Geen slibstort op I Land van Bontje TBS voor Alphenaar Ceidóe Qowuvnt Omleggen vaarweg Rijn van de baan u LEIDEN OMGEVING £eidóe2ouau/rit ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 15 <Vctie „Stop voor rood" voor verkeersveiligheid fVLPHEN AAN DEN RIJN Het veelvuldig ne- ;eren van het rode licht door voetgangers, fietsers tn bromfietsers moet door het project „Stop voor •ood" een halt worden toegeroepen. Het project ;aat dinsdag van start. Op een aantal kruispunten n de stad zal tijdens de ochtendspits de campagne vorden geopend door het uitdelen van stickers aan voetgangers en (brom-)fietsers. De laatste drie we ten van september zal de politie extra controleren >p het door rood licht lopen of fietsen. De campag- le is in het leven geroepen omdat is gebleken dat :en op de drie ongevallen op kruispunten wordt /eroorzaakt door het negeren van het rode licht. Aan de campagne wordt deelgenomen door Veilig Verkeer Nederland, de politie, de gemeentelijke idfeling Verkeer en het bureau Voorlichting. .Stop voor rood" is de eerste activiteit uit het nieu- ve verkeersveiligheidsplan dat deze week is ge- >resenteerd. Rechterarm afgerukt WASSENAAR De rechte rarm van een 51-jarige eige naar van een recyclingbedrijf voor oud papier aan de Pape- weg in Wassenaar is gisteren grotendeels afgerukt. Volgens de politie stak de man tijdens de werkzaamheden in een mo ment van onoplettendheid zijn arm in één van de draaiende drukpersmachines. Het slacht offer is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht en vervolgens geopereerd. Volgens de woordvoerder is de operatie goed verlopen en zijn er redelijke kansen op alge heel herstel. Galerie geopend Zilver voor C. Vlieland ALPHEN AAN DEN RIJN Maarten Sprey, voorzitter van het vrijetijds- en creativiteits centrum Expressie '70, opende gistermiddag de Alphense Parkgalerie. Deze galerie in het park Rijnstroom is tot stand gekomen dankzij acties van de Juniorkamer Alphen. De leden van de kamer heb ben 15.000 gulden weten in te zamelen door de verkoop van speciale etsen. Dit geld werd gisteren overhandigd. De eer ste expositie in de parkgalerie is een fototentoonstelling van John Hakkaart. Hij maakte veertig portretten van de do centen en van het bestuur van het creativiteitscentrum. KATWIJK De heer C. Vlieland is gisteren onderschei den met de zilveren eremedaille in de orde van Oranje Nassau Vlieland is veertig jaar werkzaam geweest bij het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk. Op 1 augustus nam hij afscheid. De onderscheiding werd hem in het voorzie ningencentrum van het Zeehospitium opgespeld door burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman van Kat wijk. Op 1 augustus 1949 kwam de heer Vlieland als huis knecht in dienst bij het toenmalige Rotterdamsch Zeehos pitium. Hij was achtereenvolgens magazijnmeester en electricien totdat hij in 1973 hoofd ontspanning voor de patiënten werd. Tevens was Vlieland 16 jaar coördinator van het busvervoer voor de patiënten. Volksdansen voor ouderen ZOETERWOUDE De Katholieke Bond van Ouderen organiseert maandag weer een volksdansbijeenkomst in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude-dorp. Aanvang 14.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG Een 31-jarige Alphenaar is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot TBS (ter beschikking stel ling). De man krijgt echter eerst een jaar psychiatrische verpleging. De veroordeling is conform de eis van de officier van justitie. De Alphenaar stak op 16 mei van dit jaar in Alphen aan den Rijn zijn vader dood. Hij ver blijft momenteel in de psychiatrische inrichting Bloemendaal. SPEELTERREIN IN RIJNSBURG RIJNSBURG Er komt een speelter- reintje op de hoek van de Collegianten- straat en de Joachim Oudaanstraat in Rijnsburg. Daarvoor worden binnenkort vijf speelwerktuigen aangeschaft in overleg met de buurtbewoners. Aan bei de zijden van het terreintje komt beplan ting. Hiermee moet voorkomen worden dat omwonenden overlast ondervinden van de spelende kinderen op het