Sfeer verder verziekt Van Langen benadert record van Van Hulst Paul Haarhuis geen moeite met McEnroe KV Mechelen kruipt door oog van de naald Sport op tv ONDANKS VERTREK VAN HANS KRAAY ALS DIRECTEUR STADION Macht Samaranch nu onbegrensd Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! A SPORT QeidóO^OoWlO/tlt DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 Lemond kiest voor Frans-Spaanse ploeg PARIJS Greg Lemond zal niet in dienst treden bij de Amerikaanse wie lerploeg van 7-Eleven. Tegenover het Franse sportblad l'Equipe heeft de we reldkampioen verklaard het komend seizoen voor de Frans-Spaanse wieler ploeg Z-Fagor te gaan rijden. Lemond incasseert bij die ploeg een jaarsalaris van 3,3 miljoen gulden. Het principe akkoord zal voor eind volgende week worden omgezet in een definitieve ar beidsovereenkomst. De Amerikaan rijdt dit jaar voor de ploeg van ADR, dat hem echter aan zijn nog één jaar doorlopend contract wil houden. Le mond heeft gezegd een jaar lang niet te zullen rijden als ADR hem dwarsboomt bij een overstap. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van gisteren zijn: Lotto 34: 3-4-9-24-28-34. Re serve: 38. Deelnemers 447.477. Inleg 665.430. Prijzen: 791.079,25. Cijferspel 34: 56 10 22. Extra trekking: 21 55 42. Deelnemers: 220.682. Inleg ƒ331.024. Prijzen; 132.409,60. Westduitse lotto: Trekking A: 3-8-13- 33-41-45. Reserve: 28. B: 6-23-30-33-42-45. Reserve: 28. Spel 77: 4354322. MECHELEN KV Mechelen voert ook na de derde speeldag in de Bel gische competitie de ranglijst aan zonder het verlies van een punt. Maar de formatie van Ruud Krol kroop door het oog van de naald, want het dien de tegen Club Brugge wel tot de laatste minuten van het duel te wachten voor de winst zeker was. Toen pas, in de respec tievelijk 86e en 89e minuut, zorgden Em mers en Seevereyns voor de winst van de thuisploeg. Mechelen behield daardoor een punt voorsprong op Anderlecht. De ploeg van Aad de Mos kwam tegen het kleine broer tje uit Mechelen, Racing, uiterst moeizaam tot een overwinning. De enige treffer van het duel in het matig bezette Astrid-park werd gemaakt door oud Club Brugge- speler Mare Degryse. Anderlecht deelt de tweede plaats met KV Kortrijk, dat in ei gen huis weinig problemen had met Lier- se SK. Het werd 5-0 voor de ploeg van Henk Houwaart. Oud PSV-er Krilzen blonk andermaal uit. Hij scoorde zelf 5-0 en zag ook Verspaille (2), Alexandrov en De Smert succes hebben. Door een treffer van David Smith in de laatste minuut van de wedstrijd tegen Manchester City,, bezet Coventry City sinds gisteren de eerste plaats in de Engel se competitie. Het is de eerste keer in de 106-jarige historie van de club, dat die koppositie wordt bereikt. Voor de league betekent het dat het zijn derde koploper heeft in slechts vier dagen. Manchester United lijkt door de triomf in het ope ningsduel van de competitie op landskam pioen Arsenal (4-1), volledig van slag te zijn. In het duel tegen Norwich City (0-2), bleek er weinig over van de toen zo zelf verzekerd spelende ploeg. Bordeaux heeft gisteren op de achtste speeldag van de Franse competitie de draad der overwinningen, gebroken na het verlies in het weekeinde tegen Caen (3-0), weer opgepikt. En zoals het blijk baar gewoon is geworden in de Zuidfranse stad, betekende dat dat de Nederlander Piet den Boer ook weer succes had. De spits van Bordeaux opende de score in de 37e minuut. Toulon, de ploeg waar Peter Bosz altijd en John Lammers bijna nooit in actie komt, verspeelde een punt bij Paris Saint Ger main: 1-1. Het staat echter nog wel vierde. Montpellier, de ploeg waar de vroegere Roda JC-speler Wilbert Suvrijn furore maakt, speelde eveneens gelijk, 1-1 tegen Nantes. VANDAAG Sky Channel, 18.00 en 23.0C uur: Snooker. