'Boekies lese is voor slijmerds' i lEUWi Nederland telt 2 miljoen aow'ers FOM: koude kernfusie zonder effect Watermilieu in Nederland is grondig verziekt Y D en Bijenkorf weigeren Duivelsverzen te verkopen BINNENLAND EeicbcSouocmt vrijdag 1 september 1989 pagina 3 2_ 300 Miljoen voor eduwnaarspensioenen AMSTERDAM De Sociale Verzeke ringsbank (SVB) heeft vorig jaar ongeveer 300 miljoen gulden uitgekeerd aan we- Iduwnaarspensioenen. Eind december 1988 besloot het bestuur gevolg te geven aan leen uitspraak van de Centrale Raad van Beroep en over te gaan tot toekenning van aww-pensioenen aan weduwnaars. Dit met een maximale terugwerkende kracht van ten hoogste een jaar. De SVB en betaalde vorig jaar ruim 33,3 miljard gul- 'u" den uit aan vier miljoen aow-, aww- en ai- iakw-gerechtigden. Dit betekent een stij- |ging met 900 miljoen gulden ten opzichte de 'van 1987. Dat is het gevolg van een wijzi- ging van de uitkeringsbedragen aan de ene en een verandering in de grootte en samenstelling van het cliëntenbestand aan de andere kant. Beddenakkoord KLM en vliegers SCHIPHOL Het bestuur van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) en de KLM zijn het eens geworden over twee bed den en twee stoelen aan boord van de nieuwe Boeing-747-400. De rustplaats voor de piloten wordt achter de cockpit ge bouwd, maar gaat niet ten kos te van de passagiers. Ook over het doorstromen 'van vliegers van helikopters naar de moe- dermaatschapppij werd over eenstemming bereikt. Beide punten waren eerder deze week blijven liggen bij het overleg over het tekort aan vliegers. Politie in Heerenveen graaft kist met geld op HEERENVEEN De politie heeft in Heeren veen een geldkist opgegraven met een inhoud van meer dan 100.000 gulden. Men wil niet zeg gen om welk bedrag het gaat maar het is in elk geval voldoende om zowel aan de gemeente Heerenveen als aan de belastingdienst grote schulden af te lossen. De verdachte die het geld onder de grond had gestopt is een 45-jarige man uit Heerenveen. Hij kreeg volgens de belastingdienst aanzienlijk meer rente van de bank uitgekeerd dan hij had opgegeven. Daarnaast genoot hij een uitkering en kreeg hij huursubsidie. Bij navraag door de FIOD gaf de man te kennen het bedrag wegge schonken te hebben. Volgens officier van justi tie was dat verhaal dermate onaannemelijk dat overgegaan werd tot een inval. Zwemvierdaagse levert Unicef zeven ton op ZAND VOORT De nationale zwemvierdaagse heeft 700.000 gul den opgebracht voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Na ties. Het bedrag wordt, in de vorm van een cheque, op 16 september in Hillegom overhandigd aan Audrey Hepburn. Deze amalpassa- drice van Unicef krijgt dan ook een onderscheiding aangeboden namens de Stichting Lions Helpen Kinderen. Deze Prix d'Humanité bestaat uit een beeldje van kunste nares Bep Sturm-van den Bergh. Eerder ging de onderscheiding naar dhder meer De Wilde Gan zen, S.O.S. Kinderdorpen, Herman van Veen, Greenpeace en Stich ting Oogkampen Himalaya. Speciale hoogleraar voor vooroordelen NIJMEGEN Aan de Katholie- ke Universiteit Nijmegen komt een bijzonder hoogleraar die zich uitsluitend gaat bezig houden met maatschappelijke vooroordelen. Hij of zij geeft onderwijs over en onderzoekt zaken als racisme, discrimina tie en verzuiling. Het onder zoek naar vooroordelen heeft in Nederland een belangrijke impuls gekregen door de dis cussie over het wetsontwerp inzake gelijke behandeling. Desondanks is het onderzoek in Nederland volgens de Nij