Bijbelleraar Lanee Lambert ziet eindtijd aankomen Assemblee Hervormde Wereldbond zuinig met geloofsuitspraken brieven 'n i lezers ficldócSoilACMR beroepingen kerk wereld GEESTELIJK LEYEN/OPINIE £oidóc6outfMit WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGIN.f Kerken onderzoeken honger in Argentinië BUENOS AIRES De Latijnsamerikaanse Raad van Kerken (CLAI) heeft een onderzoek ingesteld naar de hulpverlening aan het groeiend aantal hongerende Argentijnen. Ds. Marcos Inhauser brengt op uitnodiging van de Argentijnse lidkerken deze dagen een bezoek aan het land waar de inflatie ongeveer 200 procent per maand bedraagt. Inhauser, een Braziliaanse lu theraan, bezocht onder meer sloppenwijken in Buenos Aires en Rosario waar de kerken hulpprogramma's hebben opgezet om werklozen en hun gezinsleden te ondersteunen. Kort nadat deze zomer de Argentijnse economie instortte, zijn kerkelijke vrijwilligers begonnen in buurthuizen gaarkeukens in te rich ten. Op sommige plaatsen is het aantal armen die in de gaar keukens eten, gedurende de maand juli verdubbeld. Yaticaan valt conservatieve leken af VATICAANSTAD Het Va- ticaan heeft zich voor het eerst in scherpe bewoordin gen uitgelaten over de behou dende katholieke beweging 'Comunione e Liberazione' (gemeenschap en bevrijding). In het dagblad Osservatore Romano distantieert het Vati- caan zich van een bijeen komst van Comunione, waar afgelopen weekeinde chris ten-democratische politici werden gehekeld. Uit protest tegen „deze aan tasting van de vrijheid van meningsuiting" heeft de con servatieve lekenbeweging de publicatie van haar maand blad voorlopig gestaakt. Bij het volgende nummer van het weekblad Sabato, dat slechts blanco pagina's zal bevatten, wordt het 'Witboek' meege zonden. de aanleiding van de botsing met het Vaticaan. In dit boek, dat zaterdag op de bijeenkomst in Rimini werd gepresenteerd, wordt voormalig minister-president De Mita verantwoordelijk ge steld voor de afnemende in vloed van het katholieke ge loof op de Italiaanse politiek. De christen-democraat zou bovendien contacten met de vrijmetselarij onderhouden, aldus Comunione, die in één adem president Cossiga een Farizeeër noemt, die met de communisten zou heulen. De Osservatore, die in tegen stelling tot vorige jaren niet over de bijeenkomst berichtte, sprak van 'opstand' en 'war boel' in Rimini. De organisa toren van de dag hebben de RK Kerk in een kwaad dag licht gesteld, aldus de krant, die de kritiek op de president „ongepast" en „niet terecht" vond. Nederlands Hervormde Kerk Benoemd te Heerde tot bijstand in het pastoraat H. Gerritsen, wonende te Wierden, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Rotterdam-Feijenoord tevens voor de arbeid onder de va renden (AGKOOB) J.P. Oondorp te IJmuiden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Pretoria (Zuid-Afrika) (Die Vrye Geref.Kerke) P. Niemeijer te Dordrecht. Russische metropoliet bezoekt werkkamp KESTON De Russisch-Orthodoxe metropoliet Filaret heeft onlangs een strafkamp bezocht, meldt het dagblad Literatur- naya Gazeta. De metropoliet uit Kiev kreeg tijdens zijn bezoek aan het kamp in Bucha te horen dat de werkkampen tot nu toe weinig hebben bijgedragen aan de heropvoeding van de gevan genen. De directeur deelde hem mee dat nu is gekozen voor een „menselijker" benadering. Zo zal goed gedrag van de ge vangenen worden beloond. Ook het bezoek van de kerkelijke topman past in de nieuwe aanpak. De gevangenen in Bucha mogen weer een kruis om de nek dragen, tot voor kort een overtreding waarop eenzame opsluiting kon volgen. De door de metropoliet meegebrachte bijbels zullen zonder enige beper king beschikbaar worden gesteld, aldus de directeur. Schilderijen en ruzies kan met het beste van een afstandje bekijken. Engels spreekwoord ,WIJ MAKEN DE KOMST VAN DE MESSIAS NOG MEE' PUTTEN Lance Lam bert leeft vergeleken met zijn geloofsgenoten in Is rael in een bevoorrechte positie. Hij ontmoet veel waardering, maar