens die week in Lau sanne, toen m'n vriend ook nog ziek was". „Toen we terug waren is de bom gebar sten, een hoop herrie en trammelant. Dat is eigenlijk de enige echte narigheid die het festival me heeft bezorgd. Maar dat beheerste wel m'n leven een poosje op een nare manier". Maar Pelmelay is niet iemand die bij de pakken neerzit, meldt ze nu opgewekt. „Je leert van die dingen, ook van zo'n akkefietje met een verkeerd gekozen ma nager, het is ook een beetje m'n eigen schuld. Maar je verliest wel een beetje je vertrouwen. Als er nu iemand stralend op me af komt met een mooi voorstel, denk ik eerst: wat moet je van me, en diensten van een professioneel boekings kantoor met goeie contacten in het showwereldje. En ze heeft het weer druk: optredens in het land met geluidsband of orkest, bij openingen van winkels, bij festiviteiten, op beurzen. Ze was te zien als gast bij het spelletje 'Doet-ie 't of doet-ie 't niet' van Peter Jan Rens (VARA-televisie) en komt in het najaar in de nieuwe serie terug als vaste gast. Ze is middelpunt van een spelonderdeel en doet elke keer een optreden in het showblok. „En wat ik heel leuk vind", voegt ze er snel aan toe, „is dat ik ben gevraagd voor het inspreken van een stem in de nieuwe Disneyfilm. 'Oliver Co' heet- ie, naar het verhaal van Dickens, en hij komt met de kerst uit. Ik doe de stem van Rita, enig vind ik het. Dan werk je ineens met mensen als Arnold Gelder blom, die heeft me fantastisch gecoacht, en met een grootheid als Coen Flink, die doet ook mee, en die zei dat hij het leuk vond me te ontmoeten, en zoiets, weet je, dat is echt hartstikke leuk". En hoe gaat het op de platenmarkt? Dit voorjaar was Pelmelay een elpee van plan maar dat zal na 'Lausanne' wel niet meer zo simpel liggen. „Nee, dat klopt wel. Maar dit najaar komt er wel een nieuwe single. Begin september kiezen we definitief voor de a-kant, dat wordt óf een liedje van Jan Kisjes óf een liedje van Jurre Haanstra. Op de b-kant komt een liedje van mijn vriend Nanouk". In het Nederlands, zoals het festivallied je? „Nee hoor, in het Engels, daarmee denk ik toch de hoogste ogen te gooien. En ook geen ballad, ik wil er stevig te genaan, net zoals ik dat ook in m'n op tredens doe. Daar wordt zelfs 'Blijf zoals je bent' een feest, heel anders dan op het festival". De samenwerking met Kisjes is dus niet van de baan na het schamele festivalre sultaat met zijn 'Blijf zoals je bent'. „Nee, dat hoeft toch ook niet? Hij schrijft echt goeie liedjes; dat 'Blijf zoals je bent' zit heel geraffineerd in elkaar, het loopt over een hele toonladder, 't is heus nog niet zo simpel te zingen. Maar Jan is vrij dominant, eh\hij heeft nogal een voorkeur voor computers, weet je wel, synthesizers. En ik hou zelf meer van échte instrumenten, een echte bas. echte blazers. Dus daar zijn we nog niet uit". RENÉ DE COCQ Anneke Pelmelay. FOTO: DIJKSTR.4 de politieke onmacht in het land van de kleine marges maskeren. Een overzicht van twee weken circus. Joris, Wim, Hans en Ria zijn de circusartiesten die de show moeten opvoeren. CDA-lijsttrekker Lubbers daarentegen doet nauwelijks mee aan de campagne; de meeste tijd is de premier hard aan het werk in zijn 'torentje'. Merkwaardig genoeg blijkt die formule te werken. Niet de artiesten krijgen het applaus, maar de directeur. Het CDA scoort in de opiniepeilingen beter dan ooit. Groen Links, die volgens de peilingen als een phoenix uit de as van CPN, PSP en PPR herrijst, staat een radicaal ander milieubeleid voor. Ballon Doen alle partijen het dan zo goed voor het milieu? De milieubeweging zélf heeft daar in elk geval zijn twijfels pver. De meeste partijen wijden in hun program ma's vooral vage woorden aan het mi