„Sfeer in DDR is slechter dan ooit Succes Grieken verbranden geheime dossiers Elf doden door vuurzee op Sardinië BUITENLAND EeicLcCoutfrnt WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGINA S YS bekritiseren beleid Bulgarije WASHINGTON De Verenigde Staten roepen hun ambassadeur in Bulgarije te rug naar Washington uit protest tegen „de voortzetting van de schending van de mensenrechten van de Turks-Bulgaarse minderheid". Volgens Washington is de situatie aan het verslechteren en worden momenteel de mogelijkheden bestudeerd om de 310.000 Turks-Bulgaarse vluchte lingen in Turkije te helpen. Turkije heeft inmiddels de grenzen gesloten voor de vluchtende Bulgaren van Turkse afkomst. De Amerikaanse ambassadeur zal overi gens binnenkort terugkeren naar Sofia, maar Washington hoopt dat de Bulgaarse autoriteiten hun houding wijzigen. Geen oplossing voor conflict Kampuchea PARIJS De topconferentie in Parijs over Kampuchea is vandaag afgesloten zonder dat de strijdende partijen nader tot elkaar zijn gekomen. Conflictpunten zijn de sa menstelling van een nieuwe regering, met name het al of niet deelnemen van de Rode Khmers, en het internationale toezicht op de handhaving van de vrede. Tijdens het bewind van de Rode Khmers tussen 1974 en 1979 zijn meer dan een miljoen Kampuchea- nen vermoord. Door het mislukken van de conferentie is het niet duidelijk wat er gaat gebeuren wanneer volgende maand de Viet namese troepen zich uit Kampuchea terug trekken, maar waarnemers verwachten nieuw geweld. Taalwet Moldavië blijft omstreden KISJINEV De Opperste Sovjet van de zuidwes telijke republiek Moldavië is vandaag opnieuw bijeen om zich te buigen over het omstreden wets voorstel, dat het Moldavisch tot de officiële voer taal van de republiek wil maken. De definitieve stemming wordt vandaag verwacht. De aanwezige nationalisten, die voorstander zijn van het wetsvoorstel, wonnen gisteren de eerst schermutseling doordat een voorstel om de discus sie te verdagen, werd verworpen. De Moldavische afgevaardigen stemden met 300 tegen 43 voor voortzetting van het debat, ondanks de bezwaren van mede-afgevaardigden uit twee steden waar sinds vorige week rond 80.000 niet-Moldaviërs van meer dan 100 bedrijven in de republiek in staking zijn uit protest tegen het wetsvoorstel. De niet-Moldaviërs, voornamelijk Russen, vrezen dat met de nieuwe wet de eerste stap wordt gezet in de richting van discriminerend beleid jegens de etnische minderheden in de republiek. Veiligheidsraad eist opheffing Koevoet NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een re solutie aangenomen, waarin wordt geëist dat „alle paramilitaire en inheemse com mando's in Namibia, met name Koevoet, worden ontbonden". Koevoet is een een heid binnen de Namibische politie die in 1979 door Zuidafrika werd opgericht om opstandelingen te bestrijden. Het com mando is formeel opgeheven, maar ex-le den zijn ervan beschuldigd dat zij de be volking van Namibia, en dan met name in het noorden waar Namibia aan Angola grenst, herhaaldelijk hebben geïntimi deerd. De bevolking van Namibia gaat 6 november naar de stembus en zal voor het eerst haar eigen parlement kiezen. Pi met meer dan miljard decimalen NEW YORK Het telrecord van het getal Pi, dat de verhouding uit drukt tussen de omtrek van een cir kel en de doorsnee ervan, is aanzien lijk scherper gesteld door twee wis kundigen van de Columbia-universi- teit in New York. Het staat nu op 3, gevolgd door meer dan een miljard decimalen. Om precies te zijn: 1.011.196.691 cijfers achter de kom ma. De IBM-wiskundigen Gregory en David Chudnovsky waren al re cordhouder in het zo exact mogelijk uitdrukken van de waarde van Pi, die voor gewone stervelingen niet verder gaat dan 3,1416. OOST-BERLIJN Sinds de Berlijnse Muur in 1961 werd gebouwd, is de sfeer niet zo gespannen geweest als nu. Veel Oostduitsers klagen dat de weigering