nieuwe terrein. Aan de andere kanten wordt het speelterreintje afgeschermd met paaltjes en dwarsbalken waardoor de veiligheid van de spelende kinderen wordt gewaar borgd. De gemeente Rijnsburg komt met dit plan tegemoet aan de wensen van de kinderen uit de Collegiantenstraat en omgeving die al in mei 1988 om een speelterreintje verzochten. Onder redactie van Ton Pieters. Was er sprake van een mis plaatste grap in Zoeterwoude, zestig jaar geleden? De Leid- sche Courant berichtte er op maandag 26 aug. 1929 aldus over: „Gisteravond werden de bewoners van den Vrouwen- weg alhier opgeschrikt door een angstig gegil als van ie mand die in nood verkeert. Toevallig passeerende rijks veldwachters stelden onmid dellijk met behulp van zak lantaarns een onderzoek in den Oostvlietpolder in, waar het gegil vandaan kwam. In spanning werd het resultaat hiervan afgewacht en sommi- vrouwen van de Vrouwen- weg waren er geheel door van streek. De veldwachters keerden echter onverrichter zake te rug en ook hedenmorgen le verde een ingesteld onder zoek niets bijzonders op. Men vermoedt dus, dat iemand een zeer misplaatste grap heeft uitgehaald. De politie zet ech ter haar onderzoek voort". Nooit is er meer iets van ver- ïomen. Jit Jeruzalem, zestig jaar te ug: „Uit alle deelen van Pa lestina komen berichten van ernstige incidenten tusschen Joden en Arabieren. Het to- aantal slachtoffers is nog liet bekend, doch moet over iet geheele land zeer hoog zijn. Te Hebron werden 42 Jo den en 2 rabbijnen gedood. In de nabijheid van Motza werd een uit 6 personen bestaande Joodsche familie door Arabie ren vermóórd. Te Calendië werden tijdens een aanval op een Joodsche kolonie 4 Ara bieren doodgeschoten. Te Tel Aviv werden tijdens de ern stige onlusten 3 personen zwaar gewond en 1 gedood. Te Jeruzalem zijn intusschen 600 man Britsche troepen aangekomen en de toestand begint iets beter te worden". Opvallend in die dagen van weleer was de grote geva rieerdheid aan „typische" on gevallen, besmettelijke ziek ten en verdrinkingsgevallen. Op één bladzijde werden ver meld: enkele nieuwe alastrim- gevallen, gevallen van encep halitis, kinderverlamming en nekkramp, een mijninstor- ting, een van een huis losge scheurd plat (waarbij 10 per sonen naar beneden stortten), twee kinderen dronken lysol, een derde kleuter dronk ko kende koffie en liet het leven, weer een ander werd door een adder gebeten, ér waren voorts drie lijken her en der aangedreven, het dochtertje van een boer verdronk in een sloot bij huis, een melkauto geraakte te water en de be stuurder verdronk, een auto viel van een dijk, een bejaar de liep tegen de motorwagen van de tram en overleed, er waren enkele „laffe overval len" en bij Gouda liep een paard met wagen op de spoor baan. En natuurlijk zwierven er ook heel wat „zigeuners als onge- wenschte vreemdelingen rond die over de grens gezet moeten worden". En als in Oldenzaal de ruit van een ma nufacturenwinkel was inge gooid stond dat de volgende dag eveneens in de Leidsche Courant. „Onder de plaatsen, die het sterkst onze oostelijke buren trekken, staat Zandvoort thans nummer driet evenals dat vóór den oorlog het geval was. In 1913 kwamen er jaar lijks ongeveer 2000 Duit- schers hun vacantie door brengen, waartegenover (dit woord niet letterlijk op te vat ten!) slechts 128 Engelschen, 95 Belgen en 54 Franschen stonden. In 1922 verhinderde de stand hunner valuta de meeste Duitschers te komen, er waren in dat jaar 159 Duit schers, 58 Engelschen en 26 Franschen. Maar nu nadert het Duitsche totaal weer dat van vóór 1914, want verleden jaar waren er 1600 a 1800 Duitschers, voorts een hon derdtal van andere nationali teit, voornamelijk Engelschen en Franschen (60) en nog en kele Zwitsers en Oostenrij kers. Het totaal aantal badgasten te Zandvoort is thans boven dat van vóór den oorlog gestegen, nl. van 13000 op ongeveer Wethouder H. Smith (ruimtelijke ordening) heeft gistermiddag een gedenksteen gemetseld in de Wpthni irlAr muur van een woning in het plan Ter Beek in De Engel. De steen