de vierduizend joden die met hem in de komst van de Messias geloven, worden er met de nek aangeke ken. In Putten stelde hij de kerken verantwoorde lijk voor hun isolatie. Er is zelfs sprake van vijan digheid. „De kerken hebben de be keerde joden losgerukt van hun wortels", aldus Lambert, „zij moesten zo snel mogelijk hun jood-zijn ontkennen. Met hun drijverij hebben de chris tenen de proselieten veel leed bezorgd Wat zij altijd ten on rechte hebben 'vergeten' is. dat de christelijke kerk in de beginperiode een 'binnen- joodse' affaire is geweest. Je zus was een jood en zijn apos telen waren het ook. Een goe de verhouding tussen jood en christen zou dus volstrekt normaal zijn geweest. In plaats daarvan is in de loop der eeuwen de tegenstelling tussen beiden zó groot gewor den, dat de Messias belijdende joden tussen de wal en het schip zijn gevallen. In de christelijke kerk voelen zij zich niet meer thuis, omdat die hun identiteit heeft wege nomen en bij hun volksgeno ten hoeven ze ook niet meer aan te kloppen". De jood-vijandigheid was een van de belangrijkste inspira ties tot de stichting van de zelfstandige staat Israel in 1948. „Na twee lange perioden van ballingschap zijn de joden eindelijk teruggekeerd in hun eigen land", aldus Lambert. „Geen ander volk heeft dat drama moeten doormaken. En wéér zien we dat de joden Honderden leden van de beweging 'Christenen voor Israel' waren deze week in Putten uitgelopen om te luisteren naar de Engelse bijbelleraar Lanee Lambert, wiens laatste boek 'Is rael is uniek' een bestseller is. Behalve als schrijver van di verse boeken is Lambert bekend geworden als adviseur van een reeks instellingen, waaronder de Internationale Christe lijke Ambassade en Christelijke vrienden voor Israel. Hij is wat men noemt een Messias belijdende jood. Naar zijn over tuiging zal de Messias met meer lang op zich laten wachten. Zijn jullie er klaar voor?", riep hij de verzamelde menigte in Putten toe. De reacties waren verdeeld. op de huid worden gezeten. Elke dag staat Israel in het nieuws, de hele wereld be moeit zich met dit land". Maar in zijn visie zal het jood se volk niet opnieuw het slachtoffer worden van een vernietigingsslag. Integen deel, volgens Lambert is het tijdperk aangebroken waaro ver Lucas 21-19 spreekt: „Je ruzalem zal vertreden worden door de heidenen tot de tijden der heidenen vervuld zijn". Met andere woorden: de eind tijd is aangebroken. Nadat de Romeinen in het jaar zeventig van die stad geen steen op de andere heb ben gelaten en vervolgens het ene volk na het andere van haar bezit heeft genomen is Jeruzalem nu in handen van- de joden en zal ze eindelijk haar bestemming bereiken. Waar haalt Lambert zijn opti misme vandaan? Niet uit de harde politieke werkelijkheid. Die maakt een solide voor spelling onmogelijk. Maar hij bekijkt de dagelijkse realiteit vanuit de bijbelse profetie. Lambert wijst in dit verband op de vervloeking van de vij geboom door Jezus zelf. De Verlosser voegde daaraan echter het volgende toe: „Leer de les van de vijge boom. Als die weer gaat bloei en weet gij, dat de tijd van de verlossing nabij is". Naar de mening van Lambert kan er geen misverstand be staan: de uitkomst van Jezus' profetie maken wij nu mee. Israel (de vijgeboom) is weer aan het bloeien. „We zien nu ook dat de volken er omheen tot ontwaken komen, de oude vijanden van Israel (Syrië, Jordanië, Egypte enzovoort) staan weer op". Daardoor lijkt het alsof de ellende zich zal herhalen, maar in de optiek van Lambert gebeurt dat niet. Wereldwijd Onder de tekenen, die grote rampen aankondigen, is het religieus fanatisme het meest verontrustende. Veel aan dacht wijdde Lambert aan het groeiende fundamentalisme van de islam, waarin geen en kele ruimte wordt gelaten aan Israel. „Het is een staat, die naar de overtuiging van de is lamieten niet kan bestaan, omdat het niet mag van de koran. Vandaar terreurbewe gingen als de Hezbollah (Par tij van God), die uit