van hun leiders om her vormingen in te voeren duizenden tot emigratie aanzet en tot ernstige moedeloosheid leidt bij hen die blijven. Honderden Oostduitsers keren momenteel een veilig bestaan de rug toe om in het westen helemaal opnieuw te begin nen. Met tientallen tegelijk passeren zij de open grens tus sen Hongarije en Oostenrijk. In de DDR lijdt niemand hon ger; iedereen is verzekerd van huisvesting en van een baan. De misdaad ligt er laag en het gebruik van verdovende mid delen is nauwelijks bekend. Vanwaar dan de uittocht? Oostduitsers met de meest uit eenlopende achtergrond ko men allen tot dezelfde conclu sie: onder de bejaarde en zie kelijke communistische partij leider Erich Honecker valt er niet te denken aan hervormin gen als welke men elders in Oost-Europa kan waarnemen. Dit gebrek aan perspectief op vernieuwing drijft hun sterker naar het westen dan welke materiële overwegingen ook. De Oostduitsers hebben de buik vol van kritiekloze suc cesverhalen in de aan strakke banden liggende media, met Koude-Oorlogretoriek over psychologische aanvallen uit het westen. Wat hun vooral dwars zit is dat zij moeten zeg gen wat de staat wil horen en niet wat zij denken. Schijnheilig „De sfeer was sinds 1961 niet zo slecht als nu", zegt een vrouwelijke kantoorbediende in een verwijzing naar het jaar waarin de DDR de Berlijnse Muur bouwde om een dam op te werpen tegen de stroom vluchtelingen naar het westen. Velen die blijven zijn terneer geslagen, boos en vastbesloten om niets meer te doen dan het absolute minimum om het land draaiende te houden. De steun die de DDR uitsprak aan de onderdrukking van de democratiseringsbeweging in China in juni maakte velen DDR-emigrant wint 1,8 miljoen mark HANNOVER Drie we ken nadat een jonge met selaar uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek was verhuisd, heeft hij 1,8 miljoen mark in de Lotto gewonnen. Met slechts een koffer vol kleren kwam de 34-jarige emigrant met vrouw en twee kinderen naar een plaatsje bij Han nover, waar hij bij een oom in het bedrijf aan de slag kon. In de DDR, waar zijn vrouw en hij werkloos waren geworden, zag het .er somber uit voor het ge zin. „Behalve een kleine drie-kamerwoning en een bijna twintig jaar oude Trabant hadden we zo goed als niks. We droom den alleen nog van de vrij heid", aldus de winnaar. Zijn grootste wens: met het gezin op vakantie naar een bestemming die de fa milie zelf uitkiest, maakt niet uit waarheen. woedend. „Daar stonden wij echt paf van", zegt een journa- Toch zijn er geen directe aan wijzingen dat de normaliter passieve bevolking van het land voornemens is de straat op te gaan zoals sommige men sen deden tijdens een mislukte arbeidersopstand in 1953. En er is ook geen sprake van een,samenhangende oppositie beweging zoals Solidariteit in Polen, dat nu bezig is in War schau een regering te vormen. Een uiteenlopend aantal klei ne groepjes heeft een schuil plaats gevonden onder de pa raplu van de protestantse kerk van de DDR „Zodra een groep haar neus buiten de kerk steekt om een bredere beweging te vormen, wordt die dichtgeknepen door de Stasi", meent een westerse diplomaat in een verwijzing naar het ministerie voor staatsveiligheid. „Wij maken ons meer zorgen over de vraag of wij wel als volwassenen behandeld wor den", zegt een jonge vrouw die niet van plan is te emigreren. „En wat nog belangrijker is, ik wil dat mijn kind groot wordt zonder dat het mee hoeft te doen aan dit schijnheilige ge doe, waarbij het de partijleu zen moet aanheffen in het openbaar en er thuis kritiek op levert". NEDERLANDSE DELEGATIE: „Geen angstpsychose onder bevolking van Colombia" SCHIPHOL „Colombia is een democratisch land, weliswaar met gebreken. Er is enige chaos, maar het functioneert". Met deze indruk is een Neder landse delegatie gisteren uit Colombia naar Neder land teruggekeerd. Ze nam deel aan een confe rentie