Het „luister- museum" is even nieuw als ambitieus Katwijk akkoord met bouw hotel aan Boulevard Schuldensituatie Azië minder ernstig dan elders VVV in Zuid-Holland geeft meer geld uit Zeven ton per jaar voor zwembad Aquamar Trekkerwedstrijden in Zoeterwoude-Dorp I e f Frans Weisz genomineerd voor Europese filmprijs Ik kies voor sprekerL Wolters overleden KUNST ÊoidóeSouttmt VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 KATWIJK De bouw van een hotel aan de Kat- wijkse Boulevard ter hoogte het Waaigat kan beginnen. De gemeente raad van Katwijk is giste ren akkoord gegaan met een voorstel van het colle ge om hier „hotel van al lure" te bouwen. Het bouwplan is massaler van opzet dan voorgaande plannen. Die mislukten omdat de exploitatie van de hotels niet rond was te krijgen. Alleen de fracties van SGP en RPF, inclu sief wethouder J. van der Plas (SGP) stemden tegen het bouwplan. De wil om een hotel te bou wen op de laatste onbebouwde grond van het Badcentrum verdeelt de gemeenteraad en derheid van CDA, PvdA, Ge meentebelangen en de VVD zijn voor een hotel met daarin goede voorzieningen voor toe risten en de mogelijkheid om congressen te houden. De frac ties van SGP en RPF zijn ech ter categorisch tegen het, zoals SGP-woordvoerder D. van der Plas het uitdrukte, „opofferen van het karakter van de Kat- wijkse Boulevard aan de hore ca". Tot nu toe leken de beide kleine christelijke partijen ge lijk te krijgen met hun idee dat het onhaalbaar is om zo'n hotel in Katwijk te bouwen. De vorige twee voorstellen van het college strandden dan ook vroegtijdig. Volgens wethouder W. van der Plas (CDA) is de kans op succes door de nieuwe opzet groot. Het bouwvolume van het voorstel is aanmerkelijk groter doordat het bestaande hotel Lindeboom betrokken wordt bij de nieuwbouwplan- nen voor het hotel. Het enige probleem dat daarbij over brugd moet worden is een overkapping van het Waaigat. Tegen het voorstel om het Waaigat vanaf een bepaalde hoogte te bebouwen is bezwaar aangetekend door bewoners van de Noordzeepassage, die daardoor het zicht op zee moeten gaan missen. Volgens het CDA-raadslid T. van der Plas is de vermindering van het uitzicht echter een relatie ve keuze. „Het zicht op zee verdwijnt weliswaar maar het nieuwe voorstel laat het Em- maplein onbebouwd. De be- zwaarmakende bewoners krij gen daar niet binnen 4,5 meter een hoge bebouwing voor hun neus". Hij pleitte met H. van Mierlo van D66/Gemeentebe langen, voor een definitieve uitspraak van het college dat het Emmaplein onbebouwd blijft. Een toezegging die wet houder W. van der Plas direct Leidenaars in de hoofdrol op 3 oktober LEIDEN De 3 October Vereeniging zoekt Leide naars die tijdens de op tocht mee zullen rijden in de gouden koets. Het be stuur zoekt een dame en een heer die deze hoofd rol gaan vervullen. De vereniging doet dan ook een beroep op alle Leide naars om mee te helpen zoeken. Mensen die voor deze rol in aanmerking komen zijn gebo ren en getogen Leidenaars die in de Leidse gemeenschap een bijzondere rol vervullen of vervuld hebben. Bijvoorbeeld door hun prestaties, door een vorm van menslievendheid of door hun aandeel op organisa torisch terrein. Deze Leide naars moeten bij een meerder heid van de burgerij in hoog aanzien staan omtrent hun verrichtingen, aldus de vereni ging- Het bestuur kiest uiteindelijk de gelukkigen. Van 's morgens zeven uur tot na de optocht worden deze Leidenaars op vorstelijke wijze verwend. In de koets, voortaan de Leidse Gouwe genaamd, zullen zij let terlijk als vorsten plaatsne men. De dame in de rol van Mary Stuart, koningin van Engeland, de heer als stadhou der Willem van