De opstand van de drugs baronnen Voor zevenduizend mark de Oostenrijkse grens over Italië zit behoorlijk in z n maag met invasie van Russische joden Opnieuw doden bij gevechten in bezette gebieden BUITENLAND £«4dócSoiWCMlt DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 PAGINA 6 BUDAPEST De eerste „vluchtelingen- helper" verscheen drie weken geleden al bij de DDR-vluchtelingen in de directe om geving van de Westduitse ambassade in Bu dapest: een jonge Westduitse punker meld de zich met een auto, die zo naar de schroothoop onderweg leek, bij de ambassa de en vroeg voor zijn diensten een schuld bekentenis van zevenduizend mark, te be talen als men eenmaal in het westen was. Sindsdien zijn er goede zaken te doen, al is de prijs gedaald: op het moment vraagt men voor dezelfde service gemiddeld tweeduizend mark. De Hongaarse politie doet haar best om een eind te maken aan deze mensensmokkel. Alleen in de af gelopen week betrapte zij negen Hongaarse en 41 Westduitse „vluchtelingenhelpers" op heterdaad. Plaatsvervangend chef van de grenswacht Andras Maday: ,,De branche is volledig opgebloeid. Er is sprake van een goed georganiseerd net van men sensmokkelaars" De methoden lopen bepaald uiteen. Hongaarse taxichauffeurs brengen Oostduitsers tegen een la ter in harde valuta te betalen bedrag tot dicht bij de grens. In het grensgebied zelf tonen de bewo ners de vluchtelingen aan, hoe zij gemakkelijk naar Oostenrijk komen. Als tegenprestatie verlan gen zij de bagage van de vluchtelingen, maar voor al hun auto's. Bij herhaling heeft men geprobeerd DDR-burgers in de kofferbak van auto's met een Westduits ken teken naar Oostenrijk te brengen: bij het grote aanbod van vakantiegangers is het onbegonnen werk de bagageruimte van alle auto's te controle ren. Maar vluchtpogingen mislukken doorgaans als Oostduitsers simpelweg in een auto uit de Bondsre publiek of Oostenrijk stappen en zo naar de grens rijden: alle passen worden namelijk wel gecontro- De Hongaarse partijkrant „Nepszabadsag" meldde kort geleden een speciale variant: op een landweg die direct naar de grens leidt, dook plotseling een auto met Westduits kenteken op. Een grenssoldaat hield de auto aan en wilde de papieren zien. De chauffeur hield zijn portier echter gesloten, waar na zijn passagier aan de andere kant de documen ten uit het raampje hield. Toen de soldaat om de auto heenliep, gaf de chauf feur ineens vol gas en raasde richting grens, terwijl ettelijke auto's uit de DDR, die zich in het struik gewas verborgen hadden gehouden, er hard ach teraan gingen. Pal voor de grens stopte het kon vooi, de inzittenden sprongen uit de auto's en stap ten over het lage hek dat de grens tussen Honga rije en Oostenrijk vormt. Toen de soldaat bij het hek aankwam, zwaaiden de vluchtelingen vanuit Ooostenrijk naar hem. Steeds weer wordt ook geprobeerd met de auto naar de controlepost te rijden en dan plotsklaps gas te geven. Deze methode irriteert de Hongaarse au toriteiten buitengewoon, omdat ze niet alleen ge vaarlijk is voor de grenssoldaten naar ook voor de toeristen in de buurt. „Het is slechts een kwestie van tijd of dit soort agressiviteit moet tot een ern stig ongeluk leiden", meent een woordvoerder van de grenssoldaten. COLOMBIA KRIJGT REKENING VOOR FALEN DEN HAAG De drugs baronnen in Colombia lij ken onkwetsbaar. On danks de arrestaties van meer dan tienduizend mensen, de inbeslagnames van landgoederen, dieren tuinen en andere bezittin gen en de militaire en fi nanciële steun van de Verenigde Staten, heeft de Colombiaanse