Lisse pompt meer geld in onderhoud van wegen Noordwijkse ouderen voeren actie Gespreksgroepen voor verzorgers van dementerende ouderen BELASTINGKLIMAAT BLIJFT GUNSTIG VOOR KATWIJKERS Mozaïek voor centraal dorpshuis LEIDEN OMGEVING SleidtaQowtarit VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Extra raad in Valkenburg VALKENBURG Het groot onder houd van de gemeentewoningen aan 't Boonrak en de Rijnlaan gaat 570.000 gulden kosten. De gemeente raad van Valkenburg komt maandag 4 september speciaal bij elkaar voor extra vergadering om dit krediet te verlenen. Op de volgende commis sievergaderingen mogen de raadsle den zich buigen over de straatnamen in de nieuw te bouwen wijk Boon- rak-West. Daar mag Valkenburg 24 woningen bouwen van de provincie. Het ligt in de bedoeling dat de straten bloemennamen krijgen. Politiek café in teken landelijke verkiezingen LISSE Het politiek café van de Sociëteit Artemis staat woensdagavond 6 september in het teken van de verkiezingen. De landelijke uitslagen kunnen via televisietoestellen worden gevolgd en een directe verbin ding met het gemeentehuis zorgt voor de actuele uitslagen van Lisse. Plaats van handeling is café-restaurant De Beurs aan de Haven 4 in Lisse. Aanvang acht uur. Vier auto's op elkaar op Heereweg in Lisse LISSE Een kettingbotsing heeft gister middag voor veel ravage gezorgd op de Heereweg in Lisse. Een 28-jarige inwoner van Lisse trachtte ter hoogte van perceel 382 af te slaan naar zijn woning. Een achter opkomende bestuurder van een vrachtauto, een 22-jarige man uit Zwijndrecht, zag dat te laat en reed op de stilstaande auto in. Een tegenligger, een 35-jarige man uit Nieuw- Vennep trachtte uit te wijken maar raakte toch de andere twee auto's. Daardoor ver sperde hij weer de weg voor een 30-jarige automobilist uit Lisse, die als laatste deel nam aan de aanrijding. Niemand raakte ge wond. De materiële schade was groot. Het verkeer stagneerde enige tijd en moest door de rijkspolitie worden omgeleid. Oranjefeesten in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De Oranjefeesten beginnen op dinsdag 5 september in Noord- wijkerhout. Enkele hoogtepunten zijn die dag de achttiende Oranjeloop om 19.30 uur voor prestatielopers en om 20.00 uur voor wed strijdlopers. Op woensdag 6 september is er als vanouds om negen uur 's morgens het tonknuppelen op de speelweide van de Boek horst. Om half twee begint de wielerronde voor amateurs en om drie uur de 43ste dik- ke-bandenrace voor Noordwijkerhoutse wiel renners. 's Avonds is er op het Marktplein een muziekshow van de Jeanne d'Arc en Concordia uit Leiden. Donderdag starten de kinderspelen op de schoolpleinen om negen uur. Om drie uur 's middags is er ringsteken met aangespannen paarden in de Haven straat en om vijf uur tobbetje steken aan de Dorpsringweg. Traditioneel wordt het feest met vuurwerk afgesloten om tien uur in de avond op de speelweide. Bavokerk Oud Ade monument OUD ADE De St. Bavokerk in Oud Ade moet op de rijksmonumentenlijst worden geplaatst. Het uit 1881 stammen de bouwwerk aan de Leidseweg heeft een bijzondere kunsthistorische en archi tectonische betekenis. Om die reden wil de gemeente Alkemade het kerkgebouw met de naastgelegen pastorie op de rijks monumentenlijst geplaatst zien. Het kerkbestuur van de parochie staat ook achter dit plan. Als de Bavokerk wordt aangewezen als beschermd monument kan een financieel beroep worden gedaan op de restauratiesubsidie van het Rijk en op de onderhoudssubsidie. Nadat in 1988 de nieuwe monumentenwet door de Tweede Kamer was aangenomen, is nu de formele procedure voor plaatsing van panden op de monumentenlijst gestart. In die procedure is een advies van de ge meente vereist. Aanleg tweede fase S4 begint KATWIJK De tweede fase van de aanleg van de secundaire weg 4 begint op maandag 4 septem ber met de bouw van een brug over de Rijn. De brug komt te liggen tussen de Wassenaarseweg in Katwijk en de rijksweg A44 in Oegstgeest. De be tonconstructie van de brug is in juni aanbesteed en wordt