TAVV en De Sleutels geven de toon aan „VVSB past in derde klasse" Lugdunumgaat voor top drie Altior „begint weer op nul" Lisse traint extra voor hoge positie „SJC in derby's altijd sterk" Jan Faas zoekt nu het geluk bij DOSR Jeugd UVS bijzonder ambitieus Iduna wil plek in landelijke klasse LEIDEN Het Leidse Lugdunum mag slachtoffer van de versterkte degradatieregeling genoemd wor den. De formatie van trainer Hennie de Klerk stond vorig jaar tijdens de winterstop nog aan kop van de ranglijst, maar duikelde na verlies tegen uitgerekend plaatsgenoot en aartsrivaal Roodenburg definitief uit de tweede klasse. De trainer wijst nog eens op de „schlemieli ge" wijze waarop zijn groenwitte club diende af te dalen. Robert de Roo en Harm de Vos, twee belang rijke spelers, werden vanwege de „affaire met de verkeerde namen" geschorst. En dat terwijl er vijf ploegen moesten degraderen. De Klerk baalt daar nog steeds een beetje van: „Vooral De Vos heb ben we node gemist in de wed strijd tegen Roodenburg. Hij maak te de doelpunten toch voor ons. Maar zoals ik toen ook al zei: de pijp was leeg". Voor de komende jaargang heeft De Klerk duidelijke doelstellingen: „We moeten in de top drie eindi gen en minstens een periodetitel pakken". Zijn selectie is in de breedte gegroeid. „Ik ben Hans van As en Ron van der Weijden dan wel kwijtgeraakt, maar kreeg daar Marcel Prins en nog eens elf anderen voor terug. Van die elf zijn er zeker vijf bruikbaar voor de se lectie. Bovendien heeft Wim Era dus toegezegd nog een jaartje door te gaan". Hoe de kansen op een snelle te rugkeer naar de tweede klasse lig gen? De Klerk wil inderdaad op korte termijn terug: „Misschien lukt het nog niet dit jaar, maar we komen terug. De meeste tegen standers ken ik niet en ik denk dat iedereen van ons wil winnen. Wij zijn de tweedeklasser geweest, waar ze van willen winnen. Ik moet mijn spelers dus iedere week scherp zien te krijgen. Maar ik heb er wel vertrouwen in", aldus een gemotiveerde Hennie de Klerk. TER AAR Na het verblijf van één jaar in de tweede klasse heeft Paul van der Zwaan, de nieuwe trainer van Altior, zijn selectie gewaar schuwd voor overmoed. Er moet weer gewoon geknokt worden. Een eigenschap waar de in Langeraar gehuisveste club om bekend staat. Bert Otto was rechtsback en hoopt dat ook ko mend seizoen weer te zijn. „Maar dat beslist de trainer". Hij is teleur gesteld in de spelopvatting van de tweede klasseteams. Otto legt uit: „Wij waren kampioen geworden met aanvallend voetbal en ver wachtten dat ook in de tweede klasse aan te treffen. Maar na 1-0 ging het hok gewoon dicht en dat viel zwaar tegen". Terug in de derde klasse viert rea lisme nu hoogtij in Langeraar. „Wij gaan op nul beginnen en knokken voor wat we waard zijn. Met onze werklust denk ik dat we wel weer bovenin mee kunnen draaien. Wij gaan weer voor de prijzen". Toch zal het de degradant minder mak kelijk af gaan, omdat maar liefst vijf vaste krachten afhaakten. Spelverdeler Peter Ouwerkerk ging naar Alphense Boys, Louis en René van der Hoorn verhuisden naar Al- mére, keeper Ronald Möllers ging weer terug naar Kickers '69 en John Bader is gestopt. Alleen Willi am Oostdam kwam daar voor te rug. Toch heeft Altior er alle vertrouwen in. Otto verheugt zich op de der by's: „Het is een leuke afdeling met voor ons derby's in Leidse, maar ook in Goudse richting". Het begin is meteen al goed voor de penningmeester. De knaller met DOSR staat als eer ste wedstrijd op het programma en kan een herstart naar de tweede klasse betekenen voor Altior. LISSE Geen onbekende in de Bollenstreek is de Hongaarse trainer Laszlo Nanai. De oud-speler en trainer van het Heemsteedse RCH bege-. leidt de zondagselectie van FC Lisse dit seizoen. Geen onbekend terrein voor hem, want in het verre verleden bezorgde hij één van de twee FC- poten, Lisser Boys, in twee jaar tijd het kampioenschap en daaropvol gend promotie