Taboe kindermis handeling lijkt langzaam doorbroken Hersenfuncties nog complexer dan gedacht Frank Govers toont veel rood-zwart Minister De Koning wenst geen sociale afspraken te maken zonder werkgevers ,Geen nieuwe discussie 4ver één politiebestel" lEUWi Deltavlieger zit nog vast op IJsland "iINNENLAND CcidócSomont DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Eendracht zet alle zeilen bij Tijdens één van de eerste proefvaarten test de be manning de zeilcapaciteiten van de nieuwe Eendracht. Het schip eigendom van de Nationale Vereniging en Stichting Het Zeilend Zee- - schip en opvolger van de „oude" Eendracht heeft een totaal zeiloppervlak van 1047 vierkante meter. In de thuishaven Scheveningen is het schip vanmiddag door koningin Beatrix gedoopt. De Eendracht stelt jongeren in de gelegenheid kennis te maken met het zeezeilen. FOTO: PR Stadskanaal krijgt eigen Loesje-affiche STADSKANAAL De rijbewijzenaffaire in Stadskanaal waarbij een verkeerd geplaatste handtekening van bur gemeester Brink circa 2500 rijbewijzen ongel dig maakte, heeft de spotzin opgewekt van de alerte plakkers van Loesje. Landelijk werkt deze partij met de prik kelende leus 'Stem niet op mij'. Stadskanaal wordt onderscheiden met de aangepaste tekst 'Dit affiche is ongeldig'. HILVERSUM Minister De Koning van sociale za ken is geen voorstander van sociale afspraken tus sen overheid en alleen werknemers, zoals FNV- voorzitter Stekelenburg vorige week voorstelde. De FNV ziet geen enkele be weging aan werkgeverskant die een breed akkoord dichter bij zou kunnen brengen, zo motiveerde Stekelenburg zijn uitspraak. De Koning noemde de waarde van zo'n akkoord zonder werkgevers zeer be trekkelijk. Het is niet uit te voeren als één van de partners niet meedoet, aldus de be windsman. Stekelenburg sug gereerde werkgevers (finan cieel) te prikkelen om mee te doen en te straffen als ze bui tenspel blijven. De Koning vindt afspraken tussen overheid en beide socia le partners dringend noodza kelijk, zeker met oog op het inkomensbeleid. Anders dreigt het gevaar van ontsporing van de lonen, waardoor de koppe ling met de uitkeringen en de werkgelegenheid in gevaar komen. Het is echter niet het enige punt voor afspraken, zo zegt ook De Koning. Arbeids marktbeleid, arbeidsomstan digheden en milieu vallen er ook onder. Extra geld voor vertrouwensartsen UTRECHT Het ministerie van WVC stelt komend jaar 1,5 miljoen gulden extra ter beschikking aan de bureaus vertrouwensarts inzake kin dermishandeling. Met het ex tra geld kunnen de bureaus de personeelsbezetting uitbreiden om het hoofd te bieden aan het explosief toegenomen aan tal meldingen van kindermis handeling. De overkoepelende stichting meldde in het week einde dat de tien bureaus met in totaal 55 werknemers het werk niet meer aankunnen. Meldingen blijven, vooral in de grote steden, soms wel een half jaar liggen. ubbers zegt luderen steun b oe bij NS [d )EN HAAG Premier Lub- iers heeft gisteren in een ge- prek met de ouderenbonden nie KBO (203.000 leden) en 'COB (48.000 leden) gezegd at hij binnenkort contact op ikei^ nemen met de hoofddirec- e van de Nederlandse Spoor wegen over het plan voor be- ass{ erkte reistijden met de senio- ozei enpas. De ouderenbonden >ij ebben onder meer over dit a nderwerp hun verontrusting itgesproken tegenover de de- ïissionaire premier. Zij had- en een onderhoud aange- gd omdat zij bezorgd wa- Dver uitspraken van Lub- in de media over de posi- van ouderen. Tegen de —jden heeft Lubbers diverse dl lezeggingen gedaan voor een itere positie van