Neil Postman en de tirannie van het heden CeidócSou^ant SGP: We rekenen te veel, terwijl we moeten bidden en werken Lubbers bereid te onderbandelen over euthanasie .WILDE HARTEN KIEZEN Jacques dAncona: waarschijnlijk D66 BINNENLAND WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 URK De oudste partij van Nederland, de Staatkundig Gereformeerde Partij, heeft de grootste jongerenorganisatie (ze venduizend leden) achter zich. Voor lijsttrekker ir. B.J. van der Vlies is dat een hoopvol teken voor de toekomst. Al jaar en dag is de partij in de Tweede Kamer vertegenwoordigd met drie zetels. Bij de vorige verkiezingen werd echter de derde zetel maar net behaald bij de verdeling van de restzetels. Rekent Van der Vlies op een derde zetel? „Wij rekenen te veel, terwijl we moeten bidden en werken". Geen enkele jongerenorganisatie in Nederland krijgt 700 tot 800 jongeren op de been voor een congres over het milieubleid, maar de SGP-jon- geren zullen volgende week zaterdag nog maar net in de zaal passen. „Ja, het wordt een dag met een vrij traditionele vulling: samenzang, een paar stevige toespraken en een paneldiscus sie. Maar de SGP-jongerenbeweging groeit nog steeds, elke week komen er nieuwe aanmeldin gen binnen". Van der Vlies vindt dat zijn partij met de tijd meegaat. „We hebben nu stationsreclame met borden waarop we aandacht voor ons beleid vragen Bij voorbeeld de oproep tot een schone re schepping. Het woord schepping geeft een stuk identiteit aan. Milieu gebruikt iedereen, maar schepping past bij de SGP".. Hij bestrijdt ten zeerste dat de SGP geen sociaal gezicht heeft. „Als SGP hebben we in 1986 al gezegd dat het uit moest zijn met het beknibbe len op de minimumuitkeringen. Bovendien wil de SGP nu naast herstel van de koppeling van de uitkeringen en ambtenarensalarissen met de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, bepaalde groepen extra geld geven. We denken dan aan de verpleegkundigen en bejaarden. Bovendien stellen wij meer beschikbaar voor de kinderbij slag ten behoeve van gezinnen met meer dan drie kinderen (/"600 miljoen)". De SGP heeft als enige partij het begrip 'zorg verlof' in zijn verkiezingsprogramma opgeno men. De partij wil voor onder meer ouders, van wie een kind kanker heeft, een speciaal zorg verlof regelen. „Met behoud van rechtspositie en salaris moet de vader of moeder de moge lijkheid krijgen het kind te verzorgen. Vaak gaat het om langdurige ziekteprocessen. Een paar weken kan het vaak nog wel door de beu gel voor een werkgever, maar als het langer duurt kunnen er problemen rijzen. Daar willen wij een voorziening voor treffen. In principe heoben we hiervoor 100 miljoen uitgetrok ken". De Staatkundige Gereformeerde Partij ziet voor de overheid een taak tot kerstening van de samenleving. Van der Vlies erkent dat er een Spanningsveld ontstaat als de overheid ge dragsregels van christenen aan niet-christenen oplegt. Te denken valt aan de wetgeving met betrekking tot de zondagsrust. „Toch achten we ons geroepen de boodschap van de overheid als Gods dienares uit te dragen, zodat men in gro ten getale naar Gods geboden gaat leven. We leven in een tijd van secularisatie en ontkerke lijking. Dat betekent dat we de klomp goud van de bijbel moeten omzetten in pasmunt voor deze tijd. Als dat aanvaard wordt, hebben we een meerderheid in het parlement. Maar er zal niets revolutionairs of intolerants van de SGP te verwachten zijn. We zullen niets tegen de ge wetens van de mensen afdwingen. Daar waar de overheid echter invloed heeft, zullen we die invloed op het openbare leven aanwenden. Dus zondagsvoetbal verbieden waar dat kan". HILDEBRAND B. BIJLEVELD De vorige keer dat Neil Postman in Nederland was, trok de au teur van de bestseller 'We amuseren ons kapot' fel van leer te gen de verwoestende werking van de televisie op ons denken en zo hoorde het ook. Wie Postman uitnodigt, mag geen zoetzappige verhalen verwachten. Deze week sprak hij in Den Haag het congres van de Internationale Raad van Musea toe en daarbij riep hij zijn gehoor op een tegendraadse rol te vervullen om de huidige cultuur van 'technologie über alles' te