naar de tweede klasse zaterdag. Ook trainde Nanai Hille- gom en Van Nispen. De Hongaar gaat ervan uit dat het een moeilijke competitie wordt, niet alleen voor zijn ploeg, maar voor alle clubs: „Ik ken teams als VVSB en DOSR wel". Nanai raakte een kanjer als Wim Bouckaert kwijt, maar wijst naar enkele junioren als potentiële eerste elftalspelers: „Marcel de Boer is er zo één, een veelbelovende aanvaller". Toch straalt Nanai vertrouwen uit, hetgeen hij ook best hardop wil zeggen: „Wij streven naar het hoogst mogelijke. Ik denk, dat een plaatsje bij de eerste drie voor ons haalbaar is". Dat de nieuwe leider het serieus meent met de FC blijkt uit het feit dat hij drie keer per week traint. Dat was vorig jaar nog tweemaal, maar geen speler maalt erom. Het was een afspraak die Nanai vooraf heeft gemaakt: „Ik heb geen onvertogen woord uit de groep gehoord. Zij zijn er gewoon al lemaal tijdens de training". NOORDWIJK Het Noordwijkse SJC lijkt een jaartje te hebben overge slagen. Bijna de hele tweede klasse competitie bengelde de ploeg vorig seizoen bijna zielig onderaan. Al na pakweg tien duels begon de SJC- achterban door te krijgen dat het een heel zwaar jaar zou worden. En inderdaad: de degradatie kon niet worden voorkomen. Het is aan Harrie Loerts, overgekomen van Nieuwerkerk, om iets van de Noordwijkse formatie te brouwen in de derde klasse. De nieuwe oefen- meester begint meteen al met een fikse achterstand, want hij kan niet meer beschikken over gevestigde namen als Peter Ruygrok, Ben van der Zalm en Piet Alders. Loerts krijgt daar hooguit een paar jeugdspelers voor terug, een stuk of vijf, die zich nog moeten bewijzen voor een plekje in de selectie. Bovendien is Ruud Alkemade nog even uitgeschakeld. Hij is zes weken geleden aan zijn voet geopereerd, zodat Alkemade de start van het seizoen mist. Hij vat het nogal laconiek op: „We hebben ook goede toeschouwers nodig, dus ben ik op die manier van nut. Maar zon der gekheid, het wordt een hele zware competitie en een hele leuke met al die bekende ploegen bij elkaar". Is dat gunstig voor SJC? „Wij zijn altijd sterk in derby's, dus zou het voor ons goed moeten uitpakken. Maar een zware competitie blijft het". ROELOFARENDSVEEN Vorig jaar zat oefenmeester Jan Faas nog bij SJC, maar had weinig geluk met de ploeg. Hij degradeerde naar de derde klasse. In dezelfde klasse komt Faas nu uit met DOSR. De Lissenaar heeft bijna alle Bollenstreekclubs al getraind. Hij speelde zelf 13 jaar in Lisse. Er is dus weinig onbekend voor hem in de huidige derde klasse, die uitpuilt van de regioformaties: „Klopt, ik ken ze allemaal. Ik zie weinig uitschieters naar boven of naar beneden. Al denk ik dat Lugdunum en misschien Olympia er nog het best uitkomen. Lugdunum is op een beetje knullige manier gedegra deerd. Ik denk dat wij in het midden moeten meedraaien, maar dat zullen ze allemaal wel zeggen. De groep zit kort op elkaar. Dat het een spannende competitie wordt, is voor mij wel zeker". Over het beschikbare spelersmate riaal kan Faas nog niet al te veel zeggen, al heeft hij begrepen dat het ver trek van Pim van der Meer een aderlating is. Hij krijgt er echter voormalig AZ-speler Richard van de Meer voor terug. De technisch leider ontvangt hem met open armen: „Tenminste, als hij elke zondag beschikbaar is. In het verleden was hij er door werkomstandigheden niet altijd en dan word ik er geen cent wijzer van. Maar als hij er elke zondag is en de ambitie kan op brengen, ben je als trainer natuurlijk altijd happy met zo'n speler". NOORDWIJKERHOUT Nieuwko mer in de derde klasse zondag is VVSB. De Noordwijkerhouters sloten met een kampioenschap een verblijf van vijf jaar in de vierde klasse af. Oud-speler Theo van de Burg is de „technisch directeur". De VVSB-er in hart en nieren heeft nog een con tract voor drie jaar, dus begeleidt hij zijn team ook in de derde klasse. Speler Frank Uittenbogaard