De Tombe bouwt nieuw kantoor in Kanaalpark CeidócSouAcwit Leiden krijgt eigen „sprookjeskasteel Bonnen schrijven vinden we helemaal niet leuk'" Goed zicht STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Man moet huis uit FASSON MOET RUIM MILJOEN BETALEN AAN SPUITBEDRIJF GEEN UITBREIDING PAND ZOETERWOUDSESINGEL 25 JAAR LEIDSE PARKEERPOLITIE: Porseleinwinkel onder pastorie in december open j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Ccidóc Sou/tont DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar moet zijn kamer in een huis aan de Jan van Goyenkade verlaten. Het is hem verboden zich nog in het pand op te houden. Deze uitspraak heeft presi dent Verheij van de Haagse rechtbank vanochtend gedaan in een kort geding dat door de huiseigenaar was aangespannen. Het gedrag van de Leidenaar zorgde voor zoveel onrust in het huls, dat andere bewoners dreigden hun huur op te zeggen. De eigenaar eiste dat de man het pand zou verlaten, maar dat had weinig effect. Daarop stapte de huisbaas naar de rechter. Die kreeg te horen dat de man onder meer tijdens zijn afwezigheid kaarsen laat branden in zijn kamer waar ook flessen spiritus staan, dat hij 's nachts de buitendeur van het pand openlaat, plotseling andere kamers binnenstapt en liederlijke en kwetsen de taal uitslaat. Verder zou hij eigendommen van anderen ver duisteren en veel herrie maken. Zijn advocate voerde vorige week aan tijdens de zitting dat de man, die op dit moment ver blijft in een Franse gevangenis, psychisch in de war is. Hij ge bruikt zware medicijnen en daarom kan hem niet worden aan gerekend dat hij overlast veroorzaakt, betoogde de raadsvrouw. Ondernemer opent academisch jaar LEIDEN Mr. J. van Lede, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), opent maandag 4 september het Leids academisch jaar. In de Leidse Pieterskerk zal hij de rede Wetenschap pelijk onderwijs als toe komstinvestering uit spreken. Mr. C. Oomen, voorzitter van het Col lege van Bestuur van de Leidse universiteit, neemt vervolgens het woord. Zijn rede heeft de titel Een impressie meegekregen. Onbekende man duikt in singel LEIDEN Een onbeken de man van vermoedelijk Chinese nationaliteit is vannacht aangehouden op de Maresingel in Leiden. De man had geen papie ren bij zich. Agenten wil den de fietsende man op de Molenwerf aanspreken voor een verkeersovertre ding. Hij schrok, gooide zijn fiets weg en ging er vandoor. Op de Vestwal dook hij in de Maresingel. De agenten vonden de man weer terug in de struiken aan de overkant. DEN HAAG/LEIDEN Fas- son in Leiden moet een mil joen gulden plus BTW betalen aan het spuitbedrijf de Am sterdamse Kunststoffen Fa briek (AKF) in Naarden. Dat heeft mr. Verheij, president van de Haagse rechtbank van ochtend bepaald in een kort geding dat door het spuitbe drijf was aangespannen. AKF eiste het geld omdat Fas- son zijn verplichting niet na kwam om bindapparaten af te nemen. Het Naardense bedrijf heeft anderhalf miljoen gul den geïnvesteerd voor de pro- duktie van de apparaten, die door Fasson zijn ontworpen. Het Leidse bedrijf zou per maand 750 apparaten afnemen voor tweehonderd gulden per stuk. Fasson kwam die af spraak niet na en daardoor liep AKF geld mis. Dat had tot gevolg dat de banken weiger den nieuwe kredieten te ver strekken die door AKF waren aangevraagd om andere orders te kunnen aannemen, zo stelde de raadsman van het bedrijf vorige week tijdens de zitting. Fasson, een bedrijf in zelfkle vende materialen, stelde dat het bindapparaat op dit mo ment niet voldoet en onver koopbaar blijkt te zijn. Vorige week liet Fasson weten de ap paraten weer af te nemen na dat een deskundige had onder zocht welke verbeteringen zouden kunnen worden aange bracht. Fasson wilde het geld dat AKF tegoed heeft niet vooruit betalen omdat de fir ma bang was dat het Naarden se bedrijf dan niet aan zijn verplichtingen zou voldoen. Automobilist achterhaald SASSENHEIM Een 39-jarige Noordwijkse automobilist is gister avond na een