ontmaskeren. In dit interview licht hij toe waarom: „Als er één ding is dat we nu Neil Postman weten, na alles wat in deze eeuw gebeurd is, dan is het dat alle mensen extreem gevaarlijk zijn als ze geen zelfbeheersing heb ben". DEN HAAG Neil Post man zit in de lobby van een Haags hotel en hij is, in tegenstelling tot wat totnutoe over hem gemeld werd, vriendelijk. De hoogleraar communicatie- leer aan de universiteit van New York, die de re putatie heeft nurks en bot te zijn, breekt zijn tong over de Nederlandse voor naam van de interviewer, stelt zijn vrouw voor en vraagt dan: „Zo, wat wil de u van me weten?". In uw rede voor het museum congres noemt u het museum 'een antwoord op de vraag wat het betekent mens te zijnEen museum is dus meer dan een spiegel van zijn omgeving en geschiedenis „Ja, dat is wat ik heb willen zeggen. Een museum neemt stelling. Zelfs als een museum een spiegel is, komt de vraag naar voren welk gedeelte van de menselijke werkelijkheid het dan reflecteert. Je kunt niet alles laten zien, dus moet je een keuze maken. Het feit dat iemand er voor kiest een museum van koffiekopjes op poten te zetten, is op zich al een stellingname, die iets zegt over de waarden van de sa menleving waarin hij leeft. Net zoals dat geldt bij de vast stelling van het lesprogramma op scholen, ook die keuze komt voort uit een bepaalde oriëntatie op het leven". „De ene keuze is beter dan de andere. Mijn vrouw en ik zijn van plan naar het Anne Frank Huis te gaan en dat lijkt me een voorbeeld van een mu seum dat de juiste keuze heeft gemaakt, want het blijft altijd nodig dat mensen zich herin neren wat er gebeurd is. Na tuurlijk willen we ook graag naar het Rijksmuseum, niet al leen om de Rembrandts te zien, maar ook de andere meesters. En zo zijn er nog on telbare musea die de moeite waard zijn. Maar er zijn er ook - en ik ben niet tegen ze, ik wil ze niet laten sluiten - die een niet erg nuttig doel die- Een alternatief U vindt dat musea een discus sie met de samenleving aan moeten gaan, een tegen-cul tuur in gang moeten brengen. „De meest nuttige musea - hetzelfde geldt ovèrigens voor universiteiten - gaan in discussie met de heersende cultuur. Er is een fantastisch citaat van de Romeinse politi cus Cicero die zegt dat het doel van onderwijs is de studenten te bevrijden van de tirannie van het heden. Het heden is de cultuur waar je in leeft, en die leert je wat je moet eten, hoe je je moet kleden, welke waarden je hoog moet houden, welke programma's je moet zien, enzovoorts. Het is voor de samenleving van groot be lang dat er tegelijkertijd insti tuten als musea en universitei ten zijn die een alternatief presenteren, andere mogelijk heden laten zien". Zo'n alternatief is hard nodig, zegt u. want de beschaving staat op het punt te ontsporen. „Dat wil zeggen: de Ameri kaanse beschaving, ja. Die op dit moment overigens wereld wijd dominant is. Amerika is een grote koloniale mogend heid, een imperium als het Ro meinse. Jullie televisie, jullie reclame, jullie mode, jullie mu ziek - alles komt uit Amerika. Alleen daarom al is het inter essant te volgen wat er in de Amerikaanse cultuur gebeurt. En het geweldige van Ameri ka is dat er nog nooit iemand in de gevangenis is gegooid vanwege het schrijven van een boek - zorg ervoor dat dat in je artikel komt te staan, want veel mensen vergeten dat. Maar enfin, Amerika heeft inderdaad enorme pro blemen. Niet dat musea die kunnen oplossen, net zomin als universiteiten. Maar zolang dergelijke instituten vrij zijn om in discussie te gaan, is er hoop op verbetering". Maar zo optimistisch klonk uw rede met. U zei dat de mens in de ban is geraakt van de tech nologie, de zogenaamde voor uitgang, dat de machine de plaats van godsdienst en van ideologie heeft overgenomen, met alle gevolgen vandien. 