zijn op de vernieting van de joodse staat. Maar de haat van Israels vij anden verdeelt hen ook on derling. Kijk naar de Palestij- nen. Zij doden elkaar op de meest gruwelijke wijze, omdat tolerantie voor eikaars opvat tingen ontbreekt". Niettemin, de samenballing van agressie zal naar de op vatting van Lambert onher roepelijk, waarschijnlijk bin nen twee jaar, leiden tot een nieuwe oorlog, en wel met Syrië. „Dat conflict zal Israel echter niet naar de ondergang voeren. De Messias zal komen Lance Lambert FOTO: PERS UNIE en daarmee komt een eind tijd Zijn komst nog beleven aan de chaos", zo besloot Lan- en met Hem zal een wereld- ce Lambert zijn emotioneel wijde vrede een aanvang ne- betoog. „Wij zullen in onze men". SEOUL Bijna is de Her vormde Wereldbond in zijn bijeenkomst in Seoul die afge lopen weekeinde werd beslo ten opnieuw tot een geloofs uitspraak gekomen. Ze stond op het punt om te belijden dat „illegale regeringen christe nen en kerken om der wille van het geloof dwingen tot burgerlijke ongehoorzaam heid'. Maar toen zo'n twintig minuten voor het einde van de laatste plenaire bespreking zo'n illegale regering met name zou worden genoemd, schrok de meerderheid van de afgevaardigden daarvoor toch terug. De uitspraak werd voor verdere studie verwezen naar het nieuw gekozen uit voerend bestuur. Net als op de vorige assem blee van Ottawa in 1982 speelde ook nu weer de situa tie in Zuidafrika de meest centrale rol. Toen werd uitge sproken dat apartheid een ketterij is. Er werd, bijgezegd dat dat niet zomaar de uit spraak van een moment was, maar een belijdenis die een plaats behoorde te krijgen als een volgend artikel van de Nederlandse en van iedere andere hervormde belijdenis. Door zo te spreken vanuit het christelijke geloof, dook ech ter een volgend probleem op; hoe moeten christenen en kerken dan aankijken tegen regeringen die onrecht tot staatsideologie verheven heb ben? Paulus schrijft dat over heidsgezag bestaat bij de gra tie van God. Maar als zo'n overheid als ketters bestem peld moet worden, zoals Zuid afrika, hoe moeten christenen dan zo'n overheid beschou wen? Moeten ze God niet meer gehoorzaam zijn dan mensen9 Dat is altijd het uit gangspunt van de hervormde theologie geweest. Op de achtergrond van de meeste besprekingen in Seoul speelden die vragen een be langrijke rol, zowel in de sec tie waarin de theologische als in die waarin de meer prakti sche en politieke problemen ter sprake kwamen die de le- denkerken aan de assemblee hadden voorgelegd. In de sectie waarin gezocht werd naar een gemeenschap pelijk belijden, werd opnieuw gesteld dat de uitspraak van Ottawa over apartheid als ketterij de waarde heeft van een blijvende belijdenisuit spraak. Maar de wens van prof. dr. Lukas Vischer uit Zwitserland, om in een tijd waarin zowel de mensheid als de aarde met de dood be dreigd worden, opnieuw van uit het geloof tot belijdenisuit spraken te komen, werd niet gehonoreerd. De assemblee sprak uit dat met dergelijke belijdenisuit spraken zuinig moet worden omgesprongen. Ze moeten de vrucht zijn van langdurige bezinning en overleg; ze moeten gericht zijn tegen een dwalende zusterkerk; ze' moeten diep in de ziel snijden. Het rapport zegt dat welis waar niet in die woorden, maar daar komt het wel op neer. Afgevaardigden die al wel uitgesproken hadden dat bur gerlijke ongehoorzaamheid en verzet tegen moreel onaan vaardbare regeringen terecht is, mits gericht op de vestiging van een rechtvaardige en le gitieme regering, riepen in eens: „Stop dit gaat ons op dit moment te ver". Ze weigerden niet zozeer deze uitspraak te aanvaarden om dat ze daar tegen waren, maar ze konden die stap nog niet nemen, omdat ze er de conse quenties niet van overzagen. De redenen voor het illegale karakter van de Zuidafri- kaanse regering gelden ook voor tientallen andere rege ringen, zei een Schotse afge vaardigde en hij voegde eraan toe, 'We zouden dit wel graag willen zeggen, maar we vra gen