wijst op de tevredenheid rond Van de Burg: „Ze hebben alles voor hem over". Ook voorziet hij een zonnig seizoen voor Noordwijkerhout: „Wij zijn kampioen geworden en gaan zo on geveer met hetzelfde elftal de derde klasse in. We moeten de lijn gewoon doortrekken. En ons materiaal is goed genoeg om bovenin mee te draaien..Alleen Johan van de Berg, onze keeper, is gestopt. Hij had geen tijd meer. Gé van de Berg (oud-SJC) en Rijkaard van Soeren moeten nu om die plek onder de lat knokken". Uittenbogaard dicht VVSB een plaats toe bij de eerste drie of vier. Hij ziet het meest uit naar de confrontaties met de streek- ploegen: „We kennen ploegen als SJC, Lisse, Altior en DOSR natuur lijk van vroeger, uit de jeugd en zo. Een competitie met flink veel derby's en dat zien wij wel zitten. Een ploeg als Woerden bijvoorbeeld kennen we niet, maar zou keihard zijn". De eer ste elftalspeler kan meteen al zijn lol op, want de eerste wedstrijd is een kraker. Het gaat om Noordwijk ver sus Noordwijkerhout. Uittenbogaard leeft op bij de gedachte alleen al: Dan gaan we „uit" naar SJC, dat is voor ons dé derby. SJC spreekt ons nog meer aan dan FC Lisse". Vol gens Uittenbogaard wil Van de Burg een voetballend elftal, proberen pressievoetbal te spelen met een laatste man die veelvuldig opkomt. Maar of hij dat in de zware derde klasse waar kan maken moet wor den afgewacht. De intentie is er in ieder geval wel. Uittenbogaard heeft een hoge pet op van de derde klas se: „In de vierde klasse is het meer een loterij. In de derde klasse wordt er veel meer gevoetbald. Daarom passen wij veel beter in die derde Frank Uittenbogaard in het hol van de leeuw. De competitieopening is voor hem om van te watertanden: klasse". vvsb uit naar sjc. foto: andré van haasteren LEIDEN De „Leidse" jeugd is zoals altijd goed vertegenwoordigd op landelijk niveau. Hoewel de hoogste divisie nog altijd gereser veerd lijkt voor het aankomend talent van de betaald voetbalteams, acteren vier regioclubs een klasse lager. UVS en Roodenburg misten vorig seizoen zelfs op een haar na promotie naar de eredivisie. Van Roodenburg hoeft zo'n rol dit jaar niet verwacht te worden. UVS tim merde daarentegen wel aan de weg. Quick Boys start met een praktisch nieuwe formatie, terwijl nieuwkomer Noordwijk misschien voor verrassingen kan gaan zorgen. Fred Filippo neemt dit jaar de zorg over de A1 van UVS op zich. „We moeten er dit jaar naar streven om bij de eerste drie te komen, hoe wel je mij niet zal horen zeggen dat dit dé kampioensploeg is", aldus de oefenmeester, die een behoorlijke groep tweedejaars uit de oude selectie overhield. Aanvulling kwam er in de personen van Patrick Preuter en Sinclair Pen, die zijn carrière bij FC Den Haag (voorlo pig) beëindigde. Roodenburg is danig ver zwakt. Naast Jeffrey van As (Ajax) gaat de jeugdploeg verder zonder Patrick Kamperveen en Frans van der Wetering, die het in de hoofdmacht mogen proberen, en zonder Mi chael Verver. Hoewel Bob van Bohemen de A- jeugd voor het eerst gaat trainen, kent hij de meeste van zijn spelers uit de B regionalen, die hij in voorgaande jaren onder zich had. Op meer dan handhaven mikt hij voorlopig niet. Quick Boys is haast volledig ververst. Arjan van der Werf mag zijn nieuwe selectie gaan bouwen rond de as Bennie Dijkdrent en Jan Jeroen Schaap. Hij constateert op voorhand dat er iets meer „voetbal" bij de nieuwe lich ting Katwijkers zit, maar kan niet inschatten wat Quick Boys dit jaar gaat doen. Noordwijk, nu zonder de kersverse Ajax-keeper Edwin van der Sar, neemt de plaats in van FC Lisse. De Noordwijkers worden al getipt als kansheb ber, hoewel oefenmeester Ruud Bröring daar niets van wil horen. „Eerst plezier in het voet bal, dan spektakel tonen, een plezierige mid dag hebben en dan pas het resultaat", aldus een resolute Bröring, die ook nog wel kwijt wil dat toeschouwers wedstrijden gaan zien die of met 4-0 gewonnen