lieu, constateren de Vereniging Milieu defensie en Stichting Natuur en Milieu in hun progqamvergelijking. Alleen Groen Links en het GPV krijgen een dikke voldoende voor hun plannen om het milieu te redden. CDA, VVD, D66 en PvdA zouden zich stuk voor stuk rijk rekenen als het gaat om het bijeensprok- kelen van de nodige miljarden om het milieubeleid mee te financieren. De partijen die een keiharde garantie ge ven dat óók bij een lagere economische groei een goed milieubeleid wordt ge voerd, zijn volgens Milieudefensie en Natuur en Milieu met een kaarsje te zoe ken. „Boterzacht", noemt directeur Nij- hoff van de Stichting Natuur en Milieu de financiering van milieumaatregelen. Waar alle lijsttrekkers het wèl over eens zijn is dat ons land moet streven naar „duurzame groei". Maar daarbij wordt gemakshalve vergeten dat duurzame groei niet mogelijk is zonder een grondi ge omvorming van onze economie, die momenteel nog drijft op grote vervuilers zoals het transport, luchtvaart, de land bouw en chemie. Slecht nieuws is niet populair tijdens een campagne. Eindspurt Na twee weken campagne nadert de cir cusvoorstelling intussen zijn finale. De artiesten gooien er nog een schepje bo venop: de uitspraken worden gekruider, de aanvallen feller, de standpunten har der. In de eindspurt lijkt het voorwaar of de jongleurs, clowns, koorddansers en dompteurs absoluut niet meer met el kaar overweg kunnen. Zelfs de directeur, de verhevene, mengt zich in de ruzie. Hoe moet dat bij de volgende voorstel ling, vraagt hij zich vertwijfeld af. Maar dan valt het doek en gaat het pu bliek zijns weegs. Een merkwaardig ri tueel voltrekt zich. Achter verschoten gordijntjes worden witte stipjes rood ge maakt. En zie: de harde woorden, schimpscheuten en stoten onder de gor del zijn plots vergeten en vergeven. Koorddansers en jongleurs werken in een sfeer van opperste geheimzinnigheid eendrachtig aan een nieuw gezamenlijk programma. Er daalt een stilte neer in de anders zo rumoerige circustent. De macht, in het land van de kleine marges, is opnieuw verdeeld. Ook in het regeerkasteel wordt het allengs rustiger. Een enkeling sukkelt in slaap. Tot een nieuwe prins, of een volgende voorstelling, het ganse tableau de la troupe weer wakkerschudt en tot frisse zotheid aanzet. PAUL KOOPMAN Een stem op Ruud is een stem op Wim, dus stem Joris! Stem Wim want anders wordt Ruud minister-president! Stem Hans want anders doen Wim en Ruud het zonder D66. En stem Ruud, want met Ruud moeten we verder. TWEE WEKEN VERKIEZINGSCIRCUS: Wie zijn oor dit jaar bij de lijsttrekkers van de vier grootste partijen te luisteren legt, wordt werkelijk geen steek wijzer. Stemmen op de één, omdat je niet wilt dat de ander met een derde in zee gaat. Gespierde taal en holle frasen moeten DEN HAAG - Wie ooit is begon nen de verkiezingen met een circus te vergelijken verdient een letteren- prijs. Dan slaan Britten met hun deftige 'rally', de Amerikanen met het flitsende 'race' en de Duitsers met de neutrale 'Hauptwahl' de plank finaal mis. Nee, in Neder land roepen de verkiezingen de as sociatie op met artiesten in het spotlicht en in de schaduw, de her innering aan veel te fraaie aanplak biljetten en opwinding over wat komen gaat. Het circus heeft voor al ééri ding met de verkiezingen ge meen: het prikkelen van de zintui gen op een onbeschaamde, over dreven en opgeblazen manier. Drie jaar lang hebben de honderdvijftig kamerleden hun werk in betrekkelijke rust en afzondering kunnen verrichten. Af en toe een werkbezoekje afleggen, soms een schriftelijke vraag formuleren en héél, héél zelden, zoals bij de Twee van Breda, een pittig en emotioneel de bat voeren. Maar halverwege die avond van de tweede mei komt er