Oranje. Aan Leidenaars wordt ge vraagd om mensen aan te wij zen. De keuze moet wel gemo tiveerd worden met een korte beschrijving. Er mag zowel een dame als een heer worden aangewezen, maar er kan ook worden volstaan met een van beiden. Reacties kunnen wor den gestuurd naar de Optocht commissie van de 3 October Vereeniging, postbus 11002, 2301 EA in Leiden. MANILA De Aziatische ontwikkelingslanden heb ben minder last van hun schulden dan de schul denlanden in de rest van de wereld. In Azië neemt de schuld ge middeld dertig procent van het bruto nationale produkt van een land in beslag. Voor alle ontwikkelingslanden sa men is dat vijftig procent, zo blijkt uit een rapport van de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB). De verhouding tussen de schülden en de exportop brengsten is 104 procent in Azië en 212 procent voor alle LISSE De provinciale VVV in Zuid-Holland heeft vorig jaar meer geld uitgegeven aan de promo tie van het toerisme in de provincie dan ooit tevo ren. Het totale budget voor de activiteiten op dit gebied bedroeg 357.000 gulden. Een en ander is mogelijk geweest dank zij een betere financiële posi tie. Dit blijkt uit het over 1988 van de Zuidholland se VVV, dat vanmorgen tij dens de algemene ledenverga dering in Lisse is aangeboden. De groei van de provinciale VVV maakte uitbreiding van de kantoorruimte noodzake lijk. De VVV Zuid-Holland kocht daarom vorig jaar in maart een pand aan de Markt in Delft, pal naast het kantoor van de plaatselijke VVV. In opdracht van de provinciale VVV hebben HBO-studenten vorig jaar een onderzoek ge daan naar het toeristische drukwerk. Onderzocht wer den de kwaliteit in het alge meen, de kêuze van de diverse onderwerpen en de geografi sche verspreiding. De conclu sie was dat een nauwere sa menwerking tussen VVV en bijvoorbeeld de provincie en bedrijven gewenst is. Als ver volg hierop gaat de provinciale VVV een handleiding uitbren gen voor de plaatselijke VVV- kantoren, ondernemers en de overheid. KATWIJK Het Sport fondsen Bad in Katwijk, beter bekend als Aqua Mar, krijgt tot en met 1993 een budgetsubsidie van de gemeente Katwijk. Wet houder A. C. Berkhey (CDA) wil op deze manier duidelijk maken dat de lo kale overheid verant woordelijkheden gaat de legeren aan direct betrok kenen. Op jaarbasis trekt de gemeente zeven ton uit voor het tekort van het zwembad. Een grote meerderheid van de gemeenteraad in Katwijk is voorstander van het verstrek ken van een budgetsubsidie aan de raad van beheer van het zwembad. Met deze zeven ton moet de raad van beheer het tekort op de begroting van het zwembad zien te dekken en een reserve proberen te kweken waaruit nieuwe inves teringen betaald kunnen wor den. Voor de heer D. Graaf f (PvdA) en mevrouw J. van Paridon (VVD) was het zon dermeer toekennen van een vast bedrag niet direct van zelfsprekend. „Men moet de prikkel krijgen om ook met minder rond te komen", aldus Graaff. Beide raadsleden werden door wethouder Berkhey gerustge steld door aan de raad van be heer de opdracht te geven zelf voor een reservering zorg te gaan dragen. „Indien het te kort door de raad van beheer niet teruggebracht wordt tot onder de zes ton, met andere woorden als ze op jaarbasis geen ton reserveren voor nieu we investeringen, dan vind ik het beleid van die raad van beheer mislukt", benadrukte de wethouder gisteravond. D66'er H. van Mierlo nam di rect stelling tegen deze uit spraak. „De wethouder vult nu al weer in wat hij net uit handen zegt te geven. De ze ven leden van de raad van be heer worden door de gemeen teraad benoemd. Ze moeten zelf maar zien hoe ze de ko mende jaren met deze budget