regering de macht van de drugs maffia bij lange na niet gebroken. De militaire campagne is tot nu toe zelfs weinig effectief en leidt alleen maar tot meer ge weld: bomaanslagen op kanto ren van politieke partijen en bankgebouwen, executies en nieuwe doodvonnissen. Ge weld dat nu vooral is gericht tegen de traditionele macht hebbers. „De Colombiaanse regering krijgt momenteel de rekening gepresenteerd voor haar laks heid en voor de jarenlange col laboratie met de drugsmaffia", zegt Liduine Zumpolle. mede werkster van de Latijns Ame rika sectie van Pax Christi. Vorig jaar was zij nog in dit al decennia lang door geweld ge teisterde Zuidamerikaanse land. Liduine Zumpolle rap porteerde toen, voor Pax Christi, over de door rege ringsmilitairen beheerste regio Uraba. Een gebied waar, on danks de aanwezigheid van duizenden militairen, de drugshandel volop bloeit en waar met de regelmaat van de klok wordt gemoord en bom aanslagen op kantoren van de linkse oppositiepartij Patriot tisch Front (UP) plaatsvinden. Liduine Zumpolle: „Rege- ringswoordvoers spreken dan wel van incidentele contacten tussen legerautoriteiten en de para-militiaire organisaties van drugsbaronnen. Maar dat is een eufemisme. Zowel rege- ringsonderzoeken als getui genverklaringen die zijn opge nomen in het rapport van Pax Christi wijzen erop dat die contacten structureel zijn. Le ger en politie zijn sterk verwe ven met de moordbrigades. Dat is de reden waarom de meeste moorden plaatsvinden in gebieden die het leger vol ledig controleert". Hypocriet Twintig jaar lang heeft vol gens de Pax-Christimede- werkster de Colombiaanse re gering de drugsmaffia getole reerd en van hun activiteiten geprofiteerd. „Nu presenteert president Barco zich hypocriet als het slachtoffer van het meedogenloze geweld van machtsbeluste drugsbaron- Ondanks een officieel verbod op de aanwezigheid van coca- planten en al haar produkten wisten Colombiaanse groot grondbezitters cocaplantages in cultuur te brengen en een industrie op poten te zetten die inmiddels tachtig procent van de handel in cocaïne in de we reld beslaat. De meeste coca- bladeren worden in Peru en Bolivia verbouwd. De labora toria waar de coca-pasta geraf fineerd wordt, staan echter in Colombia. En een paar grote kartels, in de steden Medellin en Cali, beheersen deze markt. De Colombiaanse ex-president López Michielsen gaf het on dernemersschap van de bewo ners van Medellin als belang rijkste verklaring voor de gi gantische produktie van cocaï ne. Een betere vergoelijking voor de criminele praktijken waarmee jaarlijks miljarden dollars worden verdiend is nauwelijks denkbaar. Geweld Het imperium van de Colom- De restanten van een bankgebouw in Medellin na een bomaanslag door de drugsbaronnen. FOTO: AP biaanse narco-trafficantes is in vrij korte tijd opgebouwd en de coca-industrie vormt in middels een essentieel be standdeel van de Colombiaan se maatschappij. Zij is de nieu we economische sector waar mee de staat haar buitenlandse schulden afbetaalt. „Het is dan ook niet verwon derlijk dat Colombia als enige Zuidamerikaanse land nauwe lijks betalingsbalansproblemen kent", aldus Liduine Zumpol le. Dat de illegale cocaïneteelt juist in Colombia kon groeien is evenmin verwonderlijk. De produktie en handel van deze harddrug kon zich ontwikke len dankzij het geweld dat het land al jaren teistert. Liduine Zumpolle: ..Nu is het niet zo dat Colombia een land is van alleen maar bandieten, terro risten en drugsmaffiosi. Ge weld is in Colombia georgani seerd en bijna altijd gericht op mensen