meegse faculteit sociale weten schappen bijzonder verbrok keld. STUDIEDAG OVER HALVE EEUW VRIJETIJDSONDERZOEK VANDAAGi IN HET TILBUI h Zeven zeer geleerde heren en één zeer geleerde dame kwa men gisteren in Tilburg tezamen om stil te staan bij 'een halve eeuw vrije- tijdsonderzoek'. jZe keken niet in de eerste plaats naar de uitkomsten, (maar naar de achtergrond en de opzet van het onderzoek door de jaren heen. Ook daar uit, zo bleek, komt een beeld van de jongste geschiedenis .naar voren: van de jaren der- I tig, waarin men de arbeiders (trachtte te beschermen tegen de drankzucht tot de jaren tachtig waarin men zich stort (in een industrie van .vermaak jen genot. Dat de studiedag over vijftig jaar vrijetijdsonderzoek in Til burg werd gehouden, had deze stad te danken aan het bestaan van de studierichting Vrije- tijdswetenschappen aan de Katholieke Universiteit Bra bant. Vijftig jaar geleden was van een dergelijke studierich ting nog geen sprake; van oudsher is de vrije tijd vooral onderzocht door sociologen en die waren gisteren dan ook ruimschoots voorradig. In een sfeer van een reünie van vak genoten (waarin prof. dr. C.J. Lammers al snel 'Cor' heette en prof. dr P. Thoenes 'Piet') ze zich over de historie van hun wetenschap. ,Toen ook de arbeider aan het >egin van deze eeuw kwam te beschikken over vrije tijd - in 1919 werd de achturige werk dag wettelijk geregeld - werd het verschijnsel voor het eerst als 'probleem' geformuleerd. Dat was het voor de burgerij nooit geweest", zo vertelde prof.dr. Th. Beckers. Ook de socialistische voormannen zelf drukten hun volgelingen op het hart liever de natuur te bestuderen dan de jenever en uit een onderzoek uit 1936 bleek dat daaraan volgzaam gehoor werd gegeven. Beckers: ,,Er was geen reden voor mo rele paniek, de vrije tijd werd inderdaad gebruikt voor emancipatie. De onderzoekers constateerden een intensievere bemoeienis van de vaders met hun kinderen, het tot in de diepste lagen doordringen van de krant, de uittocht te voet of op de fiets in de natuur en een enorme uitbreiding van het verenigingsleven. Alleen dat de arbeiders geen boeken la zen, vervulde de onderzoekers met zorg". Massa Met de schrik van de oorlog nog in de benen lieten de auto riteiten in 1948 een onderzoek uitvoeren naar de leefwereld van de zogenaamde 'massa- jeugd'. „Men was na Mussolini en Hitier nogal bang voor de massa", verklaarde mevrouw dr. H. Dresen-Coenders giste ren; zij was degene die het on derzoek indertijd uitvoerde. Toen ze in 1952 de uitkomsten bekend maakte was de angst voor de massa al weer een heel eind weggezakt en aange zien er uit het onderzoek evenmin verontrustende gege vens naar boven kwamen, ge beurde er verder niets mee. Het was de tijd dat de braaf heid van Nederland langzaam begon te verdampen (verschil lende sprekers benadrukten gisteren dat ons land niet na de Tweede Wereldoorlog, maar pas in de jaren zestig be gon te veranderen). Er lag een „nerveuze spanning over de samenleving", aldus prof.dr. W. Heinemeijer. Hij had daar wel een verklaring voor. „De huwelijksleeftijd daalde, maar nergens was een woning te vinden. Vandaar dat ietwat amechtige jeugdgedrag. Ik kan me wel voorstellen dat sommi ge ouderen dachten: waar moet dat heen? Maar eigenlijk was er niets aan de hand. Een paar jaar later kregen we de nozems - dat werd ook zo ma teloos overschat. Als je dan fo to's van die jongens ziet, dan blijken ze gewoon nog een stropdas om te hebben!" Heinemeijer en de zijnen, die in