ouderen in at efize samenleving. Hij zal on- ;r meer bezien of er moge- kheden zijn om verbeterin- en aan te brengen in de inko- lenspositie van oudere alleen- d aande vrouwen. kui at #rs andmacht heft nkele parate :ompagnieën op EN HAAG Bij de Konink- ^Hke Landmacht zal een aantal ^Brate compagnieën worden ^Bgeheven. Het gaat hierbij m 400 tot 600 arbeidsplaatsen zowel beroeps- als dienst- ichtige militairen. Met de itvoering van deze plannen ordt nog dit jaar begonnen, betrokken compagnieën ik 'ijn de 129 Munitie-aanvul- ngscompagnie, de 110 Middel h ,ware Transport Compagnie, e 146 Werkttroepen Compag- iie en ook de in de Bondsre- ibliek Duitsland gelegerde 15 Infanterie Beveiligings- I impagnie. De compagnieën orden mobilisabel. dd„ VANDAAGi IN HET DEN HAAG De bu reaus Vertrouwensarts in zake kindermishandeling kregen het afgelopen jaar ongeveer twee keer zoveel meldingen als vijf jaar ge leden. „Het aantal geval len van mishandeling is niet verdubbeld, maar mensen doen eerder aan gifte. Het taboe lijkt door broken", constateert arts- seksuologe C. Schreuders. Volgens Schreuders, werk zaam als vertrouwensarts, is nooit sprake van een ondoor dachte melding. Vijfennegen tig procent van de tegenover een vertrouwensarts uitge sproken verdenkingen is ge grond. Het komt echter wel eens voor dat er sprake is van een interpretatiefoutje. Bij voorbeeld een buurvrouw die al de hele nacht een baby hoort huilen in het huis er naast, waarbij later blijkt dat het kindje een oorontsteking heeft en daarom de hele tijd huilt. In het algemeen worden vier mishandelingsvormen onder scheiden: emotionele, lichame lijke, seksuele en cognitieve Cognitief wil zeggen dat ou ders een bewust remmmende invloed uitoefenen op de gees telijke ontwikkeling van hun kind, bijvoorbeeld door het te kleineren. Niet elke klap mag worden gezien als kindermis handeling. Schreuders: „Ik geef mijn kinderen ook wel eens een corrigerende tik. Daar is niets op tegen, maar het moet wel een positief doel en gevolg hebben". Buren Verreweg de meeste'meldin gen komen binnen via mensen uit de directe omgeving van het slachtoffer, zoals buren, kennissen of familieleden. On geveer vijftien procent komt van de kant van huisartsen en leraren. Ook direct betrokke nen doen wel eens aangifte, zoals de partner van de mis handelende ouder of, heel soms, het slachtoffer zelf. Slechts heel zelden doet de mishandelende ouder zelf aan gifte, in de hoop dat er hulp geboden kan worden aan het hele gezin. Kinderbescherming „Want dat is juist het grote probleem. Bij kindermishan deling hebben de ouders het vaak zelf moeilijk en wordt dat op de zoon of dochter afge reageerd. Niet zelden heeft de vader of moeder een alcohol- of drugsprobleem, of zijn er fi nanciële tekorten", zegt huis arts en vertrouwensarts A. de Wit. De vertrouwensarts wordt ;eren Kindermishandeling is lang niet alleen een zaak van seksueel misbruik of lichamelijk geweld. Verwaarlozing neemt een belang rijke plaats in, vooral ook de emotionele verwaarlozing. FOTO: SP wij doen is het bekijken van een klacht, om daarna de juis te manier van hulp te kunnen bepalen. Meer een coördine rende functie. Als bij ons een melding binnenkomt, trekken we die zo snel mogelijk na. Bij voorbeeld bij school- of huis artsen. Is het zeker dat het om mishandeling gaat, dan probe- vaak in één adem genoemd met de Kinderbescherming. Volgens De Wit ten onrechte: „Wij bewegen ons op een heel ander vlak van de hulpverle ning. Wat wij doen is eigenlijk tamelijk passief. Wij houden ons bijvoorbeeld niet