die veranderingen be pleiten en het opnemen voor de armen. Het is toch onge looflijk dat in het ruim twee honderdjarige bestaan van de staat Colombia nog nooit wer kelijke landhervormingen zijn ingevoerd". Populair Door de verwaarlozing van haar eigen boerenbevolking heeft de regering, zo meent de Pax-Christimedewerkster, zelf het drugsprobleem geschapen. „De verpauperde boeren vormden een fantastisch po tentieel waarmee de coca-ba- zen aan de slag konden. En geef deze boeren eens ongelijk. Er zijn geen andere produkten die zoveel opleveren: de blade ren van de coca-plant kunnen in normale omstandigheden wel vier keer worden ge oogst". Drugsbaronnen als Pa- blo Escobar zorgen bovendien voor 'ongekende voorzienin gen. Liduine Zumpolle: „Voor het eerst wonen mensen uit de sloppenwijken van Medellin nu in goede huizen. Escobar is domweg populair". De meestal verkapte maar soms openlijke samenwerking tussen moordbrigades en mili tairen heeft geleid tot tiendui zenden politieke moorden. Zo werden zonder dat de regering in Bogoté de alarmklok luidde, de voorzitter van de linkse U.P., een procureur-generaal van de republiek, een minister van justitie en honderden bur gemeesters en rechters van het leven beroofd. Twee weken geleden heeft de regering uiteindelijk wel de alarmklok geluid. Want nu werd één van hén getroffen: de liberale senator Luis Carlos Galan. Deze presidentskandi daat had, tot groot ongenoegen van de narco-trafficantes, een échte strijd tegen de drugsba ronnen in het vooruitzicht ge steld. Volgens Liduine Zumpolle is de als gevolg van deze moord opgêzette militaire campagne voor een deel schijn. „De tien duizend arrestanten zijn van het niveau van chauffeurs en kamermeisjes. En het arresta tiebevel tegen Pablo Escobar is alwper ingetrokken". De confiscaties van de land goederen lijkt op onrechtmati ge gronden te gebeuren. Er zijn geen arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen de eigenaars. De kans is dan ook groot dat de villa's, kastelen en landgoe deren weer terug moeten wor den gegeven. Het lijkt alsof de Colombiaan se regering op een wanhopige manier probeert om haar pres tige te redden. Met volgens Li duine Zumpolle maar één re sultaat: meer geweld. FRANS BOTHOF JERUZALEM In de door Israel bezette gebie den zijn gisteren twee Pa- lestijnen overleden die tij dens het weekeinde schot wonden hadden opgelo pen toen Israëlische mili tairen het vuur openden op stenen gooiende beto gers. Een andere Palestijn, een ver meende collaborateur, over leed aan verwondingen die hij drie dagen eerder had opgelo pen toen gemaskerde jongeren hem in elkaar sloegen. In drie steden op de westelijk Jor- daanoever was gisteren een al gemene staking uitgeroepen uit protest tegen de recente de portatie door de Israëlische au toriteiten van vijf Palestijnen. In de afgelopen week zijn bij confrontaties met Israëlische troepen in totaal al 12 doden onder de Palestijnen gevallen. Volgens legerstafchef generaal Dan Shomron is de toename van het geweld in de bezette gebieden te wijten aan de op roep van Fatah, de belangrijk ste factie van Yasser Arafats PLO, eerder deze maand, om de gewapende strijd tegen Is rael op te voeren. Volgens het Israëlische blad Haaretz staat de toename van het geweld echter recht streeks in verband met he nieuwe beleid van het legeistj om verafgelegen dorpen op de |e: westelijke Jordaanoever bin nen te vallen en massaal arres taties onder de bewoners te verrichten. De Libanese politie en het raelische leger hebben ont kend dat Israëlische gevechts