aan tafel DE NIEUWE ■NISSAN! MICRA dagpuzzel dienstverlening Protest Landbouwschap tegen verbod op scheuren grasland NISSAIM Mogelijk kort geding tegen uitgever „Duivelsverzen" 100.000 den- I LEIDEN OMGEVING Qoiwant donderdag 31 augustus 1989 pagina ALKEMADE Er mag geen volledig verbod ko men op het scheuren van weidegronden ten noord westen van de rijksweg A4. Dat stelt het Land bouwschap in een be zwaarschrift tegen het ontwerp-bestemmingsplan Landelijk Gebied Oost van Alkemade. Het Land bouwschap meent dat be staande agrarische bedrij ven door dit verbod geen alternatieven kunnen ont wikkelen voor het huidige weilandgebruik. Vernieu wingen in de melkvee houderij worden tegenge werkt. Het omstreden verbod op het omzetten van weidegronden in akkerbouw of open- grondtuinbouw is bedoeld om natuur en landschap te sparen. Van dit verbod voor het gebied ten noordwesten van de rijksweg A4 worden alleen het derde tuinbouwge bied en het perceel ten wes ten daarvan uitgezonderd. Dit gaat het Landbouwschap veel te ver. Het schap wijst op een melkveehouderijbe drijf met een te klein melk quotum, bijvoorbeeld ten ge volge van een verhoogde melkopbrengst per koe, waar een tijdelijk grasland-over schot kan ontstaan. Het kan dan voor zo'n bedrijf aan trekkelijk zijn om permanent of op tijdelijke basis, in de ei gen ruwvoerbehoefte te gaan voorzien in plaats van ruw- voer aan te kopen. Een ver bod op het scheuren van grasland zou deze ontwikke ling onmogelijk maken. Het Landbouwschap meent dan ook dat de bescherming van natuur- en landschapswaar den niet ten koste mag gaan van een gezonde bedrijfsvoe ring van het agrarische be drijf. Een tweede aspect in het be zwaarschrift van het schap gaat over het verbeteren van de bodemstructuur na lang durig graslandgebruik door een éénmalige teelt van een dieperwortelend gewas zoals aardappelen, bieten en maïs. Na zo'n teelt wordt opnieuw gras ingezaaid op een kwali tatief verbeterde bodem. Een dergelijke vorm van gras landverbetering zou volgens het Landbouwschap aanmer kelijk milieuvriendelijker zijn dan het geheel zwart- spuiten van het bestaande gras om het vervolgens di rect weer te kunnen inzaai en. Het Landbouwschap meent daarom dat tegen een éénmalige anderssoortige teelt gevolgd door herinzaai van gras, geen aanlegvergun- ning noodzakelijk moet zijn. Ook meent de instantie dat het aanleggen van verharde en onverharde paden moge lijk moet blijven. Seringenteelt Het bezwaarschrift van het Landbouwschap, dat is opge steld in overleg met agrariërs uit het betrokken gebied en wordt ondersteund door de Land- en Tuinbouwbond, staat niet alleen. Enige tien tallen bewoners van het be trokken gebied hebben even eens bezwaren ingediend. De meeste bezwaarschriften hebben betrekking op de Veenderpolder. Een apart probleem met het nieuwe be stemmingsplan heeft een se ringenteler aan de Baan in Oude Wetering. Na tien jaar seringenteelt is hij er nu aan toe om zijn grond tijdelijk in te zaaien als grasland tenein de een structuurverbetering te realiseren. Volgens het nieuwe bestemmingsplan zou het voor hem daarna niet meer mogelijk zijn om zijn grond opnieuw zwart te ma ken. Het nieuwe ontwerp-be stemmingsplan heeft voor hem dan ook de consequen tie om ofwel zijn grond uit te putten, dan wel om te scho len van seringenteler naar veehouder zonder melkquo tum. De bezwaren tegen het ont werp bestemmingsplan „Landelijk gebied Oost" staan op de lijst van ingeko men stukken, die wordt be sproken tijdens de raadsver gadering van aanstaande maandag. Zwembad De Fluit wordt vernieuw LEIDSCHENDAM Het bestaande wedstrijdbad van het sportcomplex De Fluit te Leidschendam wordt omge bouwd tot een recreatiebad. In het bad komt een water glijbaan, waterspuitelemen- ten, een peuterbassin, pad destoel, borrelbank, onder waterverlichting, een regen gordijn en zogenoemde jet- streams. Rondom het bassin komen op de perrons een zonneweide, zonnebanken en een terras met een horeca- voorziening. Voor hèt recre atieve binnenbad wordt aan de noord-oostkant van de be staande accommodatie een uitbouw gemaakt waardoor de totale verbouwing minder ingrijpend behoeft te wor den. De bestaande overdekte bassins worden gehandha Bejaarden en gehandicap kunnen bovendien het structiebad blijven gebi ken. De buitenaccommod zal, zij het wat kleiner, w den gehandhaafd. De ligv de wordt verkleind tot 6 m3. Hierdoor wordt ruii