of verloren worden. LEIDEN Het damesvoetbal krijgt er met Valken '68 een derde 'Leidse' vertegen woordiger in de interregionale klasse bij. Al heeft de Valkenburgse club de minste verwachtingen. Ter Leede, dat evenals Valken '68, de competitiewedstrijden op zaterdag afwerkt, begint dit jaar minder ambitieus, terwijl Iduna gokt op een plaats bij de eerste vier. Trainer Klaas Varkevisser denkt dat Val ken '68 een moeilijk jaar tegemoet gaat. „De sprong van de eerste klasse naar de interregionale competitie is groot. In de kwalificatiewedstrijden aan het eind van het vorig seizoen hadden wij het moeilijk. Nu krijg je wekelijks dergelijke wedstrij den. Zeker omdat we geen versterking hebben gekregen en moeten putten uit een arsenaal van dertien speelsters, waar van er nog twee in de verpleging werken", aldus Varkevisser, die de kansen op hand having op zeventig procent schat. Tweede zaterdagvertegenwoordiger Ter Leede zal dit jaar met minder genoegen moeten nemen. Had men vorig jaar nog de blikken op een kampioenschap gericht, dit seizoen zijn de ambities minder. In Sas- senheim gokt men op een derde plaats. Vooral ook omdat keepster Jolanda Zon- derop en spitsspeelster Jenny v.d. Mark (studie) gestopt zijn. De plaats van v.d. Mark wordt ingenomen door international Nathalie Geeris, afkomstig van Spaarne- stad. Ton Zwagerman, trainer van de zondag club Iduna, gokt op een plaats bij de eer ste vier, omdat deze plaatsen recht geven op overgang naar een in 1990 in te stellen landelijke klasse. De damescoach is van mening dat die doelstelling ook reëel is: „Vorig seizoen eindigden wij als zesde. Gezien het verloop van die competitie is een vierde plek haalbaar. Zeker, omdat wij er drie speelsters bij hebben gekregen". Mariëlle Riem, Saskia Versteeg en Margo van Heiningen moeten in de voorhoede en het doel voor versterkingen gaan zorgen. Daarmee komt de selectie van Zwagerman op een totaal van 32 speelsters. LEIDEN Bij de vraag wie dit jaar in de afdeling zaterdag de under dog gaat vormen komen de namen van TAVV en De Sleutels niet voor. Een kleine rondgang langs de clubs leert dat deze teams juist het meest worden genoemd in verband met het kampioenschap. De Sleu tels debuteert in de afdelingsklasse na vorig jaar uit de vierde klasse te zijn gedegradeerd^ Trainer Hans Tisseur, na de jeugd van Rooden burg beginnend aan een verse klus, kan zich nog geen voorstel ling maken van de kansen van de Leidse club. Caron, de maarschalk van TAVV, neemt zelf het woord „favoriet" niet in de mond nemen. Met deze clubs is het rijtje kans hebbers zeker niet afgerond. KRV mikt op de hoogste plek, terwijl ook Alphia er klaar voor is". Valken, al twee jaar tweede, mist een aantal basisspelers, terwijl trainer Arie Jonker plaats maakt voor David Brandt. Andere ploegen hebben minder ambities. De nieuw in te voeren periodetitels (vier) bie den hen de mogelijkheid om van een succesje te dromen. Zeker is dat het systeem borg staat voor een levendige competitie. LSVV '70 verliest niet alleen de in breng van Ronald Hoogendoorn maar ook die van Ronald Pilmeyer en dat zal worden gevoeld bij de Leidse studenten. Pilmeyer was het afgelopen seizoen goed voor 22 doelpunten. De liefhebbers van het aanvallende voetbal van Abbenes missen clit jaar de inbreng van Erik Kattenberg, die Lisse is gaan ver sterken. Bovendien stopte Martin Honcoop, zodat de formatie van Karei Kattenberg verzwakt aan de competitie begint. Coach Katten berg mikt dit jaar op niet meer dan de „26 uit 26". Alphia behoort tot de kampioenskandidaten. „De ver eniging is er echt aan toe", aldus Leo Oosterloo. Met een uitermate gemotiveerde selectie, een grotere trainingsintensiteit en de inbreng van nieuweling Melle Kleinsma (rechtervleugelverdediger van Flo- reant), moet tenminste het verlies van Jan Martens gecompenseerd kunnen worden. GWS staat dit jaar onder leiding van Jan Zoetemelk, die