over problemen rond ontwikkelingshulp en de voedselproblema- tiek in Rio Frio niet ver van Cali, waar het gelijk namige drugskartel is ge vestigd. Tijdens de conferentie brak de „totale oorlog" tussen de rege ring en de drugsmaffia uit. Van een angstpsychose onder de bevolking hebben de Ne derlanders, boeren van een werkgroep voor ontwikke lingssamenwerking, ambtena ren van het ministerie van landbouw en leden van de stichting ter bevordering van contacten met Zuid-Amerika en het Caribisch gebied (CO- ZAC), weinig gemerkt. „Het gaat om ordinaire mis daad die te vergelijken is met de toestand tijdens de droog legging in de Verenigde Staten gedurende de jaren twintig", zegt Vincent Pieters van het ministerie van landbouw op persoonlijke titel. De Nederlandse afgevaardig den zijn optimistisch over de slagvaardigheid van de Co lombiaanse regering nu die be sloten heeft de maffia aan te pakken. De Colombiaanse drugsbaron nen hebben gisteren zeven bomaanslagen in Bogotó en Medellin gepleegd in reactie op de massale politierazzia's, onder meer tegen een keten van apotheken die eigendom van de drugsmafia zou zijn. Het dagblad „El Tiempo" maakte gisteren melding van een onderhandelingsvoorstel van Fabio Ochoa, een drugs maffia-baas. Hij zou de Colom biaanse president Virgilio Bar- co hebben voorgesteld: „Laten wij een dialoog beginnen... geen drugshandel meer, geen oorlog meer". De Amerikaanse president George Bush hoopt volgende week het volledige anti-drug sprogramma van zijn regering ter waarde van 7,5 tot acht miljard dollar (ruim 15 miljard gulden) aan het Congres pre senteren. Minister van defen sie Richard Cheney suggereer de dat het Amerikaanse leger een grotere rol in de drugsbe strijding gaat spelen. De Colombiaanse politie heeft overigens driekwart van de ruim 10.000 personen moeten vrijlaten die de afgelopen week werden opgepakt tijdens razzia's tegen drugshandelaars. De tijd van preventieve hech tenis was voorbij. Verbouwereerd staan twee Co lombiaanse kinderen te kijken naar de resten van een winkel in Medellin die gisteren door een bom werd getroffen. FOTO: EPA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN458 Rob krijgt nu een prachtig idee. Karl is nu buiten gevecht gesteld, maar ze zullen hem straks missen. Wanneer hij, Rob, nu eens de kleren van de matroos aantrekt en datzelfde masker voor zijn gezicht doet? Een bof, dat Karl niet kan pra ten!... Snel besluit hij dit plan uit te voeren. Hij trekt de bewuste loze zijn masker af en huivert onwillekeurig. Zware brandwonden hebben zijn gezicht verminkt. Dan trekt hij de kleren van de ma troos aan en net, wanneer hij klaar is, hoort hij een stem, die „Karl!" roept. Snel bekijkt hij zich nog even in de glimmende ex pansieketel. Nou, erg mooi ziet hij er niet uit. En nu de vuurproef! Achteloos loopt hij naar voren. „Boot in orde?" vraagt de com mandant. Karl steekt zijn hand omhoog om bevestigend te ant woorden. „Mooi", zegt de ander, „kom nu eerst maar eten". Staalarbeiders kijken toe hoe het vuur zich een weg vreet door ruim zestien miljoen geheime dos siers. FOTO: AP ATHENE De autoritei ten in Griekenland heb ben gisteren zo'n zestien miljoen dossiers over de politieke handel en wan del van Griekse burgers verbrand. De documenten waren in de afgelopen vier decennia in het ge heim aangelegd door de inlichtingendiensten in het land. De vijftien ton papier verdween in de grootste oven van een staalfabriek vlakbij Athe ne. De dossiers zijn op voorstel van de coalitieregering van premier Tzannis Tzannetakis verbrand,om het eind van de driejarige burgeroorlog tussen de communisten en de door de Verenigde Staten en Groot- Brittannie gesteunde regering op een symbolische manier te herdenken Ongeveer vijftig mensen, naar verluidt voorna melijk aanhangers van de soci alistische partij Pasok van Pa- pandreou, probeerden te voor komen dat de papieren