gebouwd door aannemer VOBI uit Vinke- veen Deze aannemer heeft ook de kunstwerken voor de eerste fase van de weg gebouwd. De bo venbouw van de beweegbare brug is in juli aanbe steed en wordt uitgevoerd door Machinefabriek Hollandia uit Krimpen aan de IJssel. Naar ver wacht is de brug in april 1991 klaar. Met de bouw is een bedrag van negen miljoen gulden gemoeid. De eerste fase van de brugaanleg is vermoedelijk niet voor de komende winter afgerond. De brug wordt daarom pas in april of mei 1990 opengesteld. De hele secundaire weg 4 gaat open in 1992. In de eerste fase van de weg is een achterstand van vier maanden opgelopen. BEGROTING 1990 LISSE De gemeente Lisse gaat in de komende jaren beduidend meer aandacht besteden aan het onderhoud van wegen. Burgemeester en wethou ders willen hiervoor extra geld beschikbaar stellen. Zij maken dit bekend in de vandaag gepresenteer de begroting voor 1990. Het college wil het wegen fonds de komende jaren gaan spekken met de winstuitke ring van de Energie en Water voorzieningen Rijnland (EWR). Het gaat om een be drag van 540.000 gulden over het jaar 1988. Lisse kan gedu rende tien jaar een winstuitke ring van het energiebedrijf verwachten; het bedrag van 540.000 gulden neemt elk jaar wel telkens met tien procent af. Overigens staat nog niet geheel vast dat Lisse de jaar lijkse uitkering krijgt maar burgemeester en wethouders zeggen er toch vertrouwen in te hebben. Zoals bekend staan voor 1990 de reconstructies van de Sta tionsweg (deze begint komen de maandag), Wagenstraat, Wagendwarsstraat, Koningin neweg en Kanaalstraat op het programma. In de begroting wordt nu ook gesteld dat er concrete plannen zijn de Van Speijkstraat en Evertsenstraat opnieuw in te richten. Voorts wil men verkeersveilige voor zieningen treffen aan de Wes- terdreef en Lindenlaan. In het kader van de verkeersveilig heid gaan B en W onderzoe ken of het mogelijk is fietspa den aan te leggen langs wegen in de binnenring. Ook wordt bekeken of in het gebied ten noorden van de Kanaalstraat een 30 kilometer zone kan worden ingesteld. Reconstruc ties met rioolvervanging staan op het programma voor de Tulpenstraat, Crocussenstraat en Prins Hendrikstraat. Voor de zuidelijke ontsluiting van de woonwijk Poelpolder Zuid II moet de reconstructie van de 2e Poellaan met spoed wor den aangepakt, zo menen B en W. Zij willen snel gaan over leggen met de grondeigenaren. Uit de begroting blijkt dat bur gemeester en wethouders hun onlangs aangekondigde belas tingplannen handhaven. Dit betekent dat de onroerend goedbelasting niet stijgt, dat de afvalstoffenheffing met drie procent omhoog gaat en dat het rioolafvoerrecht met vijf gulden wordt verhoogd tot zestig gulden per jaar. Hon denbelasting, bouw- en secre tarieleges en tarieven voor de sportaccommodaties krijgen een trendmatige verhoging van drie procent, terwijl de marktgelden de komende ja ren met tien procent stijgen. In de begroting wordt opge merkt dat de financiële positie van de gemeente Lisse gezond is, ook al omdat de uitkering uit het gemeentefonds ruim 340.000 gulden hoger is dan geraamd. Lisse mag in 1990 71 woningen bouwen. Ben W willen de so ciale huurwoningen bouwen in het centrum, Mariënburcht en Eigenbrood, en de overige nieuwbouw in Poelpolder Zuid II. Mogelijk komt hier nog een restcontingent van 45 wonin gen bij, zodat Lisse volgend jaar in totaal 116 huizen bouwt. Van die 45 worden er 15 in de sociale huursector ge bouwd, 23 als premie koopwo ningen en zeven in de vrije sector. Voorts wil men met het aanpassen van de voetbalvel den op het sportpark al in 1990 beginnen en niet zoals de be doeling was in 1991. Volgend jaar komt het college met een eindplan voor het bedrijven terrein Meer en Duin. NOORDWIJK De Noord- wijkse operette vereniging Mozaïek is voorstander van een centrale accommodatie. Dat staat in hun reactie op de accommodatienota aan het col van B en W. De vereniging pleit in haar brief voor de realisatie van één centrale accommodatie, een cultureel centrum met een