wilde achtervolging in zijn woonplaats aangehouden. De man reed op de rijksweg A44 en nam de afslag Noord wijk. Daar moest hij remmen voor enkele stilstaande au to's, raakte in een slip en kwam te gen de vangrail terecht. De Noord- wijker verrichte enkele reperaties en besloot daarna door te rijden. De rijkspolitie van Sassenheim trof op de afrit bij de beschadigde vangrail een reserveband, gereedschap en nog wat goederen aan. De achtervolging werd ingezet. Uiteindelijk werd de Noord- wijker achterhaald. Hij bleek te veel alcohol op te hebben. Er is proces verbaal opgemaakt wegens rijden on der invloed. LEIDEN Het accoun tantskantoor De Tombe verhuist naar een nieuw gebouw in het Kanaal park. Het is de bedoe ling dat het nieuwe kan toor eind volgend jaar wordt opgeleverd. Ver huizing is noodzakelijk omdat de huidige pan den aan de Zoeterwoud- sesingel te klein zijn. Ja renlang is gesproken over uitbreiding van het pand op de hoek van de Zoeterwoudsesingel en de Thorbeckestraat, maar dat is nu niet meer aan de orde, zo deelde J. Bleijerveld van advies bureau Swol in Hoevela ken gisteren mee. Het bureau begeleidt de huisvestingsplannen van De Tombe in Leiden. Volgens Bleijerveld is afge zien van uitbreiding van het huidige onderkomen „omdat de aanvraag niet zo plezierig is verlopen". Bleijerveld doelt op de bezwaren die de omwonenden hadden tegen de plannen van De Tombe om het pand bij de Thorbec kestraat met driehonderd vierkante meter uit te brei den. Bewoners waren daar tegen omdat ze vinden dat de buurt een woonfunctie moet houden. De procedure kostte veel tijd en het bedrijf groeide door. „Nu zou er met de uitbreiding zelfs te wei nig ruimte zijn. Vandaar dat werd uitgekeken naar ande re huisvesting". Daarbij richtte De Tombe zich in eerste instantie op Leiden. De gemeente wees het bedrijf op de mogelijk heid van nieuwbouw in het Kanaalpark, vertelt Bleijer veld. Daar moet nu een pand verrijzen van vier ver diepingen met een totale op pervlakte van drieduizend vierkante meter. De kosten daarvan bedragen ruim zes miljoen gulden. Bij het accountantskantoor werken momenteel 125 mensen. Dat aantal is de laatste tijd snel gegroeid, al dus Bleijenberg, die wijst op de landelijke ontwikkeling" dat de hoeveelheid werk voor accountants toeneemt. De personeelsleden werken nu in twee gebouwen aan de Zoeterwoudsesingel, die on geveer driehonderd meter van elkaar zijn verwijderd. Met behulp van wat „tijdelij ke voorzieningen" is het vol gens Bleijenveld mogelijk om te werken in de te krap pe ruimten. Het pand Zoe terwoudsesingel 50 (bij de Oud-Katholieke Kerk) is geen eigendom van De Tom be, het gebouw bij de Thor beckestraat (Zoeterwoudse-1 singel 62) wel. Het ligt in de bedoeling om dat te verko pen, aldus Bleijenveld. Het Leidse college stelt de raad voor om het bestem mingsplan Cronesteinsepol- der te wijzigen om nieuw bouw voor De Tombe moge lijk te maken. Het onder werp komt maandagavond aan de orde tijdens een ver gadering van de leden van de commissie voor ruimtelij ke ordening. Roel van Duijn toont krimpkostuum LEIDEN Roel van Duijn, lijsttrekker van De Groenen, komt morgen naar Leiden. Voor de Hartebrugkerk op de Haarlemmerstraat zal hij om 13.30 uur zijn krimpkostuum laten zien. De Groenen symbo liseren met dit kostuum dat zij voorstander zijn van selectieve economische inkrimping. Al leen door inkrimping van de huidige stroom produkten kan de milieuvervuiling bestreden worden, aldus de partij. Het voorlopige ontwerp voor 19 appartementen die wellicht aan de Morsweg worden gebouwd. SCHETS: ALBERTS VAN HUUT LEIDEN Het Amster damse ontwerpbureau Al berts en Van Huut heeft een voorlopig plan ge maakt voor 19 apparte menten aan de Morsweg. Het complex komt te staan op het terrein van de voormalige Rijnoever- school met uitzicht over de Oude Rijn. Alberts en Van Huut zijn be kend geworden door hun ont werp van het NMB-kantoor in Amsterdam Zuid-Oost. Het bankcomplex wordt over het algemeen gezien als een