herinnert aan het feit dat Smith VVC7U iL/Uviv?i enige maanden geleden de eerste paal sloeg voor dit woningbouwproject. De woningen zijn ge- bouwd op de plaats waar vroeger huis Ter Beek stond. De gemeente Lisse kreeg pas na veel metsen procedures toestemming voor de sloop van dit huis en de bouw van de woningen in buurtschap De Engel. De gemeente Lisse achtte woningbouw op deze plaats van groot belang omdat De Engel steen dreigde te vergrijzen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Met knuffeldieren naar de dokter Aandachtig kijkt dierenarts Rob Visser naar het konijntje dat voor hem op tafel zit te bibberen. De kinderen van Woubrugge konden gisteren een bezoek brengen in het kader van de kin- derspeelweek. Verschillende huisdieren werden dan ook door Visser onderzocht. Rob Visser wordt hierbij terzijde gestaan door Bella Spijer. Elk kind kreeg vijf minuten toegewezen om hun problemen aan de deskundigen voor te leggen. De knuffeldieren, waaronder bijvoorbeeld een woestijnratje en een geit, werden aan een grondig onderzoek onderworpen. Met goede raad over de verzorging van hun lievelingsdier en een zakje voer keerden de jeugdige dieren liefhebbers huiswaarts. Het bestuur van de stichting Woutje Brugge kan terugzien op een zeer geslaagde kinder- speelweek. Voor nagenoeg elke leeftijdsgroep was er wel een activitiet. Nieuw in het program ma waren de rollerskate- en skateboardevene menten, waarbij voor de vaardigste deelnemers een beker viel te verdienen. Hoogtepunt was de nachtelijke dropping voor de wat oudere jeugd in het Amsterdamese bos. Ook de hut- tenbouw, gekoppeld aan een barbecue, trok veel deelnemers. FOTO: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN De provincie Zuid-Holland, het Rijk en de gemeente Alphen aan den Rijn zien definitief af van de omlegging van de vaarweg door Alphen. Voornaamste reden is dat Aiphen er zelf geen drin gende noodzaak meer toe ziet. De toegezegde aanleg van een kerosineleiding van Jutphaas naar Schip hol is daarvan de belang rijkste oorzaak. Met het besluit komt een einde aan de jarenlange inspannin gen om de verkeersopstoppin gen en de onveiligheid in de Veldwachters anno 1929. 14000 tot 15000, afkomstig in de eerste plaats van Amster dam, dan uit de rest van Ne derland, en ten derde uit Duitschland, een volgorde, waarvan ook in de oorlogsja ren niet afgeweken is. V reemdelingen verkeer" FOTO: P R. geeft er dan ook zijn gidsen in onze taal en in het Duitsch uit, terwijl Zandvoort eigen roem en beteekenis in Duit sche bladen adverteert". Uit Bodegraven: „Nadat elec- triciens reeds eenige maanden bezig zijn geweest met den aanleg, is de electrische kerkverlichting verleden week gereed gekomen. Op Zondagavond, het feest van aanbidding voor onze paro chie en toen de kerk tot, in de uiterste hoeken gevuld was, werd het licht, terwijl de geestelijkheid het Te Deum aanhief, ontstoken. De ver lichting is prachtig!" „Te Zoeterwoude hebben voor de vacante betrekking van wegwerker-chauffeur zich 71 sollicitanten aange meld. Men is hier graag op 't baantje uit". „Bii den ontvanger der direc te belastingen te Nieuwkoop is een bedrag van 157,07 aan gewetensgeld binnen geko men wegens te weinig betaal de belasting". „Op 80-jarige leeftijd is te Baarn overleden de bekende pionierster voor de vrouwen emancipatie, dr. Aletha Ja cobs. Aletha Henriette Jacobs is in 1854 te Sappemeer gebo ren, zij bezocht de RHBS al daar en studeerde aan de rijksuniversiteit in Groningen en de gemeentelijke in Am sterdam en verder op ver schillende medische inrichtin gen in Engeland. In 1870 pro moveerde zij tot doctor in de geneeskunde. Zij oefende van 1879 tot 1911 de medische practijk uit. Zij stond vooraan in den strijd voor de „emanci patie" der vrouw". Uit de Vragenbus „Vraag: Hoe moet ik marechaussée worden? Ik heb lager onder wijs genoten". Antwoord: U kunt hieromtrent inlichtingen bekomen op het Departement van Justitie in Den Haag. Of u in aanmerking komt, zult u moeten afwachten, wijl de marechaussées voornamelijk bestaan uit