Amsterdam doende waren een moderne sociologie op po ten te zetten, deden in op dracht van het gemeentelijke bureau jeugdzaken een onder zoek naar de jeugd van de hoofdstad. In wijkgebouwen als Ons Huis en 't Knooppunt troffen ze jongeren („dan maakten we een dansje en zo, heel gezellig") die heel ver baasd waren dat heuse weten schappers geïnteresseerd wa ren in hun tijdsbesteding. Hei nemeijer: „Komen we in een echte harde arbeidersbuurt in een schooltje, staat gelijk een klein keffertje op en die roept: 'Boekies lese is voor slijmerds!' De hele klas viel stil. Ik denk dat er best wel wat lezers in die klas gezeten zullen hebben, maar die keken vervolgens wel uit om dat nog te melden". Middenklasse Onderdeel van Heinemeijers wetenschappelijke nieuwlich terij was de opstelling van een hypothese, die in de wijken getoetst werd. „Wij veronder stelden een samenhang tussen status en denken over vrije tijd. Dat kwam er ook tamelijk duidelijk uit. Laat ik het zo zeggen: voor de lagere klasse was een verregende zondag een verloren dag, terwijl de middenklasse dan zei: ach, ik pak een boek. En de hoogste klasse reageerde het meest ontspannen: als je geen balletje kunt slaan, dan kun je altijd nog wel wat anders doen. Ons viel vooral de krampachtige ij ver van de middenklasse op. Het aantal diploma-halers in de steekproef was niet gering. En dat allemaal voor later hè, dat was wel eens tragisch wat je allemaal niet moest doen om later gelukkig te worden". Uiteindelijk leidde het onder zoek van Heinemeijer onder meer tot de inrichting van Pa- radiso als jeugdhonk en jaren lang viel hij iedereen die het maar horen wilde daar mee lastig: ,Zie je wel, de sociale wetenschappen stellen best iets voor". Tot hij op een gege ven moment als bezorgde va der naar het jeugdpaleis moest om zijn kind weg te halen uit wat een drugshol geworden was. Een mooiere parabel voor de jaren zestig verzint nie mand. In de jaren tachtig zou alles anders zou worden. De econo mische crisis aan het begin er van leidde tot een hausse aan onderzoeken naar de vrije tijd van werklozen. Maar toen sloeg de economische groei toe in de tweede helft van de ja ren tachtig. Ir. H. Mommaas: „Met de economische groei dient zich een nieuwe groep van kapitaalkrachtige consu menten aan op de markt van cultuur en vermaak. Vrije tijd wordt minder en minder geas socieerd met werkloosheid en meer en meer met nieuwe in vesteringsmogelijkheden. Voor het eerst in de geschiedenis van een halve eeuw studie van de vrije tijd gaat het niet meer om de intellectuele en morele bagage van het volk, maar om een opgewekte speurtocht naar nieuwe markten". STEVO AKKERMAN Cable One mag niet uitzenden [den HAAG Het ra- |diopprogramma van de (zender „Cable One" is il legaal en een oneerlijke concurrentie voor de Ne derlandse media. Dat (heeft de Raad van State 'vanmorgen uitgesproken. jEen buitenlandse vestiging en vergunning is niet doorslagge vend, aldus de afdeling recht spraak van de Raad van State. 