Beestachtige souvenirs Kassa van universiteit rinkelt veelvuldig 8S££ finale Niet moeilijk HONDEN, KATTEN, APEN EN EEN OLIFANTSPOOT ALS PARAPLUBAK Vingers Milieu Transferpunt Kostprijs üeidóeQounarit' DEN HAAG - Het volgende ver haal blijkt het, in verschillende va rianten, goed te doen op verjaarda gen. Een echtpaar gaat op vakantie naar Griekenland. Elke dag liggen man en vrouw te bakken in het zonnetje. Al spoedig krijgen ze ge zelschap van een alleraardigste hond, die hen voorkomt als een aanhankelijke, vriendelijke soort teckel. Het beestje is niet bij hen weg te slaan, dank zij de chips en andere lekkernijen die het krijgt toegestopt. Op zekere dag mag het mee naar het ap partement waar het verder wordt ver troeteld. Meneer en mevrouw kunnen het niet over hun hart verkrijgen het dier achter te laten en smokkelen de hond mee naar huis, naar Nederland. Geen problemen onderweg. Die ont staan pas thuis met de kat van het echt paar. Het treffen tussen de dieren pakt dramatisch uit. Als de Griekse hond de kat ontdekt, ontpopt hij zich op slag als een wreed en bloeddorstig dier. Binnen de kortste keren scheurt hij de kat de kop af. Het echtpaar schrikt zich lam. De hond moet de deur uit natuurlijk. De dieren arts moet hem maar afmaken. De die renarts hoort het vreemde verhaal aan en is van één ding zeker: het dier ver toont niet de kenmerken van een hond. Wat het dan wel is kan de goede man niet vertellen, hij heeft zo'n beest in zijn praktijk nog nooit gezien. Niettemin krijgt de hond een spuit en vervolgens stuurt de arts het stoffelijk overschot naar een laboratorium. Daar constateren deskundigen dat het echtpaar al die tijd een zeldzaam soort strandrat koester deEnfin, vierhonderd gulden boete op de koop toe, want zo'n beschermd dier hadden ze nooit mee mogen nemen. Het is maar een verhaal, met niettemin een kern van waarheid. Óp vakantie zijn we sneller geroerd, onder de indruk. Ge volg: jaarlijks komen heel wat magere (vooral) katten en honden in kistjes, kooitjes, manden en bakken de grens over. Ze worden op reis verborgen, niet aangegeven, ze zijn nooit gecontroleerd en nergens tegen ingeënt. Dit is dan ook een toptijd voor dierenartsen. Tientallen mensen met een ziek dier uit een vreemd land komen zich melden. Die renarts Zanderink heeft er al weer de no dige gehad. „Het is het bekende verhaal. Mensen gaan op vakantie, lopen overal rond, komen in achterbuurten, bij boer derijen en treffen dan een dier aan, in een klein hok of zo. Zielig natuurlijk, dus ze nemen het mee naar het hotel. Frankrijk en Spanje zijn wat dat betreft populaire landen. Maar of zo'n hond lijdt aan hondeziekte of leverziekte. weten zij veel. Mensen die een dier uit het buitenland meebrengen zijn de vaste sponsors van de dierenarts". De douane is de instantie die behoort te vragen naar geldige inentingscertificaten als zij merken dat een dier wordt in- of uitgevoerd. Op Schiphol geldt een spe ciaal pakket maatregelen als zo'n 'die renvriend' bij de grens wordt gesnapt. De heer Offerman van de KLM-pers- dienst: „Dieren zonder geldige gezond heidspapieren en ook beschermde uit ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 26 heemse diersoorten komen de grens niet over. Ze worden in beslag genomen en de passagier krijgt een proces verbaal". Een 'gewone' hond of kat zonder papie ren wordt maximaal zes weken in de buurt van Schiphol in quarantaine gezet. De kosten zijn voor degene die het beest meebracht. Als het dier na zes weken ge zond wordt verklaard kan het het wor den opgehaald, als men tenminste bereid is de kosten te betalen. „Dat gaat dus aardig in de papieren lopen", constateert Offerman, die eraan toevoegt dat in het andere geval het beest wordt afgemaakt of in een asiel verdwijnt. „Maar vaak betalen ze wel, want de kinderen waren op vakantie zo aan het beest gehecht ge raakt Hij stelt met nadruk: „We roepen het zo vaak: neem geen dieren mee uit het bui tenland. Maar hoeveel er ook op geha merd wordt en hoe vaak we het ook zeg- Peter Stoel van het ministerie van land bouw en visserij, die in zijn dagelijks werk te maken heeft met de invoer van dieren geeft een goede raad: „Als men sen een dier willen meenemen, moeten in het vakantieland naar de dierenarts