geschapen voor de bouw een nieuw Veurs College voor de jeu de boulesvere ging Grand Cru met boi dróme - clubhuis en binn banen. De hal van De F] wordt ingericht als cli ruimte voor de Algemi Zwemvereniging Leidschi dam. De "voorstellen st; volgende week op de ager van de commissie welzijn, gemeenteraad moet be oktober een beslissing Snoekseizoen weer geopenj ALKEMADE Het snoekseizoen gaat morg weer open. Dan mag er weer worden gevist! snoek in de Veender- en Lijkerpolder buiten Bedijking te Roelofarendsveen. Inmiddels a hiervoor vergunningen verkrijgbaar bij Jan \i der Meer Hengelsport aan het Noordeinde, Ké Verhaar Botenverhuur eveneens aan het Nool einde, bij Café De Haven Botenverhuur bij 't Slu je en bij Café-bar 't Veen Botenverhuur aanj Lange weg alle te Roelofarendsveen. De kosten voor een jaarvergunning zijn 15. Vij een dagvergunning betaalt men een rijksdaaldl Deze vergunningen gelden vanaf 1 september j en met 31 januari 1990. De Visclub heeft in het gelopen voorjaar weer vierduizend" jonge pootj uitgezet om de totale visstand in de Veender-1 Lijkerpolder buiten de Bedijking te verbeter* Zoals ieder jaar zal de rijkspolitie controle uitoel nen of sportvissers in het bezit zijn van de noodl kelijke vergunning. Voor het komende seizcj heeft Visclub 't Looze Vissertje honderd jaarv/ gunningen beschikbaar, de dagvergunningen onbeperkt verkrijgbaar. Lekkerbekjes met paprika- wortelsalade en peterselie- aardappelen citroenrijstmet vla Vishandelaren halen de vis voor het bakk meestal door een papje van bloem en wat dat geeft nogal wat gespat bij het bakken het resultaat is dat de vis 'verpakt' is in e dikke, soms erg vette korst. Haal de vis da om liever alleen door bloem. Nodig voor twee personen: 300 g filet van sch vis of wijting, zout, peper, bloem, olie (2 ka en klaar lekkerbekjes), halve citroen; 250 g wortels, zout, halve paprika, uitje, (kn look), 2 lepels azijn, peper, suiker, 2 lepels yi hurt; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, peterselie, IC margarine; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 citroen, 45 g suiker, dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g s ker). Spoel de filet af met koud water en verdeel hem porties. Bestrooi, de stukken met zout en peper laat dat tien minuten intrekken. Haal de vis o bloem en bak hem in hete olie in acht minut bruin en gaar. Warm kant en klaar gekochte le kerbekjes in een vettige koekepan op, op een kle vuur. Leg de gebakken vis op een voorverwarn bord, waar een omgekeerd schoteltje op ligt (het veel aan vet kan er dan uitdruipen). Garneer parten citroen. Kook de schoongeborstelde wortels in tien min ten halfgaar, laat ze koud worden en rasp ze gn Snijd de afgewassen paprika en het gepeld ui klein. Meng (geperste knoflook), azijn, zout, pept suiker en yoghurt en schep er de wortels, papril en ui door. Maak de salade op smaak af met de bruikte toevoegsels en garneer haar met reepj paprika. Kook kleine of kleiner gesneden aardappelen gal in weinig water met zout, giet ze af en schud i flink wat fijngeknipte peterselie en marganii door. Was de rijst in een zeef tot er helder water afkoin en laat hem vervolgens uitlekken. Breng de ben» digde hoeveelheid water aan de kook, strooi er1 roerende de rijst in en blijf roeren tot de masi weer kookt. Sluit de pan en laat de rijst in een hi uur gaar worden. Voeg van het vuur citroensap a suiker toe, laat de massa koud worden en leg er 4 vla op. JE ANN ken die ook weekenddienst hebben ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUIZEN LEIDEN Ongei lendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve dag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijt 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Rot enburgerstraat in Leiden naar de Cronestelnkade 18a in VERENIGING BESCHERMING ONGEBOREN KIND H verlening bij ongewenste zwangerschap voor moeder en I Bel tel. 071-896309; 071-897762; 033-620244 (dit laatste n mer is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDEROPVANG (Koornbrugste 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelö voor kinderopvang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9 ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. telboetersteeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch bereikbaar 10.00 tot 16.00 via 071-120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juridisch Adviesbui