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 19.30 uur: Sur fen. Sky Channel, 20.00 uur Vol leybal. Sky Channel, 21.00 uur: Rug by. Sky Channel, 22.00 uur: Atle tiek. Duitsland 3, 15.30 uur: Sport. BBC 2, 00.30 uur: Cricket. ROTTERDAM Het alsnog tot stand gekomen vertrek van Hans Kraay bij Feyenoord kan de ba sis betekenen van een reorganisatie van de cha os bij de club, die ook sportief in het allerdiep ste dal zit. Maar dat zal niet meevallen. Binnen 24 uur na zijn beslis sing om alsnog aan te blijven als directeur van het stadion Feijenoord besloot Kraay (52) gistermiddag toch de eer aan zichzelf te houden en met on middellijke ingang op te stap pen. Reden voor hem was het nieuws dat de raad van com missarissen dinsdagavond be paald niet unaniem tot een akkoord zou zijn gekomen volgens de hem later die dag door president-commissaris Van den Herik gedane voor stellen. „Normale mensen zullen nu wel begrepen hebben hoe de vork bij Feyenoord in de steel zit", verklaart Kraay. De omstreden directeur meent dat gistermorgen, toen ook bekend werd dat de voorzitter van het stichtings bestuur, Carlo de Swart, overwoog te zullen aftreden, een aantal commissarissen is omgepraat. „Iemand heeft anderen toch weer overge haald om zich te distantiëren van het voorstel van dinsdag avond. Dat blijkt wel uit een fax, die Van den Herik woensdagochtend van colle ga-commissaris Huub van den Boogaard heeft ontvan gen. Daar stond exact in wat Van den Herik mij had voor gesteld. Er zijn misschien schoonheidsfoutjes gemaakt, maar dat kan mij niet wor den aangerekend". Weerga niet De ontwikkelingen van de laatste dagen hebben een chaos bij Feyenoord in de openbaarheid gebracht, die zijn weerga niet kent. De an derhalf jaar geleden ingestel de structuur bij de club met een stichtings (lees: dagelijks) bestuur, een beheersstichting en een raad van commissaris sen blijkt een verzameling fi guren bijeen te hebben ge bracht, die in elk geval niet in staat was de vuile was bin nenskamers te houden. Kraay speelt in deze de zwarte piet volledig toe aan De Swart. „Ik heb hem vlak voor het AD-toernooi voor gesteld afstand te doen van de functie van algemeen di recteur. Vervolgens heeft hij een hoeveelheid vuiligheid naar buiten gebracht waar geen woorden voor zijn. Maar met mij heeft hij daar na niet meer gesproken. Ik ben met een gerust hart op vakantie gegaan, maar toen begon in Rotterdam-Zuid plotseling de „dans der dwa zen". Een aantal mensen is volledig de kluts kwijt ge raakt. Alles is terug te voe ren op de gebrekkige resulta-- ten van het eerste elftal. De trainer heeft te kampen met veel geblesseerde spelers, dat betreur ik ten zeerste voor die man, maar ik ben er nog steeds van overtuigd dat Fey enoord over een goede spe lersgroep beschikt". „Wat De Swart deed", gaat Kraay verder, „was onfat soenlijk, vlegelachtig, te gek voor woorden. Ik werd van alles en nog wat beticht op een moment dat ik door mijn vakantie niet in staat was mij op wat voor manier dan ook te verweren". Kraay voelt zich gegriefd door publikaties, waarin hij van financieel wanbeleid wordt beticht. „Ik kan alles weerleggen. De cijfers heb ik in mijn bezit en cijfers liegen niet. Ik weet hoeveel geld er binnen is gekomen. Via de Feyenoord