'Technologie über alles', noem- „Mijn nieuwe boek hoop ik 'Technopoly' te noemen en daarin wil ik de hele technolo gische oriëntatie van onze sa menleving bekritiseren". Televisie-uren Kunt u wat voorbeelden noe men van technologie die ons bedreigt? „Ja... natuurlijk... ik bedoel de ozon-laag is aan het ver dwijnen, wat vind je daarvan? De verbrandingsmotor heeft onze lucht vergiftigd. Onze ri vieren lopen over van che misch afval. Ga zo maar door. De computers hebben het mo gelijk gemaakt dat onze brie venbussen worden overspoeld met ongevraagde rotzooi. Men sen worden steeds meer be schouwd als statistische objec ten. En wat is het effect van al die duizenden televisie-uren die onze kinderen achter de rug hebben? Dat is minstens zo'n bedreiging als de verdwij ning van de ozon-laag. Boven dien: een kwart van de Ameri kaanse bevolking is analfa beet. Er zijn miljoenen daklo zen. In 1995 zal 85 procent van onze jeugd in een één-ouder gezin leven". „Het is de schuld van onze on oplettendheid. Laten we het eens zo bekijken: stel je voor dat het nu 1905 was, en dat we wisten wat we nu weten over de auto en dat we twee lijsten zouden maken, één met de voordelen en één met de nade len. Ik denk dat als we de Amerikanen daarna zouden vragen te stemmen over de auto, dat ze er toch mee door zouden gaan. Maar! Ze zouden er tegelijkertijd alles aan doen om de negatieve consequenties zoveel mogelijk te beperken, de steden auto-vrij laten bij voorbeeld. Dat is de manier waarop wij moeten anticiperen op de toekomstige technologi sche ontwikkelingen". De vraag is of het wel moge lijk was om in 1905 te weten wat we nu weten en of we, met andere woorden, er nu wel achter kunnen komen wat ons in 2080 te wachten staat. „In 1905 was dat niet mogelijk, maar nu wel. De mensen zijn zich tegenwoordig veel meer bewust van de rol die techno logie in hun leven speelt en het is veel makkelijker gewor den om de mensen erop te wij zen, in Europa nog meer dan in Amerika. Begrijp me goed, ik ben niet tegen techniek. Maar ik pleit ervoor te door gronden welke invloed tech nologie op ons heeft en zelf de Ik betwijfel of er één gelegen heid is geweest waarbij men sen uit zichzelf de machine hebben stilgezet. „Jawel, toch wel. In Amerika hebben de mensen gestemd te gen de ontwikkeling van de supersonic jet, die het ant woord had moeten worden op' de Concorde. Er is veel over gediscussieerd; moest het Con gres er geld in steken of niet? Er werd gezegd dat je voort aan van New York naar Los Angeles kon in 2.5 in plaats van in 6 uur. Jaja, zeiden de mensen, maar voor wie is dat weggelegd? Alleen voor de zeer rijken. En dan nog, waar aan besteed je de gewonnen tijd? Aan televis'ie-kijken waarschijnlijk. Nou, daar hoef je niet voor naar Los Angeles. En dan nog het geweldige la waai dat dat vervloekte ding zou maken. Men heeft beslo ten de superjet niet te bou- Heilig verklaard Terug naar de musea en hun antwoord op de vraag wat het betekent om mens te zijn. Welk antwoord geven ze ei genlijk? „Dat de mens iemand is die dingen koopt. Dat is het be langrijkste. Je moet ervan houden te kopen en te consu meren. En vervolgens is de mens, in elk geval in Amerika, iemand die onafhankelijk ope reert van familie en gemeen schap. In Amerika is EPCOT (Het Experimentele Prototype van de Samenleving van Mor gen) het populairste museum. Miljoenen mensen gaan daar jaarlijks heen om te zien hoe de techniek heilig verklaard wordt en hoe machines de rol van alles en iedereen, God en mensen, overnemen. Dat nou een goed voorbeeld van een museum dat datgene on- dèrstreept dat niet onder streept zou moeten worden". Maar de graag. willen het „Een maatschappij-criticus, die zijn eigen idee heeft over wat het betekent om mens te zijn. Die vindt dat de degene die machines liefheeft boven men sen de menselijkheid ver- Het is natuurlijk maar een wone doordeweekse ochtend en ik weet niet of het mogelijk is die vraag zo een-twee-drie te beantwoorden, maar wat betekent het om mens te zijn: „Een geïmproviseerd ant woord zou inhouden: een ze ker respect voor tradities, een gevoel voor continuïteit, ver bondenheid met het verleden, een zekere afhankelijkheid van anderen, in de vorm van familie of samenleving. En ik zou zeggen: een hoge graad van zelf-controle. Als er één ding is dat we nu weten, na al les wat in deze eeuw gebeurd is, dan is het dat alle mensen extreem gevaarlijk zijn als ze geen zelfbeheersing hebben en vooral als ze minachting heb ben voor wat we zin of rede noemen. Nou ja, dat zijn enke le van de zaken die ik in elk geval zou noemen. En natuur lijk zijn dat ook exact de kwa liteiten die in veel musea en universiteiten worden geëer biedigd". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren herhaald dat hij bereid is tijdens de formatie te on derhandelen over een nieuwe wettelijke rege ling voor euthanasie. Hij zal dus niet per se vast houden aan het wetsvoor stel van het huidige kabi net dat in behandeling is bij de Tweede Kamer. „We moeten elkaar niet force ren. We moeten elkaar geen dingen opleggen die we niet SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Vaart: ze nu 2ou ze ff en, in rooh opietfaanmaar Man niet Oom a room niet f (c) Standaard UitgeveriJ/Wavery Produc kunnen verdragen. Ik geloof trouwens ook niet dat dit no dig is, omdat er meer begrip komt voor eikaars standpunt", zei Lubbers in Hier en Nu van de NCRV-televisie. Over Lub bers' standpunt was verwar ring gerezen na uitspraken van hem maandag in een an der programma. De CDA-lijsttrekker bena drukte gisteren ook nog eens dat hij 'echte' euthanasie in bepaalde gevallen verant woord vindt, mits justitie de mogelijkheid houdt van straf vervolging. Daarom zou hij ook geen moeite hebben met het laten van de situatie zoals hij is. Euthanasie is nu bij wet verboden maar wordt door de rechter niet bestraft, als de arts zich maar gehouden heeft aan bepaalde eisen van zorg vuldigheid. Dit standpunt wekt de woede van de kleine christelijke par tijen. „Hoe is het mogelijk dat de politiek leider van het CDA aan de vooravond van onder handelingen met een grote niet-christelijke partij als de PvdA de strijd voor de be scherming van het leven al bij voorbaót gewonnen geeft", al dus GPV-lijsttrekker Schutte. Zijn collega Leerling van de RPF voegde eraan toe: „Bij het CDA zitten vele kiezers die een te positief beeld hebben over de wijze waarop hun par tij in de praktische politiek functioneert". (ADVERTENTIE) 'JOOP DODERER 'HERBERT FLACK 'WIMvanROOIJ 'FRANKSCHAAFSMA 'ANDREA DOMBURG als DORA 'fotograf* PETEK (Je BONT BEAT SCHKWÓuEH 'si "M* H'rNK r- .H-\ VRIJDAG IN DE BIOSCOOP! Redactie: Rik in 't Hout Bijdragen: Paul fin Koopman, Marga Rijerse HU DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER „Ik ga zeker stemmen. Dat is een stukje burgermans plicht", zegt Jacques d'Anco- na, die nationale bekendheid kreeg als uiterst kritisch ju rylid van de populaire Play Back Show en Sound Mix Show, maar in het dagelijks leven theaterjournalist en presentator van allerlei shows is. „Ik stem zeker niet op een christelijke partij, en dus ook niet op het CDA. Dat staat zo ver van mij af, hè. Groen Links vind ik ook niks, daar lopen te veel extremisten rond. Het is een vergaarbak van oprechte idealisten, maar ze bedrijven stoffer- en-blik-politiek. De VVD wordt het ook niet, die is erg afgezwaaid. De liberalen hebben op een infantiele manier op een kabinetscrisis aangestuurd, en nu komen ze ineens met Wiegel en Winsemius op de proppen. Deze kermis is niet serieus te nemen" In het verleden had D'Anco- na, die ook nog voetbal scheidsrechter is geweest, veel sympathie voor de PvdA, omdat wijlen Joop den Uyl daar de grote leider was: „Ik heb heel warme herinneringen aan hem, hij Was een echte staatsman. Kok heeft niet mijn voor keur, zijn woorden ontaar den in een dogmatisch ver haal". Voor D'Ancona (geen fami lie van de socialistische Eu roparlementariër Hedy) res teert daarom niets anders dan D66. „Dat wordt het zeer waarschijnlijk. Ik geef toe, het is een niet-keuze. Maar hoe noemden ze het in de jaren zeventig ook al weer? Oh ja, het redelijk al ternatief". Lubbers schrijft ongedekte cheques PvdA-lijsttrekker Wim Kok ergert zich groen en geel aan de beloften die zijn CDA-concurrent Ruud Lubbers her en der in het land doet. Volgens Kok lijkt het erop of Lubbers met een chequeboek door het land reist. Bij elke bijeen komst schrijft hij er weer één uit. „Maar die cheques van Lubbers zijn niet gedekt", aldus Kok gisteren op het FNV- congres in Breda. „Hij wekt de indruk dat we meer kunnen doen aan energiebesparing, aan onderwijs, dat er ruimte is