boeterssteeg 10. tel. 130775; afdeling belastingen: alleen afspraak, klachtenbureau: di. vreemdelingenrecht: vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Leiden e.o. Voor sprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bert baar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071-1252< BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, 123942; spreekuren ma. en di. 10.00-12.30 u., wo. 13.30-16 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCEDIENST Hulpverlening Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Vo< schoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Korenbrugsteeg 2, tel. 1431 (kantooruren). Spreekuren ma., dl. en wo. 11.00-12.00 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leid Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en zinsverzorging, Rembrandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Dagelijks geopt van 16.00 tot 20.00 uur. Het nummer is 071-120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Maatschappe Werk, Langegracht 1b, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 volgens afspraak, tel. 142144. Gezondheidscentrum Mer wijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, 212195. Gezondheidscentrum Stevenshof, spreekuur 10.00-11.00, tel. 311506. Sector Noord: Herensingel spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00, tel. 146041. Sector Zi Morsweg 83, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 en volgens spraak, tel. 316167. Algemeen Maatschappelijk Werk in geval van directe n( tuaties 's nachts en In het weekeinde bereikbaar onder mer: 06-8212141. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRIMINATIE HOMOSEXUA TEIT 071-221008. zo. 20-24 RAAD VAN ARBEID Hoge Rijndijk 306, Leiden, tel 0 899375. Kantoor geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 u. TeH nlsche informatie over kinderbijslag: 8-12 u. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Lejjden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe OfTemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. NEDERLANDSE VERTALING MORGEN IN DE WINKEL Onderdeel werk Joseph Beuys weggehaald EINDHOVEN Uit het stedelijk Van Abbemuseum in Eindho ven is van een kunstwerk van Joseph Beuys een foto wegge haald. De diefstal is vermoedelijk dinsdagmiddag gepleegd. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is. Het kunstwerk is een aantal jaren geleden door de kunstenaar speciaal voor het mu seum gemaakt. Het Van Abbemuseum heeft daarna het kunst werk aangekocht. Het bestaat uit een groot aantal objecten, die op een bepaalde manier zijn gerangschikt. De negatief afgedruk te foto van ongeveer 20 bij 15 centimeter is een zelfportret van de inmiddels overleden kunstenaar. De foto zat achter gaas. Di recteur J. Debbaut heeft inmiddels contact gehad met de wedu we van de kunstenaar. Zij gaat na of het oorspronkelijke nega tief van de foto wellicht is terug te vinden in het archief van Beuys. Als dat het geval is valt de schade mee, aldus directeur Debbaut. klapbaar, waardoor je bij de Micra over achterbankleuning, aërodynamische wiel- 'n bagageruimte van liefst 376 liter kunt doppen èn een beklede bagageruimte met beschikken. Een full-flow ventilatie systeem en een aanjager met 4 snelheden zorgen er voor dat het onder alle om standigheden l)ehaaglijk toeven is in de garantie 15 verlichting. Overi gens geldt voor elke Micra de plezierige zeker- heid van 3 jaar lak- garant.ie, 6 jaar carrosserie- en 100.000 km of 3 jaar Micra. Tbppunt van luxe en comfort vormt de garantie op hoofdcomponenten van aandrij- SLX met onder meer bumpers in de carros- ving en wielophanging. seriekleur, van binnenuit verstelbare buiten- Elke Micra voldoet aan de strengste emissie- spiegels, warmtewerend glas. achterruit- normen door toepassing van een geregelde wisser sproeier, gescheiden neerklapbare 3- weg katalysator en elektronisch motorma- nagement. En of je nu n automaat, wilt of een 5-bak, 3 of 5 deuren, zeker is: je Micra is altijd in voor 'n uitje! Hij staat bij de Nissan dealer anaf //JSËa*Z3 Joop van den Ende (links) en violist Jaap van Zweden tonen zich beiden opgetogen over het con tract dat gisteren werd getekend en waarin de concertmeester van het Concertgebouworkest zich verplicht voor de commerciële zender TV 10 een aantal concerten te geven. Onder meer staat Brahms dubbelconcert voor viool, cello en orkest