zouden worden verbrand door een blokkade op te werpen voor de toegangshekken van de staalfabriek. Zij riepen: „Een land zondér geheugen heeft geen geschiedenis". „De verbranding was een noodzakelijke voorwaarde voor een nationale verzoe ning", zei een functionaris van het ministerie van openbare orde. „Zij heeft een einde ge maakt aan de laatste elemen ten die herinnerden aan de geest van de burgeroorlog". Een veteraan uit de Griekse burgeroorlog verklaarde zich na veertig jaar discriminatie eindelijk vrij te voelen. „Het dossier over mijn linkse activi teit heeft me mijn hele leven achtervolgd", zei hij. De rege ring heeft gezegd dat tweedui zend rapporten over mensen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de recente geschie- deiiis van Griekenland be waard blijven. Brunswijk dringt aan op uitvoering van vredes akkoord (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/PARAMA RIBO Het Jungle Com mando van Ronnie Bruns wijk betreurt het dat de Surinaamse regering nog niet is begonnen met de uitvoering van het Ak koord van Kourou. In een brief aan president Ramsewak Shankar klaagt Brunswijk erover dat de bewo ners van het zuiden en mid den van Suriname zich nog steeds moeten onderwerpen aan een „pasjesregeling" Sinds de ondertekening van het vredesakkoord is de mili taire controle op wegen naar het zuiden van Suriname vol gens Brunswijk strenger dan ooit. „Niet de leden van het Jungle Commando maar de bewoners van die gebieden worden getroffen", schrijft Brunswijk, erop wijzend dat het vervoer van levensmidde len stagneert. Hij dringt dan ook aan op de installatie van een gezamenlij ke commissie die moet toezien op naleving van het vredesak koord. In zijn brief geeft Brunswijk de namen door van zes van de zeven personen die namens het Jungle Commando zitting moeten nemen in die commissie. Onder hen zijn de in Paramaribo wonende Stan ley Rensch en Ernie Land veld, die het Akkoord van Kourou mede hebben onderte kend. Rensch en Landveld zijn bezig met de voorberei ding van een bijeenkomst van afgevaardigden van alle bos- negerstammen met de leiding van het Jungle Commando. Daar zullen volgende week beslissingen genomen worden over de plaats van het Jungle Commando in Suriname. Een wandelaar passeert een uitgebrand autowrak in de bossen van Sardinië. FOTO: EPA OLBIA/MARSEILLE Bosbranden op het Itali aanse eiland Sardinië heb ben gisteren opnieuw drie levens geëist. Hiermee is het dodental sinds maan dag gestegen tot elf. De brand, waardoor 1500 hec taren bos in vlammen op ging is gisteren wel be dwongen. De oorzaak van de bosbrand, de tweede deze zomer in dit gebied, is nog niet bekend. Au toriteiten vermoeden dat het vuur werd aangestoken doori schaapherders, die zo nieuwe weidegrond willen krijgen, of door projectontwikkelaars. Ook in het zuiden van Frank rijk en op Corsica zijn grote bosbranden uitgebroken. Maandag kwam een brand weerman om het leven en zijn vier anderen ernstig gewond geraakt. Enkele duizenden hectares bos en braakliggend land is opnieuw geblakerd. Het blussen wordt bemoeilijkt door de harde wind, die waait met meer dan 100 kilometer per uur. Ongeveer 30.000 man leger en brandweer zijn inge zet, evenals zeven blusvlieg tuigen en twintig helikopters. Bij Hyeres aan de Cote d'Azur is een bejaardenhuis ontruimd omdat het vuur te dichtbij kwam. Hetzelfde gebeurde bij een klooster nabij Marseille, waar ook voorwijken direct werden bedreigd. Volgens po litie en brandweer heeft het merendeel van de branden een criminele oorsprong. Sinds het begin van dit jaar is al bij na 50.000 hectare in rook op gegaan. Akkoord verbod chemische wapens GENEVE De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn het in Genève eens geworden over het tempo van de vernietiging van chemische wapens, over het houden van onverwachte inspecties en over de uitwisseling van gegevens over chemische