bibliotheek, congresruimte, sportzalen en dergelijke. Als een dergelijk centrum er komt, zou Mozaiek voor haar jaarlijkse uitvoeringen niet meer hoeven .uit te wijken naar buurgemeente Katwijk. Ook JOIN, de Vrouwenraad, Scouting Norvicus en de Stich ting Peuterspeelzalen Noord- wijk reageerden op de accom modatienota. JOIN ziet het rapport niet meer dan alleen een eerste stap. De stichting beschouwt het Lans-rapport als een puur financieel- en technisch ge richt rapport. Sociale aspecten worden onvoldoende behan deld en diverse terreinen be hoeven nadere invulling. Vol gens JOIN moeten gebouwen niet door verschillende vereni gingen of voor verschillende activiteiten of doelgroepen worden gebruikt. Dat gaat ten- koste van het specifieke ka rakter van de verenigingen. De gevolgen kunnen zijn: da ling van het aantal vrijwilli gers, vermindering van het aantal deelnemers en wat de aktiviteiten betreft, een „ver- trossings-effect". JOIN plaatst kanttekeningen bij één multi functionele ruimte. Eén even tuele nieuwe accommodatie moet volgens de stichting, ge bouwd worden aan de hand van het huidige activiteiten aanbod. Scouting Norvicus mist in het rapport een deugdelijke onder bouwing. Deze vereniging heeft er geen bezwaar tegen in één gebouw ondergebracht te TEKENING: P.R. De gevel van het Horizon Plaza Hotel aan de kant van de Bosweg. Zinger Hotel wordt Horizon Plaza Hotel NOORDWIJK De nieuwe eigenaar van het voormalige Zinger Hotel in Noord wijk, A. Eberharter, gaat het complex aan de Zeereep het Horizon Plaza Hotel noemen. Een naam die alles te maken heeft met het weidse uitzicht dat de gasten na de verbouwing wordt aangeboden. Zowel van uit het restaurant en het terras dat gedeeltelijk overkapt wordt, als uit een groot aantal hotelkamers kan ver over zee, maar ook over de boulevard worden uitgekeken. Met de verbouwing is inmiddels be gonnen. De zaak wordt vol gens Eberharter grondig aan gepakt en heropening van het hotel wordt dan ook niet eerder dan half januari 1990 verwacht. Jeugd vermaakt zich op Koudenhoorn De kindervakantieweek op het Warmondse eiland Kouden hoorn is ook dit jaar weer een groot succes. Ondanks het wat tegenvallende weer weten 246 kinderen zich dagelijks op het eiland, en soms ook in het dorp, te vermaken dankzij de inspanningen van het organi serende comité. Gisteren werd een tienkamp afgewerkt nabij het vakantietëntendorp op Koudenhoorn. Activiteiten als de stormbaan en de zeephel- ling stonden garant voor de nodige kolderieke situaties, waarbij ook het sportieve ele ment niet uit het oog werd ver loren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE FOTO: HENK VAN DEN ENDE De eerste paal wordt alvast geslagen voor de ouderenaccommodatie in Noordwijk. NOORDWIJK Ondanks de graag een ouderenaccommoda- het Rad van Avontuur. Op druilerige regen die zo nu en tie ziet verrijzen, werd giste- deze wijze brachten de oude- dan uit de lucht kwam vallen, ren alvast door de ouderen in ren op eigentijdse wijze het hielden de ouderen van beslag genomen. Belangstel- woon- en accomodatiepro- Noordwijk gisteren stand op lenden kregen een kopje kof- bleem voor ouderen in Noord- het terrein aan de St. Jeroens- fie aangeboden en werden be- wijk onder de aandacht. Door weg. De plaats waar men zig gehouden met spelletjes als een afvaardiging van de plaat selijke VVD werd alvast sym bolisch de eerste paal geslagen voor het nieuw te bouwen complex. Samen met de PvdA en het PAN is de VVD voor stander van de bouw van een ouderencentrum aan de St. Je- roensweg. WAÊMOND Er komen in de Bollenstreek ge spreksgroepen voor de partners en de familie van thuiswonende demente rende ouderen. Het War mondse verpleeghuis Ma- riënhaven, de RIAQG Zuid-Holland-noord en de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening Bol lenstreek werken samen om deze vorm van hulp verlening in gang te zet ten. De bijeenkomsten worden vanaf eind sep tember in Warmond en Lisse gehouden onder be geleiding van medewer kers van de drie organisa ties. De