ons af of een dergelijke uitspraak in alle gevallen geldt'. Daarom werd deze paragraaf ook niet verworpen, maar uit het rapport gelicht en door verwezen naar het nieuwe uitvoerend bestuur voor ver dere bezinning. Opnieuw is de Hervormde Wereldbond de eerste van de confessionele wereldorganisa ties die een dergelijk pro bleem onder ogen durft te zien. De bond heeft in de laat ste vijftien jaar een opmerke lijke ontwikkeling doorge maakt. Was hij een eeuw lang niet meer dan een samenwer kingsverband voor overleg van de kerken van hervorm de signatuur, hij ontwikkelde zich in de afgelopen vijftien jaar tot een voorloper ten be hoeve van de aangesloten kerken. In wezen hebben de afgevaar digden op deze assemblee dui delijk gewaakt dat de bond die voortrekkerspositie moet blijven vervullen. Dat is mede de reden dat dr. Allan Boesak als voorzitter herkozen werd. Die wens om te pionieren kan ook wel eens bijgedragen heb ben aan het feit dat prof. dr. Lukas Vischer werd gewipt als voorzitter van de theologi sche afdeling. Het is waar, er leefde onder afgevaardigden verzet tegen de (te) grote in vloed van de Zwitsers op het reilen en zeilen van de bond. Maar er bleek ook verzet te gen Vischer persoonlijk te be staan In de ogen van sommi gen heeft hij zich zo over heersend, zo onwrikbaar op gesteld en misschien ook wel zo weinig oog gehad voor de nieuwere theologieën van el ders dat hij niet langer goed functioneerde. Toen dan ook de Belgische af gevaardigde ds. P. Bouman de algemeen secretaris van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. K. Blei voorstelde als tegenkandidaat, verwierf deze veel meer stemmen (122- 118) dan ieder voor mogelijk had gehouden. Het was hele maal niet de bedoeling om Vi scher te wippen, alleen maar om hem te laten voelen dat hij zich anders moest opstel len. Die uitkomst plaatste dr. Blei onverwacht in een moei lijke positie. Hij was gekozen in een van de belangrijkste functies van de wereldbond. Dominee K. Blei Hij kon toen ook moeilijk meer nee zeggen. Zijn problemen werden nog groter toen dr. Edmond Per- ret, die naast het algemeen se cretariaat van de wereldbond ook secretaris is van de Euro pese afdeling, aankondigde uit protest tegen de houding van de assemblee die laatste functie neer te leggen. Dr. Blei is al jaren voorzitter van de Europese afdeling, maar kan die taak niet blijven ver vullen. Het gevolg is dus dat de Europese afdeling ineens in een bestuursvacuum is ge komen. Dit muisje kan echter nog een staartje hebben. Juist omdat de Zwitsers zo'n grote invloed hadden, waren de Zwitserse kerken bereid relatief veel bij te dragen. Wat zal met die fi nanciële steun gebeuren? De bond staat financieel nogal zwak en zal die aderlating ze ker niet kunnen missen. Het is nu de vraag of de kerken van Nederland, Engeland en Schotland bereid zullen zijn om wat meer lasten op hun schouders te nemen. Maar ook zij kampen met financiële problemen. JAN VAN CAPELLEVEEN Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich hel recht voor ingezon den stukken te bekorten Gezin toch hoeksteen Bij monde van voorzitter A.G. van der Stoel .van het Plat vorm Organisatie Alleenstaan den (PLOA) sprak de heer Van der Stoel in de rubriek „Vandaag in het Nieuws" in onze krant er zijn verbazing over uit dat het gezin in deze samenleving van zoveel al leenstaanden nog steeds de hoeksteen der samenleving is. En dat deze alleenstaanden veel problemen ondervinden. Hij constateert dat.de politiek te ouderwets denkt. Evenwel: in Nederland worden mensen met problemen al snel gehol pen en in ons land bestaan bij lange na niet die problemen, die men in menig ander land wel aantreft. Nederland denkt politiek juist modern. Maar los daarvan: het alleen staan heeft niets met politiek te maken, maar alles met de natuur. De mens is geschapen voor de voortplanting. Hier ligt de ba sis van het gezin. Iedereen die niet direct deel uitmaakt van een gezin, zal daar, door de natuur