Jan Schoen opvolgt. De vraag is of hij dit jaar Gijs van der Mey nog in zijn selectie zal op nemen, omdat deze niet meer kan komen trainen. GWS snoepte het afgelopen jaar van alle toppers puntjes af, maar het tweede jaar is voor een betrekkelijke nieuweling altijd moeilijk. De grootste spelers- caroussel draaide dit jaar bij KRV. De ambitieuze ploeg van Henk Krouwel zag talenten als Humphrey Naarendorp en Andre Kruger, Cor- né van Duivenbode en Rene Hou wer vertrekken. Krouwel betreurt het verlies van „teamspeler" Kru ger, maar meent in Barry Lumoin- doing een capabele vervanger te hebben gevonden voor de plaats van Naarendorp op het midden veld. Verder vullen Edwin Katten berg, Daan Nooteboom, Kees Guyt, Patrick Buhrs en Gijs Noote boom de Katwijkse gelederen aan. Meerburg kent weinig mutaties op het spelersvlak, maar staat het ko mend seizoen wel onder andere leiding. Frans Breemerkamp traint de zaterdagselectie, terwijl hij zijn zoon Pieter van RCL op sleeptouw nam naar Zoeterwoude. Meerburg mikt op een plaatsje in de midden moot. MVKV kan dit jaar de rol van outsider vervullen. De ploeg die het afgelopen seizoen een enigszins tegenvallende prestatie leverde, heeft Arie van der Plas, Maarten de Mol, Peter Ouwehand, Martin Heemskerk, Aad van Duin en Appelo aangetrokken. De selec tie staat onder leiding van trainer Dorrestein. David Brandt, de nieu- Hans Tisseur is al volledig in de ban van De Sleutels. Hij moet de afdelingsclub weer op een hoger plan brengen. foto: andré van haasteren we oefenmeester bij Valken '68 ziet als zijn voornaamste taak het aanhalen van de discipline. Brandt wil zich nog niet vastleggen op re sultaten. Hij zal succes in ieder ge val moeten bevechten zonder Al- bert de Haas, Peter van Delft en Mark Duyndam. Aanvulling komt er voornamelijk van de jeugd. Jos Bel is ook een nieuw gezicht in de za terdagafdeling. Hij neemt de selec tie van SVOW onder zijn hoede. Omdat hij nog geen duidelijk beeld heeft van de sterkte van de spe lersgroep, ziet hij de beginperiode voornamelijk als de tijd waarin er gebouwd zal moeten worden aan een hecht team. Een periodetitel zou in zijn ogen al een fraai resul taat zijn. Woubrugge lijkt een moeilijke competitie tegemoet te gaan. Johan Vaneman, keeper Wout van der Dool en Marco Kui ken namen afscheid van het selec- tietieteam. Jeugdspelers moeten de vrijgekomen plaatsen opvullen. De bij Woubrugge debuterende oefenmeester De Leeuw zal de no dige ervaring in moeten brengen. „Ik ben liever voorzichtig", aldus TAVV trainer-Caron, die de titel kandidaat voorlopig liever niet als favoriet naar voren schuift. De ploeg heeft met de komst van Jo han Vaneman van Woubrugge in ieder geval het vertrek Nico den Hartog gecompenseerd. TAVV zal volgens Caron niet weer in de fout moeten vervallen tegen de „klein tjes" punten te verspelen. Eén van die kleintjes is ZLC, dat vorig jaar met zijn zaterdagteam als voorlaat ste eindigde. De Leidenaren gaan nu onder leiding van Maarten van Kooperen op voor een beter resul taat In de achterhoede eindigde ook De Sleutels, maar wel een klasse hoger. Als meer nieuwe trai ners heeft ook Hans Tisseur nog geen overzicht over de mogelijkhe den bij zijn verse werkgever. Het degradatievoetbal dat hij De Sleu tels vorig seizoen zag spelen noemt hij daarvoor allerminst maatgevend. De terugkeer van Klaas Dekker moet een belangrijke impuls vormen om het verblijf in de afdeling van korte duur te doen zijrt Lugdunum was één van de zes teams die promoveerden naar de standaardklasse. Het nam de plaats in van SVLV. De formatie die onder leiding staat van Gerard van Eik is een mengelmoesje van oud-gedienden, jeugd en spelers „van buiten". Voor toeschouwers is het de gelegenheid zondagtrai ner Hennie de Klerk zelf tegen een bal te zien trappen. Hij en Sjardijn zijn beschikbaar voor het zater dagteam.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18