tering uitkomen", meende Van Mierlo. De. enige tegenstemmer was het PvdA-raadslid H. Tel- kamp. Hij kon geen enkel steekhoudend argument bij de wethouder vinden, waarom zeven ton als basis voor de subsidie gekozen is. Wethou der Berkhey moest ook beken nen voor deze bijdrage van ze ven tientjes per gezin per jaar geen echte financiële onder bouwing te hebben. „De tekor ten van de afgelopen jaren wijzen in de richting van die zeven ton", aldus Berkhey. ontwikkelingslanden. In 1988 is de situatie in Azië verbeterd omdat toen de export toenam met twintig procent en de schulden met slechts één pro cent. Volgens de ADB zal de export sneller blijven toene men dan de uitstaande schuld. De schuldenproblemen zijn niet voor alle landen gelijk. Zuidkorea, Hongkong, Singa pore en Taiwan hebben de cri sis achter zich. De druk zal voorlopig zwaar blijven voor Indonesië, de Filipijnen, Bur ma, Laos, Vietnam en Papua- New Guinea. Ook voor Srilan- ka, Pakistan, Nepal, India en Bangladesh zit er geen verbe tering in het vat. De schulden situatie van Malaysia en Thai land is de laatste jaren wat verbeterd. De buitenlandse schuld van China is snel geste gen tot 38 miljard dollar in 1988. Dat is tien procent van het bruto nationale produkt en 75 procent van de export. De druk is niet zwaar maar moet in de gaten worden gehouden, aldus de ADB. Geld voor herinrichting woningen Da Costasingel HAZERSWOUDE De be woners van 26 woningen aan de Da Costasingel in Hazers- woude krijgen minimaal 500 gulden per woning als tege moetkoming in de herinrich tingskosten. De vergoeding wordt toegekend omdat er groot onderhoud aan de wo ningen wordt verricht. De ge meente heeft een potje ge creëerd om bij te springen. Als de kosten hoger uitvallen kan er een hogere declaratie wor den ingediend. Voor de 26 wo ningen is in totaal een bedrag van 30.000 gulden beschikbaar. Snookercentrum in Leidschendam LEIDSCHENDAM Na de sluiting van het vergader- en feestcentrum De Witte Kaka- toe is het gebouw aan de Dam- laan 44 in Leidschendam van af deze week een snookercen trum. De eerste verdieping is voorzien van zeven Riley snookertafels en volgende maand wordt ook de begane grond opnieuw ingericht. Daar kan op z'n Amerikaans wor den gebiljart, een spel dat enigszins lijkt op snookeren. Instructeur voor snookeren is Wilfred Dijkstra. Initiatiefne mers van het snookercentrum zijn Jack Post en Angela ten Kate. Het snookercentrum is van maandag tot en met zater dag geopend van 12.00 tot 01.00 uur en zondags van 14.00 tot 24.00 uur. Dioxine-onderzoek in Zuid-Holland DEN HAAG Het provincie bestuur van Zuid-Holland wil een nauwkeurig overzicht hebben van de omvang van de milieuvervuiling in de provin cie als gevolg van dioxine. Een groot aantal „verdachte" be drijven zal worden benaderd om na te gaan of er chloorhou- dend afval wordt verbrand. Daarna kan worden beoor deeld bij welke bedrijven me tingen nodig zijn. De provincie wil in oktober de conclusies van het onderzoek bekendma ken. Het omvangrijke onder zoek volgt op het aantreffen van hoge concentraties dioxine in het Lickebaert-gebied. Een en ander blijkt uit een notitie die de provincie heeft uitge bracht en die gisteren werd besproken door de statencom missie voor milieu. De bedrij ven moeten uitvoerige infor matie verstrekken over de in stallaties die ze in gebruik hebben en de maatregelen die ze hebben genomen om de uit stoot van dioxine zoveel moge lijk te beperken. ZOETERWOUDE Vijf tig trekkerchauffeurs ko men zondag 3 september in actie tijdens de trekker- behendigheidswedstrijd op het veld langs het Mo lenpad in Zoeterwoude- Dorp. Deze wedstrijd wordt voor de