voor een btw-verlaging... Maar tegelijkertijd biedt het CDA- program daarvoor geen financiële ruimte. Dat vind ik dus ongeloofwaardig", aldus Kok. Ook 's avonds in Tilburg uitte Kok scherpe kritiek op Lub bers. Nu de premier - na veel aandringen van andere lijst trekkers - eindelijk zijn „ivoren Torentje heeft verlaten is hij in één ruk door terecht gekomen naar het moeras van het politiek opportunisme". Volgens Kok is Lubbers over de gehele linie bezig zijn geloofwaardigheid op het spel te zet ten. Het gaat hem bijvoorbeeld „veel te ver" dat de CDA- premier het falen van zijn kabinet op het gebied van de be strijding van de werkloosheid wijt aan de komst van grote aantallen immigranten en hij de ongelukkige gang van za ken in het onderwijs op het bordje schuift van de VVD. Kok vertelde later desgevraagd dat de kiezers er zijns inzien recht op hebben te weten wat de partijen in de aanbieding hebben. De PvdA-voorman is zich er overigens nog heel goed van bewust dat hij straks met dezelfde Lubbers wil gaan regeren. „Wat ik nu hier in Tilburg gedaan heb, is zeg gen wat me niet bevalt in de campagne van het CDA en in de voorstellen van zijn lijsttrekker. Ik doe dat in campagne- tijd en in campagnetaai", aldus Kok. GPV op één na groenste partij GPV'er Gert Schutte moet drie jaar geleden zo ge schrokken zijn van zijn ei gen milieu-onvriendelijke stemgedrag in de Tweede Kamer, dat hij terstond de basis legde voor het groenste verkiezingsprogramma dat Klein Rechts ooit heeft voortgebracht. Dit nieuwtje onthulde de milieubeweging gisteren bij de presentatie van haar milieu-ranglijst van de grote en kleine poli tieke partijen. Stemgedrag in de Tweede Kamer evenals de concrete maatregelen die in de ver kiezingsprogramma's ten be hoeve van het milieu wor den aangekondigd, bepaal den de plaats op de ranglijst. En zie: de GPV is in drie jaar van hekkesluiter gepro moveerd tot de tweede op de ranglijst, direct na Groen Links. „Dat is te danken aan een sterk milieuprogramma en verbeterd stemgedrag in de Kamer", vinden de stichtin gen Natuur en Milieu en Mi lieudefensie eenstemmig. Helemaal onderaan het lijs tje staat nu de VV£>, vooral omdat deze partij ae afgelo pen jaren in de Kamer syste matisch goede milieuwetge ving zou hebben tegenge houden. Wisse Dekker premier 'reclamekabinet „Kies een ploeg mensen die zonder gedonder, zonder politie ke machinaties en achtergrondgevechten de noodzakelijke beslissingen neemt". Deze opdracht legde het reclamevak blad Nieuwstribune een aantal weken geleden voor aan zijn lezers. Sinds gisteren kennen wij de uitkomst. Als het aan de reclamakers ligt wordt dr. Wisse Dekker de volgende minis ter-president. De oud-topman van Philips is zelf niet erg on der de indruk. Hij wijst op een andere enquête, die de ko miek André van Duin als beste premier aanwees. Op de tweede plaats eindigde Freddie Heineken, die echter wel weer als eerste voor Buitenlandse Zaken uit de bus kwam. Albert Heijn werd derde met 5,1 procent, maar kan zich troosten met de gedachte dat hij voor maar liefst twee ministeries als eerste eindigde: Binnenlandse Zaken en Landbouw. Nieuwstribune zette hem toen maar op BiZa. Het departement van Landbouw ging toen naar C. Boonstra van Sara Lee/Douwe Egberts. Opvallende figuren in het 'reclamekabinet' zijn verder Sylvia Toth (Content Beheer), Frans Swarttouw, Joop van den Ende (TV10) en mr. R. Ne- lissen (AMRO), die respectievelijk op Sociale Zaken, Defen sie, WVC en Financiën gedacht worden. Geen tijd voor debat met Van Mierlo Er komt geen directe con frontatie tussen Joris Voor hoeve en Hans van Mierlo. Een debat voor de TROS-ra- dio komende zaterdag is de finitief afgeblazen. De VVD- lijstrekker 'ziet geen kans' de uitnodiging van zijn D66- collega aan te nemen voor een debat over het liberale gehalte van hun beider par tijen. Zijn agenda is overvol. Van Mierlo had in het debat Voorhoeve het verwijt wil len maken „dat de VVD de afgelopen zeven jaar bij on derwerpen als euthanasie, media en de wet gelijke be handeling geen enkele in vloed op het regeringsbeleid heeft gehad".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4