gedreven, toch naar zoeken. Wanneer die gevoelens verstoord zijn, er andere verhoudingen leven, wijkt dit af van de natuur. Het is de politiek die voor die af wijkingen alternatieven moet zoeken. Nederland is zo mo dern, en de overheid zo tole rant, er is zoveel bespreekbaar in Nederland, dat steeds meer mensen zich de vrijheid per mitteren om afwijkend van het gezin te gaan leven. Het is de taak van de politiek die steeds groter wordende groep afwijkenden van de natuur ook gelukkig te maken. Velen maken de spoeling dun. Maar er is spoeling. Aan de natuur wetten verandert echter niets. De man en de vrouw zijn ge schapen voor de voortplanting. Er is geen grote anatomische kennis voor nodig om dit te beamen. De mens tracht her haaldelijk de natuur te bezit ten en te manipuleren. Maar de natuur verloochent zichzelf echt niet en de natuur laat niet met zich spotten. De natuur eist dat de mens zich naar haar richt, en de mens moet niet trachten te eisen dat de natuur zich naar hem richt. S. Nicolaï, (alleenstaande), ZOETERMEER. Miss Universe (De 22-jarige Angela Visser uit Nieuwerkerk aan den IJssel, in mei gekroond tot Miss Uni verse, was even terug bij moe der thuis, zo meldt onze De bijdehandste van 't hele heelal. Op de tweede plaats eindigde 'n Marsvrouwtje en als derde 'n bewoonster van Venus. Vandaag 'n praatje met de president van de VS, mor gen 'n feestje in de Melkweg. Jaarabonnement voor de spa ce-shuttle en graag geziene gaste bij ruimtestations. Of toch maar: Miss Earth? t N. Pleumekers, DEN HAAG. De geest van Wiegel Tweemaal blikte een geroutineerde Hans Wiegel week niet in de ogen van de interviewer, maar recht ii tv-camera en even leek het erop of met elke zelfverzeki blik de VVD in de VAR A-opiniepeiling vijf zetels om] schoot. Maar de tien VVD-zetels méér die de opiniepeilini het vooruitzicht stelde zou de VVD slechts behalen als Wiegel de liberale lijstaanvoerder zóu zijn. Merkwa; overigens om een vraag over het lijsttrekkerschap van gel in de opiniepeiling op te nemen. Iedereen weet immers dat die mogelijkheid niet besl Joris Voorhoeve is de lijstaanvoerder van de VVD, Wiegel is commissaris van de koningin in Friesland en valt niets meer aan te veranderen. De vraagstelling slechts bedoeld kunnen zijn om Joris Voorhoeve, de intej maar moeizaam opererende lijsttrekker, keihard onderui halen. En het ziet er naar uit dat dit inderdaad gebeurd Onder de druk van de voor zijn partij ongunstige uil gen van de opiniepeilingen heeft Voorhoeve in het libei slotoffensief in de verkiezingscampagne ten einde raad liberale zwaargewichten van stal gehaald. De Gronii commissaris van de koningin Henk Vonhoff heeft inmidt al wat brommerig kritiek geuit op CDA-lijsttrekker Lubl de populaire oud-minister van milieu Pieter Winsemii het volgende stuk geschut dat in stelling wordt gebrachl het zwaarste kanon, Hans Wiegel, komt maandag in BI wijk in actie. VOLGENS Voorhoeve moet het inzetten van de oudgedi den vooral niet als een teken van zwakte worden gezien, tegendeel, het toont naar zijn zeggen juist de kracht vai VVD. Want „iedereen staat achter het programma, achtei kandidatenlijst en achter de lijsttrekker", aldus Voorhoi Dat klinkt mooi, maar de tien zetels die Wiegel meer Voorhoeve volgens de peiling in de wacht zou aan dat onvoldoende kiezers achter lijstaanvoerder Voor] ve staan. leer éj; n, toLa IoorhLc er De eensgezindheid binnen het liberale kamp laat ook |rs veel te wensen over. Het onderling gekrakeel, de schand^b] tjes en regelrechte miskleunen onder anderen van vfcd premier De Korte, die moeiteloos in Lubbers' vestzqni past is men nog niet vergeten. Dat geldt in nog sterkjll mate voor het ten val brengen van het kabinet. De Vim krijgt daar, zoals werd verwacht, nu de rekening voor geplg senteerd, terwijl CDA-lijsttrekker Lubbers en zijn ploej blijkens de peilingen goed garen bij spinnen. Het optromi len van de „oude kanonnen" in de slotfase van de ver] zingsstrijd krijgt daardoor