bezig met het uit het gezin plaatsen van een slachtoffer. Het enige dat ren wij in contact te komen met het gezin, om daarna sa men naar de beste oplossing te zoeken." „De snelst groeiende vorm is de seksuele mishandeling', zegt De Wit, die met opzet niet de term 'incest' gebruikt. „In cest wil zeggen een seksuele relatie met een directe bloed verwant. In veel gevallen is er geen sprake van een directe bloedverwant. Seksueel mis bruik groeit dus het snelst. Momenteel is de situatie zo dat het in één op de vijf gevallen om seksueel misbruik gaat. En waarschijnlijk zal dat aantal nog sterk groeien". Negi Binnen het gezin zijn het bijna altijd de vader en /of moeder, of personen die een soortgelij ke rol vervullen, die het kind mishandelen. Broers of zussen maken zich daar slechts in zeer geringe mate schuldig aan. „Behalve bij seksueel mis bruik, daar spelen broers ook nog wel eens een rol in. Bij die vorm van mishandeling is meestal een man betrokken, zelden een vrouw. Daar staat tegenover dat vrouwen zich vaker schuldig maken aan zo genaamde passieve mishande ling, bijvoorbeeld een kind be wust negeren. Maar dat geeft eigenlijk éen vertekend beeld, omdat van een vrouw - meer dan van een man - juist wordt verwacht dat ze haar kind veel aandacht en liefde schenkt", peinst Schreuders hardop. JOS BERENSCHOT IEDEMBLIK Vier rominenten hebben gis- iren in Medemblik meer minder felle kritiek ge- iverd op politieke partij- n die in deze verkie- ngstijd en in hun pro- ramma's opnieuw discus- e voeren over de samen- oeging van rijks- en ge- leentepolitie. chtereenvolgens uitten de al- imeen inspecteur van het orps Rijkspolitie, generaal Frackers, de Noordhol- ndse commissaris der konin- n R. de Wit, de Alkmaarse Dofdofficier van justitie A. isephus Jitta en de Alkmaar- burgemeester J. Pop hun itiek bij het afscheid van ko- nel J. Stokreef als comman- int van het district Alkmaar in de rijkspolitie. Wit hoopt dat de partijen de „integrale visie op de poli tie" in hun programma's zo snel mogelijk vergeten. „We moeten niet opnieuw verzan den in oeverloos gepraat", al dus de commissaris. De vier sprekers wilden in geen geval een nieuwe discussie over de samenvoeging tot één korps. „We moeten het niet hebben vap landelijke politici die al leen maar stoere taal spreken in hun programma's. Zo'n na tionale oplossing is na 25 jaar discussie niet gelukt. We moeten het in de praktijk en regionaal oplossen", vatte bur gemeester Pop de kritiek sa- Josephus Jitta betoogde dat het verschil in beheer tussen de rijks- en gemeentepolitie wql een hinderpaal vormt voor de goede samenwerking. Ook de beoogde regionale sa menwerking van korpsen schiet volgens hem weinig op. Blindenroute De blinde heer Vrielink leest in het bomenmu- seum Arboretum Poort Bulten in Losser een infor matiebord en plattegrond in braille. Hij was een van de eer sten die gisteren in het museum de speciale route voor blinden en slechtzienden kon uitproberen. Tegels met pro fielen leiden de blinde bezoeker naar de honder den bomen en heesters. FOTO: ANP Vermoedelijk dioxine in melk gevonden bij kabelbranderij DEN HAAG Melk uit de omgeving van een kabelbran derij in Culemborg zal uitge breid worden onderzocht op het voorkomen van dioxines. Demissionair minister Braks van landbouw en visserij heeft opdracht gegeven voor dit on derzoek, nadat bij een oriënte rend onderzoek twee van de drie genomen monsters een dioxinegehalte bleken te heb ben dat de huidige norm over schrijdt. Braks heeft zijn colle ga Nijpels van milieu gevraagd om doeltreffende