een dramati sche verandering in die wat slaperige toestand. Het is of Doornroosje wordt wakkergekust en het hele kasteel ont waakt. De besnorde prins die dit alles op zijn geweten heeft, heet Joris. Dr. ir. Joris Voorhoeve. Een tenger en wat professo raal mannetje, maar hij stuurt toch maar mooi het voltallige kabinet naar huis als of dat dagelijkse kost voor hem is. En zie! Het kasteel komt tot leven! Terstond rumoer in de kamerbankjes. „Leve de duale politiek", roepen de kamerleden in koor. „Het kabinet is gevallen!". Zorge lijke gezichten zijn er óók: achterin de vergaderzaal, vlakbij de groene gordij nen. Je ziet de 'backbenchers' daar den-, ken: „Zal ik het redden? Word ik weer op een verkiesbare plaats gezet? Haalt mijn partij voldoende zetels?". Overuren Zomertijd, stembusstrijd! Verkiezings programma's worden geschreven en ge presenteerd, folders en posters ijlings ge drukt. De kilometertellers van het wa genpark der parlementariérs maken overuren. Overal in het land zijn de Ka- mer-geleerden van Den Haag te vinden. Ploegend door de zompige Zeeuwse pol ders, 'canvassend' op Brabantse terras jes, discussiërend in broeierige cafeetjes en sprekend in vergaderzaaltjes voor ge willig en opstandig publiek. Een enke ling, zoals de VVD'er Jos van Rey, stuurt als een bezetene duizenden brief kaarten naar relaties en vrienden in een poging ondanks een onverkiesbare plaats op de lijst, zijn kamerlidmaatschap toch nog een paar jaar te prolongeren. Om de kiezersgunst draait het bij de ver kiezingen, en de koorts die daar het ge volg van is kan het vreemdste gedrag veroorzaken. De mooiste dassen en jas sen gaan weer uit de kast en de vriende lijkste gezichten wórden opgezet. Wim Kok, in de Tweede Kamer altijd de ernst zelve, kan plots geamuseerd glimlachen als er venijnige vragen worden gesteld. Premier Lubbers wordt joggend met en kele jeugdige partijgenoten in een Haags park aangetroffen. Joris Voorhoeve maakt een dansje met een schaars gekle de zangeres en de gesoigneerde minister Onno Ruding tooit zich met CDA-but- tons. Intussen worden de vulpennen ge vuld met azijn en vitriool. Want bij de verkiezingen gaat het vooral om de an der. Die doet het immers slechter en rommeliger dan jij. Een bloemlezing. Wim Kok tot zijn 'linkse zusje' Ria Beckers: „Ik waar schuw je: de onderhoudskosten van luchtkastelen zijn erg hoog". Wim Kok over het CDA/VVD-kabinet: „Brekebe nen en brokkenmakers". Joris Voorhoe ve over Wim Kok: „Als de PvdA gaat regeren begint het potverteren weer". Wim Kok over Ruud Lubbers: „De pre mier staat niet meer tussen de mensen". Joris Voorhoeve tot Hans van Mierlo: „D66 heeft maar één oud kanon dat en kel nog losse flodders afschiet". - Hans van Mierlo over Ria Beckers en Groen Links: „Als men met elkaar in de nacht wil schreeuwen moet men dat vooral niet nalaten". Gekissebis Nieuw in deze campagne is de rol die de grootste partij, het CDA, vervult. Lijst trekker Ruud Lubbers, die graag met zichzelf verder wil ('Verder met Lub bers'), is klapwiekend boven het gekisse bis van zijn politieke concurrenten uit gestegen. Hoewel Wim Kok de ene na de andere pijl op de premier richt, rolt geen onvriendelijk woord van diens lippen. Aan de campagne doet Lubbers ook al nauwelijks mee. De meeste tijd brengt de premier door in zijn 'torentje', spit tend in dossiers. In navolging van oud-premier Drees wil Lubbers het volk laten geloven dat hij de aan de dagelijkse politiek ontstegen staatsman is. Analoog aan het circus is Ruud de directeur die na afloop van de voorstelling de centen telt. Joris, Wim, Hans en Ria zijn slechts artiesten die af en toe best wel lelijke dingen over hun werkgever mogen zeggen. Ruud de direc teur Iaat het zich