wapen- voorraden. Nadere details over de principe-overeenkomst wor den pas gegeven, wanneer de ministers van buitenlandse zaken Baker en Shevardnadze er 20 september hun handtekening on der zetten. De overeenkomst tussen de Sovjetunie en de Vere nigde Staten brengt een internationaal verbod op chemische wa pens een grote stap dichterbij. door Jo Wijnen WASHINGTON Aan deze kant van de oceaan is een nationale discussie losgebroken over een feestje. Dat feestje werd gegeven door Malcolm Forbes, een steenrijke Amerikaan die het zeer patserige, uitsluitend op poen. rijkdom en succes gerichte tijdschrift Forbes uitgeeft. De man werd 70 én daar moest iets aan gedaan worden. Hij wilde 600 zeer prominente Amerikanen - onder wie Liz Taylor en Henry Kissinger - op zijn feest hebben, maar stuitte daarbij op het probleem dat zijn buitenverblijf niet in de VS, maar in Tanger (Marokko) ligt. Forbes zette zich manhaftig over dat geografische bezwaar heen, charterde een hoeveelheid vliegtuigen en liet zijn gasten vervolgens over de oceaan vliegen: vrijdags weg en zondags weer terug. De kosten voor de party waren, nog voordat het feestje begon, al zo'n twee miljoen dollar. Naar verluidt verschenen er ettelijke honderden Marokkaanse buikdansers ten tonele. Het halve Marokkaanse leger was ingehuurd voor het beschermen van de gasten en het vormen van ere-wachten. Alles speelde zich af onder een soort Moorse tent van gigantische omvang. Welnu, veel Amerikanen hebben aanstoot genomen aan dit vertoon van patserigheid. Wat is het nut van een dergelijk, miljoenen verslindend feest, dat door sommige kranten als een zielige uitspa ttingis beschrevenMensen die wat dieper over dit soort dingen nadenken, hebben de party al de „laatste grote manifestatie van Ronald Reagans jaren tachtig" genoemd. Vertegenwoordigers van de idee dat enige sociale rechtvaardigheid ook in de VS geen kwaad zou kunnen, hebben er op gewezen dat het een schande is dat 600 hoogst bevoorrechte en rijke Amerikanen het land uit worden gevlogen voor het nuttigen van een drankje en het schudden van een handje, terwijl zich in de getto 's van de Amerikaanse steden de meest schrikbarende taferelen afspelen. Forbes feestje is in de ogen van velen een illustratie van de cultureel-sociale decadentie die de VS in haar greep heeft en waarvan de sterren, de grootheden en de idolen natuurlijk de meest sprekende belichaming vormen. Gelukkig kwamen ook mensen met enig leedvermaak royaal aan hun trekken. Immers, tijdens het feest viel de luch tverversings-installa tie uit, zodat alle beroemdheden badend in hun eigen zweet rondliepen. De party werd uiteindelijk een bezoeking. Rondlopen met een opgeblazen en rood aangelopen hoofd en in een met zweetvlekken overwoekerde avondjurk of smoking, staat voor de Liz Taylors en de Henry Kissingers - en al die andere vertegenwoordigers van het Vlekkeloze Leven - gelijk aan een complete ramp. Enig onderzoek heeft intussen aangetoond dat het feest uitsluitend werd bezocht door mensen die het gewoon niet wilden missen. Wie er niet bij was, mag zich definitief verstoten achten uit de begerenswaardige categorie van „beroemde Amerikanen". Er niet bij zijn, was voor ettelijke duizenden naar roem en erkenning hunkerende stervelingen een vernedering, een affront, een afgang. Aan deze kant van de oceaan leven nu eenmaal honderdduizenden mensen die hun hele bestaan in dienst hebben gesteld van de allesbeheersende obsessie beroemd te worden, te zijn en vooral te blijven. Nergens is de cultuur van roem en succes hoger ontwikkeld dan in Amerika. "Niets heeft meer succes dan succes", schreef de econooom Galbraith naar aanleiding van de party, tegelijkertijd een collega-schrijver citerend die dit soort bijeenkomsten het liefst zag als „de uiting van een hogere, maar niettemin barbaarse cultuur".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5