maatregelen tegen de bron van de dioxine vervuiling, de kabelbranderij. De resultaten van het onder zoek worden eind september verwacht. In kabelbranderijen worden oude kabels verbrand om de gebruikte metalen, bij voorbeeld koper, terug te win nen. De meeste rookgassen ko men daarbij ongehinderd in de lucht terecht. MSTERDAM Hersen- incties blijken nog veel gewikkelder dan in de etenschappelijke wereld lit werd gedacht. de activiteiten zijn veel eer gebieden van de herse- n betrokken dan aanvanke- werd aangenomen. De npele schema's waarin de rschillende gedragingen van !"a mens worden toegeschre- n aan specifieke onderdelen n de hersenen, gaan niet SU *r °P' kl, is de algemene opvatting van de geleerden die deze week deelnemen aan een in ternationale conferentie over hersenonderzoek in Amster dam. Dank zij allerlei nieuwe technieken, waarmee het functioneren van de hersenen van de mens direct bekeken kan worden, krijgen onderzoe kers de laatste jaren steeds meer inzicht in deze complexe „machinerie". Naarmate het onderzoek vordert, wordt het steeds duidelijker dat de pro cessen in de hersenen veel in gewikkelder verlopen dan men tot nu toe had aangeno men. Het voornaamste onderwerp op de conferentie is de pré- frontale schors, ofwel de voor- hoofdkwab. Dit deel van de hersenen wordt geacht betrok ken te zijn bij de hogere men tale functies. Bij de mens is deze schors dan ook het hoogst ontwikkeld. Hier komen heel veel functies, zoals het gezicht, gehoor, reuk, smaak, moto riek, de regeling van de bloed druk en de werking van maag en darmen bij elkaar. De voor- hoofdkwab speelt volgens de deskundigen ook een belang rijke rol in processen als con centratie, leren, geheugen, agressie, emoties en spannin gen, maar ook bij aandoenin gen als epilepsie, schyzofrenie, dementie en de ziekte van Parkinson. De nieuwste wetenschappelij ke gegevens tonen aan dat, of schoon de pre-frontale schors een centrale functie vervult bij hogere mentale activiteiten, andere onderdelen van de her senen bij deze processen on misbaar blijven. Hiermee wordt de angst van sommige mensen, dat hersendeskundi- gen op den duur in staat zou den zijn door middel van een ingreep bepaalde functies of gedrag bij de mens te verande ren, volgens de onderzoekers weggenomen Het hersenonderzoek kan naar de mening van de congresgan gers beter inzicht geven in het verloop van allerlei geestes ziekten en neurologische aan doeningen zoals schyzofrenie en de ziekte van Parkinson. Op basis van de verkregen in formatie kunnen dan betere therapien worden ontwikkeld en zelfs programma's worden opgesteld ter voorkoming van deze afwijkingen. Op het congres kan nog geen doorbraak worden gemeld in het jarenlange onderzoek naar de ziekte van Alzheimer, de meest ernstige vorm van de mentie. Zowel erfelijke als omgevingsfactoren kunnen een rol spelen. Ook de voeding kan er iets mee te maken heb ben. Uit onderzoek is wel ge bleken dat de geestelijke ach teruitgang van een mens kan worden vertraagd. Afgestor ven hersencellen kunnen niet meer tot leven worden ge bracht, maar de functies kun nen wel door nevencellen worden overgenomen. Door deze cellen te activeren kan dementie weliswaar niet wor den genezen, maar toch afge remd. AMSTERDAM In de Amsterdamse Stads schouwburg houdt het pu bliek de adem even in als de show van Frank Go- vers met de wintercollec tie 1989-1990 begint met een prachtig rood-zwart thema. Onvergetelijk is een dramati sche lange zwarte cape over een zwart kuitbroekpak in een eenvoudige rechte snit. Met een zwarte