met Heinrich Schift op het programma. Voorts is het de bedoeling dat Van Zweden enkele portretten maakt van bekenden uit de muziekwereld, onder wie dirigent Bernard Haitink. FOTO: anp UTRECHT/MAA STRICHT De Neder landse vertaling van Sal man Rushdies Satanic Verses (Duivelsverzen) ligt vanaf morgen in de boekhandel, zo heeft uit geverij Veen in Utrecht bekend gemaakt. De Maastrichtse advocaat mr. M. Moskowicz zal evenwel namens de World Islamic Mission proberen de uit gave alsnog tegen te hou den. „We zullen proberen of de duivel nog uit te drijven is", aldus Moskowicz. Samen met zijn cliënt is hij in allerijl bezig de juridische stappen te bestu deren. Een kort geding tegen de Utrechtse uitgeverij Veen acht hij de beste weg. Moskowicz liet al in februari, toen de commotie rond Rush dies boek op zijn hevigst was, weten dat er voldoende juridi sche aanknopingspunten zijn om de rechter te vragen de Nederlandse vertaling van The Satanic Verses of bepaal de passages te verbieden. Hij onderneemt nu pas actie om dat de Nederlandse uitgave definitief lijkt. „Er waren re denen om aan te nemen dat de uitgever van publikatie af zou zien", aldus Moskowicz, wij zend op de situatie in andere landen. Een wqordvoerder van uitge verij Veen zei dat geen enkele boekhandel heeft geweigerd de Duivelsverzen in het pak ket op te nemen. De uitgeverij heeft ondanks protesten de Nederlandse vertaling doorge zet omdat het gaat om een zeer belangrijk werk uit de moder ne internationale literatuur dat een brede verspreiding meer dan waard is. Volgens is lamitische groeperingen is het boek beledigend voor de pro feet Mohammed. Veen wilde niet zeggen of de uitgeverij ter gelegenheid van het verschijnen van de Neder landse vertaling extra veilig heidsmaatregelen heeft geno men. Een woordvoerder van de Utrechtse politie zei dat de politie dezer dagen overlegd heeft met de directie van de uitgeverij en dat zij advies heeft gegeven over mogelijke veiligheidsmaatregelen. Overi- Kwart-triathlon van Oegstgeest OEGSTGEEST Veertig wedstrijdsporters en 238 recre anten gaan zondag 3 septem ber van start in de vijfde kwart-triathlon van Oegst geest. De kwart-triathlon be staat uit: 1 kilometer zwem men, 42,4 kilometer fietsen en 10,5 kilometer lopen. De start is voor alle deelnemers om 13.00 uur. Er wordt gezwom men in het Oegstgeester ka naal. Het fietsen vindt plaats op een plaatselijke ronde, die zeven maal gereden moet wor- Een andere route door Oegstgeest, die drie keer gelo pen moet worden, vormt het laatste onderdeel. De kwart- triathlon van Oegstgeest wordt begeleid door 150 vrijwilligers. Wie weet wat er zoal te koop is, zal blij verrast zijn met de nieuwe Micra. De meest com plete auto in z'nklasse, die je alle ruimte geeft, tóch lekker compact is en zorgeloos rijplezier biedt. Vingerlicht stuur je 'm in 't kleinste parkeerplekje. De nieuwe Micra-lijn is voor zien van 'n pittige 1.2 liter 4 cilinder motor van 54 pk, die er voor zorgt datje in rap tempo overal komt waar je wezen wilt. Zonder 'n moment, dorstig te worden. De 1.2 liter 5 bak bijvoorbeeld noteert 1 op 18,9 bij 90 km/h (ECE)*. Opvallend is de sportieve styling van de nieuwe Micra met volledig geïntegreerde bumpers, een nieuwe grille in de kleur van gens verwacht de politie wei nig problemen. De woordvoer der wees erop dat het boek in Frankrijk ook al in vertaling is uitgekomen en dat dat vrij weinig stof heeft doen opwaai en. FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 gewapend geleide; 3 zinnebeeld van vrede; 5 lekkernij; 7 soort aap in N.W.-Afrika; 8 beroep; 9 oefenmeester. Verticaal: 1 onderscheidingsteken; 2 trek; 3 guit; 4 gebraden ribstukje; 5 goot tussen twee tegengesteld hellende dakvlakken; 6 kaassoort. OPLOSSING Horizontaal: 1 escorte; 3 olijftak; 5 zuurtje; 7 meerkat; 8 drogist; 9 trainer Verticaal: 1 embleem; 2 eetlust; 3 olijkerd; 4 kotelet; 5 zakgoot; 6 edammer. de carrosserie en 13 inch wielen. Het volledig vernieuwde interieur van Nissan's jongste is voorzien van luxe, met stof beklede, verstel bare fauteuils die optimaal steun bieden voor 't snelle bochtenwerk en op lange afstanden. Óok de hoofdsteunen zijn verstelbaar. Het unieke walk-in mechanisme op de rechter voorstoel maakt het de instappe: achterpassagiers extra gemak kelijk De achterbank - leuning is neer- Ook Van Zweden op TV 10

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12