allemaal welgevallen. Kritiek op de baas: dat spreekt toch ei- Duitse, Vlaamse en Franse pers is Ne derland het eerste westerse land waar een kabinet struikelde over het milieu en is Nederland bovendien het eerste in dustrieland waar het milieu inzet van de verkiezingen is. Het Britse blad The Ob server nam vorige week in een uitvoerig artikel afscheid van het klompen- en molentjescliché. In Nederland, zo con stateerde het zondagsblad, heeft het mi lieubewustzijn van het volk bijkans de staat van verlichting bereikt. In het arti kel werd het beeld geschetst van nijvere Hollanders die de ganse dag bezig zou den zijn met het opruimen van gifbelten en het deponeren van glas en papier in glas- en papierbakken. Zelfs directeuren en bewindspersonen zouden op fietsen van en naar hun meetings rijden. In weerwil van deze optimistische gelui den uit het buitenland gaan de verkie zingen juist niet over het milieu. Hoewel de statistieken aantonen dat ons land een catastrofe nabij is die kan wedijve ren met de vernietiging die tijdens de tweede wereldbrand is aangericht, probe ren de partijen vooral te scoren met be legen onderwerpen zoals euthanasie en commercièle televisie. Zo presenteerde de WD-mediaspecialist Loek Hermans op de valreep van de verkiezingen een kansloos plan om de commercièle televi sie vrij baan te geven. Premier Lubbers nam in een interview met deze krant een wat liberaler standpunt over euthanasie in. En Groen Links werkte aan een illu soir plan om het euthanasie-vraagstuk buiten het CDA om te regelen. Volgens premier Lubbers slaan de partij en elkaar niet met hun milieuparagrafen om de oren omdat op dit punt brede overeenstemming zou bestaan. Ook mi lieuminister Nijpels heeft laten weten dat hij bij de formatie het milieuhoofd stuk op een achternamiddag kan schrij ven aan de hand van de bestaande ver kiezingsprogramma's. Alleen de partij genlijk vanzelf in de huidige Nederland se arbeidsverhoudingen. Merkwaardig genoeg blijkt die formule te werken. Niet de artiesten krijgen het applaus, maar de directeur. Het CDA scoort in de opiniepeilingen beter dan ooit. Vooral dank zij de VVD overigens, die zich ondanks alle forse retoriek maar niet in de peilingen wil herstellen. Als te genwicht voor het gevreesde Lubbers-ef fect brengt Voorhoeve het Wiegel-effect in stelling. En dat blijkt volgens de en quêtebureaus te werken. Als de grote ijs meester uit Friesland de VVD-kar zou trekken, zou de VVD meteen tien zetels omhoog schieten. Het Wiegel-effect illustreert hoe belang rijk de lijsttrekker is voor de stembusuit slag. Maar wie alleen maar luistert naar de lijsttrekkers van de grote partijen, wordt daar nauwelijks een steek wijzer van. Bij gebrek aan inhoudelijke en prin cipiële strijdpunten vermoeien ze de kie zer met ingewikkelde verhalen over de gevolgen van hun stemgedrag voor de komende kabinetsformatie. Stemmen op de één, omdat je niet wilt dat de ander met een derde in zee gaat. Joris Voorhoeve is gemeten naar de in gewikkeldheid van zijn redenering de absolute koploper. „Een stem op Ruud is een stem op Wim, dus stem WD!", echoot hij Wiegel na, die een dergelijke verkiezingsleus al eens eerder had ge bruikt. Wim Kok redeneert, ook wat omslachtig: „Stem niet op Ria, want dat gaat ten koste van de PvdA; dan wordt Ruud sterker dan Wim en mag Wim geen premier worden". Het verkoop praatje van de grote intellectueel in de Kamer, Van Mierlo, een stuk simpeler. „Stem mij want anders doen Wim en Ruud het zonder D66". Gaan de verkiezingen anno 1989 dan écht over niets? In het buitenland wor den de verkiezingen in elk geval met spanning gevolgd. Volgens de Britse, £eidóc0oiuant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27