vrijwilligers uit het leger". Alphense binnenstad een halt toe te roepen. Reden voor de vaarwegomlegging is altijd het probleem geweest van het bochtige tracé en het vervoer van gevaarlijke stoffen door het stadscentrum. Bovendien zou de centrumontwikkeling van Alphen lijden onder de belemmeringen voor het weg verkeer door het openstaan van de Alphense brug en van andere bruggen. Met de aanleg van de kerosi neleiding binnen een tijdsbe stek van drie jaar wordt in elk geval het vervoer van gevaar lijke stoffen sterk gereduceerd. Vanuit dat oogpunt bezien is de vaarwegomlegging dan ook niet langer noodzakelijk, zo meent de provincie. Dat geldt wel voor het overige scheep vaartverkeer. Bovendien zal er in de toekomst meer goede renvervoer over het water gaan plaatsvinden. De discus sie daarover wordt momenteel nog gevoerd in het kader van het Mobiliteitsplan Zuidvleu gel Randstad (MZR). Het ef fect daarvan op het scheep vaartverkeer door Alphen is nu evenwel nog niet in te schatten. Bijkomende reden voor het af blazen van het project is dat de financiën voor de omlegging niet rond waren. Er gaapte op de begroting nog steeds een gat van bijna 22 miljoen gul den, ondanks bijdragen van de provincie, het Rijk en de ge meente Alphen zelf. Het be sluit om af te zien van de vaarwegomlegging is volgens de provincie onomkeerbaar. Mocht later blijken dat het project toch moet worden uit gevoerd, dan zal een veelvoud van de huidige geraamde kos ten moeten worden betaald. Mogelijk toch kinderdagverblijf in Sassenheim SASSENHEIM De kans is groot dat dit jaar toch een kinderdagverblijf wordt geopend in Sassen heim. Als de raadscom missies welzijn en finan ciën volgende week ak koord gaan, dan kan eind deze maand in een lokaal van de voormalige school De Kinderkorf het kin derdagverblijf gaan draai- Enkele maanden geleden wer den plannen voor een kinder dagverblijf in deze school door de Sassenheimse politiek van de hand gewezen. Wethouder W. Maris (welzijn) is nu met een nieuw voorstel gekomen. Dit plan kost Sassenheim geen geld. De bedoeling is nu dat de gemeente Sassenheim het lo kaal aan de stichting de Bol- derberg voor de periode van een jaar verhuurt. In plaats van twintig kindplaatsen krijgt het dagverblijf zo'n 15 plaatsen. De stichting moet de verbou wing van het lokaal zelf be kostigen. De gemeente Sassen heim zegt dat het gaat om een gering aantal aanpassingen, maar volgens mevrouw M. Sips van de Bolderberg moet de stichting zo'n 15.000 gulden investeren om het lokaal ge schikt te maken voor de op vang van kinderen. Zij hoopt aan de slag te kunnen gaan want er was al personeel voor het verblijf in Sassenheim aangetrokken - het gaat om 2,5 arbeidsplaats - en er staan kin deren op een wachtlijst. Vol gens haar is het mogelijk op 25 september van start te gaan. In het voorstel van wethouder Maris staat dat de gemeente Sassenheim tijdens de huurpe- riode van een jaar een eigen beleid op het gebied van kin deropvang zal ontwikkelen. De stichting heeft verklaard open te staan voor dit beleid en wil het indien nodig gaan uitvoeren. Bereiken stichting en gemeente hierover geen overeenstemming dan wordt de huur niet verlengd, zo wordt gemeld. Mevrouw Sips bevestigt dat de stichting wil meedenken over het gemeen telijk beleid; De commissie welzijn praat dinsdag 5 september over deze plannen, de commissie finan ciën bespreekt ze op donder dag 7 september. (ADVERTENTIE) HUIS LATEN TAXEREN? EEN GESPREK KAN WAARDEVOL ZIJN Overbodig te zeggen, dat van de juiste taxatie van een huis erg veel afhangt. En dat geldt voor zowel de koper als voor de verkoper van een huis. Als makelaar met een meer beroepsmatige dan bedrijfsmatige opvatting ga ik bij een taxatie uiterst exact en uitgebreid te werk. Naast de bouwkundige staat van de woning spelen daarbij nog tal van andere factoren een rol. Teveel om hier op te noemen. Tijdens een vrijblijvend gesprek ontdekt u al snel de waarde van mijn nauwgezette werkwijze bij taxaties. Zo'n onderhoud kan u veel ergèrnis en zorgen