'Met een verwijzing naar de parlementaire geschiedenis Ivan de totstandkoming van ar- Stikel 66 van de Mediawet heeft |de afdeling overwogen dat het niet de bedoeling van de wet gever kan zijn om uitzending via de kabel mogelijk te ma ken van programma's van om roepen die zich in het buiten- 1 land hebben gevestigd met de bedoeling om de in Nederland 1 jvoor de binnenlandse omroe pen geldende regelingen te (ontduiken. Deze uitspraak kan vergaande gevolgen hebben voor de com- Imerciële televisiezenders TV 10 en Téle Veronique, die op een soortgelijke basis willen [opereren. Tehuizen geestelijk gehandicapten overvol UTRECHT Ruim 250 kin- deren wachten op een plaats in een gezinsvervangend te huis voor geestelijk gehandi capten. Dat staat in een rap port van de vereniging van dag- en woonvoorzieningen voor geestelijk gehandicapten (FIAD) dat vanmiddag is aan geboden aan de Ziekenfonds raad. DEN HAAG Nederland telt vanaf vandaag twee miljoen bejaarden die recht hebben op aow. De tweemiljoenste is me vrouw G. Steenhuis-Mes uit Waalre. Het aantal bejaarden in ons land neemt snel toe. Om streeks de eeuwwisseling was 6 procent van onze bevolking ouder dan 65 jaar. In 1971 was dat percentage 10 en nu 13,5. De algemene ouderdomswet, eèn verplichte verzekering voor iedere ingezetene die daar dan ook premie voor moet betalen, trad op 1 januari 1957 in werking. Vanaf die da tum konden 65-jarigen gaan „trekken van Drees". Eind 1968 kregen een miljoen be jaarden aow. Vanaf 1 april 1985 hebben vrouwen als gevolg van een EG-richtlijn recht op een zelf- aow-pensioen, ter grootte van de helft van de volledige uitkering. Een sy steem van toeslagen, om in ge val een der partners 65 wordt een volledige uitkering te kunnen garanderen, ligt overi gens in de juridische vuurlinie wegens (mogelijke) discrimi natie van vrouwen. Halverwege de jaren tachtig is de vraag of de aow door de vergrijzing na 2010 (wanneer de na-oorlogse generatie de pensioenleeftijd bereikt) nog wel betaalbaar zal zijn, volop in discussie gekomen. Steeds minder actieven zullen dan premie moeten opbrengen om de aow'ers van dat moment een uitkering te garanderen. Na een advies van dr. W. Drees jr. (de zoon van de grondlegger) liet de regering weten dat er „vooralsnog geen reden bestaat aan te nemen dat de aow na 2010 in gevaar komt". Mevrouw Steenhuis (r) wordt als tweemiljoenste aow'er verwelkomd door bestuursvoorzitter Han- nie van Leeuwen van de Sociale Verzekeringsbank. NIEUWEGEIN Onderzoekers van het FOM- Instituut voor Plasmafysica in Nieuwegein heb ben de afgelopen maanden bij hun experimen teel onderzoek naar kernfusie bij kamertempe ratuur „niets bijzonders" waargenomen. Het in stituut deed zijn proeven naar aanleiding van de claim van de Amerikaanse wetenschappers Fleischmann en Pons, die in maart van dit jaar internationale opwinding veroorzaakten door te melden dat zij op een revolutionair eenvoudige wijze kernfusie tot stand hadden gebracht. Tot- dantoe was dat uitsluitend mogelijk geweest door middel van miljarden guldens kostende apparatuur en bij extreem hoge temperatuur. Direct na de melding van Fleischmann en Pons gingen wetenschappers over de hele wereld aan het werk om hun claim te toetsen. Ook het FOM deed dat. Het komt tot de conclusie dat als er al kernfusie bij kamertemperatuur kan plaatshebben, dit een zodanig klein effect heeft, dat het van geen enkele betekenis is voor de opwekking van energie. Vakbeweging blijft groeien UTRECHT Het aantal le den van vakbonden in Neder land is tussen maart 1987 en maart dit jaar met 61.000 men sen (4 procent) gestegen tot in totaal 1.615.000 personen Het aantal georganiseerde mannen bedroeg eind maart dit jaar 1.336.000, 30.000 meer dan twee jaar daarvoor. Van de werkende mannen is 32 pro cent lid van een bond. Het aantal georganiseerde vrou wen is met 31.000 gestegen tot 278.000, waarmee de organisa tiegraad op 11 procent komt. Van de jongeren tot 25 jaar is 12 procent lid van een vak bond. De groei deed zich in alle