vliegtuigen gisteren opnieuw een aanval hebben uitgevoerd op een basis van de sji'itische strijdgroep Hezbollah. Zowel christelijke als islamitische Li banese radiostations hadden melding gemaakt van een aan val door vier gevechtsvliegtui gen op een belangrijke basis het dorpje Janta in de Bekaa vallei, 70 kilometer ten zuid oosten van Bayrut. lei Een weldoorvoede Sovjet- gers. emigrant toont zijn handelswaar aan geïnteresseerde voorbijgan- FOTO: PERS UNIE ROME Een stuk of wat vrouwen lopen met bord jes om hun nek waarop in Cyrillische letters staat geschreven: „haarknip pen, drie roebel". Naast hen op de grond liggen hun schamele persoonlijke bezittingen wat lin nengoed, bestek en kleine meubeltjes met een bordje „te koop". Het zou overal in de Sovjetunie kunnen zijn, maar is het niet. Dit tafereeltje speelt zich af op een plein in een klein kustsplaatsje ten westen van Rome. Ladispoli, dat in de dagen van Mussolini nogal in zwang was als vakantieoord voor de wer kende klasse, heeft zich onge wild ontwikkeld tot een tus senstation voor duizenden jo den die werden vrijgelaten uit de Sovjetunie. Italië is nu het belangrijkste doorgangsland voor één van de grootste jo- denmigraties sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Meer dan tienduizend Sovjet joden wachten hier op een vi sum voor het beloofde land: de Verenigde Staten. In de jaren zeventig trokken de meeste refuseniks naar Is rael. Nu zijn er nog maar wei nigen die zich aangetrokken voelen tot Israel. Het overgro te deel wordt afgeschrikt door de militaire dienst, de wankele economie en natuurlijk de -Palestijnse opstand. Na een kort verblijf in door gangskampen in Wenen reist 95 procent van de Sovjetjoden door naar Italië één van de weinige Europese landen die bereid is hen op te vangen terwijl ze wachten tot hun vi sum-aanvraag in behandeling is genomen. Toen hun aantal nog klein was, waren er wei nig problemen. Tien jaar gele den kreeg Italië jaarlijks een paar honderd Sovjetjoden op bezoek. Nu staan de sluizen wagenwijd open en de span ningen nemen toe. Dit jaar worden er 54 duizend ver wacht, volgend jaar 70 dui zend. Wat nu zo tegenstrijdig is, is dat toen het Kremlin de joden niet toestond om te emigreren, de Amerikanen hen als ver volgd beschouwden en hen een vluchtelingenstatus toe kenden. Nu krijgen zo veel jo den toestemming om het land te verlaten dat ze niet meer automatisch als vervolgd wor den aangemerkt. Iedere vluch teling wordt behandeld als een apart geval. Sinds begin dit jaar werd een kwart van alle visum-aanvragen afgewezen. Balkon Avond aan avond verzamelen de Sovjetjoden zich op het Pi azza Vittoria in Ladispoli, waar ze proberen hun dien sten aan te bieden of hun spul letjes te verkopen om wat voedsel te kunnen kopen. In tussen wisselen ze hun erva ringen met de Amerikaanse immigratie-autoriteiten uit, die naar hun idee weinig conse quent zijn. Carel Sadoeski, een veertigjarige horlogemaker uit Minsk, kreeg tot tweemaal toe nee op zijn rekest, terwijl zijn zwager wel een visum kreeg. Sadoeski en zijn gezin logeren bij een vriend op het balkon van zijn flat, nadat de finan ciële steun die ze van een Amerikaans-joodse liefdadig heidsinstelling ontvingen werd stopgezet. Veertig andere Sov jetgezinnen trof onlangs het zelfde lot. Iedere visum-aanvrager krijgt gedurende dertig dagen na het verlaten van de Sovjetunie een uitkering van de autoritei ten in Washington. Daarna neemt een joodse commissie in de Verenigde Staten die rol over en verstrekt maandelijk se toelagen van ongeveer 350 