het karakter van een wanhi slotoffensief, een poging om van de vele aarzelende V' kiezers er althans nog een aantal binnen het liberale kam| houden. I loc VAGE suggesties alsof Wiegel best wel eens vice-premieip een volgend kabinet zou kunnen worden, hebben Voorhof11 vervolgens ook geen goed gedaan. Na de aanvankelijk zichtig geformuleerde en ontwijkende antwoorden weet g( middels iedereen dat de commissaris van de koningin|io Friesland niet van zins is een functie binnen een volgend ^cl binet te aanvaarden. Het schermen met de naam van Wiejn als mogelijke kandidaat voor een ministerspost is je reiiff kiezersbedrog. Nu de geest van Wiegel in die twijfelachtfjj sfeer door de VVD-kiezerskaravaan blijft rondvaren, k dat zelfs een averechts resultaat kunnen hebben. I r Zachte nacht DE BILT (KNMI) Zachte en vochtige lucht afkomstig vanaf het oceaangebied rond om de Azoren, stroomde de af gelopen nacht ons land bin nen. Tussen een diepe depres sie bij IJsland en een hogedru- kuitloper vanaf het Azoren- hoog naar Frankrijk onstond deze zachte zuidwestelijke stroming. Ook de komende nacht en voor een deel morgen bepaalt het Franse hoog nog ons weer. De zachte lucht blijft daarbij in eerste instantie bij ons stagneren. Bij enkele op klaringen kunnen zich de ko mende nacht plaatselijk mist banken vormen. Het koelt dan niet verder af dan tot zo'n graad of 16. Overdag bereikt een koufront van de IJlandse depressie ons land. Bewolking, waaruit mogelijk wat regen valt, dringt dan geleidelijk over het land op. Voor het zo ver is kan het in het zuidoos ten bij wat zonneschijn nog vrij warm worden, mogelijk zelfs rond de 25 graden. Tij dens de frontpassage draait de wind naar noord en gaat koele Noordzeelucht het land bin nenstromen. In het noordwes ten is dat al in de ochtend het geval; daar blijft het kwik dan ook bij rond 19 graden steken. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen. Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 16 graden, rond Oslo enkele graden Zweden: In het zuiden perioden met zon, elders wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Denemarken Perioden met zon, later toenemende bewolking en mogelijk wat motregen. Middagtemperatuur rond 20 graden IerlandVeel bewolking en vooral vandaag af en toe regen. Middagtem peratuur rond 19 graden. Schotland. Engeland en Wales: Veel bewolking en in Schotland af en toe regen. Morgen vanuit het westen op klaringen Middagtemperatuur van 16 graden in Schotland tot 23 graden in Zuidoost-Engeland. Bondsrepubliek Duitsland: Perioden met zon maar in het noorden ook wolkenvelden en eerst wat motregen. Middagtemperatuur van 20 graden aan de kust tot 24 graden verder landinwaarts. In Beieren niet veel hoger dan 22 graden. Frankrijk Zonnig, maar morgen in het zuiden kans op een bui. Middag temperatuur langs de Atlantische Kust van 20 tot 24 graden, langs de Middellandse Zee rond 27 graden en in het binnenland van 24 tot 28 gra den. België en LuxemburgWolkenveL, maar ook perjoden met zon Midi temperatuur van 20 graden aan kust tot 24 in de Ardennen Spanje en Portugal: Perioden I 4 zon maar ook enkele buien. Midd temperatuur langs de Atlantii- Kust van 22 tot 27 graden, langJJJ Middellandse Zee rond 29 graden' in het binnenland rond 32 gradefr* Zwitserland: Perioden met zon. tl dagtemperaturen in de dalen en (IS gebieden oplopend naar omstreek»j( graden. L OostenrijkEerst nog buien, l|( vanuit het westen opklaringen|l£ meer zon Middagtemperatuur vaou tot 21 graden, enkele graden hogfc Italië: Eerst koel en buien, later ff opklaringen en meer zon Mid#1' temperatuur rond 26 graden. Cl Joegoslavië Buien, mogelijk met j|| weer. Middagtemperatuur rond. graden, op enkele plaatsen in r binnenland zelfs nog iets hoger. c! Griekenland: Buiig, winderig koel. Middagtemperatuur rondL graden. [q WEERRAPPORT f' Min njl' New Orleans Paramaribo Rlo de Janeiro San Francisco Sao Paolo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2