leeftijdsgroepen voor, het sterkst (18.000) bij mannen on der de 25 jaar. Het oppervlaktewater wordt sterk vervuild door illegale lozingen. FOTO: SP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wa termilieu in Nederland is grondig verziekt. Op vrij wel geen enkel meetpunt in het land voldoen grond- en oppervlaktewa ter aan de minimale eisen die er aan gesteld mogen worden. Tot overmaat van ramp heeft onderzoek on langs uitgewezen dat zelfs déze 'basiskwaliteit' van water nog giftig is voor veel waterorganismen. Deze conclusies staan in de gisteren door het ministers trio Smit-Kroes, Nijpels en Braks gepresenteerde Derde Nota Waterhuishouding. De nota schetst een dramatisch beeld van het watermilieu in ons land. Zelfs bij een krachti ge terugdringing van de ver ontreiniging door burgers, de industrie, landbouw en het verkeer gaat het bergafwaarts, zo luidt de waarschuwing. Enkele cijfers. Ondanks het verbod op fosfaten in wasmid delen is de fosfaatbelasting van het water nauwelijks ver beterd. Bij 74 procent van alle meetpunten blijken de fosfaat normen overschreden te wor den. Voor organische microve rontreinigingen wordt de ba siskwaliteit van water bij 70 procent van de meetpunten niet gehaald, terwijl de zuur stofgraad in vijftien procent van de gevallen te laag is. De waterbodems zijn helemaal vervuild. Hier zijn de concen traties zink, kwik en koper bij 60 procent van de meetpunten te hoog. Misvormingen Deze verontreinigingen zijn niet zonder gevolgen gebleven voor het leven in het water. „Momenteel is geen sprake van gezonde en duurzaam functionerende watersyste men", merkt de nota droogjes op. Op enkele plaatsen, zoals bij de monding van de IJssel in het Ketelmeer werd meer dan 40 procent misvormingen gemeten bij muggelarven. De concentratie algen in rivieren is tussen 1900 en 1988 meer dan verdubbeld. Daarentegen zijn de erwtemossel, kokerjuf fer en de vissoorten steur, zalm, fint en barbeel vrijwel uitgestorven. Het natuurlijk evenwicht is in vrijwel alle plassen en wateren grondig verstoord. In dit kader merkt de nota nog op dat de concentraties aan PCB's in het vet van de in de Waddenzee levende zeehonden de grens waarde voor chemisch afval ruimschoots overschrijden. Om die reden werden zeehon den die in Duitsland de viru sinfectie niet overleefden in speciale verwerkingsinstalla ties voor chemisch afval ver- De stichting Natuur en Milieu was gisteren vol lof over de grondige analyse van de kwa liteit van het watermilieu. Maar de maatregelen die de overheid wil nemen om de si tuatie te verbeteren (kosten: vier miljard in vier jaar) zou den „volstrekt onvoldoende" zijn. De stichting: „In de nota staat met zoveel woofden dat bij het voorgestelde beleid in veel wateren de gewenste mi lieukwaliteit niet wordt ge haald, de overmatige algen- bloei niet afneemt en de ver vuiling met giftige stoffen een probleem blijft". Volgens bere keningen van Natuur en Mi lieu is voor de sanering van onderwatergifbelten alléén al zeker acht miljard gulden no dig. Minister Nijpels erkende dat een aantal vervuilingsbronnen moeilijk terug te dringen is. „Ik hoef het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen maar te noemen. Zelfs als je die volledig verbiedt blijven ze de komende tientallen jaren doorsijpelen naar het grond water". Voor de berging van vervuild slib ontbreken mo menteel de benodigde depots. Dit stelt grenzen aan de moge lijkheden om de vervuiling uit het verleden op te ruimen. Streefbeelden In de nota wordt