gespreksgroepen zijn bedoeld voor mensen uit Warmond, Lisse en Sassenheim. In de Duin- en Bollenstreek en in de Leidse regio bestaan er lange wachtlijsten voor de menterende ouderen die opge nomen moeten worden in een psychogeriatrisch verpleeg huis. De wachttijd kan tot an derhalf jaar oplopen. Geduren de die tijd moet de demente rende oudere thuis worden verpleegd door familieleden, zoals partner of kinderen, vrienden, kennissen, buren of vrijwilligers, al dan niet met behulp, van een professionele hulpverlener. Voor de familie is de verzorging thuis vaak een zware last. De thuiswo nende patiënt eist alle aan dacht op en kan niet alleen ge laten worden. Soms lopen de problemen zo hoog op dat de dementerende bejaarde tijde lijk in een psychiatrisch zie kenhuis opgenomen moet wor den. In een gespreksgroep kunnen de mensen die de patiënt thuis moeten verzorgen ervaringen uitwisselen en steun van el kaar ondervinden. De deelne mers krijgen in de groep ook meer informatie over het de mentieproces, in de regel ver oorzaakt door de ziekte van Alzheimer. Dementie doet zich voor bij tien procent van de ouderen tussen de 70 en 80 jaar. Het proces kan niet door medicijnen tot staan worden gebracht. Het aantal gevallen van dementie neemt toe omdat steeds meer mensen steeds ou der worden. Dementerende ouderen wor den in een verpleeghuis be handeld door middel van be zigheidstherapie. Op die ma nier kan het ziekteproces wel worden vertraagd. Soms kun nen de ouderen door middel van dagbehandeling worden geholpen. Verpleeghuis Ma- riënhaven biedt die mogelijk heid: momenteel worden daar zeven ouderen vijf dagen in de week behandeld. De deelne mers aan de gespreksgroepen kunnen te weten komen of dagbehandeling een oplossing is, en hoe ze professionele hulp kunnen aanvragen met alles wat daar aan vastzit. „Vaak wordt dementie door de part ner van de patiënt lange tijd verborgen gehouden", aldus mevrouw A. Willemze van de SMD Bollenstreek. „Het is be langrijk dat tijdig wordt on derkend dat er sprake is van dementie, en dat de professio nele hulpverlening op gang wordt gebracht. Dat is in het belang van de dementerende oudere, maar ook in het be lang van de verzorger. De ge spreksgroepen kunnen daarin een belangrijk hulpmiddel Er worden binnenkort acht wekelijkse bijeenkomsten ge houden: op maandagmiddagen van 15.30 tot 17.30 uur in War mond en op maandagavonden van 20.00 tot 22.00 uur in Lis se. De eerste bijeenkomst is op maandag 25 september, daarna volgen er bijeenkomsten op 2, 9, 16, 23 en 30 oktober en 6 en 13 november. Aanmelden voor 14 september bij mevrouw M. van Biezen, van de afdeling maatschappelijk werk van Ma- riënhaven, tel. 01711-19300. Deelname is gratis. Katwijker wint Ronde van Noordwijk- Binnen NOORDWIJK Van meet af aan zat hij aan kop, samen met John Schilder uit Zandvoort en Piet de Ridder uit Noord- wijk. Pas in de eindsprint wist hij het pleit in zijn voordeel te beslissen. Dirk van Beelen uit Katwijk werd gisteren de win naar in de Grote Ronde van Noordwijk-Binnen, onderdeel van de Oranjefeesten van Noordwijk-Binnen. Bij de ve teranen trok Arie Duiven voorden uit Noordwijkerhout de overwinning naar zich toe. Het weer zat de oranjevereni ging van Noordwijk-Binnen gisteren niet echt mee. Tijdens het ringsteken in de ochtend uren moesten de paraplu's ge bruikt worden. De nattigheid kon echter niet verhinderen dat een record aantal aange spannen wagens, 31 in totaal, aan de start verscheen. Ook over publieke belangstelling had men niet te klagen. Jac queline Scalé won het ringste ken terwijl Nico Meeuwenoord met de prijs voor de mooiste versiering naar huis ging. Het schoonste geheel was van J. Beyersbergen. Bij de pony's werd deze priis gewonnen door Peter van de Ham. De afsluiting van de traditio nele oranjefeesten in „Binnen" werd gisteren gevormd door een grootse taptoe bij het ge meentehuis aan de Voorstraat. Drie muziekkorpsen gaven hier acte de présence. Verder was er het Oranjebal in Dorps huis de Kuip KATWIJK De reini gingsrechten