van de modernste staaltjes van he dendaagse architectuur. De onorthodoxe en asymmetri sche stijl heeft het nu al fa meuze gebouw de bijnaam van sprookjeskasteel gegeven. Dezelfde architecten hebben nu een appartementencomplex voor de Leidse Morsweg ont worpen. Al op het eerste ge zicht is de bijzondere stijl van het Amsterdamse ontwerp te herkennen. De 19 apparte menten die het complex vor men, moeten per stuk 275.000 tot 300.000 gulden opleveren. De appartementen worden in het voorjaar van 1991 opgele verd. Voordat met de bouw kan worden begonnen moeten nog wel enige obstakels worden weggenomen. Zo zal het plan nog besproken moeten worden in de werkgroep Transvaal, die bezig is met het maken van een bestemmingsplan voor de buurt. Verder moet rekening worden gehouden met de roeivereniging Njord waar het complex naast komt te staan. Er zullen misschien geluidwerende maatregelen moeten worden genomen. LEIDEN „Het is een algemene misvatting. Ie dereen denkt dat wij het uitdelen van parkeerbon nen leuk vinden, maar bonnen schrijven vinden we helemaal niet leuk". Meteen helpt adjudant van politie, B. den Boef, het bekende misverstand uit de wereld. De Leidse parkeerpolitie viert mor gen het 25-jarig jubileum met een receptie op het bureau aan de Zonneveld straat. ,We hebben liever dat we overal langs lopen en zien dat er betaald is", meent Den Boef. Voorlopig is dat nog niet het geval. Vorig jaar schreven de parkeercontroleurs nog 31.000 bonnen uit. „Dat is om gerekend bijna een miljoen gulden", vult Bert Wijbinga, de chef van de parkeerpolitie, aan. Ook hij wil eventjes iets recht zetten. „Het geld van de bekeuringen vloeit niet in de kas van de gemeente, maar jaat naar de overheid. In de toekomst is fout parkeren niet meer strafbaar, maar wordt iet een fiscale overtreding. Dan moeten de foutparkeer- ders wel betalen aan de ge- neente". Toch wordt het spekken van ie ka? van het Rijk niet als frusterend gezien. „Met eer goed systeem dwingen we de mensen juist om betaald te parkeren. Dat geld gaat weer wel naar de gemeente. Hoe be ter de controle, des te vaker wordt er gewoon betaald voor een parkeerplaats. We gebrui ken het controleren als een dwangmiddel, het gaat niet om het bekeuren. Dat is grote flauwekul", vindt Den Boef. Smoesjes Met mooie verhalen, smoesjes en leugentjes proberen de mensen onder het gele papier tje uit te komen. Eventuele omkoperij ontkennen beiden hevig. „Dat we een bedrag aangeboden krijgen, is oog nooit voorgekomen. Dat is ook haast onmogelijk. We hebben veel te veel controleurs. Met parttimers erbij 28. Eén ervan omkopen heeft geen zin, twee uur later komt namelijk al weer de volgende controleur langs", vertelt Wijbenga. Adjudant Den Boef vindt de smoezen die men over het al gemeen gebruikt flauw. „Ze hebben het bord niet gezien, de auto was kapot, terwijl ze het contactsleuteltje omdraai en en gewoon wegrijden. We staan er pas vijf minuten, ter wijl dat in werkelijkheid an derhalf uur is. Ze zijn niet erg origineel". Degenen die wel hun fantasie gebruiken, blijven hangen in het geheugen want creativiteit wordt gewaardeerd. Politie- voorlichter Dick Graveland heeft zelfs een automatische parkeerschijf bewaard. „Con troleurs bemerkten dat een parkeerschijf in een bepaalde auto altijd op de goede tijd stond. Terwijl de auto er altijd veel langer stond dan de toe gestane tijd. Toen bleek er in het dashboardkastje een wek kertje te zitten. De parkeer schijf was hiermee verbonden. Het draaigedeelte van de schijf draaide keurig met de wijzers van de klok mee. De schijf stond 24 uur per dag goed. Ui teraard hebben we het ding in beslag genomen", herinnert Graveland zich nog. Den Boef weet nog dat iemand zijn hele dashboard vol met parkeerkaarten had gelegd. „Als we dan een bekeuring uitdeelden, hadden we naar de verkeerde gekeken. Maar daar trapten we natuurlijk niet in". Keerzijde Met alle automaten en meters is het controleren een stuk makkelijker geworden. „Vroe ger moesten we de