een aan il 'streefbeelden' opgesomd, waaraan het water, tilieu in Nederland binnen etn aantal jaren zou moeten voldoen. Zo wordt er naai gestreefd de verdroging van natuurgebie den door daling van het grondwaterpeil (met soms meer dan één meter) terug te dringen. Om de huidige situa tie in 1995 te kunnen stabilise ren is 44 miljoen gulder nodig, zo schat de nota. De pre 'incies moeten zelf het ge venste grondwaterpeil vaststellen en hun maatregelen (injecteren, meer gebruik van oppervlak tewater) hierop afstemmen. Volgens Nijpels is het uit gangspunt van de nota dat ook in de toekomst het maken van drinkwater „zonder heksetoe- ren" mogelijk moet zijn. De kosten voor het terugdringen van de vervuiling worden vooral bij de vervuiler gelegd. Zo wordt van de industrie ruim 200 miljoen gulden ge vraagd. In de nota worden voor het eerst concrete normen voor de terugdringing van de vervui ling gesteld. Zo moet de fos faat-en stikstofemissie in het afvalwater de komende vijf jaar met 50 procent vermin derd worden. Ook de belasting van het oppervlaktewater door zware metalen moet in vijf jaar tijd gehalveerd wor den. Wat de organische micro- verbindingen betreft worden reducties met 50 tot 90 procent nagestreefd. Met betrekking tot de vervuil de waterbodems wordt gesteld dat in 1995 die waterbodems die een urgent en ernstig ge vaar voor de volksgezondheid of het milieu vormen, „afhan kelijk van de beschikbare middelen" gesaneerd moeten zijn. De nota reserveert hier voor echter geen extra geld. Wel wordt in het Nationaal Milieubeleidsplan voor dit doel 50 miljoen gulden uitgetrok ken in 1994. Minister Braks van landbouw gaf bij de pre sentatie van de nota te kennen goed met de plannen te kun nen leven. DE KNOLLEN m Ho», Mö/fiouw, u e NIET l/eAtt£AD AMSTERDAM De wa renhuizen V D en De Bijenkorf zullen het om streden boek De Duivels verzen van Salmon Rush die niet verkopen. Zowel de net verschenen Neder landse vertaling als de oorspronkelijke Engelsta lige zullen er niet te krij gen zijn. V D nam het besluit nadat bij het Amsterdamse kantoor van het ANP een schriftelijk dreigement was binnen geko men van de 'Volgelingen van de Revolutionaire Gerechtig- heids Organisatie'. In die brief werd gesteld dat V D als waarschuwing voor alle boek handelaren doelwit zou wor den van aanslagen. De directie van V D zegt het „te betreu ren dat bij uitstek publieke plaatsen als warenhuizen doel wit zouden kunnen worden van mogelijke acties in deze sfeer". Zij meent echter „dat de veiligheid van de klanten en van de personeelsleden voorop dient te staan". De Bijenkorf heeft in het ver leden ook de Engelstalige ver sie van het boek buiten de poorten gehouden. „Wij von den het toen gezien de om standigheden niet verant woord om het boek te verko pen. V it ons betreft zijn die omstan iigheden niet gewij zigd", aldus een woordvoerder van het concern. „Onze beslis sing staat dan ook los van de dreigementen die aan V D zijn geuit". De overige grote boekhandela ren die van plan waren het boek te verkopen gaan daar over het algemeen gewoon mee door. Ze zullen het boek echter niet te uitdagend in de etalage leggen. De uitgever van de Duivelsverzen, de uit geverij Veen in Utrecht, wei gert vooralsnog elk commen taar op de recente ontwikke lingen Het Islamitische Landelijke Comité in Rotterdam heeft zich gedistantieerd van de dreigbrief. Het comité verte genwoordigt ongeveer 300 isla mitische organisaties in ons

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3