Napoleonhoed, versierd met een rode cocarde en lage zwarte schoenen maakt de Napoleontische stijl hier een opmerkelijk strijdlus tige entree. Een leuke rood zwart geruite wollen pantalon wordt gedragen onder een rood jasje met lange zwaluw staart achterpanden. En zeve nachtste rode mantels van fijn leer of wol zijn cirkelvormig gesneden en rondom afgezet met een brede rand langharig zwart bont. Ook kraag en manchetten zijn hiermee geac centueerd. Prachtige strenge, zwarte tail leurs hebben enkellange rok ken, soms driedubbel lijkend, met een rood accent. Het mooiste uit de hele show zijn de leren battledress-pakken. Zwarte halflange leren jasjes met felrode tressen worden gecombineerd met een rode of zwarte rechte leren rok, dito maillot en Napoleonhoed. Ei genlijk zou je er een geweer bij verwachten en vuur! Het bekende kleine, zwarte jurkje is anno 1990 van wollen crêpe en ziet er steeds weer chique uit. Dat kan door een fluwelen rok of een verlaagd geplaatste taille en een tulp- vormige rok öf door een leuk hesje met grote zwarte bloe men gedecoreerd. Even is er een getailleerde jadegroene wintermantel of een paars met bruine japon in het beeld, dan volgt weer een serie kleurige mantelpakken met veel kno pen op het jasje, in kleuren die aan oude schilderijen doen denken: mosgroen, aubergine, gebleekte zalm of grijs met wit. Bij de mantels valt soms een korte overcape vanaf de schouderlijn op, versierd met balletjes of kwasten. Bepaald grappig zijn zwart-gele wollen wikkeljurken vol met lange kwasten. Maar bij japonnen, pakken en mantels en zelfs bij de -avondkleding blijkt rood zwart steeds weer dé favoriete kleurencombinatie. Er ver schijnt zelfs een heuse zwarte schitterende koningin met een gouden kroontje ten tonele. Maar de winterbruid is weer net een vuurvlinder. Zij is ge kleed in een lange mantel met wijde rok van vurige koraalro de zijde over een lang gewaad van goudkleurige kant, be strooid met felle schitterende goudrode bloemdecoraties. PHIA BARUCH Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Pech blijft deltavlieger Eppo Har brink Numan achtervol gen tijdens zijn recordpo ging als eerste in een ultra licht vliegtuig (ULV) de Atlantische Oceaan over te steken. De 48-jarige restauranthouder uit Den Haag, die op J6 juni van vliegveld Zestienhoven vertrok, verblijft thans na een vlucht vol hindernissen al weer drie weken op IJsland. Na drie weken onderhandelen met de Deense autoriteiten om toestemming te krijgen voor de etappe van 650 kilometer naar Groenland, leek Numan eindelijk succes te boeken. Maar een Fransman die hem de loef wilde afsteken strotte neer op zijn vlucht van Frank rijk naar IJsland. De man heeft het overleefd, maar nu is de kans dat de Denen Numan geen toestemming geven voor de vlucht naar Groenland. De deltavlieger vindt dat un fair. Hij geeft toe dat de tocht van 650 kilometer van IJsland naar Groenland niet zonder gevaar is. „Maar ik ben al vier jaar met de voorbereidingen voor deze vlucht bezig. Boven dien heb ik eerdere stukken van de vlucht ook tot een goed einde gebracht". Onderzoek naar levering groeihormonen kalveren UDDEL Het ministerie van landbouw en visserij is een on derzoek begonnen naar moge lijke levering van verboden groeimiddelen door twee vee voederbedrijven in Uddel bij Apeldoorn. Volgens de Zut- phense officier van justitie mr. L. Montijn hebben medewer kers van de Algemene Inspec tie Dienst (AID) monsters ge nomen uit de voorraden vee voeder van de twee bedrijven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3