gaan. Daar moet het worden nagekeken cn injecties krijgen. Met de daarbij beho rende papieren stap je naar de douane en dan is er niets aan de hand". Maar wie dat niet doet loopt dus kans dat het dier bij Schiphol in quarantaine gaat en dat kan volgens Stoel wel zo'n zes- tot achthonderd gulden gaan kosten. Er worden ook veel planten meegebracht (die trouwens evengoed officieel moeten worden ingevoerd; ook daar moet een verklaring voor worden gehaald waaruit blijkt dat het exemplaar vrij is van ziek tes). „Het is gewoon een feit dat mensen iets willen dat bijzonder is. Niemand zet met zorg een brandnetel in zijn tuin of gaat uit zijn bol bij het zien van een ro- zebottel, maar een cactus uit Zuid- Frankrijk of een lavendelplant doen het goed. Het moet mooi, duur en vooral zeldzaam zijn", meent Stoel. En wat er verder wordt binnengesmok keld? Schildpadden, papegaaien, orchi deeën, kortom, internationaal bescherm de dieren en planten zijn gewild. Stoel: „Je begrijpt het niet, maar ivoren beeld jes, schildpaddehulzen en slangeleren tassen doen het nog steeds goed. Je kunt het zo gek niet verzinnen of ze komen ermee aanzetten. Een olifantepoot als paraplubak bijvoorbeeld Een huidje van een luipaard vinden sommigen hog steeds een aardige deco ratie voor boven de open haard. Wie op vakantie gaat naar (onder meer Afri kaanse) landen waar dergelijke produk- ten worden aangeboden, wordt er in spe ciale folders bij het boeken van de reis voor gewaarschuwd. „Neem niet zo'n souvenir mee want het geeft een grote administratieve rompslomp wil je het le gaal invoeren. Wie dan toch nog een ivoren beeldje uit Verweghistan voor tante Emma mee wil nemen moet in het land van aankoop naar de overheid toe om aen uitvoervergunning aan te vra gen. Vervolgens moet hij in Nederland bij het ministerie van landbouw een in voervergunning gaan aanvragen. Een heel gedoe, maar anders wordt het in be slag genomen. Een olifant heeft immers maar twee slagtanden en voor zo'n leren tas moet ook weer een slang sneuvelen". Volgens Stoel smeken de Afrikaanse lan den de rijkere landen streng toe te zien op de controle, omdat ze het zelf niet meer aankunnen. En dat gebeurt dan ook. Wie wordt betrapt krijgt een straf rechtelijke procedure aan zijn broek. Nederland is bezig de wet aan te passen, wat betreft het houden van 'huisdieren'. De gezondheids- en welzijnswet voor dieren moet de minister in de toekomst de mogelijkheid gaan bieden te zeggen wie wel of niet bepaalde dieren mag houden. Dat geldt bijvoorbeeld voor be paalde alligator-achtigen en reptielsoor ten. Stoel: „Dat zijn niet zómaar huis dieren, maar sommige specialisten kun nen ermee omgaan. Die boeken bijzon dere fokresultaten met soorten die nor maliter bij ons niet voorkomen. Ze zijn aangesloten bij clubs en werken de hele dag met die dieren. Dat zijn uitzonde ringen, daar moet de wet op aangepast worden". Stoel: „Het ligt allemaal heel moeilijk. Want hoeveel mensen wonen er niet ne gen hoog met een knoert van een bou vier, die ze als jong hondje aanschaf ten?". In die aanpassing van de wet vor men de apen een verhaal apart. Sommi ge soorten mogen bij ons nü nog als huisdier worden gehouden. Stoel: „Twee of drie jaar is het leuk, zo'n aapje thuis, maar daarna wordt de kleine vriendelij ke Shita een agressief beest dat het recht van de sterkste laat gelden. Dan is er geen land meer mee te bezeilen". De heer Reussien in Amstelveen van de stichting AAP (Apen Adoptie en Protec tie) verzorgt exotische dieren die in de huiskamer niet langer te houden zijn. „Als de mensen plotseling een paar vin gers moeten missen willen ze wel ko men", zegt hij nuchter. „Apen zijn ge woon levensgevaarlijk. Als ze groter worden gaan de hoektanden groeien en zijn de beesten echt niet meer te houden. In tropische landen staan kleine kinde ren met aapjes of andere dieren langs de straat of op markten. Ze hebben de bees ten in kooitjes of aan een touwtje en dat staat zo zielig. Onlangs is op Schiphol nog een man opgepakt die twee heel jon ge aapjes met plakband onder het over hemd op zijn lichaam had bevestigd. Hij werd gelukkig gesnapt". Niet alleen apen gaan uiteindelijk naar Amstelveen, maar ook andere niet meer te houden zoogdieren, kakatoes, pape gaaien (10 a 15 per week), krokodillen en vogelspinnen Ook Reussien ervaart steeds weer dat mensen hardleers zijn: „Vorig jaar op dierendag werden we door een grootwinkelbedrijf gevraagd met een stand voor de deur te komen staan. Of we dan wat dieren mee wilden nemen. Dan konden de messen eens zien wat nou precies verboden dieren zijn en dan zouden ze het nooit meer vergeten. Komt er een mevrouw voorbij die alles bekijkt en verontwaardigd roept: 'Goh, zo'n schildpad, mag dat óók al niet meer?' Ik zeg: 'Nee mevrouw,-dat zijn beschermde dieren'. 