gaan vol gend jaar in Katwijk met zes gulden per gezin om hoog. Voorts worden alle gemeentelijke belastingen (ook de reinigingsrechten) met twee procent ver hoogd. Dit blijkt uit de gisteren gepresenteerde begroting voor 1990. Burgemeester en wethouders van de badplaats menen dat de Katwijkse burger niet hoeft te klagen, want de belastingdruk is in vergelijking met de regio gemeenten zelfs laag te noe men. Per inwoner bedraagt de gemeentelijke belasting in 1990 ƒ104,68, dit is ƒ5,24 meer dan dit jaar. Ter vergelijking: een inwoner van Lisse betaalt ƒ230,96 en een van Hillegom ƒ258,73. Katwijk investeert in 1990 ruim 13 miljoen gulden, in totaal geeft de gemeente ruim 70 miljoen gulden uit. Overi gens heeft Katwijk 550.000 gul den meer te besteden omdat de bijdrage uit het gemeentefonds meer was dan geraamd. Voor dit half miljoen is nog geen bestemming gevonden, maar burgemeester G van Montfrans zei gisteren dat men het geld wil gebruiken voor projecten die op de zogenoemde B-lijst staan. Deze lijst bevat plannen die eigenlijk financieel nog niet haalbaar zijn, zoals de aanstelling van een straathoek werker of jongerenwerker, grondwateronderzoek, vervan ging van de verkeerslichtenin stallatie op de Hoorneslaan, de verhoging van de subsidie op oud papier, de aanpassing van huize Callao en maatregelen voor de bestrijding van alcohol en drugsgebruik. Overigens gaat het om een structurele meevaller: dit betekent dat Katwijk de komende jaren ruim vijf ton meer krijgt. Atletiek Uitbreiding van het hockey- complex en aanleg van de atle tiekbaan in Rijnsoever zijn pas mogelijk in 1991. Deze vertra ging komt omdat de gemeente Noordwijk grond voor deze sportcomplexen moet laten ont eigenen. Als deze procedure sneller verloopt dan verwacht, dan wordt alsnog in 1990 met de uitvoering van de plannen begonnen. Voorts staat de aanleg van par keerhavens in Hoornes/west op het programma, wordt de voet gangersoversteekplaats aan de Sandtlaan aangepakt en wor den, zoals reeds bekend, ver- keersvoorzieningen in de Rijn straat aangelegd. Het herstel van de loswal aan de Valken- burgseweg wordt al in 1990 uit gevoerd Het college heeft de indruk dat er geen echte parkeernood meer is in het centrum van de badplaats. Gewezen wordt op het tegenvallende gebruik van de parkeergarage aan de Tram straat. Als het nieuwe hotel wordt opgeleverd dan willen burgemeester en wethouders het gebied voor betaald parke ren uitbreiden. Voorgesteld wordt het gebied aan de west zijde van de Boulevard te voor zien van parkeermeters. De parkeerterreinen in de noord en zuidduinen blijven gratis toegankelijk. CFK De gemeente Katwijk onder zoekt momenteel de mogelijk heid koelkasten in te zamelen om zo de schadelijke koelvloei stoffen te kunnen verwijderen. Met een plaatselijk bedrijt wordt hierover onderhandeld. Koelkasten bevatten de koel vloeistof CFK die zeer schade lijk is voor het milieu. Voorts wordt bekeken of het mogelijk is in Katwijk met een chemo kar klein chemisch afval in te zamelen. Meer glasbakken worden voorzien van batterij boxen en ook het aantal adres sen waar klein chemisch afval kan worden ingeleverd moet worden uitgebreid. Op het gebied van toerisme stellen burgemeester en wet houders dat er meer voorzie ningen moeten komen voor de pleziervaart. Steeds meer ple ziervaartuigen weten de weg naar Katwijk te vinden en voor deze bezoekers moeten extra faciliteiten komen. Er is een onderzoek gaande of het moge lijk is de wekelijkse toeristen- markt te verplaatsen van don derdag naar dinsdag. Verder meent het college dat het nood zakelijk is dat het strand ook buiten het seizoen wordt schoongemaakt. Het strand blijkt meer en meer niet alleen in de zomermaanden een recre atieplaats bij uitstek te zijn. Het toiletgebouw van camping De Noordduinen moet volgend jaar worden gerenoveerd. Voor de minima is in 1990 25.000 gulden gereserveerd. Men kan hier een beroep op doen voor het betalen van con tributies van verenigingen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11