achtste maal in Zoeterwoude ge houden. De deelnemers zijn lid van de Land- en Tuinbouwbond, kring de Meerlanden. Titelverdedi ger is Adrie van Santen uit Leidschendam die de wedstrijd al vier keer heeft gewonnen. Door de wedstrijd wordt uitge maakt wie zich het komend jaar de beste allrounder op de trekker mag noemen. Daar voor moeten de jongeren uit de hele regio hun behendig heid, precisie en snelheid to nen op de onderdelen even wichtsoefening, steen stoten, stoelendans, water zetten, ach ter uitrij-race en longeren (een spel waarbij ballen van een ring geworpen moeten wor den). De strijd begint klokslag tien uur met de verkiezing van de mooist/origineelst ver sierde trekkers. Om half elf beginnen de wedstrijden. Op het uitgezette parcours is voortdurend iets te zien voor de toeschouwers. Speciale at tractie vormt de komst van dertien oude trekkers (dp oud ste uit 1936). Zij geven een goed beeld van de ontwikke ling van dit werktuig voor de agrarische sector. De prijsuit reiking van de trekkerbehqn- digheidswedstrijd is zondaga vond in Woubrugge waar dan tevens een groot feest wordt gevierd. Het Molenpad in Zoeterwou- de-dorp is zondag te bereiken via de Noordbuurtseweg. Het wedstrijdterrein is gelegen achter het politieburo/ge- meentehuis. De route wordt aangegeven met rode bordjes met de tekst JLTB. (ADVERTENTIE) j 12 september verschijnt bij deze krant Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. I I I I I CcidócGotuant Nederlandse Muziek Prijs voor Theodora Geraets DEN HAAG De Nederlandse Muziek Prijs is gewonnen door de violiste Theodora Ge raets. De muziekprijs is een soort beurs en houdt in dat Geraets nu les mag nemen of een opleiding gaan volgen bij een gerenommeerde persoon of instelling naar keuze. Het ministe rie van wvc heeft dit donderdag bekend ge maakt. Theodora Geraets (28) ontving haar op leiding aan het Sweelinck Conservatorium bij de pedagoge Davina van Wely. Zij vervolgde haar opleiding aan de Juillard School in New York bij Dorothy Delay. Eerste prijzen behaal de de violiste op het Oscar Back-concours (1979) en het Bartók-concours in Aspen in de Verenigde Staten in 1980. In september 1986 werd zij al toegelaten tot de studie voor de Ne derlandse Muziek Prijs, in het kader waarvan zij studeerde bij Kyung Wha Chung in Londen en Rosa Fain in Düsseldorf. Het Gebeuren brengt „De Maanval" DEN HAAG Het Gebeuren in Den Haag en Vooruit in Gent hebben een door vijf vrouwen a capella gezongen theatervoorstelling voorbereid. Ze wordt onder de titel „De Maanval" voor het eerst op 15 september in Gent uitgevoerd. De Nederlandse première heeft op 20 september plaats in het Theater aan de Haven in Den Haag. Het idee voor de voorstelling komt van de actrice Mia Grijp. Het materiaal komt van de ac trices zelf. Ze schreven elkaar enkele maanden wat hen in leven en werk bezig houdt. MANUSCRIPTEN SARTRE NAAR FRANSE STAAT PARIJS De Franse staat heeft enkele be langrijke manuscripten van de filosoof Jean- Paul Sartre en zijn levensgezellin Simone de Beauvoir geaccepteerd als betaling voor de suc cessierechten die De Beauvoirs erfgenamen moesten voldoen. Tot de teksten behoren de manuscripten van Sartres grote Flaubert-studie „L'idiot de la familie", „Critique de la raison dialectique" en 399 briever» die hij tussen 1926 en 1963 schreef aan De Beauvoir en waarvan sommige nooit zijn gepubliceerd. Opmerkelijk is de ontdekking van 255 brieven van De Beau voir aan Sartre, waarvan het bestaan onbekend was. De Beauvoir overleed in 1986. Haar be kendste werken zijn „La deuxieme sexe" en „Une morte douce". Tot de werken van haar hand die de Franse staat heeft gekregen