'Goh', zegt ze, 'we hebben er onlangs uit Joegoslavië twee meegenomen'. Daar zijn ze haast niet meer te vinden dus ik zeg tegen haar: 'Dat het u zomaar gelukt is die dieren hier te krijgen. Dat u niet door de douane bent gecontroleerd, of dat niemand de politie heeft ingescha keld'. Ze kijkt me gek aan. Blijkt haar man politieagent te zijn". ANNETTE KOLBRINK LEIDEN/DELFT In een folder van de Technische Universiteit Delft staat het zwart op wit. Het inhuren van een hoogleraar kost 185 gulden per uur, exclusief btw. De Nederlandse universiteiten zijn in toenemende mate afhanke lijk van wat in het jargon de 'der de geldstroom' heet, want dat geld vormt een welkome aanvul ling op de schamele rijksbijdrage uit Zoetermeer. De meeste studenten die aanstaande maandag, als het academisch jaar wordt geopend, voor het eerst de collegebanken bezetten, zullen er geen flauw benul van hebben dat universiteiten gedwongen de boer op gaan. De bezuinigingsdrift van minister Deetman heeft de algelopen ja ren flinke bressen in de financiële mid delen geslagen, die alleen opgevuld kun nen worden door onderzoeksopdrachten uit de particuliere sector en van de over heid. De universiteiten van Delft en Lei den haalden daarmee in 1987 bijna tien procent van het totale budget binnen. Leiden wist 36 miljoen gulden te verwer ven, de TU Delft 31 miljoen. Een uit stapje naar de Erasmus Universiteit leert dat daar bijna twintig procent via de derde geldstroom binnenkwam. Absolu te topper was de medische faculteit in Rotterdam die voor meer dan 67 mil joen gulden aan onderzoeksopdrachten in de wacht sleepte. Kassa! In Delft wordt terdege rekening gehou den met de toekomst. Hoofd voorlich ting van de TUD, J. Maat, constateert met enige tevredenheid dat onlangs het initiatief werd genomen zich als univer siteit nadrukkelijk bezig te houden met milieutechnologie. „Je kunt er zeker van zijn dat er de komende jaren veel op drachten zijn te vergeven, want er komt veel geld beschikbaar voor het milieu. Daar willen we van meeprofiteren". Bij de TUD zijn liefst vier faculteiten betrokken bij dit nieuwe project, waar voor een aparte directeur is aangetrok ken. Die moet niet alleen binnen de mu ren van de universiteit de zaken coördi neren, maar hij wordt ook geacht actief de nieuwe know-how aan het bedrijfs leven te verkopen. Een formule die al vrucht heeft afgeworpen bij een ander project in Delft, het hechten van materi alen. Maat: „Vorig jaar bleek dat het hechten of lijmen van verschillende ma terialen in de industrie de nodige proble men opleverde. Daarop is hier gezegd: daar moet een oplossing voor zijn en zo ontstond een succesvol samenwerkings verband tussen scheikundigen die veel weten over de structuur van lijm, en de specialisten van lucht- en ruimtevaart techniek. Inmiddels maakt Akzo al dankbaar gebruik van de aangedragen oplossingen". Bedrijven spenderen veel geld aan eigen 'research and development', maar hun inspanningen zijn vooral gericht op snel le toepassing van ideeën in het industrië le proces. Aan een aantal fundamentele vraagstukken komen ze vaak niet toe. En daar schuilt dan ook het gevaar voor de universiteiten in hun samenwerking met de particuliere sector, die vaak hooggespannen verwachtingen heeft. „We gaan een inspanningsverplichting aan, maar kunnen nooit het resultaat ga randeren. Je weet nooit of de uitkomsten toepasbaar zijn", aldus Maat. Waar de grote concerns meestal goede contacten hebben met hoogleraren en vakgroepen, ontbreekt zo'n relatie met het midden- en kleinbedrijf. Dat werd ook door de tofcnmalige minister voor wetenschapsbeleid. Van Trier, gesigna leerd in zijn in 1979 verschenen innova