Investerings Maatschappij (FIM) is er 31 keer 250.000 gulden in de kas terecht gekomen. Daarnaast is er nog eens 2,5 miljoen gul den opgehaald. Dat is opge teld een bedrag van ruim tien miljoen gulden, waarvan schulden zijn afbetaald en spelers zijn gekocht. De Stichting is absoluut schul denvrij, de beweringen van voorzitter De Swart ten spijt". Desondanks was ik dinsdag avond blij dat er een basis leek te zijn gevonden om door te gaan. Ik heb ook nu nog geen enkele reden om te twijfelen aan de woorden van Van den Herik, zoals hij mij de voorstellen voorlegde. Als nu blijkt dat er geen una nimiteit bestaat in de raad van commissarissen kan dat alleen maar een gevolg zijn Carlo de Swart FOTO: ANP van geslaagde pogingen van woensdagochtend een aantal mensen om te praten. Wie dat heeft gedaan? Ach, daar laat ik me maar liever niet over uit. Ik probeer er al af stand van te nemen. Wat ik nu verder ga doen? Als ik dat nu al zou weten zou ik me de afgelopen dagen niet zo net jes hebben gedragen". Misverstand Van den- Herik zei gister avond te menen dat er van een misverstand sprake is. Supporters gearresteerd ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de afgelopen dagen drie Feyenoord-supporters gearresteerd, die worden verdacht van het plegen van openlijke geweldpleging tijdens de voetbalwedstrijd Feyenoord-Fortuna Sittard. De aanhou dingen werden verricht op basis van beeldmateriaal dat vori ge week bij de NOB en de Stadstelevisie Rotterdam in beslag werd genomen, zo heeft het openbaar ministerie bevestigd. FOTO: ANP „Ik ben met twee afgespro ken opties naar Kraay ge gaan dinsdagavond". De eer ste behelsde een gouden handdruk, de tweede een af geslankte (zowel financieel als wat de verantwoordelijk heid betreft) positie als direc teur van het stadion; verder zou Kraay de man blijven voor het aanboren van geld bronnen. „Daar heeft Kraay toen zelf een keuze in ge daan", aldus Van den Herik. Van den Herik zegt op de hoogte te zijn geweest van het voornemen van voorzit ter De Swart en secretaris Ultee om op te stappen bij het aanblijven van Kraay. „Maar als president-commis saris heb ik niets te maken met de bestuursleden van de stichting Feyenoord", zegt hij keihard. „Ik vind het zwak om met aftreden te dreigen. Je hebt als bestuurslid een verantwoordelijkheid aan vaard, dan moet je daarvoor niet weglopen. Ik hoop dat De Swart zijn lesje heeft ge- Verziekt De sfeer bij Feyenoord blijkt de voorbije periode zo te zijn verziekt dat ook anderen hadden gedreigd op te stap pen als Kraay zou aanblijven. Eerder dit jaar gebeurde dat al met de medische staf (die trouwens en bloc vertrok) en de laatste dagen door com missaris Van 't Wout, elftal- Steenbergen. De verstandhouding tussen de hoogste gezagsdragers, De Swart en Van den Herik, is er door de ontwikkelingen van de laatste dagen ook niet beter op geworden. Beiden mogen dan formeel niets met elkaar te maken hebben, in het dagelijks verkeer van een voetbalbedrijf kan het duo toch niet om elkaar heen. Ze ker niet doordat Van den Herik met nogal wat geld in de stichting zit. Tot slot Kraay: „Ik hoop dat door mijn vertrek de rust te rugkeert in Rotterdam-zuid en dat het elftal goed gaat presteren. Aan het einde van het seizoen kunnen we dan misschien vaststellen, dat het allemaal toch nog goed is ge komen met Feyenoord. Dat laatste wens ik vooral de spe lers en de technische staf van harte toe. Ik keer in elk ge val niet meer terug in de voetballerij". Naar verluidt zou Kraay bin