beho ren negen dagboeken en de ongepubliceerde „Malentendu a Moscou" en „Monologue". DEN HAAG Den Haag is een „luister-museum" rijker. De vraag is alleen: Wat is een luister-mu seum? De term is bedacht door Piet Veenstra, de voormalige artistiek direc teur van het Residentie- Orkest, die ook al in zjn orkestperiode een inven tief man bleek. „Je moet", zo licht Veenstra zijn idee toe, „denken aan een museum waarin het standaar drepertoire als vast bezit de basis vormt en waarin het ove rige bezit is opgeslagen in de kelders van dat museum. Door middel van verkenning, her kenning en erkenning willen wij voor een breed publiek een rondleiding verzorgen door de muziek van de laatste honderd jaar". Die „wij" zijn het bestuur en de adviesraad van Ooyevaer Desk, die vanuit het spiksplin ternieuwe onderkomen aan de Molenstraat 47 projecten in sa menwerking met het Gemeen temuseum en het Koninklijk Conservatorium tot ontwikke ling willen brengen. In het ko mende seizoen staat „de ver kenning" centraal, een serie van vijftien concerten waarin tachtig Nederlandse musici vijftien periodes uit de mu ziekgeschiedenis van de laatste honderd jaar zullen belichten. Veenstra: „Wij beginnen met Hugo Wolf, niet de Wolf zoals iedereen die kent, maar met „Humoristisches Intermezzo", een werk dat al verwijst naar Schönberg. Het is als bij een tentoonstelling met de nadruk op toon: het publiek hoeft niet alles mooi te vinden en er is zelfs sprake van „pijnstillers" al is dat zeker geen compro mis-opstelling. De meeste com ponisten komen maar één keer in de gehele serie voor, enkele componisten twee maal, maar dan nooit met werk uit dezelfde periode". De serie start op 4 november met een programma dat een periode van 1886-1903 be strijkt, met werken met Wolf, Busoni, Ravel, Satie en Debus sy. Dat zijn bekende componis ten maar in de serie treft men ook namen van componisten als Protopopof, Cowell, Mosso- lof, Wolpe, Bolcom en Balassa. In totaal zullen 78 composities uitgevoerd worden waaronder elf van Nederlandse componis ten. Pijper, Vermeulen, Van Baaren, Zagwijn, Diepenbrock, Schat, Boerman, Escher, stuk voor stuk componisten die aandacht verdienen. Het is echter even opvallend als merkwaardig dat zelfs Ooyevaer Desk voorbijgaat aan één van onze belangrijkste Nederlandse componisten: Henk Badings. Een omissie van de eerste orde, want juist en ook op het gebied van de kamermuziek heeft Badings een grote bijdrage geleverd aan de Nederlandse toonkunst. De serie van vijftien concerten wordt gegeven op 4 en 18 no vember, 2 en 9 december, 6 en 27 januari, 3 en 17 februari, 10 en 24 maart, 7 en 28 april en 26 mei en 9 juni. De uitvoerin gen zullen plaatsvinden op za terdagmiddag in de Nieuwe Kerk, aanvang van de inlei ding door Leo Samama om 13.45 uur, aanvang van het concert om 14.30 uur. Van iedere uitvoering wordt een bandopname gemaakt en bij het daarop volgende con cert kunnen de toehoorders een dergelijke opname kopen om zich de materie eigen te kunnen maken. Na afloop van de gehele serie wordt een bij eenkomst met het publiek be legd waarbij men voorkeur of afkeur voor de keuze van de composities kan uitspreken. Een abonnement inclusief 15 programmaboekjes en 15 cas settebandjes kost 250,- (J 200,- een abonnement zonder pro grammaboekjes en cassette bandjes 175,- 150,-) en losse kaarten 17,50 15,-). Abon nementen zijn te bestellen bij Ooyevaer Desk, tel. 070- 636529. Eén dag na de ge noemde data zullen de concer ten worden herhaald in Rot terdam bij de Unie. ADRIAAN HAGER Stones weer terug The Rolling Stones zijn giste ren hun Amerikaanse toernee begonnen, hun eerste publiek- soptreden