tie-nota. Daarin pleitte hij voor een ex periment met zogenaamde transferpun ten die de kennis van de universiteiten moesten aanbieden aan het kleinere bedrijfsleven. Enkele jaren later conclu deerden de commissies Wagner en Dek ker, die aanbevelingen deden over hoe Nederland in de vaart der volkeren mee zou kunnen opstomen, dat de proef bij de drie technische hogescholen (nu tech nische universiteiten) en de universitei ten in Nijmegen en Groningen uitge breid moest worden naar alle universi teiten. Inmiddels leert de praktijk dat het mid den- en kleinbedrijf, ondanks de trans ferpunten, nauwelijks gebruik maakt van de kennis die beschikbaar is bij de denk tanks van Nederland. Het zijn juist de grote bedrijven, de overheid en de door de overheid gesubsidieerde instellingen die opdrachten plaatsen. Is daarvoor'een verklaring? H. van der Starre, hoofd van het Leidse transferpunt, merkt dagelijks dat het kleinere bedrijfsleven niet of nauwelijks in staat is wetenschappelijke kennis op te vangen. „De draagkracht is daarvoor te gering, maar ik verwacht dat dat op de langere termijn zal veranderen als meer afgestudeerden, ook van hogescho len, in die sector gaan werken". Toch blijft het de vraag of het midden- en kleinbedrijf een interessante doelgroep is voor de universiteiten. „Veel van die be drijven zitten met een heel duidelijk probleem dat opgelost kan worden door een druk op de kennistoets", zegt Van der Starre die vindt dat dat niet thuis hoort bij een universiteit. Zijn collega van het Rotterdamse transferpunt, me vrouw L. Blussé, is het eens met die ge dachte. „De vraag moet interessant zijn. Routineonderzoek, zoals een markton derzoek doen we hier niet, want daar voor heb je allerlei bureaus". Ook in Delft staat men niet te dringen voor kleine opdrachten. Voorlichter Maat is eerlijk: „De mogelijkheden om al die kleinere vragen te beantwoorden In één van de gebouwen van de Technische Door het uitvoeren van deze opdracht verd, onderwijs. zijn drastisch verlaagd. Het is veel inte ressanter een grote opdracht binnen te halen, want dan ben je in één klap een stuk verder. Die schaal is ook nodig om het aantrekkelijk te maken voor de on derzoekers". Gelukkig is voor het midden- en klein bedrijf een andere oplossing gevonden, want hun staan innovatiecentra in het hele land ter beschikking, die wel 'de vragen naar de bekende weg' willen en kunnen beantwoorden. Merken studenten nu iets van die derde geldstroom? Mevrouw Blussé: „Eén van Universiteit Delft worden materialen getest di ent de universiteit een flinke som geld naast de doelstellingen van het transferpunt is het bij elkaar brengen van onderzoek en praktijk. De ervaring die daarmee wordt opgedaan door onderzoekers, zal aan studenten worden overgedragen. Een concreet voorbeeld is het berekenen van de kostprijs van een bepaald produkt tij dens een werkcollege economie. Maar het komt ook vaak voor dat een student stage loopt bij een bedrijf of zijn afstu deeropdracht wijdt aan een bedrijfspro- bleem. En natuurlijk zijn er de studentenassistentschappen die finan cieel aantrekkelijk zijn". Op de langere termijn is nog een ander effect voor de studenten te verwachten, want door het geld uit opdrachten zullen worden gebruikt in de vliegtuigindustrie, de vaste subsidie van het ministerie van FOTO: CEES VERKERK universiteiten zich steeds verder specia liseren en dat breeduit etaleren. En dat moet weer opdrachten, toponderzoekers en studenten trekken. Een ontwikkeling die de scheidend rector-magnificus van de Erasmus Universiteit, professor Rin- nooy Kan, ziet zitten. In een interview met Het Vrije Volk toonde hij zich er vorige week een warm voorstander van: „Universiteiten moeten zelf de prijs kunnen vaststellen die hun produkt waard is. Dan kunnen studenten kiezen uit universiteiten van verschillend ni veau". De Rotterdamse hoogleraar voegt daar nog wel aan toe dat dat niet mag leiden tot een selectie op grond van wel vaart van ouders. LUCAS BOLSIUS Het zijn niet alleen honden en katten die mensen uit het buitenland meebrengen. Ook beschermde exotische dieren, levend, opgezet of verwerkt tot iets 'moois' behoren tot de populaire souvenirs. FOTO: SP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26