nenkort bij Verónique com mentaar gaan geven bij voet balbeelden. FRANK WERKMAN Bob Dielis (nummer 548) finisht als derde achter de Kenianen Ki'pcoech (tweede van links) en Rono (tweede van rechts). FOTO: AP DUISBURG De Neder landse ploeg bij de Uni- versiade heeft de wereld- spelen voor studenten suc cesvol afgesloten. Achter de Cubaanse winnares Quirot leverde de Neder landse atlete Ellen van Langen op de 800 meter een opmerkelijke presta tie: Zij bleef de Russin Ewsejeva ruim voor en veroverde de tweede zilveren medaille voor de nationale atletiekploeg. Ook de tijd van de Hengelose economie-studente sprak tot de verbeelding. Voor het eerst in haar loopbaan doorbrak zij de twee minuten grens. Met 1.59,82 benaderde zij het Ne derlandse record van Elly van Hulst tot op twee-tiende secon de. Het persoonlijke record van de Hengelose stond op 2.00,82, een tijd die zij 13 au gustus liep bij de Adriaan Pau- len Memorial. De medaille in Duisburg betekende de eerste internationale medaille voor Van Langen dit Eerder legde zij wel beslag op de nationale titels indoor en outdoor op de 800 meter. Op de 800 meter zegevierde de Keniaan Kipkoech in 3.40,38, een tijd die maar liefst tien se conden boven het wereldre cord ligt. Rono bleef viertien de van een seconde op zijn landgenoot achter, Dielis volg de op 15/honderdste. De me daille zal de Nederlander meer plezier hebben gedaan dan de tijd. Eerder dit seizoen kwam hij al eens tot 3.36,16, zijn per soonlijk record. De derde Nederlandse atleet viel buiten de medailles. In- grid Lammertsma werd bij het speerwerpen vijfde met 59,26 meter, een redelijke prestatie. De Oostduitse Renk gooide de speer bijna zeven meter ver der. BARCELONA Juan Antonio Samaranch, die er al eerder in slaagde de Olympische Spelen naar zijn geboorteplaats Barce lona te halen, heeft ook zijri tweede doelstelling bereikt. Vannacht werd hij in Puerto Rich voor de derde maal geko zen tot voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comi té (IOC). De bijna onbegrensde macht van Samaranch binnen het IOC bleek wel uit het feit dat geen van de andere leden van het comité zich beschik baar had gesteld. Nu Juan Antonio Samaranch de Spelen van '92 naar zijn Barcelona had kunnen halen, was het bij voorbaat onmoge lijk dat een ander in de zomer van dat jaar op het ereterras naast de Spaanse koning Juan Carlos zou komen te zitten. Dat laatste is volgens de nor men van Samaranch overigens enigszins verkeerd uitgedrukt. Hij zit niet naast de koning, maar de monarch mag naast de voorzitter van het IOC zit ten. Samaranch is in zijn ge boortestreek Catalonië verre weg de populairste burger, meer nog dan die toch zeer ge liefde koning, en het „geheim" zit 'm in de wetenschap dat hij als trotse Catalaan wereldwijd de macht uitoefent, over bijna 170 landen. Geen wereldleider die het hem nadoet en de IOC- voorzitter stelt het daarom op prijs met Zijne Excellentie te worden aangesproken. Juan Antonio Samaranch in 1980 deed zijn voorganger, de Ierse aristocraat Lord Killa- nin, snel vergeten. Als achtste voorzitter van het IOC had de Spanjaard het minst weg van de grondlegger van de moder ne olympische beweging, ba ron Pierre de Coubertin. Sa maranch maakte het statige hoofdkwartier, het Chateau de Vidy in Lausanne, een zeer commercieel denkend bureau dat zijn produkt, Olympische Spelen, in enkele jaren tijds voor honderden procenten meer aan de hoogste bieders verkocht. Vraag aan Juan Antonio Sa- Mogelijk levenslange schorsingen