na vele jaren van stilte. Dat gebeurde in Phila delphia. De rockband, inmid dels bestaande uit goede veer tigers, trekt op zijn toernee langs veertig Amerikaanse ste den. Meer dan 300.000 kaar tjes werden in de voorverko pen van de concertreeks moei teloos aan de man gebracht. De Amerikaanse media stort ten zich met een ongewone ij ver op het gebeuren en de in tussen zeer gegroefde, maar niettemin breed lachende kop pen van de vijf "Stones' prijk ten op het omslag van het weekblad Time. Of het vijftal ook een Europese toernee maakt is nog niet bekend. FOTO: AP AMSTERDAM De Ne derlandse film „Leedver maak" van Frans Weisz is genomineerd voor de Eu ropese filmprijs 1989. Tot de nominatie is besloten door een selectiecommissie voor het Productiefonds voor Nederlandse films die bestond uit Hoos Blotkamp, directeur van het Nederlands Filmmu seum, de criticus Pieter van Lierop, Jan Blokker en Barba ra Stroink. De commissie no mineerde ook „Mijn vader woont in Rio" van Ben Som- bogaart en „Een verhaal van de wind" van Joris Ivens voor de categoriën „beste jonge Eu ropese film" en „beste Europse documentaire" van 1989. In totaal hebben 27 landen films ingezonden. De Europese filmprijs, de Felix genaamd, wordt toegekend door de Eu ropese Film Academie die zich inspant voor het behoud van de verscheidenheid in de Eu ropse filmcultuur. De Felix werd in 1988 voor het eerst uitgereikt in Berlijn aan de Poolse filmer Krzysztof Kies- lowski. Dit jaar vindt de uit reiking plaats in Parijs op 25 november. RUSHDIE: PARIJS De schrijver Salman Rushdie, die door wijlen imam Khomeini ter dood veroordeeld is voor zijn „De Duivelsverzen" heeft een nieuw gedicht geschreven. Daarin spreekt hij als zijn credo uit: „Ik heb er voor geko zen niet te zwijgen". In het gedicht van 17 regels, dat hij naar het Britse literaire blad Granta heeft gestuurd (de Libération drukt de Franse vertaling vrijdag af) schrijft Rushdie: „Al ben ik zonder ge zicht of naam, ik heb er voor gekozen niet te zwijgen. Nog meer zingen ondanks de stom pen, en de lof zingen (ook al doodt de werkelijkheid mijn dromen) over de vlinders die men breekt op de folterbank". Op 14 februari sprak ayatollah Khomeini het doodvonnis uit over de schijver die sindsdien op een geheime plaats ver blijft. DEN HAAG Oud-bokser Frits Wolters is gisteren on verwacht overleden. Wolters, die vanaf de oprichting van dë Houtzagerij/Te Pas lid was van de vereniging was de laat ste jaren als trainer aan de club verbonden. Wolters werd 60 jaar. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Foto 89 herdenkt 150 jaar fotografie AMSTERDAM De foto- graaf en schrijver Philip Me chanicus heeft gisteren in de Nieuwe Kerk in Amsterdam het startsein gegeven van de manifestatie Foto 89. De expo-- sities, lezingen en andere eve^ nementen staan in het teken van „150 jaar fotografie". Publiektrekkers zullen onge twijfeld ook de foto's zijn die de Maharadja van Jaipur om streeks 1860 van zijn haremda mes maakte en de retrospec tieve tentoonstelling van het werk van de Amerikaan Ar nold Newman. Gedurende de afgelopen 50 jaar heeft New man vele beroemdheden gefo tografeerd, waarbij als karak teristiek geldt dat hij deze om ringt met attributen die hun imago versterken. (ADVERTENTIE) DEN HA/,G 7119 SEPT. '89 Mleizeh Antiquairs, Galeriehouders en Kunsthandelaren, rond de paleizen Kneuterdijk. Noordeinde en het Vredespaleis. houden 13 dagen "Open Deur" dagelijks van 12-18 uur met speciale presentaties van eigen collecties en diverse exposities, waarbij de café's, coffee- bare en restaurants extra gastvrij zijn.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13