gulden per persoon. Maar nu het aantal vluchtelin gen de pan uitrijst en velen maanden, of zelfs een jaar, moeten wachten tot hun aan vraag in behandeling wordt genomen, heeft de commissie besloten dat de fondsen wor den stopgezet als een visum- aanvraag tweemaal is gewei gerd. Degenen die geen visum krij gen, zullen moeten zien dat ze iemand in Amerika vinden die zich garant wil stellen, zodat ze zich „voorwaardelijk" kun nen vestigen in de Verenigde Staten. Of er moet een ander land bereid zijn hen op te ne men. En het enige land dat hen zonder enige aarzeling wil hebben, is Israel. Door de Ara bische geboorte-explosie in de bezette gebieden vreest Israel dat de joden een minderheid worden in hun eigen thuis land. Een jonge ingenieur uit Kiev zegt dat hij zich liever ophangt dan in Israel te gaan wonen. „Ik heb jarenlang strijd gele verd om dat militaristische land te kunnen verlaten. Waarom zou ik dan weer zo'n zelfde land opzoeken?". Ronselen Omdat hun toekomst zo onze ker is, voelen veel gevluchte Sovjetjoden zich bedrogen. Sommigen beschuldigen het Westen ervan koeien met gou den hoorns te hebben beloofd. Hen vrijheid in het vooruit zicht te hebben gesteld, terwijl dat helemaal niet waarge maakt kan worden. Anderen verdenken de Verenigde Sta ten ervan onder druk van Is rael hun poorten te willen sluiten. Yitzhak Shamir, de Israëlische premier, heeft er bij Amerika herhaaldelijk op aangedrongen de Sovjetjoden de vluchtelin genstatus te weigeren. Hij voert aan dat de joden onmo gelijk vluchtelingen kunnen zijn, omdat Israel hen immers asiel verleent. Washington ontkent dat het zich op wat voor manier dan ook laat beïnvloeden door Is rael. Het afgelopen iaar is er echter een opmerkelijke ver andering gekomen in het Amerikaanse immigratiebe leid. De nadruk is sterk ko men te liggen op de emigratie naar Israel. Zo hangt het prik bord in de Shalom club, een wijkcentrum in Ladispoli, vol met kranteberichten en arti kelen over de criminaliteit in Amerikaanse steden. Was het personeel in de scholen en zo merkampen voorheen Ameri kaans, nu worden deze volle dig bemand door Israëlische onderwijzers en vrijwilligers die in het Hebreeuws les ge ven over de geschiedenis en de geografie van Israel. Twee maal per week wordt er een dia-avond georganiseerd door Israëlische overheidsfunctio narissen, die daarmee nieuwe landgenoten hopen te ronse len. Er worden zelfs apparte menten aangeboden als lok- Pijnlijk Slechts weinig Sovjetjoden «la- "L ten zich hierdoor overhalen „Ze denken nog steeds dat in Amerika het geld voor het op rapen ligt", zegt een Israeli- >ri sche „ronselaar". En naarmate ,1' het aantal wachtende joden ie groeit, lopen de spanningen ut tussen de emigranten en de 2 plaatselijke bevolking ook steeds hoger op. Op muren ente schuttingen staan zelfs haken kruizen getekend. De inwoners van Ladispoli klagen dat de Sovjetjoden een 3 nadelige invloed hebben op jS het toerisme. Ze jagen de prij zen voor appartementen op en als gevolg van hun dagelijkse :r pelgrimstochten naar de Ame- rikaanse ambassade in Romegc zitten de bussen naar de ir hoofdstad voortdurend stamp vol. c Voor Amerika begint de stroom Sovjetjoden weliswaar pt een pijnlijk probleem te wor- K den, maar het kan nog op af-®*5 stand afgehandeld kan wor- den. Voor de Italianen wordt ie, het vooruitzicht van duizen den vluchtelingen die perma nent hun tent hebben opgesla gen op hun stoep langzamer hand realiteit. CHRISTINE TOOMEV e (c) The Sunday Times, Londen J

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6