SAN JUAN Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft aan het begin van haar 95ste sessie besloten een voorstel te bestuderen om elke atleet die positief test bij dopingcontrole le venslang van deelname aan de Olympische Spelen uit te sluiten. Het voorstel komt van het Amerikaanse IOC-lid Anita De Frantz. Indien de maatregel wordt aangenomen, zou hij alleen slaan op dopingsonderzoeken uitgevoerd tijdens een olympiade en zal niet met terugwerkende kracht worden toegepast. Concreet be tekent dat dat de Canadese hardloper Ben Johnson en andere atleten die vorige zomer in Seoul op dopinggebruik werden be trapt, opnieuw aan olympiades kunnen deelnemen zodra hun tijdelijke schorsing is afgelopen. maranch - die als hij niet reist in een hotel in Lausanne woont en af en toe zijn vakan tiehuisje aan de Costa Brava betrekt - waar hij na negen jaar heerschappij het meest trots op is en hij antwoordt: „De voor mij heilige eenwor ding van de Olympische bewe ging". Het was voor de Cata laan een zware klap toen de Spelen van '84 door het Oost blok werden geboycot maar tegelijkertijd zorgde hij er als reizend diplomaat voor dat hij in Seoul '88 de meest complete Spelen ooit bijwoonde. Hij staat niet meer stil bij de boycot van het Oostblok in 1984. De fanatieke blik is op zijn Barcelona gericht, waar van hij vreest dat het moeilijk het organisatorische succes van de Koreanen kan evena ren. „Maar we gaan op weg naar de Spelen van Albertville en Barcelona vanuit een bete re positie, omdat de olympi sche beweging nu een belang rijke plaats in de maatschappij inneemt en Frankrijk en Spanje goede betrekkingen met de hele wereld onderhou den". En pas na de Spelen zal de strijd om de opvolging van Samaranch losbarsten. FOTO: AP Arbeiders omgekomen tijdens bouw stadion PALERMO Vier bouwvakkers zijn om het leven gekomen en een vijfde is zwaar gewond geraakt bij renovatiewerkzaamhe den aan het voetbalstadion in Palermo, waar volgend jaar wed strijden zullen worden gespeeld tijdens het wereldkampioen schap voetbal in Italië. Dat heeft de politie op Sicilië gisteren bekendgemaakt. De vijf mannen kwamen terecht onder een metalen steuncon- structie, die omviel terwijl die op betonnen sokkels werd ge plaatst. De zwaargewonde man ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis in Palermo. Paul Haarhuis stoot een kreet van triomf na zijn zege op John McEnroe. FOTO: AP MARS-MANNETJE STUNT NEW YORK Een naar Amerikaanse begrippen onbekend „Mars-manne tje" heeft woensdag 31 au gustus waarschijnlijk defi nitief een einde gemaakt aan de mogelijkheden van John McEnroe de open Amerikaanse tennistitel nog ooit te veroveren. Paul Haarhuis, volgens het be volkingsregister gewoon inge schreven in Eindhoven, haal de op Flushing Meadow de stunt van zijn loopbaan uit door de Amerikaan in de tweede ronde van de strijd in New York in vier sets te ver slaan: 6-4 4-6 6-3 7-5. Op de vraag van de met stomheid ge slagen McEnroe en de interna tionale pers waar Haarhuis dan wel vandaan kwam, ant woordde de Nederlander: „Van Mars". De kenners knik ten, zijn tennis was gisteren niet van deze wereld. Haarhuis realiseerde zich als iel jongetje ook dat hij niet in Brabant moest blijven. Hij maakte zijn school in Eindho ven af en nam een besluit dat vrijwel niemand opviel, maar wel belangrijk was voor zijn verdere ontwikkeling als ten nisser en gewoon mens. Hij vertrok naar de Verenigde Staten. Op de Florida State University ging hij economie studeren. Maar nog meer tijd