besparen. H Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU Winkeliers Da Costasingel moeten met voorstel komen HAZERSWOUDE De gemeente wil niet het ini tiatief nemen tot het klantvriendelijker maken Van der Werf is wel bereid in te spelen op plannen die door de winkeliers worden voorge legd. De gemeente kan dan de herstratingswerkzaamheden van de winkelgalerij in de die gj langer op stapel staan Da Costasingel in Hazers- aanpassen. De winkeliers woude-Rijndijk. Als de daar gevestigde winke liers hun straat een beter aanzien willen geven, moeten ze zelf met een plan komen. Dat vindt wethouder P.A.Th, van der Werf van ruimtelijke ordening. overleggen medio september met de eigenaar van de win kelpanden. Van der Werf vindt het noodzakelijk dat bei de partijen eerst overeenko men wanneer en wat er ge daan mag worden. In afwach ting van de uitkomst van dat overleg wacht de gemeente met herstraten. 3 EN W VAN ALKEMADE: Land van Bontje. Bovendien heeft de provincie geen oog voor het feit dat daar nu een volkstuinencomplex is geves tigd, noch voor de landschaps vervuiling die zal optreden als de provinciale plannen door gaan. Burgemeester en wet houders waarschuwen dat de slibstort zowel van de west- als van de oostzijde metershoog te zien zal zijn, omdat de provin cie ervan uit gaat dat er tot een hoogte van tien meter zal worden gestort. Alkemade verzet zich fel te gen deze „verfraaiing". Daar komt nog bij dat de provincie ten onrechte denkt dat er bin nen een straal van 750 meter rond de stortplaats geen wo ningen staan. Volgens de ge meente is die veronderstelling pertinent onjuist. Vooral de bewoners van de huizen aan de Fransche Brug, het West einde, de Floraweg, de Geest- weg en het Hazenpad zouden met de slibstort worden gecon fronteerd. Ook over het aantal woningen dat zich binnen de „geurlijn" van de stortplaats zou bevinden verschillen de gemeente en de provincie van mening. De provincie telt vijf woningen, de gemeente tien. „Dat maakt de lokatie Roelof - arendsveen veel minder ge schikt dan de overige voorge stelde lokaties, waaronder die in Leiden". Vrachtverkeer Het college vreest verder dat een dijkverzwaring onvermij delijk zal zijn door de toename van het aantal vrachtwagens dat het slib vervoert. Boven dien lopen de waterleidingen onder de dijk gevaar, waar door de drinkwatervoorzie ning in het geding komt. Dat betekent dat de ontsluitings- kosten voor de stortlokatie in Roelofarendsveen aanmerke lijk hoger zullen worden dan de provincie verwacht. Tot verbazing van de Alkema- dese bestuurders is de provin cie ook geheel voorbii gegaan aan het feit dat er in de omge ving omvangrijke tuinbouwge bieden aanwezig zijn. Daar voor kan de stortplaats veel negatieve gevolgen hebben, zoals de verspreiding van ziek tekiemen, ongedierte, over waaiend onkruidzaad, hinder van schaduw en verontreini ging van het oppervlaktewa ter. „Elke verontreiniging van water in tuinbouwgebieden moet worden voorkomen. Schoon water voor beregening is onontbeerlijk", aldus het college. Volgens haar gaat de MER volledig aan deze milieu aspecten voorbij. \LKEMADE Het Land fan Bontje in Roelof- irendsveen mag niet wor- ien gebruikt voor het itorten van verontreinigd ;lib. Het besluit van de >rovincie Zuid-Holland >m dat wel te doen is op mvolledige en onjuiste 'ronden gebaseerd. Dat chrijven burgefneester en vethouders van Alkema- le in een brief aan de >rovincie. milieu-effectrapportage MER) waarop het besluit van e provincie is gebaseerd, ver- oont op essentiële punten la- unes. De rapportage is geba- eerd op tegenstrijdige uit- angspunten voor het te voe- en beleid. „De provincie kiest oor grootschalige opslag van •erontreinigd bagger- en zui veringsslib, maar wijkt daar onder motivatie vanaf door laar keuze voor een stort- ilaats in Roelofarendsveen". B n W verwijten de provincie laarom willekeur. )e opstellers van de MER zou- en ook geen rekening hebben ehouden met gemeentelijke voor de vestiging van 1 rij venterrein op het

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15