tijd eerst uitrekenen. Nu ligt er gewoon een papiertje in de auto met de tijd erop, of we zien het aan de meter. In én oogopslag is het gebeurd". Per 150 parkeer plaatsen is een controleur aan gesteld. Vrouwen zijn overi gens in de meerderheid. Het schrijven van bonnen blijft echter de keerzijde van de medaille. „Het wordt nooit in dank afgenomen door de burgers. Maar de controleurs zijn wel opgewassen tegen eventuele agressie. Iedereen heeft een wapenstok bij zich, maar die is nog nooit gebruikt. Iedereen staat verbaal zijn mannetje wel", aldus Wijben ga. Op speciale cursussen con flictbeheersing worden allerlei situaties in scène gezet. De cursisten moeten zich voorna melijk met praten hieruit red den. Volgens Wijbenga valt het ju bileum op een markant mo ment in de historie van de parkeerpolitie. „De organisatie wordt begin 1990 ingrijpend gewijzigd. Nu zijn vijf instan ties belast met de verschillen de taken. Dit maakt onderlin ge afstemming vrij moeilijk, ook is het gezag onduidelijk. Daarom worden al die onder delen in één organisatie ge stopt. De parkeerpolitie wordt voor al die zaken verantwoor delijk". Voor de Leidse burger bete kent dit dat de parkeerbonnen op het bureau aan de Zonne veldstraat kunnen worden be taald en dat daar eveneens vergunningen kunnen worden aangevraagd. „De parkeerpoli tie gaat veel efficiënter wer ken. Trouwens er zijn op dit moment vier vacatures. Men sen die zich aan willen melden moeten even contact opnemen met de gemeente, afdeling personeel en organisatie". KARIN SWIERS pen dag De traditionele open dag van buurthuis Westerkwartier wordt zaterdag gehouden. Van 11.00 tot 15.00 uur pre senteren alle clubs hun pro dukten in het buurthuis aan de Ten Katestraat 10a. Kin deren kunnen zich laten schminken en meedoen met allerlei spelletjes. Wijzer De Kursuswijzer 1989/1990 van de Stichting Welzijn Leiden is uit. De gids biedt een overzicht van ongeveer 200 cursussen en activiteiten. Georganiseerd door ruim 50 Leidse instellingen. De cur- suswijzer is gratis verkrijg baar bij het bureau voorlich- ting op het stadhuis en bij de stichting aan de Breestraat 117. Puppy De jongerengroep - van de Leidse werkgroep voor ho- mosexualiteit, de Pink Pup pies, houdt zondag een acti viteitenavond. De aanvang is 19.30 uur in gebouw De Kroon, Langegracht 65 in Leiden. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. Er wordt volop gewerkt aan de pastorie van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. FO.TO: WIM VAN NOORT LEIDEN De porseleinwinkel Focke Meltzer die wordt geves tigd onder de pastorie van de Hartebrugkerk in de Haarlemmer straat, gaat nog voor de feestdagen in december open. Die ver wachting werd gisteren uitgesproken door G. Gussenhoven, se cretaris van de bouwcommissie die de werkzaamheden aan de pastorie begeleidt. Boven de winkel komt de pastorie voor twee paters van de parochie en op de twee bovenste verdiepingen ko men appartementen die worden verhuurd. De verbouwing is begonnen in april en duurt ongeveer een jaar, aldus Gussenhoven. De winkelruimte op de parterre wordt ech ter al op 1 oktober opgeleverd. De kosten van de verbouwing bedragen 1,8 miljoen gulden. De gemeente Leiden heeft een sub sidie verstrekt van 570.000 gulden. Het bestuur van de Hartebrugkerk besloot een groot deel van de oude pastorie te gaan verbouwen en verhuren omdat een op knapbeurt financieel niet haalbaar bleek. De oude gevel blijft behouden, evenals de oude ingang van de pastorie en de verga derzaal aan de achterkant. Die vallen volgens Gussenhoven on der monumentenzorg. In de oude pastorie woonden lange tijd zeven paters. De laatste jaren woonden er nog twee priesters en werd „incidenteel wat ruimte verhuurd", aldus Gussenhoven. handomdraai "maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in "huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig -1 I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. 1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9