bracht hij door op de tennis baan. Hij paste zich goed aan, zowel in de Amerikaanse maatschappij als wat tennis betreft. De positieve grond houding van de Amerikanen, het voor niemand bang zijn en uitgaan van de eigen sterke punten, sloeg aan bij de Eind- hovenaar. Veel meer Dat werkte ook door op de tennisbaan. Hij bleek opeens tot veel meer in staat dat er in Nederland was uitgekomen. Bij zijn eerste terugkeer in Ne derland baarde hij met zijn sterke, aanvallende spel van de achterlijn opzien bij de na tionale titelstrijd. De kenners gaven hem toen al het voor deel van de twijfel: Haarhuis zou het in de profwereld kun nen redden. Hij vertrok weer naar Florida om zijn studie af te ronden. Daarna wilde hij wel eens kij ken waar zijn mogelijkheden als beroepsspeler lagen. In Brabant teruggekomen kwam hij terug in de armen van Van Hulst. Die zag zijn stelling dat Nederlandse tennissers eigen lijk verplicht zouden moeten worden een paar jaar in de Verenigde Staten door te brengen, bevestigd. Haarhuis was sterk geworden: zowel mentaal als fysiek. Surprises Bij de open Franse kampioen schappen op Roland Garros bereikte hij via de kwalifica ties het hoofdtoernooi. Daarin won hij van de Joegoslaaf Zi- vojinovic en de Westduitser Saceanu. In Hilversum, bij de open Nederlandse, zorgde hij andermaal voor een surprise door de als eerste geplaatst Zweed Kent Carlsson te ver slaan. Dit was het voorspel van zijn optreden in New York. Inmid dels opgeklommen naar de 115e plaats op de wereldrang lijst, diende hij zich toch nog eerst door de kwalificaties heen te worstelen. Hij deed dat met verve, zoals hij ook in de eerste ronde van het hoofd toernooi de Nieuwzeelander Kelly Evernden aan de kant zette. Op de vraag of hij ontzag had voor McEnroe, stelde Haarhuis voor de wedstrijd: „Weinig. Voor de prestaties van Scha pers, heb ik veel meer waarde ring". Op de baan bleek Haarhuis geen onzin te hebben uitge kraamd. Hij speelde zijn eigen spel, zonder zich te laten beïn vloeden door de trucs van de Amerikaan. Big Mac wist niet wie hij tegen over zich had, wist dus ook niet wat voor spel hij te verachten had. „Ik heb zo links en rechts wel eens ge vraagd wie die Haarhuis was, maar niemand kon mij iets wijzer maken", verklaarde McEnroe. Nu zou het misschien maar weinig hebben uitgemaakt als McEnroe had geweten wie die Eindhovenaar dan wel was. Tegen Haarhuis was de de 30- jarige Amerikaan domweg niet opgewassen. De Nederlan der serveerde goed, en legde daarmee eigenlijk de basis voor de overwinning. „Ik kon op mijn opslag vertrouwen. De service hield mij in de wed strijd waardoor ik mij kon concentreren op de returns op zijn opslag. Ik hoopte, en re kende eigenlijk ook wel, op een kans op een doorbraak. Het werden er zelfs meer". Slechts een Slechts één keer verloor Haar huis zijn opslag, in de tweede set. Maar het verontrustte hem niet. Hij wist dat zijn kansen weer zouden keren. Na drie uur en 20 twintig kwam de meest belangrijke. Op wed- strijdpunt zette hij de Ameri kaan dusdanig onder druk dat hem niets anders restte dan een lob. Die smashkans liet Haarhuis zich niet ontnemen. Met gebalde vuisten en een een vreugdekreet dook hij de kleedkamer in. Bijna was er nog een sensatie in New York. Derrick Rostag- no was tegen Boris Becker één punt verwijderd van de winst. De 23-jarige Amerikaan slaag de er echter niet in de dubbele mogelijkheid te benutten en liet de Westduitser in vijf sets ontsnappen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13